Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Ostrava hledá investory pro tři lukrativní místa
  • Únik plynu v Třineckých železárnách spustil poplach
  • Ostravské Vánoce budou, ale ve skromnější podobě
  • Novojičínské gymnázium slaví 100 let
  • Tenisové kluby v Havířově trénují v nových halách

Ostrava hledá investory pro tři lukrativní místa

Hned tři zajímavé plochy nabízí k prodeji ostravský magistrát. Asi tou nejatraktivnější je lokalita s názvem Rezidence Stodolní přímo v historickém centru. Další dva pozemky jsou v městském obvodu Jih. Pro město je klíčový záměr případných investorů.

Ostrava svou rozlohou zaujímá plochu, kde by mohl žít až jeden milion obyvatel. Podle náměstkyně primátora Zuzany Bajgarové je ale při rozvoji města hlavní problém rozvolněná zástavba, proluky, periferie a bariéry. Prodejem některých zajímavých pozemků chce Ostrava tyto problémy postupně řešit. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora: "Mezi cíle města v souladu se Strategickým plánem patří tyto bariéry eliminovat, proluky zastavovat a město tak přirozeně rozvíjet. Klíčová je pro nás vždy celková smysluplnost záměru investora a synergie záměru s okolím."

Prvním a nejzajímavějším je pozemek v centru města, který sousedí ze Stodolní ulicí. Tuto lokalitu město postupně rekonstruuje a dostavuje. Měla by tam vzniknout nová funkční čtvrť.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora: "Cílem je tyto objekty zrekonstruovat, dostavět nebo je odstranit a vystavět nové." 

Dvě další lokality patří k území městského obvodu Ostrava-Jih. Jeden pozemek je u vodního areálu na ulici Svazácká a druhý u Plzeňské. Tomu dominuje Památník budování socialismu.

Jan Dohnal (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih:  "Tím, že se nacházíme v poměrně rušné křižovatce, tak nepředpokládáme rezidenční projekt, ale spíše nějakou multifunkční kancelářskou budovu , zdravotní středisko eventuálně soubor několika menších budov, které by tady mohly vyrůst."

Každý zájemce o pozemky je povinen ve své nabídce uvést popis zamýšleného využití pozemků, včetně specifikace účelu stavby, popis záměru z pohledu jeho přínosu pro rozvoj dané lokality. 

---

Únik plynu v Třineckých železárnách spustil poplach

Zvuk sirén a varovné hlášení o chemické havárii vzbudily v úterý večer pozornost obyvatel celého Třince. Důvodem byl únik vysokopecního plynu.

Do akce okamžitě vyrazili podnikoví hasiči a následně i krajské a dobrovolné jednotky. Ti monitorovali koncentrace jedovatého a výbušného plynu.

Obyvatelům blízkých domů bylo doporučeno, aby po dobu havárie nevycházeli a nevětrali.

David Sztefek, obyvatel blízkého domu: “První tady byli hasiči, potom policajti jezdili a že je zákaz vycházení a že máme zavřít okna. Já myslím, že ten plynojem se přetlakoval a ten odpust šel na max.”

Petra Macková Jurásková, mluvčí Třineckých železáren: “Kvůli technické závadě na plynojemu došlo k úniku vysokopecního plynu. Z toho důvodu musel být okamžitě zastaven provoz plynojemu. Podařilo se nám to velmi rychle zastavit Došlo k rozptýlení toho plynu, takže po celou dobu zásahu nebyly naměřeny takové koncentrace, které by byly nebezpečné. Příčina havárie se momentálně šetří. Budeme hledat důvod, proč k technické závadě došlo.

Věra Palkovská (Osobnosti pro Třinec), primátorka Třince: “Ta první informace byla od velitele Třineckých železáren, pokud si vzpomínám ve 21.23 hodin a v tu ránu to první, co bylo třeba udělat, připravit se na svolání krizového štábu a samozřejmě informování občanů, co se týče nebezpečí. Ale zároveň nevyvolat paniku. Takže nejdříve bylo třeba získat základní informace, jak velké to ohrožení je. Naštěstí od té první chvíle nebyly ty hodnoty tak vysoké, aby bylo zapotřebí evakuace a bylo nám řečeno od velitele zásahu, ať s krizovým štábem ještě chvíli posečkáme a že ve chvíli, kdy by hrozilo, že ty hodnoty budou větší, ať reagujeme.”

Na základě této havárie bude radnice řešit možnosti, jak obyvatele města v případě náhlé události informovat ještě rychleji.

---

Ostravské Vánoce budou, ale ve skromnější podobě

Ostravské Vánoce budou. Kvůli pandemii sice ve skromnější verzi, ale přesto se tato oblíbená akce uskuteční. Hlavní změnou je zrušení hromadných akcí, jako je rozsvěcování vánočního stromu a nebo koncertů. K omezení programu chtějí přistoupit i velké městské obvody.

