Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Při mezinárodním zátahu skončil česko-polský drogový gang
  • Sociální služby dostanou od kraje přidáno na mzdy
  • V Ostravě vyroste nová obytná čtvrť pro 3 tisíce lidí
  • V pátek bude zvolena vítězka soutěže Miss Reneta 2021
  • Nový Jičín opravil kříž a okna historické radnice
  • Ve Faunaparku bude umělecký Beskydský Montmartre

Při mezinárodním zátahu skončil česko-polský drogový gang

Citelnou ránu utrpěla skupina českých a polských výrobců a distributorů drog. Na dobře organizovaný a ozbrojený gang před několika dny udeřili polští policisté a pohraničníci a čeští celníci. Vedle surovin a zařízení pro výrobu drog zajistili i samopal.

Ti zmapovali, jak se z Polska do Moravskoslezského kraje přivážely léky, ze kterých se u nás vyráběly drogy. Metamfetamin se následně distribuoval na českém území, ale část produkce putovala i k narkomanům v Polsku.

Martina Kaňková, Sekce pátrání - Generální ředitelství cel: “Mezinárodní organizovaná zločinecká skupina pachatelů nejméně od roku 2017 dovážela na území České republiky z Polska a Španělského království tablety různých obchodních značek obsahující pseudoefedrin. Ty pak následně za úplatu distribuovala cílovým odběratelům, kteří pseudoefedrin extrahovaný z těchto tablet zneužívali jako prekurzor k nelegální výrobě metamfetaminu. Vyrobená droga pak končila u „dealerů“ a uživatelů drog v Čechách a částečně byla dovážena i zpět do Polské republiky.”

Organizovaná zločinecká skupina měla jasně rozdělené role a ve velkém rozsahu zásobovala předmětnými tabletami a dalšími chemikáliemi výrobce drog, zejména v Moravskoslezském kraji. Na této rozsáhlé akci s názvem TRIVIUM pak čeští celníci intenzivně spolupracovali i s polským policejním orgánem CBŚP Katowice a Straż Graniczna Nowy Sącz, které ve věci vedly samostatné trestní řízení v Polské republice.

Martina Kaňková, Sekce pátrání - Generální ředitelství cel: “Při společné závěrečné realizaci, která koordinovaně proběhla v prvních zářijových dnech jak na území České republiky, tak v Polsku, bylo zadrženo celkem osm osob české a šest polské národnosti. V rámci provedených domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor a pozemků bylo následně zajištěno značné množství tablet, čtyři kompletní varny metamfetaminu, již vyrobená droga a další k tomu potřebné chemikálie. Na dvou varnách v České republice, právě při zásahu celníků, probíhala i samotná výroba drogy. Vzhledem k povaze případu se na realizaci a zadržení pachatelů podílely i speciální složky celní správy a zásahová jednotka Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje.”

V průběhu prověřování byl v rámci našeho spisu prokázán dovoz nejméně 32 256 ks balení tablet s obsahem pseudoefedrinu za „nákupní cenu“ téměř deseti milionů korun. Z tohoto množství by bylo možno vyrobit až 32 kg metamfetaminu, jehož cena na černém trhu představuje částku cca 32 mil. Kč.

Do vyšetřování si případ převzali kriminalisté z Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje. Ti zahájili trestní stíhání proti sedmi pachatelům, kteří se této trestné činnosti dopouštěli na území České republiky. Trestní stíhání pachatelů zadržených na území Polské republiky vedou tamní policejní orgány. Všichni obvinění jsou stíháni vazebně a hrozí jim tresty odnětí svobody v trestní sazbě 10 – 18 let.

---

Sociální služby dostanou od kraje přidáno na mzdy

Moravskoslezský kraj se snaží dorovnávat peníze pro sociální služby, které nepřišly ze státního rozpočtu. Zastupitelé proto schválili rozdělení dalších 80 milionů korun, které půjdou především na platy.

