Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Lidé “zachraňují” mláďata zajíců, ale je to špatně
  • Začala rekonstrukce frekventované silnice Přemyslovců
  • Násilníky i zloděje řetízků v NJ policisté dopadli
  • Hospic pořídil ze sbírky kyslíkové koncentrátory
  • Krnovská nemocnice má nový CT přístroj

Lidé “zachraňují” mláďata zajíců, ale je to špatně

Od března se v přírodě objevují první mláďata zajíce polního. Bohužel, lidé je často považují za opuštěná a nosí je do záchranných stanic, na Novojičínsku do Bartošovic. Ta ale vyzývá, aby je lidé nesbírali a nechali je na místě. Mláďata nejsou sama.

Populace zajíce polního je v Česku nízká a nedaří se ji rozmnožit ani v novojičínských lesích. Mláďata zajíce se začínají rodit od března, kromě přirozených predátorů, ekologických a zemědělských faktorů, je jim nepřítelem i člověk.

Jiří Schindler, správce městských lesů v NJ: “Matka klade čtyři až šest mláďat, ale navštěvuje je pouze v době kojení, potom pobíhá někde kolem, a to je to období, kdy ta mláďata zůstávají sama. V té době někteří turisté si myslí, že ta mláďata jsou osamocena. Vezmou je a zavezou je do Bartošovic.”

Petr Orel, vedoucí Záchranné stanice Bartošovice: “Od začátku roku jsme přijali asi dvaadvacet zajíčků. Lidé pořád nechápou, že zajíčci se rodí zcela osrstěni, samostatní, samice není u nich, chodí k nim akorát na kojení. Jsou zcela vybaveni na mrazy, takže to přežívají a není je potřeba v žádném případě zachraňovat.”

Problém souvisí s tím, že populace zajíců se přesidluje i k městům, kde je hodně zeleně a více zdrojů potravy. O to častěji pak lidé mláďata nacházejí.

Petr Orel, vedoucí Záchranné stanice Bartošovice: “My se s tím samozřejmě umíme vypořádat, umíme je odchovat, jdou vypustit zpět do volné přírody, ale znamená to obrovskou personální zátěž.”

Než se mláďata vrátí do přírody, musí být totiž v péči záchranářů zhruba tři měsíce.

---

Začala rekonstrukce frekventované silnice Přemyslovců

Začala rekonstrukce frekventované ulice Přemyslovců v Ostravě-Mariánských Horách. Opravy jsou plánovány po jednotlivých etapách a vjezd pro individuální automobilovou dopravu bude, až na výjimky, zakázán. Důvodem oprav je rekonstrukce vodovodu a kanalizace.

Pokud bydlíte v Mariánských horách možná už jste si všimli, že začala rekonstrukce ulice Přemyslovců, která patří mezi hlavní tahy tímto městským obvodem. Hlavním důvodem oprav je rekonstrukce kanalizace a vodovodu pod touto ulicí a částí ulice 1. máje. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „S ohledem na skutečnost, že rekonstrukce vodovodu a kanalizace zasáhne ulici Přemyslovců v celé délce i šíři, rozhodli jsme využít této příležitosti pro její celkovou rekonstrukci, tedy v návaznosti na rekonstrukci sítí upravit provoz v ulici, zlepšit podmínky pro pěší i cyklisty, vytvořit parkovací místa pro obslužnost obchodů, obnovit zeleň. Návrh reaguje na požadavky městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky i podněty Městského ateliéru prostorového plánování a architektury pro tento typ ulic. Stavba je koordinována také se správci jiných inženýrských sítí tak, aby do dokončené ulice nikdo roky nezasahoval, což se bohužel často děje."

V první etapě se začne od ulice 28. října po Martinskou. Ve směru na Vítkovice bude zcela uzavřen jeden jízdní pruh dlouhý 135 metrů. Podobných úseků bude celkem deset i na ulici Přemyslovců začnou práce od kruhového objezdu, který se nachází na ulici Novoveská.

