Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • V Ostravě rozsvítili první vánoční strom
  • V Ostravě se uskutečnil mezinárodní festival designu
  • Nadace OKD zhodnotila projekty, nejlepší ocenila
  • Policisté v knihovně přednášeli o kyberkriminalitě
  • Veletrh Artifex pro žáky i firmy regionu
  • Poháry a medaile pro ODM v MS kraji jsou vyrobeny

V Ostravě rozsvítili první vánoční strom

V Ostravě se rozzářil první vánoční strom, a to na zábřežském náměstí SNP před kulturním domem Akord. Nechyběl zde ani primátor Jan Dohnal či zástupci vedení obvodu Ostrava-Jih. Akce se ale neobešla bez drobných technických potíží.

Koncerty, představení pro děti, stánky s občerstvením a vánoční atmosféra v neděli zaplnily náměstí před kulturním domem Akord v Zábřehu. Vrcholem bohatého programu bylo samotné rozsvícení vánočního stromu, čehož se zde tradičně chopí anděl. Tento rok se to ale nepovedlo napoprvé.

Jan Dohnal (SPOLU/ODS), primátor Ostravy: „Ta tečka na závěr byla kuriózní, ale i to se občas stává. Nemyslím si ale, že to je něco fatálního, co by nám mělo Vánoce pokazit. Zíztra už svítit bude a každý kdo půjde kolem z něho bude mít radost.

I přes počáteční technické problémy se nakonec první vánoční stromek v Ostravě podařilo rozsvítit.

Darina Daňková, jednatelka DK Akord: „Došlo k technické závadě, ale vlastně nevadí, protože si o tom budeme dlouho povídat a naštěstí strom nakonec svítí.“

Ani návštěvníci si nenechali technickou závadou vánoční atmosféru pokazit.

anketa, návštěvníci akce: „Krásné paráda, počasí je super, neprší…Co víc si můžeme přát? Vánoce jsou tady.“

anketa, návštěvníci akce: „Co se ti na tom stromečku líbí nejvíc?“ – „Hvězdy.“

anketa, návštěvníci akce: „No super to je až na to faux pas, že jim to vyhodilo pojistky, ale nevadí.“

Veškeré informace týkající se vánočního programu v obvodu naleznou zájemci na webu vanocenajihu.cz.

---

V Ostravě se uskutečnil mezinárodní festival designu

Unikátní prostředí zrekonstruované Ostravice hostilo oblíbený a už i tradiční prodejní festival designu Meat Design 2024. Kromě prezentace designérů si návštěvníci mohli užít bohatý doprovodný program a třeba si i sami něco vyrobit.

Festival Meat Design se v Ostravě koná každý rok už od roku 2015. Letos navíc poprvé a zároveň i naposledy v unikátním prostředí bývalého módního domu Ostravica, který je po rekonstrukci a už brzy ho zaplní firmy. 

Martin Rigler, PR manažer festivalu Meat Design: "Kromě toho, že tady máme spoustu designových věcí, tak jsou tady úžasné workshopy, kde si lidé mohou vyrobit své výrobky. Mohou si vyzkoušet, jak se dělají náramky nebo svíčky, ale důležité je také to, že si mohou koupit dárky pod vánoční stromeček." 

V Ostravici se prezentovali designéři formou prodejních stánků nebo expozic a návštěvníci si oblíbili také doprovodný program, který zahrnuje workshopy nebo přednášky. Jedním z témat bylo například porubské Sdílko.

Lucie Baránková-Vilamová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: "Sdílko znamená sdílené kontejnery, kde se každý den celého projektu, který je dvou a třítýdenní, mění různí obchodníci, živnostníci, kteří mají vztah k regionu."

Mezi designery jistě zaujal 11letý tvůrce šperků Sebastián Šťastný z Fulneku. 

Sebastian Šťastný, šperkař: "Baví mě to a doufám, že jako velký si tím vydělám hezké peníze." 

Důležitým posláním festivalu je také to, že slouží jako první platforma, kde se mohou prezentovat a předvést začínající značky a designéři z Moravskoslezského kraje. 

---

Nadace OKD zhodnotila projekty, nejlepší ocenila

Nadace OKD už pošestnácté předala Ceny Nadace OKD. Stejně jako loni ocenila nejlepší projekty a cenu obdrželi také největší Srdcaři, kteří se v neziskovém sektoru angažují a přispívají k lepšímu životu v regionu.