Nedostatek peněz na financování sociálních služeb je problém ve všech krajích celé České republiky. Pro rok 2021 požadovali jejich poskytovatelé v Moravskoslezském kraji téměř 3 miliardy korun, ale stát jim prostřednictví m krajského úřadu poslal pouze dvě miliardy a 400 milionů, takže původně chybělo půl miliardy. 

Jiří Navrátil, náměstek hejtman MS kraje: „Neříkáme si o peníze na zábavu, zbytečné vymoženosti nebo nějaké nesmysly. Potřebujeme jen peníze na provoz sociálních služeb, které pečují o ty, kteří se prostě bez cizí pomoci neobejdou. Pro tento rok si poskytovatelé sociálních služeb z našeho kraje souhrnně řekli o 2,9 miliardy korun. Původně nám stát poslal 2,4 miliardy korun, takže jsme byli nějakých 500 milionů v mínusu. Moravskoslezský kraj ve svém rozpočtu vyčlenil 80 milionů korun, dalších 89 milionů nám nakonec přidal stát. Krajští zastupitelé dnes rozhodli o rozdělení těchto prostředků."

Většina peněz, které poskytovatelé sociálních služeb dostanou jde na platy a mzdy lidí, kteří se pak o klienty starají. V lednu byly opět navýšeny a vyšší náklady si vyžádaly také protiepidemická opatření v souvislosti pandemií.

Jiří Navrátil, náměstek hejtman MS kraje: „Peníze jsou poskytovatelům sociálních služeb rozdělovány podle jasně daného klíče. Dotaci určuje nejen kapacita sociální služby a počet zaměstnanců, ale i náročnost a rozsah péče. Rád bych opět zdůraznil, že i přes navýšení státního příspěvku nám letos v kraji na provoz sociálních služeb chybí ještě asi 400 milionů.“

Podle náměstka Jiřího Navrátila se tento problém opakuje téměř každý rok a nezbývá nic jiného, než pokračovat v tlaku na Ministerstvo práce a sociálních věcí, aby bylo financování sociálních služeb lépe nastaveno.  

---

V Ostravě vyroste nová obytná čtvrť pro 3 tisíce lidí

V Ostravě vzroste počet rodinných a bytových domů. Na nezastavěné ploše podél ulic Mongolská a Polská v Porubě a Svinově, které vlastní jak město, tak soukromí investoři, by mělo najít kvalitní bydlení až 3 tisíce lidí. A to v horizontu 9 až 20 let.

Vášnivou debatu vyvolalo veřejné projednávání k nové obytné čtvrti v ostravských částech Poruba a Svinov. Ta by měla vyrůst na ploše o velikosti 23 hektarů podél ulic Mongolská a Polská. Studie, kterou zpracoval městský ateliér, se zabývá například tím, jak by měly vypadat budoucí ulice a domy a kde mají být veřejná prostranství, nebo obchody a služby.

Ondřej Vysloužil. ředitel MAPPA Ostrava: “To území je dlouhodobě určeno k zástavbě. Je to dáno územním plánem. Důležité je, že jsme jednali i s těmi soukromými vlastníky a že se nám podařilo i ty jejich zájmy spojit do nějakého plánu pro tu lokalitu s tím, že ten výsledný charakter zástavby by měl být na straně ke Svinovu, k rodinným domům, by měl být opravdu v charakteru zahradního města.”

Počítá se s rodinnými a řadovými domy. Směrem k Porubě by pak měly vyrůst maximálně 6 patrové bytové domy v městském charakteru. Největší rozruch na veřejném projednání způsobila doprava.

Anketa: účastníci veřejného projednávání: “Nevíme, kde ty automobily budou parkovat. Nevíme, kde budou z toho území vyjíždět a máme strach z toho, že jak Svinov, tak 5. porubský obvod bude tou zvýšenou automobilovou dopravou zasažen.”

