Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Humanitární organizace se rychle vracela z Ukrajiny
  • Na začátku demonstrace v Ostravě hrála ukrajinská hymna
  • Otevření historické Mlynářovy vily v Karviné
  • Deváťáci se připravují na přijímačky
  • Časová schránka na střeše historického domu
  • Odvahu prověřila novojičínská boulderová stěna

Humanitární organizace se rychle vracela z Ukrajiny

Humanitární organizace ADRA a posléze Textilní banka už mnoho let pomáhají chudým rodinám a dětem na západě Ukrajiny. Zástupci tam byli i v den, kdy začala válka.

Díky ADŘE už mnoho let mají zajištěnou stravu ve školách děti z chudých rodin v Zakarpatí. Projekt následně převzala nezisková organizace Textilní banka. Přesto, že ministerstvo varuje, aby lidé nejezdili na Ukrajinu, zástupci tam museli právě kvůli obědům. Na čtvrteční ráno, kdy vypukla válka, nezapomenou.

Marcela Holková, dobrovolnice a administrátor projektu: "Lidé byli vystresovaní, byl tam chaos, kilometrové fronty u každé benzínky. U obchodů stály fronty, u výběrů z banky, velké nákupy se dělaly a nemohla jsem pochopit, co se děje.”

Pro rychlý návrat si organizace vybrala malý přechod.

Marcela Holková, dobrovolnice a administrátor projektu: “Obyčejní Ukrajinci se snažili přecházet a jezdili tam i taxíky. Jsou tam lidé, kteří chodí pěšky přes ty hranice a doslova utečenci. Prostě matky s dětmi, matky samoživitelky, bylo vidět mladé kluky. Snažili se co nejrychleji dostat na slovenskou stranu.”

Textilní banka nyní organizuje pomoc v podobě vybudování záchytných táborů pro vnitřní uprchlíky.

Karel Folwarczny, zástupce ředitelky Textilní banky, vedoucí projektu: "V této rovině se budeme snažit získat matrace, vybavení do polních kuchyní, povlečení, oblečení pro děti, protože vesměs se bude jednat o matky s dětmi a staré lidi. Muži od 18 do 60 let musí do armády.” 

Pomoc připravuje i humanitární organizace ADRA.

---

Na začátku demonstrace v Ostravě hrála ukrajinská hymna

V Ostravě se ve čtvrtek večer sešly před magistrátem stovky lidí, aby vyjádřili svou podporu Ukrajině, která se stala cílem agrese Ruska. Po několika proslovech organizátorů se vydal průvod do centra města na Masarykovo náměstí.

Členové Janáčkovy filharmonie zahráli na úvod demonstrace nejprve Českou hymnu a po ní i Ukrajinskou. Hned bylo jasné, že mezi účastníky jsou na Prokešově náměstí Ukrajinci, kteří znali i slova. Šlo o studenty univerzity, ale i lidi, kteří zde žijí a pracují už dlouho. 

účastnice demonstrace: "Jsme rádi, že přišlo tolik lidí, člověk cítí, že není sám a že máme pravdu a bojujeme za svou pravdu." 

Na schodech před radnicí se vystřídalo několik řečníků, kteří se s ostatními podělili o své pohledy na neomluvitelný čin Ruska a všichni si vysloužili velký potlesk.  

Dan Konczyna, spoluorganizátor demonstrace: "I my jsme se rozhodli svolat shromáždění, jako spousta měst a zemí po celém světě, svobodném světě, demokratickém světě a vyjádřit podporu suverénnímu státu Ukrajině." 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Jsem nadšený, že se zaplnilo celé Prokešovo náměstí. To je skvělé a je vidět, že lidem to není jedno." 

Demonstrace se zúčastnila spousta politiků, kteří už přemýšleli o konkrétní pomoci tak, aby byla co nejrychlejší a nejúčinnější. 

