Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • V Ostravě vyvíjejí příruční dýchací sady
  • Mošnovské letiště už vyhlíží první cestující
  • V Bruntále se vrátila do škol více než polovina dětí
  • V Juventusu už funguje většina kroužků
  • Moře z NJ bazénu nebude, ale teplá voda ano

V Ostravě vyvíjejí příruční dýchací sady

Kyslíková láhev pro každého. Světový nápad, se kterým přišel ostravský Cylinders Holding. Na jeho vývoji začal nově spolupracovat s Vysokou školou báňskou. Dýchací sady by měly být přenosné a snadno dostupné.

Kyslíková láhev do batohu nebo za opasek. Vývojáři skupiny Cylinders Holding pracují na nejlehčí ocelové láhvi pro kyslík, stlačený vzduch a jejich směsi na světě, která bude díky své nízké hmotnosti jednoduše přenosná.

Jan Světlík, generální ředitel Cylinders Holding: "Na opasek se bude dávat dvoulitrová lahev, má 400 litrů kyslíku a může vydržet od řádu desítek minut, až po hodiny."

Holding podepsal memorandum o spolupráci s Vysokou školou báňskou, která bude pracovat na vývoji návazných částí a hledat nejrůznější možnosti využití.

Václav Snášel, rektor VŠB-TUO: "Ať je to aplikace všemožných masek a další možné aplikace toho kyslíku pokud možno v nejširší míře."

Jan Světlík, generální ředitel Cylinders Holding: "Chceme to vymyslet tak, ať je to jednoduché a cenově dostupné."

Nejlehčí láhev bude mít zhruba 3 kila

Lahve by si tak mohl pořídit každý, senioři, astmatici, či rodiny s dětmi nebo by je mohli u sebe nosit i členové integrovaného záchranného systému. Váha dvoulitrové lahve bude kolem tří kilo.

Jan Světlík, generální ředitel Cylinders Holding: "Budou to úplně jednoduché menší ocelové lahve, které jsou v řádu tisícikorun. Do kyslíkové tašky se počítá s pětilitrovou lahví."

Václav Snášel, rektor VŠB-TUO: "Ve chvíli kdy je potřeba rychlý vývoj nějaké aplikace, tak jsme schopni spolupracovat jak s Fakultní nemocnicí Ostrava, tak s průmyslem."

Jan Světlík, generální ředitel Cylinders Holding: "Chceme aby byla tahle podpora dýchání běžnou součástí života sedmi miliard lidí. Už na tom pracujeme delší dobu, do tří měsíců bychom to měli mít hotové."

Následovat budou testy a získávaní potřebných osvědčení. Na výzkumu se podílejí téměř všechny fakulty Vysoké školy báňské.

---

Mošnovské letiště už vyhlíží první cestující

Od úterka jsou otevřena regionální letiště, mezi které se řadí i Letiště Leoše Janáčka Ostrava. Samozřejmě jsou značně zpřísněna bezpečnostní opatření a cestující je budou muset kvůli hrozbě nemoci Covid 19 dodržovat. Na první cestující do zahraničí si ale ještě letiště bude muset počkat nejméně měsíc.

Od 26. května schválila česká vláda otevření čtyř letišť pro lety v Schengenském prostoru. Od úterý se tedy může létat i z mošnovského letiště. Letiště je připraveno, protože téměř po celou dobu uzavření fungovala nákladní doprava. Cestující budou muset dodržovat bezpečnostní opatření.

Jaromír Radkovský, generální ředitel Letiště Leoše Janáčka Ostrava: "Budeme mít vstup upraven tak, aby se dodržovala bezpečná vzdálenost, budeme mít místa s desinfekcí, budeme nabízet i jednorázové roušky a bude implementovat postupy na dodržování bezpečné vzdálenosti cestujících." 

I když je letiště připraveno, zatím se nelétá. Nyní je na cestovních kancelářích, aby začaly prodávat lety na dovolenou k moři z Mošnova. Už se také prodávají letenky na lince Ostrava - Londýn.

