Bezdomovec sám od sebe uklízí les u parku
Zcela ojedinělý případ zaznamenali strážníci v Ostravě-Mariánských Horách a Hulvákách. Jeden z bezdomovců si od nich vyžádal igelitové pytle s tím, že by chtěl uklidit lesík v Parku U Rakety. Nelíbí se mu, jak vypadá okolí místa, kde žije.
Kabely, suť, plno všelijakých odpadků a dokonce i záchodová mísa. Všech těchto věcí zbavuje lesík v Parku U Rakety v Mariánských Horách bezdomovec, který se tady usídlil a chtěl mít kolem sebe čisto.
Aleš Jurošek, okrskář, pracoviště MP Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky: ”Překvapilo mě to, protože takových osob, bez přístřeší je opravdu málo, kteří by si po sobě uklidili tam, kde prostě bydleli nebo přebývali. Po něm ten nepořádek není, ale rozhodl se uklidit nepořádek i po těch druhých, což jsem rád.”
Pan Jiří, bezdomovec: ”Podívejte se sami, co tu toho všeho ještě je kolem. ////Lidi si mají rozmyslet, proč jdou do lesa. Jestli jdou dělat bordel, tak ať jdou radši někde na hřiště zakopat si, než házet kable, konzervy, všechno možné. Potom jde vidět, kdo jakou má asi domácnost.”
Z poloviny lesoparku, který už je uklizený, se odvezlo 12 igelitových pytlů a nejméně 20 jich ještě bude.
Patrik Hujdus (Nezávislí) starosta MOb Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky: ”Za mě je to takový příklad dobré praxe, kdy nemusíme ty bezdomovce jenom kritizovat, že je tady máme a že nám znepříjemňují život, ale že je vlastně můžeme i pochválit. Někteří z nich dokážou udělat i něco pro ty ostatní.”
Igelitové pytle i odvoz odpadu zajistili strážníci ve spolupráci s radnicí.
---
Lázním Darkov někdo ukradl vzácnou sochu Živý pramen
Lázně Darkov přišly o vzácnou sochu nazvanou Živý pramen známého autora sochaře Jana Kodeta. Pro samotné lázně má socha nevyčíslitelnou kulturně historickou hodnotu, je také jejich logem a symbolem. Policie po pachateli pátrá.
Na této fotografii vidíte sochu zvanou Živý pramen, která zobrazuje symbol Lázní Darkov. V šedesátých letech ji vytvořil známý sochař Jan Kodet, který je autorem plastiky i vodní nádrže.
Socha byla součástí tohoto jezírka, který je ozdobou tohoto jezírka, který je součástí parku poblíž Společenského domu.
Lenka Krótká, obchodní ředitelka Lázní Darkov: "Tato socha neodmyslitelně patří k lázním a má pro nás nevyčíslitelnou hodnotu. Velice nás mrzí, že k odcizení sochy došlo nyní, kdy otevíráme lázeňskou sezónu i zde v historických lázních Darkov, kde přivítáme příští týden první lázeňské hosty."
Vzhledem k tomu, že socha byla těžká, nemohl ji odcizit jen jeden člověk sám.
Lenka Krótká, obchodní ředitelka Lázní Darkov: "Prosíme všechny, kteří si o víkendu 21.-22.5. všimli neobvyklého pohybu lidí či pracovní techniky, aby kontaktovali Lázně Darkov nebo PČR.”
Zlatuše Viačková, mluvčí PČR MSK: “Policisté přijali oznámení o krádeži sochy ženy Žiivý pramen. její hodnota přesáhne 10 tisíc korun. Policisté na lince 158 uvítají jakoukoliv informaci, která by pomohla k objasnění krádeže.”
---
Zprávy krátké, 26. 5. 2022, 3
Na mošnovském letišti vznikne Logistické centrum Armády České republiky. Nová vojenská základna by měla vyjít na dvě miliardy korun, práci tam najde několik stovek lidí a stát přislíbil peníze i na nutnou rekonstrukci současné přistávací dráhy.
Jiří Táborský, mluvčí Ministerstva obrany ČR: "Cílem je vybudovat logistické centrum, které propojí leteckou, železniční a silniční dopravní infrastrukturu na jednom místě. Letiště v Mošnově je pro tento účel ideální, neboť je schopné přijímat i největší dopravní letouny. Základna nebude sloužit k bojovým účelům, ale pouze jako logistické centrum. Jakmile s výstavbou vysloví souhlas orgány kraje, započnou přípravné a projektové práce."
---
Cyklisté by si měli chránit zdraví a nosit helmy
S teplým počasím samozřejmě všichni milovníci sportu vyrazili na kola a to sebou přineslo i každoroční nárůst úrazů. Během jediného víkendu tak zdravotníci ošetřovali v našem regionu hned 15 cyklistů a mnozí z nich i se zbytečným poraněním hlavy. Neměli totiž helmu.
Češi jsou cyklistický národ, což může každý za pěkného počasí vidět kolem sebe. S příchodem elektrokol se navíc k cyklistice vrátilo i mnoho seniorů a starších lidí, kteří už se na šlapání příliš necítili. Do módy přišly bike parky, kde jezdce vozí na kopec lanovka a dolů se pak řítí po upravených trailech. To vše sebou přineslo i zvýšené množství úrazů. Jen za jeden víkend museli zdravotníci zasahovat u 15 zranění.
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Kromě pádů z jízdních kol na silnicích se jednalo o úrazy vzniklé při nehodách v terénu. Ve třech případech byli cyklisté zraněni při střetech s motorovými vozidly. Dvě děti, sedm mužů a šest žen utrpělo ponejvíce středně těžká poranění, nejčastěji hlavy a končetin."
