Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Prodloužená Místecká v Ostravě bude mít podobu galerie
  • Pod Lysou horou začíná jezdit kyvadlový autobus
  • NJ neprodal pozemky na Dolní bráně pro výstavbu bytů
  • Blíží se prázdniny, rekonstrukce škol začínají!
  • Nové veřejné grilovací místo v Janově

Prodloužená Místecká v Ostravě bude mít podobu galerie

Prodloužená Místecká v Ostravě bude mít podobu tzv. galerie. Shodla se na tom Ostrava, kraj i Ředitelství silnic a dálnic, které zaplatí podstatnou část celého projektu. Obyvatelé přilehlých domů budou moci střechu galerie využívat, jako nový veřejný prostor.

Na dořešení městotvorného napojení Místecké ulice v centru města už Ostrava pracovala asi 20 let. Původně se zvažovala možnost rozšíření silnice a izolace obytných domů 14 metrů vysokou protihlukovou bariérou a nebo umístění cesty do objektu, kterému se pracovně říkalo kravín. Nyní přišlo město s návrhem jakési galerie, která by byla z jedné strany otevřená a ze druhé by byla zarovnána s okolím.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „Návrh města pracuje s konceptem tzv. galerie, tedy částečným snížením nivelety stavby, jejím zakrytím pobytovou střechou a návazným systémem propojovacích lávek. Bytové domy, kterým jen pár metrů před okny měla stát 14metrová protihluková stěna, vznikne před domem zelený veřejný prostor a lávkou pro pěší se během pár minut dostanou až na ulici Stodolní. Adekvátně bude dotvořen i prostor okolí školy a území nabídne i několik ploch pro budoucí zástavbu. Klíčové téma je také budoucí využití a zachování funkčnosti haly Tatran. Projekt a stavbu bude následně zajišťovat ŘSD, město bude spolufinancovat některé objekty, a to ty, které primárně vznikají požadavkem města na kvalitní městotvorné řešení, hodné 21. století."

Ostrava, kraj i ŘSD řešení schválilo. Půjde tedy o 460 metrů dlouhou polootevřenou galerii za asi miliardu a 800 milionů korun. Výhodou tohoto projektu je hlavně to, že spojuje jednotlivá území a odstraňuje bariéry.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Místecká je bezesporu klíčovou dopravní tepnou Ostravy, město ale zároveň nemůže rezignovat na další aspekty svého rozvoje. Souhlas s původním řešením, které navrhovalo 4pruhovou komunikaci obestavěnou až 14timetrovými protihlukovými stěnami a obdobnými návrhy jsme proto nedali, ale proaktivně jsme navrhli takové řešení, které město nerozděluje, ale naopak propojuje a také zachovává a zlepšuje kvalitu bydlení a života v této lokalitě. Velmi oceňujeme, že ŘSD na námi hozenou rukavici reagovalo pozitivně, stejně tak kraj a dnes je na stole projekt a dohoda, která skutečně odráží komplexní potřeby města i státu. Věřím, že navrhovaný projekt podpoří také centrální komise a k jeho realizaci dojde v nejbližších letech."

Předpokládaný rok zahájení stavby je 2026–2027 a samotná stavba pak potrvá asi dva roky. Dohodu mezi Ostravou, krajem a ŘSD musí ještě schválit centrální dopravní komise. 

---

Pod Lysou horou začíná jezdit kyvadlový autobus

Turisté, kteří zamíří na Lysou horu od Ostravice, se musí připraví na změny v dopravě. Známé parkoviště u transformátoru bude uzavřeno. Lidé mohou parkovat na jiných místech a k transformátoru se nechat vyvézt kyvadlovým autobusem.

Velký zájem o parkování v Ostravici je především o víkendech, kdy na Lysou horu stoupá nejvíce turistů. Ti motorizovaní teď budou muset kvůli uzavřenému parkovišti u transformátoru hledat jiná volná místa.