Jaromír Radkovský, generální ředitel Letiště Leoše Janáčka Ostrava: "Od 2.7. už prodáváme Londýn. Na léto jednáme s cestovními kancelářemi o destinacích typu Bulharsko, Řecko, Španělsko a Chorvatsko."

Mnoho klientů přebírá mošnovskému letišti letiště Katovice, které cestujícím nabízí různé slevy. 

Jakub Unucka, náměstek hejtmana MS kraje: "Poprosím všechny, aby stejně, jako byla vlna zachraňme svůj pivovar nebo hospodu, abychom letěli z toho Mošnova i kdyby byl let o stovku dražší, než z Katovic."  

Od prvního září by měla začít fungovat také pravidelná linka do Varšavy a z té pak mohou cestující zamířit do celého světa. Linku bude zajišťovat polský LOT dvakrát denně.  

---

V Bruntále se vrátila do škol více než polovina dětí

Většina dětí z prvního stupně bruntálských ZŠ začala opět chodit do školy. Ty jim bez větších problémů zajistily všechny stanovené podmínky. Počet školáků se podle jednotlivých škol pohybuje od 40 do 70 procent a tak i nadále pokračuje tak zvaná distanční výuka na dálku.

Po nečekaně dlouhých prázdninách způsobených koronavirem se velká část žáků prvního stupně vrátila do škol. Školy byly na jejich návrat dobře připravené.

Leoš Sekanina, ředitel ZŠ Okružní: „Na Základní školu Okružní dorazilo 84 dětí tak, jak jsme předpokládali, ze zhruba 220 s tím, že rodiče berou v potaz, že naše škola je v rekonstrukci, je to o ledacos složitější. Nemáme žádný volný areál, do kterého bychom s dětmi mohli jít třeba odpoledne, tak ty naše podmínky jsou poměrně horší, ale jinak všechno bez problémů.“

Jiří Pozdíšek ředitel ZŠ Cihelní: „Přišlo zhruba 150 dětí, což je nějakých 60 procent prvního stupně. Deváťáci už chodí zhruba dva týdny. Rozjela se i Základní škola Amos a v minulém týdnu mateřská školka, takže naše škola je už v podstatě v provozu.“

Některá omezení pro školáky stále platí. Snížený je třeba počet žáků ve třídách a také roušky děti zatím úplně nemohou.

Marcela Žáková, ředitelka ZŠ Jesenická: „Je jich hodně přes dvě stě, takže máme 18 skupin, pokud se nemýlím, zhruba po těch 15 a všechno funguje. Zatím. Minimálně na dvou třetinách bych řekla, tak jakože k 70 procentům se to blíží rozhodně.“

Milena Zatloukalová, ředitelka ZŠ Petrin: „K dnešnímu dni nám, nastoupilo na první stupeň necelých 40 procent žáků. Roušky si děti musí nasazovat, když vstupují do budovy a ve společných prostorách. To znamená, že ve třídě je mít nemusí, protože sedí v rozestupech 1,5 až 2 metry.“

Děti si do školy pro svou potřebu musí přinést dvě roušky. Všechny školy mají pro aktuální potřeby zásoby vlastních roušek. Mohou také dětem nabídnout další ochranné prostředky.

Marcela Žáková, ředitelka ZŠ Jesenická: „Máme i štíty, ale ty budeme dávat jenom dětem, kde si to rodiče budou výslovně přát jako jakousi dvojitou ochranu.“

Školní docházka zatím není povinná, část dětí stále zůstává doma. Tak zvaná distanční výuka proto pokračuje i nadále.

Jiří Pozdíšek, ředitel ZŠ Cihelní: „Děti dostávají jednou týdně odpoledne od učitele nějaké úkoly, které oni kontrolují a komunikují s rodiči. Pokud rodiče chtějí a děti, tak dostávají úkoly.“

Zatím do školy chodí mladší děti z prvního stupně základních škol Žáci druhého stupně by do školy měli začít chodit os 8. června.

---

V Juventusu už funguje většina kroužků

V karvinském středisku volného času Juventus se rozběhla většina zájmových kroužků a aktivit pro děti a mládež. Děti se rozvolňování doslova nemohly dočkat, společné volnočasové aktivity a setkávání jim v době nouzového stavu chyběly.

