Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Vysoušeče a VAPky pro obce ORP Bruntál
  • V Palkovicích po povodních řeší sesuvy svahů
  • Regulace přehrad zabránila ještě katastrofičtějším následkům povodní
  • V Nové Vsi už je téměř polovina zatopených domů přístupná
  • Začne další rekonstrukce Zámku Nová Horka

Vysoušeče a VAPky pro obce ORP Bruntál

Město Bruntál pomáhá s odstraňováním následků povodňové kalamity nejen samo sobě a svým občanům. Má na starosti také obce svého ORP, to je oblasti s rozšířenou působností. Díky povodňové sbírce na MěÚ poskytuje materiály také dalším okolním obcím.

Pracuje se i o víkendu o rozděluje se materiál z humanitární pomoci MS kraje.

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Protože nám navezli z MS kraje vysoušeče a tlakové čističe včera něco dopoledne a něco pozdě odpoledne, tak jsme něco vydávali obcím včera a dneska samozřejmě obce najíždí a ten zbytek vydáváme dneska, takže dokud je čas, dokud je pěkné počasí ať můžou vysoušet a můžou čistit. Vydáváme našim obcím v ORP, to znamená Široká Niva, Karlovice, Vrbno pod Pradědem, Nové Heřminovy a ostatním obcím, které nebyly tak poškozené, tak vydáváme jenom tady nářadí, jako jsou lopaty, kolečka, smetáky, čistící prostředky a další věci.“

SDH Široká Niva: „Je to tam děsný. Ale pracuje se, vyšívá se, uklízí se.“

Lucie Urbanová, SDH Široká Niva: „Široká Niva. To už je druhá várka. Máme tu celou spodní část vytopenou.“

Rozdělování materiálu koordinuje Krizový štáb podle aktuálních potřeb obcí.

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „My máme tady na úřadě krizový štáb, to znamená, že obce se obrací na náš krizový štáb se svými požadavky, v případě, že my nejsme schopni tyto požadavky naplnit těm obcím, tak to předáváme zase dál na krizový štáb MS kraje, který tady odpoví, že to zajistí nebo že to bude později nebo že to není v jeho silách, ale většinou všechno, co objednáváme na krizový štáb MS kraje, tak nám dodává.“

Rozdělování pomoci víkendem nekončí, práce krizového štábu pokračuje po dobu vyhlášení krizového stavu v MS kraji.

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Vysoušeče, kteé jsme měli objednané, tak máme už všechny, ale předpokládám, že zítra na krizovém štábu se budeme domlouvat, abychom objednali další vysoušeče, protože těch asi bude málo. My jsme jich celkem objednali 150, ty byly dodány, ale budeme objednávat ještě další.“

---

V Palkovicích po povodních řeší sesuvy svahů

Hned několik sesuvů podmáčených svahů řeší v Palkovicích na Frýdecko-Místecku. Tuny ujíždějící zeminy tam ohrožují rodinné domy a hledá se řešení, jak sesuvy zastavit.

Několik domkařů z Palkovic a Myslíku žije už několik dnů v nejistotě, protože jejich obydlí ohrožují podmáčené svahy. Po posledních vydatných deštích se některé daly do pohybu a nikdo neví, jestli hrozí další sesuv.

Pavel a Dana Elekovi, majitelé domu: “Najednou žlutá voda, bahno, no katastrofa. Naštěstí se nikomu nic nestalo. Kdybychom tady s klukem čistili potok, tak nás to zavalí.”

Radim Bača (Nezávislí pro Palkovice a Myslík), starosta Palkovic: “Kromě zhruba 30 vytopených sklepů přízemí domů v Palkovicích a na Myslíku došlo k řadě sesuvů půdy. Tady jsme na místě největšího sesuvu, kdy asi 1100 kubíků zeminy se posunulo o 30 nebo 40 metrů směrem k obydlím. Ono to zepředu nevypadá, všecko je takové hezké a mírumilovné, ale tady když se podíváte, tak opravdu je tady zničená celá zahrada a je to nepříjemné. Tlačilo se to v podstatě na domy stojící pod tady tím sesuvem.”

Podmáčené svahy jsou pod dohledem odborníků, kteří řeší, jak svahy zajistit a zabránit jejich dalšímu pohybu.

Pavel a Dana Elekovi, majitelé domu: “Byl tady geolog, který řekl, že tady to území je pohyblivé. A ta voda, jak to přitížila, tak se to dramaticky posunulo. Musí se to odvodnit a udělat vrty pro průzkum.”

Zajištění svahu, pokud to vůbec bude možné, bude stát statisíce korun.

