Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Pavilon chirurgie SNO prošel kompletní rekonstrukcí
  • Bikesharing funguje v Ostravě už 6 let
  • Návrhy na využití Bredy zaujaly porotu
  • Česká rugby reprezentace porazila v Havířově Ukrajinu
  • Lidé si opět prošli štoly v přehradních hrázích

Pavilon chirurgie SNO prošel kompletní rekonstrukcí

Pavilon chirurgie Slezské nemocnice v Opavě prošel kompletní rekonstrukcí. Trvala od jara loňského roku a vyžádala si zhruba 65 milionů korun. Pacienti z Opavy a jejího okolí tak mají k dispozici moderní a špičkově vybavené pracoviště.

Pavilon chirurgie Slezské nemocnice opět splňuje základní požadavky hygieny a zdravotnictví. Díky kompletní rekonstrukci je nově na každém pokoji sociální zařízení, přibyly i nadstandardní pokoje a nový je i veškerý interiér, rozvody, podlahy a stropy. 

Matúš Peteja, primář chirurgického oddělení SNO: “Změnila se dispozice hlavně vyšetřovací části. To znamená sesterna, která byla původně úplně na konci chodby, je posunutá dopředu. Má to své výhody, protože personál má přehled o tom, kdo se pohybuje na oddělení hned od začátku. Byly zrušené balkony, které se využily právě na zvětšení pokojů o prostor, který jsme potřebovali na sociální zařízení.”

Všechny pokoje jsou navíc klimatizované a mají venkovní žaluzie na dálkové ovládání.

Pavel Jašek, pacient: “Máme tady vše. Máme tady klimu, mám tady ledničku, mám krásnou sprchu, záchod, televizi, wifi, všechno. Jsem psychicky výborně tady na tom.”

Dana Ellerová, vrchní sestra chirurgického oddělení SNO: “Tady tato místnost slouží jako komunikační místnost. To znamená, že tuto místnost můžou využívat lékaři, kteří chtějí podat informace příbuzným pacientů, nebo sestřičky si vezmou pacienta zde na příjem."

V letošním roce má toho Slezská nemocnice ještě hodně před sebou.

Karel Siebert, ředitel SNO: “Nyní zahajujeme přestavbu posledního domečku v areálu nemocnice, je to pavilon W. Na konci roku bychom chtěli dostavět už ty požadované koridory."

Nadzemní koridory, které propojí jednotlivé pavilony, poskytnou pacientům potřebný komfort při převozu na vyšetření a zaměstnancům usnadní práci za každého počasí.

---

Bikesharing funguje v Ostravě už 6 let

Bikesharing neboli sdílení jízdních kol funguje v Ostravě už šestým rokem a za tu dobu si získalo si obrovskou oblibu. Jen za loňský byla kola společnosti Nextbike vypůjčena uživateli téměř v půl milionech případů a většinou svou trasu zvládli do 15 minut.

Po šesti letech, kdy v Ostravě bikesharing funguje, dnes už není asi nikdo, kdo by tento zdravý a ekologický systém dopravy po městě neznal a velké množství lidí ho i využívá. Svědčí o tom čísla za loňský rok, kdy byla kola firmy Nextbike vypůjčena téměř 470 tisíc krát, což je zhruba 40 tisíc výpůjček měsíčně a 1300 denně.

Hana Tichánková, náměstkyně primátora Ostravy: „Celých 91,4 % všech výpůjček bylo do 15 minut. Investice města tedy směřuje v maximální míře do svých obyvatel. Jako garant projektu tak Ostrava plní svoji roli, finančně podporuje zdravou a udržitelnou mobilitu a lidé tuto dopravu proto i více využívají."

Každý rok jsou také vyhodnocováni rekordmani s nejvíce výpůjčkami. Letos to byl Tomáš, který vyjel na sdíleném kole více než tisíckrát. Nextbike ocenil, že loni značně kleslo množství škod způsobené vandaly. 

Lukáš Luňák, obchodní ředitel společnosti Nextbike: "Nextbike hodnotí rok 2023 velmi pozitivně obzvláště pak z pohledu výrazné eliminace vandalismu a umožnění tak větší koncentrace na redistribuci sdílených kol. Jednou z největších výzev pro letošní rok je pro provozovatele výměna celé třetiny kol za nová."

Velká většina, přes 90 procent výpůjček trvá do 15 minut, takže pro uživatele je zdarma. Službu ale za ně platí Ostrava. K dispozici je 1100 kol v 380 stanicích.

Hana Tichánková, náměstkyně primátora Ostravy: "Pro lidi, kteří rádi sdílená kola používají, mám dobrou zprávu: určitě budeme pokračovat dále." 

