Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Historici informovali o minulosti Knížecího domu
  • Dva Poláci k nám jezdili krást Mazdy
  • V Porubě vznikl už třetí krizový byt
  • ZŠ a MŠ Prameny uspořádala Den naruby
  • Halové soutěže mladých hasičů se zúčastnilo na 700 dětí

Historici informovali o minulosti Knížecího domu

Zajímavé odhalení učinili historici při zkoumání Knížecího domu v Jablunkově. Archeologové při vykopávkách potvrdili, že dnešní obyvatelé města chodí po více než půl metru vysoké vrstvě nejrůznějšího materiálu, včetně popela z dřívějších domů.

Celou řadu zajímavých informací se mohli dozvědět účastníci přednášky o historii Knížecího domu v Jablunkově. Při nedávné rekonstrukci bylo odhaleno, že původní vstup byl o více než půl metru níže. Ve vrstvách byl objeven například popel z původních vyhořelých stavení. Ničivých požárů, při kterých lehlo téměř celé starobylé městečko, bylo minulosti více. 

Samotná historie Knížecího domu sahá do poloviny 16. století.

Ondřej Haničák, historik Slezského zemského muzea v Opavě: “On zvenku ten objekt nevypadá příliš zajímavě, dalo by se říci, že při pouhém pohledu jakoby člověka nezaujme. Ale ta jeho stavební historie je tak spletitá a komplikovaná, že vlastně svědčí o tom, že je to jeden z nejstarších objektů ve městě Jablunkově a ta historie městečka Jablunkov a obecně Těšínského knížectví je s tímto objektem velmi těsně spjata. Právě ty rekonstrukční práce odhalily celou řadu indicií, které byly dříve nepřístupné nebo nebyly viditelné. Jedná se například o skladbu zdiva, různé dilatační spáry, zazděné či přizděně omítkové vrstvy, které vlastně dávají určitou logiku tomu vývoji. Že něco muselo být dříve, než něco jiného. Tato fáze předcházela této. A na základě těchto indicií nebo poukázek se dá stavební historie toho objektu relativně přesně rekonstruovat. Knížecí dům byl velmi odlišný od svého okolí, ale právě v tom předmoderním období. Jablunkov se dramatickým způsobem změnil v druhé polovině, respektive v závěru 19. století a na jeho počátku. A vlastně tou proměnou Jablunkova jakoby ztratila ta jedinečnost ten svůj původní význam. Dnes už to není patrné, ale pokud si rekonstruujeme podobu městečka právě v polovině 19. století, tehdy uvidíme, že podoba toho zděného patrového objektu s dlouhým průčelním podloubím zděným a rovněž klenutým, byla v místních souvislostech jedinečná.”

Cenná odhalení učinili archeologové, kteří se prokopali až na původní nejnižší podlahu domu.

Martina Uhlářová, archeoložka Muzea Těšínska: “Dostali jsme se v průčelí toho domu o 50 až 60 centimetrů níže. A to nám dává indicie k tomu, že tehdy ten povrch, kterým oni do domu vstupovali, byl právě o těch 60 centimetrů níže, než je současný.”

Množství významných nálezů archeologové našli v prostoru černé kuchyně. Dávný život Jablunkovanů mohli dokumentovat pomocí nalezených střepů nebo zbytků jídel.

Martina Uhlářová, archeoložka Muzea Těšínska: “To se podařilo rekonstruovat takový ten každodenní život. Našly se úlomky skla buď z oken, nebo skleněných lahví. Není jich moc, ale podařilo se je najít. Nebo třeba jsme rekonstruovali jídelníček podle ořezaných kostí, například vepřových nebo kuřecích. Našly se pecky od švestek či oříšky.”

---

Dva Poláci k nám jezdili krást Mazdy

Kriminalistům se podařilo zadržet dva členy polského gangu, kteří do naší země jezdili krást auta. Zaměřovali se především na japonské vozy Mazda, které nemají tak dokonalé zabezpečení, jako třeba Škodovky. K otevření a nastartování vozu používali elektronické zařízení.

Na konci loňského roku byli v MS kraji ukradeny 3 Mazdy a hned v únoru ohlásila majitelka, že ji bylo ukradeno auto z parkoviště v Ostravě-Porubě. 

hovor na tísňovou linku, okradená majitelka vozidla:  "Dobrý den, před 20 minutami mi ukradli v Porubě auto, je to Mazda CX3."