V sále PZKO Karviná-Fryštát se sešli zástupci vedení společnosti OKD, její nadace, zástupci města a hlavně zástupci nejlepších projektů realizovaných v letošním roce.


Monika Němcová ředitelka Nadace OKD
: "Museli jsme vybrat ze 116 projektů, které se nám za tento rok objevily v Nadaci, bylo to nesmírně těžké, protože jich bylo hodně. Jsme rádi, že je můžeme podpořit a jsme rádi, že dělají něco pro ostatní lidi."

Na třetím místě se umístil Symfonický dechový orchestr Májovák Karviná za projekt Májovák slaví 115. výročí. Druhé místo patří Horolezeckému oddílu Beskyd Karviná za projekt Horolezecká stěna pro děti. První příčku za nejlepší projekt letos obdržel nováček, oddíl Black Forest Bikers Bike & School, za svůj projekt Farej do lesa na kolo.

Roman Mojzyszek, předseda oddílu Black Forest Bikers Bike & School: “Vůbec jsem nepočítal s tím, že by to mohlo být zařazeno mezi nějaké ceny a už vůbec ne první míst, možná to udělal ten název Farej. "


Cenu převzali také tři Srdcaři - Vladimír Kalousek za Rugby Club Havířov, Tomáš Pawlica za SPMP Havířov a v zastoupení také Jan Holanik za Vodní záchrannou službu ČČK Ostrava.

---

Policisté v knihovně přednášeli o kyberkriminalitě

Městská knihovna pořádala přednášku na téma Rodičem v digitální době. Konala se v rámci Týdne pro Digitální Česko. Praktické rady a informace předávali posluchačům odborníci Policie České republiky.

Moderní technologie jsou nedílnou součástí života dětí, ovšem jak zajistit, aby se v online světě pohybovaly bezpečně a zodpovědně, na to odpovídala přednáška s názvem “Rodičem v digitální době”, kterou připravila městská knihovna.

Beáta Plášilová, Městská knihovna Nový Jičín: “Knihovna tuto akci pořádá v rámci Týdne pro Digitální Česko, který probíhá od pondělí 18. listopadu. Je to kampaň zaměřená na rodiče, na bezpečnost na internetu, jak by měli o této problematice komunikovat rodiče s dětmi, jaké jsou nástrahy na internetu a tomuto tématu bude zaměřena dnešní přednáška.”

Tomáš Zbranek, preventista Krajského ředitelství PČR MS kraje: “Máme tady téma kyberbezpečnosti, snažíme se upozorňovat lidi, a teď tady právě rodiče dětí, na to, aby si dávali pozor, co dělají na internetu nejen oni jako rodiče, ale zejména jejich děti, Týká se to sociálních sítí, jaké tam mohou potkat rizika a na co si dávat pozor .”

Mezi velká rizika patří třeba sdílení osobních údajů.

Tomáš Zbranek, preventista Krajského ředitelství PČR MS kraje: “Kdy ty děti tam o sobě nasdílí spoustu údajů od jména, adres bydlišť, když dojdou do krajnosti, tak tam mohou sdílet třeba i nějaké své intimní fotografie a podobné věci.”

účastníci přednášky:

“Samozřejmě se mě to dotýká a jakákoliv informace nebo zkušenost odborníka nebo někoho zasvěcenějšího je pro mě velkým přínosem. Takže uvidím, co se tady dozvím.”

“Myslím si, že se to týká všech, na co si dávat pozor, jaké informace sdělovat na sociálních sítích, na co si dát pozor, když vám někdo volá a snaží se od vás získat nějaké osobní údaje, čísl aúčtu a podobně, tak už by člověk měl být na pozoru.”

Pavel Hanzelka, oddělení kriminálních analýz, Krajské ředitelství PČR MS kraje: “V rámci loňského roku kriminalita páchaná v kyberprostoru tvoří již 11 procent z celkové kriminality. Nejvíce je zastoupena majetková trestná činnost, hacking, ddos útoky, mravnostní delikty, kterých jsou stále více účastny i děti, následují násilné trestné činy a hate crime, typický je nábor legalizátorů výnosů z trestné činnosti na různých online platformách.”

