MNO získala první certifikát Bazální stimulace v ČR
Městská nemocnice Ostrava se může pochlubit unikátním úspěchem. Jako první v České republice se tamní dětské jednotce intenzivní péče podařilo získat mezinárodní certifikát Bazální stimulace. Tato metoda nabízí postiženým lidem podněty pro vývoj jejich osobnosti. Jde například o dotyky, masáže, ale i o hudbu či vyprávění.
V Městské nemocnici Ostrava v podstatě používali metodu bazální stimulace už v roce 1999, aniž by věděli, že je to vědecký ošetřovatelský koncept. Později, když už zdravotníci prošli kurzem, začali tuto metodu používat ještě intenzivněji a dále ji v ošetřovatelské péči rozvíjeli. Dětská jednotka intenzivní péče je díky tomu dnes už na takové úrovni, že jako první v naší zemi získala mezinárodní certifikát. Do Ostravy kvůli tomu přijela profesorka Christel Bienstein, vedoucí ústavu výzkumu v ošetřovatelské péči a prezidentka Německého
svazu pro ošetřovatelská povolání.
Christel Bienstein, prezidentka Německého svazu pro ošetřovatelská povolání: "Gratuluji a jsem velmi hrdá na Dětskou JIP Městské nemocnice Ostrava, která je první certifikovanou jednotkou příbuzným přívětivou z celkem 300 certifikovaných zařízení v Evropě a jsou první německy nemluvících zemích."
Petr Uhlig, ředitel MNO: „Získání mezinárodního certifikátu, navíc prvního v republice, je ohodnocením špičkové práce zaměstnanců oddělení Dětského lékařství. Je jisté, že integrace konceptu Bazální stimulace do
ošetřovatelské péče, nejen v případě dětí, pomáhá poskytovat kvalitní a bezpečnou péči našim pacientům.“
Nemocnice musela splnit řadu náročných kritérií. od dokumentace až k péči a podpoře osob blízkých pacientů,
u kterých je koncept využíván, či integraci rodiny do péče. Součástí auditu byla také prohlídka Jednotky intenzivní péče.
Marcela Murasová, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči MNO: "Mám obrovskou radost, protože jsme byla jedna z prvních, která prošla kurzem a za dlouhá léta ošetřovatelské praxe si stále ještě pamatuju, jak je ta práce náročná."
Christel Bienstein, prezidentka Německého svazu pro ošetřovatelská povolání: "Bazální stimulace je koncept, který pomáhá především těm, které je třeba probudit do plného vědomí, zejména po těžkých úrazech mozku. Nabízí také možnost příbuzným dobře pacienty zaopatřit, pracovat se všemi smyslovými orgány pacienta a zkvalitnit tak péči."
MNO je současně také akreditovaným pracovištěm pro poskytování praxe studentů v oblasti Bazální stimulace.
---
Na Dnech NATO připomněly kluby boj o Štítinu
Dny NATO na mošnovském letišti, letos bez účasti diváků, připomněly také 75. výročí konce 2. světové války. Kluby vojenské historie předvedly v ukázce osvobozovací boje ve Štítině na Opavsku.
Jeden z nejdramatičtějších osvobozovacích bojů Ostravské operace se odehrál na konci 2. světové války ve Štítině na Opavsku. Výjev z této válečné kapitoly předvedly na Dnech NATO na mošnovském letišti vojáci, kteří se v rámci Moravskoslezského kraje zabývají válečnou historií.
Jana Horáková, ředitelka Slezského zemského muzea Opava: “Slezské zemské muzeum společně s kluby vojenské historie, se kterými dlouhodobě spolupracuje, nachystalo tak ukázku, která bude reminiscencí na boje o Štítinu, které vypukly ve třetí fázi ostravské operace.”
Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín: “Bude zde nasazena těžká technika, pásové vozidla. Na sovětské straně to budou tanky T 34, samohybné dělo a na německé straně zde budou polopásová vozidla, obrněné průzkumné vozidlo a samozřejmě pěchota.”
Součástí pozemního útoku sovětských a československých jednotek proti německým vojákům byl i letecký souboj.
S takto velkou dynamickou ukázkou vojenské historie se Slezské zemské muzeum na Dnech NATO prezentovalo poprvé. V menším měřítku se do této bezpečnostní akce zapojilo i v roce 2018, kdy se připomínalo 100. výročí založení samostatného československého státu.
---
Přípravy krajských voleb vrcholí
Letošní volby do zastupitelstev krajů budou jiné: kvůli epidemii kovidu budou platit přísná hygienická opatření. A nově budou moci ještě před termínem řádných voleb, odevzdat hlas do volební urny lidé, kterým byla nařízena karanténa nebo jsou v izolaci.
V opavském volebním štábu se vrší krabice s tiskopisy. Víc jak 100 000 volebních lístků teď putuje do 40 obcí. Tady je rozdělí do obálek a přidají ještě návod, jaká hygienická opatření je nutné ve volební místnosti dodržovat. Voliči je ve svých schránkách najdou nejpozději 29. září.
Martina Věntusová, členka volebního štábu, Magistrát Opava: „Každý volič při vstupu do volební místnosti musí mít roušku a doporučujeme vydesinfikovat si ruce a dodržovat rozestupy alespoň dva metry.“
Lidé, kteří zamíří k volbám v Opavě, by si měli raději předem prověřit adresu, kde se nachází jejich volební místnost.
