Hasiči odstřelili komín u centrálního hřbitova
37 metrů vysoký komín u centrálního hřbitova ve Frýdku-Místku šel k zemi. Roky už byl nevyužívaný a stál na ploše, kde se nyní postupně pracuje na rozšíření hřbitova. Odstřel dostala na povel pyrotechnická jednotka hasičů. Použila k tomu zhruba 20 kilogramů trhaviny.
Středa, krátce před 14. hodinou. 44 let starý komín sousedící s centrálním hřbitovem ve Frýdku-Místku jde k zemi.
Anketa: 1.) "Bylo to super, jak to odpálili." 2.) "Nám to bude trochu líto. My jsme si na něj už zvykli." 3.) "Myslím si, že pro mnohé je to stresová záležitost, hlavně že se nikomu nic nestalo, kluci z toho měli asi největší radost." 4.) "Mi se to líbilo, jak byl z toho ten kouř a jak to spadlo dolů, to bylo dobré." 5.) "Bylo to rychlé a kupodivu rána a kdo nestihl záběr, tak bude asi litovat. No a pro spousty lidí to byl určitě orientační bod a teď budou hledat další. Jestli ten hřbitov nebo restauraci, nevím."
Práce na odstřelu 37 metrů vysokého komínu se připravovaly zhruba týden.
Milan Ňorek, střelmistr HZS JMK: "Jsou náročné na výpočet, stanovení nálože, stanovení technologie toho odstřelu, tak aby ten objekt spadl požadovaným směrem a nedošlo k nějakému poškození nebo ohrožení okolí."
Komín byl původně součástí kotelny, která v minulosti vytápěla velké skleníky tehdejšího zahradnictví. To už léta neexistuje a město po něm vykoupilo pozemky.
Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Důvodem odstřelu tohoto komínu je výstavba centrálního hřbitova, druhé části. Komín se nachází právě v cestě budoucího chodníku, takže proto musí ustoupit stavbě."
Milan Ňorek, střelmistr HZS JMK: "Ten destrukční řez zabírá zhruba polovinu obvodu toho komínového tělesa. S tím, že nabito máme celkově zhruba 20 kilogramů trhaviny."
Demolice byla doporučena už v roce 2018 a Báňský úřad ji následně povolil v prosinci loňského roku. Kvůli covidu byla ale odložena až na srpen.
Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Zajímavostí je, že jsme mohli nechat zdemolovat ten komín nějakou stavební firmou, nicméně jsme to nabídli hasičům k tomu, aby to využili pro trénink a nácvik své pyrotechnické jednotky."
Milan Ňorek, střelmistr HZS JMK: "Každý komín je obtížné odstřelit, protože každá taková práce může přinést nějaká skrytá rizika, o kterých nemůžeme úplně třeba vědět, může být nějakým způsobem nějak porušená ta zeď nebo neúměrně zpevněná. Není to třeba v projektové dokumentaci a takové věci nás mohou překvapit. Snažíme se to eliminovat pečlivým průzkumem a přípravou."
Cihly, které na místě odstřelu zůstaly, si mohou zájemci libovolně odnést. Město začne s úklidem zbytků suti příští týden.
Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Ten komín je z krásných cihel, jsou to lícovky a odveze se to jako odpad na skládku."
První etapa rozšíření centrálního hřbitova by měla být hotová ještě letos. Termín kompletního dokončení je naplánován na říjen příštího roku.
---
Policisté objasnili hned 5 loupeží v Ostravě - Porubě
I když Ostrava - Poruba patří k bezpečnějším částem města, k trestné činnosti samozřejmě dochází i tam. V průběhu letních měsíců nebývale vzrostl počet loupeží, ale policisté se na lupiče okamžitě zaměřili a dnes je už většina z nich za mřížemi.
Na konci června se brzy ráno vracel domů do Poruby mladík. Přijel z akce v centru tramvají, ve které si ho ale bohužel vyhlédl 25letý recidivista. Když muž vystoupil na vozovně, která je přes den jedním z nejrušnějších míst Poruby, vrhl se na něj.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: " V nestřeženém okamžiku zezadu měl obviněný poškozeného napadnout a domáhat se věcí, které měl u sebe. I přes odpor poškozeného muže se měl pachatel zmocnit dvou zlatých řetízků, které se mu nakonec podařilo strhnout z krku. Svým jednání způsobil škodu za více jak 15.000,- Kč."
Ostravští kriminalisté řešili v Porubě celkem 5 podobných loupeží. Díky osobní znalosti a operativní činnosti v terénu zjistili, že jde o více pachatelů a pouze dva případy spolu souvisí. Zadrženo bylo postupně 5 pachatelů. Jednu loupež totiž spáchala dvojice.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Komisař 4. oddělení obecné kriminality Ostrava zahájil trestní stíhání a obvinil muže ze zvlášť závažného zločinu loupež. V případě prokázání viny obviněným hrozí až 10 let vězení."
Poruba patří v rámci Ostravy k bezpečnějším lokalitám. V období pandemie se kriminalita navíc ještě snížila.
Lucie Baránková Vilamová, starostka Poruby: "Ta křivka byla nestandardní kvůli covidu. Když jsme se dívali na tvrdá data, tak to všechno kleslo dolů o polovinu a teď jde ta křivka zase nahoru. Uvidíme, co to udělá v dlouhodobém průměru, ale ten trend kriminality v Porubě je klesající."