Jan Kotala, vedoucí oddělení vodohospodářských staveb: "Celá stavba byla vysoutěžena za 105 milionu kč. bez DPH a vychází ze stavu sítí. Došlo tam k určitému paradoxu, kdy týden před stavbu, došlo k havárii a k zneprůtočnění kanalizační sítě. To dokazuje, že ta stavba už byla potřeba." 

Na stavbu vodovodu a kanalizace tedy naváže výměna povrchů ulice Přemyslovců. Po dokončení je v plánu úprava uspořádání dopravy, kdy bude rychlost snížena na 30 km/h. Vzniknou i samostatné cyklopruhy. Rekonstrukce je naplánována na rok a půl, takže by měla být dokončena v září 2024. 

---

S očekávaným obrovským zájmem se setkala tradiční akce, při které Povodí Odry mimořádně zpřístupňuje jindy nepřístupné prostory svých přehrad. Letos mohli lidé navštívit přehradu Šance, Kružberk a Slezská Harta. Všechna tři díla navštívilo bezmála 7 tisíc lidí.

Petr Konečný, vedoucí hrázný Vodního díla Šance: “V rámci dne otevřených dveří si lidé mohou prohlédnout strojovnu odběrné věže, kde uvidí zařízení, kterými obsluhujeme stavidlové tabule, které tam jsou.

---


Násilníky i zloděje řetízků v NJ policisté dopadli

V Novém Jičíně došlo v posledním měsíci ke dvěma závažným trestným činům, k loupežnému přepadení a ke krádeži šperků ze zlatnictví. V obou případech byli pachatelé dopadeni.

Novojičínská městská policie dopadla pachatele podezřelé z loupežného přepadení. Strážníci zadrželi dva mladíky ve věku 18 a 20 let, kteří zaútočili na třicetiletého muže. K incidentu došlo na ulici Máchova krátce po půlnoci. Násilníci svou oběť chvíli sledovali, pak ji povalili na zem.

Mladší z dvojice pachatelů tady do přepadeného muže kopal. Pak mu sebrali peněženku s platební kartou a osobními doklady a z místa odešli směrem k Bezručově ulici.

Daniel Rýdel, ředitel MP Nový Jičín: “Díky rychlé reakci strážníků, kteří poškozeného naložili do vozidla a začali pátrat po těchto podezřelých osobách, tak se je povedlo dostihnout na ulici Komenského, kde byli za použití donucovacích prostředků zpacifikování a následně předání Policii České republiky.”

Pár dní nato došlo v Novém Jičíně k další závažné události, před čtvrtou hodinou odpoledne vykradl zloděj z Frýdku-Místku zlatnictví na Masarykově náměstí. Tento muž vstoupil do prodejny s tím, že chce koupit řetízek s přívěškem sovy

René Černohorský, tiskový mluvčí Policie ČR, ÚO Nový Jičín: “V okamžiku, kdy mu prodavačka sdělila, že toto zboží v prodeji nemá, začal být agresivní, předloktím razantně několikrát udeřil do skleněné plochy prodejního pultu, čímž skleněnou výplň rozbil a z této výlohy vzal plato s 20 kusy řetízků ze žlutého kovu. Následně z provozovny utekl.”

Policisté pár minut po sedmnácté hodině téhož dne pachatele dopadli.

---

Hospic pořídil ze sbírky kyslíkové koncentrátory

Hospic ve Frýdku-Místku už má nové kyslíkové koncentrátory. Pořídil je z výtěžku charitativní sbírky Vánoční strom. Vybralo se více než 76 tisíc korun. Hospic přidal další peníze a pořídil celkem tři přístroje. Pomáhají pacientům s onemocněním plic lépe dýchat.

Úplně nové přístroje pro generování kyslíku nyní postupně umožňují používat klientům Hospice ve Frýdku-Místku. Nezaberou moc místa, jsou snadno ovladatelné a transportovatelné.

Uršula Dvořáček, sestra Hospice Frýdek-Místek: "Manipulace je velice jednoduchá. Zapojí se to do sítě, do kádinky se naleje destilovaná voda, přístroj se zapne, nastaví se na průtok kyslíku, který je daný, těch tři až pět litrů. Podle toho, jaký pacient bude potřebovat. Počkáme, až se nám kyslík v přístroji nakoncentruje a můžeme nasadit kyslíkové brýle a pacient inhaluje kyslík."