Operační středisko ihned předalo informaci o hledaném vozidle prostřednictvím vysílaček všem hlídkám v terénu a kriminalistům a začalo rozsáhlé pátrání. Zjistilo se, že podobné auto někdo ukradl i od den dříve na Olomoucku.

pokyny operačního důstojníka:  "Prohlídky na D1. V případě, že spatříte vozidlo Mazda CX3, proveďte kontrolu, je možné že bude mít vyměněné značky."

Kriminalisté zjistili, že k nám pachatelé jezdí z Polska vozidlem Hyundai a už den po krádeži je měli.  Přiznali se ke dvěma ukradeným Mazdám.

Tomáš Robenek, kriminalista: "Pachatelé se dostávali do vozidel bez poškození dveří. Následně dekódovali imobilizér za pomocí zařízení, které sloužilo ke krádeži vozidel. Vozidlo nastartovali a odjížděli směrem do Polska."  

Bylo štěstí, že pachatelé obou krádeží byli dopadeni v tak krátkém čase. Během několika dalších dní už by bylo prý vozidlo rozebráno na náhradní díly.

Patrik Heinzke, kriminalista: "Jeden z pachatelů vystupoval pod skrytou identitou svého netrestaného bratra, kdy se vydával za jednovaječné dvojče." 

I když se pachatelé přiznali pouze ke dvěma ukradeným Mazdám, je pravděpodobné, že jich ukradli minimálně pět. Podle kriminalistů jsou japonská a korejská auta nyní v hledáčku zlodějů pro slabší zabezpečení. 

---

Krátké zprávy, 27. února, 16 h - 1

Hejtman Ivo Vondrák v pátek vystoupil z hnutí ANO. Oznámil to na začátku jednání krajského předsednictva hnutí.

Josef Bělica (ANO), krajský předseda hnutí ANO: “Jednání bylo velmi rychlé, bylo korektní z obou dvou stran a já dále naše vnitřní procesy ani personální záležitosti komentovat nebudu.”

Ivo Vondrák (nez): Mně připadá skutečně hloupé, když a místo toho, aby se tady někdo staral a vnímal o to, co se v tomto kraji děje, tak se v podstatě postaví jako nejdůležitější to, zda-li jsem někoho podpořil či nepodpořil. Ale já nepředpokládám nějaké další změny, my jsme s koalicí dohodnutí. Já jsem dohodnutý i s dalšími lidmi ze zastupitelstva, že bude pokračovat kraj v té podobě, jak jsme to tady zahájili v roce 2016.”

---

V Porubě vznikl už třetí krizový byt

Porubská radnice vytvořila další krizový byt pro lidi v nouzi. Vznikl v rámci projektu sociálního bydlení, který zajišťuje ostravský magistrát.

Tři projekty sociálního bydlení, v každém vytvořený jeden krizový byt. Ten poslední vznikl v těchto dnech po kompletní rekonstrukci bytu 1+1 v bytovém domě Oblouk.

Jan Dekický (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: "Vnímáme, že tady jsou mezi námi i spoluobčané, kteří nemají dostatek finančních prostředků, jsou v nějaké obtížné situaci, tak už ve třetím projektu jsme zapojeni v takzvaném sociálním bydlení."

Petra Lehká, vedoucí odboru bytového hospodářství a údržby budov, MOb Ostrava-Poruba: “S příspěvkem magistrátu jsme opravili podlahy v bytě, nové omítky jsme udělali, elektřinu, interiérové dveře, koupelnu jsme dělali novou, samozřejmě WC. No a následně společnost Ikea nám poskytla darem veškeré vybavení.”

Ikea nezapomněla ani na děti. Je tady spousta hraček a ani na ložní povlečení.

Petra Lehká, vedoucí odboru bytového hospodářství a údržby budov, MOb Ostrava-Poruba: “Bydlet tady může kdokoliv, kdo podá žádost magistrátu města Ostravy a hodnotící skupina mu přidělí body, které mu zaručí tady bydlení. Bydlet tady může maximálně 6 měsíců v krizovém bytě."

Pak se může posunout do takzvaného sociálního bydlení, kde může bydlet maximálně další dva roky. Výše nájemného zůstává stejná jako v krizovém bytě.

