Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Cesta vody zpřístupnila malebné údolí Bělského lesa
  • NJ studenti usedli na místa obžalovaných i soudců
  • Knihovnice byla oceněna za projekt S knížkou do života
  • Karvinští senioři diskutovali s primátorem
  • Představení nové knihy Těžba zlata na Bruntálsku

Cesta vody zpřístupnila malebné údolí Bělského lesa

Bělský les v Ostravě je zase o něco přístupnější lidem. Byla totiž dokončena nádherná stezka s názvem Cesta vody, která zpřístupnila podmočenou část lesa a okamžitě se stala velmi oblíbenou mezi návštěvníky. Na jejím začátku navíc vznikly unikátní Priessnitzovy lázně.

Asi nikoho by nenapadlo, že v Bělském lese v Ostravě někdy budou Priessnitzovy lázně. A přece je to nyní skutečností. Byl totiž dokončen unikátní projekt, díky kterému je přístupná nádherná část lesa, do které se dalo dostat jen v gumových holínkách a ještě s obtížemi. Stezka se jmenuje Cesta vody.

Aleš Boháč, náměstek primátora Ostravy: „Cesta vody obohacuje území mezi Výškovicemi a Starou Bělou o volnočasové aktivity pro děti i dospělé. Malebné údolí Výškovického potoka zpřístupňuje široké veřejnosti důmyslně navrženou sítí vyvýšených povalových a štěrkomlatových chodníků. V neposlední řadě projekt přispívá k zadržování vody v krajině a ke zpomalení odtoku povrchových vod v daném území."

Cesta vody vede od vyvěrajících pramenů a obnovených studánek podél sezónně zvodněných potůčků až k hluboce zařezanému a divoce meandrujícímu potoku v údolí. Po cestě mohou návštěvníci nakrmit kachny a nakonec si posedět s obrem.

Ivan Tachezy, architekt: "Od počátku příprav a práce na projektu ‚Cesta vody‘ jsem měl v hlavě základní vizi – více vtáhnout lidi do prostoru lesoparku a zpřístupnit jim zajímavá, romantická zákoutí tohoto fenoménu ostravské aglomerace."

Projekt byl náročný na realizaci, protože i dělníci museli celou dobu pracovat po kolena v bahně a vodě. 

Martin Mati, Ostravské městské lesy: „V rámci navržených vegetačních úprav bylo vysazeno celkem 19 vzrostlých alejových listnatých stromů a 16 jehličnatých stromů. Z toho 14 habrů bylo vysazeno do svahů nad Priessnitzovými lázněmi, jedna vrba a olše u mokřadu poblíž obra, 3 duby a 16 borovic nad fit schodištěm."

Na Cestu vody bude navazovat další projekt s názvem Park nad rybníkem. Napojení je navrženo právě u sedícího obra. 

---

NJ studenti usedli na místa obžalovaných i soudců

Okresní soud v Novém Jičíně umožnil školákům a studentům lépe pochopit fungování a význam justice. Uspořádal dny otevřených dveří. Zájem o návštěvu této instituce byl obrovský.

Průchod bezpečnostním rámem - stejně jako kdokoliv jiný, kdo vstoupí do soudní budovy, museli touto prověrkou projít i žáci osmého ročníku Základní školy Jubilejní, kteří se přihlásili na dny otevřených dveří této instituce v Novém Jičíně.

Jaroslav Sosík, předseda Okresního soudu v Novém Jičíně: “Jedním z úkolů justice je prevence a my se snažíme tímto programem, který zkoušíme, začali jsme letos, já tady pracuji třicet let a ještě se tu nikdy nic takového nedělo, tak se snažíme, aby ti studenti zjistili, že soud je přátelská instituce, a zároveň se snažíme, aby se pokud možno vyvarovali jednání, které by je před ten soud přivedlo, ať už uzavíráním nějakých nevýhodných smluv nebo jednáním z mladické nerozvážnosti.”

