Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Útulek pro psy v Ostravě se vzpamatovává z povodní
  • Přihlaste svůj nápad do další výzvy Zapoj F-M
  • Školské zastupitelstvo navrhlo místo pro mural
  • Klub rodáků a přátel plní svou roli už 30 let
  • Srdce pro Porubu pomůže 13letému Maximovi

Útulek pro psy v Ostravě se vzpamatovává z povodní

Zářiové povodně také velmi zasáhly ostravský útulek pro psy v Třebovicích. Voda vystoupala až do výšky dva půl metru a zaměstnanci museli se psy do patra, kde pak čekali, až voda opadne. Poděkování patří lidem, kteří si mnoho psů odvedli domů a někteří u nich i zůstali. Ostatní psi jsou už zpátky, ale veškeré prostory čeká rekonstrukce.

Ostravský útulek v Třebovicích, který už více než čtvrtstoletí poskytuje pomoc a nový domov opuštěným psům, čelil letos v září jedné z nejnáročnějších výzev ve své historii. Povodeň výrazně zasáhla všechny prostory. Díky rychlému zásahu zaměstnanců a dobrovolníků se podařilo evakuovat všechna zvířata do bezpečí.

Marcela Přikrylová, vedoucí útulku pro psy: "Pro pejsky si chodili dobrovolníci a jakmile už nebylo možné do útulku vstoupit, tak se pejsci začali evakuovat do zasedací místnosti v prvním patře, kde se rozmístily klece." 

Mezi dobrovolníky, kteří si celkem 37 psů odvedlo na přechodnou dobu domů byla i Vanessa Rita Pflegrová z Frýdlantu nad Ostravicí. Psa Cassia si ale nakonec nechala a tak má nyní 4 psy. 

Vanessa Rita Pflegrová, nová majitelka Cassia: "Zjistili jsme, že na ty naše psy není zlý a tak jsme začali uvažovat o tom, že bychom si ho nechali. On se na nás tak nalepil, že kdybychom ho vrátili do toho útulku, tak by ho to úplně psychicky zlomilo."

Třebovický útulek čeká ještě potřebná rekonstrukce, aktuálně se stará o 53 psů.

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: "Chtěl bych poděkovat všem, kteří útulku v celém roce pomáhali. Ať už finančně nebo osobně, že chodili venčit pejsky."

Pokud byste chtěli psům pomoci, můžete to udělat jednoduše prostřednictvím QR kódů zveřejněných na webu útulku. Peníze jsou využity například na potravinové doplňky či doplňky k ošetření kůže nebo očí. Útulek uvítá také deky, peřiny, ručníky či prostěradla. 

---

Přihlaste svůj nápad do další výzvy Zapoj F-M

Další místo v rámci participace prošlo ve Frýdku-Místku proměnou. Město nechalo na základě výběru veřejnosti upravit jeden směr zastávky autobusů Anenská. V plánu je tak další ročník participativního rozpočtu Zapoj F-M. Lidé do něj mohou zasílat náměty na proměnu další veřejné lokality.

Frýdek-Místek se na základě výběru obyvatel pustil do revitalizace prostoru u autobusových zastávek Anenská v Místku. Proměnu místa vybrali lidé ve 3. ročníku participačního rozpočtu Zapoj F-M. S úpravou prostoru ve směru na Ostravu začaly Technické služby v listopadu.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Došlo tady k úpravě zastávek, jsou nové pěkné. Posunuly se z té zeleně, která tam nicméně už trochu stínila. Lidé to chtěli předělat, vyšli jsme jim vstříc, je to v rámci participace, děláme už třetí projekt a budeme v tom pokračovat. Za mě, vypadá to už na úrovni, tak jako v metropolích a drobné úpravy ještě uděláme."

Lucie Šidlová, hlavní architektka Frýdku-Místku: "Zastávky na Anenské ještě hotové nejsou. Ještě se budou dodělávat prvky pro slabozraké a nevidomé. To znamená zvýšený obrubník a naváděcí prvky. A potom se dořeší umístění dalších doplňkových hlaviček a odpadkových košů."

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jsou tady nějaké podněty od občanů, kteří chtějí více chránit ty zastávky. Ony jsou v podstatě na krátkodobé přístřeší, které zamezí tomu, aby ten člověk třeba zmoknul. Ale není to jako útulna. Je to něco, kdy se schovám na krátkou dobu, než přijde autobus. My se snažíme, aby ty autobusy jely na čas, aby ti lidé tady nemuseli čekat. A aby nebyli vystaveni nějakým povětrnostním vlivům. A pak se dožadovali třeba nějakých jako vyšších zásahů na ochranu."

