Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Zrušení vánočních trhů znamená pro prodejce velké ztráty
  • Na Slovensko za lockdownu raději jen v nutných případech
  • Domov pro seniory Korýtko čeká rekonstrukce
  • Magický klavír v proměnách času
  • Do Ostravy míří nejlepší parahokejisté světa

Zrušení vánočních trhů znamená pro prodejce velké ztráty

Co s tím zbožím budeme dělat? Kdo nám zaplatí ztráty? Tyto otázky si nyní pokládají prodejci na vánočních trzích. Pochopení pro vládní rozhodnutí o zrušení venkovního prodeje nemají.

Ve čtvrtek odpoledne začali v Havířově prodejci vybalovat své zboží na vánoční trhy. O jejich osudu právě v té době rozhodovala vláda. Do nákupu zboží a produktů investovali stánkaři obrovské peníze. Do poslední chvíle věřili, že k uzavření nedojde.

anketa: "To je to nejhorší, protože musíte dopředu objednat zboží a to je zboží, které nevydrží. Když to zruší, tak nevím, co s tím budu dělat."

Pokud ano, měl byste pro to pochopení a jakou kompenzaci byste uvítal od státu?

anketa: “Pochopení bych proto neměl, když je to ve venkovním prostorách. Když lidé mohou do obchodů a tady venku se lidé rozprostřou, tak pro to pochopení nemám."

anketa: "My jsme naočkovaní stánkaři. My s tím nemáme problém. Věříme tomu, že vánoční trhy budou. Protože lidi nadávali, jak to loni nebylo.”

Co by pro vás znamenalo, kdyby řekli, že se to ruší?

anketa: “Asi zkrachujeme už. Protože celý rok je to špatné. Obrovské ztráty pro nás.”

anketa: "Vybalujeme, takže věříme, že to bude.”

anketa: "Zbytečná práce, to hlavně. Celkově ztráty, ono je to zboží, které se musí dopředu připravit. To není, že to leží doma."

Věříte, že ty trhy zůstanou? 

anketa: "Věřím, musíme věřit.”

Vánoční trhy měly v Havířově začít právě v pátek. Na náměstí však už stojí jen zavřené stánky. Město je ale odvážet nebude.

---

Na Slovensko za lockdownu raději jen v nutných případech

Lockdown, který od tohoto týdne platí na Slovensku, se dotýká také Čechů, kteří do sousední země cestují z nejrůznějších důvodů.

Přímo na hranicích se Slovenskem je provoz plynulý. Policejní kontroly ze strany hlídek české a slovenské policie jsou v těchto dnech jen namátkové. Přesto by s nimi lidé měli počítat.

Daniela Vlčková, mluvčí Policie ČR MSK: “Posílení výkonu služby na vytipovaných hraničních přechodech stále probíhá. Na státní hranici se Slovenskou republikou se v rámci Krajského ředitelství Policie Moravskoslezského kraje jedná o hraniční přechod Mosty u Jablunkova. Policisté odboru cizinecké policie se zde zaměřují především na kontrolu možné tranzitní nelegální migrace. K této činnosti mimo jiné využívají speciální techniku, například přístroj na detekci srdeční činnosti.”

Lidé mířící na Slovensko by se měli zajímat, jaké podmínky pro jejich cestu aktuálně platí. Při delším pobytu musí počítat například respektováním nočního zákazu vycházení.

Život na Slovensku je omezen jen na nejnutnější míru. Lidé tam nyní mohou cestovat jen do práce, školy nebo prodejen s nezbytným zbožím. Češi se musí připravit na to, že pro cestu na Slovensko potřebují vyplnit elektronický formulář a mít u sebe doklad o negativním PCR testu. Nenaočkovaní lidé mají povinnou karanténu. Pro tu platí řada výjimek, například pro transit, přeshraniční pracovníky nebo účastníky pohřbů.

---

Domov pro seniory Korýtko čeká rekonstrukce

Domov pro seniory Korýtko čeká komplexní rekonstrukce. Klienti se proto budou muset na dva roky přestěhovat jinam. Po dokončení přestavby se ze zastaralé nevyhovující budovy stane moderní objekt s kvalitním zázemím.

Domov pro seniory Korýtko v Zábřehu poskytuje dvě registrované sociální služby – domov pro seniory a domov se zvláštním režimem o celkové kapacitě 242 míst. Budova už je ale zastaralá a proto chce ostravský magistrát investovat až půl miliardy korun do její rekonstrukce.

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: „O potřebě rekonstrukce objektu Domova Korýtko hovoříme již mnoho let a mám radost, že přes mnohé peripetie jsme nyní konečně dospěli k jejímu faktickému zahájení. Je to jeden z našich největších domovů pro seniory. Byl postaven v roce 1985."

