Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Některé mosty v Opavě jsou stále mimo provoz
  • ZZS prokázala při povodních vysokou profesionalitu
  • Dobrovolníci z Adry chodí už 20 let do domova seniorů
  • Úřední budova v Novém Jičíně uzavře oficiální vchod
  • Náborová akce “Pojď hrát hokej” měla úspěch

Některé mosty v Opavě jsou stále mimo provoz

Ničivá povodeň zasáhla zhruba třetinu celého Opavska. Tedy asi 4 a půl km čtverečních plochy a vytopila na 6 600 domů. Proud řeky Opavy byl tak silný, že poškodil i několik mostů.

Extrémní povodeň v Opavě poničila několik mostů přes řeku Opavu, které tak jsou stále mimo provoz.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “My jsme zkontrolovali ty mosty a lávky, takže dva mosty ještě na Palhanci jsou také v havarijním stavu, nesmí se po nich ani chodit ani jezdit.”

Už teď je jasné, že hrozí zřícením most na Ratibořské ulici a bude se stavět nový.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Proběhlo jednání s ŘSD ohledně nového mostu na Ratibořské ulici. Příští týden by mohlo začít výběrové řízení tak, aby se začalo co nejdříve. Bude postaven náhradní provizorní most, který bude nástavbový nad současným mostem a vedle metrová lávka pro chůzi. Bude to pro osobní automobily, MHD a vozidla IZS. Nebudou na to moct samozřejmě kamiony.”

Provizorní most by měl být hotový do konce října. Nový most pak v příštím roce.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Jakmile bude vysoutěžena stavba nového mostu, tak tento provizorní most se musí také odstranit.”

Ve velmi špatném stavu je i most u vojenského splavu, na který je v současné době povolen vstup pouze chodcům.

Roman Konečný, mluvčí Opavy: “Musí se ještě podívat odborníci, kteří navrhnou, co s tím mostem bude dál. Jestli bude muset být demolice, nebo jestli se bude dát opravit. Po tu dobu, protože toto je vlastně jediná možnost jak se dostat do zahrádkářské kolonie Zátiší, jsme vytvořili takovou provizorní cestu, která vede kolem Stříbrného jezera po cyklostezce, aby auta se zde mohla dostat.”

Pro těžkou techniku pak město buduje provizorní panelovou cestu, která do chatové oblasti Zátiší povede od severního obchvatu.

---

ZZS prokázala při povodních vysokou profesionalitu

Zdravotnická záchranná služba byla při zvládání povodní v minulých dnech jednou z klíčových složek Integrovaného záchranného systému MS kraje. Pozemní posádky prováděly evakuaci i akutní zásahy a vrtulník létal do zcela odříznutých oblastí. Aktivován byl i traumatologický plán.

Zdravotnická záchranná služba se na podobné situace, jako jsou povodně připravuje dlouhodobě. A to nejen v odborné rovině, ale i materiálové a technické. Byla například zakoupena velkokapacitní sanitka, velitelské vozidlo ale také třeba elektrocentrály, záchranné vesty, obleky do vody apod. Záchranáři nejprve pomáhali s evakuací nemocnic, pak se ale situace natolik zhoršila, že bylo nutné aktivovat traumaplán. Výjezdové jednotky byly posíleny o 10 skupin. 

David Holeš, náměstek ředitele ZZS MS kraje: " V oblasti Bruntálska a Krnovská jsme umístili i posádku do Karlovic, protože jsme věděli, že obec bude zanedlouho zcela odříznuta od pomoci pozemní cestou. Také v oblasti Krnova jsme posilovali prostředky, protože jsme jednotky rozdělili na pravou a levou stranu řeky."

Letečtí záchranáři se účastnili zásahů u akutně a kriticky nemocných pacientů, ke kterým se sanitky nemohly po zemi dostat. Ze zatopených domů evakuovali celkem čtyři ohrožené pacienty s využitím palubního jeřábu.

