Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Troškou své krve zdravotníkům přispěli i lidé z TV Polar
  • Hory mohou být v zimě velmi nebezpečné
  • ADRA letos opět přijímá dárky pro osamělé lidi
  • Zámek Fryštát vás zve na výstavu i vánoční akci
  • Z Nového Jičína už nebudou vozit na skládku vzduch
  • Vánoční strom Bruntálu je na místě

Troškou své krve zdravotníkům přispěli i lidé z TV Polar

Komplikované úrazy, dopravní nehody, plánované operace nebo léčba dlouhodobě nemocných. Při všech těchto úkonech je zapotřebí krev. Zdravotníci jsou proto rádi za každého dárce.

Darovat krev do Krevního centra Fakultní nemocnice v Ostravě přicházejí jednotlivci i organizované skupiny. Jde například o policisty, hasiče, studenty nebo zaměstnance různých firem.

Naděžda Kalužová, Krevní centrum FN Ostrava: “Je situace, kdy potřebujeme doplnit veškeré krevní skupiny a jsme strašně moc rádi, když přicházejí ty organizované skupiny, ať už jsou to studenti ze škol, zaměstnanci různých firem a potřebujeme opravdu všechny dárce, kteří mohou darovat.”

Do organizovaného dárcovství se ve čtvrtek zapojila také TV Polar, která má ve svých řadách dlouhodobé dárce, ale přivedla i prvodárce.

Renáta Eleonora Orlíková, dobrovolná dárkyně, šéfredaktorka TV Polar: “Jsem ráda, že pár kolegů z TV Polar přišlo darovat krev, protože častokrát točíme o tom, že je ta krev velmi potřebná. Tak se nás dalo pár dohromady a jsme tady.”

Mezi dlouhodobé dárce patří například strážník Městské policie v Havířově Ivo Mrázek.

Ivo Mrázek, dobrovolný dárce: “I když jsem z Havířova, darovat jsem začal tady v Ostravě, proto pokračuji tady. S přístupem sestřiček a personálu jsem spokojený, prostě líbí se mi tady.”

V krevním centru přivítají především mladé dárce, kteří by mohli svou krev darovat pravidelně.

Naděžda Kalužová, Krevní centrum FN Ostrava: “Dárcovství je pro lidi ve věku od 18 do 65 let. Měli by být zcela zdraví, měli by dodržet pitný a dietní režim a samozřejmě vzít si s sebou občanku. průkazku pojišťovny.”

Veškeré podstatné informace k odběru krve dárci naleznou na .

---

Hory mohou být v zimě velmi nebezpečné

I když to ve městech ještě příliš nepociťujeme, v horských oblastech Beskyd i Jeseníků už začala pravá zima se vším všudy. Horská služba proto varuje návštěvníky hor před podceňováním chladného počasí a také přeceňováním vlastních sil. O víkendu se to stalo osudným seniorovi, který na Pradědu zkolaboval.

Krajský operátor přijal tísňový hovor z Pradědu, kde podle svědků zkolaboval několik set metrů pod vrcholem 79letý muž. Na místo vyrazila horská služba a vzlétl i vrtulník.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "První pomoc mu začali poskytovat svědkové události, následně také členové horské služby. Záchranáři po svém příjezdu pokračovali ve snaze o záchranu pacientova života rozšířenou resuscitací za pomoci přístrojové techniky a léků. Přes veškerou péči se nepodařilo obnovit činnost srdce a zasahující lékař musel konstatovat smrt muže."

Horská služba varuje turisty před přeceňování vlastních sil i s ohledem na věk. Důležité je také vybírat trasy po vyznačených stezkách. 

Roman Fišnar, člen Horské služby Jeseníky: "Na horách už místy i vydatně sněží a turisté by měli rozhodně přizpůsobit své vybavení." 

Na horách jsou už teploty pod bodem mrazu a tak je nutné dobré oblečení. Základem je kvalitní pevná obuv s protiskluzovou podrážku či nesmeky. Oblečení je nejlepší vrstvit.