Martina Věntusová, členka volebního štábu, Magistrát Opava: „V letošních volbách došlo ke změnám v 6 volebních místnostech. A to jak z důvodu protiepidemických opatření, tak i z důvodu nevyhovujícího stavu budovy.“
Správnou adresu pomůže voličům najít aplikace, která je volně k dispozici na stránkách opavského magistrátu. Prověřily ji už komunální volby před dvěma roky.
Roman Konečný, šéfeditor webových stránek a sociálních sítí města, Magistrát Opava: „Prostřednictvím této webové aplikace mohou najít, kde je jejich volební okrsek, kde je jejich volební místnost jak je tam otevřeno a pod.“
Volby do zastupitelstev krajů jsou naplánovány na 2. a 3. října. Ovšem už 30. září mohou k volebním urnám zamířit lidé, kterým byla nařízená karanténa, nebo kvůli onemocnění Covid – 19 zůstávají v izolaci. V Moravskoslezském kraji je zřízeno 6 míst, kam mohou přijet tito voliči autem a hodit svůj hlas do urny. V Opavě bude toto hlasovací místo otevřeno v areálu Slezské nemocnice.
---
Obce na Jablunkovsku spojí síť cyklostezek
Turisté, kteří míří do Beskyd na kolech, se mohou těšit na nový úsek cyklostezky. Nachází se v úseku mezi Jablunkovem a Horní Lomnou, kde by v budoucnu měla vést jedna ucelená cyklostezka.
V těchto dnech finišuje stavba lávky přes Lomňanku, která bude sloužit právě pro pěší a cyklisty.
Taťána Groušlová, tajemnice Sdružení obcí Jablunkovska: “My se teď momentálně nacházíme na katastru obce Dolní Lomná. Most vede přes řeku Lomňanku a v jejím korytu je hranice mezi katastry obcí Dolní Lomná a Mosty u Jablunkova. Takže ten pravý břeh už je vlastně katastr Mostů u Jablunkova. To znamená, že aktivními účastníky projektu nebo investory vlastně nepřímými je obec Dolní Lomná a obec Mosty u Jablunkova. Celá tato část je dlouhá 282 metrů. Lávka, kterou tady teď vidíme, ta má délku zhruba 20 metrů. Lávka tedy vede přes řeku Lomňanku, navazuje na cestu, která se pak klikatí tady mezi stromy a vede už pak dál na původní cestu, která nyní bude sloužit opravdu jako aktivní cyklostezka pro turistické eventuálně i jiné sportovní využití.”
Cykloturisté už se těší, že nebudou muset jezdit po frekventované silnici.
Anketa: “Jezdíme tady často. Byli jsme tady včera, byli jsme tady předevčírem, takže je to v pohodě. Nevím, jak to bude. Záleží, jak daleko to prodlouží. Určitě to bude lepší, než kdybych měl jezdit jakoby po cestě, že. Bude to bezpečnější, bude to víc jakoby zábavnější určitě. Ještě bych to prodloužil někde. Nestahoval bych to tady hned, jak je sanatorium, ale stahoval bych to ještě třeba na Mosty.”
Anketa: “Ano, je to super, jestli to povede třeba na Mosty, tak by to bylo úplně úžasné, protože je lepší, když člověk jede po cyklostezce přírodou, než po hlavní cestě.”
Taťána Groušlová, tajemnice Sdružení obcí Jablunkovska: “Sdružení obcí Jablunkovska, které sdružuje 16 místních obcí, má jistý strategický plán a řídí se jím. A v tom strategickém plánu je také určitý systém cyklostezek a tady to je jeden z úseku v rámci celého toho systému. Takže jsme rádi, že se konečně něco hnulo a můžeme takhle pokračovat řekla bych v plnění toho našeho strategického plánu.”
Podle původního plánu měl být úsek cyklostezky už dokončen, vlivem koronaviru se však stavba protáhla.
---
Zahrádkáři se pochlubili úrodou na své výstavě
Zahrádkáři z Karvinska uspořádali svou tradiční dvoudenní výstavu, na které veřejnosti ukázali, co všechno se jim podařilo vypěstovat a v jaké míře. Pro veřejnost také připravili několik soutěží, třeba v poznávání rostlin.
Zahrádkáři z Karvinska se opět po roce sešli s veřejností, aby jim ukázali své letošní výpěstky a pochlubili se i svou úrodou. A to přesto, že letošní rok nebyl až tak ideální, jak by si přáli.
Oldřich Janků, předseda Územního sdružení Českého zahrádkářského svazu Karviná: "Květen, červen sucho, červenec déšť a zima, zahrádky jsme měli zatopené, ale vzhledem k tomu špatnému počasí, těch dobrých exponátů je tady dost."
Tradičně se dařilo pěstovat papriky, naopak rajčatům se nedařilo vůbec.
Oldřich Janků, předseda Územního sdružení Českého zahrádkářského svazu Karviná: "Je to špatný a bez postřiku rajčata už nevypěstujete dnes, to je opravdu špatné."
Výstava byla obohacena o několik soutěží pro veřejnost a samotné zahrádkáře a také tradičně o soutěžní výstavu prací dětí z pěti základních škol. Vytvořily podzimní aranžmá formou závěsných věnečků a ikebany.
Marcela Urbanová, tajemnice Územního sdružení Českého zahrádkářského svazu Karviná: "Máme i soutěž znalec rostlin, děti soutěží ve svých vědomostech, je tam 35 otázek, děti zde zjistí, jak jsou na tom."
Samostatně soutěžili zahrádkáři a to o největší a nejtěžší rajče, papriku a nejkrásnější jablko Karvinska. Výstava je každoročně prodejní, k dispozici byla lidem opět i mykologická poradna.
---