Sdružení chce zvážit možnost změny trasy obchvatu Havířova
Obchvat Havířova je stále živým tématem. Především jeho druhá část, která má vést přes Horní Suchou a Třanovice. Zástupci Sdružení pro přeložku a výstavbu silnice 1/11 požadují, aby byla zvážena alternativní možnost, která by trasu změnila.
V listopadu má být kraji předložena IEA obou částí výstavby obchvatu Havířova. Sdružení pro přeložku a výstavbu silnice 1/11 na svém zasedání nyní vzneslo požadavek, aby ŘSD ještě zvážilo možnost trasy, která by vedla z Horní Suché, dále na Stonavu a následně Český Těšín. Nyní projekt počítá s trasou Horní Suchá, Těrlicko, Třanovice.
Jiří Veselý, předseda Sdružení pro přeložku a výstavbu silnice 1/11: "Protože vnímáme, že zaznívají dotazy z řad občanů, proč není v jiné, případně alternativní trase, tak jsme požádali zástupce ŘSD, aby dokumentaci, která k tomuto tématu byla zpracována, znovu oprášili.”
Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora Havířova: "Kdybych měl konkrétně hovořit za Havířov, tak řeknu, že nám je jedno, jestli se na D48 dálnici napojíme v Českém Těšíně, nebo Třanovicích, to je práce ŘSD. Pokud by z té alternativní trasy vzešlo, že je levnější, výhodnější, tak proč nevymyslet alternativní trasu. Je otázkou, zda je možné přes poddolované území alternativní trasu udělat.”
Pokud bude platit nyní plánovaná trasa, požaduje Sdružení, aby bylo součástí IEA vybudování mimoúrovňové křižovatky v Třanovicích.
Martin Polášek (NEZÁVISLÍ - Těrlická koalice), starosta Těrlicka: "Původní trasa nepočítala s napojením Těrlicka a Třanovic na tuto novou komunikaci. To jsme v minulých letech doplnili o křižovatku s pracovním názvem MKÚ Třanovice 2, která by vlastně řešila napojení občanů Třanovic, Těrlicka, Dolních Domaslavic na tuto novou komunikaci. Nicméně ministerstvo dopravy tuto křižovatku vypustilo ze zpracování IEA.”
Zástupce ŘSD uvedl, že s požadavkem v Třanovicích by neměl být problém. Druhý požadavek nekomentoval. Na první etapě obchvatu panuje všestranná shoda.
---
Při nálezu podezřelého předmětu volejte policii
Jaro je obdobím, kdy je v Moravskoslezském kraji hlášeno nejvíce nálezů nevybuchlé munice z 2. sv. války. Tyto předměty mohu být smrtelně nebezpečné a je proto nutné nijak s nimi nemanipulovat a přivolat policii, která se postará o přivolání pyrotechnika a zabezpečení celé lokality.
8. dubna našli dělníci při výkopových pracích u domu v Ostravě-Hulvákách rezavou trubku. Jeden z mužů vzal rozbrušovačku a chtěl ji odřezat. Bohužel ale došlo k explozi, která ho na usmrtila. Ukázalo se, že šlo o munici z války.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Při výkopových pracích došlo k explozi a následnému úmrtí jedné osoby. Další osoba byla zraněna. Podle předběžných informací se může jednat o munici."
Toto je příklad nejhoršího možného postupu při podobném nálezu, je ale jasné, že dělníka vůbec nenapadlo, že může jít o munici. Naopak velmi správně se zachoval muž z Nového Jičína, který na procházce s dítětem našel podezřelý předmět.
Marek Olšák, nálezce: “Určitě by mě nenapadlo to vzít domů do kočárku a zavézt to třeba na městskou policii, aby si oni s tím poradili. Nechtěl jsem s tím hýbat. Takže jsem zavolal na policii České republiky a počkal jsem na hlídku, než přijeli a zajistili to místo.”
