Část peněz poslal Nový Jičín do Sberbank zkraje února
Zablokované finance má u Sberbank také město Nový Jičín. Jedná se o částku přesahující 100 milionů korun. Opozice uložení peněz v ruské bance kritizuje, zejména to, že polovinu částky tam město vložilo v únoru letošního roku.
Účet má Nový Jičín ve Sberbank od dubna roku 2020. Uloženo je na něm, a v tuto chvíli zmrazeno, 100 milionů 800 tisíc korun. Zhruba polovinu této částky převedla radnice na účet ruské banky letos počátkem února.
Jaroslav DvořáK (ČSSD), zastupitel Nového Jičína: “Což už je alarmující, protože už ty signály byly a do ruské banky dávat padesát milionů… Ale ještě horší je, že bez pověření kohokoliv, to znamená ani zastupitelstva, ani rady. My jsme reagovali tak, že jsme navrhli usnesení, které prošlo, aby všechny tyto kroky prověřil kontrolní výbor.”
Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Sberbank byla jednou z největších bank v České republice, my jako město jsme neměli žádné signály, že by nějaká situace v souvislosti s vojenským konfliktem na Ukrajině mohla nastat, nikdo tady toto nemohl předvídat. A je nutno říci, že licence uděluje a odebírá Česká národní banka.”
Město nyní zpracovává analýzu finančních zdrojů. Následovat bude doporučení, jak na situaci reagovat. Zahájené investice tyto okolnosti dle vyjádření radnice neohrozí.
---
Strážníci Karviné mají za sebou další kuriózní odchyt
Karvinští strážníci si připsali na seznam odchycených zvířat ve městě další kuriozitu. Občanem města byli požádáni o pomoc s odchytem kozla, kterého si zrovna přivezl. Bílý přežvýkavec si udělal výlet přes celou část Mizerov až do zahrádky tamní pizzerie.
Z ulice Poutní v Karviné-Mizerově utekl novému majiteli statný bílý kozel chvíli poté, co ho domů dopravil z jiného města. Na výlet se vydal společně s beranem, toho se ale majiteli podařilo krátce po útěku chytit. Kozel ale využil příležitost a vydal se na výlet. O pomoc byli požádáni místní strážníci, kteří ho našli v zahradě pizzerie o dva kilometry dál.
Marek Tomíček, strážník MP Karviná: "Nebylo těžké ji odchytit, použili jsme k tomu síť z bývalé trampolíny, kterou tam majitel měl, takže za pomocí odchytové tyče a sítě jsme kozu nakonec chytili."
Majitel si nezraněného útěkáře pak odvedl zpátky domů.
Václav Ožana, MP Karviná: "Odchyt volně pobíhajících zvířat je jedním z úkolů městské policie. Už jsme tady měli odchyty běžně psů, koček, měli jsme tady odchyty ptáků od andulky přes pštrosa až po labuť. Měli jsme i plazy, hady tuzemské i cizokrajné, různé ještěry a podobně. Co jsme tady ještě neměli, tak odchyt kozla, až doteď."
Kozel se tak zapsal na pomyslný seznam a společně s koňmi, ovcemi nebo pštrosem patří mezi větší domestikovaná zvířata, která se pohybovala po městě. Jejich včasný odchyt je důležitý hlavně z hlediska jejich vlastní bezpečnosti i bezpečnosti například v dopravě.
---
Krátké zprávy, 24. 3. 2022, 3
Ostrava už nechce mít nic společného s ruským Volgogradem ani ukrajinským Doněckem, který je součástí samozvané Doněcké republiky. Zastupitelé města odhlasovali vypovězení partnerských smluv. Je to další důsledek ruské agrese na Ukrajině.
Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Zastupitelstvo rozhodlo významnou většinou hlasů o vypovězení partnerských smluv s městem Volgograd v Ruské federaci a Doněck na Ukrajině. Oni se teda domnívají, že jsou součástí Doněcké lidové republiky, ale my stále ctíme mezinárodní právo, že jsou součástí Ukrajiny. Vypovězení dlouhodobých partnerských smluv je vždy až krajním krokem, ze kterého nikdo nemůže mít radost."
---
Uprchlíci z Ukrajiny se česky učí v polské škole
Do České republiky už z Ukrajiny přišlo zhruba 300 tisíc uprchlíků. Dvě matky s dětmi našly útočiště i ve Stonavě na Karvinsku. Češtinu si tady osvojují v polské škole.
Paní Miroslava spolu se svou tříletou dcerou jej jednou ze zhruba tří set tisíc občanů Ukrajiny, kteří museli svůj domov opustit kvůli už měsíc trvajícímu válečnému konfliktu.
paní Miroslava: „Nedaleko našeho města se začaly ozývat výbuchy. Co pět minut houkaly sirény. Měli jsme strach o naše děti.“
Podobný je osud i paní Nataš, která pochází z Dněpropetrovské oblasti. Pomoc obě rodiny našly ve Stonavě. Ubytování jim zajistil sám starosta u sebe doma.
Ondřej Feber (ANO), senátor a starosta obce Stonava: „Mám volný byt, protože děti se už vystěhovaly. Tak jsem tyto naše kapacity nabídl.“
Tříletá Milana a čtyřletý Matěj začali navštěvovat školku, Volnou kapacitu měla mateřská školka s polským jazykem vyučovacím.