Postupné rozvolňování opatření vlády umožnilo 11. května opět otevřít střediska volného času. V Karviné se tímto dnem znovu rozběhla většina kroužků a aktivit.

"Spustily se dvě třetiny kroužků, nebylo možné spustit úplně vše, především v těch externích prostorách, které máme pronajaté, třeba tělocvičny, nebylo v silách pracovníků střediska celé tyto prostory po skončení aktivit dezinfikovat. Z těch 65 kroužků, které u nás jsou, jsme spustili 40, například mažoretky, pohybové a taneční klub Intro, Písklata, kroužek karate, Lesani, turistický kroužek " řekl Jan Firla, zástupce ředitele SVČ Juventus Karviná.

Před spuštěním kroužků se prioritně zjišťoval zájem rodičů a dětí.

"Ověřovali jsme si, jestli vedoucí do toho půjdou, jestli do toho půjdou děti. Ne všechny kroužky se spustily ze 100 procent, někteří nedochází, ale prakticky tu možnost dostaly všechny děti," dodal.

Chuť docházet znovu pravidelně do kroužků byla velká. Na tréninky se těšila třeba děvčata z Intra, kategorie Mini. Děvčata se schází jednou týdně.

"V tomto stavu nám chodí na trénink osm holčiček z třinácti. Dodržujeme pravidla, větráme hodně, aby holky mohly dobře dýchat v těch rouškách, je to obtížné přeci jenom, ale zvládáme to, hrajeme hry taneční, pohybové," vysvětlila trenérka Adéla Višňová.

Zaměstnanci, vedoucí kroužků a přátelé Juventusu v době nouzového stavu vůbec nezaháleli. Třeba ve velkém šili roušky. Magistrát také přispěl Juventusu částkou 30 tisíc korun na nákup dezinfekčních prostředků.

V současné době se připravuje táborová činnost na výjezdové a příměstské tábory, které proběhnou v letních měsících.

"Tábory pojedou, budeme mít 9 výjezdových a 12 příměstských táborů, pojede přírodovědná stanice, což je naše pobočka," uzavřel Firla.

O příměstské týdenní tábory je každoročně velký zájem, první začíná hned začátkem července, Kapacita jednoho tábora je zhruba třicet dětí.

---

Moře z NJ bazénu nebude, ale teplá voda ano

Teploty mají v příštím týdnu opět vystoupat nad 20 stupňů a na otevření se připravují venkovní koupaliště. Bazén v Novém Jičíně chce standardně otevřít 1. června. V těchto dnech zde finišují údržbové práce.

Koupaliště se budou muset letos v létě přizpůsobit nařízeným hygienickým podmínkám. Zpříjemnit pobyt v areálu se tak novojičínský bazén snaží alespoň několika drobnými úpravami. Z prostoru například zmizely některé povrchy, na kterých to návštěvníkům klouzalo.

Pavel Kelar, ředitel bazénu: “Odstranili jsme keramickou dlažbu, ta je nahrazena kamenným kobercem. Takže předpokládám, že ubyde zranění a pádů, protože ta dlažba nebyla úplně ideální.

Zrekultivovaný je také okolní trávník a pracovníci bazénu obnovují nátěry některých ploch.

Marek Pohořelský, plavčík: “Natíráme tobogán, čistíme bazény, dezinfikujeme, prostě, co je potřeba, tak děláme. Určitě už se těšíme, až konečně se bazén otevře, přijdou lidi a budeme dělat práci, pro kterou jsme určeni.”

Do areálu podle aktuálních nařízení vlády může zatím maximálně 300 osob. K dispozici nebude dětské hřiště a workout.

Pavel Kelar, ředitel bazénu: “Budeme se snažit návštěvníkům zpříjemnit i tu vodu. Moře z toho neuděláme ani slanou vodu, ale bazén budeme přihřívat. Všechno souvisí s tím, jaké budou teploty, ale určitě budeme vodu přihřívat tak, aby se tady návštěvníci cítili příjemně.”

