Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Pokračuje vyšetřování příčiny exploze v ostravském bytě
  • Magistrát spustil pravidelní testování zaměstnanců
  • Lávka přes Jičínku je narušená, ale není nebezpečná
  • Dílenský ponk pro zdravotně postižené
  • Hasiči pomáhali u vážných dopravních nehod
  • Hasiči z Frýdlantu mají nově rekonstruovanou zbrojnici

Pokračuje vyšetřování příčiny exploze v ostravském bytě

Kriminalisté pokračují ve vyšetřování příčin středeční exploze bytu v Ostravě - Hrabůvce. Lidé si v doprovodu policistů mohli zajít do jednotlivých bytů pro nejnutnější věci. Statitk ale zatím neoznačil dům za bezpečný, takže do něj mohu pouze složky integrovaného záchranného systému.

Záběry hasičů, které vznikly těsně po středečním výbuchu v bytě v Ostravě-Hrabůvce, jsou děsivé. I když oheň zasáhl hlavně byt, ve kterém k výbuchu došlo, tlaková vlna napáchala škody po celém domě a narušila i jeho statiku. 

svědkové: "Nás vzbudilo něco jako kdyby padaly okapy, nějaká šleha." 

Hasiči sice spodní dvě patra zpevnili dřevěnými trámy, ale přesto statik omezil povolení ke vstupu pouze pro záchranáře a vyšetřovatele. Na chvíli mohli do svých bytů i jejich majitelé. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Odpoledne byl při ohledání místa umožněn vstup poškozeným lidem ze zasažených bytů, aby si odnesli věci pro ně důležité a to za přítomnosti policistů z bezpečnostních důvodů."

Kriminalisté byli na místě znovu hned od rána a znovu prohledávali trosky bytu. Všichni obyvatelé domu, se kterými jsme mluvili tvrdí, že v bytě byla varna drog.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Kriminalisté prověřují a pracují s několika verzemi výbuchu, kterými můžou být například technické závady, ale také výbuch neznámé chemické látky. Přesnou příčinu budeme moci s určitostí sdělit až po vyhodnocení všech expertíz."

V současné době probíhají také výslechy svědků a velmi důležitá bude i výpověď 37letého majitele bytu, který leží v nemocnici na jednotce intenzivní péče v těžkém stavu. Má popáleno 60 procent těla. Případ policie vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti. 

---

Magistrát spustil pravidelní testování zaměstnanců

Frýdek-Místek chce jít příkladem, a proto spustil pravidelné testování úředníků. Hned první den odhalily antigenní testy dva pozitivní pracovníky. Magistrát proto preventivně rozhodl o uzavření jednoho z odborů. Testování zaměstnanců bude nově probíhat vždy jednou týdně.

Školící místnost přímo v budově Magistrátu ve Frýdku-Místku se proměnila v malé testovací stanoviště. Dvě zdravotní sestry tady postupně odebírají vzorky pro test na koronavirus.

Eva Pindurová, vrchní sestra chirurgického oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Děláme to metodou antigenní testy, kdy vlastně se dá roztok do takové gumové zkumavky, kde se potom dá ten odebraný vzorek, promne se to v ruce, dá se to na takovou speciální destičku, kde se nám ukáže výsledek. Máme ho většinou do těch čtvrt hodiny. Když je jedna čárka, tak je pacient negativní, když je zbarvený na dvou čárkách, tak je pozitivní."

Testování zavedl magistrát z preventivních důvodů, zároveň tím reagoval na aktuální vládní debaty o možném testování ve firmách.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Máme 400 zaměstnanců přibližně a chceme jít příkladem, protože abychom nad tím Covidem nějakých způsobem zvítězili, tak musíme testovat osoby, které ani netuší, že jsou nemocné a například během toho dnešního dopoledne, co mám informace, tak z 65 osob byly dvě pozitivní."