“Myslím, že by to území nemělo být průjezdné. Jakmile bude průjezdné tak, jak je navrženo dneska, tak i když se tam budou dělat různá opatření, jak byly představeny, tak nevěřím tomu, že tam ti lidi nebudou projíždět.”

“Jsem proti tomu, aby stavěli bez ohledu na to, jak to vidí ostatní obyvatelé.”

Celá lokalita by měla být klidná a bezpečná a důraz se klade na snadné pěší a cyklistické propojení mezi Svinovem a Porubou.

---

V pátek bude zvolena vítězka soutěže Miss Reneta 2021

V pátek se bude v Havířově v Kulturním domě Leoše Janáčka konat již 28. ročník soutěže Miss Reneta. Kvůli covidu museli organizátoři čtyřikrát termín posunout. Pátý pokus ale vyšel, za což jsou dívky velmi rády a na galavečer už nemohou dočkat.

Jen jeden den dělí tyto finalistky od galavečera, kdy bude zvolena vítězka Mezinárodní soutěže dívek středních škol Miss Reneta 2021 a podtitulem Hvězdy Hvězdám. Některé už ale nejsou studentky středních škol, jelikož kvůli pandemii a opatřením musel být několikrát 28. ročník soutěže posunut.

Ema Lehotská, finalistka Miss Reneta 2021: "Tím, že už jdeme některé na výšku, některé už tam jsou, dokonce už jedna dívka pracuje, tak jsme myslela, že se tento ročník zruší 2020 a půjdou nové dívky a celé se to udělá znovu. Je to zkušenost pro nás všechny, holky jsou skvělé a byla by škoda, kdybychom si ten večer spolu neužily.”

Natálie Procházková, finalistka Miss Reneta 2021: "Přípravy jsou náročné, protože pracujeme od rána až do večera a co je nejsilnější stránka moje? Tak asi úsměv. Očekávám, že si to s holkami spolu užijeme, že to dotáhneme, když už jsme se dostaly tak daleko a že zvítězí ta nejlepší.”

Natálie Myšičková, finalistka Miss Reneta 2021: "S holkami jsme si to hodně užily. Nejvíce se těším asi na ty plavky. Budeme tam napůl u toho tančit, takže to bude takové zajímavé.”

Libor Lenčo, ředitel soutěže: "Holky jsou skvělé, protože spolu secvičujeme díky covidu už rok a půl, takže se známe hodně dlouho a musím je nesmírně pochválit, protože jsou suprovní. A v každém případě se těšte na finálový večer, který proběhne v pátek tady v KD L. Janáčka, protože se máte na co těšit.”


Přímý přenos soutěže můžete sledovat na webových stránkách .

---

Nový Jičín opravil kříž a okna historické radnice

Nový Jičín letos investoval několik milionů korun do obnovy památek. Opravený je například kříž v místní části Kojetín. V kameni už byly praskliny, v podmáčeném podloží byl kříž navíc nestabilní a hrozilo jeho zřícení.

Kamenný kříž z roku 1888 stojí v místní části Nového Jičína Kojetín ve svahu u silnice. Kříž byl na dvou místech prasklý a radnice se rozhodla pro jeho opravu. Restauroval jej akademický sochař Jakub Gajda.

Simona Holčáková, Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín: “Původně kříž, který vidíme za námi, stál o pár metrů výše. Ale původní místo bylo značně podmáčené a zároveň stál kříže ve svahu, a také to že byl značně degradován, horní krucifix byl ve dvou místech prasklý, hrozilo, že kříž spadne na cestu a mohlo by dojít k nějakému zranění.”

Cena za restaurování kříže byla zhruba 320 tisíc korun.

Celkem letos Nový Jičín investoval do obnovy kulturních památek čtyři a půl milionu korun. Jeden milion 300 tisíc byla dotace z ministerstva kultury.

Marie Machková, tisková mluvčí MěÚ Nový Jičín: “Nejnákladnější byla patrně výměna 45 kusů oken v budově radnice, pak se prováděla sanace zdiva u knihovny a město také přispělo na opravu harmonia v kapli svatého Michala v Bludovicích.”