Petra Lehká, vedoucí odboru bytového hospodářství a údržby budov, MOb Ostrava-Poruba: "V případě, že jsou úplně v pohodě, tak mohou samozřejmě bydlet nadále, klidně po zbytek svého života."

To už ale neplatí sociální, ale běžné nájemné jako všichni ostatní. V rámci projektu sociálního bydlení v Porubě vznikne ještě dalších 9 krizových bytů.

---

ZŠ a MŠ Prameny uspořádala Den naruby

Karvinská Základní a Mateřská škola Prameny uspořádala svůj Den naruby. Jde o tradici, která se týká malých předškoláků a žáků prvních tříd - na jeden den se vyměnili.

Mezi tradiční akce Základní a Mateřské školy Prameny patří i jeden speciální den nazvaný Den naruby.


Pavla Petková, zástupkyně ředitelky školy pro I. stupeň:
"Děti z mateřské školky přicházejí do školy, aby si vyzkoušely a zažily ten zážitek, jaké to je ve škole. Všechny děti se na to těší, mají možnost si vyzkoušet práci pod vedením pedagoga, práci s různými pomůckami i vyzkoušet první zvonění.” 

Tady si předškoláci vyzkoušeli například hodinu matematiky.

Pavlína Adamiecová, učitelka: "Děti mají připravené pracovní listy, které si vypracují a mohou si je odnést domů maminkám ukázat nebo paní učitelce ve školce, počítali jsme i na interaktivní tabuli. V podstatě všechno jim šlo, některé děti píšou obráceně čísla, zrcadlově, ale to vůbec nevadí, právě proto do té školy jdou, aby se to všechno správně naučily."

anketa: předškoláci: "Se těším do školy moc, jak se budu učit všechno." "Těším se na jedničky jak dostanu." "My jsme dneska malovali čísla:"

Děti ze základní školy se na oplátku a velmi rády vrátí na jeden den do mateřinky.

---

Krátké zprávy, 27. února, 16 h - 2

Ostravský dopravní podnik od vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině přijal do pracovního poměru 32 zaměstnanců ukrajinské národnosti. Deset z nich pracuje jako dělníci v dopravě, 22 jako řidiči nebo řidičky autobusů a tramvají.

Výstaviště Černá louka Ostrava hostí o víkendu veletrh cestovního ruchu Dovolená 2023. Uskuteční se 3. a 4. března v pavilonu A. O týden později 10. a 11. března proběhne Jarní veletrh Včela.

---

Halové soutěže mladých hasičů se zúčastnilo na 700 dětí

Sbor dobrovolných hasičů v Havířově uspořádal již 33. ročník halové soutěže starších a mladších žáků. Účast byla opět rekordní. Do soutěže se zapojilo 65 družstev z celé ČR a přijeli i mladí hasiči ze Slovenka.

V Havířově se konal další ročník největší halové soutěže mladých hasičů v Česku. Disciplíny v hale Slavii plnilo na 700 dětí. Soutěž je určena hasičům do patnácti let.

Lukáš Jurok, starosta SDH Havířov: "V republice už je hodně halových soutěží, ale furt si myslíme, že tato byla kdysi jako jediná v zimním období, byla první a myslím si, že to jméno má už hodně velké.”

Lucie Zsibritová, starostka SDH Horní Suchá: "Havířov to plánuje celkem dlouho dopředu. Organizačně to mají perfektní. Vezměte si, že za hodinu a půl už je skoro půlka soutěže, takže za mne super.”

Mladí hasiči soutěžili v uzlové štafetě, běžecké štafetě dvojic a v týmové štafetě 4X40 metrů, kdy o umístění rozhodovala doslova každá vteřina.

anketa: “Dělal jsem štafetu dvojic a moc jsem se těšili. Na dnešek jsme hodně trénovali.”

anketa: “Připravovali jsme se dlouho, máme za sebou uzle a myslím, že se nám povedly. Je to takové každoroční, takže se na to těšíme.”

anketa: "Já jak jsem byl malý, tak jsem strašně obdivoval hasiče."

Během covidu sborům napříč republikou ubyly děti. Situace už se ale zlepšuje.

Jana Urbancová, SDH Havířov: "Ty děti si zvykly na volnější režim a bylo těžké je nastartovat. Každopádně po tom covidu nám začaly chodit děti už od tří let a stalo se nám, že jsme měli celé družstvo přípravky." 