Otevírat se už znovu nebude sousední krytý bazén, ten provozovatel zpřístupní až v září.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
26. května 2020, 17:00

V Ostravě vyvíjejí příruční dýchací sady

Kyslíková láhev pro každého. Světový nápad, se kterým přišel ostravský Cylinders Holding. Na jeho vývoji začal nově spolupracovat s Vysokou školou báňskou. Dýchací sady by měly být přenosné a snadno dostupné.

Kyslíková láhev do batohu nebo za opasek. Vývojáři skupiny Cylinders Holding pracují na nejlehčí ocelové láhvi pro kyslík, stlačený vzduch a jejich směsi na světě, která bude díky své nízké hmotnosti jednoduše přenosná.

Jan Světlík, generální ředitel Cylinders Holding: "Na opasek se bude dávat dvoulitrová lahev, má 400 litrů kyslíku a může vydržet od řádu desítek minut, až po hodiny."

Holding podepsal memorandum o spolupráci s Vysokou školou báňskou, která bude pracovat na vývoji návazných částí a hledat nejrůznější možnosti využití.

Václav Snášel, rektor VŠB-TUO: "Ať je to aplikace všemožných masek a další možné aplikace toho kyslíku pokud možno v nejširší míře."

Jan Světlík, generální ředitel Cylinders Holding: "Chceme to vymyslet tak, ať je to jednoduché a cenově dostupné."

Nejlehčí láhev bude mít zhruba 3 kila

Lahve by si tak mohl pořídit každý, senioři, astmatici, či rodiny s dětmi nebo by je mohli u sebe nosit i členové integrovaného záchranného systému. Váha dvoulitrové lahve bude kolem tří kilo.

Jan Světlík, generální ředitel Cylinders Holding: "Budou to úplně jednoduché menší ocelové lahve, které jsou v řádu tisícikorun. Do kyslíkové tašky se počítá s pětilitrovou lahví."

Václav Snášel, rektor VŠB-TUO: "Ve chvíli kdy je potřeba rychlý vývoj nějaké aplikace, tak jsme schopni spolupracovat jak s Fakultní nemocnicí Ostrava, tak s průmyslem."

Jan Světlík, generální ředitel Cylinders Holding: "Chceme aby byla tahle podpora dýchání běžnou součástí života sedmi miliard lidí. Už na tom pracujeme delší dobu, do tří měsíců bychom to měli mít hotové."

Následovat budou testy a získávaní potřebných osvědčení. Na výzkumu se podílejí téměř všechny fakulty Vysoké školy báňské.

---

Mošnovské letiště už vyhlíží první cestující

Od úterka jsou otevřena regionální letiště, mezi které se řadí i Letiště Leoše Janáčka Ostrava. Samozřejmě jsou značně zpřísněna bezpečnostní opatření a cestující je budou muset kvůli hrozbě nemoci Covid 19 dodržovat. Na první cestující do zahraničí si ale ještě letiště bude muset počkat nejméně měsíc.

Od 26. května schválila česká vláda otevření čtyř letišť pro lety v Schengenském prostoru. Od úterý se tedy může létat i z mošnovského letiště. Letiště je připraveno, protože téměř po celou dobu uzavření fungovala nákladní doprava. Cestující budou muset dodržovat bezpečnostní opatření.

Jaromír Radkovský, generální ředitel Letiště Leoše Janáčka Ostrava: "Budeme mít vstup upraven tak, aby se dodržovala bezpečná vzdálenost, budeme mít místa s desinfekcí, budeme nabízet i jednorázové roušky a bude implementovat postupy na dodržování bezpečné vzdálenosti cestujících." 

I když je letiště připraveno, zatím se nelétá. Nyní je na cestovních kancelářích, aby začaly prodávat lety na dovolenou k moři z Mošnova. Už se také prodávají letenky na lince Ostrava - Londýn.

Jaromír Radkovský, generální ředitel Letiště Leoše Janáčka Ostrava: "Od 2.7. už prodáváme Londýn. Na léto jednáme s cestovními kancelářemi o destinacích typu Bulharsko, Řecko, Španělsko a Chorvatsko."