Budova radnice pochází ze 16. století, knihovna sídlí v secesní vile z roku 1910. Půl milionem korun také město přispělo na opravu střechy Španělské kaple, která je majetkem římskokatolické církve.

---

Ve Faunaparku bude umělecký Beskydský Montmartre

Faunapark ve Frýdku-Místku zažije v sobotu historicky první ročník Beskydského Montmartru. Akce má za cíl přivézt na jedno místo všechny milovníky výtvarného umění bez omezení věku a žánru. Umělci mohou představit svá díla a návštěvníci se na ně mohou nejen podívat. Připraven bude i program pro děti.

Beskydský Montmartre, aneb den lásky k umění. Taková je vize malíře Alexandra Mosia, který se rozhodl uspořádat ve Faunaparku ve Frýdku-Místku akci pro umělce a zájemce o umění.

Alexander Mosio, malíř a organizátor Beskydského Montmartre: "Chtěl jsem tady přenést akci, kterou dělá Honza Severa v Brandýse nad Labem. Jmenuje se to Polabský Montmartre. Jde o obrovskou, krásnou akci, plno výtvarníků, galeristů."

V sobotu 25. září se tak mohou všichni sejít do Faunaparku a ukázat kolegům i návštěvníkům svá díla.

Alexander Mosio, malíř a organizátor Beskydského Montmartre: "Mezi 8. a 10. hodinou, přijdou-li, si postavili tady nějaké stoly, stánky, štafle anebo si natáhli mezi stromy šňůry a pověsili nějaké své umění anebo tady prostě jenom dělali plenér, jak je normální, když je pěkné počasí."

Petr Dvořáček, předseda Spolku pro Faunapark ve F-M: "Prakticky každá akce, která se ve Faunaparku provádí je přínosem. A je to většinou dílo srdcařů jako je pan Mosio. My spolu spolupracujeme už několik let. Nejdříve to byly malířské plenéry a pak i mě nadchla myšlenka udělat Beskydský Montmartre."

Instalace děl bude na libovolné fantazii v celém areálu. Umělci ani návštěvníci nebudou platit žádné vstupné ani zápisné.

Alexander Mosio, malíř a organizátor Beskydského Montmartre: "Já bych chtěl pozvat všechny výtvarníky, amatéry, profíky. Aby se přišli alespoň podívat. Samozřejmě, že by se chtělo, aby se tady ukázali i šperkaři, smaltéři, barviči látek klidně, to je úplně jedno, kdo tady přijde. Prostě je to o výtvarném umění a žánr, věk ani stupeň vzdělání výtvarného není omezen. Tak doufejme, že sestoupí ze svých piedestalu i ti akademičtí a že alespoň se přijdou podívat."

Program bude připraven i pro děti.

Alexander Mosio, malíř a organizátor Beskydského Montmartre: "Budeme mít tady Klauny z Balónkova. Bude tady znít muzika. Francouzské šansony, snad se nám podaří vytvořit atmosféru francouzskou. Takže Edith Piaf nám zazpívá, Jacque Brel a tak. A večer rock. Večer tvrdá tečka jižanského rocku."

Jakub Tichý, neuvolněný radní Frýdku-Místku/Piráti/: "Vítáme všechny nové projekty, takže i Beskydský Montmartre jsme velice rádi podpořili. Je to zase něco, co tady v portfoliu kulturní nabídky ve městě trochu chybí. Dlouhodobě se přemýšlí o vzniku městské galerie, ale obecně tady chybí výstavní prostory a prezentace výtvarného umění, takže myslím si, že i tato akce k tomu může přispět. Tak, abychom tady mohli vidět díla současných malířů."

Beskydský Montmartre proběhne ve venkovním areálu Faunaparku. V případě, že by mělo výrazně pršet, akce se pravděpodobně neuskuteční.

---Mohlo by Vás také zajímat