Síť cyklostezek na území Ostravy zahrnuje aktuálně už téměř 300 kilometrů cyklistických stezek, pruhů a tras, z toho je téměř polovina vedena odděleně od motorové dopravy. 

---

Krátké zprávy 25. 3. 2024 17.00 - 1

TÉMA: Dotace pro záchranáře ve FM

Frýdek-Místek podpořiL zdravotnickou záchrannou službu. Díky dotaci 300 tisíc korun záchranáři pořídili nový transportní ventilátor. Pomůže hlavně pacientům s poruchami dýchání. Přístroj může ventilovat pacienta i bez přívodu kyslíku.

---

Návrhy na využití Bredy zaujaly porotu

Mezinárodní týmy představily své návrhy na využití Bredy. Z původních 40 jich loni odborná porota vybrala 5 a svými nápady zaujaly všechny. Veřejný prostor před Bredou dokonce dopravně zpracovali naprosto shodně. Což bylo velkým překvapením.

Pět vybraných mezinárodních týmů mělo tři měsíce na to, aby zpracovalo své návrhy na využití Bredy tak, aby město finančně nezatěžovala. Všechny uspěly a jejich úkolem teď bude zahrnout do finálního návrhu připomínky odborné poroty.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: "Bylo to inspirující, protože mají spoustu nápadů a myšlenek, které jsme třeba nedomysleli, mají tam některé skutečně krásné propojení obou budov.”

Jde o propojení Bredy s Obchodním centrem Breda & Weinstein.

Petr Stanjura, architekt města Opavy: “Bude série individuálních připomínek pro každý tým a potom budou nějaké generální připomínky společné pro všechny. Ale každopádně tam nebyl žádný slabý tým. Bylo to jenom výborné a ještě lepší.”

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Velkou příležitostí je střecha, má obrovský potenciál, na tom jsme se shodli jednotně všichni, je tam nádherný pohled a jsou tam různé myšlenky, jak by se s tou střechou dalo pracovat.”

Vítězný návrh architektonické soutěže by měl být znám už v polovině června. Se všemi návrhy vás poté seznámí výstava před Bredou. Na dílčí návrhy je s ohledem na pravidla soutěže vyhlášeno embargo.

Petr Stanjura, architekt města Opavy: “Tu druhou fázi soutěže už bychom chtěli směřovat směrem sem k Bredě a představit vítěze už přímo v den zasedání poroty a že to budeme chtít tady přímo online vyhlásit.”

Vybrat vítěze bude mít porota hodně těžké, tak se nechme překvapit.

---

Česká rugby reprezentace porazila v Havířově Ukrajinu

Havířov se stal pořadatelem evropského zápasu v rugby. Domácím týmem byla Ukrajina, která zde měla i týdenní soustředění. Česká reprezentace si ale s mužstvem hravě poradila.

V Havířově se odehrálo poslední ragbyové utkání evropského šampionátu ve skupině Trophy mezi českou reprezentací a Ukrajinou. Utkání se mělo odehrát na hřišti soupeře. Což by ale na území zasaženém válkou nešlo.

Radomír Kloda, předseda RC Havířov: "Oni mají domovský stan v Chorvatsku, ale po domluvě bylo s Ukrajinci domluveno, že se to odehraje tady ve středu Evropy. Budou tady mít možná i větší podporu ukrajinských lidí."

Tým z Ukrajiny byl v Havířově už týden před zápasem v rámci soustředění.

Vitalii Orlov, kapitán, reprezentant Ukrajiny: "Jak to dnes dopadne, nevíme, ale je tu příjemně, byli jsme ubytováni u přehrady, což bylo pěkné. Měli jsme kde trénovat. Do další sezony půjdeme zápas od zápasu, ale nemáme to kvůli tomu, co se u nás děje, jednoduché.”

Zápasem s Ukrajinou ukončil svou kariéru v reprezentaci rodák z Havířova Lukáš Rapant.

Lukáš Rapant, reprezentant ČR: "Určitě ukápnou slzy. Tady jsem začínal, tady jsem skončil. Na tom sportu je nejkrásnější to přátelství, kamarádi, se kterými hrajete." 

Sezonu zhodnotil i kapitanát českého týmu.

Daniel Hošek, kapitán, reprezentant ČR: "Vyhráli jsme všechno, kromě Švýcarska, takže já si myslím, že já jsem s týmem hodně spokojen.” Jak to vidíte dneska? “Je to sport, může se stát cokoliv, ale my si jdeme jasně pro výhru.”

A tak se i stalo. Česká reprezentace zvítězila i v tomto posledním evropském zápase skórem 48:18.