V projektu bylo umístění tří nových a větších přístřešků blíže k nástupní ploše autobusů, aby se vytvořil bezpečný průchod pro pěší za zastávkami. Upravení zeleně, doplnění laviček a košů.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Celá ta záležitost je na frekventovaném místě. Tady to místo nahrazuje trochu autobusové stanoviště. Není to úplně šťastné, ale nicméně bylo to rozhodnuto za minulých vedení. A protože to stanoviště, které je dneska, to autobusové stanoviště, je v podstatě na nevhodném místě, proto budeme dělat nový autobusový terminál."

Město zároveň chystá další ročník participativního rozpočtu Zapoj F-M.

Lucie Šidlová, hlavní architektka Frýdku-Místku: "Ráda bych spoluobčany pozvala k dalšímu ročníku participace. Aby mi na mail posílali typy na další lokalitu, kterou můžeme nějak upravit."

Náměty budou přijímány do konce letošního roku. Následně se z nich vyberou ty, které mohou být do projektu zařazeny a veřejnost bude opět hlasovat, která lokalita projde proměnou. Na tu dá město milion korun.

---

Školské zastupitelstvo navrhlo místo pro mural

Hlavním cílem pro vytvoření školského zastupitelstva v Havířově bylo povzbudit mladé lidi, aby se zajímali o politiku a dění ve městě. Nyní zástupci škol například rozhodovali o umístění muralu.

Tyto edukační panely pro děti vznikly díky školskému zastupitelstvu, které se pravidelně schází od října loňského roku v KD Radost. Byli to právě žáci a studenti, kteří museli svědomitě rozhodnout, jak naložit s 50 tisíci korunami.

Laura Bortoli, zastupitelka ŠKOLZA: "Tohle zasedání je páté a stihli jsme už mnoho věcí. Ve finále často hlasujeme. Také jsem se dozvěděla mnoho věcí, co se týče města Havířov. Například jsme projednávali o projektu Havířov - Město, jak může vypadat." 

Jelikož Havířov v příštím roce bude žít oslavami 70. výročí založení města, museli zástupci škol v závěru roku rozhodnout o dalším velkém projektu.

Tadeáš Brezo, zastupitel ŠKOLZA: "Dneska budeme projednávat mural, který bude na nějakých budovách. Na jakých budovách bude a jak to bude vypadat." A máš pocit, že na vás dají zástupci města? “Určitě. Myslím, že s námi jednají, jako s dospělými.”

Michal Kršjak, zastupitel ŠKOZA: "Chtěl bych říct, že je to asi inspirativní, protože se tady můžeme znát mezi školami. Osobně mohu říct, že jsem si tady už našel pár kamarádů do budoucí spolupráce."

Jako vhodné místo pro mural studenti navrhli panelový dům na Dělnické ulici. Školy také dostaly možnost, zapojit se do fotografické soutěže Havířov v čase. 

---

Klub rodáků a přátel plní svou roli už 30 let

Klub rodáků a přátel města Nového Jičína funguje už třicet let. Vznikl s cílem připomínat zdejší významné osobnost, a také místa, kde působily. Důležitá je i jeho přednášková a výstavní činnost.

Zakládací listina Klubu rodáků a přátel města Nového Jičína byla podepsána v roce 1994. Byli u toho i současná předsedkyně klubu Dagmar Jahnová a její předchůdce Pavel Wessely, a také především jeho iniciátor Ervín Bártek.

Pavel Wessely, Klub rodáků a přátel města NJ: “My jsme se zcela spontánně s Ervinem Bártkem shodli na tom, že by to měl být klub, kde si jeho členové budou připomínat jednak minulosti, ale také se budu snažit přispívat ke kulturnímu využití našich spoluobčanů, a troufám si říct, že to se do značné míry děje.”

Dagmar Jahnová, předsedkyně Klubu rodáků a přátel města NJ: Zhruba před 15 lety jsme získali od města do užívání právě prostory zdejší bašty. Což byl velký krok dopředu, my jsme začali mít pravidelné pondělky a středy, setkávání se členy a se zájemci o město Nový Jičín, a začali jsme mít pravidelné přednášky a pravidelnou výstavní činnost.”

Podstatnou částí aktivit jsou rovněž zájezdy po stopách rodáků, ať už na území republiky nebo jinde v Evropě.