Eva Pindurová, vrchní sestra chirurgického oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Obě dvě pracovnice šly domů a budou v karanténě, budou se hlásit u svého asi závodního lékaře, který nařídí asi dle hygieny další léčbu."

V návaznosti na dvě nakažené zaměstnankyně vydal magistrát s okamžitou platností nařízení o uzavření odboru správy obecního majetku.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Vzhledem k tomu, že počet nemocných na odboru správy obecního majetku se celkem rapidně zvyšuje, tak tajemník magistrátu musel přijmout opatření, aby celý tento odbor nějakým způsobem uzavřel, protože už není provozuschopný."

Testování bude probíhat pravidelně každý týden. V úterý na budově ve Frýdku a ve čtvrtek v Místku.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Každý zaměstnanec se dobrovolně přihlásí, já jsem si tím testováním prošel taky včetně mých náměstků, naštěstí jsme všichni negativní, není to nic bolestivého, spíš to tak trochu šimrá vzadu v nose. Musím se přiznat, byla to moje premiéra, zvládl jsem ji, opravdu není to nijak bolestivé a chceme jít příkladem všem ostatním."

Kromě úředníků magistrátu se budou pravidelně testovat i zaměstnanci Technických služeb.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Tady bych chtěl poděkovat Nemocnici ve Frýdku-Místku, která pro nás to testování zajišťuje. Na druhou stranu je třeba připomenout, že ve Frýdku-Místku je spousta různých organizací, které toto testování umožňují, například technické služby mají jiného smluvního partnera. Bylo by vhodné, kdyby všichni velcí zaměstnavatelé, kteří mají více zaměstnanců, vyslyšeli tato volání nejenom vlády, ale prostě nás všech. Testujme ty zaměstnance, abychom odhalili nemocné a brzy nad tím Covidem vyhráli."

Podobně začaly testovat zaměstnance už i některé další radnice v kraji.

---

Lávka přes Jičínku je narušená, ale není nebezpečná

Lávka pro pěší přes řeku Jičínku v Novém Jičíně je v nevhodném technickém stavu, nicméně ne v takovém, aby bylo nutné ji uzavřít. Prokázala to prohlídka, kterou nechalo město zpracovat. Její rekonstrukce je v plánu v příštím roce.

Technický stav přemostění toku Jičínky v Novém Jičíně, které slouží pouze pro pěší a spojuje ulice Novosady a Jugoslávskou, nechalo město jako vlastník prověřit na konci roku 2019. Prohlídka ukázala, že téměř 40 let stará lávka, která přečkala dvoje povodně, už není v nejlepší kondici.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Byla tam sdělena série doporučení a nápravných opatření, které by město mělo realizovat, jak co se týče samotné konstrukce toho mostu, tak zábradlí, povrchu a podobně. Čili ta lávka je v nevhodném technickém stavu, ale není nebezpečná, že by bylo nutné ji okamžitě uzavírat pro pěší a cyklisty.”

V loňském roce radnice zainvestovala inženýrsko-geologický průzkum, který bude podkladem pro projektovou dokumentaci, a plánovala architektonickou soutěž na rekonstrukci lávky.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Nakonec to bylo přehodnoceno a rozhodlo se, že půjdeme tak zvanou ideovou soutěží, což znamená výběr ze tří nebo z více konkrétních návrhů. Tím pádem v tomto roce je v rozpočtu 650 tisíc korun na projektovou dokumentaci a předpokládáme, že k samotné rekonstrukci dojde v roce 2022.”

Obyčejně vypadající lávka bude po stavebním zákroku nejen v odpovídajícím technickém stavu, ale měla by být také esteticky vzhlednější.



---

Dílenský ponk pro zdravotně postižené

Žáci ze Základní školy pro tělesně postižené mají nově k dispozici speciální pracovní stůl, který mohou vyžívat také vozíčkáři. Díky elektrickému zvedáku lze stůl nastavit do požadované výšky.

