Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Magistrát spustil pravidelní testování zaměstnanců
  • Pokračuje vyšetřování příčiny exploze v ostravském bytě
  • Karviná s polskou obcí Hažlach postaví lávku v Loukách
  • První výtahy v Havířově jsou po výměně
  • Dílenský ponk pro zdravotně postižené

Magistrát spustil pravidelní testování zaměstnanců

Frýdek-Místek chce jít příkladem, a proto spustil pravidelné testování úředníků. Hned první den odhalily antigenní testy dva pozitivní pracovníky. Magistrát proto preventivně rozhodl o uzavření jednoho z odborů. Testování zaměstnanců bude nově probíhat vždy jednou týdně.

Školící místnost přímo v budově Magistrátu ve Frýdku-Místku se proměnila v malé testovací stanoviště. Dvě zdravotní sestry tady postupně odebírají vzorky pro test na koronavirus.

Eva Pindurová, vrchní sestra chirurgického oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Děláme to metodou antigenní testy, kdy vlastně se dá roztok do takové gumové zkumavky, kde se potom dá ten odebraný vzorek, promne se to v ruce, dá se to na takovou speciální destičku, kde se nám ukáže výsledek. Máme ho většinou do těch čtvrt hodiny. Když je jedna čárka, tak je pacient negativní, když je zbarvený na dvou čárkách, tak je pozitivní."

Testování zavedl magistrát z preventivních důvodů, zároveň tím reagoval na aktuální vládní debaty o možném testování ve firmách.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Máme 400 zaměstnanců přibližně a chceme jít příkladem, protože abychom nad tím Covidem nějakých způsobem zvítězili, tak musíme testovat osoby, které ani netuší, že jsou nemocné a například během toho dnešního dopoledne, co mám informace, tak z 65 osob byly dvě pozitivní."

Eva Pindurová, vrchní sestra chirurgického oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Obě dvě pracovnice šly domů a budou v karanténě, budou se hlásit u svého asi závodního lékaře, který nařídí asi dle hygieny další léčbu."

V návaznosti na dvě nakažené zaměstnankyně vydal magistrát s okamžitou platností nařízení o uzavření odboru správy obecního majetku.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Vzhledem k tomu, že počet nemocných na odboru správy obecního majetku se celkem rapidně zvyšuje, tak tajemník magistrátu musel přijmout opatření, aby celý tento odbor nějakým způsobem uzavřel, protože už není provozuschopný."

Testování bude probíhat pravidelně každý týden. V úterý na budově ve Frýdku a ve čtvrtek v Místku.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Každý zaměstnanec se dobrovolně přihlásí, já jsem si tím testováním prošel taky včetně mých náměstků, naštěstí jsme všichni negativní, není to nic bolestivého, spíš to tak trochu šimrá vzadu v nose. Musím se přiznat, byla to moje premiéra, zvládl jsem ji, opravdu není to nijak bolestivé a chceme jít příkladem všem ostatním."

Kromě úředníků magistrátu se budou pravidelně testovat i zaměstnanci Technických služeb.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Tady bych chtěl poděkovat Nemocnici ve Frýdku-Místku, která pro nás to testování zajišťuje. Na druhou stranu je třeba připomenout, že ve Frýdku-Místku je spousta různých organizací, které toto testování umožňují, například technické služby mají jiného smluvního partnera. Bylo by vhodné, kdyby všichni velcí zaměstnavatelé, kteří mají více zaměstnanců, vyslyšeli tato volání nejenom vlády, ale prostě nás všech. Testujme ty zaměstnance, abychom odhalili nemocné a brzy nad tím Covidem vyhráli."

Podobně začaly testovat zaměstnance už i některé další radnice v kraji.

---

Pokračuje vyšetřování příčiny exploze v ostravském bytě

Kriminalisté pokračují ve vyšetřování příčin středeční exploze bytu v Ostravě - Hrabůvce. Lidé si v doprovodu policistů mohli zajít do jednotlivých bytů pro nejnutnější věci. Statitk ale zatím neoznačil dům za bezpečný, takže do něj mohu pouze složky integrovaného záchranného systému.

Záběry hasičů, které vznikly těsně po středečním výbuchu v bytě v Ostravě-Hrabůvce, jsou děsivé. I když oheň zasáhl hlavně byt, ve kterém k výbuchu došlo, tlaková vlna napáchala škody po celém domě a narušila i jeho statiku. 

svědkové: "Nás vzbudilo něco jako kdyby padaly okapy, nějaká šleha." 