Exkurze školních skupin probíhaly za plného provozu soudu, spolupracovali na nich i policie, justiční stráž a vězeňská služba. Žáci usedli na místa soudců, obžalovaných nebo obhájců.

Jaroslav Sosík, předseda Okresního soudu v Novém Jičíně: “Studenti vidí, jaká tady máme bezpečnostní opatření. Prohlédnout si i prostory, které nejsou standardně veřejnosti přístupné, to znamená vidí i cely, vidí, jakým způsobem jsou odsouzeni nebo obžalovaní k soudu přiváděni a odváděni, jaké prostředky používá vězeňská služba, jaké policie.”

žáci 8.B, Základní škola Jubilejní:

“Bylo to hodně zajímavé, jak nám pane soudce vše popsal.”

“Bylo to občas trošku drsné, asi jsem se poučil, že je lepší být hodný.”

Zájem škol o exkurze v justiční budově je obrovský, okresní soud proto letos plánuje ještě další tři termíny a dny otevřených dveří budou pokračovat i v příštím roce.

---

Krátké zprávy 24. 10. 2023 17.00 - 1

Kriminalisté ze Slezské Ostravy pátrají po totožnosti dvou mužů, kteří se na konci června vloupali do kanceláře. Z kamerových záznamů je jasné, že pachatelé násilně vnikli do vnitřních prostor jedné z firem na Ostravsku, kde se zmocnili trezoru i s finanční hotovostí přes 100.000 korun a platební kartou.

Kvítkomat v blízkosti opavského magistrátu se osvědčil. Lidé si k němu našli cestu i díky tomu, že květiny jsou jiné než ty v květinářstvích, jsou regionální, vždy čerstvě natrhané a ve váze tak dělají radost delší.

---

Knihovnice byla oceněna za projekt S knížkou do života

Knihovna města Ostravy může být hrdá na jednu ze svých knihovnic. Helena Dlouhá totiž byla oceněna prestižní cenou MARK za celostátní projekt S knížkou do života, který funguje už 6 let.

Projekt S knížkou do života jistě z našeho zpravodajství znáte. Knihovny lákají rodiče a jejich děti, aby co nejdříve získaly vztah ke knížkám a ke čtení. Za projektem stojí v naší zemi už od počátku ostravská knihovnice Helena Dlouhá. 

Helena Dlouhá, oceněná knihovnice: „Pozitivní reakce na projekt, pestrý fond a aktivity pro nejmenší čtenáře slýcháme na oddělení každodenně. Díky tomu, že je knihovna do projektu zapojena od jeho počátků, potkáváme na vítání občánků čím dál častěji naše čtenáře, kteří nám již dopředu hlásí, že se na vítání opět potkáme.“

Letos běží už šestý ročník tohorto projektu a každý roky se neustále rozvíjí o další a další aktivity a přidávají se nové knihovny. Je jich již několik set. Knihovnic Helena Dlouhá byla za svou práci odměněna cenou MARK. 

Helena Dlouhá, oceněná knihovnice: "Ocenění si moc vážím, ale je to ocenění pro všechny knihovny, které se do projektu zapojily." 

Lucie Baránková, náměstkyně primátora Ostravy: „Aktivity paní Dlouhé jsou skutečně obdivuhodné. S knížkou do života provází od počátku, letos je realizován již šestý ročník projektu. V rámci pracovní skupiny se věnuje správě webu a facebookového profilu projektu, online komunikaci se zapojenými knihovnami, vyhodnocování zpětných vazeb, čtvrtletnímu vydávání zpravodaje a sdílení dobré praxe dalších knihoven. S kolegyněmi se podílela na tvorbě metodik projektu, např. metodiky logopedie. Účastní se také předávání dárkových sad při vítání nových občánků Ostravy a mnohé další. Bez paní knihovnice by S knížkou do života neoslovilo zdaleka tolik čtenářů napříč republikou. Zaslouží si náš obdiv a poděkování."

Sady z projektu S knížkou do života může dostat každé dítě, které má trvalé bydliště v Ostravě a není starší dvou let při vítání občánků nebo v knihovnách zapojených do projektu. 