Hospic pořídil přístroje díky charitativní sbírce Vánoční strom, která probíhá tradičně přes Vánoce a pokaždé přispěje na dobrou věc ve městě. Na konci ledna byly peníze předány hospici. Vybralo se přes 76 tisíc korun.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: " Tradiční vánoční sbírka pod vánočním stromem na místeckém náměstí měla i letos hezký výsledek. A jsem rád, že lidé stále jsou ochotni přispívat na projekty, které si zaslouží naši pozornost."

Jan Jursa, ředitel Hospice Frýdek-Místek: "Ještě jednou bych rád poděkoval všem dárcům, kteří přispěli do městské sbírky Vánoční strom. Za tu darovanou částku jsme koupili celkem tři kyslíkové koncentrátory. Ty, můžeme říct, nahrazují kyslíkové lahve, které se používají v nemocnicích nebo centrální kyslíkový rozvod. My používáme tyto přístroje, které jsou přímo u postele pacienta a zlepšují mu dýchání."

Uršula Dvořáček, sestra Hospice Frýdek-Místek: "Je super, že s tím přístrojem se dá pohybovat po oddělení. Takže mohou jít k televizi, mohou jít na nějaké aktivity a pořád mají tento koncentrátor u sebe."

Jeden přístroj vyšel na zhruba 33 tisíc korun. Hospic tak přidal ke sbírce přibližně 13 tisíc a mohl snadno pořídit přístroje rovnou tři. Pomáhají hlavně klientům s onemocněním plic a dalšími nemocemi, které ovlivňují dýchání.

---

35 lidí bylo evakuováno kvůli nočnímu požáru sauny horské chaty na Pradědu v Jeseníkách. Podle vyšetřovatelů oheň způsobil škodu za minimálně 300 tisíc korun. Nikdo nebyl zraněn. V budově byly instalovány funkční hlásiče požáru.

V úterý odpoledne bude zprovozněna poslední část obchvatu Třince, byť v omezeném režimu. Řidiči budou jezdit prozatím v jednom jízdním pruhu v každém směru. Rychlostní silnice tak bude napojena až na dálnici D48.

---

Krnovská nemocnice má nový CT přístroj

Přesnější zobrazení, velká rychlost vyšetření a menší dávka rentgenového záření. To jsou hlavní přínosy nejmodernějšího CT přístroje, který právě uvedla do provozu krnovská nemocnice. Bude sloužit všem pacientům spádové oblasti Bruntálska a Krnovska.

Počítačová tomografie využívá k zobrazovacím řezům rentgenové záření. To nový přístroj snižuje až o 50%.

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MS kraje: „Tak je daleko menší zátěž, daleko větší výtěžnost, to znamená, ty obrázky jsou přesnější,je tam větší hloubka, to znamená, je to opravdu detailnější vyšetření pro ty pacienty."

Ladislav Václavec, ředitel nemocnice: „Celý ten přístroj stálo kolem 25 milionů bez DPH, největší část přístroje je z REACTu,to je těch 150 milionů, které byly na vybavení nemocnice."

Další předností nového přístroje je jeho softwarové vybavení.

Otakar Pluhař, zástupce dodavatele: „Šestnácti centimetrový detektor, který umožňuje extrémně rychlé vyšetření, ale hlavní novinkou tohoto přístroje je použití sofistikované umělé inteligence, která umožňuje odstranit šum z obrázků.“

Pořízení nového CT reaguje především na velkou poptávku po vyšetření a potřebu zkrácení čekací doby.

Ivo Šenkyřík, primář RDG oddělení:: „Poptávka po CT je poměrně velká. Pokud děláme vyšetření bez aplikace kontrastní látky, tak je to třeba řádově 8 vteřin, pokud se dělá s kontrastní látkou, tak s přípravou a podobně to může trvat 5 minut."