Pavlína Stankayová (KDU-ČSL), starostka Ostravice: “Takové plochy bohužel nemáme. Proto jsme se rozhodli a ve spolupráci s MSK jsme připravili na letošní letní sezonu kyvadlovou autobusovou dopravu, která by tady měla pendlovat vlastně po Ostravici a mezi Malenovicemi a Frýdlantem nad Ostravicí. A druhý autobus bude jezdit Samčanka, Gruň. Přímo v Ostravici budou moci lidé parkovat například u Sepetné, u pivovaru nebo na placeném parkovišti u pily.

Anketa: “Vím o tom. Vím, že to i přes zimu bylo uzavřené, ale tady výjimečně jezdím nahoru na tu opičárnu. Ono je na jednu stranu dobře, že se to uzavře.”

Anketa: “Musíme sem dojet autem, nejsme místní.”

Anketa: “Teď o tom nevím vůbec nic. To je pro mne novinka. Ale je to i tím, že jsme z daleka, od Kroměříže.”

Vít Březina, spolek Beskydhost: “Určitě budeme rádi, když ti lidé se vrátí k té původní myšlence turismu, to znamená dojet autobusem nebo vlakem někde pod ty hory a ten autobus jim pomůže přiblížit se blíže k těm vrcholům.

Pavlína Stankayová (KDU-ČSL), starostka Ostravice: “Lidé asi budou muset pomalinku zvykat na to, že budou muset využívat i třeba jiné prostředky než to auto, aby dojeli do hor a prostě se přiblížili třeba i tím autobusem nebo vlakem.”

Automobily stojící mimo parkoviště budou kontrolovat policisté.

---

NJ neprodal pozemky na Dolní bráně pro výstavbu bytů

Novojičínská radnice ani na pátý pokus neprodala pozemky na Dolní bráně. Ty mají sloužit k výstavbě bytového domu. Prodej komplikuje poloha stavebního místa v blízkosti historického centra a tedy nutnost provést archeologický průzkum.

Na ulici Dolní brána v Novém Jičíně má vyrůst podlouhlý dům, v jehož horních patrech bude zhruba 30 bytů, v přízemí obchody a služby. Pozemek o rozloze okolo 2 400 metrů čtverečních se město snaží prodat opakovaně.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Město v minulých měsících vyhlásilo již po páté nabídkové řízení na prodej pozemku v lokalitě Dolní brána, který je dle územního plánu a studie určen k zástavbě bytovými domy. Nicméně se nepřihlásil žádný zájemce.”

Pozemek se nachází v blízkosti historického centra města. Podle podmínek nabídkové řízení by ale nový majitel musel před zahájením stavby nechat v lokalitě pracovat archeology a jejich průzkum zaplatit. A to není jediná překážka.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Je otázkou, jestli město tento pozemek takzvaně očistí od těch vad, které nějakým způsobem ovlivňují prodej, to znamená, že by měl proběhnout nějaký archeologický výzkum, a také přeložka sítí.”

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Vzhledem k tomu, že ta lokalita je poměrně komplikovaná, tak uvažujeme, že bychom tyto dvě záležitosti realizovali jako město svými silami a následně už pozemek nabízeli jako čistý. Z konzultace s různými developery a investory máme informace, že právě potřeba archeologického průzkumu i přeložky inženýrských sítí je poměrně velká komplikace pro ten developerský záměr, jak ze pohledu časového, tak finančního.”

Je nyní na vedení města, zda tuto investici navrhne ke schválení do rozpočtu na rok 2022.

---

Blíží se prázdniny, rekonstrukce škol začínají!

Přestože se školní rok blíží do finále, s 30. červnem ruch v mnohých školách neskončí. Leckde totiž využijí čas prázdnin ke stavebním úpravám. Naplánovány jsou rekonstrukce budov i modernizace učeben.