Jan Slavický, prodejce sportovního vybavení: "Optimální je zvolit 3 vrstvy. První vrstva odvádí pot od těla, druhá vrstva nás tepelně zaizoluje a poslední vrstva nás chrání od větru a deště." 

Zásadou také je chodit nejméně ve dvou, mít nabitý mobil nebo powerbanku a v něm staženou aplikaci Záchranka, přes kterou můžete v případě nouze odeslat vaše GPS souřadnice.

---

ADRA letos opět přijímá dárky pro osamělé lidi

Dobrovolnické centrum ADRA Frýdek-Místek si opět připomíná lidskou laskavost. I letos připravilo akci Dárek pro druhé, prostřednictvím které vybírá od veřejnosti různé dárky pro osamělé lidi. Ty mohou lidé nosit do dobrovolnického centra nejpozději do 5. prosince.

ADRA Frýdek-Místek chce i letos na Vánoce potěšit osamělé lidi. Zapojuje proto tradičně veřejnost do akce Dárek pro druhé.

Stanislav Staněk, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Jsme rádi, že už šestým rokem, podotýkám šestým, protože to letí jako voda, můžeme pomáhat lidem, kteří nikoho nemají. A v čase vánočním je nečeká žádný dárek, žádná návštěva rodiny. Tak jsme poprosili občany města Frýdku-Místku, jestli by nám nepomohli jim připomenout, že jsme tady kolem nich my lidé, kteří s nimi cítíme a chceme jim pomoct."

Hana Vítová, koordinátorka dobrovolníků: "Akci Dárek pro druhé jsme rozjeli u světového dne laskavosti, který připadá na 13. listopadu. Sběr dárků bude do 5. prosince a tímto chceme poprosit veřejnost, aby se zapojila a rozdávala vánoční náladu těm potřebným. Přinést mohou například svíčky, deky, vděčným dárkem jsou ponožky nebo jenom namalované přání, či dopis."

V loňském roce obdarovala takto ADRA na 600 osamělých lidí.

Stanislav Staněk, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Vzhledem k tomu, že ty dárky byly jenom symbolické, tak jsme se rozhodli vytypovat ty potřebnější, takže jsme zmenšili počet těch, kterým to budeme dávat a budeme se snažit jim dát něco hodnotnějšího. My jsme rádi, že v tom čase vánočním můžeme pomoci těm, kteří to nejvíce potřebují."

Hana Vítová, koordinátorka dobrovolníků: "Potom, co se ukončí sběr dárků, tak my tady v Adře budeme dárky třídit a rozdávat právě v zařízeních, kde působí naši dobrovolníci celoročně."

Kdo se chce do akce zapojit a udělat radost osamělým lidem, může dárky přinést do dobrovolnického centra na Radniční ulici každý den v otevírací době ADRA obchodu. Nejlépe nezabalené a nezalepené, aby se daly dobře roztřídit.

---

Zámek Fryštát vás zve na výstavu i vánoční akci

I když hlavní zámecká sezona skončila v říjnu a nastalo mimosezonní období, dveře karvinského zámku Fryštát se přeci jen pro návštěvníky úplně neuzavřely. Chystá se tady vánoční akce a v Lottyhousu ožívá panovník Rudolf

Prohlídky komnat zámku Fryštát jsou mimo sezonu možné o víkendech v 11:00 a 13:00 hodin a pro návštěvníky je také připravena speciální akce Vánoce na zámku.

Ingrid Szczypková, ved. odd. školství, kultury a sportu Odboru školství a rozvoje MMK: "Ta se bude konat 10. prosince v sobotu a pro návštěvníky jsme připravili zajímavý program. Oblíbené divadelní představení, jsou to filmové adaptace slavných románů Alexandra Dumase."

Tentokrát na vás v komnatách bude čekat „Muž se železnou maskou“.
Prodej vstupenek začíná 1. prosince. A zastavit se můžete hned v Lottyhausu prohlédnout si multimediální výstavu o císaři Rudolfu II.

