Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Pořádali tajné šamanské seance s rituálním nápojem
  • K zastávce B. Nikodéma se lidé dostanou bezpečně
  • Antigen testy snižují riziko zavlečení nákazy do nemocnic
  • Distanční výuka na SŠTaS Karviná
  • V Jeseníkách stoupá nejen návštěvnost ale i úrazovost

Pořádali tajné šamanské seance s rituálním nápojem

Na našem území se odehrávaly tajné šamanské rituály. Lidé na nich popíjeli nápoj vyrobený jihoamerickými šamany, který obsahuje nebezpečnou psychotropní látku. Celníci zadrželi skupinu Poláků, kteří do Česka tuto látku nelegálně pašovali. Teď jim hrozí až osmnáct let vězení.

Po zuby ozbrojení celníci a policisté z protidrogového oddělní vtrhli v noci do jednoho z domů na Novojičínsku. Trojice Poláků si ho koupila z peněz, které inkasovali za nelegální tajné šamanské seance, při kterých nabízeli lidem rituální nápoj Ayahuasca, který obsahuje psychotropní látku DMT.

Martina Kaňková, mluvčí Generálního ředitelství cel: "Pachatelé si látku nechávali dovážet z Peru a v to v poštovních zásilkách. Deklarovali ji jako přírodní barviva a tinktury. Následně nápoj podávali za úplatu účastníkům v České republice při tajných ceremoniích a rituálech, výhradně pak solventním klientů z Polské republiky, Rakouska a dalších evropských zemí."

Nápoj vyrábí amazonští šamani k obřadním účelům z liány Banisteriopsis caapi a dalších rostlin. Používají ho ke komunikaci se světem duchů a jiné magické účely. Tento zážitek nabízela trojice svým klientům i v domě na Novojičínsku.

Martina Kaňková, mluvčí Generálního ředitelství cel: "Za vinu pachatelům je kladen i nezákonný dovoz nejméně 146 kilogramů této psychotropní látky. Při užívání dochází k fyzickým a negativním projevům a účinkům na zdraví člověka."

Způsobuje silné halucinace, změny vnímání času a zesílení emočního prožívání. Pod jejím vlivem se dokonce mohou lidem vynořit i dávno zapadlé vzpomínky.

Martina Kaňková, mluvčí Generálního ředitelství cel: "Skupina tří polských občanů je stíhána a hrozí jim trest odnětí svobody ve výši deset až osmnáct let."

V Česku dokázala tato organizovaná skupina působit od roku 2015.

---

K zastávce B. Nikodéma se lidé dostanou bezpečně

Porubská radnice po letech vyslyšela stížnosti obyvatel a začala s výstavbou chodníku na ulici Bedřicha Nikodéma. Lidé se tak daleko bezpečněji dostanou na stejnojmennou autobusovou zastávku na této rušné silnici.

Na ulici Bedřicha Nikodéma v Ostravě-Porubě staví nový chodník. Desítky let po něm volali lidé, kteří si stěžovali, že se nemohou dostat bezpečně k autobusové zastávce Bedřicha Nikodéma. Dosud vede chodník pouze po druhé straně silnice, tedy od ulice Martinovská směrem k Duze.

Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: "Bude spojovat nejen zastávku s protější zastávkou, ale také propojení komunikace do katastru Pustkovce, který vede až ke Komunitnímu centru Všichni spolu.” 

V Porubě se chodníky nejen staví, ale také opravují ty stávající. Letos se už podařilo opravit 9 tisíc metrů čtverečních chodníků, což je rekord.

Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: "Protože počasí bylo příznivé a částka na opravu chodníků překročila 30 milionů korun."

Radovan Kopal, zástupce vedoucího odboru dopravy a údržby komunikací:  “V letošním roce jsme opravili například ulice Jasmínová, nebo respektive Jiřinkova, Kubánská, Slavíkova. V rámci běžné údržby opravujeme i přístupové chodníky.”

V rekonstrukci chodníků bude radnice dál pokračovat. Podle pasportizace jsou chodníky v nejhorším stavu na 8. obvodu. O nic lépe na tom nejsou ani chodníky na 7. obvodu a Novém Pustkovci.

Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: "Právě tyto oblasti byly nejvíce zanedbány. Proto se snažíme zde na Novém Pustkovci opravit co největší plochy už v tomto roce.”

Ještě letos by tak měla být dokončena mimo jiné rozsáhlá rekonstrukce ulice Jana Šoupala a Jiřinkova, která vede k baníkovské školičce.

---

Antigen testy snižují riziko zavlečení nákazy do nemocnic

Aby se nemocnice mohla starat o pacienty, musí mít co nejvíce zdravých lékařů a sester. Riziko zavlečení nákazy do zařízení mohou nyní zdravotníci eliminovat i pomocí antigen testů, které jsou oproti PCR rychlejší.

Nejen na oddělení ARO v havířovské nemocnici zdravotníci zažívají perné chvíle. Největší obavy mají z toho, že jim onemocní personál.