Hasiči sice spodní dvě patra zpevnili dřevěnými trámy, ale přesto statik omezil povolení ke vstupu pouze pro záchranáře a vyšetřovatele. Na chvíli mohli do svých bytů i jejich majitelé. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Odpoledne byl při ohledání místa umožněn vstup poškozeným lidem ze zasažených bytů, aby si odnesli věci pro ně důležité a to za přítomnosti policistů z bezpečnostních důvodů."

Kriminalisté byli na místě znovu hned od rána a znovu prohledávali trosky bytu. Všichni obyvatelé domu, se kterými jsme mluvili tvrdí, že v bytě byla varna drog.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Kriminalisté prověřují a pracují s několika verzemi výbuchu, kterými můžou být například technické závady, ale také výbuch neznámé chemické látky. Přesnou příčinu budeme moci s určitostí sdělit až po vyhodnocení všech expertíz."

V současné době probíhají také výslechy svědků a velmi důležitá bude i výpověď 37letého majitele bytu, který leží v nemocnici na jednotce intenzivní péče v těžkém stavu. Má popáleno 60 procent těla. Případ policie vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti. 

---

Karviná s polskou obcí Hažlach postaví lávku v Loukách

Město Karviná se dohodlo s pohraniční obcí Hažlach na postavení lávky pro pěší a cyklisty. Povede z místní části Louky, poblíž ulice Ke Hřišti do polské části Hažlachu-Pogvizdov. Lávka v této lokalitě dříve stála, byla ale stržena povodní.

Díky dobré česko-polské spolupráci se lidé dočkají znovupostavení lávky, která dříve stávala v městské části Louky, v blízkosti ulici Ke Hřišti a spojovala oba břehy Olše dokud ji nespláchla velká voda. Lidé se tak znovu bez problémů dostali do části Pogvizdov obce Hažlach.

Gabriela Monczková, vedoucí oddělení strategií a plánování Odboru školství a rozvoje MMK: “V únoru tohoto roku nás vyzval poskytovatel dotace, abychom sdělili, zda-li máme ještě po třech a půl letech zájem tento projekt realizovat. My a obec Hažlach jsme se dohodli, že ano a v březnu tohoto roku začnou projektové přípravy této akce."

Lukáš Raszyk, náměstek primátora Karviné: “Jsme požádali v rámci česko-polských projektů o peníze na projektovou dokumentaci. teď nám byly přiznány, takže budeme chystat soutěž na projektovou dokumentaci a budeme se připravovat."

Projektová dokumentace se bude připravovat 15 měsíců, od května do srpna příštího roku.

Gabriela Monczková, vedoucí oddělení strategií a plánování Odboru školství a rozvoje MMK: "Bude vytvořena projektová dokumentace včetně všech zaměření geodetických posouzení z hlediska povodňových opatření a aktuálního stavu řeky Olše. Bude vyhotovena projektová dokumentace pro stavební a územní řízení a podobně."

Už před pár lety byla zhotovena první vizualizace. Je ale pravděpodobné, že podoba lávky bude jiná než se původně předpokládalo.
Lávka bude určena pouze pro pěší a cyklisty, automobilová doprava bude vyloučena.

---

První výtahy v Havířově jsou po výměně

Je to šest týdnů, kdy Havířov zahájil jednu z největších akcí. Výměnu více než sta výtahů. A lidé na ulici Švabinského už vidí výsledek. Nové výtahy jsou moderní, tiché a hlavně prostorné.

Havířov se zavázal, že během tohoto roku vymění všechny staré výtahy. Akce začala před několika týdny a pokračuje bez komplikací. Nájemníci v domě na ulici Švabinského už dokonce jezdí novým výtahem.

Róbert Masarovič, jednatel společnosti MRA Havířov: “Máme pozitivní ohlasy. Ty výtahy jsou větší, vejdou se tam s kočárkem, vejdou se tam s velkým nákupem. Budeme je osazovat kamerovým systémem, aby nedošlo k poškození výtahů. Původní výtahy stály v mezipatře, lidé museli chodit po schodech ke svým bytům. Teď ty výtahy zastavují přímo na místech, kde jsou byty.”

anketa: “Jsme všichni spokojení, protože to je pro nás úplně taková novinka příjemná, protože ten starý byl malý a teď tam vleze i kolo dokonce."

anketa: “Rachot byl, protože ten výtah je delší než ten předtím, takže dole se hloubila díra, aby tam ta kabina sjela dolů. Já si myslím, že jsme to zvládli a jde to. Jsem spokojená, protože je to výborné."