První místo v kategorii mladších žáků nakonec získalo družstvo z Ostravy Heřmanic. V kategorii starších se pak nejvíce dařilo družstvu z obce Lukavice.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
27. února 2023, 16:00

Historici informovali o minulosti Knížecího domu

Zajímavé odhalení učinili historici při zkoumání Knížecího domu v Jablunkově. Archeologové při vykopávkách potvrdili, že dnešní obyvatelé města chodí po více než půl metru vysoké vrstvě nejrůznějšího materiálu, včetně popela z dřívějších domů.

Celou řadu zajímavých informací se mohli dozvědět účastníci přednášky o historii Knížecího domu v Jablunkově. Při nedávné rekonstrukci bylo odhaleno, že původní vstup byl o více než půl metru níže. Ve vrstvách byl objeven například popel z původních vyhořelých stavení. Ničivých požárů, při kterých lehlo téměř celé starobylé městečko, bylo minulosti více. 

Samotná historie Knížecího domu sahá do poloviny 16. století.

Ondřej Haničák, historik Slezského zemského muzea v Opavě: “On zvenku ten objekt nevypadá příliš zajímavě, dalo by se říci, že při pouhém pohledu jakoby člověka nezaujme. Ale ta jeho stavební historie je tak spletitá a komplikovaná, že vlastně svědčí o tom, že je to jeden z nejstarších objektů ve městě Jablunkově a ta historie městečka Jablunkov a obecně Těšínského knížectví je s tímto objektem velmi těsně spjata. Právě ty rekonstrukční práce odhalily celou řadu indicií, které byly dříve nepřístupné nebo nebyly viditelné. Jedná se například o skladbu zdiva, různé dilatační spáry, zazděné či přizděně omítkové vrstvy, které vlastně dávají určitou logiku tomu vývoji. Že něco muselo být dříve, než něco jiného. Tato fáze předcházela této. A na základě těchto indicií nebo poukázek se dá stavební historie toho objektu relativně přesně rekonstruovat. Knížecí dům byl velmi odlišný od svého okolí, ale právě v tom předmoderním období. Jablunkov se dramatickým způsobem změnil v druhé polovině, respektive v závěru 19. století a na jeho počátku. A vlastně tou proměnou Jablunkova jakoby ztratila ta jedinečnost ten svůj původní význam. Dnes už to není patrné, ale pokud si rekonstruujeme podobu městečka právě v polovině 19. století, tehdy uvidíme, že podoba toho zděného patrového objektu s dlouhým průčelním podloubím zděným a rovněž klenutým, byla v místních souvislostech jedinečná.”

Cenná odhalení učinili archeologové, kteří se prokopali až na původní nejnižší podlahu domu.

Martina Uhlářová, archeoložka Muzea Těšínska: “Dostali jsme se v průčelí toho domu o 50 až 60 centimetrů níže. A to nám dává indicie k tomu, že tehdy ten povrch, kterým oni do domu vstupovali, byl právě o těch 60 centimetrů níže, než je současný.”

Množství významných nálezů archeologové našli v prostoru černé kuchyně. Dávný život Jablunkovanů mohli dokumentovat pomocí nalezených střepů nebo zbytků jídel.

Martina Uhlářová, archeoložka Muzea Těšínska: “To se podařilo rekonstruovat takový ten každodenní život. Našly se úlomky skla buď z oken, nebo skleněných lahví. Není jich moc, ale podařilo se je najít. Nebo třeba jsme rekonstruovali jídelníček podle ořezaných kostí, například vepřových nebo kuřecích. Našly se pecky od švestek či oříšky.”

---

Dva Poláci k nám jezdili krást Mazdy

Kriminalistům se podařilo zadržet dva členy polského gangu, kteří do naší země jezdili krást auta. Zaměřovali se především na japonské vozy Mazda, které nemají tak dokonalé zabezpečení, jako třeba Škodovky. K otevření a nastartování vozu používali elektronické zařízení.

Na konci loňského roku byli v MS kraji ukradeny 3 Mazdy a hned v únoru ohlásila majitelka, že ji bylo ukradeno auto z parkoviště v Ostravě-Porubě. 

hovor na tísňovou linku, okradená majitelka vozidla:  "Dobrý den, před 20 minutami mi ukradli v Porubě auto, je to Mazda CX3."