---

Krátké zprávy 25. 3. 2024 17.00 - 2

TÉMA: Statik uzavřel lávku přes Jičínku

Aktualizovaná prohlídka statika omezila přístup na lávku přes Jičínku u ulice Novosady v Novém Jičíně. Smí na ni vstoupit jen 10 osob. Město už má připravený projekt na její výměnu. Práce začnou v červenci.

---

Lidé si opět prošli štoly v přehradních hrázích

Několik tisíc lidí si ani letos nenechalo ujít příležitost navštívit vodní díla ve správě společnosti Povodí Odry. Projít si mohli například přehrady Slezská Harta, Kružberk, Šance a nově po rekonstrukci i Morávku.

Právě beskydská přehrada Morávka se veřejnosti v sobotu otevřela po dvouleté pauze nutné k opravě bezpečnostního přelivu.

Ivo Tošenovjan, vedoucí hrázný VD Morávky: “Nyní jsme otevřeli hráz lidem, aby se mohli podívat do útrob přehrady, podívat se na různé technologie, na turbíny a aby měli představu, jak tahle je přehrada funguje. Můžou se podívat do injekční chodby, do drenážní štoly, do strojovny výpustí a uvidí ještě vodní generátory.”

Návštěvníky neodrazuje ani nutnost zdolat četná schodiště nebo průchod vlhkými štolami.

Anketa: “Přijeli jsme z Havířova. Přišli jsme se podívat na Vodní dílo Morávka a jdeme na výlet směrem na Kamenitý.”

Anketa: “My už jsme na nějaké takové přehradě byli v Žermanicích, to bylo taky pěkné. Já jsem z oboru elektro, tak mě tady zajímá ten generátor, jaké napětí vyrábí, jaký má výkon. Byl jsem překvapený, že těch lidí je tady docela hodně, ale já chodím docela pravidelně. Byl jsem i na Dlouhých stráních se podívat, to byla samostatná exkurze, to bylo taky zajímavé s výhledem na Praděd.”

Ivo Tošenovjan, vedoucí hrázný VD Morávky: Lidé se hodně ptají také na historii. Jestli tady byla pod vodou ještě vesnice nějaká. Jak je kvalitní ta voda. Ptají se na různé parametry, kolik té vody dodáváme a takové ostatní věci."

Vedle přehradních nádrží mohli lidé v rámci Světového dne vody navštívit také ostravský dispečink a laboratoře.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
25. března 2024, 17:00

Pavilon chirurgie SNO prošel kompletní rekonstrukcí

Pavilon chirurgie Slezské nemocnice v Opavě prošel kompletní rekonstrukcí. Trvala od jara loňského roku a vyžádala si zhruba 65 milionů korun. Pacienti z Opavy a jejího okolí tak mají k dispozici moderní a špičkově vybavené pracoviště.

Pavilon chirurgie Slezské nemocnice opět splňuje základní požadavky hygieny a zdravotnictví. Díky kompletní rekonstrukci je nově na každém pokoji sociální zařízení, přibyly i nadstandardní pokoje a nový je i veškerý interiér, rozvody, podlahy a stropy. 

Matúš Peteja, primář chirurgického oddělení SNO: “Změnila se dispozice hlavně vyšetřovací části. To znamená sesterna, která byla původně úplně na konci chodby, je posunutá dopředu. Má to své výhody, protože personál má přehled o tom, kdo se pohybuje na oddělení hned od začátku. Byly zrušené balkony, které se využily právě na zvětšení pokojů o prostor, který jsme potřebovali na sociální zařízení.”

Všechny pokoje jsou navíc klimatizované a mají venkovní žaluzie na dálkové ovládání.

Pavel Jašek, pacient: “Máme tady vše. Máme tady klimu, mám tady ledničku, mám krásnou sprchu, záchod, televizi, wifi, všechno. Jsem psychicky výborně tady na tom.”

Dana Ellerová, vrchní sestra chirurgického oddělení SNO: “Tady tato místnost slouží jako komunikační místnost. To znamená, že tuto místnost můžou využívat lékaři, kteří chtějí podat informace příbuzným pacientů, nebo sestřičky si vezmou pacienta zde na příjem."

V letošním roce má toho Slezská nemocnice ještě hodně před sebou.

Karel Siebert, ředitel SNO: “Nyní zahajujeme přestavbu posledního domečku v areálu nemocnice, je to pavilon W. Na konci roku bychom chtěli dostavět už ty požadované koridory."

Nadzemní koridory, které propojí jednotlivé pavilony, poskytnou pacientům potřebný komfort při převozu na vyšetření a zaměstnancům usnadní práci za každého počasí.