David Koudelka, vedoucí lékař Letecké záchranné služby ZZS MS kraje: "Letecká záchranka byla prakticky od rána ve vzduchu. Mezi transporty se podílela na zásazích u těch nemocných, kam se pozemní posádka nedostala. Byly to lokality na Bruntálsku, Valašsku. Na Krnovsku jsme zasahovali pomocí palubního jeřábu, kterým může posádka dostat lékaře přímo na místo zásahu, ale také transportovat, evakuovat pacienta z nepřístupného terénu."

Jen během neděle, kdy byla situace nejhorší, zasahoval vrtulník u osmi misí v zatopených oblastech. Nárůst vzletů proti běžným dům byl sto procent. Pracovníci tísňové linky 155 řešili přes 2 tisíce hovorů za den. Po celém kraji pomáhali také krizoví interventi, kteří poskytovali psychickou pomoc. 

---

Dobrovolníci z Adry chodí už 20 let do domova seniorů

Dobrovolníci už 20 let navštěvují klienty domova pro seniory na ulici 28. října. Právě tady navíc ADRA začala se svými dobrovolnickými programy, které postupně rozšířila. Významné výročí spolupráce teď všichni společně oslavili.

Dobrovolníci z Adry se sešli společně s klienty Domova pro seniory Frýdek-Místek, aby oslavili 20 let zdejšího dobrovolnického programu.

Anketa dobrovolníci 1.) "Jmenuji se Aneta Erbanová. Dobrovolnictví se věnuji 14 let a dává mi to stále radost." – Za kým docházíte? – "Docházím tady za panem Pustějovským, který je ležící. Je to už 4 roky, co spolu trávíme každý týden nějaký čas. Takže panu Pustějovskému energie už ubývá trochu, ale pořád si tu návštěvu ještě užije a těšíme se vzájemně na sebe."

Anketa dobrovolníci 2.) "Jmenuji se Břetislav Němec a dobrovolnictví se věnuji 20 let." – Co vám to dává? Proč to děláte? – "Protože mám rád lidi."

Anketa dobrovolníci 3.) "Zaujalo mě heslo Adry, které vám teď řeknu. Znáte, které je heslo? Sázíme pomoc, sklízíme radost. A to mě prostě nakoplo tady do toho, mimo to dělám ještě v Centru aktivních seniorů, takže mám toho dost, jsem přítel Lidového domu. Tady mám svoji drahou Vlastičku, se kterou si velmi rozumíme."

ADRA začínala s projektem dobrovolnictví právě ve zdejším domově. Za 20 let tady prošlo přes 160 dobrovolníků, kteří seniorům věnovali úctyhodných 23 283 hodin svého volného času.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Jsem rád, že tady máme velkou účast dobrovolníků, která čítá v tuto chvíli skoro 30 osob. Hodně se daří teď zapojovat i studentský klub. Takže máme i jiné aktivity než jenom takový tandem uživatele a jednoho dobrovolníka."

Stanislav Staněk, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Ta činnost je různorodá, protože jsou lidé různorodí. Tak si čtou, chodí na procházky, dokonce si zpívají. My tady posíláme i studentský dobrovolnický klub, který se seniory nacvičuje rukodělné práce. Tak, aby se jim motorika zlepšovala. A těch aktivit je spousta." - Víme, že dobrovolníků není nikdy dost. - "To je pravda, dobrovolníků nikdy není dost, protože pořád jsou lidé, kteří se cítí sami. A lék proti samotě je jenom, když se najde někdo, kdo tu samotu naplní."

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já bych chtěl velmi poděkovat Adře, že má dobrovolníky, že tady fungují ve Frýdku-Místku. Tady v domově se Frýdku-Místku jsou 20 let, což je obdivuhodné. Já si dobrovolníků velmi vážím, že ve svém volném čase, bez úplaty chodí za uživateli domova, navazují s nimi kamarádské vztahy, vyplňují jejich volný čas. Takže za to jim opravdu velmi děkuji a jak jsem řekl na začátku, děkuji i Adře, protože domov pro seniory není jediným zařízením, kde dobrovolníci chodí. Ale jsou to i další zařízení sociálních služeb. Ať je to penzion pro seniory, hospic, jsou také ale i v domově pro děti a já opravdu budu rád, když budeme s Adrou i nadále spolupracovat."