Operační středisko ihned předalo informaci o hledaném vozidle prostřednictvím vysílaček všem hlídkám v terénu a kriminalistům a začalo rozsáhlé pátrání. Zjistilo se, že podobné auto někdo ukradl i od den dříve na Olomoucku.

pokyny operačního důstojníka:  "Prohlídky na D1. V případě, že spatříte vozidlo Mazda CX3, proveďte kontrolu, je možné že bude mít vyměněné značky."

Kriminalisté zjistili, že k nám pachatelé jezdí z Polska vozidlem Hyundai a už den po krádeži je měli.  Přiznali se ke dvěma ukradeným Mazdám.

Tomáš Robenek, kriminalista: "Pachatelé se dostávali do vozidel bez poškození dveří. Následně dekódovali imobilizér za pomocí zařízení, které sloužilo ke krádeži vozidel. Vozidlo nastartovali a odjížděli směrem do Polska."  

Bylo štěstí, že pachatelé obou krádeží byli dopadeni v tak krátkém čase. Během několika dalších dní už by bylo prý vozidlo rozebráno na náhradní díly.

Patrik Heinzke, kriminalista: "Jeden z pachatelů vystupoval pod skrytou identitou svého netrestaného bratra, kdy se vydával za jednovaječné dvojče." 

I když se pachatelé přiznali pouze ke dvěma ukradeným Mazdám, je pravděpodobné, že jich ukradli minimálně pět. Podle kriminalistů jsou japonská a korejská auta nyní v hledáčku zlodějů pro slabší zabezpečení. 

---

Krátké zprávy, 27. února, 16 h - 1

Hejtman Ivo Vondrák v pátek vystoupil z hnutí ANO. Oznámil to na začátku jednání krajského předsednictva hnutí.

Josef Bělica (ANO), krajský předseda hnutí ANO: “Jednání bylo velmi rychlé, bylo korektní z obou dvou stran a já dále naše vnitřní procesy ani personální záležitosti komentovat nebudu.”

Ivo Vondrák (nez): Mně připadá skutečně hloupé, když a místo toho, aby se tady někdo staral a vnímal o to, co se v tomto kraji děje, tak se v podstatě postaví jako nejdůležitější to, zda-li jsem někoho podpořil či nepodpořil. Ale já nepředpokládám nějaké další změny, my jsme s koalicí dohodnutí. Já jsem dohodnutý i s dalšími lidmi ze zastupitelstva, že bude pokračovat kraj v té podobě, jak jsme to tady zahájili v roce 2016.”

---

V Porubě vznikl už třetí krizový byt

Porubská radnice vytvořila další krizový byt pro lidi v nouzi. Vznikl v rámci projektu sociálního bydlení, který zajišťuje ostravský magistrát.

Tři projekty sociálního bydlení, v každém vytvořený jeden krizový byt. Ten poslední vznikl v těchto dnech po kompletní rekonstrukci bytu 1+1 v bytovém domě Oblouk.

Jan Dekický (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: "Vnímáme, že tady jsou mezi námi i spoluobčané, kteří nemají dostatek finančních prostředků, jsou v nějaké obtížné situaci, tak už ve třetím projektu jsme zapojeni v takzvaném sociálním bydlení."

Petra Lehká, vedoucí odboru bytového hospodářství a údržby budov, MOb Ostrava-Poruba: “S příspěvkem magistrátu jsme opravili podlahy v bytě, nové omítky jsme udělali, elektřinu, interiérové dveře, koupelnu jsme dělali novou, samozřejmě WC. No a následně společnost Ikea nám poskytla darem veškeré vybavení.”

Ikea nezapomněla ani na děti. Je tady spousta hraček a ani na ložní povlečení.

Petra Lehká, vedoucí odboru bytového hospodářství a údržby budov, MOb Ostrava-Poruba: “Bydlet tady může kdokoliv, kdo podá žádost magistrátu města Ostravy a hodnotící skupina mu přidělí body, které mu zaručí tady bydlení. Bydlet tady může maximálně 6 měsíců v krizovém bytě."

Pak se může posunout do takzvaného sociálního bydlení, kde může bydlet maximálně další dva roky. Výše nájemného zůstává stejná jako v krizovém bytě.

Petra Lehká, vedoucí odboru bytového hospodářství a údržby budov, MOb Ostrava-Poruba: "V případě, že jsou úplně v pohodě, tak mohou samozřejmě bydlet nadále, klidně po zbytek svého života."