Jakub Unucka, 1. náměstek hejtmana MS kraje: "Řešíme, jak ty uprchlíky dostat ze slovenských hranic sem, řeší se, kde je ubytujeme. Nechceme je vozit do uprchlického tábora ve Vyšních Lhotách, ale budou bydlet v normálních bytech, domech i na kolejích. Půjde především o ženy s dětmi." 

Demonstranti pak podél řeky došli k mostu Miloše Sýkory a na Masarykovo náměstí, kde zapálili svíčky obětem války. 

---

Otevření historické Mlynářovy vily v Karviné

Karvinské Slezské vzdělávací centrum, které vzniklo z bývalého Janečkova mlýna, navýšilo svou kapacitu. Nově jsou k dispozici další učebny vybudovány v přilehlé budově, která dříve sloužila jako mlynářovo zázemí.

Přestřižením slavnostní pásky byl slavnostně otevřen další prostor Slezského vzdělávacího centra. Nachází se v sousední menší budově, která dříve sloužila jako mlynářovo zázemí. Samotná rekonstrukce byla konzultována s památkáři, protože jde o kulturní památku města. Některé prvky byly zachovány a vystaveny v hlavní budově.

Martin Ferfecki, ředitel Slezského vzdělávacího centra: "Je za tím hodně práce, trápilo nás to, jelikož ta Mlynářova vila chátrala, obývali ji bezdomovci. Jsme rádi, že i v tak těžké době se nám podařilo zajistit prostředky a vilu opravit."

V přízemních prostorech se nachází zázemí pro děti a lektory, šatny, kabinety a laboratoř. V prvním patře pak vznikly dvě učebny.

Martin Ferfecki, ředitel Slezského vzdělávacího centra: "První učebna se soustředí na IT vzdělávání, legorobotiku, 3D tisky, druhá učebna je soustředěna na řemeslné aktivity a cílem je, aby tady probíhaly volnočasové aktivity dětí druhého stupně základní škol Karviné a okolních měst."

Znovuoživení dříve chátrající budovy a její přeměnu vedení Karviné přivítalo.

Jan Wolf, primátor Karviné: “Myslím si, že takový objekt a jeho účelovost tady chyběla, takže Slezské vzdělávací centrum je výborný nápad."

V plánu je příprava workshopu pro okolní obce a města, kde budou prostory představeny.

---

Deváťáci se připravují na přijímačky

Deváťáci pomalu ukončují základní vzdělání a podávají přihlášky na navazující studium. Na Základní škole Butovická ve Studénce proto uspořádali přijímačky na nečisto. V letošním roce školu opustí 39 žáků.

Žáci devátých ročníků pomalu ukončují základní vzdělaní a chystají se vyrazit na navazující studium. Na Základní škole v Butovicích si proto vyzkoušeli přijímačky na nečisto. Jejich smyslem bylo si ověřit své schopnosti a přijít na případné rezervy. Do ostrých zkoušek mají žáci zatím necelé dva měsíce.

Aranka Horváthová, ředitelka školy: „Máme dvě deváté třídy, celkem 39 žáků. Přijímačky si pod vedením našich pedagogů z Českého jazyka a matematiky všichni vyzkoušeli. Nejdřív přišla na řadu matematika a po přestávce pak Český jazyk.“

Monika Niklová, učitelka ZŠ Butovická: „Žáci na začátku výuky dostali zadání testů a záznamové archy, kde zaznamenávají své odpovědi. Simulujeme jim opravdu shodné podmínky, které jsou u přijímacích zkoušek.“

Zkoušky na nečisto probíhají na škole již několikátým rokem a žáci jsou na přijímačky připravování průběžně během celého roku. Deváťáci si během příprav opakují učivo druhého stupně a zároveň se učí další nové věci.

Jitka Školová, učitelka ZŠ Butovická: „Na naší škole je přímo předmět, který se jmenuje seminář z českého jazyka a matematiky a je zahrnut do našeho tematického plánu. Máme jednu hodinu týdně přípravy.“

Anketa:

Mám z toho takový pocit, že jsem toho moc nestihl a hlásím se do Ostravy na informatiku.“

Hlásím se na Mendelovu střední školu do Nového Jičína a doufám že to zvládnu."

