Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Ostrava rozdala mezi vysokoškoláky milion korun
  • Sčítá se Tříkrálová sbírka, Nový Jičín hlásí rekord
  • Školy jsou zoufalé, ředitelské volno přichází pozdě
  • Ostrava ocenila seniory roku 2021
  • Děti z opavských školek se učí bruslit

Ostrava rozdala mezi vysokoškoláky milion korun

Deset mimořádně talentovaných vysokoškolských studentů z Ostravy získá od města stipendium sto tisíc korun. Odborná komise musela vybírat z téměř 30 přihlášených a rozhodně to nebylo jednoduché.

Niké Vopalecká začala loni v září studovat na prestižní Berklee College of Music v americkém Bostonu obor tvorba písní. Je rodačkou z Ostravy a hudbě se věnuje odmala jako zpěvačka a později skladatelka. Ještě před odjezdem do spojených států měla vystoupení v Bělském lese.

Niké Vopalecká, zpěvačka, skladatelka, studentka: "Pro mě je největším vzorem Alicia Keys, což je americká zpěvačka, klavíristka, skladatelka, aranžérka a tím je pro mě vzorem, že dělá moc těch částí hudebního řemesla a dělá je výborně." 

Niké Vopalecká a dalších 9 studentů z Ostravy budou podpořeni v rámci projektu Talent roku, který vyhlašuje město už tradičně. Každý dostane stipendium 100 tisíc korun. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Alokovali jsme částku milion korun a celkově jsme vyhodnotili a ocenili 10 studentů." 

Přihlášku o stipendium podalo 28 studentů bakalářských, magisterských a ale drtivá většina byla z doktorských oborů. Komise hodnotila studijní výsledky, publikační činnost, vědecké úspěchy i společenské aktivity. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Všechny oceněné stipendisty budeme prezentovat v první polovině roku výstavou Talent roku, kde jednoho po druhém s jejich svolením představíme."

Obory stipendistů jsou velmi rozmanité. Je mezi nimi i studentka kosmické fyziky, která objevila nový proces v proudění slunečního větru. 

---

Sčítá se Tříkrálová sbírka, Nový Jičín hlásí rekord

Letošní Tříkrálová sbírka skončila. Její výsledek byl pro novojičínskou Charitu překvapením. Koledníci byli po roční přestávce v domácnostech vřele vítání, a to se projevilo na částce, kterou jim lidé do kasiček darovali.

Prvním příjemným překvapením pro novojičínskou Charitu bylo, že se po roční pauze podařilo na Tříkrálové koledování bez problémů navázat a v ulicích města a v okolních obcích se pohybovalo opět okolo 400 koledníků. Stejně tak překvapivý je i výsledek sbírky - 850 tisíc korun, zhruba o 100 tisíc více než loni.

Markéta Brožová, koordinátor Tříkrálové sbírky, Charita Nový Jičín: “Je to opravdu velký závazek pro nás, velká důvěra občanů, kteří do Tříkrálové sbírky dávají opravdu i velké částky. Budeme se snažit s co nejlepším svědomím to utrácet tak, aby to opravdu pomáhalo.”

Celkovou částku ještě může navýšit výsledek z online sbírky, která bude přičtena po 31. lednu. Do té doby do ní mohou ještě lidí přispívat prostřednictvím webu Charity.

Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “Jsme rádi za lidi, kterým ty peníze budou pomáhat. Už zkraje roku pomáháme pánovi, který vyhořel. Samozřejmě jsme otevřeni i podnětům občanů.”

Část financí z dobročinné sbírky tedy naplní fond humanitární pomoci, další zaplatí dětem ze sociálně slabých rodin volnočasové kroužky. Peníze také podpoří půjčovnu kompenzačních pomůcek, především formou nákupu polohovacích postelí. A v neposlední řadě pomohou Charitě pořídit auto pro běžný provoz, to současné už dosluhuje.

---

Krátké zprávy, 26. 1., 3

Kriminalita v MS kraji loni klesla o 9%. V roce 2021 policisté prověřovali a vyšetřovali celkem 17 865 trestných činů. Oproti roku 2020 je to o 1 770 případů méně. Stíháno bylo celkem 8 953 osob, větší polovina byli recidivisté. Nejčastějším trestným činem v Moravskoslezském kraji za loňský rok bylo vloupání.