Tomáš Zbranek, preventista Krajského ředitelství PČR MS kraje: “Rodiče jsou zodpovědní za jejich výchovu a za to, co ty děti dělají, takže by měli mít přehled, co to dítě dělá, kde se pohybuje, na jakých sociálních sítích, co tam píše a s kým se baví.”

S tématem bezpečného chování na sociálních sítích policejní odborníci navštěvují i základní školy, preventivně se snaží působit na děti od pátých tříd.

---

Veletrh Artifex pro žáky i firmy regionu

Veletrh Artifex je pravidelnou příležitostí pro vycházející žáky základních škol, jak získat cenné informace. Na prezentacích středních škol i firem ze širokého regionu si mohou své budoucí povolání nebo studium na místě přímo osahat.

Mnoho informací o školách a firmách bylo zajímavých, nových i překvapivých.

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Artifex má dlouholetou tradici a já mám zpětnou vazbu od karierních poradců našich základních škol a ti jenom kvitují tady tuto tradici, protože jim to samozřejmě usnadní práci, usnadní to práci jejich žákům ve výběru budoucího studia, eventuálně budoucího povolání.“

Jiří Unverdorben, ředitel pobočky Úřadu práce v Bruntále: „S dnešní akcí jsem velice spokojený protože každý rokem se to nějakým způsobem zlepšuje. Objevují se tady nové obory, které jsou zaměřené na perspektivní, IT obory a techniku. Co se týká zájmu, dlouhodobě zaměstnavatelé mají vlastně největší zájem o IT obory a všechny technické a řemeslné obory, dále, co se týká služeb – všeobecnou sestru a kuchař – číšník.“

Své nabídky na veletrhu představily školy a firmy nejen z Bruntálska, ale překvapivě třeba až z Opavy.

Ela Breginová: „My jsme Střední škola hotelnictví a služeb v Opavě, máme u nás i maturitní obory i odborné. Maturitní máme cestovní ruch a hotelnictví. Můžu být manažerka hotelu nebo manažerka restaurace a ty odborné, tak to tam máme cukráře, řezníka. Je to zábavné a baví mě to na té škole.“

Barbora Kulhanová: „Máme výrobce potravin, řezník – uzenář, kuchař – číšník, prodavač, kadeřník, cukrář a pekař, z toho výrobce potravin, cukrář a pekař dostávají také stipendium na školu.“

Anežka Petrová: „Jsme stavební škola v Opavě, obor pozemní stavitelství a architektura nebo pozemní stavitelství a konstrukce, dále tady máme i geodézii, kde vlastně se měří území, kde bude stát potom ten dům a u vlastně pozemního stavitelství a architektury se navrhují domy. Všechno to jsou maturitní obory.“

Terezie Hybnarová: „My jsme žáci Masarykovy střední školy zemědělské a přírodovědné a jsme zaměření na obor chemik – operátor, který se zabývá výrobou léčiv. Maturitní obor.“

Jakub Mellar:„My jsme střední odborné učiliště v Opavě. Naše obory jsou dva, máme maturitní. Jesen se jmenuje mechanik a druhý je operátor. Ostatní obory máme například zedník, instalatér, elektrikář, truhlář a tak dále. Máme hodně plno. Tam se hlásí hodně lidí, hlavně na tyhle obory. Ten elektrikář ten je úplně plný.“

David Zelenka: „My jsme střední škola teleinformatiky v Ostravě. U nás můžete studovat dva maturitní obory, IT a IT a komunikační technologie. Většinou se naplní oba dva obory.“

Nabídka byla velmi pestrá a mnoho žáků si na místě dokonce vybralo své další působení.

Anketa, návštěvníci veletrhu: „My bychom chtěly jít na polygrafii do Opavy na soukromou.“

Na strojařinu. Do Uničova.“

Taky to samé, jako tady kolega.“

Já bych chtěla jít na konzervatoř, ale ta tady bohužel není.“

Na soukromou školu v Opavě.“

Na uměleckou v Ostravě.“

Na biskupské gymnázium v Brně.“

Chtěla bych jít na soukromou ekonomickou školu v Opavě.“

Já ještě nevím, Asi bych šla na gympl a potom se rozhoduji.“

Pedagogiku.“

Anketa: regionální firmy: „My jsme Střední odborná a základní škola Město Albrechtice, máme obory cukrář, farmář, zahradník, aranžér a kuchař – číšník, opravářské práce a to je asi tak vše.“

My jsme zahradnický obor, zahradnictví Velké Heraltice a cukrařina a my se učíme zahradnictví.“