Vedení městského obvodu se pravidelně schází nad problémy s kriminalitou s vedením strážníků i státní policie. Nejvíce stížností občanů se týká hluku a výtržností v nočních hodinách, což jsou většinu jen přestupky.
---
Školy se připravují na testování žáků
Z havířovského magistrátu začala distribuce testů do základních škol. Ředitelé ještě nevědí, kolik rodičů odmítne testování, nebo kolik žáků zůstane doma. Předpokládají ale, že to budou jednotky.
Kolik je dětí ve školách, tolik testů ředitelé dostanou na první tři testování. Havířov, jakožto obec s rozšířenou působností, dostal prostřednictvím hasičů z kraje téměř 34 tisíc testů. Ty si nyní vyzvedávají zástupci škol.
Rodiče mohou testování svých dětí odmítnout. V takovém případě musí žák jíst v jídelně odděleně, měl by mít zvláštní toalety a nosit i ve třídě ochranu dýchacích cest.
Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Bude to zvláštní situace v těch třídách, protože ty děti budou nějakým způsobem označeny a je to vždy špatně, když se někdo vymyká tomu běžnému nastavení. A děti, pokud budou muset celé vyučování sedět v roušce, nebo respirátoru, tak to nebude dobře. Záleží, jak se k tomu rodiče postaví."
Ředitelé se skutečný stav dozvědí až 1. září. Myslí si, že výhrady bude mít malé procento rodičů.
Svatopluk Novák, ředitel ZŠ Na Nábřeží: "Předpokládám, že v jednotkách nějaké takové děti budou podle zkušeností, které jsme měli z konce minulého školního roku, ale bude jich opravdu málo. Já si myslím, že nějaké větší problémy by v kolektivu nastat neměly. Samozřejmě učitelé i zaměstnanci budou poučeni, že mají hlídat nějaké případné projevy něčeho špatného.”
Testování se nebude týkat dětí starších dvanácti let, které mají ukončené očkování.
---
Muzeum NJ uchovává, co nosili Zátopkovi na hlavě
Sportovní legenda manželů Zátopkových ožila v novém filmu, který slaví úspěch na karlovarském festivalu. Vzpomínku na olympioniky ovšem uchovává také Muzeum Novojičínska. Jedná se samozřejmě o klobouky.
Muzeum Novojičínska uchovává mnoho unikátních klobouků a čepic, které patřily osobnostem ze světa umění, vědy nebo politiky. Jsou mezi nimi také pokrývky hlavy, které nosil slavný sportovní manželský pár - Dana a Emil Zátopkovi. Jejich legenda v těchto dnech ožila díky premiéře filmu Zátopek. Připomenout si ji ale můžeme právě i návštěvou muzea.
Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Novojičínské muzeum má ve svých sbírkách několik exponátů, které nám v roce 2009 osobně věnovala Dana Zátopková. Tehdy Muzeum Novojičínska dělalo výstavu Klobouk dolů, která byla ve Valdštejnském paláci, kde jsme prezentovali unikátní klobouky slavných osobností ve spolupráci s Národním muzeem a Vojenským historickým ústavem.”
Ve Valdštejnském paláci tehdy při setkání s Danou Zátopkovou nechyběla ani TV Polar.
Muzeum dnes uchovává například manšestrový klobouk, který Emil Zátopek nosil, když na zahradě své vily sekal trávu.
Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Tato čepice pochází z majetku Emila Zátopka, je s odznakem z tradiční soutěže Běh Emila Zátopka, který se každoročně koná.”
Dva klobouky, které patřily sportovní dvojici, v současné době zapůjčilo muzeum na výstavu Dámy a pánové, držte si klobouky, která je ve Šluknovském zámku.
---
Pony express – poštu přepraví jezdci na koních
Pony express připomíná Ameriku 19. století, kdy kovbojové doručovali poštu v koňském sedle. z východního na západní pobřeží to osamělí jezdci zvládli za několik dní. Poštu teď mohli kovbojům svěřit také Opavané. Pohledy či dopisy mohli rozeslat do celého světa.
Na Dolním náměstí vyrostla na čas malá poštovna. Ten, kdo zde předal k odeslání pohled či dopis, mohl počítat tím, že jej stejně jako v Americe v 19. století budou přepravovat jezdci na koních. Doručení garantují do všech koutů světa.
Ondřej Binar, pošťák, Československý Pony express: „Pohlednici orazíme, předáme koni. Koně to převezou přes svou trasu na různé pošty a rozešlou se do celého světa.“
V Opavě mohli lidé poštu kovbojům svěřit po 21. Nicméně v republice se Pony express jel poprvé už v r. 1988. Protože v té době bylo vše „americké“ nepřijatelné, je s podivem, že kovbojové s klobouky, v červených košilích a se žlutými šátky vládnoucím komunistům nevadili.
Miroslav Kozelský, předák moravské severní větve, Československý Pony express: „Oni většinou na štěstí nevěděli, o co jde. A nás si v podstatě nikdo nevšímal.“
Jezdci na koních se střídají po 20 km. Zásilky zavezou do určitých míst, odkud je pak převezme Česká pošta a dopraví k adresátům.
David Hanák, jezdec, Československý Pony express: „Trasu se snažíme vybírat tak, ať jedeme co nejméně po silnici. Volíme zkratky, lesní či polní cesty.“
Pony express garantuje doručení zásilky za jakýchkoliv okolností. Pokud kurýr nebude moci použít koně, bude se muset vydat na trasu po svých.
---