Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Vykolejený vak po nehodě v Dolní Lutyni bude vyprošťovat speciální tank
  • Ostrava podporuje odborné pozice na školách
  • Slezská nemocnice reaguje na agresivní pacienty
  • Přestávky na NJ škole plní místo mobilů fotbálek
  • Dernisáž Pavla Nogy byla ukončena komentovanou prohlídkou

Vykolejený vak po nehodě v Dolní Lutyni bude vyprošťovat speciální tank

Na železničním přejezdu v Dolní Lutyni na Karvinsku se brzy ráno stala tragická nehoda. Osobní vlak se tam srazil s nákladním automobilem. Při srážce zemřel strojvedoucí, podle Správy železnic 19 lidí utrpělo lehká a středně těžká zranění.

Nehoda se stala v Dolní Lutyni v úseku Bohumín–Dětmarovice před šestou hodinou ranní na železničním přejezdu, který je vybaven světelnou signalizací a závorami. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Co se týká příčin této kolize, budeme se jí zabývat. Budeme zjišťovat veškeré okolnosti a informace toho střetu. Podle dosud zjištěných informací měl  řidič tohoto nákladního vozidla přejíždět přes železniční přejezd, kdy zůstal z nezjištěných příčin zůstal na něm stát a v tu dobu došlo ke střetu s právě projíždějícím vlakem."

Celou událost sledovali i svědci žijící poblíž.

Zuzana, svědkyně: "Jel kamioňák a vezl vrtací soupravu na návěsu, ale byl nízko a sekl se v tom zlomu, když to chtěli hydraulikou zvednout, tak se spustili závory, jel vlak, on uskočil a vlak nabral tu vrtací soupravu a rozšrotoval celou mašinu."

Ve vlaku z Návsí do Prahy v té době cestovalo šest desítek lidí. Mezi nimi byla i dvaatřicetiletá Kateřina Cyříková, která cestovala do práce. V době nárazu seděla v prvním vagonu ve směru jízdy.

Kateřina Cyříková, cestující: "Jsem cítila náraz, začala vypadávat skla, okna, panika, vlak se překlopil na polovinu strany, cítila jsem že mám naražená žebra, ruku vykloubenou, monokl, ret rozseklý. Já jsem seděla s paní, ta měla paniku, myslela si, že jsem umřela, protože jsem měla hlavu pod sedačkou, abych se nebouchla do hlavy.” 

Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: "Práce hasičů spočívala především ve vyproštění zraněných osob, ty byly vyproštěny bez použití hydraulického vyprošťovacího zařízení a předány do péče zdravotnické záchranné službě."

Osoby, které nebyly zraněny, byl evakuovány do autobusu hasičů.

Dagmar Fišerová, psycholožka HZS MSK: "Bylo nejdůležitější jim předat základní informace, co se s nimi teď děje, jak se dostanou k osobním věcem a jak se dostanou domů."

Správa železnic bude nyní celou situaci posuzovat, na místo míří speciální vyprošťovací tank z Přerova.

Po dobu odstraňování následků provoz na trati stál, mezi Bohumínem a Karvinou byla zavedena náhradní autobusová doprava.

---

Ostrava podporuje odborné pozice na školách

Střelba na Karlově univerzitě je jednou z událostí, které ještě zvyšují význam odborných pracovních pozic, jako je například školní psycholog nebo speciální pedagog. Význam kvalitních poradenských pracovišť na základních školách si dobře uvědomuje Ostrava proto na ně přispívá ze svého rozpočtu.

Mezi lety 2019 - 2022 realizovala Ostrava na 25 základních školách projekt financovaný Evropskou unií, kdy byly financovány pozice psychologů, speciálních pedagogů  i asistentů pedagogů. Po skončení programu nechtělo město o tyto odborníky přijít a tak je nyní financuje ze svého rozpočtu. O náklady se dělí s městskými obvody půl na půl.

Andrea Hoffmanová, náměstkyně primátora Ostravy: "Jsou to všechno pozice, které jsou pro naše školy zásadní, protože tito lidé se starají o wellbeing a psychické starosti a problémy dětí." 

Jednou z ostravských škol, kde by to bez odborného poradenského pracoviště nešlo je Šalounova ve Vítkovicích.  

Bohdana Cudziková, školní psycholog, ZŠ Šalounova: "Taková ta denní práce je hlavně individuální práce se žáky, kdy vlastně žáci si sami říkají a přicházejí. Nejčastěji s problémy buď v rámci třídy, vztahovými anebo osobními problémy z domova."