Po registraci dítěte do knihovny mohou rodiče a jejich děti navštěvovat všech 28 poboček knihovny, půjčovat si knihy a účastnit se akcí.

---

Karvinští senioři diskutovali s primátorem

Vedení Karviné se opět sešlo s nejstarší generací obyvatel města, aby s nimi prodiskutovalo otázky týkající se života ve městě. Taková setkání se pořádají pravidelně a je o ně ze strany seniorů zájem.

V literárním salonku karvinské regionální knihovny se sešel primátor města společně s dalšími představiteli města a několika odborů s místními seniory, aby se dozvěděl, co všechno je zajímá a na co chtějí znát odpovědi.

anketa: karvinští senioři: "Momentálně jsem zjistil, že cyklostezka, která vede z Louk do Karviné, je přerušena nějakou stavbou, by mě zajímalo, co je to za stavba:" "Mě zajímá co se týče cvičení, jestli to budou dál podporovat. "Já tu jsem poprvé, sama jsem zvědavá, co se tady bude probírat."

Primátor přítomným seniorům prozradil, co má město v plánu dalšího vylepšit a změnit a také si vyslechl všechny dotazy, podněty a připomínky.

Jan Wolf (SOCDEM), primátor Karviné: "Vždycky je to lepší, když si to řekneme napřímo než když to někde koluje na sociálních sítích a my o tom třeba nevíme.” 

Setkání s občany realizuje primátor Karviné pravidelně nejen se seniory žijícími ve městě, ale navštěvuje také jednotlivé lokality, kde se s místními přímo v ulicích města v jednotlivých městských částech baví  o tom, co je v dané lokalitě trápí a co je třeba změnit.

---

Krátké zprávy 24. 10. 2023 17.00 - 2

Lékařská fakulta Ostravské univerzity odstartovala výuka nového oboru stomatologie. Akreditaci fakulta získala teprve na začátku září. Usilovala o ni 2,5 roku. Zájem o studium byl velký - přihlásilo se přes 400 lidí, fakulta jich ale mohla přijmout jen 20.

---

Představení nové knihy Těžba zlata na Bruntálsku

Nová kniha Těžba zlata na Bruntálsku, která právě vyšla, byla předmětem přednášek a besedy odborníků i veřejnosti. Zdůrazňuje především význam této lokality Jeseníků z pohledu Bruntálu jako nejstaršího institucionálního města v Českých zemích a z pohledu archeologie a geologie. Šlo o jedinečné setkání odborníků z různých odvětví.

Kniha je tematicky rozdělena do několika částí, z nichž největší se věnuje právě dávné hornické činnosti.

Michal Zezula, archeolog, ředitel moravskoslezských památkářů: „K tomu jsou přidány i informace o nových nálezech. Nálezech, které byly učiněny v areálu kostela ve Starém Městě, kde ve středověku stála velká románská bazilika, jako centrum toho původního Bruntálu, založeného před rokem 1213.“

Kniha popisuje také středověké osídlení celé oblasti, významné stavby a příčiny migrace obyvatel v závislosti na výskytu a těžbě drahých kovů.

Dalibor Prix, historik umění a archeolog: „Na konci 12. století a na počátku 13.století došlo v Evropě k zásadní společenské změně. Bruntálsko představuje vlastně jakousi unikátní laboratoř, kde je možné to studovat plošně, ve vzájemných souvislostech a takových území je v ČR už dneska velmi málo.“

Významná je především geologická minulost, která měla největší dopad na výskyt rud a jejich těžbu.