Mám z toho divné pocity, samozřejmě ta matika tak těžká není ale člověk občas zapomene kvůli stresu. Hlásím se do Kopřivnice anebo do Ostravy na jízdárnu.“

V letošním roce musí žáci podat přihlášky na navazující studium do 1. března.

---

Časová schránka na střeše historického domu

Do kopule střechy jednoho ze tří právě zrekonstruovaných historických domů na náměstí byla zabudována časová schránka pro příští generace. Dokumenty, které do ní osobně vložil primátor Karviné, popisují nejen významné současné události týkající se města, ale i současnou situaci v republice.

Časové schránky skrývají nejrůznější vzkazy z minulosti. Letos v únoru byla nová časová schránka umístěna i na kopuli rohového historického domu na náměstí, v rámci rekonstrukce.

Jan Wolf, primátor Karviné: "My jsme tu časovou schránku chtěli umístit v tom krajním domě, v kopuli. Jsou tam informace o současném stavu města, jsou tam malé drobnosti, které možná jestli někdo za 50, 100 let objeví až bude opravovat ten dům, tak zjistí, jak to tady bylo možná před těmi 50 nebo 100 lety. Takže je to vzkaz budoucím generacím. Věřím tomu, že ten dům vydrží dlouho a třeba za těch 100 let to bude taková vzpomínka na nás."

Milan Válek, vedoucí projektu: "Tubus s dokumenty, který obsahuje materiály k dnešnímu datu, vložíme do časové schránky. Ta časová schránka bude umístěna na hrotu kopule domu číslo 33."

Časová schránka je vyrobená z titanzinku, stejně jako krytina střechy. Je to materiál, který dobře odolává povětrnostním vlivům a vydrží dlouhé desítky let. V Karvinském expresu vám připomeneme i původ časových schránek z dřívějška. 

---

Odvahu prověřila novojičínská boulderová stěna

Na boulderové stěně v Novém Jičíně se konaly dětské lezecké závody. Horolezecký oddíl je uspořádal jako motivaci pro nejmenší, a také jako přípravu na skalní lezení.

Sedm lezeckých cest různých obtížností postavili pro nejmenší lezce v objektu boulderové stěny v Novém Jičíně. Potrénovat si své fyzické a technické schopnosti a také sebedůvěru mohly děti od 6 do 13 let.

Eva Chrobáková, Horolezecký oddíl Nový Jičín: “Koncipovali jsme to tak, že některé cesty jsou pro děti malého vzrůstu a začátečníky. Těžší cesty jsou pro děti, které jsou větší, musí tam využít veškeré své schopnosti, koordinaci i odvahu, protože některé ty chyty musí naskočit.”

Gerhard Kapusta, místopředseda Horolezeckého oddílu Nový Jičín: “Abychom to těm dětem zpestřili, tak jsme se rozhodli uspořádat tento závod, je to třetí ročník. Děti jsou hravé, bojovné, něco opláčou, něco vylezou, ale hlavně potom mají ten dobrý pocit, se kterým půjdou domů a tam to všechno vypoví.”

Mezi už zkušenější lezce novojičínského oddílu patří například Antonie Kudělková, která začínala na této boulderové stěně ve svých pěti letech.

Antonie Kudělková, Horolezecký oddíl Nový Jičín: “Baví mě na tom ten adrenalin. Prostě, když ti to nejde, tak to musíš pořád zkoušet, do té doby, než to vylezeš.”

Lukáš Rusňák, Horolezecký oddíl Nový Jičín: “Začal jsem lézt, protože jsem hledal nějaký sport nebo koníček, který by mě mohl bavit.”

Eva Chrobáková, Horolezecký oddíl Nový Jičín: “Tyto závody motivují naše děti k tomu, ať se zlepšují, ať chodí, ať mají z lezení radost, víceméně je to příprava na skalní lezení v létě.”