Pavel Wessely, Klub rodáků a přátel města: “Cestujeme vždy cíleně za nějakým našim rodákem. Sami jsme byli překvapeni, že jich bylo hodně, kteří se prosadili ve světě a kteří ani u nás nebyli tak registrováni. Třeba ve Vídni jsem našli šest názvů ulic po novojičínských rodácích, tolik jich nemáme v Novém Jičíně.”

Důležitým počinem klubu je 13 umístěných pamětních desek významných osobností nebo vznik studánkové trasy v lokalitě Puntíku.

---

Srdce pro Porubu pomůže 13letému Maximovi

Vánoční jarmark na Alšově náměstí v Ostravě-Porubě je kromě kulturního programu spojen také s charitativní sbírkou Srdce pro Porubu. Na návštěvníky čekal charitativní punč se starostkou, hudební program a děti si užily projížďky vláčkem.

Charitativní sbírka Srdce pro Porubu, pomáhá už od roku 2019 lidem z obvodu. Za tu dobu se podařilo podpořit čtrnáct Porubanů.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: ,,Ten prvotní impuls pro to, aby vůbec úřad měl nějakou sbírku nám dala naše zaměstnankyně právního odboru, která má také handicapovaného chlapečka. A dala mi tip na to, jestli by úřad něco takového nechtěl založit. I proto, že je to důvěryhodná instituce, kde se dobře ví, že opravdu ty finanční prostředky skočí tam, kde by skončit měly. Během roku se nám podaří vybrat třeba až na čtyři děti. Samozřejmě my se to snažíme spojovat s různými akcemi. Nejlépe fungují Vánoce, ale třeba i Festival v ulicích, Zažít Porubu jinak a podobně.”

Sbírka Srdce pro Porubu pomola už dvanácti dětem a dvěma dospělým. Tím posledním je Jakub Kremer, který si na Dni se Srdcem pro Porubu převzal šek.

Jakub Kremer, obdarovaný ze sbírky Srdce pro Porubu: ,,Penízky ze sbírky Srdce pro Porubu půjdou na rehabilitace, aby se mohlo protahovat moje tělíčko, protože když se neprotahuje, tak je velice ztuhlé a špatně se se mnou manipuluje i v rámci různých přesunů. Přednáším na univerzitách svůj handicap a nově přednáším vlastně i pro 8. a 9. třídy ZŠ, kde se učí jak manipulovat s vozíkem, jak se má správně mluvit s vozíčkářem a tak podobně.”

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: ,,Obvod buď kupuje ty rehabilitace nebo tu pomůcku, kterou oni potřebují. Já musím říct, že je krásné dneska vidět, že opravdu spousta lidí má pravidelný příkaz k úhradě a každý měsíc tam přistávají nějaké peníze.” 

Po Jakubovi chce obvod pomoci 13letému Maximovi, který se už od narození potýká s vážnými zdravotními problémy.

Richard Hanáčik (ANO), místostarosta Ostravy-Poruby: ,,Na Alšově náměstí probíhá akce charitativního punče na sbírku Srdce pro Porubu. Dneska konkrétně vybíráme na 13letého Maxe. Můžete si u nás dát punč, čaj, dostanete perníček, vše je za dobrovolný příspěvek.”

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: ,,Opět na něj budeme vybírat na speciální rehabilitace, protože je velmi potřebuje. A já doufám, že se nám to podaří poměrně rychle jako s těmi ostatními předchozími.”

Návštěvníci mohli sbírku podpořit také jízdou speciálním charitativním vláčkem.

Martin Otipka, mluvčí Ostravy-Poruby: ,,Je to myslím taková trochu netradiční věc, protože člověk nemá moc možností, aby se svezl takovým vláčkem po Hlavní třídě. Ten princip je jednoduchý. Každý, kdo dá jakýkoliv příspěvek na sbírku Srdce pro Porubu dostane lístek a může jezdit.” 

Návštěvníci Dne se Srdcem pro Porubu:

,,Přijeli jsme pro to, abychom tady s dětmi oslavili pěkné Vánoce a podpořili dobrou věc.

,,Abychom podpořili Srdce pro Porubu a sbírku pro toho malého chlapečka.”

,,Určitě je to dobrá věc, já také přispívám na charity, dneska jsem také přispěla a určitě přispívat budu. Lidi by si měli pomáhat.”