Josef Večeřa, geolog: „Protože se tomu tady říkalo, že to je náš Ural, vzhledem k tomu, jaké jsou tady nerostné suroviny. Z toho prim vlastně hraje ta vrbenská skupina, o které jsme mluvili, to znamená obal, kde jsou soustředěna všechna ta největší ložiska plus šupiny, vytažené z devonských hornin, kam spadá třeba Horní Benešov. A mezi tím je ten Bruntál.“

Kniha, kterou si návštěvníci mohli na akci koupit, je plná historických map, nákresů a fotografií, dokumentujících význam celé oblasti.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
24. října 2023, 17:00

Cesta vody zpřístupnila malebné údolí Bělského lesa

Bělský les v Ostravě je zase o něco přístupnější lidem. Byla totiž dokončena nádherná stezka s názvem Cesta vody, která zpřístupnila podmočenou část lesa a okamžitě se stala velmi oblíbenou mezi návštěvníky. Na jejím začátku navíc vznikly unikátní Priessnitzovy lázně.

Asi nikoho by nenapadlo, že v Bělském lese v Ostravě někdy budou Priessnitzovy lázně. A přece je to nyní skutečností. Byl totiž dokončen unikátní projekt, díky kterému je přístupná nádherná část lesa, do které se dalo dostat jen v gumových holínkách a ještě s obtížemi. Stezka se jmenuje Cesta vody.

Aleš Boháč, náměstek primátora Ostravy: „Cesta vody obohacuje území mezi Výškovicemi a Starou Bělou o volnočasové aktivity pro děti i dospělé. Malebné údolí Výškovického potoka zpřístupňuje široké veřejnosti důmyslně navrženou sítí vyvýšených povalových a štěrkomlatových chodníků. V neposlední řadě projekt přispívá k zadržování vody v krajině a ke zpomalení odtoku povrchových vod v daném území."

Cesta vody vede od vyvěrajících pramenů a obnovených studánek podél sezónně zvodněných potůčků až k hluboce zařezanému a divoce meandrujícímu potoku v údolí. Po cestě mohou návštěvníci nakrmit kachny a nakonec si posedět s obrem.

Ivan Tachezy, architekt: "Od počátku příprav a práce na projektu ‚Cesta vody‘ jsem měl v hlavě základní vizi – více vtáhnout lidi do prostoru lesoparku a zpřístupnit jim zajímavá, romantická zákoutí tohoto fenoménu ostravské aglomerace."

Projekt byl náročný na realizaci, protože i dělníci museli celou dobu pracovat po kolena v bahně a vodě. 

Martin Mati, Ostravské městské lesy: „V rámci navržených vegetačních úprav bylo vysazeno celkem 19 vzrostlých alejových listnatých stromů a 16 jehličnatých stromů. Z toho 14 habrů bylo vysazeno do svahů nad Priessnitzovými lázněmi, jedna vrba a olše u mokřadu poblíž obra, 3 duby a 16 borovic nad fit schodištěm."

Na Cestu vody bude navazovat další projekt s názvem Park nad rybníkem. Napojení je navrženo právě u sedícího obra. 

---

NJ studenti usedli na místa obžalovaných i soudců

Okresní soud v Novém Jičíně umožnil školákům a studentům lépe pochopit fungování a význam justice. Uspořádal dny otevřených dveří. Zájem o návštěvu této instituce byl obrovský.

Průchod bezpečnostním rámem - stejně jako kdokoliv jiný, kdo vstoupí do soudní budovy, museli touto prověrkou projít i žáci osmého ročníku Základní školy Jubilejní, kteří se přihlásili na dny otevřených dveří této instituce v Novém Jičíně.

Jaroslav Sosík, předseda Okresního soudu v Novém Jičíně: “Jedním z úkolů justice je prevence a my se snažíme tímto programem, který zkoušíme, začali jsme letos, já tady pracuji třicet let a ještě se tu nikdy nic takového nedělo, tak se snažíme, aby ti studenti zjistili, že soud je přátelská instituce, a zároveň se snažíme, aby se pokud možno vyvarovali jednání, které by je před ten soud přivedlo, ať už uzavíráním nějakých nevýhodných smluv nebo jednáním z mladické nerozvážnosti.”

Exkurze školních skupin probíhaly za plného provozu soudu, spolupracovali na nich i policie, justiční stráž a vězeňská služba. Žáci usedli na místa soudců, obžalovaných nebo obhájců.