Robert Bocek, primář ARO Nsp Havířov: "Ta náročnost a zejména na sesterský personál je enormní. Na ARO obecně u všech ventilovaných pacientů a u těch covidových ještě více. Přece jenom máme i nemocné sestry, bohužel. A ten počet sesterského personálu je stále ještě poddimenzovaný. Je to na hraně.”

Aby v nemocnici mohli více eliminovat zavlečení nákazy mezi pacienty a personál, začali používat další metodu testování.

Renata Tydlačková, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči NsP Havířov: "V současné době každý pacient, který má teplotu, kašel a různé další klinické příznaky, je potenciálně infekční. Náš personál k tomu přistupuje s obezřetností, ale tato situace se u nás změnila od minulého pátku, kdy máme k dispozici vyšetření, které nám umožní do určité míry ty pacienty předvyšetřit."

Ingrid Košťálová, vedoucí oddělení klinické biochemie NsP Havířov: "Jde o to, že se s ním nezjišťují protilátky, které vznikají později a jsou jenom krátce, ale přímo antigen covidu a je to podobné, jako když se dělá PCR test na zdravotním ústavu. Výhoda těchto testů je, že výsledek je už za půl hodiny a shoda s PCR je asi 80%."

Antigen testy se provádí na chirurgické ambulanci a centrálním příjmu. Neslouží však pro preventivní testování veřejnosti.

---

Distanční výuka na SŠTaS Karviná

Na distanční výuku byly mnohé školy připraveny z druhého pololetí uplynulého školního roku a zpřísněná opatření je až tak nezaskočila.Co ale trápí třeba učňovské obory, je absence praktické výuky a odborný výcvik.

Prázdné chodby, ticho ve třídách, osiřelé školní lavice. Jen za katedrou nebo v kabinetě sedí učitelé, kteří přes obrazovku svého počítače vyučují svůj předmět. Jako třeba tady, na Střední škole techniky a služeb v Karviné.

S výkladem teorie dálkově problém není, opačná situace nastává v případě praktické výuky.

Yvetta Kałužová, ředitelka SŠTaS Karviná: "Je to zvláště těžké pro odborný výcvik, protože udělat odborný výcvik distančním způsobem nelze. Jedna věc je teoretické znalosti, které žáci budou mít, nicméně konkrétní praxe, konkrétní ohmatání si toho řemesla, to nám schází."

Distančně se vzdělávají například i budoucí cukrářky.

Gražyna Salamonová, učitelka odborných předmětů oboru Cukrář: "Z mé zkušenosti vím, že děvčata mi píšou, že už by se chtěla vrátit zpátky do školy, bohužel to nejde."

Pro žáky, kteří nemají doma počítač, vytvořila škola systém zápůjčního fondu výpočetní techniky, tak, aby se mohli zapojit do distančního vzdělávání i oni.---

V Jeseníkách stoupá nejen návštěvnost ale i úrazovost

Závěr cyklistické sezóny a příprava na zimu je také časem bilancování. Ruku v ruce s rostoucí návštěvností hor bohužel stoupá i úrazovost. V Jeseníkách letos zaznamenali jak více zraněných cyklistů, tak pěších turistů.

Jeseníky letos zažily rekordní návštěvnost. Davy lidí proudily jak po oblíbené stezce Bílé Opavy, tak na Ovčárnu, Švýcárnu a také na Praděd. Stoupl jak počet pěších turistů, tak cyklistů, což mělo vliv i na úrazovost, která se oproti loňsku zvýšila o několik procent.

Anketa, návštěvníci Jeseníků: „Hodně jezdím na kole.“

„Něco děláme ať nejsme jenom na tabletech. Je to baví.“

Robert Kothánek, dobrovolný člen HS: „Dost úrazů se stává na příjezdové cestě z Hvězdy na Ovčárnu, takže to je takové nebezpečné místo, kde ti lidi jezdí hodně rychle a neukázněně a potom je takové kritičtější místo při sjezdu ze Švýcárny po cyklostezce na Červenohorské sedlo.“

Úrazy se nevyhýbají ani hojně navštěvované stezce Bílé Opavy, která vede od chaty Barborka do Karlovy Studánky. Lidé se nejčastěji zraní, když podcení dřevěné lávky a žebříky, na kterých to zejména v deštivých dnech hodně klouže.


Robert Kothánek, dobrovolný člen HS: "Stezka Bílé Opavy je pouze pro pěší turisty a samozřejmě ta se doporučuje pouze v letních měsících, ne v zimních."

Více zraněných cyklistů letos zaznamenali i v okolí Karlova pod pradědem. kde zprovoznili nový bikepark.

Marek Koněrza, Horská služba Karlov pod Pradědem:  "Bylo jednou tolik cyklistů, úrazů a různých nehod. Většinou úrazy v těch bikeových areálech na těch bikeových tratích, ale i v terénu se zvýšil počet těch lidí, takže se jezdilo pro cyklisty i do terénu."

Pokud se kamkoli do hor vydáte, nezapomeňte si stáhnout aplikaci záchranka. Kdyby se cokoli stalo, záchranáři budou u vás díky ní mnohem rychleji.

---Mohlo by Vás také zajímat