Opavská Základní škola Boženy Němcové sídlí v této historické budově víc jak 70. let. Téměř pětistovce žáků je tady ale poněkud těsno. A tak vloni na jaře začala růst ve dvoře nová trojpodlažní budova, kde bude prostor pro šest odborných učeben pro výuku jazyků, přírodních věd či počítačů.

Ivana Lexová, ředitelka ZŠ B. Němcové, Opava: „My máme nedostatek kmenových tříd. Takže v původních starých odborných učebnách, vzniknou nové kmenové třídy. A veškeré odborné učebny přejdou tady, na přístavbu.“

S prvním prázdninovým dnem vypuknou stavební práce také v komárovské základní škole, takže tady pomalu začínají se stěhováním. Chystá se totiž kompletní rekonstrukce budovy, kvůli které se budou muset školáci učit od září v náhradních prostorách – v místní hasičárně nebo na faře.

Tomáš Weicht, ředitel, ZŠ Komárov: „Absolutně nevyhovující je stav fasády. Naprosto nevyhovující je stav oken.“

Novou fasádu i střechu bude mít také Základní škola v Malých Hošticích nebo Mateřská škola na Mostní ulici v-OP. Mnohé školy plánují také modernizaci svých učeben odborných předmětů.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „V maximální možné míře se snažíme získávat dotace na tyto projekty. Aktivně je vyhledáváme a jakmile jsou, tak se snažíme opravovat a rekonstruovat.“

V tomto roce se v Opavě opraví a zmodernizují školy za víc jak 60 milionů korun.

---

Nové veřejné grilovací místo v Janově

Pro úspěch v hlasovacích soutěžích není podstatný počet obyvatel obce ale především jejich zájem a nadšení. Důkazem toho je městečko Janov na Osoblažsku. Přestože má pouhých 281 obyvatel, dokázalo uspět. V soutěži Grilujeme ve městě skončilo druhé a od společnosti Vitana získalo veřejné grilovací místo.

Počet obyvatel původně hornického městečka z poloviny 13. století klesl po poválečném odsunu až na jednu čtvrtinu. Díky aktivitě obyvatel má však Janov úspěch i ve velké hlasovací soutěži v konkurenci další třiceti přihlášených.

Lubomír Volný (nez.), starosta Janova: „Paní místostarostka to našla na webových stránkách a vlastně ve své vlastní iniciativě se toho zúčastnila a díky lidem, kteří nám tam poslali hlasy, jsme skončili na druhém místě."

Stella Lišková (nez.), místostarostka Janova: „No určitě se mi místo líbí, máme tady kulturní akce, budeme mít kde grilovat, mám 7 vnoučat, takže určitě budu s nimi tady chodit.“

V České republice takto vzniklo za 5 let soutěže již 118 grilovacích míst. 36 v Praze, ostatní po celé zemi.

Alice Feixová, marketingová zástupkyně organizátora: „My každý rok pořádáme soutěž o tři grilovací veřejná místa a ta obec nebo to místo, kde vlastně hlasuje nejvíc lidí, pak od nás zdarma dostává gril a to příslušenství k němu.

Janovští nové grilovací místo přivítali a těší se na pestrou škálu grilovaných dobrot.

Lubomír Volný (nez.), starosta Janova: „Já vás překvapím, ač na to nevypadám, ale velice rád mám třeba cukínu, no a samozřejmě i dobré maso a z masa asi nejradši krkovičku.“

Stella Lišková (nez.), místostarostka Janova: „Maso a sýr

Anketa, obyvatelé Janova: „Kuřecí křidýlka, no veškeré kuřecí masíčko. No určitě vezmu rodinku a přijdeme se podívat.“

„Tak my často grilujeme přes víkend, někdy i v týdnu, grilujeme si kuřecí maso, máme rádi ryby, takže jakoby pstruhy, kapra, zeleninu máme rádi na grilu.“

Janov je tedy vedle Červené Vody a Bělé u Jevíčka od letoška dalším místem, kde lidé mohou trávit volný čas v přírodě a s pochoutkami z grilu.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
25. června 2021, 16:00

Prodloužená Místecká v Ostravě bude mít podobu galerie

Prodloužená Místecká v Ostravě bude mít podobu tzv. galerie. Shodla se na tom Ostrava, kraj i Ředitelství silnic a dálnic, které zaplatí podstatnou část celého projektu. Obyvatelé přilehlých domů budou moci střechu galerie využívat, jako nový veřejný prostor.