Jaroslav Sosík, předseda Okresního soudu v Novém Jičíně: “Studenti vidí, jaká tady máme bezpečnostní opatření. Prohlédnout si i prostory, které nejsou standardně veřejnosti přístupné, to znamená vidí i cely, vidí, jakým způsobem jsou odsouzeni nebo obžalovaní k soudu přiváděni a odváděni, jaké prostředky používá vězeňská služba, jaké policie.”

žáci 8.B, Základní škola Jubilejní:

“Bylo to hodně zajímavé, jak nám pane soudce vše popsal.”

“Bylo to občas trošku drsné, asi jsem se poučil, že je lepší být hodný.”

Zájem škol o exkurze v justiční budově je obrovský, okresní soud proto letos plánuje ještě další tři termíny a dny otevřených dveří budou pokračovat i v příštím roce.

---

Krátké zprávy 24. 10. 2023 17.00 - 1

Kriminalisté ze Slezské Ostravy pátrají po totožnosti dvou mužů, kteří se na konci června vloupali do kanceláře. Z kamerových záznamů je jasné, že pachatelé násilně vnikli do vnitřních prostor jedné z firem na Ostravsku, kde se zmocnili trezoru i s finanční hotovostí přes 100.000 korun a platební kartou.

Kvítkomat v blízkosti opavského magistrátu se osvědčil. Lidé si k němu našli cestu i díky tomu, že květiny jsou jiné než ty v květinářstvích, jsou regionální, vždy čerstvě natrhané a ve váze tak dělají radost delší.

---

Knihovnice byla oceněna za projekt S knížkou do života

Knihovna města Ostravy může být hrdá na jednu ze svých knihovnic. Helena Dlouhá totiž byla oceněna prestižní cenou MARK za celostátní projekt S knížkou do života, který funguje už 6 let.

Projekt S knížkou do života jistě z našeho zpravodajství znáte. Knihovny lákají rodiče a jejich děti, aby co nejdříve získaly vztah ke knížkám a ke čtení. Za projektem stojí v naší zemi už od počátku ostravská knihovnice Helena Dlouhá. 

Helena Dlouhá, oceněná knihovnice: „Pozitivní reakce na projekt, pestrý fond a aktivity pro nejmenší čtenáře slýcháme na oddělení každodenně. Díky tomu, že je knihovna do projektu zapojena od jeho počátků, potkáváme na vítání občánků čím dál častěji naše čtenáře, kteří nám již dopředu hlásí, že se na vítání opět potkáme.“

Letos běží už šestý ročník tohorto projektu a každý roky se neustále rozvíjí o další a další aktivity a přidávají se nové knihovny. Je jich již několik set. Knihovnic Helena Dlouhá byla za svou práci odměněna cenou MARK. 

Helena Dlouhá, oceněná knihovnice: "Ocenění si moc vážím, ale je to ocenění pro všechny knihovny, které se do projektu zapojily." 

Lucie Baránková, náměstkyně primátora Ostravy: „Aktivity paní Dlouhé jsou skutečně obdivuhodné. S knížkou do života provází od počátku, letos je realizován již šestý ročník projektu. V rámci pracovní skupiny se věnuje správě webu a facebookového profilu projektu, online komunikaci se zapojenými knihovnami, vyhodnocování zpětných vazeb, čtvrtletnímu vydávání zpravodaje a sdílení dobré praxe dalších knihoven. S kolegyněmi se podílela na tvorbě metodik projektu, např. metodiky logopedie. Účastní se také předávání dárkových sad při vítání nových občánků Ostravy a mnohé další. Bez paní knihovnice by S knížkou do života neoslovilo zdaleka tolik čtenářů napříč republikou. Zaslouží si náš obdiv a poděkování."

Sady z projektu S knížkou do života může dostat každé dítě, které má trvalé bydliště v Ostravě a není starší dvou let při vítání občánků nebo v knihovnách zapojených do projektu. 


Po registraci dítěte do knihovny mohou rodiče a jejich děti navštěvovat všech 28 poboček knihovny, půjčovat si knihy a účastnit se akcí.