Marie, pacientka: „No já jsem ve středu nastoupila na neurologii na oddělení a dneska už jsem tady, takže to bylo rychlé. Ne, je to úplně v klidu, v pohodě.“

V nemocnici dále úspěšně pokračuje rekonstrukce střech a přestavba operačních sálů.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
27. března 2023, 17:00

Lidé “zachraňují” mláďata zajíců, ale je to špatně

Od března se v přírodě objevují první mláďata zajíce polního. Bohužel, lidé je často považují za opuštěná a nosí je do záchranných stanic, na Novojičínsku do Bartošovic. Ta ale vyzývá, aby je lidé nesbírali a nechali je na místě. Mláďata nejsou sama.

Populace zajíce polního je v Česku nízká a nedaří se ji rozmnožit ani v novojičínských lesích. Mláďata zajíce se začínají rodit od března, kromě přirozených predátorů, ekologických a zemědělských faktorů, je jim nepřítelem i člověk.

Jiří Schindler, správce městských lesů v NJ: “Matka klade čtyři až šest mláďat, ale navštěvuje je pouze v době kojení, potom pobíhá někde kolem, a to je to období, kdy ta mláďata zůstávají sama. V té době někteří turisté si myslí, že ta mláďata jsou osamocena. Vezmou je a zavezou je do Bartošovic.”

Petr Orel, vedoucí Záchranné stanice Bartošovice: “Od začátku roku jsme přijali asi dvaadvacet zajíčků. Lidé pořád nechápou, že zajíčci se rodí zcela osrstěni, samostatní, samice není u nich, chodí k nim akorát na kojení. Jsou zcela vybaveni na mrazy, takže to přežívají a není je potřeba v žádném případě zachraňovat.”

Problém souvisí s tím, že populace zajíců se přesidluje i k městům, kde je hodně zeleně a více zdrojů potravy. O to častěji pak lidé mláďata nacházejí.

Petr Orel, vedoucí Záchranné stanice Bartošovice: “My se s tím samozřejmě umíme vypořádat, umíme je odchovat, jdou vypustit zpět do volné přírody, ale znamená to obrovskou personální zátěž.”

Než se mláďata vrátí do přírody, musí být totiž v péči záchranářů zhruba tři měsíce.

---

Začala rekonstrukce frekventované silnice Přemyslovců

Začala rekonstrukce frekventované ulice Přemyslovců v Ostravě-Mariánských Horách. Opravy jsou plánovány po jednotlivých etapách a vjezd pro individuální automobilovou dopravu bude, až na výjimky, zakázán. Důvodem oprav je rekonstrukce vodovodu a kanalizace.

Pokud bydlíte v Mariánských horách možná už jste si všimli, že začala rekonstrukce ulice Přemyslovců, která patří mezi hlavní tahy tímto městským obvodem. Hlavním důvodem oprav je rekonstrukce kanalizace a vodovodu pod touto ulicí a částí ulice 1. máje. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „S ohledem na skutečnost, že rekonstrukce vodovodu a kanalizace zasáhne ulici Přemyslovců v celé délce i šíři, rozhodli jsme využít této příležitosti pro její celkovou rekonstrukci, tedy v návaznosti na rekonstrukci sítí upravit provoz v ulici, zlepšit podmínky pro pěší i cyklisty, vytvořit parkovací místa pro obslužnost obchodů, obnovit zeleň. Návrh reaguje na požadavky městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky i podněty Městského ateliéru prostorového plánování a architektury pro tento typ ulic. Stavba je koordinována také se správci jiných inženýrských sítí tak, aby do dokončené ulice nikdo roky nezasahoval, což se bohužel často děje."

V první etapě se začne od ulice 28. října po Martinskou. Ve směru na Vítkovice bude zcela uzavřen jeden jízdní pruh dlouhý 135 metrů. Podobných úseků bude celkem deset i na ulici Přemyslovců začnou práce od kruhového objezdu, který se nachází na ulici Novoveská.

Jan Kotala, vedoucí oddělení vodohospodářských staveb: "Celá stavba byla vysoutěžena za 105 milionu kč. bez DPH a vychází ze stavu sítí. Došlo tam k určitému paradoxu, kdy týden před stavbu, došlo k havárii a k zneprůtočnění kanalizační sítě. To dokazuje, že ta stavba už byla potřeba." 