Město chce mít tak velkou investiční akci pod důkladnou kontrolou.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Je to šest týdnů, co jsme byli tady předávat staveniště a dneska jsou první výtahy hotové. Takže ten projekt běží podle plánů." 

Výměna výtahů bude radnici stát zhruba 200 milionů korun. 

---

Dílenský ponk pro zdravotně postižené

Žáci ze Základní školy pro tělesně postižené mají nově k dispozici speciální pracovní stůl, který mohou vyžívat také vozíčkáři. Díky elektrickému zvedáku lze stůl nastavit do požadované výšky.

Žáci ze základní školy pro zdravotně postižené teď mohou na hodinách pracovního vyučování využít ponk, který byl vytvořený s ohledem na děti s hendikepem.

Silvie Häuserová, ředitelka ZŠ pro tělesně postižené v Opavě: "Bylo pro nás důležité, aby ponk měl zvedací mechanismus a aby byl výškově nastavitelný. A tím uzpůsobený pro všechny žáky naší školy"

Díky speciálnímu elektrickému mechanismu je možné stůl nastavit do libovolné výšky. Tak aby zde mohly pracovat také děti na vozíčku.

Václav Hon, předseda představenstva HON a. s.: "My tyto stoly děláme pro kancelářský nábytek. Ale samozřejmě brali jsme v úvahu požadavky školy tak, aby to žákům vyhovovalo."

Malý dílenský stůl je vybavený také sadou nářadí a k dispozici budou mít školáci i kufřík s aku vrtačkou. Učitelky zase dostaly manuál, jak s dětmi u ponku pracovat.

Martin Hořínek, manažer podpory vzdělávání, MAS Opavsko: "Díky spolupráci se střední školou uměleckou a průmyslovou jsme vytvořili metodiku Malý svět."

Podle návodu si žáci mohou vyrobit třeba malé městečko ze dřeva.

žák ZŠ pro tělesně postižené v Opavě: "Je to moc zajímavé, určitě se to tady využije. Ponk bude stát v naší dílně."

Společenství Místní akční skupina Opavsko  spolu s Okresní hospodářskou komorou zajistilo od roku 2018 dodání 45 pracovních stolů do mateřských škol na Opavsku a Vítkovsku. Na výrobě i financování se podílely místní firmy.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
25. února 2021, 16:00

Magistrát spustil pravidelní testování zaměstnanců

Frýdek-Místek chce jít příkladem, a proto spustil pravidelné testování úředníků. Hned první den odhalily antigenní testy dva pozitivní pracovníky. Magistrát proto preventivně rozhodl o uzavření jednoho z odborů. Testování zaměstnanců bude nově probíhat vždy jednou týdně.

Školící místnost přímo v budově Magistrátu ve Frýdku-Místku se proměnila v malé testovací stanoviště. Dvě zdravotní sestry tady postupně odebírají vzorky pro test na koronavirus.

Eva Pindurová, vrchní sestra chirurgického oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Děláme to metodou antigenní testy, kdy vlastně se dá roztok do takové gumové zkumavky, kde se potom dá ten odebraný vzorek, promne se to v ruce, dá se to na takovou speciální destičku, kde se nám ukáže výsledek. Máme ho většinou do těch čtvrt hodiny. Když je jedna čárka, tak je pacient negativní, když je zbarvený na dvou čárkách, tak je pozitivní."

Testování zavedl magistrát z preventivních důvodů, zároveň tím reagoval na aktuální vládní debaty o možném testování ve firmách.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Máme 400 zaměstnanců přibližně a chceme jít příkladem, protože abychom nad tím Covidem nějakých způsobem zvítězili, tak musíme testovat osoby, které ani netuší, že jsou nemocné a například během toho dnešního dopoledne, co mám informace, tak z 65 osob byly dvě pozitivní."

Eva Pindurová, vrchní sestra chirurgického oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Obě dvě pracovnice šly domů a budou v karanténě, budou se hlásit u svého asi závodního lékaře, který nařídí asi dle hygieny další léčbu."

V návaznosti na dvě nakažené zaměstnankyně vydal magistrát s okamžitou platností nařízení o uzavření odboru správy obecního majetku.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Vzhledem k tomu, že počet nemocných na odboru správy obecního majetku se celkem rapidně zvyšuje, tak tajemník magistrátu musel přijmout opatření, aby celý tento odbor nějakým způsobem uzavřel, protože už není provozuschopný."