Ostrava získala další ocenění. V žebříčku kvality zadávání veřejných zakázek Zindex má mezi největšími českými městy nejlepší hodnocení.

---

Školy jsou zoufalé, ředitelské volno přichází pozdě

Situace na školách se každým dnem zhoršuje. Přibývá izolací i karantén a na některých školách už mají problém zajistit výuku. Poslanci sice schválili deset dnů ředitelského volna, zákon ale podle ředitelů začne platit pozdě.

Při pondělním testování na 17 havířovských základních školách vyšel pozitivní výsledek u 80 dětí a 10 zaměstnanců. Jedná se tedy o relativně nízká čísla. Realita na některých školách je ale zcela jiná. Na základní škole 1. Máje je situace tak vážná, že ředitelka, která musela rovněž zůstat doma, plánuje, že na příští týden vyhlásí ředitelské volno.

Michaela Drozdová, ředitelka ZŠ 1. Máje: "Problém nastává s personálním zajištěním v případě domácích karantén, protože v tuto chvíli nám učitelé zůstávají doma v karanténách z důvodu pozitivně testované osoby v domácnosti a tím pádem nemohou zajišťovat provoz školy. Zvažujeme, že bychom přistoupili k nařízení ředitelského volna, které má vláda schvalovat.”

Poslanci sice schválili možnost udělit ředitelům až 10 dnů covidového ředitelského volna, ale změna bude platná až zhruba za 14 dnů. Nejdříve zákon musí schválit ještě senát a podepsat prezident.

Igor Zaťko, ředitel ZŠ Gorkého Havířov: “Myslím si, že to přichází hodně pozdě, protože se už o tom mluvilo myslím před 14 dny a nám ředitelům už to bude po schválení k ničemu, protože si myslím, že za 14 dní ta vlna už bude klesat. Takže málokterý z ředitelů už to v té době využije. Spíš bychom to využili teď v této době.”

Ředitelé v případě nouze budou muset vyčerpat klasické dny ředitelského volna. V tom případě ale rodiče nebudou mít nárok na ošetřovné.

---

Ostrava ocenila seniory roku 2021

Ostrava každý rok oceňuje seniory, kteří něco dělají něco navíc i pro ostatní. V rámci ankety Senior roku 2021 byly oceněny hned dvě osobnosti a také jeden klub seniorů.

Jistě každému udělá radost, když si někdo všimne jeho práce a obzvlášť to platí, pokud je to práce bez honoráře a pro druhé. To bylo jedním z důvodů proč před 15 lety vznikla v Ostravě anketa Senior roku a tato tradice trvá až dodnes. Za rok 2021 byly oceněny osobnosti dvě. Tou první je Hedvika Juřinová, která se už mnoho angažuje v boji proti rakovině. 

Hedvika Juřinová, vítězka ankety Senior roku 2021: "Pořádáme různé výlety, navštěvujeme muzea, snažíme se, aby ti lidé spolu hovořili a neseděli doma." 

Oceněn byl také Josef Juřeník, který dělá všechno proto, aby i senioři sportovali. Pořádá pro ně výšlapy a dokonce pořádá závody v orientačním běhu.

Josef Juřeník, vítěz ankety Senior roku 2021: "Já si to ocenění považuji a je to pro mě další motivace a vzpruha pro ty naše seniory něco dělat." 

Nejlepším klubem seniorů se stala organizace číslo 15 Kreativ. Zruční senioři vyrábějí například chobotničky pro předčasně narozené děti, ponožky pro důchodce nebo v minulosti šily i roušky. 

Dáša Polanská, vedoucí ZO 15 Kreativ: "My se tak bavíme. Posedíme dvě hodinky, zasmějeme se a jsme rádi, že se jednou za týden vidíme." 

Anketa je vyhlašovaná na podzim a nominováni mohou být Ostravané starší 65 let, kteří dělají něco i pro druhé. 

---

Děti z opavských školek se učí bruslit

Děti z opavských mateřských škol se mohou naučit zdarma bruslit. Tuto aktivitu hokejového klubu podporuje město Opava. Na zimním stadionu se jim jednou týdně věnují zkušení trenéři. Díky zapůjčené výstroji si tento sport může vyzkoušet opravdu každý.