Klíčová je v podobných situacích kvalitní helma. Nejen, že může značně zmírnit případné zranění nebo trvalé následky, ale jsou i případy, kdy cyklistovi zachrání život. Je důležité, aby byla helma správně zvolená.
Josef Gelnar, prodejce cyklistického vybavení: "Po nasazení na hlavu a dotažení regulačního kolečka, by měla helma dobře sedět na temeni hlavy a neměla by se sundat z hlavy i bez zapnutých pásků."
Podle statistik helma snižuje pravděpodobnost poranění hlavy na polovinu a pravděpodobnost vážného nebo fatálního poranění hlavy na třetinu. I když je povinná pouze u dětí a mládeže do 18 let, zdravotníci ji rozhodně doporučují i dospělým.
---
Novojičíňáci vybírají, co bude ve městě nového
V Novém Jičíně vrcholí hlasování o projektech občanů, které zafinancuje participativní rozpočet. Ve hře jsou veřejné grily, psí hřiště, herna pro děti a externí defibrilátor na výletišti Čerťák.
Do finále letošní výzvy participativního rozpočtu Projekty pro Nový Jičín postoupily čtyři nápady občanů. O vítězné dvojici, která se vejde do celkové finanční částky 400 tisíc korun, nyní hlasuje veřejnost, odkaz je na webu a facebooku Zdravého města Nový Jičín.
Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “Finální hlasování běží prostřednictvím aplikace Mobilní rozhlas, kterou Nový Jičín nově užívá, a probíhá až do 31. května. každý hlasující tam má dva hlasy.”
Radim Mohler, předkladatel projektu: “Vymyslel jsem agility hřiště, veřejný park pro pejsky, kde se psi baví, překonávají se svým psovodem překážky a myslím si, že tato aktivita je v Novém Jičíně velice žádoucí a chybí tady.”
Dalibor Váhala, předkladatel projektu: “Přihlásil jsem projekt veřejného griloviště, které by mohlo sloužit občanům a návštěvníkům města. Zatraktivnilo by veřejný prostor a zároveň by sloužilo jako protipožární ochrana proti vzniku nelegálních ohnišť a podobně.”
Třetím projektem je Soptíkova herna pro nejmenší děti ve Straníku.
Josef Indrák, předkladatel projektu: “Jedná se o vyhrazenou místnost v místním komunitním centru požární zbrojnice a klubu seniorů. V případě realizace by umožnil setkávání dětí a rodičů v podnětném a hravě prostředí.”
A do čtvrtice Petr Hůla navrhuje umístit automatický defibrilátor k laickému použití v lokalitě Čerťáku. Pointou myšlenky je zvýšení bezpečnosti v místě výletiště, kde se při různých aktivitách pohybuje velké množství lidí.
---
Zprávy krátké, 26. 5. 2022, 4
Fakultní nemocnice Ostrava a její oddělení dětské a prenatální kardiologie má k dispozici nový ultrazvuk určený výhradně pro těhotné ženy. Přístroj nejvyšší možné třídy umožňuje zobrazit srdce plodu v extrémně vysoké kvalitě zobrazení. Je jediný v Moravskoslezském kraji.
Ostrava otevřela nový domov pro seniory v Antošovicích. Má celkem 32 míst v jednolůžkových a dvoulůžkových pokojích. Vznikl rekonstrukcí a dostavbou dlouhodobě nevyužívané budovy bývalé mateřské školy, která začala v srpnu roku 2020. V zadní části je zahrada s odpočinkovou zónou, pergolou a jezírkem.
---
Havířovští školáci putovali za ztracenými civilizacemi
Základní škola Moravská v Havířově je zastáncem názoru, že výuka má být spojená s prožitky. Proto každoročně pořádá pro ostatní školy soutěž Pevnost Moravská, tentokrát na téma Putování za ztracenými civilizacemi.
Děti z havířovských škol mohly prozkoumat starověké civilizace Inků, Aztéků či Mayů a seznámily se s egyptskými panovníky. Příprava originální vědomostní soutěže spojené se zážitky trvala Základní škole Moravská měsíc.
Jaroslav Drlík, učitel ZŠ Moravská: "To dobrodružství je dobré v tom, že děti ani neví, že se něco naučí. Navštíví v Egyptě Tutanchamona, vyzkouší si postavit mayský akvadukt, navštíví Krétu a minojské bludiště."
anketa: "Jsou to vlastně tři pyramidy, které jsou na sobě postavené a pod nimi je chodba s podzemním jezerem. Myslím, že to je dobré, něco se tady naučíme, baví mě to a je to dobře vymyšlené.”
Soutěž měla být inspirací i pro ostatní kantory.
Jaroslav Drlík, učitel ZŠ Moravská: "Když se spojí to dobrodružství ve škole s tou osobností ve škole, tak z toho může vzejít něco nádherného a ti žáci odcházejí nejen vzdělaní, vychovaní, ale také nadšení pro nějakou věc."
Petr Junek, učitel Gymnázium Studentská: “Myslím, že skvělý nápad a už Komenský říkal škola hrou a tady si s tím dali opravdu ohromný kus práce."
Žáci by uvítali, kdyby se ve školách učilo více pomocí zážitků.
anketa: “Řekla bych, že jo, že bychom se více naučili, že bychom se nemuseli vše učit nazpaměť."
S originální výpravou za ztracenými civilizacemi škola v létě vyrazí i na letní tábor do Pstruží, aby zážitky mohlo prožít co nejvíce dětí.
---