Testování bude probíhat pravidelně každý týden. V úterý na budově ve Frýdku a ve čtvrtek v Místku.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Každý zaměstnanec se dobrovolně přihlásí, já jsem si tím testováním prošel taky včetně mých náměstků, naštěstí jsme všichni negativní, není to nic bolestivého, spíš to tak trochu šimrá vzadu v nose. Musím se přiznat, byla to moje premiéra, zvládl jsem ji, opravdu není to nijak bolestivé a chceme jít příkladem všem ostatním."

Kromě úředníků magistrátu se budou pravidelně testovat i zaměstnanci Technických služeb.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Tady bych chtěl poděkovat Nemocnici ve Frýdku-Místku, která pro nás to testování zajišťuje. Na druhou stranu je třeba připomenout, že ve Frýdku-Místku je spousta různých organizací, které toto testování umožňují, například technické služby mají jiného smluvního partnera. Bylo by vhodné, kdyby všichni velcí zaměstnavatelé, kteří mají více zaměstnanců, vyslyšeli tato volání nejenom vlády, ale prostě nás všech. Testujme ty zaměstnance, abychom odhalili nemocné a brzy nad tím Covidem vyhráli."

Podobně začaly testovat zaměstnance už i některé další radnice v kraji.

---

Pokračuje vyšetřování příčiny exploze v ostravském bytě

Kriminalisté pokračují ve vyšetřování příčin středeční exploze bytu v Ostravě - Hrabůvce. Lidé si v doprovodu policistů mohli zajít do jednotlivých bytů pro nejnutnější věci. Statitk ale zatím neoznačil dům za bezpečný, takže do něj mohu pouze složky integrovaného záchranného systému.

Záběry hasičů, které vznikly těsně po středečním výbuchu v bytě v Ostravě-Hrabůvce, jsou děsivé. I když oheň zasáhl hlavně byt, ve kterém k výbuchu došlo, tlaková vlna napáchala škody po celém domě a narušila i jeho statiku. 

svědkové: "Nás vzbudilo něco jako kdyby padaly okapy, nějaká šleha." 

Hasiči sice spodní dvě patra zpevnili dřevěnými trámy, ale přesto statik omezil povolení ke vstupu pouze pro záchranáře a vyšetřovatele. Na chvíli mohli do svých bytů i jejich majitelé. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Odpoledne byl při ohledání místa umožněn vstup poškozeným lidem ze zasažených bytů, aby si odnesli věci pro ně důležité a to za přítomnosti policistů z bezpečnostních důvodů."

Kriminalisté byli na místě znovu hned od rána a znovu prohledávali trosky bytu. Všichni obyvatelé domu, se kterými jsme mluvili tvrdí, že v bytě byla varna drog.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Kriminalisté prověřují a pracují s několika verzemi výbuchu, kterými můžou být například technické závady, ale také výbuch neznámé chemické látky. Přesnou příčinu budeme moci s určitostí sdělit až po vyhodnocení všech expertíz."

V současné době probíhají také výslechy svědků a velmi důležitá bude i výpověď 37letého majitele bytu, který leží v nemocnici na jednotce intenzivní péče v těžkém stavu. Má popáleno 60 procent těla. Případ policie vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti. 

---

Karviná s polskou obcí Hažlach postaví lávku v Loukách

Město Karviná se dohodlo s pohraniční obcí Hažlach na postavení lávky pro pěší a cyklisty. Povede z místní části Louky, poblíž ulice Ke Hřišti do polské části Hažlachu-Pogvizdov. Lávka v této lokalitě dříve stála, byla ale stržena povodní.

Díky dobré česko-polské spolupráci se lidé dočkají znovupostavení lávky, která dříve stávala v městské části Louky, v blízkosti ulici Ke Hřišti a spojovala oba břehy Olše dokud ji nespláchla velká voda. Lidé se tak znovu bez problémů dostali do části Pogvizdov obce Hažlach.

Gabriela Monczková, vedoucí oddělení strategií a plánování Odboru školství a rozvoje MMK: “V únoru tohoto roku nás vyzval poskytovatel dotace, abychom sdělili, zda-li máme ještě po třech a půl letech zájem tento projekt realizovat. My a obec Hažlach jsme se dohodli, že ano a v březnu tohoto roku začnou projektové přípravy této akce."

Lukáš Raszyk, náměstek primátora Karviné: “Jsme požádali v rámci česko-polských projektů o peníze na projektovou dokumentaci. teď nám byly přiznány, takže budeme chystat soutěž na projektovou dokumentaci a budeme se připravovat."