Je velmi těžké poznat u rezavých předmětů, zda jde o munici a nebo jen neškodný kus plechu, proto je potřeba nechat hodnocení na odbornících.
Luděk Horký, vedoucí pyrotechniků PČR MS kraje: "V první řadě je potřeba s předmětem nijak nemanipulovat, zavolat na linku 158, zajistit okolí tak, aby s tím nemohl manipulovat ani nikdo jiný a vyčkat na příjezd policie."
MS kraj je kvůli Ostravsko-opavské operaci lokalitou s nejčastějšími nálezy munice. Ročně zde mají pyrotechnici kolem 400 výjezdů.
---
Zprávy krátké, 27. 4. 2022, 3
Na ostravské Černé louce vzniklo nové komunitní centrum pro Ukrajince, kteří získali dočasné vízum v Česku. Centrum nabízí sociální poradenství, pomoc krizového interventa, přístupné počítače s internetovým připojením i možnost zprostředkování zaměstnání. Funguje každý den.
Ostravští strážníci zadrželi zloděje, který se dostal do sběrného dvoru OZO v Radvanicích, po prohledání všech kontejnerů se rozhodl vzít elektronické klávesy. Celou dobu ho ale sledovala obsluha kamerového systému. Muž tak brzy skončil v rukou policie.
---
Filmaři dokončují druhý díl dokumentu O zaniklé Karvinné
Amatérští filmaři z Karviné právě v těchto dnech dokončují natáčení volného pokračování dokumentu o zaniklé Karviné, který měl premiéru na podzim roku 2018. O první díl byl mimořádný zájem, filmaři dokonce 11x vyprodali sál kina Centrum.
Příznivci historie, pamětníci, ale i mladí lidé, kteří se zajímají o život svých předků v Karviné, se už teď mohou těšit na pokračování dokumentárního filmu Zaniklá Karvinná (dříve se v názvu města psala dvě n – pozn. autora). Tým filmařů pod vedením režisérky Moniky Vodákové právě dokončují poslední záběry.
Monika Vodáková, režisérka filmu: “Chybí nám několik natáčecích dní, kvůli covidu jsme nemohli natáčet, to byl problém a tak se to hodně opozdilo."
O tom, že se natočí další díl, přesvědčil filmaře obrovský zájem diváků, kteří se dožadovali opakovaného promítání.
I přes složité organizování natáčecích dnů kvůli dřívějším opatřením, se podařilo filmařům obsadit i nové role a některé scény se jim natáčeli velmi dobře.
Monika Vodáková, režisérka filmu: “Natáčeli jsme například u šachty Barbora, zase tam bylo nějaké střílení, lidé, kteří mají rádi druhou světovou, tak si přijdou na své ale víc nechci prozrazovat."
Při natáčení druhého dílu měli filmaři k dispozici i lepší techniku.
Miroslav Vodák, asistent režie, producent: "Loni jsme navázali spolupráci s MSK, který nám poskytl dotaci, za kterou jsme mohli koupit techniku, kterou jsme potřebovali, od jeřábu až po nějaké obrazovky ke kamerám atd."
Místa natáčení jsou opět vybírána podle historických fotografií.
Martina Orgoníková, průvodkyně dokumentem: "Mě natáčení kolem Art Klapky velmi baví. Díky natáčení jsem mohla nahlédnout do historie svého rodného města. "
Pokud vše půjde hladce, premiéra druhého dílu bude promítána opět v kině Centrum na podzim.
---
Charita v Novém Jičíně pomáhá deset let
Charita Nový Jičín slaví deset let svého fungování. Od první služby, kterou byl azylový dům, postupně svou pomoc sociálně slabým rozšiřuje. Potřeba je ji stále více.
Oslava 10. výročí Charity Nový Jičín se uskutečnila v Beskydském divadle. Svým pracovníkům, dobrovolníkům a podporovatelům poděkovala Charita koncertem Hradišťanu. Počátky této neziskové organizace, za nimiž stála Charita Ostrava, připomněla výstava fotografií.
Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “Přišli jsme do domu, který na nás trošku působil strašidelně. Postupně jsem ho s pomocí města opravili, začali jsme dělat jednu službu, což byl azylový dům, potom jsme přidali noclehárnu, denní centrum a tak dále.”
Hlavní sídlo charitního domu zasvěceného Matce Tereze je v Novém Jičíně na Dolní bráně, druhý azylový dům pro matky s dětmi je ve Straníku.
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Charita sama o sobě pomáhá nejen bezdomovcům, ale i maminkám, malým dětem a lidem, kteří si se svou životní situací nedokáží sami pomoci.”
Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “Mně se zdá, že ten pořadník na ty naše služby je čím dál tím delší, bohužel, to je jakoby špatná zpráva. Ale na druhou stranu, takový je vývoj společnosti a bohužel i ta chudoba k tomu našemu současnému stylu života patří.”
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje pro sociální oblast: “Já jim tedy děkuji k desetiletém práce a přeji jim do dalších desetiletí, aby se jim dařilo, a ať vnímají, že Moravskoslezský kraj je jejich partnerem.”
Zdejší Charita má 25 zaměstnanců a pracovníků na dohodu, když se k tomu přičtou dobrovolníci, včetně tříkrálových koledníků, je to celkem kolem pěti set lidí.
---
Zprávy krátké, 27. 4. 2022, 4
V pondělí 2. května začne oprava mostu silnice I/56 v Ostravě, v Místecké ulici u tamního Makra. Jeho konstrukce při diagnostice vykázala zhoršující se stavebně technický stav. V první fázi budou stavebníci pracovat za provozu obousměrným režimem 1+1. Uzavírky a dopravní omezení začnou 17. května.
Policisté pátrají po tomto muži, který je podezřelý, že 12. března ráno na ulici Slezské ve Frýdku-Místku ukradl z trezoru tamní pekárny téměř 300 tisíc korun a notebook. Pokud ho poznáváte, volejte linku 158.
---
Návštěva z Islandu v bruntálských školách
Město Bruntál navázalo spolupráci s islandskou neziskovou organizací North Consulting, která se věnuje poradenské práci pro islandské školství. Odborníci z Islandu navštívili místní školy, aby si prohlédli nové podnikatelské inkubátory a coworková centra, která zde zahájila činnost.
Učitelé bruntálských škol měli možnost se seznámit i s metodami výuky na Islandu.
Klára Vašíčková, vedoucí projektu:„Cílem setkání je výměna zkušeností, přenos nových metod práce s žáky. Včera proběhl workshop pro učitele základních škol.“
María Kristín Gylfadottir, manažerka North Consulting: “Jsme tady na pozvání vedení města Bruntálu, sdílíme s vámi islandské zkušenosti s podnikatelskými aktivitami mladých."
Islandští odborníci se seznámili s pracovišti podnikatelských inkubátorů a mohli je porovnat i s aktivitami v jejich školství.
Radek Černý, odborný učitel a průvodce: „Podle mého názoru je nejvíce zaujal integrovaný přístup, který máme k jednotlivým dovednostem. Paní byla nejvíce nadšená z naší kuchyňky.“
María Kristín Gylfadottir, manažerka North Consulting: “U nás na Islandu se podobné aktivity zaměřují hodně na textilní tvorbu, výrobu koberců. Je to docela podobné tomu, co vidíme tady u vás.“
Návštěva není jen jednostranná, projekt má pokračování.
Klára Vašíčková, vedoucí projektu: „V rámci projektu budou realizovány dvě mobility, první v České republice a v návaznosti na to v polovině května pojede zase česká skupinka na Island.“
Islandské odborníky nejvíce zaujal nový prostor mezi žáky a učiteli a poznávání podnikatelského prostředí bruntálskými školáky.
---