Rekonstrukce potrvá asi dva roky a protože bude komplexní, není možné klienty stěhovat pouze v rámci objektu. Budou proto přemístěni do budov Čtyřlístku, což je organizace města, která se stará o zdravotně postižené.

Jan Seidler, ředitel Domova Korýtko: „Vím, že i přes veškerou snahu bude toto období komplikované, a to nejen pro naše klienty, ale také pro všechny zaměstnance organizace. Budeme se snažit zajistit, aby stěhování a následný pobyt v náhradních prostorách byl pro všechny, zejména pro klienty, co nejméně náročný a aby byl pro ně zajištěn maximální možný komfort."

Aktuálně magistrát hledá zhotovitele stavby. Nabídky mohou stavebníci podávat do 9. prosince. Začít by se mohlo v únoru příštího roku. 

---

Magický klavír v proměnách času

Po roční přestávce vynucené koronavirovou pandemií se opět vrací nesoutěžní klavírní festival pro žáky základních uměleckých škol Magický klavír v proměnách času. Přihlásit se mohl každý, kdo měl chuť zahrát si před publikem. Za nástroj usedlo víc jak sto dětí. Nechyběla ani oblíbené koncertování v kostýmech.

Na 9. ročník nesoutěžního festivalu dorazilo do slezské metropole 115 mladých hudebníků z 20 škol, především z Moravy.

Ludmila Majnušová, organizátorka akce, ved. klavírního odd. ZUŠ Opava: „Přijíždí sem děti, které se účastní soutěží. A pak také obyčejné děti, které si rády zahrají. Vyzkouší si krásné prostředí a mají z toho radost.“

 Stejně, jako v minulém ročníku, tak i letos si děti mohly připravit masku, se kterou zasedly ke klaviatuře.

František, Pacas, ZUŠ Karviná – Mizerov: „V předkladu Winter Rides znamená Zimní jízdy. To mi vybavilo lyžaře. V bundě mi bylo trochu teplo, musel jsem si sundat rukavice, ale jinak to bylo dobré.“

Součástí festivalu byly také tradiční worshopy. Zkušení pedagogové radili začínajícím klavíristům s nastudováním skladby.

Jana Vondráčková, pedagog, Fakulta umění, Ostravská univerzita: „Můžeme nabídnout osobitý přístup. S každým studentem pracujeme jinak. Snažíme se v tom krátkém čase odhadnout, co nejvíce potřebuje.“

Alžbeta Šupíková, ZUŠ Opava: „Myslím, že jsem dávala špatně důrazy a jinak jsem to cítila, než to asi mělo být. Nebylo to tolik jazzové.“

Ke konzultaci se mohli přihlásit nejen mladí hudebníci, ale také jejich pedagogové.

---

Do Ostravy míří nejlepší parahokejisté světa

Ostravská RT TORAX ARENA bude patřit mimořádnému turnaji za účasti nejlepších para hokejových týmů světa. International Para Hockey Cup nabídne během šesti hracích dnů 12 zápasů světové elity.

Do Ostravy se po půl roce opět vracejí nejlepší para hokejové týmy světa. A to na International Para Hockey Cup 2021, který začne 12. prosince na ledě RT Torax arény v Ostravě-Porubě.

Jiří Šindler, hlavní organizátor turnaje: “Ostrava už je dneska srdcem para hokeje. Po těch MS, proto jsme zvolili Ostravu znovu a hlavně RT Torax Arena má přesně ty parametry, které pro tento turnaj potřebuje. Takže se tady opravdu sejde čtyřka nejlepších týmů na světě. Rusko, Kanada, Spojené státy a ČR.”

Turnaj je zároveň přípravou na paralympijské hry, které se uskuteční začátkem března v Pekingu, kam se náš národní tým kvalifikoval.

Jan Szturc, asistent trenéra parahokejové reprezentace: “Zároveň chceme využít toho, že si můžeme zahrát proti nejlepším týmům na světě, od kterých bychom se rádi učili a kluci získají zkušenosti a povědomí o tom, kam ta špička jakoby směřuje.”

Martin Kudela, brankář parahokejové reprezentace: “My se na turnaj těšíme velice, protože turnaj s takovými týmy které nás čekají je velký přínos pro celý tým. Samozřejmě jedná se o ty nejlepší, takže nemůžeme si přát víc, než s nima si zahrát. Těžcí jsou všichni. Ono se říká nepodceňovat a to platí o všech týmech. Vždycky je to těžký zápas.”

Hrát se bude systémem každý s každým dvoukolově a budou se sčítat body. Primárně nejde o celkový výsledek, ale o to, aby si týmy spolu zahrály kvalitní turnaje.

---Mohlo by Vás také zajímat