Projektová dokumentace se bude připravovat 15 měsíců, od května do srpna příštího roku.

Gabriela Monczková, vedoucí oddělení strategií a plánování Odboru školství a rozvoje MMK: "Bude vytvořena projektová dokumentace včetně všech zaměření geodetických posouzení z hlediska povodňových opatření a aktuálního stavu řeky Olše. Bude vyhotovena projektová dokumentace pro stavební a územní řízení a podobně."

Už před pár lety byla zhotovena první vizualizace. Je ale pravděpodobné, že podoba lávky bude jiná než se původně předpokládalo.
Lávka bude určena pouze pro pěší a cyklisty, automobilová doprava bude vyloučena.

---

První výtahy v Havířově jsou po výměně

Je to šest týdnů, kdy Havířov zahájil jednu z největších akcí. Výměnu více než sta výtahů. A lidé na ulici Švabinského už vidí výsledek. Nové výtahy jsou moderní, tiché a hlavně prostorné.

Havířov se zavázal, že během tohoto roku vymění všechny staré výtahy. Akce začala před několika týdny a pokračuje bez komplikací. Nájemníci v domě na ulici Švabinského už dokonce jezdí novým výtahem.

Róbert Masarovič, jednatel společnosti MRA Havířov: “Máme pozitivní ohlasy. Ty výtahy jsou větší, vejdou se tam s kočárkem, vejdou se tam s velkým nákupem. Budeme je osazovat kamerovým systémem, aby nedošlo k poškození výtahů. Původní výtahy stály v mezipatře, lidé museli chodit po schodech ke svým bytům. Teď ty výtahy zastavují přímo na místech, kde jsou byty.”

anketa: “Jsme všichni spokojení, protože to je pro nás úplně taková novinka příjemná, protože ten starý byl malý a teď tam vleze i kolo dokonce."

anketa: “Rachot byl, protože ten výtah je delší než ten předtím, takže dole se hloubila díra, aby tam ta kabina sjela dolů. Já si myslím, že jsme to zvládli a jde to. Jsem spokojená, protože je to výborné."

Město chce mít tak velkou investiční akci pod důkladnou kontrolou.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Je to šest týdnů, co jsme byli tady předávat staveniště a dneska jsou první výtahy hotové. Takže ten projekt běží podle plánů." 

Výměna výtahů bude radnici stát zhruba 200 milionů korun. 

---

Dílenský ponk pro zdravotně postižené

Žáci ze Základní školy pro tělesně postižené mají nově k dispozici speciální pracovní stůl, který mohou vyžívat také vozíčkáři. Díky elektrickému zvedáku lze stůl nastavit do požadované výšky.

Žáci ze základní školy pro zdravotně postižené teď mohou na hodinách pracovního vyučování využít ponk, který byl vytvořený s ohledem na děti s hendikepem.

Silvie Häuserová, ředitelka ZŠ pro tělesně postižené v Opavě: "Bylo pro nás důležité, aby ponk měl zvedací mechanismus a aby byl výškově nastavitelný. A tím uzpůsobený pro všechny žáky naší školy"

Díky speciálnímu elektrickému mechanismu je možné stůl nastavit do libovolné výšky. Tak aby zde mohly pracovat také děti na vozíčku.

Václav Hon, předseda představenstva HON a. s.: "My tyto stoly děláme pro kancelářský nábytek. Ale samozřejmě brali jsme v úvahu požadavky školy tak, aby to žákům vyhovovalo."

Malý dílenský stůl je vybavený také sadou nářadí a k dispozici budou mít školáci i kufřík s aku vrtačkou. Učitelky zase dostaly manuál, jak s dětmi u ponku pracovat.

Martin Hořínek, manažer podpory vzdělávání, MAS Opavsko: "Díky spolupráci se střední školou uměleckou a průmyslovou jsme vytvořili metodiku Malý svět."

Podle návodu si žáci mohou vyrobit třeba malé městečko ze dřeva.

žák ZŠ pro tělesně postižené v Opavě: "Je to moc zajímavé, určitě se to tady využije. Ponk bude stát v naší dílně."

Společenství Místní akční skupina Opavsko  spolu s Okresní hospodářskou komorou zajistilo od roku 2018 dodání 45 pracovních stolů do mateřských škol na Opavsku a Vítkovsku. Na výrobě i financování se podílely místní firmy.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-25-02-2021-16-00