Na dořešení městotvorného napojení Místecké ulice v centru města už Ostrava pracovala asi 20 let. Původně se zvažovala možnost rozšíření silnice a izolace obytných domů 14 metrů vysokou protihlukovou bariérou a nebo umístění cesty do objektu, kterému se pracovně říkalo kravín. Nyní přišlo město s návrhem jakési galerie, která by byla z jedné strany otevřená a ze druhé by byla zarovnána s okolím.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „Návrh města pracuje s konceptem tzv. galerie, tedy částečným snížením nivelety stavby, jejím zakrytím pobytovou střechou a návazným systémem propojovacích lávek. Bytové domy, kterým jen pár metrů před okny měla stát 14metrová protihluková stěna, vznikne před domem zelený veřejný prostor a lávkou pro pěší se během pár minut dostanou až na ulici Stodolní. Adekvátně bude dotvořen i prostor okolí školy a území nabídne i několik ploch pro budoucí zástavbu. Klíčové téma je také budoucí využití a zachování funkčnosti haly Tatran. Projekt a stavbu bude následně zajišťovat ŘSD, město bude spolufinancovat některé objekty, a to ty, které primárně vznikají požadavkem města na kvalitní městotvorné řešení, hodné 21. století."

Ostrava, kraj i ŘSD řešení schválilo. Půjde tedy o 460 metrů dlouhou polootevřenou galerii za asi miliardu a 800 milionů korun. Výhodou tohoto projektu je hlavně to, že spojuje jednotlivá území a odstraňuje bariéry.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Místecká je bezesporu klíčovou dopravní tepnou Ostravy, město ale zároveň nemůže rezignovat na další aspekty svého rozvoje. Souhlas s původním řešením, které navrhovalo 4pruhovou komunikaci obestavěnou až 14timetrovými protihlukovými stěnami a obdobnými návrhy jsme proto nedali, ale proaktivně jsme navrhli takové řešení, které město nerozděluje, ale naopak propojuje a také zachovává a zlepšuje kvalitu bydlení a života v této lokalitě. Velmi oceňujeme, že ŘSD na námi hozenou rukavici reagovalo pozitivně, stejně tak kraj a dnes je na stole projekt a dohoda, která skutečně odráží komplexní potřeby města i státu. Věřím, že navrhovaný projekt podpoří také centrální komise a k jeho realizaci dojde v nejbližších letech."

Předpokládaný rok zahájení stavby je 2026–2027 a samotná stavba pak potrvá asi dva roky. Dohodu mezi Ostravou, krajem a ŘSD musí ještě schválit centrální dopravní komise. 

---

Pod Lysou horou začíná jezdit kyvadlový autobus

Turisté, kteří zamíří na Lysou horu od Ostravice, se musí připraví na změny v dopravě. Známé parkoviště u transformátoru bude uzavřeno. Lidé mohou parkovat na jiných místech a k transformátoru se nechat vyvézt kyvadlovým autobusem.

Velký zájem o parkování v Ostravici je především o víkendech, kdy na Lysou horu stoupá nejvíce turistů. Ti motorizovaní teď budou muset kvůli uzavřenému parkovišti u transformátoru hledat jiná volná místa.