Jakmile se oteplí, vymění lezci boulderovou stěnu za skutečné skály, například Váňův kámen u Štramberka.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
25. února 2022, 17:00

Humanitární organizace se rychle vracela z Ukrajiny

Humanitární organizace ADRA a posléze Textilní banka už mnoho let pomáhají chudým rodinám a dětem na západě Ukrajiny. Zástupci tam byli i v den, kdy začala válka.

Díky ADŘE už mnoho let mají zajištěnou stravu ve školách děti z chudých rodin v Zakarpatí. Projekt následně převzala nezisková organizace Textilní banka. Přesto, že ministerstvo varuje, aby lidé nejezdili na Ukrajinu, zástupci tam museli právě kvůli obědům. Na čtvrteční ráno, kdy vypukla válka, nezapomenou.

Marcela Holková, dobrovolnice a administrátor projektu: "Lidé byli vystresovaní, byl tam chaos, kilometrové fronty u každé benzínky. U obchodů stály fronty, u výběrů z banky, velké nákupy se dělaly a nemohla jsem pochopit, co se děje.”

Pro rychlý návrat si organizace vybrala malý přechod.

Marcela Holková, dobrovolnice a administrátor projektu: “Obyčejní Ukrajinci se snažili přecházet a jezdili tam i taxíky. Jsou tam lidé, kteří chodí pěšky přes ty hranice a doslova utečenci. Prostě matky s dětmi, matky samoživitelky, bylo vidět mladé kluky. Snažili se co nejrychleji dostat na slovenskou stranu.”

Textilní banka nyní organizuje pomoc v podobě vybudování záchytných táborů pro vnitřní uprchlíky.

Karel Folwarczny, zástupce ředitelky Textilní banky, vedoucí projektu: "V této rovině se budeme snažit získat matrace, vybavení do polních kuchyní, povlečení, oblečení pro děti, protože vesměs se bude jednat o matky s dětmi a staré lidi. Muži od 18 do 60 let musí do armády.” 

Pomoc připravuje i humanitární organizace ADRA.

---

Na začátku demonstrace v Ostravě hrála ukrajinská hymna

V Ostravě se ve čtvrtek večer sešly před magistrátem stovky lidí, aby vyjádřili svou podporu Ukrajině, která se stala cílem agrese Ruska. Po několika proslovech organizátorů se vydal průvod do centra města na Masarykovo náměstí.

Členové Janáčkovy filharmonie zahráli na úvod demonstrace nejprve Českou hymnu a po ní i Ukrajinskou. Hned bylo jasné, že mezi účastníky jsou na Prokešově náměstí Ukrajinci, kteří znali i slova. Šlo o studenty univerzity, ale i lidi, kteří zde žijí a pracují už dlouho. 

účastnice demonstrace: "Jsme rádi, že přišlo tolik lidí, člověk cítí, že není sám a že máme pravdu a bojujeme za svou pravdu." 

Na schodech před radnicí se vystřídalo několik řečníků, kteří se s ostatními podělili o své pohledy na neomluvitelný čin Ruska a všichni si vysloužili velký potlesk.  

Dan Konczyna, spoluorganizátor demonstrace: "I my jsme se rozhodli svolat shromáždění, jako spousta měst a zemí po celém světě, svobodném světě, demokratickém světě a vyjádřit podporu suverénnímu státu Ukrajině." 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Jsem nadšený, že se zaplnilo celé Prokešovo náměstí. To je skvělé a je vidět, že lidem to není jedno." 

Demonstrace se zúčastnila spousta politiků, kteří už přemýšleli o konkrétní pomoci tak, aby byla co nejrychlejší a nejúčinnější. 

Jakub Unucka, 1. náměstek hejtmana MS kraje: "Řešíme, jak ty uprchlíky dostat ze slovenských hranic sem, řeší se, kde je ubytujeme. Nechceme je vozit do uprchlického tábora ve Vyšních Lhotách, ale budou bydlet v normálních bytech, domech i na kolejích. Půjde především o ženy s dětmi." 