Děti z mateřských škol ve věku od 4 do 6 let přicházejí na opavský zimní stadion na výuku bruslení jednou týdně. Začaly v říjnu. Během půl roku mohou zvládnout základy tohoto sportu. Vloni sice koronavirus udělal v šest let trvajícím projektu pauzu. Nyní se ale těší nebývalému zájmu.

Pavel Selinger, koordinátor projektu, HC Slezan Opava: „Letos se mi přihlásil rekordní počet školek: 20 školek, 330 dětí. Asi z důvodu pandemie, kdy děti zřejmě nic nedělaly. Zájem je obrovský.“

Hokejový klub Slezan Opava poskytuje zdarma zkušené trenéry a také zapůjčí pro 45 minutovou výuku na ledě malým sportovcům vybavení, tedy helmu i brusle. S obouváním musí dětem pomoci dospělí.

Lenka Hrušková, učitelka, MŠ Mnišská, Opava: „Je to fáze nejnáročnější. Děti si boty obují, ale nejsou schopné si je utáhnout. My jim je musíme utahovat. Ony nejsou schopné si to utáhnout. Ale pak už je to jenom zábava“

Amálka, MŠ Mnišská, Opava: „Budeme se učit bruslit, ať to umíme dobře.“

Děti se na led těší. Od učitelek je přebírají hokejoví trenéři, aby děti naučili základnímu pohybu po ledu. Někteří bruslit trochu umí. Ten, kdo si na hladké ploše není jistý, může využít oporu malé hrazdičky. Po krátkém rozbruslení začíná výuka.

Martin Buršík, trenér, HC Slezan Opava: „Začínáme rozcvičkou, to je důležité, potom nějaké to bruslení a na konec hry.“

Během půlroční výuky bruslaři trénují především postoj, zatáčení a brždění. Ale více než o vypilovanou techniku jde o to, aby děti bruslení bavilo.

Podle učitelek je bruslení mezi dětmi velmi oblíbené. Je to pro ně nová, zajímavá zkušenost, kterou mohou následně dále rozvíjet.

Radmila Bilíková, učitelka, MŠ Kylešovice, Opava: „Někteří by se na ten led vůbec nedostali. Protože rodiče nejsou zaměřeni na bruslení nebo na sport obecně."

Chlapci ale i dívky, kteří by se bruslení chtěli věnovat víc, mohou od 6 let nastoupit do hokejové přípravky.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
26. ledna 2022, 17:00

Ostrava rozdala mezi vysokoškoláky milion korun

Deset mimořádně talentovaných vysokoškolských studentů z Ostravy získá od města stipendium sto tisíc korun. Odborná komise musela vybírat z téměř 30 přihlášených a rozhodně to nebylo jednoduché.

Niké Vopalecká začala loni v září studovat na prestižní Berklee College of Music v americkém Bostonu obor tvorba písní. Je rodačkou z Ostravy a hudbě se věnuje odmala jako zpěvačka a později skladatelka. Ještě před odjezdem do spojených států měla vystoupení v Bělském lese.

Niké Vopalecká, zpěvačka, skladatelka, studentka: "Pro mě je největším vzorem Alicia Keys, což je americká zpěvačka, klavíristka, skladatelka, aranžérka a tím je pro mě vzorem, že dělá moc těch částí hudebního řemesla a dělá je výborně." 

Niké Vopalecká a dalších 9 studentů z Ostravy budou podpořeni v rámci projektu Talent roku, který vyhlašuje město už tradičně. Každý dostane stipendium 100 tisíc korun. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Alokovali jsme částku milion korun a celkově jsme vyhodnotili a ocenili 10 studentů." 

Přihlášku o stipendium podalo 28 studentů bakalářských, magisterských a ale drtivá většina byla z doktorských oborů. Komise hodnotila studijní výsledky, publikační činnost, vědecké úspěchy i společenské aktivity. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Všechny oceněné stipendisty budeme prezentovat v první polovině roku výstavou Talent roku, kde jednoho po druhém s jejich svolením představíme."

Obory stipendistů jsou velmi rozmanité. Je mezi nimi i studentka kosmické fyziky, která objevila nový proces v proudění slunečního větru. 

---

Sčítá se Tříkrálová sbírka, Nový Jičín hlásí rekord

Letošní Tříkrálová sbírka skončila. Její výsledek byl pro novojičínskou Charitu překvapením. Koledníci byli po roční přestávce v domácnostech vřele vítání, a to se projevilo na částce, kterou jim lidé do kasiček darovali.

