Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Mariánskohorská radnice opět změnila vedení
  • Hasiči dostali od MS kraje novou techniku
  • Kostely a chrámy jsou otevřené veřejnosti
  • Nejstarší dochované kroniky města Opavy
  • Libor Uher v Ostravici buduje sportovní centrum s kluzištěm

Mariánskohorská radnice opět změnila vedení

Radnice Mariánských Hor a Hulvák má nové vedení. Změna proběhla po pouhých 8 měsících, kdy se ukázalo, že koalice není tak pevná jako při převratu loni v listopadu. Zastupitelé vedení odvolali den poté, co před úřadem protestovali nespokojení obyvatelé.

V pondělí demonstrace občanů, v úterý převrat na zastupitelstvu mariánskohorské radnice. Výsledkem je nové vedení, kdy do křesla starosty opět usedl Patrik Hujdus. Místostarosty se stali Vladimír Řezáč, Jana Pagáčová, Tomáš Sucharda a Sandra Sophia Murtinová.

Patrik Hujdus, starosta MOb Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky: "My bychom chtěli navázat na to, kde jsme skončili v tom listopadu loňského roku. To znamená budou pokračovat investiční akce, které jsme naplánovali, budeme žádat o další dotace, protože jsou nové výzvy."

V zastupitelstvu má nová duhová koalice 8 hlasů, tedy jen o jediný hlas více. 

Jiří Vávra, odvolaný starosta MOb Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky: "Můj předchůdce jim slíbil to, co jsme jim my dát nemohli. Jinými slovy za to, že dostali funkce místostarostů, tak zapomněli na slušné chování. Nehodili jsme flintu do žita a ještě jsme to nevzdali."

Anketa: obyvatelé Mariánských Hor a Hulvák: "Jsem hrozně ráda, že se to vrátilo zpátky. Taky jsem kvůli tomu byla na demonstraci v pondělí a pevně doufám, že to bude k něčemu."

"Mi jde o věc a ne o to, kdo tam zrovna vládne. Jestli tam jsou ti, co je podporuju, nebo ti, co je nepodporuju, prostě pokud jde o věc, tak by se mělo postupovat průhledně, transparentně ve vztahu k občanům."

Protestní akce se zúčastnilo více než 7 desítek lidí.

---

Hasiči dostali od MS kraje novou techniku

Moravskoslezský kraj daroval profesionálním i dobrovolným hasičům novou techniku. V našem regionu se tak i díky kraji neustále zlepšuje vybavenost a tím i akceschopnost hasičů. Pandemie potvrdila, že jsou pro zajišťování bezpečnosti lidí i majetku.

Dobré vybavení je pro hasiče zcela zásadní. I skvěle vycvičený hasič totiž bez kvalitní techniky a vybavení nic nezmůže. Moravskoslezský kraj  je proto pravidelně a dlouhodobě podporuje stejně jako i další složky integrovaného záchranného systému.  

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Dění během pandemie nám potvrdilo, jak moc důležití jsou hasiči pro naši společnost. Jejich zapojení v rozvozu ochranných prostředků a později i vakcín bylo nesmírně důležité v boji proti koronaviru. Profesionální nebo dobrovolní hasiči také dezinfikovali celé domovy nebo pomáhali se zajištěním testování. A samozřejmě nadále plnili své běžné pracovní povinnosti, jako jsou zásahy při požárech či jiných mimořádných událostech. Je proto nezbytně nutné, aby měli co nejvhodnější podmínky pro svou náročnou práci. Proto hasičům Moravskoslezský kraj věnuje techniku potřebnou pro jejich činnost." 

letos už kraj věnoval hasičům vybavení za asi 25 milionů korun. Šlo vyprošťovací vaky nebo např. dekontaminační sprchu. Tentokrát dostali hasiči dýchací techniku, elektrocentrály nebo automobil na záchranu zvířat.

Vladimír Vlček, ředitel HZS MS kraje: „Hasiči Moravskoslezského kraje, profesionální i dobrovolní, si nesmírně cení podpory, jež se jim dostává ze strany kraje. Na druhou stranu v průběhu pandemie Covid-19 prokázali široké veřejnosti, nakolik jsou schopní reagovat na nové výzvy a pomoci občanům v nejširší škále činností a samozřejmě nás nesmírně těší, že jsme i s dalšími složkami IZS v MSK obstáli na výbornou."