Pokud máte zájem na Maxima přispět a nestihli jste to v rámci akce na Alšově náměstí, k dispozici je transparentní účet 500063622/0800 nebo také pokladnička v porubském Informačním centru na Hlavní třídě.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
24. prosince 2024, 16:00

Útulek pro psy v Ostravě se vzpamatovává z povodní

Zářiové povodně také velmi zasáhly ostravský útulek pro psy v Třebovicích. Voda vystoupala až do výšky dva půl metru a zaměstnanci museli se psy do patra, kde pak čekali, až voda opadne. Poděkování patří lidem, kteří si mnoho psů odvedli domů a někteří u nich i zůstali. Ostatní psi jsou už zpátky, ale veškeré prostory čeká rekonstrukce.

Ostravský útulek v Třebovicích, který už více než čtvrtstoletí poskytuje pomoc a nový domov opuštěným psům, čelil letos v září jedné z nejnáročnějších výzev ve své historii. Povodeň výrazně zasáhla všechny prostory. Díky rychlému zásahu zaměstnanců a dobrovolníků se podařilo evakuovat všechna zvířata do bezpečí.

Marcela Přikrylová, vedoucí útulku pro psy: "Pro pejsky si chodili dobrovolníci a jakmile už nebylo možné do útulku vstoupit, tak se pejsci začali evakuovat do zasedací místnosti v prvním patře, kde se rozmístily klece." 

Mezi dobrovolníky, kteří si celkem 37 psů odvedlo na přechodnou dobu domů byla i Vanessa Rita Pflegrová z Frýdlantu nad Ostravicí. Psa Cassia si ale nakonec nechala a tak má nyní 4 psy. 

Vanessa Rita Pflegrová, nová majitelka Cassia: "Zjistili jsme, že na ty naše psy není zlý a tak jsme začali uvažovat o tom, že bychom si ho nechali. On se na nás tak nalepil, že kdybychom ho vrátili do toho útulku, tak by ho to úplně psychicky zlomilo."

Třebovický útulek čeká ještě potřebná rekonstrukce, aktuálně se stará o 53 psů.

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: "Chtěl bych poděkovat všem, kteří útulku v celém roce pomáhali. Ať už finančně nebo osobně, že chodili venčit pejsky."

Pokud byste chtěli psům pomoci, můžete to udělat jednoduše prostřednictvím QR kódů zveřejněných na webu útulku. Peníze jsou využity například na potravinové doplňky či doplňky k ošetření kůže nebo očí. Útulek uvítá také deky, peřiny, ručníky či prostěradla. 

---

Přihlaste svůj nápad do další výzvy Zapoj F-M

Další místo v rámci participace prošlo ve Frýdku-Místku proměnou. Město nechalo na základě výběru veřejnosti upravit jeden směr zastávky autobusů Anenská. V plánu je tak další ročník participativního rozpočtu Zapoj F-M. Lidé do něj mohou zasílat náměty na proměnu další veřejné lokality.

Frýdek-Místek se na základě výběru obyvatel pustil do revitalizace prostoru u autobusových zastávek Anenská v Místku. Proměnu místa vybrali lidé ve 3. ročníku participačního rozpočtu Zapoj F-M. S úpravou prostoru ve směru na Ostravu začaly Technické služby v listopadu.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Došlo tady k úpravě zastávek, jsou nové pěkné. Posunuly se z té zeleně, která tam nicméně už trochu stínila. Lidé to chtěli předělat, vyšli jsme jim vstříc, je to v rámci participace, děláme už třetí projekt a budeme v tom pokračovat. Za mě, vypadá to už na úrovni, tak jako v metropolích a drobné úpravy ještě uděláme."

Lucie Šidlová, hlavní architektka Frýdku-Místku: "Zastávky na Anenské ještě hotové nejsou. Ještě se budou dodělávat prvky pro slabozraké a nevidomé. To znamená zvýšený obrubník a naváděcí prvky. A potom se dořeší umístění dalších doplňkových hlaviček a odpadkových košů."

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jsou tady nějaké podněty od občanů, kteří chtějí více chránit ty zastávky. Ony jsou v podstatě na krátkodobé přístřeší, které zamezí tomu, aby ten člověk třeba zmoknul. Ale není to jako útulna. Je to něco, kdy se schovám na krátkou dobu, než přijde autobus. My se snažíme, aby ty autobusy jely na čas, aby ti lidé tady nemuseli čekat. A aby nebyli vystaveni nějakým povětrnostním vlivům. A pak se dožadovali třeba nějakých jako vyšších zásahů na ochranu."