Katarzyna Donátová, vedoucí učitelka MŠ Holkovice: „Teď se vzájemně poznáváme. Zkoušíme s nimi mluvit polsky i česky, protože máme ve školce i české děti.“
Pomoc ukrajinským rodinám nabídla i místní polská škola, kterou navštěvují děti jak z polských tak i českých rodin. Přestože se desetiletý Rastislav učí online v Ukrajinštině, češtinu si osvojuje právě ve třídě polské malotřídky.
Marcela Gabrhel, vedoucí učitelka PZŠ Stonava: „S dítětem bude chodit i jeho maminka, protože se chce naučit česky.“
paní Nataša: „Budeme se spolu se synem učit česky, protože nerozumíme.“
Kromě češtiny bude Rastislav docházet do polské školy i na hodiny angličtiny.
---
Uprchlíci z ubytovny v Havířově se přestěhují do bytů
Ukrajinské rodiny, které bydlí v jedné z městských ubytoven v Havířově, se už brzy přestěhují do bytů, kde budou mít lepší podmínky. Následně město nabídne ubytovnu opět k dispozici krajskému centru pro uprchlíky.
Městská ubytovna v Havířově na ulici Střední už nemůže přijímat další uprchlické rodiny. Kapacita je zcela zaplněna. Na počátku dubna se ale všichni přestěhují do klasických bytů, které pro ně město nyní připravuje.
Petr Valášek, vedoucí provozního oddělení MRA: “Budou jim nabídnuty byty, které se nám dlouhodobě nedaří obsadit lidmi z Havířova. Jsou to všechno byty na Šumbarku. Ty rodiny to vítají, o změně ví, byty navštívily. Vzájemně jsme si to odsouhlasili, abychom netrhali nějaké rodinné přátelské vztahy, protože každý je odjinud.”
Rodiny budou rozmístěny do menších i větších bytů, podle počtu lidí v domácnosti.
Na ubytovně žije i paní Olga se svou dcerou a dvěma malými dětmi.
paní Olga: “My bydlíme teď tady, ale oni nám řekli, že si máme vybrat. Můžeme se stěhovat do bytu na deváté patro a tam to bude lepší. Dcera nyní chodí vyřizovat různé dokumenty. Já jsem už byla na úřadu práce, ale tam mi řekli, že nemají zatím práci, ale já bych si přála chodit do práce.”
Osudy rodin zasáhly i zaměstnance Městské realitní agentury.
Petr Valášek, vedoucí provozního oddělení MRA: “Viděl jsem, že děti byly ve stresu, plakaly a postupem času mne překvapila ta vlna solidarity. Lidé tady donášeli hračky, hodně těm lidem pomáhali a viděl jsem, že si ty děti začínají hrát. To bylo silné.”
Jakmile se rodiny přestěhují, město nabídne volnou kapacitu opět krajskému centru pro uprchlíky.
---
Krátké zprávy, 24. 4. 2022 4
Krajští hygienici zaznamenali ve středu opět o něco méně pozitivních testů. Zatímco v úterý bylo 1089 covid pozitivních lidí, ve středu 928. Nejvyšší počet nakažených zůstává na Ostravsku, Karvinsku a také Opavsku.
První etapa revitalizaci náměstí Družby v Porubě je už hotová. Park získal moderní a atraktivní podobu. Vedle tradičních i netradičních laviček, tam jsou nové přírodní chodníky, osvětlení, cyklostezka, pobytový trávník a první veřejné WC v Porubě.
---
Vagonářské muzeum odstartuje sezonu 15. dubna
Vagonářské muzeum se pomalu připravuje na sezonu. Lidé se mohou těšit na nové originální sedačky Českých drah, uniformu průvodčího nebo zcela nový mobilní model železnice. Po otevření muzea si lidé budou moci prohlédnout i speciální výstavu s názvem Mince, kam se podíváš.
Návštěvnická sezona Vagonářského muzea ve Studénce se blíží. Pracovníci přes zimu prováděli údržbu a chystali pro turisty spousty novinek. Mezi nimi například nové sedačky Českých drah. Ty byly nedávno doplněny o figurínu s už historickou uniformou průvodčího.
Bronislav Novosád, vedoucí Vagonářského muzea: „Tato uniforma se už nepoužívá a nosila se před rokem 1989. Je to sbírání všeho, ale takto ten železničář vypadal.“
V minulém roce získalo muzeum darem modelovou železnici od pana Plonky. Letos se pustili zaměstnanci do výroby vlastního mobilního panelu.
Aleš Vojtěchovský, modelář: „Máme tu kousek silnice, nějaké domky, nádraží, sklad nebo heliport, který se teď tvoří. Jsou tu také domky, které muzeum dostalo darem, takže je nemusíme dělat.“
Bronislav Novosád, vedoucí Vagonářského muzea: „Přes víkend si budou moci děti vyzkoušet dát na koleje lokomotivu a vagónek a sami se stanou těmi výpravčími, kteří řídí dopravu. Sami budou otáčet páčkou a určovat rychlost soupravy.“
Vagonářské muzeum otevře své brány pro návštěvníky na velký pátek 15. dubna v 10 hodin. Kromě zmíněných novinek zde lidé najdou také novou výstavu Mince, kam se podíváš. Jedná se o kolekci 344 kusů mincí a plaket související s železnicí a jejím vývojem.
---