Dobrovolní hasiči si daru cení. Elektrocentrály využijí zejména při zásazích v noci. Dýchací techniku u požárů. 

Lubomír Adam, velitel SDH Hodslavice: " Naše jednotka je JPO3 a MS kraj nám bude předávat dva kusy dýchací techniky, abychom měli v autě 6 dýchačů."

Letos také kraj přispěl na rekonstrukce hasičských zbrojnic 12 milionů korun. Dýchací techniku a elektrocentrály obdržely dobrovolné jednotky z 59 obcí celého kraje. 

---

Kostely a chrámy jsou otevřené veřejnosti

Až do září máte možnost zdarma i s výkladem navštívit desítky kostelů a chrámů v celém kraji. Ostravsko-opavská diecéze pořádá akci Otevřené chrámy. Ve Frýdku-Místku se do akce zapojily tři objekty. Kostel, bazilika a svatojánská věž.

Kostel svatého Jakuba ve Frýdku-Místku stojí už od roku 1582. Byl vystavěn v gotickém stylu a má pozdější novogotickým oltář. Letos patří mezi trojici kostelů ve městě, která je zapojena do akce Otevřené chrámy.

DANIEL VÍCHA, Daniel Vícha, děkan a farář Římskokatolické farnosti Místek [2:27 – 2:36]

Lidé, kteří přicházejí, tak se zde cítí velice dobře. Kostel je útulný a letos tady máme ještě jednu zajímavou věc. Za mnou se nachází úplně nová socha.

Daniel Vícha, děkan a farář Římskokatolické farnosti Místek: "Je to socha s motivem Panny Marie rozvazující uzly, což je prastarý motiv už z druhého století, kdy Panna Marie rozvazuje uzly, které člověk nedokáže rozvázat. To znamená, různé problémy, starosti. A je velký zájem, lidé přicházejí a co víme, tak se chystá velké množství lidí letos navštívit tento kostel a zde před touto sochou stanout."

Akce Ostravsko-opavské diecéze otevřené chrámy se letos koná popáté a stává se stále více oblíbenou.

Daniel Vícha, děkan a farář Římskokatolické farnosti Místek: "Lidé mohou přicházet do kostelů, které jsou předem označeny, vybrány. Jsou to kostely, které jsou nejzajímavější v našem regionu a tyto kostely každý den najdou otevřené. Je k dispozici nejen otevřený chrám jako chrámový prostor, ale také průvodcovská služba, které se kdokoliv může zeptat na informace, které se týkají kostela a kdo nechce, může jen tak vstoupit a sám si kostel projít, sednout, ztišit se, pomodlit, jak uzná za vhodné."

Marcel Sikora, krajský zastupitel: "V našem městě ve Frýdku-Místku je otevřeno v rámci tohoto projektu celkem tři kostely, je to tedy kostel svatého Jakuba, u kterého stojíme, dále Bazilika Navštívení Panny Marie ve Frýdku a Svatojánská věž u farního kostela u Zámeckého náměstí ve Frýdku. V regionu je to třeba kostel na Prašivé, nově zrekonstruovaný kostel v Řepištích, který je výjimečný, je to dřevěný kostel anebo také kostel svatého Bedřicha na Bílé."

Daniel Vícha, děkan a farář Římskokatolické farnosti Místek: "Zájem je obrovský. Když se podíváme do let minulých, tak je to v průměru až 90 lidí každý den, kteří zde přicházejí. Je to také závislé na počasí pochopitelně, ale ten průměr je poměrně vysoký."

Akce se koná za výrazné podpory Moravskoslezského kraje. Dá se očekávat, že počet lidí, kteří chrámy v kraji navštíví, může překročit rekordní čísla.

Marcel Sikora, krajský zastupitel: "Částka, která byla do tohoto projektu vložena, tedy 1,3 milionu korun je zejména určena pro průvodce, kteří jsou k dispozici zdarma pro návštěvníky, kteří do jednotlivých kostelů přijdou."