Prvním příjemným překvapením pro novojičínskou Charitu bylo, že se po roční pauze podařilo na Tříkrálové koledování bez problémů navázat a v ulicích města a v okolních obcích se pohybovalo opět okolo 400 koledníků. Stejně tak překvapivý je i výsledek sbírky - 850 tisíc korun, zhruba o 100 tisíc více než loni.

Markéta Brožová, koordinátor Tříkrálové sbírky, Charita Nový Jičín: “Je to opravdu velký závazek pro nás, velká důvěra občanů, kteří do Tříkrálové sbírky dávají opravdu i velké částky. Budeme se snažit s co nejlepším svědomím to utrácet tak, aby to opravdu pomáhalo.”

Celkovou částku ještě může navýšit výsledek z online sbírky, která bude přičtena po 31. lednu. Do té doby do ní mohou ještě lidí přispívat prostřednictvím webu Charity.

Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “Jsme rádi za lidi, kterým ty peníze budou pomáhat. Už zkraje roku pomáháme pánovi, který vyhořel. Samozřejmě jsme otevřeni i podnětům občanů.”

Část financí z dobročinné sbírky tedy naplní fond humanitární pomoci, další zaplatí dětem ze sociálně slabých rodin volnočasové kroužky. Peníze také podpoří půjčovnu kompenzačních pomůcek, především formou nákupu polohovacích postelí. A v neposlední řadě pomohou Charitě pořídit auto pro běžný provoz, to současné už dosluhuje.

---

Krátké zprávy, 26. 1., 3

Kriminalita v MS kraji loni klesla o 9%. V roce 2021 policisté prověřovali a vyšetřovali celkem 17 865 trestných činů. Oproti roku 2020 je to o 1 770 případů méně. Stíháno bylo celkem 8 953 osob, větší polovina byli recidivisté. Nejčastějším trestným činem v Moravskoslezském kraji za loňský rok bylo vloupání.

Ostrava získala další ocenění. V žebříčku kvality zadávání veřejných zakázek Zindex má mezi největšími českými městy nejlepší hodnocení.

---

Školy jsou zoufalé, ředitelské volno přichází pozdě

Situace na školách se každým dnem zhoršuje. Přibývá izolací i karantén a na některých školách už mají problém zajistit výuku. Poslanci sice schválili deset dnů ředitelského volna, zákon ale podle ředitelů začne platit pozdě.

Při pondělním testování na 17 havířovských základních školách vyšel pozitivní výsledek u 80 dětí a 10 zaměstnanců. Jedná se tedy o relativně nízká čísla. Realita na některých školách je ale zcela jiná. Na základní škole 1. Máje je situace tak vážná, že ředitelka, která musela rovněž zůstat doma, plánuje, že na příští týden vyhlásí ředitelské volno.

Michaela Drozdová, ředitelka ZŠ 1. Máje: "Problém nastává s personálním zajištěním v případě domácích karantén, protože v tuto chvíli nám učitelé zůstávají doma v karanténách z důvodu pozitivně testované osoby v domácnosti a tím pádem nemohou zajišťovat provoz školy. Zvažujeme, že bychom přistoupili k nařízení ředitelského volna, které má vláda schvalovat.”

Poslanci sice schválili možnost udělit ředitelům až 10 dnů covidového ředitelského volna, ale změna bude platná až zhruba za 14 dnů. Nejdříve zákon musí schválit ještě senát a podepsat prezident.

Igor Zaťko, ředitel ZŠ Gorkého Havířov: “Myslím si, že to přichází hodně pozdě, protože se už o tom mluvilo myslím před 14 dny a nám ředitelům už to bude po schválení k ničemu, protože si myslím, že za 14 dní ta vlna už bude klesat. Takže málokterý z ředitelů už to v té době využije. Spíš bychom to využili teď v této době.”

Ředitelé v případě nouze budou muset vyčerpat klasické dny ředitelského volna. V tom případě ale rodiče nebudou mít nárok na ošetřovné.

---

Ostrava ocenila seniory roku 2021

Ostrava každý rok oceňuje seniory, kteří něco dělají něco navíc i pro ostatní. V rámci ankety Senior roku 2021 byly oceněny hned dvě osobnosti a také jeden klub seniorů.