To už ale neplatí sociální, ale běžné nájemné jako všichni ostatní. V rámci projektu sociálního bydlení v Porubě vznikne ještě dalších 9 krizových bytů.

---

ZŠ a MŠ Prameny uspořádala Den naruby

Karvinská Základní a Mateřská škola Prameny uspořádala svůj Den naruby. Jde o tradici, která se týká malých předškoláků a žáků prvních tříd - na jeden den se vyměnili.

Mezi tradiční akce Základní a Mateřské školy Prameny patří i jeden speciální den nazvaný Den naruby.


Pavla Petková, zástupkyně ředitelky školy pro I. stupeň:
"Děti z mateřské školky přicházejí do školy, aby si vyzkoušely a zažily ten zážitek, jaké to je ve škole. Všechny děti se na to těší, mají možnost si vyzkoušet práci pod vedením pedagoga, práci s různými pomůckami i vyzkoušet první zvonění.” 

Tady si předškoláci vyzkoušeli například hodinu matematiky.

Pavlína Adamiecová, učitelka: "Děti mají připravené pracovní listy, které si vypracují a mohou si je odnést domů maminkám ukázat nebo paní učitelce ve školce, počítali jsme i na interaktivní tabuli. V podstatě všechno jim šlo, některé děti píšou obráceně čísla, zrcadlově, ale to vůbec nevadí, právě proto do té školy jdou, aby se to všechno správně naučily."

anketa: předškoláci: "Se těším do školy moc, jak se budu učit všechno." "Těším se na jedničky jak dostanu." "My jsme dneska malovali čísla:"

Děti ze základní školy se na oplátku a velmi rády vrátí na jeden den do mateřinky.

---

Krátké zprávy, 27. února, 16 h - 2

Ostravský dopravní podnik od vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině přijal do pracovního poměru 32 zaměstnanců ukrajinské národnosti. Deset z nich pracuje jako dělníci v dopravě, 22 jako řidiči nebo řidičky autobusů a tramvají.

Výstaviště Černá louka Ostrava hostí o víkendu veletrh cestovního ruchu Dovolená 2023. Uskuteční se 3. a 4. března v pavilonu A. O týden později 10. a 11. března proběhne Jarní veletrh Včela.

---

Halové soutěže mladých hasičů se zúčastnilo na 700 dětí

Sbor dobrovolných hasičů v Havířově uspořádal již 33. ročník halové soutěže starších a mladších žáků. Účast byla opět rekordní. Do soutěže se zapojilo 65 družstev z celé ČR a přijeli i mladí hasiči ze Slovenka.

V Havířově se konal další ročník největší halové soutěže mladých hasičů v Česku. Disciplíny v hale Slavii plnilo na 700 dětí. Soutěž je určena hasičům do patnácti let.

Lukáš Jurok, starosta SDH Havířov: "V republice už je hodně halových soutěží, ale furt si myslíme, že tato byla kdysi jako jediná v zimním období, byla první a myslím si, že to jméno má už hodně velké.”

Lucie Zsibritová, starostka SDH Horní Suchá: "Havířov to plánuje celkem dlouho dopředu. Organizačně to mají perfektní. Vezměte si, že za hodinu a půl už je skoro půlka soutěže, takže za mne super.”

Mladí hasiči soutěžili v uzlové štafetě, běžecké štafetě dvojic a v týmové štafetě 4X40 metrů, kdy o umístění rozhodovala doslova každá vteřina.

anketa: “Dělal jsem štafetu dvojic a moc jsem se těšili. Na dnešek jsme hodně trénovali.”

anketa: “Připravovali jsme se dlouho, máme za sebou uzle a myslím, že se nám povedly. Je to takové každoroční, takže se na to těšíme.”

anketa: "Já jak jsem byl malý, tak jsem strašně obdivoval hasiče."

Během covidu sborům napříč republikou ubyly děti. Situace už se ale zlepšuje.

Jana Urbancová, SDH Havířov: "Ty děti si zvykly na volnější režim a bylo těžké je nastartovat. Každopádně po tom covidu nám začaly chodit děti už od tří let a stalo se nám, že jsme měli celé družstvo přípravky." 

První místo v kategorii mladších žáků nakonec získalo družstvo z Ostravy Heřmanic. V kategorii starších se pak nejvíce dařilo družstvu z obce Lukavice.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-27-02-2023-16-00