Daniel Vícha, děkan a farář Římskokatolické farnosti Místek: "Uvidíme, co bude letos, protože přece jenom kostely byly delší dobu zavřeny a lidé jsou vyhladovělí, zároveň také hledají nejen kostely, ale jakékoliv turistické cíle a pokud spousty lidí bude trávit dovolenou v České republice je možné, že to číslo ještě poroste nahoru."

Marcel Sikora, krajský zastupitel: "Já jsem velice rád, že tento projekt funguje, protože určitě přináší spousty nových turistů, kteří přijedou třeba do Frýdku-Místku a tím pádem je to plus i pro obchodníky, restauratéry, hoteliéry."

V Moravskoslezském kraji je do projektu zapojeno 35 chrámů a akce trvá až do konce září.

---

Nejstarší dochované kroniky města Opavy

V následujícím příspěvku vám ukážeme nejstarší dochované kroniky Opavy. Historicky cenné rukopisy popisují život ve městě v 18. - 19. století. Období prusko-rakouských válek, Opavského kongresu významných evropských státníků nebo bourání městských hradeb.

Ve Státním okresním archivu Opava najdeme 7 nejstarších kronik, které popisují život ve slezském městě. Zaznamenán je zde např. stavební a hospodářský rozvoj, sociální složení obyvatelstva, rakousko-pruská válka nebo i zajímavosti o počasí.

Martin Sosna, archivář, Státní okresní archiv Opava: „Nejstarší kronika města Opavy, dochovaná v našem archivu. Zachycuje dějiny města do r. 1829. Ty nejstarší děje jsou ale, bohužel, smyšlené.“

Podle nich nesla slezská metropole dříve jméno Luca, a to podle římského občana, který ji měl okolo roku 300 založit. Tato informace se opakuje v mnohých německy psaných kronikách z 18. stol.

Martin Sosna, archivář, Okresní archiv Opava: „Ty starší u nás, bohužel, nejsou. Buď se vůbec nedochovaly, byly zničeny, nebo se nacházejí v jiných archivech a knihovnách.“

V souvislosti s osvobozením města v r. 1945 mnohé knihy shořely. Nová epocha začíná po válce s osobností Matěje Valíka. Ten události zapisoval do velkorysé knihy v kožené vazbě o tisíci stránkách.

Stejně, jako jeho předchůdci, zaznamenával události zpětně. Vracel se až k 30. letům. Stejně postupuje i současný opavský kronikář Milan Freiberg.

Milan Freiberg, opavský kronikář: „Teď bych měl dodělávat rok 2018, ale souběžně si dělám poznámky k letošnímu roku, abych se měl od čeho odpíchnout.“

Novodobé kroniky Opavy jsou uložené na radnici. Pro zájemce jsou také přístupné na webových stránkách města.

---

Libor Uher v Ostravici buduje sportovní centrum s kluzištěm

Nové sportovní centrum se dvěma ledovými plochami buduje v beskydské Ostravici horolezec a organizátor sportovních výzev Libor Uher. Část areálu už je sportovcům zpřístupněna, zimní stadion by měl být dokončen na podzim.

Sportovní centrum vzniká v prostoru známé ostravické pily. Jedna hala už slouží pro inline hokej a hostit bude i společenské akce. Do konce roku by měla být v provozu druhá hala s kluzištěm.

Libor Uher, horolezec, organizátor sportovních akcí: “Pracovně to nazýváme Icerink Ostravice, kde chceme mít dvě ledové plochy. Jedna bude sloužit hokeji, druhá bude pro curling a volnočasové bruslení či krasobruslení.”

Pavlína Stankayová (KDU-ČSL), starostka Ostravice: “My jsme za to rádi, protože tam připravuje ledovou plochu, která bude krytá, což je výhoda. Má tam být i florbalové hřiště a muzeum hlavolamů a dřevěných hraček. Pro obec to může být zajímavé.”

Přestože areál pily není památkově chráněný, Libor Uher chce uvnitř zachovat jako exponáty některá zařízení používaná při zpracování dřeva. Zachovány budou také původní příhradové střešní nosníky.

Libor Uher, horolezec, organizátor sportovních akcí: “Samozřejmě se snažíme veškeré původní dřevo a funkční věci zachovat i když nás k tomu nikdo nenutí. Protože takový unikátní strop už dneska v republice skoro není.”