Pavlína Stankayová (KDU-ČSL), starostka Ostravice: “Takové plochy bohužel nemáme. Proto jsme se rozhodli a ve spolupráci s MSK jsme připravili na letošní letní sezonu kyvadlovou autobusovou dopravu, která by tady měla pendlovat vlastně po Ostravici a mezi Malenovicemi a Frýdlantem nad Ostravicí. A druhý autobus bude jezdit Samčanka, Gruň. Přímo v Ostravici budou moci lidé parkovat například u Sepetné, u pivovaru nebo na placeném parkovišti u pily.

Anketa: “Vím o tom. Vím, že to i přes zimu bylo uzavřené, ale tady výjimečně jezdím nahoru na tu opičárnu. Ono je na jednu stranu dobře, že se to uzavře.”

Anketa: “Musíme sem dojet autem, nejsme místní.”

Anketa: “Teď o tom nevím vůbec nic. To je pro mne novinka. Ale je to i tím, že jsme z daleka, od Kroměříže.”

Vít Březina, spolek Beskydhost: “Určitě budeme rádi, když ti lidé se vrátí k té původní myšlence turismu, to znamená dojet autobusem nebo vlakem někde pod ty hory a ten autobus jim pomůže přiblížit se blíže k těm vrcholům.

Pavlína Stankayová (KDU-ČSL), starostka Ostravice: “Lidé asi budou muset pomalinku zvykat na to, že budou muset využívat i třeba jiné prostředky než to auto, aby dojeli do hor a prostě se přiblížili třeba i tím autobusem nebo vlakem.”

Automobily stojící mimo parkoviště budou kontrolovat policisté.

---

NJ neprodal pozemky na Dolní bráně pro výstavbu bytů

Novojičínská radnice ani na pátý pokus neprodala pozemky na Dolní bráně. Ty mají sloužit k výstavbě bytového domu. Prodej komplikuje poloha stavebního místa v blízkosti historického centra a tedy nutnost provést archeologický průzkum.

Na ulici Dolní brána v Novém Jičíně má vyrůst podlouhlý dům, v jehož horních patrech bude zhruba 30 bytů, v přízemí obchody a služby. Pozemek o rozloze okolo 2 400 metrů čtverečních se město snaží prodat opakovaně.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Město v minulých měsících vyhlásilo již po páté nabídkové řízení na prodej pozemku v lokalitě Dolní brána, který je dle územního plánu a studie určen k zástavbě bytovými domy. Nicméně se nepřihlásil žádný zájemce.”

Pozemek se nachází v blízkosti historického centra města. Podle podmínek nabídkové řízení by ale nový majitel musel před zahájením stavby nechat v lokalitě pracovat archeology a jejich průzkum zaplatit. A to není jediná překážka.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Je otázkou, jestli město tento pozemek takzvaně očistí od těch vad, které nějakým způsobem ovlivňují prodej, to znamená, že by měl proběhnout nějaký archeologický výzkum, a také přeložka sítí.”

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Vzhledem k tomu, že ta lokalita je poměrně komplikovaná, tak uvažujeme, že bychom tyto dvě záležitosti realizovali jako město svými silami a následně už pozemek nabízeli jako čistý. Z konzultace s různými developery a investory máme informace, že právě potřeba archeologického průzkumu i přeložky inženýrských sítí je poměrně velká komplikace pro ten developerský záměr, jak ze pohledu časového, tak finančního.”

Je nyní na vedení města, zda tuto investici navrhne ke schválení do rozpočtu na rok 2022.

---

Blíží se prázdniny, rekonstrukce škol začínají!

Přestože se školní rok blíží do finále, s 30. červnem ruch v mnohých školách neskončí. Leckde totiž využijí čas prázdnin ke stavebním úpravám. Naplánovány jsou rekonstrukce budov i modernizace učeben.

Opavská Základní škola Boženy Němcové sídlí v této historické budově víc jak 70. let. Téměř pětistovce žáků je tady ale poněkud těsno. A tak vloni na jaře začala růst ve dvoře nová trojpodlažní budova, kde bude prostor pro šest odborných učeben pro výuku jazyků, přírodních věd či počítačů.