Kryštof Moravec: „My jsme střední umělecká škola varhanářská, vyučujeme tady tři obory. Máme umělecko – řemeslnou stavbu hudebních nástrojů, strunné nástroje, hlavně kytary, pak stavbu varhan a design interiéru. Ze všech tří oborů se dá maturovat a je to škola soukromá, takže máme velice omezený počet žáků, počet stropový je 30 žáků.“

Jsme tady za podnikatelskou školu. Dají se tady studovat obory jako polygrafie, který dneska reprezentujeme hlavně, potom multimédia, veřejná správa a cestovní ruch i žurnalistika se dá studovat. Já si myslím, že nejoblíbenější je multimédia a potom veřejná správa, protože o to se hodně lidí zajímá v dnešní době. Sídlíme v Opavě v Kylešovicích."

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Všem budoucím studentům přeji, ať správně zvolí. Ať si vyberou tu správnou školu, ať je to baví a ať je to v životě déle rozvíjí.“

---

Poháry a medaile pro ODM v MS kraji jsou vyrobeny

Už za dva měsíce v našem kraji vypukne zimní Olympiáda dětí a mládeže. Přípravy jsou tak v plném proudu, my jsme se zajeli podívat na výrobu medailí.

Umělecký kovář Martin Bundil vyrábí už mnoho let sportovní trofeje včetně cen pro anketu Sportovec MS kraje. Tentokrát dostal také velmi zajímavou zakázku – vyrobit poháry a medaile pro blížící se zimní Olympiádu dětí a mládeže v MS kraji.

Martin Bundil, umělecký kovář: „Navrhnul jsem tyto kované medaile, v průměru 8 centimetrů, jsou pokovány krajem a jsou leštěné několikrát do zrcadla, aby se na tom mohlo laserovat logo a nápis.“

Každá z 360 medailí je originál, nenajdou se dvě identické.

Martin Bundil, umělecký kovář: „Ony ani nemůžou být stejné, protože kování krajů je ruční záležitost, takže se nikdy netrefím stejně. Je to jako otisk prstu. Každá se musí nahřát samostatně a poklepat ty kraje, i ta raznice vzadu je vyražena od ruky.“

Zimní Olympiáda dětí a mládeže se odehraje v MS kraji od 26. do 30. ledna příštího roku.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
25. listopadu 2024, 17:00

V Ostravě rozsvítili první vánoční strom

V Ostravě se rozzářil první vánoční strom, a to na zábřežském náměstí SNP před kulturním domem Akord. Nechyběl zde ani primátor Jan Dohnal či zástupci vedení obvodu Ostrava-Jih. Akce se ale neobešla bez drobných technických potíží.

Koncerty, představení pro děti, stánky s občerstvením a vánoční atmosféra v neděli zaplnily náměstí před kulturním domem Akord v Zábřehu. Vrcholem bohatého programu bylo samotné rozsvícení vánočního stromu, čehož se zde tradičně chopí anděl. Tento rok se to ale nepovedlo napoprvé.

Jan Dohnal (SPOLU/ODS), primátor Ostravy: „Ta tečka na závěr byla kuriózní, ale i to se občas stává. Nemyslím si ale, že to je něco fatálního, co by nám mělo Vánoce pokazit. Zíztra už svítit bude a každý kdo půjde kolem z něho bude mít radost.

I přes počáteční technické problémy se nakonec první vánoční stromek v Ostravě podařilo rozsvítit.

Darina Daňková, jednatelka DK Akord: „Došlo k technické závadě, ale vlastně nevadí, protože si o tom budeme dlouho povídat a naštěstí strom nakonec svítí.“

Ani návštěvníci si nenechali technickou závadou vánoční atmosféru pokazit.

anketa, návštěvníci akce: „Krásné paráda, počasí je super, neprší…Co víc si můžeme přát? Vánoce jsou tady.“

anketa, návštěvníci akce: „Co se ti na tom stromečku líbí nejvíc?“ – „Hvězdy.“

anketa, návštěvníci akce: „No super to je až na to faux pas, že jim to vyhodilo pojistky, ale nevadí.“

Veškeré informace týkající se vánočního programu v obvodu naleznou zájemci na webu vanocenajihu.cz.