Pokud by se někdo chtěl stát dobrovolníkem a pomáhat lidem, stačí se obrátit na kterékoliv dobrovolnické centrum Adry.

---

Úřední budova v Novém Jičíně uzavře oficiální vchod

Pět měsíců budou lidé vstupovat do budovy novojičínského městského úřadu na Divadelní ulici náhradním vchodem. Odemčeny budou dveře z ulice Tyršova. Důvodem je rekonstrukce v oblasti oficiální vstupní části.

Stavební úpravy v přízemí budovy městského úřadu v Novém Jičíně na Divadelní ulici začaly v srpnu, dosud probíhaly v prostoru bývalého bufetu, ze kterého vzniká zasedací místnost.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Prostory, které jsou teď, předmětem rekonstrukce, kde má tedy vzniknout nová zasedací multifunkční místnost, byly dlouhodobě neobsazené. A tím, že pociťuje nedostatek prostor pro zasedání výborů, komisí, pro přípravu, například voleb, konání různých školení a seminářů, tak toto bude vhodné místo, které bude efektivně využito.”

Největším přínosem prací bude ovšem vytvoření bezbariérového vstupu.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Protože dneska je ten příjezd i třeba pro rodiče s kočárkem složitý, jsou tam sice takové koleje na těch schodech, ale ty jsou prudké vozíčkář nemá šanci tady najet a musí tu budovu celou objíždět.”

Chod úřadu práce nenaruší, nicméně dočasně bude změněn vstup do budovy.

Zdeněk Petroš, vedoucí Odboru organizačního, MěÚ Nový Jičín: “Od prvního října bude uzavřen hlavní vchod do budovy Divadelní 1 a bude uzavřen zhruba do konce února. Po tuto dobu bude fungovat na novém místě podatelna, kterou budeme muset přemístit, a zároveň bude hlavní vchod tady z ulice Tyršova.”

Celkové náklady rekonstrukce vstupu dosáhnou 8,5 milionů korun bez DPH, práce potrvají do srpna příštího roku.

---

Náborová akce “Pojď hrát hokej” měla úspěch

Hokejový klub Karviná zorganizoval v rámci Týdne hokeje velkou náborou akci pro nejmenší děti a jejich rodiče. Kampaň Davida Pastrňáka přilákala mnoho zájemců, bylo mezi nimi i několik děvčat.

Hokejový klub Karviná stejně jako ostatní kluby v České republice hledá nové hráče hokeje. Na zimním stadionu přivítal potencionální hráče a to už od dvou do sedmi let.

Dominik Pawliczek, svazový trenér, trenér 4. 5.a 6. třídy HK Karviná: "Tady máme takový stánek, kde rodiče zaregistrují své dítě, dostanou dárečky, flašky, dresy."

anketa: rodiče s dětmi: "Chceme to zkusit, jestli ho to chytne nebo ne, tak doufáme, že jo." "Starší syn hraje a malý Šimon se chce podívat na to. Chce to i vyzkoušet. Šimi, chceš to vyzkoušet? Já chci zkusit hrát hokej." "Já jsem babička teda a zkusíme, jesti nechce hrát hokej." "Protože tatínek hrával hokej." "Tatínek hrál hokej, tak chce hrát taky hokej. Ty chceš hrát hokej?"

Dominik Pawliczek, svazový trenér, trenér 4. 5.a 6. třídy HK Karviná: "Ten zájem rodičů je čím dál větší a za to jsme hrozně rádi."

Tomáš Foltýn, hlavní trenér přípravky HK Karviná: "Ty první tréninky netrénujeme děti s pukem, první je důležité, aby se naučily na tom ledě bezpečně pohybovat."