Žáci ze základní školy pro zdravotně postižené teď mohou na hodinách pracovního vyučování využít ponk, který byl vytvořený s ohledem na děti s hendikepem.

Silvie Häuserová, ředitelka ZŠ pro tělesně postižené v Opavě: "Bylo pro nás důležité, aby ponk měl zvedací mechanismus a aby byl výškově nastavitelný. A tím uzpůsobený pro všechny žáky naší školy"

Díky speciálnímu elektrickému mechanismu je možné stůl nastavit do libovolné výšky. Tak aby zde mohly pracovat také děti na vozíčku.

Václav Hon, předseda představenstva HON a. s.: "My tyto stoly děláme pro kancelářský nábytek. Ale samozřejmě brali jsme v úvahu požadavky školy tak, aby to žákům vyhovovalo."

Malý dílenský stůl je vybavený také sadou nářadí a k dispozici budou mít školáci i kufřík s aku vrtačkou. Učitelky zase dostaly manuál, jak s dětmi u ponku pracovat.

Martin Hořínek, manažer podpory vzdělávání, MAS Opavsko: "Díky spolupráci se střední školou uměleckou a průmyslovou jsme vytvořili metodiku Malý svět."

Podle návodu si žáci mohou vyrobit třeba malé městečko ze dřeva.

žák ZŠ pro tělesně postižené v Opavě: "Je to moc zajímavé, určitě se to tady využije. Ponk bude stát v naší dílně."

Společenství Místní akční skupina Opavsko  spolu s Okresní hospodářskou komorou zajistilo od roku 2018 dodání 45 pracovních stolů do mateřských škol na Opavsku a Vítkovsku. Na výrobě i financování se podílely místní firmy.

---


Hasiči z Frýdlantu mají nově rekonstruovanou zbrojnici

Přibližně 10 milionů korun si vyžádala rekonstrukce požární zbrojnice ve Frýdlantě nad Ostravicí. Tamní hasiči mají nově k dispozici zázemí, které poskytuje lepší podmínky nejen pro jejich práci a výcvik, ale také pro odpočinek v době nepřetržité pohotovosti.

Ve Frýdlantě nad Ostravicí byla před několika dny dokončena rekonstrukce požární zbrojnice.

Radim Kelnar, stavbyvedoucí: “Rekonstrukce se týkala kompletní výměny vnitřních částí rozvodů, podlah, dělali jsme nové omítky, výplně otvorů jenom vnitřní, to znamená vnitřní dveře jsme měnili a výmalba, obklady a dlažby a dělali jsme nové kompletní sociální zázemí, jak na druhém patře, tak na prvním patře.”

David Pavliska, (PRO FRÝDLANT), místostarosta Frýdlantu nad Ostravicí: “V posledních několika letech se nám právě podařilo všechny hasičské zbrojnice zateplit a získali jsme na to finanční prostředky z dotačních programů. A jedna z těch právě nejdůležitějších staveb byla právě celková rekonstrukce této hasičské zbrojnice ve Frýdlantě, kde působí naše výjezdová jednotka JPO II. Je třeba poděkovat jak našim hasičům, tak samozřejmě donátorům, a to je Hasičský záchranný sbor MSK a Moravskoslezský kraj, který nám na všechny tyto akce vlastně přispěl finanční prostředky. Jsou to nemalé finanční prostředky, které do toho vkládáme, ale myslím si, že všichni jsme rádi, že se to daří a že za těch posledních pár let opravdu všechny hasičské zbrojnice vykvetly do krásy.”

Požární zbrojnici užívá v nepřetržité službě jednadvacet hasičů, kteří nyní mají moderní zázemí nejen pro práci, ale také pro odpočinek.