---

V Ostravě se uskutečnil mezinárodní festival designu

Unikátní prostředí zrekonstruované Ostravice hostilo oblíbený a už i tradiční prodejní festival designu Meat Design 2024. Kromě prezentace designérů si návštěvníci mohli užít bohatý doprovodný program a třeba si i sami něco vyrobit.

Festival Meat Design se v Ostravě koná každý rok už od roku 2015. Letos navíc poprvé a zároveň i naposledy v unikátním prostředí bývalého módního domu Ostravica, který je po rekonstrukci a už brzy ho zaplní firmy. 

Martin Rigler, PR manažer festivalu Meat Design: "Kromě toho, že tady máme spoustu designových věcí, tak jsou tady úžasné workshopy, kde si lidé mohou vyrobit své výrobky. Mohou si vyzkoušet, jak se dělají náramky nebo svíčky, ale důležité je také to, že si mohou koupit dárky pod vánoční stromeček." 

V Ostravici se prezentovali designéři formou prodejních stánků nebo expozic a návštěvníci si oblíbili také doprovodný program, který zahrnuje workshopy nebo přednášky. Jedním z témat bylo například porubské Sdílko.

Lucie Baránková-Vilamová (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: "Sdílko znamená sdílené kontejnery, kde se každý den celého projektu, který je dvou a třítýdenní, mění různí obchodníci, živnostníci, kteří mají vztah k regionu."

Mezi designery jistě zaujal 11letý tvůrce šperků Sebastián Šťastný z Fulneku. 

Sebastian Šťastný, šperkař: "Baví mě to a doufám, že jako velký si tím vydělám hezké peníze." 

Důležitým posláním festivalu je také to, že slouží jako první platforma, kde se mohou prezentovat a předvést začínající značky a designéři z Moravskoslezského kraje. 

---

Nadace OKD zhodnotila projekty, nejlepší ocenila

Nadace OKD už pošestnácté předala Ceny Nadace OKD. Stejně jako loni ocenila nejlepší projekty a cenu obdrželi také největší Srdcaři, kteří se v neziskovém sektoru angažují a přispívají k lepšímu životu v regionu.

V sále PZKO Karviná-Fryštát se sešli zástupci vedení společnosti OKD, její nadace, zástupci města a hlavně zástupci nejlepších projektů realizovaných v letošním roce.


Monika Němcová ředitelka Nadace OKD
: "Museli jsme vybrat ze 116 projektů, které se nám za tento rok objevily v Nadaci, bylo to nesmírně těžké, protože jich bylo hodně. Jsme rádi, že je můžeme podpořit a jsme rádi, že dělají něco pro ostatní lidi."

Na třetím místě se umístil Symfonický dechový orchestr Májovák Karviná za projekt Májovák slaví 115. výročí. Druhé místo patří Horolezeckému oddílu Beskyd Karviná za projekt Horolezecká stěna pro děti. První příčku za nejlepší projekt letos obdržel nováček, oddíl Black Forest Bikers Bike & School, za svůj projekt Farej do lesa na kolo.

Roman Mojzyszek, předseda oddílu Black Forest Bikers Bike & School: “Vůbec jsem nepočítal s tím, že by to mohlo být zařazeno mezi nějaké ceny a už vůbec ne první míst, možná to udělal ten název Farej. "


Cenu převzali také tři Srdcaři - Vladimír Kalousek za Rugby Club Havířov, Tomáš Pawlica za SPMP Havířov a v zastoupení také Jan Holanik za Vodní záchrannou službu ČČK Ostrava.

---

Policisté v knihovně přednášeli o kyberkriminalitě

Městská knihovna pořádala přednášku na téma Rodičem v digitální době. Konala se v rámci Týdne pro Digitální Česko. Praktické rady a informace předávali posluchačům odborníci Policie České republiky.

Moderní technologie jsou nedílnou součástí života dětí, ovšem jak zajistit, aby se v online světě pohybovaly bezpečně a zodpovědně, na to odpovídala přednáška s názvem “Rodičem v digitální době”, kterou připravila městská knihovna.

Beáta Plášilová, Městská knihovna Nový Jičín: “Knihovna tuto akci pořádá v rámci Týdne pro Digitální Česko, který probíhá od pondělí 18. listopadu. Je to kampaň zaměřená na rodiče, na bezpečnost na internetu, jak by měli o této problematice komunikovat rodiče s dětmi, jaké jsou nástrahy na internetu a tomuto tématu bude zaměřena dnešní přednáška.”