---

Zprávy krátké, 23. 9. 2024 17.00 - 1

MUŽ NOŽEM OHROŽOVAL UČITELKU VE ŠKOLE

Dramatický incident v Ostravě-Svinově. 40letý muž ohrožoval učitelku v jedné z tamních škol kapesním nožem a požadoval, aby byla přivolána policie.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: “Na místo byly vyslány hlídky jak z obvodního oddělení Ostrava-Poruba 1, tak policisté z oddělení hlídkové služby. Do několika minut od oznámení policisté muže zadrželi zhruba 150 metrů od školského zařízení. V dané věci kriminalisté budou zahajovat úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu vydírání.”

---

Regulace přehrad zabránila ještě katastrofičtějším následkům povodní

Za čtyři dny od čtvrtku 12. září do neděle 15. září zasáhly náš kraj extrémní srážky, které dosahovaly hodnot i přes 500 mm a způsobily katastrofální povodňové vlny. Ty se pohybovaly mezi stoletými až tisíciletými vodami. Díky regulaci přehrad Povodí Odry nebyly následky povodní ještě mnohem horší.

Povodí Odry zareagovalo na situaci hned, když se objevily první výstražné předpovědi.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: „Hned, když jsme obdrželi první předpovědi, tak jsme začali připravovat vodní nádrže, které jsme začali předpouštět. A musím říct, že na tuto povodeň byly naše přehrady připraveny. O tom svědčí fakt, že například kaskáda Slezská Harta a Kružberk po celou dobu povodně zadržovaly veškerou vodu, která natékala do těchto nádrží. Pod přehradou Kružberk teklo jen 1,5 kubíku vody za sekundu.“

Podařilo se tak zabránit mnohem katastrofičtějším následkům.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: „Beskydské přehrady zadržely vodu, která by v případě jejich absence zatopila Frýdek-Místek i Ostravu.“

Plánovaná přehrada Nové Heřminovy v Jeseníkách by v budoucnu měla ochránit například Opavu, kde byly následky velmi vážné.

Salome Sýkorová (SNK ED), starostka Zátoru: „Je to úplná katastrofa. Strašně mě mrzí, že stát nebyl schopný prosadit přehradu Nové Heřminovy a že ta přehrada nebyla postavena, protože nás mohla v současné době ochránit.“

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: „Přehrada Nové Heřminovy by zadržela tu povodňovou vlnu. To znamená, že by snížila ten průtok po přehradou tak, že by voda protékala koryty řek.“

---

V Nové Vsi už je téměř polovina zatopených domů přístupná

Situace po povodních se v Ostravě rychle zlepšuje. V asi nejhůře zasažené části města - Nové Vsi už je téměř polovina ze zatopených domů přístupná a mohly tak začít úklidové práce. Skoro všude funguje elektřina a teče teplá voda. Obnoveno už bylo i vytápění domů. V plném proudu jsou i práce na opravě protržené hrázi Odry.

I přes velké úsilí místní lidí a dobrovolných i profesionálních hasičů si voda Do Ostravy-Nové Vsi našla cestu a zaplavila zhruba 50 domků v severní části. Na území města jde o poslední podobné místo, kde i přes intenzivní čerpání zůstává pod vodou mnoho domů. 

Radim Kuchař, ředitel HZS MS kraje: "Momentálně čerpáme tady z té oblasti 250 tisíc litrů vody za minutu. Na konci je ještě asi 600 garáží, které také musíme odčerpat."

Nejméně 20 domů už ale i v této oblasti bylo zpřístupněno a mohly začít práce. Silně zasažena byla i novoveská část Osada, která leží jen kousek od místa, kde se protrhla hráz řeky.

Tomáš Lefner (Starostové pro Ostravu), starosta Ostravy-Nové Vsi: "Teď máme toho materiálu k prvotní údržbě dostatek. Co nám chybí budou asi trochu finance. Zřídili jsme transparentní účet, na který chodí peníze čistě k povodňovým škodám. My se budeme snažit pomáhat lidem, aby alespoň něco dostali, když už úplně nefunguje ta pomoc, o které si myslíme, že by měla fungovat." 

Rekonstrukce hráze začala už minulý týden a rychle pokračuje. I když se jedná o provizorium, měla by na ni rovnou navázat definitivní oprava. 

Marian Kotas, jednatel společnosti K2 stavební Moravia: "Srovnali jsme a zaválcujeme základovou spáru a naváží se tady jíly, tak aby ta hráz byla celá jílová a byla zabezpečená proti případným větším tokům." 

Všechny domy v severní části Nové Vsi by měly být zpřístupněny prý v řádu nižších dnů. Pak se ještě musí odčerpat voda z laguny, která vznikla vedle Mariánskohorské ulice. 