René Polášek, velitel jednotky SDH Frýdlant nad Ostravicí: “Jsou tam nové toalety, nové sprchy, které byly vyžité, staré. Nejvíc nám pomohlo spravení kotelny, která se předělala částečně na sprchy a na zázemí, které budeme používat na umývání špinavých věcí po zásahu.”

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
25. února 2021, 17:00

Pokračuje vyšetřování příčiny exploze v ostravském bytě

Kriminalisté pokračují ve vyšetřování příčin středeční exploze bytu v Ostravě - Hrabůvce. Lidé si v doprovodu policistů mohli zajít do jednotlivých bytů pro nejnutnější věci. Statitk ale zatím neoznačil dům za bezpečný, takže do něj mohu pouze složky integrovaného záchranného systému.

Záběry hasičů, které vznikly těsně po středečním výbuchu v bytě v Ostravě-Hrabůvce, jsou děsivé. I když oheň zasáhl hlavně byt, ve kterém k výbuchu došlo, tlaková vlna napáchala škody po celém domě a narušila i jeho statiku. 

svědkové: "Nás vzbudilo něco jako kdyby padaly okapy, nějaká šleha." 

Hasiči sice spodní dvě patra zpevnili dřevěnými trámy, ale přesto statik omezil povolení ke vstupu pouze pro záchranáře a vyšetřovatele. Na chvíli mohli do svých bytů i jejich majitelé. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Odpoledne byl při ohledání místa umožněn vstup poškozeným lidem ze zasažených bytů, aby si odnesli věci pro ně důležité a to za přítomnosti policistů z bezpečnostních důvodů."

Kriminalisté byli na místě znovu hned od rána a znovu prohledávali trosky bytu. Všichni obyvatelé domu, se kterými jsme mluvili tvrdí, že v bytě byla varna drog.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Kriminalisté prověřují a pracují s několika verzemi výbuchu, kterými můžou být například technické závady, ale také výbuch neznámé chemické látky. Přesnou příčinu budeme moci s určitostí sdělit až po vyhodnocení všech expertíz."

V současné době probíhají také výslechy svědků a velmi důležitá bude i výpověď 37letého majitele bytu, který leží v nemocnici na jednotce intenzivní péče v těžkém stavu. Má popáleno 60 procent těla. Případ policie vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti. 

---

Magistrát spustil pravidelní testování zaměstnanců

Frýdek-Místek chce jít příkladem, a proto spustil pravidelné testování úředníků. Hned první den odhalily antigenní testy dva pozitivní pracovníky. Magistrát proto preventivně rozhodl o uzavření jednoho z odborů. Testování zaměstnanců bude nově probíhat vždy jednou týdně.

Školící místnost přímo v budově Magistrátu ve Frýdku-Místku se proměnila v malé testovací stanoviště. Dvě zdravotní sestry tady postupně odebírají vzorky pro test na koronavirus.

Eva Pindurová, vrchní sestra chirurgického oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Děláme to metodou antigenní testy, kdy vlastně se dá roztok do takové gumové zkumavky, kde se potom dá ten odebraný vzorek, promne se to v ruce, dá se to na takovou speciální destičku, kde se nám ukáže výsledek. Máme ho většinou do těch čtvrt hodiny. Když je jedna čárka, tak je pacient negativní, když je zbarvený na dvou čárkách, tak je pozitivní."

Testování zavedl magistrát z preventivních důvodů, zároveň tím reagoval na aktuální vládní debaty o možném testování ve firmách.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Máme 400 zaměstnanců přibližně a chceme jít příkladem, protože abychom nad tím Covidem nějakých způsobem zvítězili, tak musíme testovat osoby, které ani netuší, že jsou nemocné a například během toho dnešního dopoledne, co mám informace, tak z 65 osob byly dvě pozitivní."

Eva Pindurová, vrchní sestra chirurgického oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Obě dvě pracovnice šly domů a budou v karanténě, budou se hlásit u svého asi závodního lékaře, který nařídí asi dle hygieny další léčbu."