Atraktivní využití najdou také sila vedle sportovního centra, která se změní na rozhlednu s netradiční lezeckou stěnou.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
24. června 2021, 16:00

Mariánskohorská radnice opět změnila vedení

Radnice Mariánských Hor a Hulvák má nové vedení. Změna proběhla po pouhých 8 měsících, kdy se ukázalo, že koalice není tak pevná jako při převratu loni v listopadu. Zastupitelé vedení odvolali den poté, co před úřadem protestovali nespokojení obyvatelé.

V pondělí demonstrace občanů, v úterý převrat na zastupitelstvu mariánskohorské radnice. Výsledkem je nové vedení, kdy do křesla starosty opět usedl Patrik Hujdus. Místostarosty se stali Vladimír Řezáč, Jana Pagáčová, Tomáš Sucharda a Sandra Sophia Murtinová.

Patrik Hujdus, starosta MOb Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky: "My bychom chtěli navázat na to, kde jsme skončili v tom listopadu loňského roku. To znamená budou pokračovat investiční akce, které jsme naplánovali, budeme žádat o další dotace, protože jsou nové výzvy."

V zastupitelstvu má nová duhová koalice 8 hlasů, tedy jen o jediný hlas více. 

Jiří Vávra, odvolaný starosta MOb Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky: "Můj předchůdce jim slíbil to, co jsme jim my dát nemohli. Jinými slovy za to, že dostali funkce místostarostů, tak zapomněli na slušné chování. Nehodili jsme flintu do žita a ještě jsme to nevzdali."

Anketa: obyvatelé Mariánských Hor a Hulvák: "Jsem hrozně ráda, že se to vrátilo zpátky. Taky jsem kvůli tomu byla na demonstraci v pondělí a pevně doufám, že to bude k něčemu."

"Mi jde o věc a ne o to, kdo tam zrovna vládne. Jestli tam jsou ti, co je podporuju, nebo ti, co je nepodporuju, prostě pokud jde o věc, tak by se mělo postupovat průhledně, transparentně ve vztahu k občanům."

Protestní akce se zúčastnilo více než 7 desítek lidí.

---

Hasiči dostali od MS kraje novou techniku

Moravskoslezský kraj daroval profesionálním i dobrovolným hasičům novou techniku. V našem regionu se tak i díky kraji neustále zlepšuje vybavenost a tím i akceschopnost hasičů. Pandemie potvrdila, že jsou pro zajišťování bezpečnosti lidí i majetku.

Dobré vybavení je pro hasiče zcela zásadní. I skvěle vycvičený hasič totiž bez kvalitní techniky a vybavení nic nezmůže. Moravskoslezský kraj  je proto pravidelně a dlouhodobě podporuje stejně jako i další složky integrovaného záchranného systému.  

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Dění během pandemie nám potvrdilo, jak moc důležití jsou hasiči pro naši společnost. Jejich zapojení v rozvozu ochranných prostředků a později i vakcín bylo nesmírně důležité v boji proti koronaviru. Profesionální nebo dobrovolní hasiči také dezinfikovali celé domovy nebo pomáhali se zajištěním testování. A samozřejmě nadále plnili své běžné pracovní povinnosti, jako jsou zásahy při požárech či jiných mimořádných událostech. Je proto nezbytně nutné, aby měli co nejvhodnější podmínky pro svou náročnou práci. Proto hasičům Moravskoslezský kraj věnuje techniku potřebnou pro jejich činnost." 

letos už kraj věnoval hasičům vybavení za asi 25 milionů korun. Šlo vyprošťovací vaky nebo např. dekontaminační sprchu. Tentokrát dostali hasiči dýchací techniku, elektrocentrály nebo automobil na záchranu zvířat.

Vladimír Vlček, ředitel HZS MS kraje: „Hasiči Moravskoslezského kraje, profesionální i dobrovolní, si nesmírně cení podpory, jež se jim dostává ze strany kraje. Na druhou stranu v průběhu pandemie Covid-19 prokázali široké veřejnosti, nakolik jsou schopní reagovat na nové výzvy a pomoci občanům v nejširší škále činností a samozřejmě nás nesmírně těší, že jsme i s dalšími složkami IZS v MSK obstáli na výbornou."