---

Bikesharing funguje v Ostravě už 6 let

Bikesharing neboli sdílení jízdních kol funguje v Ostravě už šestým rokem a za tu dobu si získalo si obrovskou oblibu. Jen za loňský byla kola společnosti Nextbike vypůjčena uživateli téměř v půl milionech případů a většinou svou trasu zvládli do 15 minut.

Po šesti letech, kdy v Ostravě bikesharing funguje, dnes už není asi nikdo, kdo by tento zdravý a ekologický systém dopravy po městě neznal a velké množství lidí ho i využívá. Svědčí o tom čísla za loňský rok, kdy byla kola firmy Nextbike vypůjčena téměř 470 tisíc krát, což je zhruba 40 tisíc výpůjček měsíčně a 1300 denně.

Hana Tichánková, náměstkyně primátora Ostravy: „Celých 91,4 % všech výpůjček bylo do 15 minut. Investice města tedy směřuje v maximální míře do svých obyvatel. Jako garant projektu tak Ostrava plní svoji roli, finančně podporuje zdravou a udržitelnou mobilitu a lidé tuto dopravu proto i více využívají."

Každý rok jsou také vyhodnocováni rekordmani s nejvíce výpůjčkami. Letos to byl Tomáš, který vyjel na sdíleném kole více než tisíckrát. Nextbike ocenil, že loni značně kleslo množství škod způsobené vandaly. 

Lukáš Luňák, obchodní ředitel společnosti Nextbike: "Nextbike hodnotí rok 2023 velmi pozitivně obzvláště pak z pohledu výrazné eliminace vandalismu a umožnění tak větší koncentrace na redistribuci sdílených kol. Jednou z největších výzev pro letošní rok je pro provozovatele výměna celé třetiny kol za nová."

Velká většina, přes 90 procent výpůjček trvá do 15 minut, takže pro uživatele je zdarma. Službu ale za ně platí Ostrava. K dispozici je 1100 kol v 380 stanicích.

Hana Tichánková, náměstkyně primátora Ostravy: "Pro lidi, kteří rádi sdílená kola používají, mám dobrou zprávu: určitě budeme pokračovat dále." 

Síť cyklostezek na území Ostravy zahrnuje aktuálně už téměř 300 kilometrů cyklistických stezek, pruhů a tras, z toho je téměř polovina vedena odděleně od motorové dopravy. 

---

Krátké zprávy 25. 3. 2024 17.00 - 1

TÉMA: Dotace pro záchranáře ve FM

Frýdek-Místek podpořiL zdravotnickou záchrannou službu. Díky dotaci 300 tisíc korun záchranáři pořídili nový transportní ventilátor. Pomůže hlavně pacientům s poruchami dýchání. Přístroj může ventilovat pacienta i bez přívodu kyslíku.

---

Návrhy na využití Bredy zaujaly porotu

Mezinárodní týmy představily své návrhy na využití Bredy. Z původních 40 jich loni odborná porota vybrala 5 a svými nápady zaujaly všechny. Veřejný prostor před Bredou dokonce dopravně zpracovali naprosto shodně. Což bylo velkým překvapením.

Pět vybraných mezinárodních týmů mělo tři měsíce na to, aby zpracovalo své návrhy na využití Bredy tak, aby město finančně nezatěžovala. Všechny uspěly a jejich úkolem teď bude zahrnout do finálního návrhu připomínky odborné poroty.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: "Bylo to inspirující, protože mají spoustu nápadů a myšlenek, které jsme třeba nedomysleli, mají tam některé skutečně krásné propojení obou budov.”

Jde o propojení Bredy s Obchodním centrem Breda & Weinstein.

Petr Stanjura, architekt města Opavy: “Bude série individuálních připomínek pro každý tým a potom budou nějaké generální připomínky společné pro všechny. Ale každopádně tam nebyl žádný slabý tým. Bylo to jenom výborné a ještě lepší.”

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Velkou příležitostí je střecha, má obrovský potenciál, na tom jsme se shodli jednotně všichni, je tam nádherný pohled a jsou tam různé myšlenky, jak by se s tou střechou dalo pracovat.”

Vítězný návrh architektonické soutěže by měl být znám už v polovině června. Se všemi návrhy vás poté seznámí výstava před Bredou. Na dílčí návrhy je s ohledem na pravidla soutěže vyhlášeno embargo.

Petr Stanjura, architekt města Opavy: “Tu druhou fázi soutěže už bychom chtěli směřovat směrem sem k Bredě a představit vítěze už přímo v den zasedání poroty a že to budeme chtít tady přímo online vyhlásit.”