Na začátku trénují všechny děti společně, chlapci i děvčátka, rozdělují se pak až v pozdějším věku, rozdělování začíná v kategorii mladších žáků. 

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
26. září 2024, 16:00

Některé mosty v Opavě jsou stále mimo provoz

Ničivá povodeň zasáhla zhruba třetinu celého Opavska. Tedy asi 4 a půl km čtverečních plochy a vytopila na 6 600 domů. Proud řeky Opavy byl tak silný, že poškodil i několik mostů.

Extrémní povodeň v Opavě poničila několik mostů přes řeku Opavu, které tak jsou stále mimo provoz.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “My jsme zkontrolovali ty mosty a lávky, takže dva mosty ještě na Palhanci jsou také v havarijním stavu, nesmí se po nich ani chodit ani jezdit.”

Už teď je jasné, že hrozí zřícením most na Ratibořské ulici a bude se stavět nový.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Proběhlo jednání s ŘSD ohledně nového mostu na Ratibořské ulici. Příští týden by mohlo začít výběrové řízení tak, aby se začalo co nejdříve. Bude postaven náhradní provizorní most, který bude nástavbový nad současným mostem a vedle metrová lávka pro chůzi. Bude to pro osobní automobily, MHD a vozidla IZS. Nebudou na to moct samozřejmě kamiony.”

Provizorní most by měl být hotový do konce října. Nový most pak v příštím roce.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Jakmile bude vysoutěžena stavba nového mostu, tak tento provizorní most se musí také odstranit.”

Ve velmi špatném stavu je i most u vojenského splavu, na který je v současné době povolen vstup pouze chodcům.

Roman Konečný, mluvčí Opavy: “Musí se ještě podívat odborníci, kteří navrhnou, co s tím mostem bude dál. Jestli bude muset být demolice, nebo jestli se bude dát opravit. Po tu dobu, protože toto je vlastně jediná možnost jak se dostat do zahrádkářské kolonie Zátiší, jsme vytvořili takovou provizorní cestu, která vede kolem Stříbrného jezera po cyklostezce, aby auta se zde mohla dostat.”

Pro těžkou techniku pak město buduje provizorní panelovou cestu, která do chatové oblasti Zátiší povede od severního obchvatu.

---

ZZS prokázala při povodních vysokou profesionalitu

Zdravotnická záchranná služba byla při zvládání povodní v minulých dnech jednou z klíčových složek Integrovaného záchranného systému MS kraje. Pozemní posádky prováděly evakuaci i akutní zásahy a vrtulník létal do zcela odříznutých oblastí. Aktivován byl i traumatologický plán.

Zdravotnická záchranná služba se na podobné situace, jako jsou povodně připravuje dlouhodobě. A to nejen v odborné rovině, ale i materiálové a technické. Byla například zakoupena velkokapacitní sanitka, velitelské vozidlo ale také třeba elektrocentrály, záchranné vesty, obleky do vody apod. Záchranáři nejprve pomáhali s evakuací nemocnic, pak se ale situace natolik zhoršila, že bylo nutné aktivovat traumaplán. Výjezdové jednotky byly posíleny o 10 skupin. 

David Holeš, náměstek ředitele ZZS MS kraje: " V oblasti Bruntálska a Krnovská jsme umístili i posádku do Karlovic, protože jsme věděli, že obec bude zanedlouho zcela odříznuta od pomoci pozemní cestou. Také v oblasti Krnova jsme posilovali prostředky, protože jsme jednotky rozdělili na pravou a levou stranu řeky."

Letečtí záchranáři se účastnili zásahů u akutně a kriticky nemocných pacientů, ke kterým se sanitky nemohly po zemi dostat. Ze zatopených domů evakuovali celkem čtyři ohrožené pacienty s využitím palubního jeřábu.

David Koudelka, vedoucí lékař Letecké záchranné služby ZZS MS kraje: "Letecká záchranka byla prakticky od rána ve vzduchu. Mezi transporty se podílela na zásazích u těch nemocných, kam se pozemní posádka nedostala. Byly to lokality na Bruntálsku, Valašsku. Na Krnovsku jsme zasahovali pomocí palubního jeřábu, kterým může posádka dostat lékaře přímo na místo zásahu, ale také transportovat, evakuovat pacienta z nepřístupného terénu."