---

Zprávy krátké, 23. 9. 2024 17.00 - 2

OBNOVENÉ DODÁVKY TEPLA V OSTRAVĚ

V Ostravě se už podařilo obnovit dodávky nejen teplé vody, ale i tepla pro celé město. Jde plnohodnotné dodávky. Minulý týden většinu obyvatel města zásobovaly dodávky provizorní. Podle společnosti Veolia je provizorium oficiálně u konce a kvalita dodávek teplé vody i tepla je stejná jako před povodněmi.

---

Začne další rekonstrukce Zámku Nová Horka

Moravskoslezský kraj pokračuje v opravách areálu barokního zámku Nová Horka u Studénky. Za pár dní začne rekonstrukce druhého podlaží. Ze zámku by mělo vzniknout centrum živé kultury propojující historická a současná témata.

Zámek Nová Horka u Studénky, který je jednou z poboček Muzea Novojičínska, se po rekonstrukci přízemí a kaple otevřel veřejnost na podzim 2020. Loni v létě pak začala úprava nového vstupu do areálu, opravena byla také zámecká brána a kromě toho je vedle nové parkoviště. Teď začíná další významná etapa obnovy zámku.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK pro kulturu a památkovou péči: “Tady začne za chvíli rekonstrukce druhého nadzemního podlaží. My chceme i tomuto patru dát původní zámecký charakter. Celkové náklady této rekonstrukce se vyšplhají na 45 milionů korun a zafinancuje to Moravskoslezský kraj.”

Vizí kraje a Muzea Novojičínska je vybudovat ze zámku centrum živé kultury, které bude propojovat historická témata a současné umělecké a kulturní aktivity.

Aleš Knápek, ředitel Muzea Novojičínska: “Ta znamená, že ve druhém patře zámku by měl vzniknout velký reprezentativní a společenský sál. V místech za mnou by měly vzniknout dílny pro různé workshopy rukodělných prací napojené na naše restaurátorské pracoviště. Mělo by tady vzniknout podcastové studio a dílny digitální tvorby, a také ateliéry pro práci mladých umělců, kterou bychom potom chtěli prezentovat návštěvníkům zámku.”

Stavebně restaurátorský návrat druhého patra do důstojné z části původní podoby bude probíhat nejméně do konce roku 2025. Na tyto práce pak naváže instalace mobiliáře a technických prvků.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
23. září 2024, 17:00

Vysoušeče a VAPky pro obce ORP Bruntál

Město Bruntál pomáhá s odstraňováním následků povodňové kalamity nejen samo sobě a svým občanům. Má na starosti také obce svého ORP, to je oblasti s rozšířenou působností. Díky povodňové sbírce na MěÚ poskytuje materiály také dalším okolním obcím.

Pracuje se i o víkendu o rozděluje se materiál z humanitární pomoci MS kraje.

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Protože nám navezli z MS kraje vysoušeče a tlakové čističe včera něco dopoledne a něco pozdě odpoledne, tak jsme něco vydávali obcím včera a dneska samozřejmě obce najíždí a ten zbytek vydáváme dneska, takže dokud je čas, dokud je pěkné počasí ať můžou vysoušet a můžou čistit. Vydáváme našim obcím v ORP, to znamená Široká Niva, Karlovice, Vrbno pod Pradědem, Nové Heřminovy a ostatním obcím, které nebyly tak poškozené, tak vydáváme jenom tady nářadí, jako jsou lopaty, kolečka, smetáky, čistící prostředky a další věci.“

SDH Široká Niva: „Je to tam děsný. Ale pracuje se, vyšívá se, uklízí se.“

Lucie Urbanová, SDH Široká Niva: „Široká Niva. To už je druhá várka. Máme tu celou spodní část vytopenou.“

Rozdělování materiálu koordinuje Krizový štáb podle aktuálních potřeb obcí.

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „My máme tady na úřadě krizový štáb, to znamená, že obce se obrací na náš krizový štáb se svými požadavky, v případě, že my nejsme schopni tyto požadavky naplnit těm obcím, tak to předáváme zase dál na krizový štáb MS kraje, který tady odpoví, že to zajistí nebo že to bude později nebo že to není v jeho silách, ale většinou všechno, co objednáváme na krizový štáb MS kraje, tak nám dodává.“

Rozdělování pomoci víkendem nekončí, práce krizového štábu pokračuje po dobu vyhlášení krizového stavu v MS kraji.