Ivana Lexová, ředitelka ZŠ B. Němcové, Opava: „My máme nedostatek kmenových tříd. Takže v původních starých odborných učebnách, vzniknou nové kmenové třídy. A veškeré odborné učebny přejdou tady, na přístavbu.“

S prvním prázdninovým dnem vypuknou stavební práce také v komárovské základní škole, takže tady pomalu začínají se stěhováním. Chystá se totiž kompletní rekonstrukce budovy, kvůli které se budou muset školáci učit od září v náhradních prostorách – v místní hasičárně nebo na faře.

Tomáš Weicht, ředitel, ZŠ Komárov: „Absolutně nevyhovující je stav fasády. Naprosto nevyhovující je stav oken.“

Novou fasádu i střechu bude mít také Základní škola v Malých Hošticích nebo Mateřská škola na Mostní ulici v-OP. Mnohé školy plánují také modernizaci svých učeben odborných předmětů.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „V maximální možné míře se snažíme získávat dotace na tyto projekty. Aktivně je vyhledáváme a jakmile jsou, tak se snažíme opravovat a rekonstruovat.“

V tomto roce se v Opavě opraví a zmodernizují školy za víc jak 60 milionů korun.

---

Nové veřejné grilovací místo v Janově

Pro úspěch v hlasovacích soutěžích není podstatný počet obyvatel obce ale především jejich zájem a nadšení. Důkazem toho je městečko Janov na Osoblažsku. Přestože má pouhých 281 obyvatel, dokázalo uspět. V soutěži Grilujeme ve městě skončilo druhé a od společnosti Vitana získalo veřejné grilovací místo.

Počet obyvatel původně hornického městečka z poloviny 13. století klesl po poválečném odsunu až na jednu čtvrtinu. Díky aktivitě obyvatel má však Janov úspěch i ve velké hlasovací soutěži v konkurenci další třiceti přihlášených.

Lubomír Volný (nez.), starosta Janova: „Paní místostarostka to našla na webových stránkách a vlastně ve své vlastní iniciativě se toho zúčastnila a díky lidem, kteří nám tam poslali hlasy, jsme skončili na druhém místě."

Stella Lišková (nez.), místostarostka Janova: „No určitě se mi místo líbí, máme tady kulturní akce, budeme mít kde grilovat, mám 7 vnoučat, takže určitě budu s nimi tady chodit.“

V České republice takto vzniklo za 5 let soutěže již 118 grilovacích míst. 36 v Praze, ostatní po celé zemi.

Alice Feixová, marketingová zástupkyně organizátora: „My každý rok pořádáme soutěž o tři grilovací veřejná místa a ta obec nebo to místo, kde vlastně hlasuje nejvíc lidí, pak od nás zdarma dostává gril a to příslušenství k němu.

Janovští nové grilovací místo přivítali a těší se na pestrou škálu grilovaných dobrot.

Lubomír Volný (nez.), starosta Janova: „Já vás překvapím, ač na to nevypadám, ale velice rád mám třeba cukínu, no a samozřejmě i dobré maso a z masa asi nejradši krkovičku.“

Stella Lišková (nez.), místostarostka Janova: „Maso a sýr

Anketa, obyvatelé Janova: „Kuřecí křidýlka, no veškeré kuřecí masíčko. No určitě vezmu rodinku a přijdeme se podívat.“

„Tak my často grilujeme přes víkend, někdy i v týdnu, grilujeme si kuřecí maso, máme rádi ryby, takže jakoby pstruhy, kapra, zeleninu máme rádi na grilu.“

Janov je tedy vedle Červené Vody a Bělé u Jevíčka od letoška dalším místem, kde lidé mohou trávit volný čas v přírodě a s pochoutkami z grilu.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-25-06-2021-16-00