V návaznosti na dvě nakažené zaměstnankyně vydal magistrát s okamžitou platností nařízení o uzavření odboru správy obecního majetku.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Vzhledem k tomu, že počet nemocných na odboru správy obecního majetku se celkem rapidně zvyšuje, tak tajemník magistrátu musel přijmout opatření, aby celý tento odbor nějakým způsobem uzavřel, protože už není provozuschopný."

Testování bude probíhat pravidelně každý týden. V úterý na budově ve Frýdku a ve čtvrtek v Místku.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Každý zaměstnanec se dobrovolně přihlásí, já jsem si tím testováním prošel taky včetně mých náměstků, naštěstí jsme všichni negativní, není to nic bolestivého, spíš to tak trochu šimrá vzadu v nose. Musím se přiznat, byla to moje premiéra, zvládl jsem ji, opravdu není to nijak bolestivé a chceme jít příkladem všem ostatním."

Kromě úředníků magistrátu se budou pravidelně testovat i zaměstnanci Technických služeb.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Tady bych chtěl poděkovat Nemocnici ve Frýdku-Místku, která pro nás to testování zajišťuje. Na druhou stranu je třeba připomenout, že ve Frýdku-Místku je spousta různých organizací, které toto testování umožňují, například technické služby mají jiného smluvního partnera. Bylo by vhodné, kdyby všichni velcí zaměstnavatelé, kteří mají více zaměstnanců, vyslyšeli tato volání nejenom vlády, ale prostě nás všech. Testujme ty zaměstnance, abychom odhalili nemocné a brzy nad tím Covidem vyhráli."

Podobně začaly testovat zaměstnance už i některé další radnice v kraji.

---

Lávka přes Jičínku je narušená, ale není nebezpečná

Lávka pro pěší přes řeku Jičínku v Novém Jičíně je v nevhodném technickém stavu, nicméně ne v takovém, aby bylo nutné ji uzavřít. Prokázala to prohlídka, kterou nechalo město zpracovat. Její rekonstrukce je v plánu v příštím roce.

Technický stav přemostění toku Jičínky v Novém Jičíně, které slouží pouze pro pěší a spojuje ulice Novosady a Jugoslávskou, nechalo město jako vlastník prověřit na konci roku 2019. Prohlídka ukázala, že téměř 40 let stará lávka, která přečkala dvoje povodně, už není v nejlepší kondici.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Byla tam sdělena série doporučení a nápravných opatření, které by město mělo realizovat, jak co se týče samotné konstrukce toho mostu, tak zábradlí, povrchu a podobně. Čili ta lávka je v nevhodném technickém stavu, ale není nebezpečná, že by bylo nutné ji okamžitě uzavírat pro pěší a cyklisty.”

V loňském roce radnice zainvestovala inženýrsko-geologický průzkum, který bude podkladem pro projektovou dokumentaci, a plánovala architektonickou soutěž na rekonstrukci lávky.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Nakonec to bylo přehodnoceno a rozhodlo se, že půjdeme tak zvanou ideovou soutěží, což znamená výběr ze tří nebo z více konkrétních návrhů. Tím pádem v tomto roce je v rozpočtu 650 tisíc korun na projektovou dokumentaci a předpokládáme, že k samotné rekonstrukci dojde v roce 2022.”

Obyčejně vypadající lávka bude po stavebním zákroku nejen v odpovídajícím technickém stavu, ale měla by být také esteticky vzhlednější.



---

Dílenský ponk pro zdravotně postižené

Žáci ze Základní školy pro tělesně postižené mají nově k dispozici speciální pracovní stůl, který mohou vyžívat také vozíčkáři. Díky elektrickému zvedáku lze stůl nastavit do požadované výšky.

Žáci ze základní školy pro zdravotně postižené teď mohou na hodinách pracovního vyučování využít ponk, který byl vytvořený s ohledem na děti s hendikepem.