Tomáš Zbranek, preventista Krajského ředitelství PČR MS kraje: “Máme tady téma kyberbezpečnosti, snažíme se upozorňovat lidi, a teď tady právě rodiče dětí, na to, aby si dávali pozor, co dělají na internetu nejen oni jako rodiče, ale zejména jejich děti, Týká se to sociálních sítí, jaké tam mohou potkat rizika a na co si dávat pozor .”

Mezi velká rizika patří třeba sdílení osobních údajů.

Tomáš Zbranek, preventista Krajského ředitelství PČR MS kraje: “Kdy ty děti tam o sobě nasdílí spoustu údajů od jména, adres bydlišť, když dojdou do krajnosti, tak tam mohou sdílet třeba i nějaké své intimní fotografie a podobné věci.”

účastníci přednášky:

“Samozřejmě se mě to dotýká a jakákoliv informace nebo zkušenost odborníka nebo někoho zasvěcenějšího je pro mě velkým přínosem. Takže uvidím, co se tady dozvím.”

“Myslím si, že se to týká všech, na co si dávat pozor, jaké informace sdělovat na sociálních sítích, na co si dát pozor, když vám někdo volá a snaží se od vás získat nějaké osobní údaje, čísl aúčtu a podobně, tak už by člověk měl být na pozoru.”

Pavel Hanzelka, oddělení kriminálních analýz, Krajské ředitelství PČR MS kraje: “V rámci loňského roku kriminalita páchaná v kyberprostoru tvoří již 11 procent z celkové kriminality. Nejvíce je zastoupena majetková trestná činnost, hacking, ddos útoky, mravnostní delikty, kterých jsou stále více účastny i děti, následují násilné trestné činy a hate crime, typický je nábor legalizátorů výnosů z trestné činnosti na různých online platformách.”

Tomáš Zbranek, preventista Krajského ředitelství PČR MS kraje: “Rodiče jsou zodpovědní za jejich výchovu a za to, co ty děti dělají, takže by měli mít přehled, co to dítě dělá, kde se pohybuje, na jakých sociálních sítích, co tam píše a s kým se baví.”

S tématem bezpečného chování na sociálních sítích policejní odborníci navštěvují i základní školy, preventivně se snaží působit na děti od pátých tříd.

---

Veletrh Artifex pro žáky i firmy regionu

Veletrh Artifex je pravidelnou příležitostí pro vycházející žáky základních škol, jak získat cenné informace. Na prezentacích středních škol i firem ze širokého regionu si mohou své budoucí povolání nebo studium na místě přímo osahat.

Mnoho informací o školách a firmách bylo zajímavých, nových i překvapivých.

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Artifex má dlouholetou tradici a já mám zpětnou vazbu od karierních poradců našich základních škol a ti jenom kvitují tady tuto tradici, protože jim to samozřejmě usnadní práci, usnadní to práci jejich žákům ve výběru budoucího studia, eventuálně budoucího povolání.“

Jiří Unverdorben, ředitel pobočky Úřadu práce v Bruntále: „S dnešní akcí jsem velice spokojený protože každý rokem se to nějakým způsobem zlepšuje. Objevují se tady nové obory, které jsou zaměřené na perspektivní, IT obory a techniku. Co se týká zájmu, dlouhodobě zaměstnavatelé mají vlastně největší zájem o IT obory a všechny technické a řemeslné obory, dále, co se týká služeb – všeobecnou sestru a kuchař – číšník.“

Své nabídky na veletrhu představily školy a firmy nejen z Bruntálska, ale překvapivě třeba až z Opavy.

Ela Breginová: „My jsme Střední škola hotelnictví a služeb v Opavě, máme u nás i maturitní obory i odborné. Maturitní máme cestovní ruch a hotelnictví. Můžu být manažerka hotelu nebo manažerka restaurace a ty odborné, tak to tam máme cukráře, řezníka. Je to zábavné a baví mě to na té škole.“

Barbora Kulhanová: „Máme výrobce potravin, řezník – uzenář, kuchař – číšník, prodavač, kadeřník, cukrář a pekař, z toho výrobce potravin, cukrář a pekař dostávají také stipendium na školu.“