Mnoho klientů přebírá mošnovskému letišti letiště Katovice, které cestujícím nabízí různé slevy. 

Jakub Unucka, náměstek hejtmana MS kraje: "Poprosím všechny, aby stejně, jako byla vlna zachraňme svůj pivovar nebo hospodu, abychom letěli z toho Mošnova i kdyby byl let o stovku dražší, než z Katovic."  

Od prvního září by měla začít fungovat také pravidelná linka do Varšavy a z té pak mohou cestující zamířit do celého světa. Linku bude zajišťovat polský LOT dvakrát denně.  

---

V Bruntále se vrátila do škol více než polovina dětí

Většina dětí z prvního stupně bruntálských ZŠ začala opět chodit do školy. Ty jim bez větších problémů zajistily všechny stanovené podmínky. Počet školáků se podle jednotlivých škol pohybuje od 40 do 70 procent a tak i nadále pokračuje tak zvaná distanční výuka na dálku.

Po nečekaně dlouhých prázdninách způsobených koronavirem se velká část žáků prvního stupně vrátila do škol. Školy byly na jejich návrat dobře připravené.

Leoš Sekanina, ředitel ZŠ Okružní: „Na Základní školu Okružní dorazilo 84 dětí tak, jak jsme předpokládali, ze zhruba 220 s tím, že rodiče berou v potaz, že naše škola je v rekonstrukci, je to o ledacos složitější. Nemáme žádný volný areál, do kterého bychom s dětmi mohli jít třeba odpoledne, tak ty naše podmínky jsou poměrně horší, ale jinak všechno bez problémů.“

Jiří Pozdíšek ředitel ZŠ Cihelní: „Přišlo zhruba 150 dětí, což je nějakých 60 procent prvního stupně. Deváťáci už chodí zhruba dva týdny. Rozjela se i Základní škola Amos a v minulém týdnu mateřská školka, takže naše škola je už v podstatě v provozu.“

Některá omezení pro školáky stále platí. Snížený je třeba počet žáků ve třídách a také roušky děti zatím úplně nemohou.

Marcela Žáková, ředitelka ZŠ Jesenická: „Je jich hodně přes dvě stě, takže máme 18 skupin, pokud se nemýlím, zhruba po těch 15 a všechno funguje. Zatím. Minimálně na dvou třetinách bych řekla, tak jakože k 70 procentům se to blíží rozhodně.“

Milena Zatloukalová, ředitelka ZŠ Petrin: „K dnešnímu dni nám, nastoupilo na první stupeň necelých 40 procent žáků. Roušky si děti musí nasazovat, když vstupují do budovy a ve společných prostorách. To znamená, že ve třídě je mít nemusí, protože sedí v rozestupech 1,5 až 2 metry.“

Děti si do školy pro svou potřebu musí přinést dvě roušky. Všechny školy mají pro aktuální potřeby zásoby vlastních roušek. Mohou také dětem nabídnout další ochranné prostředky.

Marcela Žáková, ředitelka ZŠ Jesenická: „Máme i štíty, ale ty budeme dávat jenom dětem, kde si to rodiče budou výslovně přát jako jakousi dvojitou ochranu.“

Školní docházka zatím není povinná, část dětí stále zůstává doma. Tak zvaná distanční výuka proto pokračuje i nadále.

Jiří Pozdíšek, ředitel ZŠ Cihelní: „Děti dostávají jednou týdně odpoledne od učitele nějaké úkoly, které oni kontrolují a komunikují s rodiči. Pokud rodiče chtějí a děti, tak dostávají úkoly.“

Zatím do školy chodí mladší děti z prvního stupně základních škol Žáci druhého stupně by do školy měli začít chodit os 8. června.

---

V Juventusu už funguje většina kroužků

V karvinském středisku volného času Juventus se rozběhla většina zájmových kroužků a aktivit pro děti a mládež. Děti se rozvolňování doslova nemohly dočkat, společné volnočasové aktivity a setkávání jim v době nouzového stavu chyběly.

