Vyškolení zachránci začínají v MS kraji znovu pomáhat
V roce 2019 začala záchranná služba v našem kraji využívat pomoc tzv. first responderů, vyškolených zachránců, kteří jsou schopni poskytnout první pomoc do příjezdu profesionální posádky. Covid vše přerušil, ale teď už se služba znovu rozjíždí a nyní nově podle přesných pravidel ministerstva zdravotnictví.
Před třemi roky vytvořila Zdravotnická záchranná služba MS kraje systém dobrovolných zachránců. Jde o zdravotníky, hasiče, policisty nebo členy horské služby, kteří prošli školením a ve svém volnu jsou pomocí mobilní aplikace k dispozici dispečinku první pomoci.
Petr Jaššo, vedoucí vzdělávacího střediska ZZS MS kraje: "Sytém je založen na náhodné přítomnosti vyškoleného zachránce na místě události, kdy pomocí operačního střediska a speciální aplikace dostane ten člověk informaci, že v jeho okolí dochází například k srdeční zástavě nebo těžkému traumatu."
Už po půl roce fungování měli vyškolení zachránci přes 100 zásahů a záchranka si je moc pochvalovala. Jenže pak přišel Covid a služba byla zastavena. Nyní se už znovu rozjíždí.
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Pro nás a samozřejmě i pro pacienty je to dobrá zpráva. My máme z těch prvních hodnocení "předkovidového" roku jasnou představu o tom, že first respondeři mohu být účinnou pomocí."
Novinkou je, že na konci června vydalo ministerstvo zdravotnictví konečně metodiku, takže využívání first responderů má pevně stanovená pravidla. Doteď si je totiž každá záchranka dělala po svém.
Petr Jaššo, vedoucí vzdělávacího střediska ZZS MS kraje: "Záchranné služby tím pádem mohu poměrně jasně definovat jaká jsou práva a povinnosti first responderů, kde mohou zasahovat a jak je vlastně ta péče organizovaná."
V MS kraji je v současné době aktivních asi 700 vyškolených zachránců a záchranná služba už eviduje další zájemce.
---
Domov pro seniory buduje nové společenské prostory
Domov pro seniory ve Frýdku-Místku prochází částečnou rekonstrukcí. Na každém patře se buduje nová společenská místnost. Úpravy mají za cíl zlepšit společenský život hlavně imobilním uživatelům, kteří se tak budou moci scházet nedaleko svých pokojů. Investice byla vysoutěžena za 6,5 milionu korun.
Výstavba nových společenských prostor v Domově pro seniory Frýdek-Místek výrazně pokročila. Místnosti už dostaly reálné obrysy. Hlavně klienti jsou rádi, že budou mít nové prostory k setkávání a dalším aktivitám.
Anketa: 1.) "Jo, to víte, že je lepší, jak to." 2.) "No, tak to je v pořádku." 3.) "To je dobře, ne?" 4.) "Třeba chceme cvičit teď a je tu málo místa, když nemůžeme na terasu, když je tam zima, tak máme takový problém. Ale bude to pěkné, těším se na to."
Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory F-M: "Na prostory se těší i samotný personál, protože zde budeme moci uskutečnit i skupinové cvičení, které v tuto chvíli probíhá na chodbách a terasách."
V domově měli doposud jednu společenskou místnost, a to v přízemí. Pro řadu imobilních uživatelů, tak bylo obtížné se do ní vypravit. Nyní budou takové místnosti na každém patře.
Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory F-M: "Dříve tady byly pouze taková zákoutí s kuchyňským koutem a televizí, které byly součástí chodby. Je potřeba si uvědomit, že ta budova, ve které se nacházíme, stojí už přes 20 let, proto dřívější řešení nezapadalo do současných potřeb, které máme."
Místnosti budou vybaveny kuchyňkou, velkoplošnou televizí, instalovaná v nich bude vzduchotechnika pro odvětrávání i klimatizace a chybět nebude ani wi-fi.
Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory F-M: "Cílem je vytvořit příjemný prostor pro setkávání, který bude oddělen od chodeb a kde se budou odehrávat různé aktivity, které chceme zacílit pro méně mobilní uživatele, ale nejen ty. V těchto místnostech by se mohly vykonávat například výtvarné práce. Prostory mohou sloužit k herním aktivitám, které jsou mezi seniory oblíbené. K poslechu hudby, k promítání filmů a dokumentů. Nebudou nikterak rušeni od toho shonu na chodbě."
V místnostech mohou také společně obědvat nebo večeřet, ale hlavně je využívat i pro setkávání s rodinou.
Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory F-M: "Rekonstrukce probíhá dle očekávání, ale k samotnému otevření chybí ještě pár klíčových úprav, jak vidíte. Rádi bychom si ty prostory převzali co nejdříve, ale nejbližší termín je asi až na konci září, či v polovině října. Bude upřesněn. Každý týden probíhá kontrolní den."
Přestavba byla vyčíslena na 6,5 milionu korun.
---
Cyklisté u Nového Jičína bezpečně odbočí přes most
Bývalý železniční most v Bludovicích u Nového Jičína se na podzim stane součástí cyklostezky Koleje. V současné době probíhá jeho rekonstrukce. Díky této odbočce si cyklisté budou moci rozšířit varianty tras.