Demonstranti pak podél řeky došli k mostu Miloše Sýkory a na Masarykovo náměstí, kde zapálili svíčky obětem války. 

---

Otevření historické Mlynářovy vily v Karviné

Karvinské Slezské vzdělávací centrum, které vzniklo z bývalého Janečkova mlýna, navýšilo svou kapacitu. Nově jsou k dispozici další učebny vybudovány v přilehlé budově, která dříve sloužila jako mlynářovo zázemí.

Přestřižením slavnostní pásky byl slavnostně otevřen další prostor Slezského vzdělávacího centra. Nachází se v sousední menší budově, která dříve sloužila jako mlynářovo zázemí. Samotná rekonstrukce byla konzultována s památkáři, protože jde o kulturní památku města. Některé prvky byly zachovány a vystaveny v hlavní budově.

Martin Ferfecki, ředitel Slezského vzdělávacího centra: "Je za tím hodně práce, trápilo nás to, jelikož ta Mlynářova vila chátrala, obývali ji bezdomovci. Jsme rádi, že i v tak těžké době se nám podařilo zajistit prostředky a vilu opravit."

V přízemních prostorech se nachází zázemí pro děti a lektory, šatny, kabinety a laboratoř. V prvním patře pak vznikly dvě učebny.

Martin Ferfecki, ředitel Slezského vzdělávacího centra: "První učebna se soustředí na IT vzdělávání, legorobotiku, 3D tisky, druhá učebna je soustředěna na řemeslné aktivity a cílem je, aby tady probíhaly volnočasové aktivity dětí druhého stupně základní škol Karviné a okolních měst."

Znovuoživení dříve chátrající budovy a její přeměnu vedení Karviné přivítalo.

Jan Wolf, primátor Karviné: “Myslím si, že takový objekt a jeho účelovost tady chyběla, takže Slezské vzdělávací centrum je výborný nápad."

V plánu je příprava workshopu pro okolní obce a města, kde budou prostory představeny.

---

Deváťáci se připravují na přijímačky

Deváťáci pomalu ukončují základní vzdělání a podávají přihlášky na navazující studium. Na Základní škole Butovická ve Studénce proto uspořádali přijímačky na nečisto. V letošním roce školu opustí 39 žáků.

Žáci devátých ročníků pomalu ukončují základní vzdělaní a chystají se vyrazit na navazující studium. Na Základní škole v Butovicích si proto vyzkoušeli přijímačky na nečisto. Jejich smyslem bylo si ověřit své schopnosti a přijít na případné rezervy. Do ostrých zkoušek mají žáci zatím necelé dva měsíce.

Aranka Horváthová, ředitelka školy: „Máme dvě deváté třídy, celkem 39 žáků. Přijímačky si pod vedením našich pedagogů z Českého jazyka a matematiky všichni vyzkoušeli. Nejdřív přišla na řadu matematika a po přestávce pak Český jazyk.“

Monika Niklová, učitelka ZŠ Butovická: „Žáci na začátku výuky dostali zadání testů a záznamové archy, kde zaznamenávají své odpovědi. Simulujeme jim opravdu shodné podmínky, které jsou u přijímacích zkoušek.“

Zkoušky na nečisto probíhají na škole již několikátým rokem a žáci jsou na přijímačky připravování průběžně během celého roku. Deváťáci si během příprav opakují učivo druhého stupně a zároveň se učí další nové věci.

Jitka Školová, učitelka ZŠ Butovická: „Na naší škole je přímo předmět, který se jmenuje seminář z českého jazyka a matematiky a je zahrnut do našeho tematického plánu. Máme jednu hodinu týdně přípravy.“

Anketa:

Mám z toho takový pocit, že jsem toho moc nestihl a hlásím se do Ostravy na informatiku.“

Hlásím se na Mendelovu střední školu do Nového Jičína a doufám že to zvládnu."