Vybrat vítěze bude mít porota hodně těžké, tak se nechme překvapit.

---

Česká rugby reprezentace porazila v Havířově Ukrajinu

Havířov se stal pořadatelem evropského zápasu v rugby. Domácím týmem byla Ukrajina, která zde měla i týdenní soustředění. Česká reprezentace si ale s mužstvem hravě poradila.

V Havířově se odehrálo poslední ragbyové utkání evropského šampionátu ve skupině Trophy mezi českou reprezentací a Ukrajinou. Utkání se mělo odehrát na hřišti soupeře. Což by ale na území zasaženém válkou nešlo.

Radomír Kloda, předseda RC Havířov: "Oni mají domovský stan v Chorvatsku, ale po domluvě bylo s Ukrajinci domluveno, že se to odehraje tady ve středu Evropy. Budou tady mít možná i větší podporu ukrajinských lidí."

Tým z Ukrajiny byl v Havířově už týden před zápasem v rámci soustředění.

Vitalii Orlov, kapitán, reprezentant Ukrajiny: "Jak to dnes dopadne, nevíme, ale je tu příjemně, byli jsme ubytováni u přehrady, což bylo pěkné. Měli jsme kde trénovat. Do další sezony půjdeme zápas od zápasu, ale nemáme to kvůli tomu, co se u nás děje, jednoduché.”

Zápasem s Ukrajinou ukončil svou kariéru v reprezentaci rodák z Havířova Lukáš Rapant.

Lukáš Rapant, reprezentant ČR: "Určitě ukápnou slzy. Tady jsem začínal, tady jsem skončil. Na tom sportu je nejkrásnější to přátelství, kamarádi, se kterými hrajete." 

Sezonu zhodnotil i kapitanát českého týmu.

Daniel Hošek, kapitán, reprezentant ČR: "Vyhráli jsme všechno, kromě Švýcarska, takže já si myslím, že já jsem s týmem hodně spokojen.” Jak to vidíte dneska? “Je to sport, může se stát cokoliv, ale my si jdeme jasně pro výhru.”

A tak se i stalo. Česká reprezentace zvítězila i v tomto posledním evropském zápase skórem 48:18.

---

Krátké zprávy 25. 3. 2024 17.00 - 2

TÉMA: Statik uzavřel lávku přes Jičínku

Aktualizovaná prohlídka statika omezila přístup na lávku přes Jičínku u ulice Novosady v Novém Jičíně. Smí na ni vstoupit jen 10 osob. Město už má připravený projekt na její výměnu. Práce začnou v červenci.

---

Lidé si opět prošli štoly v přehradních hrázích

Několik tisíc lidí si ani letos nenechalo ujít příležitost navštívit vodní díla ve správě společnosti Povodí Odry. Projít si mohli například přehrady Slezská Harta, Kružberk, Šance a nově po rekonstrukci i Morávku.

Právě beskydská přehrada Morávka se veřejnosti v sobotu otevřela po dvouleté pauze nutné k opravě bezpečnostního přelivu.

Ivo Tošenovjan, vedoucí hrázný VD Morávky: “Nyní jsme otevřeli hráz lidem, aby se mohli podívat do útrob přehrady, podívat se na různé technologie, na turbíny a aby měli představu, jak tahle je přehrada funguje. Můžou se podívat do injekční chodby, do drenážní štoly, do strojovny výpustí a uvidí ještě vodní generátory.”

Návštěvníky neodrazuje ani nutnost zdolat četná schodiště nebo průchod vlhkými štolami.

Anketa: “Přijeli jsme z Havířova. Přišli jsme se podívat na Vodní dílo Morávka a jdeme na výlet směrem na Kamenitý.”

Anketa: “My už jsme na nějaké takové přehradě byli v Žermanicích, to bylo taky pěkné. Já jsem z oboru elektro, tak mě tady zajímá ten generátor, jaké napětí vyrábí, jaký má výkon. Byl jsem překvapený, že těch lidí je tady docela hodně, ale já chodím docela pravidelně. Byl jsem i na Dlouhých stráních se podívat, to byla samostatná exkurze, to bylo taky zajímavé s výhledem na Praděd.”

Ivo Tošenovjan, vedoucí hrázný VD Morávky: Lidé se hodně ptají také na historii. Jestli tady byla pod vodou ještě vesnice nějaká. Jak je kvalitní ta voda. Ptají se na různé parametry, kolik té vody dodáváme a takové ostatní věci."

Vedle přehradních nádrží mohli lidé v rámci Světového dne vody navštívit také ostravský dispečink a laboratoře.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-25-03-2024-17-00