V Bludovicích, místní části Nového Jičína, se buduje další úsek cyklostezky Koleje. Stávající desetikilometrová trasa do Hostašovic se tak prodlouží o bývalou železniční vlečku, jejíž součástí je i vysloužilý most.
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Jedná se o prodloužení 600 metrů, nejvíce finančně a technicky je náročná rekonstrukce tohoto bývalého železničního mostu. Nejen, že se musí celý most zrekonstruovat, ale také se musí změnit jeho nosná část.”
Téměř hotovy už jsou asfaltové povrchy tras navazujících na obě strany mostu. Právě tyto pozemky muselo město nejprve získat do vlastnictví, což se podařilo loni na podzim.
Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Od ministerstva obrany jsme plochu zhruba 15 tisíc metrů čtverečních vykoupili za 1,8 milionů korun. Samotné rozvětvení této cyklostezky vyšlo zhruba na 8 milionů korun, a to právě díky té náročnější technologii, což je právě oprava mostu.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Již od podzimu cyklisté budou moci tento úsek cyklostezky využít. Budou moci odbočit směrem na Straník a nebo na Čerťák. Naše cyklostezka se tedy krásně zokruhuje.”
Odbočit z trasy šlo v tomto místě v podstatě i nyní, ale jedině přejezdem přes frekventovanou silnici 1/57, přes kterou denně projede 11 tisíc aut včetně množství kamionů.
---
Na Jihu Ostravy opravili další silnice a chodníky
Obvod Ostrava-Jih má zase o něco více opravených komunikací. Rozbitý asfalt nahradil nový hned na dvou místech. A to na ulicích Moravská a Dr. Lukášové, kde zároveň prošly rekonstrukcí i vjezdy pro zásobování k obchodnímu centru Železňák.
V Ostravě-Jihu se po celkové rekonstrukci otevřely ulice Moravská a Dr. Lukášové. Obě byly plné děr a výtluků a rozbité byly chodníky podél nich. Zatímco ulice mají nový asfaltový povrch, chodníky jsou nově ze zámkové dlažby.
Hana Tichánková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Moravská ulice byla uzavřena poměrně dlouho, protože probíhaly rozsáhlé opravy inženýrských sítí, ale díky tomu se opravil i povrch silnice a postavily nové chodníky. Další určitě taky dobrou zprávou je, že se nám podařilo dokončit rekonstrukci ulice Dr. Lukášové za objektem Železňáku, takže zde kromě nového povrchu jsou vybudována i nová parkoviště."
Rekonstrukce ulice Dr. Lukášové začala loni začátkem dubna a vyžádala si 12 milionů korun. Polovinou z této částky přispěl ostravský magistrát.
Anketa: uživatelé ulice Dr. Lukášové: "Bylo to rozbité, udělali to krásně, líbí se nám to. Ty květináče."
“Chvilku to trvalo, ale vypadá to, že je tady více parkovacího místa. V létě je to asi pro cyklisty dobré, že si můžou jezdit. U polikliniky to navazuje na další cyklostezku, takže se dá projet Hrabůvka takhle.”
Hana Tichánková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Co se týká ulice Moravská, tak se jednalo o investiční akci magistrátu města Ostravy.”
Během tohoto týdne skončí i rekonstrukce chodníku podél ulice Výškovická u obchodního centra Kotva, kde letos skončila i modernizace tramvajových tratí.
---
22. ročník Romského festivalu v Karviné
V karvinském Romském kulturním a společenském centru se uskutečnil 22. ročník tradičního Romského festivalu. Organizátoři připravili komornější verzi pro menší počet návštěvníků. Mezi vystupujícími nechyběl třeba Jan Bendig.
Tradice Romského festivalu nebyla ani letos přerušena. I když jsou tyto festivaly každoročně hojně navštěvované lidmi z okolí i vzdálenějších koutů republiky, pro letošek kvůli měnícím se vládním opatřením připravili organizátoři pro jistotu jen komornější verzi 22. ročníku, v sále Romského a společenského centra.
Milan Ferenc, organizátor festivalu: “ Já jsem přemýšlel, jestli to udělat neudělat, ale nakonec jsem dospěl k tomu názoru, že ta tradice, pokud aspoň trochu jde, tak by se měla udržovat."
I když byl festival organizován uvnitř pro menší počet návštěvníků než v parku Boženy Němcové, program byl sestaven opět pestře.
anketa, návštěvníci: "Je to úplně skvěle, muzika a prostě všechno sedí úplně úžasně." "Bylo na čase, víc takových akcí."
Tohle duo je velmi netradiční. Ondřej Gizman pochází z konce Čech, z Teplic a Ondra Ferko naopak z konce Slovenska, z Prešova.
Ondrej Ferko, zpěvák: "Vytvořili jsme takovou spolupráci na dálku, to byla první skladba S Tebou a od toho se pak odrazil celá cesta."
Organizátoři připravili pro návštěvníky i posezení venku a také občerstvení, které k festivalové atmosféře patří.
---