Na stavbu vodovodu a kanalizace tedy naváže výměna povrchů ulice Přemyslovců. Po dokončení je v plánu úprava uspořádání dopravy, kdy bude rychlost snížena na 30 km/h. Vzniknou i samostatné cyklopruhy. Rekonstrukce je naplánována na rok a půl, takže by měla být dokončena v září 2024. 

---

S očekávaným obrovským zájmem se setkala tradiční akce, při které Povodí Odry mimořádně zpřístupňuje jindy nepřístupné prostory svých přehrad. Letos mohli lidé navštívit přehradu Šance, Kružberk a Slezská Harta. Všechna tři díla navštívilo bezmála 7 tisíc lidí.

Petr Konečný, vedoucí hrázný Vodního díla Šance: “V rámci dne otevřených dveří si lidé mohou prohlédnout strojovnu odběrné věže, kde uvidí zařízení, kterými obsluhujeme stavidlové tabule, které tam jsou.

---


Násilníky i zloděje řetízků v NJ policisté dopadli

V Novém Jičíně došlo v posledním měsíci ke dvěma závažným trestným činům, k loupežnému přepadení a ke krádeži šperků ze zlatnictví. V obou případech byli pachatelé dopadeni.

Novojičínská městská policie dopadla pachatele podezřelé z loupežného přepadení. Strážníci zadrželi dva mladíky ve věku 18 a 20 let, kteří zaútočili na třicetiletého muže. K incidentu došlo na ulici Máchova krátce po půlnoci. Násilníci svou oběť chvíli sledovali, pak ji povalili na zem.

Mladší z dvojice pachatelů tady do přepadeného muže kopal. Pak mu sebrali peněženku s platební kartou a osobními doklady a z místa odešli směrem k Bezručově ulici.

Daniel Rýdel, ředitel MP Nový Jičín: “Díky rychlé reakci strážníků, kteří poškozeného naložili do vozidla a začali pátrat po těchto podezřelých osobách, tak se je povedlo dostihnout na ulici Komenského, kde byli za použití donucovacích prostředků zpacifikování a následně předání Policii České republiky.”

Pár dní nato došlo v Novém Jičíně k další závažné události, před čtvrtou hodinou odpoledne vykradl zloděj z Frýdku-Místku zlatnictví na Masarykově náměstí. Tento muž vstoupil do prodejny s tím, že chce koupit řetízek s přívěškem sovy

René Černohorský, tiskový mluvčí Policie ČR, ÚO Nový Jičín: “V okamžiku, kdy mu prodavačka sdělila, že toto zboží v prodeji nemá, začal být agresivní, předloktím razantně několikrát udeřil do skleněné plochy prodejního pultu, čímž skleněnou výplň rozbil a z této výlohy vzal plato s 20 kusy řetízků ze žlutého kovu. Následně z provozovny utekl.”

Policisté pár minut po sedmnácté hodině téhož dne pachatele dopadli.

---

Hospic pořídil ze sbírky kyslíkové koncentrátory

Hospic ve Frýdku-Místku už má nové kyslíkové koncentrátory. Pořídil je z výtěžku charitativní sbírky Vánoční strom. Vybralo se více než 76 tisíc korun. Hospic přidal další peníze a pořídil celkem tři přístroje. Pomáhají pacientům s onemocněním plic lépe dýchat.

Úplně nové přístroje pro generování kyslíku nyní postupně umožňují používat klientům Hospice ve Frýdku-Místku. Nezaberou moc místa, jsou snadno ovladatelné a transportovatelné.

Uršula Dvořáček, sestra Hospice Frýdek-Místek: "Manipulace je velice jednoduchá. Zapojí se to do sítě, do kádinky se naleje destilovaná voda, přístroj se zapne, nastaví se na průtok kyslíku, který je daný, těch tři až pět litrů. Podle toho, jaký pacient bude potřebovat. Počkáme, až se nám kyslík v přístroji nakoncentruje a můžeme nasadit kyslíkové brýle a pacient inhaluje kyslík."