Ve dvou budovách se ve škole vzdělává 530 žáků a většina z nich pochází ze sociálně vyloučených lokalit. Fungují v ní dva psychologové, speciální pedagogové i výchovní poradci.

Jaromír Šedý, ředitel ZŠ Šalounova: "Tito odborní pracovníci mají dostatek času se věnovat žákům, ale i pedagogům."

Jen v letošním roce tak dotace ostravského magistrátu umožnila zaplatit provoz 50 pozic školních poradenských pracovišť.  Školy mohu získat dotace také z jiných zdrojů, jako je např. Národní plán obnovy nebo z programu Evropského sociálního fondu. 

---

Krátké zprávy 24. 1. 2024 16.00 - 1

Ostravská zoo bilancuje loňský rok. Navštívilo ji rekordních více jak 612 tisíc lidí. Na konci roku 2023 chovala Zoo zhruba 6 600 jedinců. Největší stavbou loňského roku byl parkovací dům, který nabízí bezmála 200 parkovacích míst a změnilo se také logo zoologické zahrady.

---

Slezská nemocnice reaguje na agresivní pacienty

Ve Slezské nemocnici v Opavě roste počet agresivních pacientů. Na bezpečnost personálu tak dohlíží více lidí, kteří zajišťují ochranu zdravotních sester, lékařů i návštěvníků v širším časovém horizontu než dřív.

Slezská nemocnice rozšířila tým o další posily, které se starají o ochranu osob a majetku. Od nového roku dohlíží na bezpečnost už 4 lidé. Jeden strážník a 3 pracovníci ostrahy.

Karel Siebert, ředitel SNO: “Protože v minulých letech došlo k velkému nárůstu počtu agresivních pacientů v naší nemocnici, což značně ohrožovalo bezpečnost hlavně zaměstnanců, tak jsme se rozhodli přijmout určitá opatření, abychom zajistili bezpečnost pro naše zaměstnance."

Pracovníci ostrahy se momentálně přes týden starají o bezpečnost v nočních hodinách a o víkendech jsou k dispozici nepřetržitě ve dne i v noci. Strážník hlídá nemocnici a její okolí přes den. Služebna MP v nemocnici vznikla už v roce 2020.

Karel Siebert, ředitel SNO: “Prvním opatřením bylo, že jsme zřídili po dohodě s Magistrátem města Opavy služebnu MP v naší nemocnici, takže strážník MP pravidelně obchází areál naší nemocnice a dohlíží na bezpečnost provozu.”

Strážníci nejčastěji asistují v případech, kdy záchranka přiveze na vyšetření člověka v podnapilém stavu nebo pod vlivem návykových látek.

František Mikulinec, strážník MP Opava: “On nechce samozřejmě setrvávat, nebo se mu to zdá dlouhé, tak jdeme a tu asistenci uděláme a po rozhodnutí lékaře se buď propustí, nebo se přemístí třeba na záchytnou stanici.”

Pro ještě větší bezpečí chce nemocnice rozšířit i kamerový systém tak, aby pokrýval celý areál a také dohledovou službu o nepřetržitý provoz.

---

Přestávky na NJ škole plní místo mobilů fotbálek

Zahrát si o přestávce stolní fotbal, místo, dnes standardního, koukání do mobilu. To je možnost, kterou mají děti v jedné z novojičínských základních škol. Herní stoly se tu na chodbách objevily před pár dny.

Přestávky jsou asi pro mnohé nejoblíbenější součástí školního dne, v novojičínské základní škole Jubilejní se teď na ně těší ještě o něco více. Na chodbách školy se objevily stolní fotbaly.

žáci ZŠ Jubilejní Nový Jičín:

“Pan ředitel nám to dal, aby děti třeba odehnal od těch mobilů.”

“jsme tu, když se třeba nudíme a nebo nechceme být na mobilu.”

“Já si myslím, že to je super zábava si zahrát s kamarády.”

“Aspoň se nenudíme o přestávkách.”

“Chodíme tady každou přestávku hrát.”

Ladislav Gróf, ředitel ZŠ a MŠ Jubilejní a Dlouhá Nový Jičín: “Je to takový zajímavý nový nápad, už ani nevím v čí hlavě se zrodil. Pořídili jsme ve spolupráci s rodiči fotbálky stolní. Myslím, že je to v současné době nejvyhledávanější atrakce během přestávek. Pozitivní na tom je, že děti trošku odpoutáme od mobilních telefonů a zažívají sociální kontakt, sbližují se, soupeří mezi sebou, pomáhají si a to všechno je správně.”

Škola tyto aktivity během přestávek podporovala i dříve, na chodbě je možné zahrát i stolní tenis.

