Pokračovalo očkování v odlehlých lokalitách MS kraje
Náš kraj pokračuje ve snaze o naočkování co největšího množství obyvatel a tak znovu vyjely mobilní týmy i do odlehlých lokalit regionu a na rušná místa. V malé Morávce se tak například očkovalo na borůvkových hodech a na Slezské Hartě na závodech dračích lodí.
V celém Moravskoslezském kraji bylo doposud spotřebováno1 milion 151 tisíc dávek vakcín, kterými bylo naočkováno přibližně 50 procent obyvatel našeho kraje. Těch je asi 1200 tisíc. V očkovacích centrech se už ale snižuje zájem a tak vedení kraje rozhodlo o nové strategii, kdy očkovací týmy vyjíždí mezi lidi.
Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Hledáme cesty, jak protlačit očkování k dalším občanům. Chceme jít za nimi, chceme jít tam, kde se bude konat nějaká akce, abychom byli u nich, aby si tam mohli jednoduše zajít a nemuseli se vázat na tu registraci."
V pátek a v sobotu vyjely očkovací týmy ze 4 nemocnic. Fakultní nemocnice Ostrava očkovala v Kopřivnici a ve Studénce u supermarketů, třinecký tým vyjel znovu do pohraničí do Jablunkova, další zdravotníci se vydali například na borůvkové hody do malé Morávky. Krnovská nemocnice vyslala svůj tým na závody dračích lodí na Slezskou Hartu.
Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: "Očkujeme jednak jednorázovou vakcínou, takže zájemci dostanou hned vytištěný i certifikát, tak očkujeme i dvousložkovou vakcínou od firmy Pfizer."
Celkem se podařilo na všech 5 místech naočkovat 336 lidí. Největší zájem byl v Kopřivnici a naopak nejmenší v Malé Morávce, kde se naočkovalo pouze 10 osob. Mobilní týmy vyrazí i o příštím víkendu. O vybraných lokalitách vás budeme informovat.
---
Děti se na táboře seznamovaly s technickými obory
Základy elektrotechniky a robotiky. Ale také práce s 3D tiskárnou nebo výlet do Pevnosti poznání v Olomouci. Nejen to zažily děti, které absolvovaly příměstský tábor Střediska volného času Klíč ve Frýdku-Místku s názvem Světem techniky. Cílem bylo jim přiblížit technické obory.
Stavebnice, na které si děti zkouší pod vedením zkušených pedagogů sestavení jednoduchého elektrického obvodu.
Anketa: 1.) "Je to super. Já jsem tady šel, protože tady mám kamaráda, a tak jsem chtěl být s ním." 2.) "Přivedla mě na to zvědavost a myslím si, že je hodně dobrý." – Na čem zrovna pracuješ? – "Na alarmu." 3.) "Na tom, aby ta baterka svítila." – Co tě přivedlo na tento tábor a co na něj říkáš? – "Rodiče a je to dobré."
Středisko volného času Klíč ve Frýdku-Místku uspořádalo příměstský tábor Světem techniky. Cílem bylo ukázat dětem, že technické obory jsou skvělá zábava pro volnočasovou aktivitu, ale hlavně je v nich budoucnost.
Miroslav Maďa, učitel elektrotechniky: "Seznamujeme se s vypínači, seznamujeme s rezistory, s LED diodami, zkoušíme si jednoduché zapojení a děláme jednoduchý obvod. Teď jsme třeba zkoušeli, jakým způsobem funguje přepínač. Půjdeme dále, budeme zkoušet něco s mikrofonem, budeme zkoušet jednoduché zvuky, budeme používat reproduktor, vyzkoušíme si něco se zesilovači."
Druhá skupinka dětí z tábora zase pracovala sestavování a programování malých robotů z lega.
Anketa: 4.) "Dobré, teď děláme ten Lego Mindstorms ev3 a docela dobré." 5.) "Já jsem si projížděl ty tábory a tento mě celkem zaujal, tak jsem se na něj přihlásil a zatím mě to tady baví." – Chtěl by si se tomu někdy věnovat? – "Asi i jo." 4.) "Hlavně, že jsem chtěl, zajímá mě to už docela dlouho."
Lukáš Plánička, vedoucí tábora: "Je to taková stavebnice s počítačem, kdy děti programují různé pohyby a úkony toho robota. Učí se tím, jak fungují v praxi ti roboti, třeba ve výrobě a tak dále. Začínáme teď s jednoduchými věci, kdy robot jede dopředu, otočí se, zacouvá a postupně tam ještě přidáme nějaké senzory, kdy ten robot už je takový chytřejší. Že využívá třeba ultrazvukového senzoru. Změří si vzdálenost před sebou, když je před ním nějaká překážka, otočí se, vyhne se jí a tak dále."
Děti tady zjistí, že robotika není jenom hraní si s legem, ale je potřeba zapojit také praxi, jako znalosti z matematiky a fyziky, aby například spočítaly, jaký čas potřebuje robot na to, aby přejel při určité rychlosti z místa na místo.
Patrik Siegelstein, ředitel SVČ Klíč FM: "Tábor vznikl jako další aktivita v rámci rozšiřování polytechnických aktivit střediska volného času Klíč. Měli jsme už kroužky, měli jsme různé akce a chyběl nám tábor, tak jsme ve spolupráci s mistry odborné výchovy Střední školy řemesel udělali tento polytechnický tábor, kde se děti mohou seznamovat s technikou zase trošičku jinou formou, než to děláme běžně."
V závěru tábora dostaly děti možnost zapojit také jednoduchý modul Arduina a navštívily také Pevnost poznání v Olomouci.