Silvie Häuserová, ředitelka ZŠ pro tělesně postižené v Opavě: "Bylo pro nás důležité, aby ponk měl zvedací mechanismus a aby byl výškově nastavitelný. A tím uzpůsobený pro všechny žáky naší školy"

Díky speciálnímu elektrickému mechanismu je možné stůl nastavit do libovolné výšky. Tak aby zde mohly pracovat také děti na vozíčku.

Václav Hon, předseda představenstva HON a. s.: "My tyto stoly děláme pro kancelářský nábytek. Ale samozřejmě brali jsme v úvahu požadavky školy tak, aby to žákům vyhovovalo."

Malý dílenský stůl je vybavený také sadou nářadí a k dispozici budou mít školáci i kufřík s aku vrtačkou. Učitelky zase dostaly manuál, jak s dětmi u ponku pracovat.

Martin Hořínek, manažer podpory vzdělávání, MAS Opavsko: "Díky spolupráci se střední školou uměleckou a průmyslovou jsme vytvořili metodiku Malý svět."

Podle návodu si žáci mohou vyrobit třeba malé městečko ze dřeva.

žák ZŠ pro tělesně postižené v Opavě: "Je to moc zajímavé, určitě se to tady využije. Ponk bude stát v naší dílně."

Společenství Místní akční skupina Opavsko  spolu s Okresní hospodářskou komorou zajistilo od roku 2018 dodání 45 pracovních stolů do mateřských škol na Opavsku a Vítkovsku. Na výrobě i financování se podílely místní firmy.

---


Hasiči z Frýdlantu mají nově rekonstruovanou zbrojnici

Přibližně 10 milionů korun si vyžádala rekonstrukce požární zbrojnice ve Frýdlantě nad Ostravicí. Tamní hasiči mají nově k dispozici zázemí, které poskytuje lepší podmínky nejen pro jejich práci a výcvik, ale také pro odpočinek v době nepřetržité pohotovosti.

Ve Frýdlantě nad Ostravicí byla před několika dny dokončena rekonstrukce požární zbrojnice.

Radim Kelnar, stavbyvedoucí: “Rekonstrukce se týkala kompletní výměny vnitřních částí rozvodů, podlah, dělali jsme nové omítky, výplně otvorů jenom vnitřní, to znamená vnitřní dveře jsme měnili a výmalba, obklady a dlažby a dělali jsme nové kompletní sociální zázemí, jak na druhém patře, tak na prvním patře.”

David Pavliska, (PRO FRÝDLANT), místostarosta Frýdlantu nad Ostravicí: “V posledních několika letech se nám právě podařilo všechny hasičské zbrojnice zateplit a získali jsme na to finanční prostředky z dotačních programů. A jedna z těch právě nejdůležitějších staveb byla právě celková rekonstrukce této hasičské zbrojnice ve Frýdlantě, kde působí naše výjezdová jednotka JPO II. Je třeba poděkovat jak našim hasičům, tak samozřejmě donátorům, a to je Hasičský záchranný sbor MSK a Moravskoslezský kraj, který nám na všechny tyto akce vlastně přispěl finanční prostředky. Jsou to nemalé finanční prostředky, které do toho vkládáme, ale myslím si, že všichni jsme rádi, že se to daří a že za těch posledních pár let opravdu všechny hasičské zbrojnice vykvetly do krásy.”

Požární zbrojnici užívá v nepřetržité službě jednadvacet hasičů, kteří nyní mají moderní zázemí nejen pro práci, ale také pro odpočinek.

René Polášek, velitel jednotky SDH Frýdlant nad Ostravicí: “Jsou tam nové toalety, nové sprchy, které byly vyžité, staré. Nejvíc nám pomohlo spravení kotelny, která se předělala částečně na sprchy a na zázemí, které budeme používat na umývání špinavých věcí po zásahu.”

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-25-02-2021-17-00