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Vysoušeče, kteé jsme měli objednané, tak máme už všechny, ale předpokládám, že zítra na krizovém štábu se budeme domlouvat, abychom objednali další vysoušeče, protože těch asi bude málo. My jsme jich celkem objednali 150, ty byly dodány, ale budeme objednávat ještě další.“

---

V Palkovicích po povodních řeší sesuvy svahů

Hned několik sesuvů podmáčených svahů řeší v Palkovicích na Frýdecko-Místecku. Tuny ujíždějící zeminy tam ohrožují rodinné domy a hledá se řešení, jak sesuvy zastavit.

Několik domkařů z Palkovic a Myslíku žije už několik dnů v nejistotě, protože jejich obydlí ohrožují podmáčené svahy. Po posledních vydatných deštích se některé daly do pohybu a nikdo neví, jestli hrozí další sesuv.

Pavel a Dana Elekovi, majitelé domu: “Najednou žlutá voda, bahno, no katastrofa. Naštěstí se nikomu nic nestalo. Kdybychom tady s klukem čistili potok, tak nás to zavalí.”

Radim Bača (Nezávislí pro Palkovice a Myslík), starosta Palkovic: “Kromě zhruba 30 vytopených sklepů přízemí domů v Palkovicích a na Myslíku došlo k řadě sesuvů půdy. Tady jsme na místě největšího sesuvu, kdy asi 1100 kubíků zeminy se posunulo o 30 nebo 40 metrů směrem k obydlím. Ono to zepředu nevypadá, všecko je takové hezké a mírumilovné, ale tady když se podíváte, tak opravdu je tady zničená celá zahrada a je to nepříjemné. Tlačilo se to v podstatě na domy stojící pod tady tím sesuvem.”

Podmáčené svahy jsou pod dohledem odborníků, kteří řeší, jak svahy zajistit a zabránit jejich dalšímu pohybu.

Pavel a Dana Elekovi, majitelé domu: “Byl tady geolog, který řekl, že tady to území je pohyblivé. A ta voda, jak to přitížila, tak se to dramaticky posunulo. Musí se to odvodnit a udělat vrty pro průzkum.”

Zajištění svahu, pokud to vůbec bude možné, bude stát statisíce korun.

---

Zprávy krátké, 23. 9. 2024 17.00 - 1

MUŽ NOŽEM OHROŽOVAL UČITELKU VE ŠKOLE

Dramatický incident v Ostravě-Svinově. 40letý muž ohrožoval učitelku v jedné z tamních škol kapesním nožem a požadoval, aby byla přivolána policie.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: “Na místo byly vyslány hlídky jak z obvodního oddělení Ostrava-Poruba 1, tak policisté z oddělení hlídkové služby. Do několika minut od oznámení policisté muže zadrželi zhruba 150 metrů od školského zařízení. V dané věci kriminalisté budou zahajovat úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu vydírání.”

---

Regulace přehrad zabránila ještě katastrofičtějším následkům povodní

Za čtyři dny od čtvrtku 12. září do neděle 15. září zasáhly náš kraj extrémní srážky, které dosahovaly hodnot i přes 500 mm a způsobily katastrofální povodňové vlny. Ty se pohybovaly mezi stoletými až tisíciletými vodami. Díky regulaci přehrad Povodí Odry nebyly následky povodní ještě mnohem horší.

Povodí Odry zareagovalo na situaci hned, když se objevily první výstražné předpovědi.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: „Hned, když jsme obdrželi první předpovědi, tak jsme začali připravovat vodní nádrže, které jsme začali předpouštět. A musím říct, že na tuto povodeň byly naše přehrady připraveny. O tom svědčí fakt, že například kaskáda Slezská Harta a Kružberk po celou dobu povodně zadržovaly veškerou vodu, která natékala do těchto nádrží. Pod přehradou Kružberk teklo jen 1,5 kubíku vody za sekundu.“

Podařilo se tak zabránit mnohem katastrofičtějším následkům.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: „Beskydské přehrady zadržely vodu, která by v případě jejich absence zatopila Frýdek-Místek i Ostravu.“

Plánovaná přehrada Nové Heřminovy v Jeseníkách by v budoucnu měla ochránit například Opavu, kde byly následky velmi vážné.

Salome Sýkorová (SNK ED), starostka Zátoru: „Je to úplná katastrofa. Strašně mě mrzí, že stát nebyl schopný prosadit přehradu Nové Heřminovy a že ta přehrada nebyla postavena, protože nás mohla v současné době ochránit.“

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: „Přehrada Nové Heřminovy by zadržela tu povodňovou vlnu. To znamená, že by snížila ten průtok po přehradou tak, že by voda protékala koryty řek.“

---

V Nové Vsi už je téměř polovina zatopených domů přístupná

Situace po povodních se v Ostravě rychle zlepšuje. V asi nejhůře zasažené části města - Nové Vsi už je téměř polovina ze zatopených domů přístupná a mohly tak začít úklidové práce. Skoro všude funguje elektřina a teče teplá voda. Obnoveno už bylo i vytápění domů. V plném proudu jsou i práce na opravě protržené hrázi Odry.