Jen během neděle, kdy byla situace nejhorší, zasahoval vrtulník u osmi misí v zatopených oblastech. Nárůst vzletů proti běžným dům byl sto procent. Pracovníci tísňové linky 155 řešili přes 2 tisíce hovorů za den. Po celém kraji pomáhali také krizoví interventi, kteří poskytovali psychickou pomoc. 

---

Dobrovolníci z Adry chodí už 20 let do domova seniorů

Dobrovolníci už 20 let navštěvují klienty domova pro seniory na ulici 28. října. Právě tady navíc ADRA začala se svými dobrovolnickými programy, které postupně rozšířila. Významné výročí spolupráce teď všichni společně oslavili.

Dobrovolníci z Adry se sešli společně s klienty Domova pro seniory Frýdek-Místek, aby oslavili 20 let zdejšího dobrovolnického programu.

Anketa dobrovolníci 1.) "Jmenuji se Aneta Erbanová. Dobrovolnictví se věnuji 14 let a dává mi to stále radost." – Za kým docházíte? – "Docházím tady za panem Pustějovským, který je ležící. Je to už 4 roky, co spolu trávíme každý týden nějaký čas. Takže panu Pustějovskému energie už ubývá trochu, ale pořád si tu návštěvu ještě užije a těšíme se vzájemně na sebe."

Anketa dobrovolníci 2.) "Jmenuji se Břetislav Němec a dobrovolnictví se věnuji 20 let." – Co vám to dává? Proč to děláte? – "Protože mám rád lidi."

Anketa dobrovolníci 3.) "Zaujalo mě heslo Adry, které vám teď řeknu. Znáte, které je heslo? Sázíme pomoc, sklízíme radost. A to mě prostě nakoplo tady do toho, mimo to dělám ještě v Centru aktivních seniorů, takže mám toho dost, jsem přítel Lidového domu. Tady mám svoji drahou Vlastičku, se kterou si velmi rozumíme."

ADRA začínala s projektem dobrovolnictví právě ve zdejším domově. Za 20 let tady prošlo přes 160 dobrovolníků, kteří seniorům věnovali úctyhodných 23 283 hodin svého volného času.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Jsem rád, že tady máme velkou účast dobrovolníků, která čítá v tuto chvíli skoro 30 osob. Hodně se daří teď zapojovat i studentský klub. Takže máme i jiné aktivity než jenom takový tandem uživatele a jednoho dobrovolníka."

Stanislav Staněk, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Ta činnost je různorodá, protože jsou lidé různorodí. Tak si čtou, chodí na procházky, dokonce si zpívají. My tady posíláme i studentský dobrovolnický klub, který se seniory nacvičuje rukodělné práce. Tak, aby se jim motorika zlepšovala. A těch aktivit je spousta." - Víme, že dobrovolníků není nikdy dost. - "To je pravda, dobrovolníků nikdy není dost, protože pořád jsou lidé, kteří se cítí sami. A lék proti samotě je jenom, když se najde někdo, kdo tu samotu naplní."

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já bych chtěl velmi poděkovat Adře, že má dobrovolníky, že tady fungují ve Frýdku-Místku. Tady v domově se Frýdku-Místku jsou 20 let, což je obdivuhodné. Já si dobrovolníků velmi vážím, že ve svém volném čase, bez úplaty chodí za uživateli domova, navazují s nimi kamarádské vztahy, vyplňují jejich volný čas. Takže za to jim opravdu velmi děkuji a jak jsem řekl na začátku, děkuji i Adře, protože domov pro seniory není jediným zařízením, kde dobrovolníci chodí. Ale jsou to i další zařízení sociálních služeb. Ať je to penzion pro seniory, hospic, jsou také ale i v domově pro děti a já opravdu budu rád, když budeme s Adrou i nadále spolupracovat."