Petr Lukas, spolukurátor výstavy Rudolf II. ožívá: "Výstava vznikla k výročí narození a úmrtí Rudolfa II, letos si připomínáme 410 let a 460 let spojených s tímto jedním z našich nejvýznamnějších panovníků a celá ta výstava je moderně pojata. Jedná se o multimediální expozici kde máme různé technologie jako multi videomapping, projekci, animaci, hologramy a další. Využíváme ale i takové záležitosti, jako jsou rozšířené informační texty, 3D exponáty atd.”

Výstavu bude možné shlédnout do konce února.

---

Z Nového Jičína už nebudou vozit na skládku vzduch

Technické služby v Novém Jičíně mají na likvidaci odpadu nového pomocníka. Jedná se o lisovací zařízení na odpad. Jeho rozdrcením a slisováním tak ušetří na převozu i za samotné skládkování.

Pod váhou lisu praskají dřevěné kusy nábytku, židle, skříňky a podobné, které lidé odvezli na separační dvůr v Novém Jičíně. Jejich rozdrcením se objem odpadu v kontejneru během chvilky značně sníží. Technické služby tak budou jezdit na skládku méně často a takto zpracovaného odpadu se mohou zbavovat za výhodnější cenu.

Eva Bártková, vedoucí Odboru životního prostředí, Nový Jičín: “My si od toho slibujeme, že odpad už se bude vozit nahuštěný v těch kontejnerech, že technické služby nebudou vozit vzduch a že to bude i finančně efektivnější. Já se moc těším, až se začne ztlačovat velkoobjemový odpad, protože tam ušetříte peníze i za skládkování.”

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Pokud je to odpad, který se dá dále zpracovat, ať už materiálově nebo energeticky, to znamená, že se spálí v takzvaných energetických zařízeních na využití odpadu, tak potom je to za nižší cenu, než když se skládkuje.”

Velkoobjemový odpad tvoří asi 12 procent veškerého odpadu, který město, potažmo jeho občané produkují.

Petr Slotík, vedoucí úseku odpadového hospodářství TS: “Asi kromě skla a stavebního materiálu se dá použít na všechno. Jsme ve fázi zjišťování možností, tak se budeme snažit to využívat na všechno, na co to bude možné.”

Pořizovací cena lisovacího zařízení byla necelý milion korun.

---

Vánoční strom Bruntálu je na místě

Bruntálské náměstí již zdobí letošní vánoční strom. Je jím jedle, darovaná obcí Karlovice. Před 33 lety ji tady vysadil děda Romana a Lucie Cinklových Karel Cinkl. Jedle časem zmohutněla a začala stínit domu. Proto ji majitelé věnovali obci. Bruntál strom rozsvítí v pátek 25. listopadu.

Obec Karlovice zdobí na vánoce živý strom v zahradě školy. Jedli proto nabídla darem Bruntálu.

Jana Helekalová (nez.), starostka Karlovic: „Já jsem moc ráda, že naše jedle bude zdobit bruntálské náměstí a jsem moc ráda, že si jako obce a města pomáháme a že spolupracujeme a doufám, že to tak bude i do budoucnosti.“

Jedle je opravdu mohutná, spodní průměr kmene je přes 60 cm. Manipulace s ní se neobešla bez spolupráce těžké techniky.

Radek Zatloukal (nez.), místostarosta Bruntálu: „Velice si vážíme daru obce Karlovice, že nám tento krásný strom darovali a že bruntálští občané mohou, myslím si, letos být na něj opravdu pyšní.“

Instalace stromu na náměstí proběhla za velkého zájmu kolemjdoucích a zejména dětí.

Anketa, děti: „Ten stromeček je fakt krásný. To jsem nevěděl, že ho přivezli z lesa, tak mega.“

„Super, mě se strašně líbí.“

„Ten stromeček, oni ho teď berou z toho kamionu.“

„Mě se to moc líbí.“

Letošní bruntálská jedle je jedním z největších vánočních stromů města. Její výšku však nemůžeme prozradit. Bude totiž předmětem vánoční tipovací soutěže pro veřejnost.

---Mohlo by Vás také zajímat