Hitem Ostravských Vánoc se bezesporu stane tento obří dárek se saněmi a monstrózní baňkou na sedátku, který ozdobil Prokešovo náměstí před magistrátem. Dílo výtvarnice Eriky Bornové postavili kulisáci z Národního divadla Moravskoslezského za tři měsíce a nyní bude v adventním období zakrývat fontánu s plastikou Ikara. 

Erika Bornová, autorka instalace Velký dar - úhel pohledu: "Udělala jsem Velký dar - úhel pohledu, protože jsem chtěla, aby si i velcí lidi připadali jako malé děti a viděli všechno zespoda. Když jste malé děti, tak se vám všechno zdá velké." 

Vánoční strom z Beskyd už stojí na Masarykově náměstí. Jeho rozsvěcování ale bude zrušeno a na náměstí nebude ani pódium pro umělce. Velká vystoupení jsou zrušena.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora: "Bezesporu chceme Ostravské Vánoce zachovat, ale zároveň potřebujeme omezit masové aktivity. Je to především to slavnostní rozsvícení vánočního stromku."  

Miriam Lehocká, obchodní ředitelka výstaviště Černá louka: "Uděláme maximum proto, abychom zachovali ty programové body, které dokážeme bezpečně zrealizovat. To jsou akce, které umíme kapacitně velmi dobře kontrolovat." 

Velkým lákadlem letos bude ledové kluziště na náměstí Dr. Edvarda Beneše. Podmínkou vstupu ale bude bezinfekčnost. Magistrát vyzval také městské obvody, aby zodpovědně zvážily program. Poruba i Jih už na úpravách pracují. 

 

---

Novojičínské gymnázium slaví 100 let

Gymnázium Nový Jičín slaví 100 let. Jubileum připomnělo dnem otevřených dveří a koncertem. Budovu školy si přišli prohlédnout bývalí učitelé a absolventi a vzpomínali na studijní léta.

Gymnázium v Novém Jičíně bylo založeno v roce 1921, budova, ve které sídlí, byla postavena o několik let později. 100. výročí založení si škola připomněla dnem otevřených dveří, dorazili na něj bývalí i současní učitelé a žáci.

Zbyněk Kubičík, ředitel Gymnázia Nový Jičín: “Celá škola je veřejnosti otevřena, jsou otevřeny speciální učebny, jsou připraveny expozice pomocí dobových materiálů, které máme k dispozici, byl natočen film o škole.”

absolventi gymnázia: 

“Chodili jsme tady vlastně do toho roku 83, chodili jsme tu rádi.”

“Jsem bývalá žákyně, máme tady skupinu spolužáků, se kterými jsem se domluvili a přišli jsme se podívat.”

Na novojičínském gymnáziu ale studovali také například zakladatel Liberálního institutu Jiří Schwarz nebo lékař a spisovatel historických románů Antonín Polách.

Jiří Schwarz, absolvent gymnázia: “Dobré pocity, gymnázium se rozvíjí, neupadá, a to si myslím, že je zásadní. A co je nejdůležitější, je samozřejmě profesorský sbor a dobří studenti.”

Antonín Polách, absolvent gymnázia: “Samozřejmě, že vzpomínky zůstaly, a to, co skutečně mně nejvíce oslovilo, když jsme uviděl tu místnost, ve které jsme čekali na naše maturitní trápení.”

Oslavy pokračovaly odpoledními koncerty, mimo jiné kapely Entuziasté, která na gymnáziu vznikla před 50 lety.

---

Tenisové kluby v Havířově trénují v nových halách

V Havířově jsou v provozu další dvě nové tenisové haly. Jedna na Šumbarku a druhá v Životicích. Výstavba vyšla na více než padesát milionů korun. Klubům přispěla nemalou částkou i radnice.

Tenisový klub Havířov a Tennis Hill Havířov mohou konečně říct, že mají dostatek možností pro trénování své početné členské základny. Oba kluby otevřely nové haly.

Petr Špok, prezident TK Havířov: “V podstatě už je v plném nasazení. Od těch 12 začínáme s tréninky do těch 20 hodin. Soboty, neděle od příštího víkendu až do konce března máme vyhrazené pro celostátní turnaje mládeže.”

Nová hala na Tennis Hill má dva kurty. V minulosti kvůli nedostatku kapacity museli hráči a trenéři dojíždět za tréninky právě na Šumbark.

Jiří Vavříček, předseda Tennis Hill Havířov: "Pro nás to je velká pomoc. My máme teď v zimě pět tenisových dvorců, což je pro nás dostatečné. Máme teď kapacitu, že nemusíme nikde jezdit jinde, aby měly děti kde hrát.”

Obě haly mohly být postaveny díky dotaci Ministerstva školství a podpoře radnice. Ta klubům přispěla přes 12 milionů korun.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Je to super a hlavně tady na Šumbarku jsou součástí v podstatě Šumbark arény. Vzniká nám tady unikátní projekt ne jen v rámci MSK, ale v rámci celé ČR. Ten sportovní komplex, na který navazuje fotbalové hřiště, Národní centrum stolního tenisu, je unikátní."

Oba kluby věří, že díky větším možnostem trénování, se zvýší kvalita hráčů na turnajích.

---Mohlo by Vás také zajímat