V projektu bylo umístění tří nových a větších přístřešků blíže k nástupní ploše autobusů, aby se vytvořil bezpečný průchod pro pěší za zastávkami. Upravení zeleně, doplnění laviček a košů.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Celá ta záležitost je na frekventovaném místě. Tady to místo nahrazuje trochu autobusové stanoviště. Není to úplně šťastné, ale nicméně bylo to rozhodnuto za minulých vedení. A protože to stanoviště, které je dneska, to autobusové stanoviště, je v podstatě na nevhodném místě, proto budeme dělat nový autobusový terminál."

Město zároveň chystá další ročník participativního rozpočtu Zapoj F-M.

Lucie Šidlová, hlavní architektka Frýdku-Místku: "Ráda bych spoluobčany pozvala k dalšímu ročníku participace. Aby mi na mail posílali typy na další lokalitu, kterou můžeme nějak upravit."

Náměty budou přijímány do konce letošního roku. Následně se z nich vyberou ty, které mohou být do projektu zařazeny a veřejnost bude opět hlasovat, která lokalita projde proměnou. Na tu dá město milion korun.

---

Školské zastupitelstvo navrhlo místo pro mural

Hlavním cílem pro vytvoření školského zastupitelstva v Havířově bylo povzbudit mladé lidi, aby se zajímali o politiku a dění ve městě. Nyní zástupci škol například rozhodovali o umístění muralu.

Tyto edukační panely pro děti vznikly díky školskému zastupitelstvu, které se pravidelně schází od října loňského roku v KD Radost. Byli to právě žáci a studenti, kteří museli svědomitě rozhodnout, jak naložit s 50 tisíci korunami.

Laura Bortoli, zastupitelka ŠKOLZA: "Tohle zasedání je páté a stihli jsme už mnoho věcí. Ve finále často hlasujeme. Také jsem se dozvěděla mnoho věcí, co se týče města Havířov. Například jsme projednávali o projektu Havířov - Město, jak může vypadat." 

Jelikož Havířov v příštím roce bude žít oslavami 70. výročí založení města, museli zástupci škol v závěru roku rozhodnout o dalším velkém projektu.

Tadeáš Brezo, zastupitel ŠKOLZA: "Dneska budeme projednávat mural, který bude na nějakých budovách. Na jakých budovách bude a jak to bude vypadat." A máš pocit, že na vás dají zástupci města? “Určitě. Myslím, že s námi jednají, jako s dospělými.”

Michal Kršjak, zastupitel ŠKOZA: "Chtěl bych říct, že je to asi inspirativní, protože se tady můžeme znát mezi školami. Osobně mohu říct, že jsem si tady už našel pár kamarádů do budoucí spolupráce."

Jako vhodné místo pro mural studenti navrhli panelový dům na Dělnické ulici. Školy také dostaly možnost, zapojit se do fotografické soutěže Havířov v čase. 

---

Klub rodáků a přátel plní svou roli už 30 let

Klub rodáků a přátel města Nového Jičína funguje už třicet let. Vznikl s cílem připomínat zdejší významné osobnost, a také místa, kde působily. Důležitá je i jeho přednášková a výstavní činnost.

Zakládací listina Klubu rodáků a přátel města Nového Jičína byla podepsána v roce 1994. Byli u toho i současná předsedkyně klubu Dagmar Jahnová a její předchůdce Pavel Wessely, a také především jeho iniciátor Ervín Bártek.

Pavel Wessely, Klub rodáků a přátel města NJ: “My jsme se zcela spontánně s Ervinem Bártkem shodli na tom, že by to měl být klub, kde si jeho členové budou připomínat jednak minulosti, ale také se budu snažit přispívat ke kulturnímu využití našich spoluobčanů, a troufám si říct, že to se do značné míry děje.”

Dagmar Jahnová, předsedkyně Klubu rodáků a přátel města NJ: Zhruba před 15 lety jsme získali od města do užívání právě prostory zdejší bašty. Což byl velký krok dopředu, my jsme začali mít pravidelné pondělky a středy, setkávání se členy a se zájemci o město Nový Jičín, a začali jsme mít pravidelné přednášky a pravidelnou výstavní činnost.”

Podstatnou částí aktivit jsou rovněž zájezdy po stopách rodáků, ať už na území republiky nebo jinde v Evropě.