Hospic pořídil přístroje díky charitativní sbírce Vánoční strom, která probíhá tradičně přes Vánoce a pokaždé přispěje na dobrou věc ve městě. Na konci ledna byly peníze předány hospici. Vybralo se přes 76 tisíc korun.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: " Tradiční vánoční sbírka pod vánočním stromem na místeckém náměstí měla i letos hezký výsledek. A jsem rád, že lidé stále jsou ochotni přispívat na projekty, které si zaslouží naši pozornost."

Jan Jursa, ředitel Hospice Frýdek-Místek: "Ještě jednou bych rád poděkoval všem dárcům, kteří přispěli do městské sbírky Vánoční strom. Za tu darovanou částku jsme koupili celkem tři kyslíkové koncentrátory. Ty, můžeme říct, nahrazují kyslíkové lahve, které se používají v nemocnicích nebo centrální kyslíkový rozvod. My používáme tyto přístroje, které jsou přímo u postele pacienta a zlepšují mu dýchání."

Uršula Dvořáček, sestra Hospice Frýdek-Místek: "Je super, že s tím přístrojem se dá pohybovat po oddělení. Takže mohou jít k televizi, mohou jít na nějaké aktivity a pořád mají tento koncentrátor u sebe."

Jeden přístroj vyšel na zhruba 33 tisíc korun. Hospic tak přidal ke sbírce přibližně 13 tisíc a mohl snadno pořídit přístroje rovnou tři. Pomáhají hlavně klientům s onemocněním plic a dalšími nemocemi, které ovlivňují dýchání.

---

35 lidí bylo evakuováno kvůli nočnímu požáru sauny horské chaty na Pradědu v Jeseníkách. Podle vyšetřovatelů oheň způsobil škodu za minimálně 300 tisíc korun. Nikdo nebyl zraněn. V budově byly instalovány funkční hlásiče požáru.

V úterý odpoledne bude zprovozněna poslední část obchvatu Třince, byť v omezeném režimu. Řidiči budou jezdit prozatím v jednom jízdním pruhu v každém směru. Rychlostní silnice tak bude napojena až na dálnici D48.

---

Krnovská nemocnice má nový CT přístroj

Přesnější zobrazení, velká rychlost vyšetření a menší dávka rentgenového záření. To jsou hlavní přínosy nejmodernějšího CT přístroje, který právě uvedla do provozu krnovská nemocnice. Bude sloužit všem pacientům spádové oblasti Bruntálska a Krnovska.

Počítačová tomografie využívá k zobrazovacím řezům rentgenové záření. To nový přístroj snižuje až o 50%.

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MS kraje: „Tak je daleko menší zátěž, daleko větší výtěžnost, to znamená, ty obrázky jsou přesnější,je tam větší hloubka, to znamená, je to opravdu detailnější vyšetření pro ty pacienty."

Ladislav Václavec, ředitel nemocnice: „Celý ten přístroj stálo kolem 25 milionů bez DPH, největší část přístroje je z REACTu,to je těch 150 milionů, které byly na vybavení nemocnice."

Další předností nového přístroje je jeho softwarové vybavení.

Otakar Pluhař, zástupce dodavatele: „Šestnácti centimetrový detektor, který umožňuje extrémně rychlé vyšetření, ale hlavní novinkou tohoto přístroje je použití sofistikované umělé inteligence, která umožňuje odstranit šum z obrázků.“

Pořízení nového CT reaguje především na velkou poptávku po vyšetření a potřebu zkrácení čekací doby.

Ivo Šenkyřík, primář RDG oddělení:: „Poptávka po CT je poměrně velká. Pokud děláme vyšetření bez aplikace kontrastní látky, tak je to třeba řádově 8 vteřin, pokud se dělá s kontrastní látkou, tak s přípravou a podobně to může trvat 5 minut."

Marie, pacientka: „No já jsem ve středu nastoupila na neurologii na oddělení a dneska už jsem tady, takže to bylo rychlé. Ne, je to úplně v klidu, v pohodě.“

V nemocnici dále úspěšně pokračuje rekonstrukce střech a přestavba operačních sálů.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-27-03-2023-17-00