---

Karvinští senioři diskutovali s primátorem

Vedení Karviné se opět sešlo s nejstarší generací obyvatel města, aby s nimi prodiskutovalo otázky týkající se života ve městě. Taková setkání se pořádají pravidelně a je o ně ze strany seniorů zájem.

V literárním salonku karvinské regionální knihovny se sešel primátor města společně s dalšími představiteli města a několika odborů s místními seniory, aby se dozvěděl, co všechno je zajímá a na co chtějí znát odpovědi.

anketa: karvinští senioři: "Momentálně jsem zjistil, že cyklostezka, která vede z Louk do Karviné, je přerušena nějakou stavbou, by mě zajímalo, co je to za stavba:" "Mě zajímá co se týče cvičení, jestli to budou dál podporovat. "Já tu jsem poprvé, sama jsem zvědavá, co se tady bude probírat."

Primátor přítomným seniorům prozradil, co má město v plánu dalšího vylepšit a změnit a také si vyslechl všechny dotazy, podněty a připomínky.

Jan Wolf (SOCDEM), primátor Karviné: "Vždycky je to lepší, když si to řekneme napřímo než když to někde koluje na sociálních sítích a my o tom třeba nevíme.” 

Setkání s občany realizuje primátor Karviné pravidelně nejen se seniory žijícími ve městě, ale navštěvuje také jednotlivé lokality, kde se s místními přímo v ulicích města v jednotlivých městských částech baví  o tom, co je v dané lokalitě trápí a co je třeba změnit.

---

Krátké zprávy 24. 10. 2023 17.00 - 2

Lékařská fakulta Ostravské univerzity odstartovala výuka nového oboru stomatologie. Akreditaci fakulta získala teprve na začátku září. Usilovala o ni 2,5 roku. Zájem o studium byl velký - přihlásilo se přes 400 lidí, fakulta jich ale mohla přijmout jen 20.

---

Představení nové knihy Těžba zlata na Bruntálsku

Nová kniha Těžba zlata na Bruntálsku, která právě vyšla, byla předmětem přednášek a besedy odborníků i veřejnosti. Zdůrazňuje především význam této lokality Jeseníků z pohledu Bruntálu jako nejstaršího institucionálního města v Českých zemích a z pohledu archeologie a geologie. Šlo o jedinečné setkání odborníků z různých odvětví.

Kniha je tematicky rozdělena do několika částí, z nichž největší se věnuje právě dávné hornické činnosti.

Michal Zezula, archeolog, ředitel moravskoslezských památkářů: „K tomu jsou přidány i informace o nových nálezech. Nálezech, které byly učiněny v areálu kostela ve Starém Městě, kde ve středověku stála velká románská bazilika, jako centrum toho původního Bruntálu, založeného před rokem 1213.“

Kniha popisuje také středověké osídlení celé oblasti, významné stavby a příčiny migrace obyvatel v závislosti na výskytu a těžbě drahých kovů.

Dalibor Prix, historik umění a archeolog: „Na konci 12. století a na počátku 13.století došlo v Evropě k zásadní společenské změně. Bruntálsko představuje vlastně jakousi unikátní laboratoř, kde je možné to studovat plošně, ve vzájemných souvislostech a takových území je v ČR už dneska velmi málo.“

Významná je především geologická minulost, která měla největší dopad na výskyt rud a jejich těžbu.

Josef Večeřa, geolog: „Protože se tomu tady říkalo, že to je náš Ural, vzhledem k tomu, jaké jsou tady nerostné suroviny. Z toho prim vlastně hraje ta vrbenská skupina, o které jsme mluvili, to znamená obal, kde jsou soustředěna všechna ta největší ložiska plus šupiny, vytažené z devonských hornin, kam spadá třeba Horní Benešov. A mezi tím je ten Bruntál.“

Kniha, kterou si návštěvníci mohli na akci koupit, je plná historických map, nákresů a fotografií, dokumentujících význam celé oblasti.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-24-10-2023-17-00