Ladislav Gróf, ředitel ZŠ a MŠ Jubilejní a Dlouhá Nový Jičín: “Možná to přináší trošičku více ruchu o těch přestávkách, ale myslím si, že je správné, aby se děti cítily ve škole dobře a i takovéto uvolnění k tomu patří.”

Naopak školáci, kteří si přejí prožít přestávku více v klidu, mohou využít i tento relaxační koutek.

---

Více než tři stovky gastroprovozů v MS kraji se zapojily do projektu „tridimgastro.cz“ Kuchyňský odpad se sváží do bioplynových stanic Rapotín a Vyškov. Separované kuchyňské zbytky tak nekončí na skládkách, ale slouží k výrobě nízkoemisního biometanu, elektřiny a tepla.


---

Dernisáž Pavla Nogy byla ukončena komentovanou prohlídkou

V Galerii města Karviné měli návštěvníci možnost zhlédnout výstavu plakátů grafického designéra Pavla Nogy. Na dernisáži se také uskutečnila komentovaná prohlídka, při které sám autor osobně popisoval, jak jeho tvorba vznikala.

Galerie města Karviné hostila dalšího významného umělce Pavla Nogu a jeho sbírku vlastních plakátů.  Je významným grafickým designérem, který pořádá česko-polské workshopy, a který se podílí na rozvoji česko-polské spolupráce zejména mezi uměleckými vysokými školami.

Pavel Noga, autor výstavy, grafický designér: "To je takové moje hobby, spojovat Poláky a Čechy. Já mám rád plakát, který se jmenuje Blízko i daleko. To je zrovna plakát o mém projektu česko-polském, kde si říkám, že žijeme blízko sebe a mnohdy jsme si strašně vzdálení.” 

anketa: návštěvníci dernisáže Pavla Nogy: “Jsem tady na tip od kamaráda, moc se těším co uvidím, jestli budu překvapena, doufám, že mile.”  “Jo líbí se mi to. Myslím, že plakáty už nejsou tak v kurzu jak před mnoha lety, ale možná proto je to pěkné.” 

Výstavu by Pavel Noga rád uspořádal v budoucnu znovu.

Pavel Noga, autor výstavy, grafický designér: "Víte, ty plakáty mají jepičí život, protože jsou vytvářeny pro nějakou událost, ta událost skončí a skončí i jejich život, takže když je po čase vytáhnu, je to takové jejich znovuzrození.” 

V současné době se Pavel Noga věnuje grafické úpravě knih a časopisů.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
24. ledna 2024, 16:00

Vykolejený vak po nehodě v Dolní Lutyni bude vyprošťovat speciální tank

Na železničním přejezdu v Dolní Lutyni na Karvinsku se brzy ráno stala tragická nehoda. Osobní vlak se tam srazil s nákladním automobilem. Při srážce zemřel strojvedoucí, podle Správy železnic 19 lidí utrpělo lehká a středně těžká zranění.

Nehoda se stala v Dolní Lutyni v úseku Bohumín–Dětmarovice před šestou hodinou ranní na železničním přejezdu, který je vybaven světelnou signalizací a závorami. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Co se týká příčin této kolize, budeme se jí zabývat. Budeme zjišťovat veškeré okolnosti a informace toho střetu. Podle dosud zjištěných informací měl  řidič tohoto nákladního vozidla přejíždět přes železniční přejezd, kdy zůstal z nezjištěných příčin zůstal na něm stát a v tu dobu došlo ke střetu s právě projíždějícím vlakem."

Celou událost sledovali i svědci žijící poblíž.

Zuzana, svědkyně: "Jel kamioňák a vezl vrtací soupravu na návěsu, ale byl nízko a sekl se v tom zlomu, když to chtěli hydraulikou zvednout, tak se spustili závory, jel vlak, on uskočil a vlak nabral tu vrtací soupravu a rozšrotoval celou mašinu."

Ve vlaku z Návsí do Prahy v té době cestovalo šest desítek lidí. Mezi nimi byla i dvaatřicetiletá Kateřina Cyříková, která cestovala do práce. V době nárazu seděla v prvním vagonu ve směru jízdy.

Kateřina Cyříková, cestující: "Jsem cítila náraz, začala vypadávat skla, okna, panika, vlak se překlopil na polovinu strany, cítila jsem že mám naražená žebra, ruku vykloubenou, monokl, ret rozseklý. Já jsem seděla s paní, ta měla paniku, myslela si, že jsem umřela, protože jsem měla hlavu pod sedačkou, abych se nebouchla do hlavy.” 

Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: "Práce hasičů spočívala především ve vyproštění zraněných osob, ty byly vyproštěny bez použití hydraulického vyprošťovacího zařízení a předány do péče zdravotnické záchranné službě."

Osoby, které nebyly zraněny, byl evakuovány do autobusu hasičů.

Dagmar Fišerová, psycholožka HZS MSK: "Bylo nejdůležitější jim předat základní informace, co se s nimi teď děje, jak se dostanou k osobním věcem a jak se dostanou domů."

Správa železnic bude nyní celou situaci posuzovat, na místo míří speciální vyprošťovací tank z Přerova.

Po dobu odstraňování následků provoz na trati stál, mezi Bohumínem a Karvinou byla zavedena náhradní autobusová doprava.

---

Ostrava podporuje odborné pozice na školách

Střelba na Karlově univerzitě je jednou z událostí, které ještě zvyšují význam odborných pracovních pozic, jako je například školní psycholog nebo speciální pedagog. Význam kvalitních poradenských pracovišť na základních školách si dobře uvědomuje Ostrava proto na ně přispívá ze svého rozpočtu.

Mezi lety 2019 - 2022 realizovala Ostrava na 25 základních školách projekt financovaný Evropskou unií, kdy byly financovány pozice psychologů, speciálních pedagogů  i asistentů pedagogů. Po skončení programu nechtělo město o tyto odborníky přijít a tak je nyní financuje ze svého rozpočtu. O náklady se dělí s městskými obvody půl na půl.

Andrea Hoffmanová, náměstkyně primátora Ostravy: "Jsou to všechno pozice, které jsou pro naše školy zásadní, protože tito lidé se starají o wellbeing a psychické starosti a problémy dětí." 

Jednou z ostravských škol, kde by to bez odborného poradenského pracoviště nešlo je Šalounova ve Vítkovicích.  

Bohdana Cudziková, školní psycholog, ZŠ Šalounova: "Taková ta denní práce je hlavně individuální práce se žáky, kdy vlastně žáci si sami říkají a přicházejí. Nejčastěji s problémy buď v rámci třídy, vztahovými anebo osobními problémy z domova."

Ve dvou budovách se ve škole vzdělává 530 žáků a většina z nich pochází ze sociálně vyloučených lokalit. Fungují v ní dva psychologové, speciální pedagogové i výchovní poradci.

Jaromír Šedý, ředitel ZŠ Šalounova: "Tito odborní pracovníci mají dostatek času se věnovat žákům, ale i pedagogům."

Jen v letošním roce tak dotace ostravského magistrátu umožnila zaplatit provoz 50 pozic školních poradenských pracovišť.  Školy mohu získat dotace také z jiných zdrojů, jako je např. Národní plán obnovy nebo z programu Evropského sociálního fondu. 

---

Krátké zprávy 24. 1. 2024 16.00 - 1

Ostravská zoo bilancuje loňský rok. Navštívilo ji rekordních více jak 612 tisíc lidí. Na konci roku 2023 chovala Zoo zhruba 6 600 jedinců. Největší stavbou loňského roku byl parkovací dům, který nabízí bezmála 200 parkovacích míst a změnilo se také logo zoologické zahrady.

---

Slezská nemocnice reaguje na agresivní pacienty

Ve Slezské nemocnici v Opavě roste počet agresivních pacientů. Na bezpečnost personálu tak dohlíží více lidí, kteří zajišťují ochranu zdravotních sester, lékařů i návštěvníků v širším časovém horizontu než dřív.

Slezská nemocnice rozšířila tým o další posily, které se starají o ochranu osob a majetku. Od nového roku dohlíží na bezpečnost už 4 lidé. Jeden strážník a 3 pracovníci ostrahy.

Karel Siebert, ředitel SNO: “Protože v minulých letech došlo k velkému nárůstu počtu agresivních pacientů v naší nemocnici, což značně ohrožovalo bezpečnost hlavně zaměstnanců, tak jsme se rozhodli přijmout určitá opatření, abychom zajistili bezpečnost pro naše zaměstnance."

Pracovníci ostrahy se momentálně přes týden starají o bezpečnost v nočních hodinách a o víkendech jsou k dispozici nepřetržitě ve dne i v noci. Strážník hlídá nemocnici a její okolí přes den. Služebna MP v nemocnici vznikla už v roce 2020.

Karel Siebert, ředitel SNO: “Prvním opatřením bylo, že jsme zřídili po dohodě s Magistrátem města Opavy služebnu MP v naší nemocnici, takže strážník MP pravidelně obchází areál naší nemocnice a dohlíží na bezpečnost provozu.”

Strážníci nejčastěji asistují v případech, kdy záchranka přiveze na vyšetření člověka v podnapilém stavu nebo pod vlivem návykových látek.