Dobrovolní hasiči si daru cení. Elektrocentrály využijí zejména při zásazích v noci. Dýchací techniku u požárů. 

Lubomír Adam, velitel SDH Hodslavice: " Naše jednotka je JPO3 a MS kraj nám bude předávat dva kusy dýchací techniky, abychom měli v autě 6 dýchačů."

Letos také kraj přispěl na rekonstrukce hasičských zbrojnic 12 milionů korun. Dýchací techniku a elektrocentrály obdržely dobrovolné jednotky z 59 obcí celého kraje. 

---

Kostely a chrámy jsou otevřené veřejnosti

Až do září máte možnost zdarma i s výkladem navštívit desítky kostelů a chrámů v celém kraji. Ostravsko-opavská diecéze pořádá akci Otevřené chrámy. Ve Frýdku-Místku se do akce zapojily tři objekty. Kostel, bazilika a svatojánská věž.

Kostel svatého Jakuba ve Frýdku-Místku stojí už od roku 1582. Byl vystavěn v gotickém stylu a má pozdější novogotickým oltář. Letos patří mezi trojici kostelů ve městě, která je zapojena do akce Otevřené chrámy.

DANIEL VÍCHA, Daniel Vícha, děkan a farář Římskokatolické farnosti Místek [2:27 – 2:36]

Lidé, kteří přicházejí, tak se zde cítí velice dobře. Kostel je útulný a letos tady máme ještě jednu zajímavou věc. Za mnou se nachází úplně nová socha.

Daniel Vícha, děkan a farář Římskokatolické farnosti Místek: "Je to socha s motivem Panny Marie rozvazující uzly, což je prastarý motiv už z druhého století, kdy Panna Marie rozvazuje uzly, které člověk nedokáže rozvázat. To znamená, různé problémy, starosti. A je velký zájem, lidé přicházejí a co víme, tak se chystá velké množství lidí letos navštívit tento kostel a zde před touto sochou stanout."

Akce Ostravsko-opavské diecéze otevřené chrámy se letos koná popáté a stává se stále více oblíbenou.

Daniel Vícha, děkan a farář Římskokatolické farnosti Místek: "Lidé mohou přicházet do kostelů, které jsou předem označeny, vybrány. Jsou to kostely, které jsou nejzajímavější v našem regionu a tyto kostely každý den najdou otevřené. Je k dispozici nejen otevřený chrám jako chrámový prostor, ale také průvodcovská služba, které se kdokoliv může zeptat na informace, které se týkají kostela a kdo nechce, může jen tak vstoupit a sám si kostel projít, sednout, ztišit se, pomodlit, jak uzná za vhodné."

Marcel Sikora, krajský zastupitel: "V našem městě ve Frýdku-Místku je otevřeno v rámci tohoto projektu celkem tři kostely, je to tedy kostel svatého Jakuba, u kterého stojíme, dále Bazilika Navštívení Panny Marie ve Frýdku a Svatojánská věž u farního kostela u Zámeckého náměstí ve Frýdku. V regionu je to třeba kostel na Prašivé, nově zrekonstruovaný kostel v Řepištích, který je výjimečný, je to dřevěný kostel anebo také kostel svatého Bedřicha na Bílé."

Daniel Vícha, děkan a farář Římskokatolické farnosti Místek: "Zájem je obrovský. Když se podíváme do let minulých, tak je to v průměru až 90 lidí každý den, kteří zde přicházejí. Je to také závislé na počasí pochopitelně, ale ten průměr je poměrně vysoký."

Akce se koná za výrazné podpory Moravskoslezského kraje. Dá se očekávat, že počet lidí, kteří chrámy v kraji navštíví, může překročit rekordní čísla.

Marcel Sikora, krajský zastupitel: "Částka, která byla do tohoto projektu vložena, tedy 1,3 milionu korun je zejména určena pro průvodce, kteří jsou k dispozici zdarma pro návštěvníky, kteří do jednotlivých kostelů přijdou."

Daniel Vícha, děkan a farář Římskokatolické farnosti Místek: "Uvidíme, co bude letos, protože přece jenom kostely byly delší dobu zavřeny a lidé jsou vyhladovělí, zároveň také hledají nejen kostely, ale jakékoliv turistické cíle a pokud spousty lidí bude trávit dovolenou v České republice je možné, že to číslo ještě poroste nahoru."