Mám z toho divné pocity, samozřejmě ta matika tak těžká není ale člověk občas zapomene kvůli stresu. Hlásím se do Kopřivnice anebo do Ostravy na jízdárnu.“

V letošním roce musí žáci podat přihlášky na navazující studium do 1. března.

---

Časová schránka na střeše historického domu

Do kopule střechy jednoho ze tří právě zrekonstruovaných historických domů na náměstí byla zabudována časová schránka pro příští generace. Dokumenty, které do ní osobně vložil primátor Karviné, popisují nejen významné současné události týkající se města, ale i současnou situaci v republice.

Časové schránky skrývají nejrůznější vzkazy z minulosti. Letos v únoru byla nová časová schránka umístěna i na kopuli rohového historického domu na náměstí, v rámci rekonstrukce.

Jan Wolf, primátor Karviné: "My jsme tu časovou schránku chtěli umístit v tom krajním domě, v kopuli. Jsou tam informace o současném stavu města, jsou tam malé drobnosti, které možná jestli někdo za 50, 100 let objeví až bude opravovat ten dům, tak zjistí, jak to tady bylo možná před těmi 50 nebo 100 lety. Takže je to vzkaz budoucím generacím. Věřím tomu, že ten dům vydrží dlouho a třeba za těch 100 let to bude taková vzpomínka na nás."

Milan Válek, vedoucí projektu: "Tubus s dokumenty, který obsahuje materiály k dnešnímu datu, vložíme do časové schránky. Ta časová schránka bude umístěna na hrotu kopule domu číslo 33."

Časová schránka je vyrobená z titanzinku, stejně jako krytina střechy. Je to materiál, který dobře odolává povětrnostním vlivům a vydrží dlouhé desítky let. V Karvinském expresu vám připomeneme i původ časových schránek z dřívějška. 

---

Odvahu prověřila novojičínská boulderová stěna

Na boulderové stěně v Novém Jičíně se konaly dětské lezecké závody. Horolezecký oddíl je uspořádal jako motivaci pro nejmenší, a také jako přípravu na skalní lezení.

Sedm lezeckých cest různých obtížností postavili pro nejmenší lezce v objektu boulderové stěny v Novém Jičíně. Potrénovat si své fyzické a technické schopnosti a také sebedůvěru mohly děti od 6 do 13 let.

Eva Chrobáková, Horolezecký oddíl Nový Jičín: “Koncipovali jsme to tak, že některé cesty jsou pro děti malého vzrůstu a začátečníky. Těžší cesty jsou pro děti, které jsou větší, musí tam využít veškeré své schopnosti, koordinaci i odvahu, protože některé ty chyty musí naskočit.”

Gerhard Kapusta, místopředseda Horolezeckého oddílu Nový Jičín: “Abychom to těm dětem zpestřili, tak jsme se rozhodli uspořádat tento závod, je to třetí ročník. Děti jsou hravé, bojovné, něco opláčou, něco vylezou, ale hlavně potom mají ten dobrý pocit, se kterým půjdou domů a tam to všechno vypoví.”

Mezi už zkušenější lezce novojičínského oddílu patří například Antonie Kudělková, která začínala na této boulderové stěně ve svých pěti letech.

Antonie Kudělková, Horolezecký oddíl Nový Jičín: “Baví mě na tom ten adrenalin. Prostě, když ti to nejde, tak to musíš pořád zkoušet, do té doby, než to vylezeš.”

Lukáš Rusňák, Horolezecký oddíl Nový Jičín: “Začal jsem lézt, protože jsem hledal nějaký sport nebo koníček, který by mě mohl bavit.”

Eva Chrobáková, Horolezecký oddíl Nový Jičín: “Tyto závody motivují naše děti k tomu, ať se zlepšují, ať chodí, ať mají z lezení radost, víceméně je to příprava na skalní lezení v létě.”

Jakmile se oteplí, vymění lezci boulderovou stěnu za skutečné skály, například Váňův kámen u Štramberka.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-25-02-2022-17-00