Anežka Petrová: „Jsme stavební škola v Opavě, obor pozemní stavitelství a architektura nebo pozemní stavitelství a konstrukce, dále tady máme i geodézii, kde vlastně se měří území, kde bude stát potom ten dům a u vlastně pozemního stavitelství a architektury se navrhují domy. Všechno to jsou maturitní obory.“

Terezie Hybnarová: „My jsme žáci Masarykovy střední školy zemědělské a přírodovědné a jsme zaměření na obor chemik – operátor, který se zabývá výrobou léčiv. Maturitní obor.“

Jakub Mellar:„My jsme střední odborné učiliště v Opavě. Naše obory jsou dva, máme maturitní. Jesen se jmenuje mechanik a druhý je operátor. Ostatní obory máme například zedník, instalatér, elektrikář, truhlář a tak dále. Máme hodně plno. Tam se hlásí hodně lidí, hlavně na tyhle obory. Ten elektrikář ten je úplně plný.“

David Zelenka: „My jsme střední škola teleinformatiky v Ostravě. U nás můžete studovat dva maturitní obory, IT a IT a komunikační technologie. Většinou se naplní oba dva obory.“

Nabídka byla velmi pestrá a mnoho žáků si na místě dokonce vybralo své další působení.

Anketa, návštěvníci veletrhu: „My bychom chtěly jít na polygrafii do Opavy na soukromou.“

Na strojařinu. Do Uničova.“

Taky to samé, jako tady kolega.“

Já bych chtěla jít na konzervatoř, ale ta tady bohužel není.“

Na soukromou školu v Opavě.“

Na uměleckou v Ostravě.“

Na biskupské gymnázium v Brně.“

Chtěla bych jít na soukromou ekonomickou školu v Opavě.“

Já ještě nevím, Asi bych šla na gympl a potom se rozhoduji.“

Pedagogiku.“

Anketa: regionální firmy: „My jsme Střední odborná a základní škola Město Albrechtice, máme obory cukrář, farmář, zahradník, aranžér a kuchař – číšník, opravářské práce a to je asi tak vše.“

My jsme zahradnický obor, zahradnictví Velké Heraltice a cukrařina a my se učíme zahradnictví.“

Kryštof Moravec: „My jsme střední umělecká škola varhanářská, vyučujeme tady tři obory. Máme umělecko – řemeslnou stavbu hudebních nástrojů, strunné nástroje, hlavně kytary, pak stavbu varhan a design interiéru. Ze všech tří oborů se dá maturovat a je to škola soukromá, takže máme velice omezený počet žáků, počet stropový je 30 žáků.“

Jsme tady za podnikatelskou školu. Dají se tady studovat obory jako polygrafie, který dneska reprezentujeme hlavně, potom multimédia, veřejná správa a cestovní ruch i žurnalistika se dá studovat. Já si myslím, že nejoblíbenější je multimédia a potom veřejná správa, protože o to se hodně lidí zajímá v dnešní době. Sídlíme v Opavě v Kylešovicích."

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Všem budoucím studentům přeji, ať správně zvolí. Ať si vyberou tu správnou školu, ať je to baví a ať je to v životě déle rozvíjí.“

---

Poháry a medaile pro ODM v MS kraji jsou vyrobeny

Už za dva měsíce v našem kraji vypukne zimní Olympiáda dětí a mládeže. Přípravy jsou tak v plném proudu, my jsme se zajeli podívat na výrobu medailí.

Umělecký kovář Martin Bundil vyrábí už mnoho let sportovní trofeje včetně cen pro anketu Sportovec MS kraje. Tentokrát dostal také velmi zajímavou zakázku – vyrobit poháry a medaile pro blížící se zimní Olympiádu dětí a mládeže v MS kraji.

Martin Bundil, umělecký kovář: „Navrhnul jsem tyto kované medaile, v průměru 8 centimetrů, jsou pokovány krajem a jsou leštěné několikrát do zrcadla, aby se na tom mohlo laserovat logo a nápis.“

Každá z 360 medailí je originál, nenajdou se dvě identické.

Martin Bundil, umělecký kovář: „Ony ani nemůžou být stejné, protože kování krajů je ruční záležitost, takže se nikdy netrefím stejně. Je to jako otisk prstu. Každá se musí nahřát samostatně a poklepat ty kraje, i ta raznice vzadu je vyražena od ruky.“

Zimní Olympiáda dětí a mládeže se odehraje v MS kraji od 26. do 30. ledna příštího roku.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-25-11-2024-17-00