Marcel Sikora, krajský zastupitel: "Já jsem velice rád, že tento projekt funguje, protože určitě přináší spousty nových turistů, kteří přijedou třeba do Frýdku-Místku a tím pádem je to plus i pro obchodníky, restauratéry, hoteliéry."

V Moravskoslezském kraji je do projektu zapojeno 35 chrámů a akce trvá až do konce září.

---

Nejstarší dochované kroniky města Opavy

V následujícím příspěvku vám ukážeme nejstarší dochované kroniky Opavy. Historicky cenné rukopisy popisují život ve městě v 18. - 19. století. Období prusko-rakouských válek, Opavského kongresu významných evropských státníků nebo bourání městských hradeb.

Ve Státním okresním archivu Opava najdeme 7 nejstarších kronik, které popisují život ve slezském městě. Zaznamenán je zde např. stavební a hospodářský rozvoj, sociální složení obyvatelstva, rakousko-pruská válka nebo i zajímavosti o počasí.

Martin Sosna, archivář, Státní okresní archiv Opava: „Nejstarší kronika města Opavy, dochovaná v našem archivu. Zachycuje dějiny města do r. 1829. Ty nejstarší děje jsou ale, bohužel, smyšlené.“

Podle nich nesla slezská metropole dříve jméno Luca, a to podle římského občana, který ji měl okolo roku 300 založit. Tato informace se opakuje v mnohých německy psaných kronikách z 18. stol.

Martin Sosna, archivář, Okresní archiv Opava: „Ty starší u nás, bohužel, nejsou. Buď se vůbec nedochovaly, byly zničeny, nebo se nacházejí v jiných archivech a knihovnách.“

V souvislosti s osvobozením města v r. 1945 mnohé knihy shořely. Nová epocha začíná po válce s osobností Matěje Valíka. Ten události zapisoval do velkorysé knihy v kožené vazbě o tisíci stránkách.

Stejně, jako jeho předchůdci, zaznamenával události zpětně. Vracel se až k 30. letům. Stejně postupuje i současný opavský kronikář Milan Freiberg.

Milan Freiberg, opavský kronikář: „Teď bych měl dodělávat rok 2018, ale souběžně si dělám poznámky k letošnímu roku, abych se měl od čeho odpíchnout.“

Novodobé kroniky Opavy jsou uložené na radnici. Pro zájemce jsou také přístupné na webových stránkách města.

---

Libor Uher v Ostravici buduje sportovní centrum s kluzištěm

Nové sportovní centrum se dvěma ledovými plochami buduje v beskydské Ostravici horolezec a organizátor sportovních výzev Libor Uher. Část areálu už je sportovcům zpřístupněna, zimní stadion by měl být dokončen na podzim.

Sportovní centrum vzniká v prostoru známé ostravické pily. Jedna hala už slouží pro inline hokej a hostit bude i společenské akce. Do konce roku by měla být v provozu druhá hala s kluzištěm.

Libor Uher, horolezec, organizátor sportovních akcí: “Pracovně to nazýváme Icerink Ostravice, kde chceme mít dvě ledové plochy. Jedna bude sloužit hokeji, druhá bude pro curling a volnočasové bruslení či krasobruslení.”

Pavlína Stankayová (KDU-ČSL), starostka Ostravice: “My jsme za to rádi, protože tam připravuje ledovou plochu, která bude krytá, což je výhoda. Má tam být i florbalové hřiště a muzeum hlavolamů a dřevěných hraček. Pro obec to může být zajímavé.”

Přestože areál pily není památkově chráněný, Libor Uher chce uvnitř zachovat jako exponáty některá zařízení používaná při zpracování dřeva. Zachovány budou také původní příhradové střešní nosníky.

Libor Uher, horolezec, organizátor sportovních akcí: “Samozřejmě se snažíme veškeré původní dřevo a funkční věci zachovat i když nás k tomu nikdo nenutí. Protože takový unikátní strop už dneska v republice skoro není.”

Atraktivní využití najdou také sila vedle sportovního centra, která se změní na rozhlednu s netradiční lezeckou stěnou.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-24-06-2021-16-00