František Mikulinec, strážník MP Opava: “On nechce samozřejmě setrvávat, nebo se mu to zdá dlouhé, tak jdeme a tu asistenci uděláme a po rozhodnutí lékaře se buď propustí, nebo se přemístí třeba na záchytnou stanici.”

Pro ještě větší bezpečí chce nemocnice rozšířit i kamerový systém tak, aby pokrýval celý areál a také dohledovou službu o nepřetržitý provoz.

---

Přestávky na NJ škole plní místo mobilů fotbálek

Zahrát si o přestávce stolní fotbal, místo, dnes standardního, koukání do mobilu. To je možnost, kterou mají děti v jedné z novojičínských základních škol. Herní stoly se tu na chodbách objevily před pár dny.

Přestávky jsou asi pro mnohé nejoblíbenější součástí školního dne, v novojičínské základní škole Jubilejní se teď na ně těší ještě o něco více. Na chodbách školy se objevily stolní fotbaly.

žáci ZŠ Jubilejní Nový Jičín:

“Pan ředitel nám to dal, aby děti třeba odehnal od těch mobilů.”

“jsme tu, když se třeba nudíme a nebo nechceme být na mobilu.”

“Já si myslím, že to je super zábava si zahrát s kamarády.”

“Aspoň se nenudíme o přestávkách.”

“Chodíme tady každou přestávku hrát.”

Ladislav Gróf, ředitel ZŠ a MŠ Jubilejní a Dlouhá Nový Jičín: “Je to takový zajímavý nový nápad, už ani nevím v čí hlavě se zrodil. Pořídili jsme ve spolupráci s rodiči fotbálky stolní. Myslím, že je to v současné době nejvyhledávanější atrakce během přestávek. Pozitivní na tom je, že děti trošku odpoutáme od mobilních telefonů a zažívají sociální kontakt, sbližují se, soupeří mezi sebou, pomáhají si a to všechno je správně.”

Škola tyto aktivity během přestávek podporovala i dříve, na chodbě je možné zahrát i stolní tenis.

Ladislav Gróf, ředitel ZŠ a MŠ Jubilejní a Dlouhá Nový Jičín: “Možná to přináší trošičku více ruchu o těch přestávkách, ale myslím si, že je správné, aby se děti cítily ve škole dobře a i takovéto uvolnění k tomu patří.”

Naopak školáci, kteří si přejí prožít přestávku více v klidu, mohou využít i tento relaxační koutek.

---

Více než tři stovky gastroprovozů v MS kraji se zapojily do projektu „tridimgastro.cz“ Kuchyňský odpad se sváží do bioplynových stanic Rapotín a Vyškov. Separované kuchyňské zbytky tak nekončí na skládkách, ale slouží k výrobě nízkoemisního biometanu, elektřiny a tepla.


---

Dernisáž Pavla Nogy byla ukončena komentovanou prohlídkou

V Galerii města Karviné měli návštěvníci možnost zhlédnout výstavu plakátů grafického designéra Pavla Nogy. Na dernisáži se také uskutečnila komentovaná prohlídka, při které sám autor osobně popisoval, jak jeho tvorba vznikala.

Galerie města Karviné hostila dalšího významného umělce Pavla Nogu a jeho sbírku vlastních plakátů.  Je významným grafickým designérem, který pořádá česko-polské workshopy, a který se podílí na rozvoji česko-polské spolupráce zejména mezi uměleckými vysokými školami.

Pavel Noga, autor výstavy, grafický designér: "To je takové moje hobby, spojovat Poláky a Čechy. Já mám rád plakát, který se jmenuje Blízko i daleko. To je zrovna plakát o mém projektu česko-polském, kde si říkám, že žijeme blízko sebe a mnohdy jsme si strašně vzdálení.” 

anketa: návštěvníci dernisáže Pavla Nogy: “Jsem tady na tip od kamaráda, moc se těším co uvidím, jestli budu překvapena, doufám, že mile.”  “Jo líbí se mi to. Myslím, že plakáty už nejsou tak v kurzu jak před mnoha lety, ale možná proto je to pěkné.” 

Výstavu by Pavel Noga rád uspořádal v budoucnu znovu.

Pavel Noga, autor výstavy, grafický designér: "Víte, ty plakáty mají jepičí život, protože jsou vytvářeny pro nějakou událost, ta událost skončí a skončí i jejich život, takže když je po čase vytáhnu, je to takové jejich znovuzrození.” 

V současné době se Pavel Noga věnuje grafické úpravě knih a časopisů.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-24-01-2024-16-00