Pavel Wessely, Klub rodáků a přátel města: “Cestujeme vždy cíleně za nějakým našim rodákem. Sami jsme byli překvapeni, že jich bylo hodně, kteří se prosadili ve světě a kteří ani u nás nebyli tak registrováni. Třeba ve Vídni jsem našli šest názvů ulic po novojičínských rodácích, tolik jich nemáme v Novém Jičíně.”

Důležitým počinem klubu je 13 umístěných pamětních desek významných osobností nebo vznik studánkové trasy v lokalitě Puntíku.

---

Srdce pro Porubu pomůže 13letému Maximovi

Vánoční jarmark na Alšově náměstí v Ostravě-Porubě je kromě kulturního programu spojen také s charitativní sbírkou Srdce pro Porubu. Na návštěvníky čekal charitativní punč se starostkou, hudební program a děti si užily projížďky vláčkem.

Charitativní sbírka Srdce pro Porubu, pomáhá už od roku 2019 lidem z obvodu. Za tu dobu se podařilo podpořit čtrnáct Porubanů.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: ,,Ten prvotní impuls pro to, aby vůbec úřad měl nějakou sbírku nám dala naše zaměstnankyně právního odboru, která má také handicapovaného chlapečka. A dala mi tip na to, jestli by úřad něco takového nechtěl založit. I proto, že je to důvěryhodná instituce, kde se dobře ví, že opravdu ty finanční prostředky skočí tam, kde by skončit měly. Během roku se nám podaří vybrat třeba až na čtyři děti. Samozřejmě my se to snažíme spojovat s různými akcemi. Nejlépe fungují Vánoce, ale třeba i Festival v ulicích, Zažít Porubu jinak a podobně.”

Sbírka Srdce pro Porubu pomola už dvanácti dětem a dvěma dospělým. Tím posledním je Jakub Kremer, který si na Dni se Srdcem pro Porubu převzal šek.

Jakub Kremer, obdarovaný ze sbírky Srdce pro Porubu: ,,Penízky ze sbírky Srdce pro Porubu půjdou na rehabilitace, aby se mohlo protahovat moje tělíčko, protože když se neprotahuje, tak je velice ztuhlé a špatně se se mnou manipuluje i v rámci různých přesunů. Přednáším na univerzitách svůj handicap a nově přednáším vlastně i pro 8. a 9. třídy ZŠ, kde se učí jak manipulovat s vozíkem, jak se má správně mluvit s vozíčkářem a tak podobně.”

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: ,,Obvod buď kupuje ty rehabilitace nebo tu pomůcku, kterou oni potřebují. Já musím říct, že je krásné dneska vidět, že opravdu spousta lidí má pravidelný příkaz k úhradě a každý měsíc tam přistávají nějaké peníze.” 

Po Jakubovi chce obvod pomoci 13letému Maximovi, který se už od narození potýká s vážnými zdravotními problémy.

Richard Hanáčik (ANO), místostarosta Ostravy-Poruby: ,,Na Alšově náměstí probíhá akce charitativního punče na sbírku Srdce pro Porubu. Dneska konkrétně vybíráme na 13letého Maxe. Můžete si u nás dát punč, čaj, dostanete perníček, vše je za dobrovolný příspěvek.”

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: ,,Opět na něj budeme vybírat na speciální rehabilitace, protože je velmi potřebuje. A já doufám, že se nám to podaří poměrně rychle jako s těmi ostatními předchozími.”

Návštěvníci mohli sbírku podpořit také jízdou speciálním charitativním vláčkem.

Martin Otipka, mluvčí Ostravy-Poruby: ,,Je to myslím taková trochu netradiční věc, protože člověk nemá moc možností, aby se svezl takovým vláčkem po Hlavní třídě. Ten princip je jednoduchý. Každý, kdo dá jakýkoliv příspěvek na sbírku Srdce pro Porubu dostane lístek a může jezdit.” 

Návštěvníci Dne se Srdcem pro Porubu:

,,Přijeli jsme pro to, abychom tady s dětmi oslavili pěkné Vánoce a podpořili dobrou věc.

,,Abychom podpořili Srdce pro Porubu a sbírku pro toho malého chlapečka.”

,,Určitě je to dobrá věc, já také přispívám na charity, dneska jsem také přispěla a určitě přispívat budu. Lidi by si měli pomáhat.”

Pokud máte zájem na Maxima přispět a nestihli jste to v rámci akce na Alšově náměstí, k dispozici je transparentní účet 500063622/0800 nebo také pokladnička v porubském Informačním centru na Hlavní třídě.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-24-12-2024-16-00