I přes velké úsilí místní lidí a dobrovolných i profesionálních hasičů si voda Do Ostravy-Nové Vsi našla cestu a zaplavila zhruba 50 domků v severní části. Na území města jde o poslední podobné místo, kde i přes intenzivní čerpání zůstává pod vodou mnoho domů. 

Radim Kuchař, ředitel HZS MS kraje: "Momentálně čerpáme tady z té oblasti 250 tisíc litrů vody za minutu. Na konci je ještě asi 600 garáží, které také musíme odčerpat."

Nejméně 20 domů už ale i v této oblasti bylo zpřístupněno a mohly začít práce. Silně zasažena byla i novoveská část Osada, která leží jen kousek od místa, kde se protrhla hráz řeky.

Tomáš Lefner (Starostové pro Ostravu), starosta Ostravy-Nové Vsi: "Teď máme toho materiálu k prvotní údržbě dostatek. Co nám chybí budou asi trochu finance. Zřídili jsme transparentní účet, na který chodí peníze čistě k povodňovým škodám. My se budeme snažit pomáhat lidem, aby alespoň něco dostali, když už úplně nefunguje ta pomoc, o které si myslíme, že by měla fungovat." 

Rekonstrukce hráze začala už minulý týden a rychle pokračuje. I když se jedná o provizorium, měla by na ni rovnou navázat definitivní oprava. 

Marian Kotas, jednatel společnosti K2 stavební Moravia: "Srovnali jsme a zaválcujeme základovou spáru a naváží se tady jíly, tak aby ta hráz byla celá jílová a byla zabezpečená proti případným větším tokům." 

Všechny domy v severní části Nové Vsi by měly být zpřístupněny prý v řádu nižších dnů. Pak se ještě musí odčerpat voda z laguny, která vznikla vedle Mariánskohorské ulice. 

---

Zprávy krátké, 23. 9. 2024 17.00 - 2

OBNOVENÉ DODÁVKY TEPLA V OSTRAVĚ

V Ostravě se už podařilo obnovit dodávky nejen teplé vody, ale i tepla pro celé město. Jde plnohodnotné dodávky. Minulý týden většinu obyvatel města zásobovaly dodávky provizorní. Podle společnosti Veolia je provizorium oficiálně u konce a kvalita dodávek teplé vody i tepla je stejná jako před povodněmi.

---

Začne další rekonstrukce Zámku Nová Horka

Moravskoslezský kraj pokračuje v opravách areálu barokního zámku Nová Horka u Studénky. Za pár dní začne rekonstrukce druhého podlaží. Ze zámku by mělo vzniknout centrum živé kultury propojující historická a současná témata.

Zámek Nová Horka u Studénky, který je jednou z poboček Muzea Novojičínska, se po rekonstrukci přízemí a kaple otevřel veřejnost na podzim 2020. Loni v létě pak začala úprava nového vstupu do areálu, opravena byla také zámecká brána a kromě toho je vedle nové parkoviště. Teď začíná další významná etapa obnovy zámku.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK pro kulturu a památkovou péči: “Tady začne za chvíli rekonstrukce druhého nadzemního podlaží. My chceme i tomuto patru dát původní zámecký charakter. Celkové náklady této rekonstrukce se vyšplhají na 45 milionů korun a zafinancuje to Moravskoslezský kraj.”

Vizí kraje a Muzea Novojičínska je vybudovat ze zámku centrum živé kultury, které bude propojovat historická témata a současné umělecké a kulturní aktivity.

Aleš Knápek, ředitel Muzea Novojičínska: “Ta znamená, že ve druhém patře zámku by měl vzniknout velký reprezentativní a společenský sál. V místech za mnou by měly vzniknout dílny pro různé workshopy rukodělných prací napojené na naše restaurátorské pracoviště. Mělo by tady vzniknout podcastové studio a dílny digitální tvorby, a také ateliéry pro práci mladých umělců, kterou bychom potom chtěli prezentovat návštěvníkům zámku.”

Stavebně restaurátorský návrat druhého patra do důstojné z části původní podoby bude probíhat nejméně do konce roku 2025. Na tyto práce pak naváže instalace mobiliáře a technických prvků.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-23-09-2024-17-00