Postupné rozvolňování opatření vlády umožnilo 11. května opět otevřít střediska volného času. V Karviné se tímto dnem znovu rozběhla většina kroužků a aktivit.

"Spustily se dvě třetiny kroužků, nebylo možné spustit úplně vše, především v těch externích prostorách, které máme pronajaté, třeba tělocvičny, nebylo v silách pracovníků střediska celé tyto prostory po skončení aktivit dezinfikovat. Z těch 65 kroužků, které u nás jsou, jsme spustili 40, například mažoretky, pohybové a taneční klub Intro, Písklata, kroužek karate, Lesani, turistický kroužek " řekl Jan Firla, zástupce ředitele SVČ Juventus Karviná.

Před spuštěním kroužků se prioritně zjišťoval zájem rodičů a dětí.

"Ověřovali jsme si, jestli vedoucí do toho půjdou, jestli do toho půjdou děti. Ne všechny kroužky se spustily ze 100 procent, někteří nedochází, ale prakticky tu možnost dostaly všechny děti," dodal.

Chuť docházet znovu pravidelně do kroužků byla velká. Na tréninky se těšila třeba děvčata z Intra, kategorie Mini. Děvčata se schází jednou týdně.

"V tomto stavu nám chodí na trénink osm holčiček z třinácti. Dodržujeme pravidla, větráme hodně, aby holky mohly dobře dýchat v těch rouškách, je to obtížné přeci jenom, ale zvládáme to, hrajeme hry taneční, pohybové," vysvětlila trenérka Adéla Višňová.

Zaměstnanci, vedoucí kroužků a přátelé Juventusu v době nouzového stavu vůbec nezaháleli. Třeba ve velkém šili roušky. Magistrát také přispěl Juventusu částkou 30 tisíc korun na nákup dezinfekčních prostředků.

V současné době se připravuje táborová činnost na výjezdové a příměstské tábory, které proběhnou v letních měsících.

"Tábory pojedou, budeme mít 9 výjezdových a 12 příměstských táborů, pojede přírodovědná stanice, což je naše pobočka," uzavřel Firla.

O příměstské týdenní tábory je každoročně velký zájem, první začíná hned začátkem července, Kapacita jednoho tábora je zhruba třicet dětí.

---

Moře z NJ bazénu nebude, ale teplá voda ano

Teploty mají v příštím týdnu opět vystoupat nad 20 stupňů a na otevření se připravují venkovní koupaliště. Bazén v Novém Jičíně chce standardně otevřít 1. června. V těchto dnech zde finišují údržbové práce.

Koupaliště se budou muset letos v létě přizpůsobit nařízeným hygienickým podmínkám. Zpříjemnit pobyt v areálu se tak novojičínský bazén snaží alespoň několika drobnými úpravami. Z prostoru například zmizely některé povrchy, na kterých to návštěvníkům klouzalo.

Pavel Kelar, ředitel bazénu: “Odstranili jsme keramickou dlažbu, ta je nahrazena kamenným kobercem. Takže předpokládám, že ubyde zranění a pádů, protože ta dlažba nebyla úplně ideální.

Zrekultivovaný je také okolní trávník a pracovníci bazénu obnovují nátěry některých ploch.

Marek Pohořelský, plavčík: “Natíráme tobogán, čistíme bazény, dezinfikujeme, prostě, co je potřeba, tak děláme. Určitě už se těšíme, až konečně se bazén otevře, přijdou lidi a budeme dělat práci, pro kterou jsme určeni.”

Do areálu podle aktuálních nařízení vlády může zatím maximálně 300 osob. K dispozici nebude dětské hřiště a workout.

Pavel Kelar, ředitel bazénu: “Budeme se snažit návštěvníkům zpříjemnit i tu vodu. Moře z toho neuděláme ani slanou vodu, ale bazén budeme přihřívat. Všechno souvisí s tím, jaké budou teploty, ale určitě budeme vodu přihřívat tak, aby se tady návštěvníci cítili příjemně.”

Otevírat se už znovu nebude sousední krytý bazén, ten provozovatel zpřístupní až v září.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-26-05-2020-17-00