---
Baseballisté Arrows Ostrava jsou potřetí mistry ligy
Tak se letos opět povedlo. Po roční pauze se mistrovský titul vrací do Ostravy. Hráči Arrows porazili ve finálové sérii Draky Brno 3:1 a získali svůj třetí titul. Pikatní je, že ve všech případech museli porazit stejného soupeře, tedy brněnské Draky.
Před pátečním utkáním finálové série vedli Arrows Ostrava nad Draky Brno 2:1 na zápasy a všichni chtěli, aby právě čtvrtý západ hraný doma rozhodl. Skvělí fanoušci hnali Arrows kupředu a přání se splnilo. Domácí vyhráli 8:3 a nad hlavu tak mohli znovu po roce zvednout mistrovský pohár.
Boris Bokaj, hrající hlavní trenér Arrows Ostrava: "Krásný pocit, makali jsme na to celý rok i v těch ztížených podmínkách a povedlo se. Každý přispěl svou měrou, takže jsem nesmírně rád."
Arrows Ostrava získali svůj třetí titul. Draci totiž přerušili loni jejich šňůru vítězství v extralize. Letos se ale Ostravě dařilo a nepřipustila další zápas.
Jakub Malík, hrající asistent trenéra: "Návrat pro titul je pro nás obrovský úspěch, protože Draci mají velice silný tým."
Aleš Navrátil, hrající asistent trenéra: "Emoce po vyhraném finále jsou vždycky vynikající, nedají se ani popsat a nikdy se neomrzí."
Letošní série o titul byla už osmým vzájemným bojem o pohár ve stejném složení. Draci vyhráli 6 krát, Arrows dvakrát. V roce 2019 porazili Ostravané ve finále Eagles Praha.
---
Cvilínská rozhledna se otevřela po kompletní rekonstrukci
Rozhledna na kopci Cvilín byla více než dva roky zavřená. Provoz nedovoloval její havarijní stav. Měla narušenou statiku, drolila se a nebezpečné bylo i vnitřní dřevěné schodiště. Prošla proto celkovou rekonstrukcí.
28 metrů vysoká kamenná rozhledna na Cvilíně v Krnově postavená v letech 1902 až 1903 podle projektu architekta Ernsta Latzela prošla kompletní rekonstrukcí. Jedna z nejkrásnějších vyhlídkových staveb v Česku tak byla zavřená více než dva roky a na její slavnostní otevření se tak všichni těšili.
Anketa, návštěvníci rozhledny: "Těšili jsme se moc. Hlavně proto, že tady máme na návštěvě děti, které přijely z Ameriky, takže jsme jim o tom vyprávěli, jaká je tu krásná rozhledna."
"Jsem moc ráda, trvalo to dlouho, čekali jsme. ale jsem moc ráda."
"Je to pěkně udělané jako opravené. Dalo to hodně práce asi, pěkný pohled."
Tomáš Hradil (nez.), starosta Krnova: "Celá ta rekonstrukce stála 12 milionů korun a byla to opravdu velká investiční akce, protože rozhledna už byla ve velmi špatném stavu."
Ladislav Václavec (ANO), senátor: "Je dobře, že město investuje nejen do svého rozvoje, ale i do historie města, což je strašně důležité pro budoucnost."
Rozhledna bude po celé září otevřena dennodenně, v říjnu pak o svátcích a o víkendech. Ke konci října se pak uzavře a opět se otevře v dubnu. Památkově chráněná rozhledna se brzy se dočká i nasvětlení a upraveno bylo i její okolí. Vznikla tady mimo jiné naučná stezka zaměřená na historii.
---
Tábor Veselé vědy v NJ bavil i kamion ministerstva
I když jsou stále ještě prázdniny, neznamená to, že ve školách nejsou děti. Například novojičínská Základní škola Komenského 68 připravila příměstský tábor. Konal se pod záštitou Veselé vědy a dorazil na něj i kamion s pojízdnou učebnou techniky.
Příměstský tábor pod záštitou organizace Veselá věda pořádá v Novém Jičíně základní škola Komenského 68. Zájem o něj projevilo 30 dětí, které baví zkoumat přírodu a dělat pokusy. Překvapením pro ně byl kamion, který dorazil ke škole, a uvnitř dětem otevřel učebnu techniky.
Pavla Stanislavová, učitelka ZŠ Komenského 68, lektorka Veselé vědy: “Náš tábor byl vybrán pro pořádání akce, kterou zajišťuje ministerstvo průmyslu a obchodu, protože to je jejich kamion, který je předělán jako multimediální učebna. Připravují v něm různorodé programy, pro nás si dnes připravili 3D tisk.”
Fungování a výstupy z 3D tisku si malí badatelé mohli během pár minut vyzkoušet i v praxi.
Tomáš Hamberger, technické vzdělávání, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR: “Nacházíme se v pojízdné učebně techniky a můžeme být každý den na jiném místě, což je i cílem projektu, objet celou republiku a ukazovat dětem moderní technologie a techniku.”
Klaudie Vilčeková, účastník tábora: “Ten 3D tisk je zajímavý, můžeme se naučit něco nového a je to i zábava.”
Marek Stanislav, účastník tábora: “Vytiskl jsem si dneska tady tu píšťalku a ještě bych si rád vytiskl klíčenku se svým jménem Marek.”
Táborníci ale během týdne zkoumali i další vědní oblasti, věnovali se vzduchu, chemii v kuchyni a vypravili se za hady do Mini ZOO Štramberk.
---