Pokud by se někdo chtěl stát dobrovolníkem a pomáhat lidem, stačí se obrátit na kterékoliv dobrovolnické centrum Adry.

---

Úřední budova v Novém Jičíně uzavře oficiální vchod

Pět měsíců budou lidé vstupovat do budovy novojičínského městského úřadu na Divadelní ulici náhradním vchodem. Odemčeny budou dveře z ulice Tyršova. Důvodem je rekonstrukce v oblasti oficiální vstupní části.

Stavební úpravy v přízemí budovy městského úřadu v Novém Jičíně na Divadelní ulici začaly v srpnu, dosud probíhaly v prostoru bývalého bufetu, ze kterého vzniká zasedací místnost.

Václav Dobrozemský (ODS), 2. místostarosta Nového Jičína: “Prostory, které jsou teď, předmětem rekonstrukce, kde má tedy vzniknout nová zasedací multifunkční místnost, byly dlouhodobě neobsazené. A tím, že pociťuje nedostatek prostor pro zasedání výborů, komisí, pro přípravu, například voleb, konání různých školení a seminářů, tak toto bude vhodné místo, které bude efektivně využito.”

Největším přínosem prací bude ovšem vytvoření bezbariérového vstupu.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Protože dneska je ten příjezd i třeba pro rodiče s kočárkem složitý, jsou tam sice takové koleje na těch schodech, ale ty jsou prudké vozíčkář nemá šanci tady najet a musí tu budovu celou objíždět.”

Chod úřadu práce nenaruší, nicméně dočasně bude změněn vstup do budovy.

Zdeněk Petroš, vedoucí Odboru organizačního, MěÚ Nový Jičín: “Od prvního října bude uzavřen hlavní vchod do budovy Divadelní 1 a bude uzavřen zhruba do konce února. Po tuto dobu bude fungovat na novém místě podatelna, kterou budeme muset přemístit, a zároveň bude hlavní vchod tady z ulice Tyršova.”

Celkové náklady rekonstrukce vstupu dosáhnou 8,5 milionů korun bez DPH, práce potrvají do srpna příštího roku.

---

Náborová akce “Pojď hrát hokej” měla úspěch

Hokejový klub Karviná zorganizoval v rámci Týdne hokeje velkou náborou akci pro nejmenší děti a jejich rodiče. Kampaň Davida Pastrňáka přilákala mnoho zájemců, bylo mezi nimi i několik děvčat.

Hokejový klub Karviná stejně jako ostatní kluby v České republice hledá nové hráče hokeje. Na zimním stadionu přivítal potencionální hráče a to už od dvou do sedmi let.

Dominik Pawliczek, svazový trenér, trenér 4. 5.a 6. třídy HK Karviná: "Tady máme takový stánek, kde rodiče zaregistrují své dítě, dostanou dárečky, flašky, dresy."

anketa: rodiče s dětmi: "Chceme to zkusit, jestli ho to chytne nebo ne, tak doufáme, že jo." "Starší syn hraje a malý Šimon se chce podívat na to. Chce to i vyzkoušet. Šimi, chceš to vyzkoušet? Já chci zkusit hrát hokej." "Já jsem babička teda a zkusíme, jesti nechce hrát hokej." "Protože tatínek hrával hokej." "Tatínek hrál hokej, tak chce hrát taky hokej. Ty chceš hrát hokej?"

Dominik Pawliczek, svazový trenér, trenér 4. 5.a 6. třídy HK Karviná: "Ten zájem rodičů je čím dál větší a za to jsme hrozně rádi."

Tomáš Foltýn, hlavní trenér přípravky HK Karviná: "Ty první tréninky netrénujeme děti s pukem, první je důležité, aby se naučily na tom ledě bezpečně pohybovat."

Na začátku trénují všechny děti společně, chlapci i děvčátka, rozdělují se pak až v pozdějším věku, rozdělování začíná v kategorii mladších žáků. 

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-26-09-2024-16-00