Jistě každému udělá radost, když si někdo všimne jeho práce a obzvlášť to platí, pokud je to práce bez honoráře a pro druhé. To bylo jedním z důvodů proč před 15 lety vznikla v Ostravě anketa Senior roku a tato tradice trvá až dodnes. Za rok 2021 byly oceněny osobnosti dvě. Tou první je Hedvika Juřinová, která se už mnoho angažuje v boji proti rakovině. 

Hedvika Juřinová, vítězka ankety Senior roku 2021: "Pořádáme různé výlety, navštěvujeme muzea, snažíme se, aby ti lidé spolu hovořili a neseděli doma." 

Oceněn byl také Josef Juřeník, který dělá všechno proto, aby i senioři sportovali. Pořádá pro ně výšlapy a dokonce pořádá závody v orientačním běhu.

Josef Juřeník, vítěz ankety Senior roku 2021: "Já si to ocenění považuji a je to pro mě další motivace a vzpruha pro ty naše seniory něco dělat." 

Nejlepším klubem seniorů se stala organizace číslo 15 Kreativ. Zruční senioři vyrábějí například chobotničky pro předčasně narozené děti, ponožky pro důchodce nebo v minulosti šily i roušky. 

Dáša Polanská, vedoucí ZO 15 Kreativ: "My se tak bavíme. Posedíme dvě hodinky, zasmějeme se a jsme rádi, že se jednou za týden vidíme." 

Anketa je vyhlašovaná na podzim a nominováni mohou být Ostravané starší 65 let, kteří dělají něco i pro druhé. 

---

Děti z opavských školek se učí bruslit

Děti z opavských mateřských škol se mohou naučit zdarma bruslit. Tuto aktivitu hokejového klubu podporuje město Opava. Na zimním stadionu se jim jednou týdně věnují zkušení trenéři. Díky zapůjčené výstroji si tento sport může vyzkoušet opravdu každý.

Děti z mateřských škol ve věku od 4 do 6 let přicházejí na opavský zimní stadion na výuku bruslení jednou týdně. Začaly v říjnu. Během půl roku mohou zvládnout základy tohoto sportu. Vloni sice koronavirus udělal v šest let trvajícím projektu pauzu. Nyní se ale těší nebývalému zájmu.

Pavel Selinger, koordinátor projektu, HC Slezan Opava: „Letos se mi přihlásil rekordní počet školek: 20 školek, 330 dětí. Asi z důvodu pandemie, kdy děti zřejmě nic nedělaly. Zájem je obrovský.“

Hokejový klub Slezan Opava poskytuje zdarma zkušené trenéry a také zapůjčí pro 45 minutovou výuku na ledě malým sportovcům vybavení, tedy helmu i brusle. S obouváním musí dětem pomoci dospělí.

Lenka Hrušková, učitelka, MŠ Mnišská, Opava: „Je to fáze nejnáročnější. Děti si boty obují, ale nejsou schopné si je utáhnout. My jim je musíme utahovat. Ony nejsou schopné si to utáhnout. Ale pak už je to jenom zábava“

Amálka, MŠ Mnišská, Opava: „Budeme se učit bruslit, ať to umíme dobře.“

Děti se na led těší. Od učitelek je přebírají hokejoví trenéři, aby děti naučili základnímu pohybu po ledu. Někteří bruslit trochu umí. Ten, kdo si na hladké ploše není jistý, může využít oporu malé hrazdičky. Po krátkém rozbruslení začíná výuka.

Martin Buršík, trenér, HC Slezan Opava: „Začínáme rozcvičkou, to je důležité, potom nějaké to bruslení a na konec hry.“

Během půlroční výuky bruslaři trénují především postoj, zatáčení a brždění. Ale více než o vypilovanou techniku jde o to, aby děti bruslení bavilo.

Podle učitelek je bruslení mezi dětmi velmi oblíbené. Je to pro ně nová, zajímavá zkušenost, kterou mohou následně dále rozvíjet.

Radmila Bilíková, učitelka, MŠ Kylešovice, Opava: „Někteří by se na ten led vůbec nedostali. Protože rodiče nejsou zaměřeni na bruslení nebo na sport obecně."

Chlapci ale i dívky, kteří by se bruslení chtěli věnovat víc, mohou od 6 let nastoupit do hokejové přípravky.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-26-01-2022-17-00