Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Ostrava má jako první město v zemi motoplochu
  • Středověké nálezy u novojičínského centra
  • Naši hasiči si do Hřenska odvezli 3 km hadic
  • Podchod pod tratí v Českém Těšíně ožil historií i pohádkami
  • V Lískovci se opravuje zázemí fotbalového areálu
  • Karvinské Lodičky patřily už popáté rockerům

Ostrava má jako první město v zemi motoplochu

Ostrava je znovu první. V areálu centra bezpečné jízdy LIBROS byla otevřena speciální motoplocha, která slouží pro výcvik a zkoušky motocyklistů. Moravskoslezská metropole je tak první v České republice, kde podobná dráha funguje.

Ostrava se jako první město v České republice může chlubit motoplochou, která je speciálně připravená a vybavená pro řidičský výcvik a závěrečné zkoušky motocyklistů. Do dráhy Ostrava investovala zhruba 35 milionů korun.

Dalibor Mozdřeň, vedoucí odboru dopravně správních činností MMO: "Základní rozměry, které doporučuje ministerstvo byly 95 - 125 a 9 - 10 metrů šířky. Tato plocha nabízí více než 300 metrů délky a 10 - 20 metrů šířky." 

Zpevněná asfaltová plocha má asi 300 metrů a je oficiálně akreditovaná. Řidiči se na ní mohou naučit všechno, co pak využijí jednak u zkoušek ale hlavně v provozu. 

Tomáš Otisk, instruktor autoškoly: "Je to určitě bonus a pokud tuto plochu budeme mít k dispozici i pro výcvik, tak je to super."

Antonín Měsíc, vedoucí provozu autoškol MMO: "Mají nyní připravenou plochu, která je úplně luxusní na to, aby zkoušku zdárně udělali, pokud jsou připraveni z autoškoly." 

Samotní řidiči si tuto možnost pochvalují a mnozí ji chtějí využívat i pro další zdokonalování. Nejprve je ale čekaly závěrečné zkoušky.

úspěšná absolventka závěrečné jízdy: "Asi je to lepší, jenom jsme měla problém s tou závěrečnou disciplínou, protože to bylo lehce v zatáčce. Stres je tady v tom strašně zásadní."  

Plocha ale nebude sloužit pouze motorkám. Centrum bezpečné jízdy ji chce využívat i k celoživotnímu vzdělávání řidičů a na kurzy prevence dopravních nehod. 

---

Středověké nálezy u novojičínského centra

Archeologové učinili významný objev v jednom z domů u novojičínského centra. Záchranný průzkum zde odhalil cenné nálezy ze středověku a také zajímavá zjištění ke stavebním počátkům města.

Dům na Křižíkově ulici v Novém Jičíně se nachází v městské památkové rezervaci, před rekonstrukcí zde musel proběhnout záchranný archeologický průzkum. Ten odhalil velké množství artefaktů, které vypovídají o životě lidí v tomto domě v 15. století.

Pavel Stabrava, kurátor sbírky archeologie Muzea Novojičínska: ”Vidíme tady spoustu keramických nádob. A další předmět, který souvisí s vybavením kuchyně, je to křehce dochovaný rošt.”

Další nálezy tvoří například visací zámek, hroty kopí, mince, korálky a kožené předměty. Průzkum také odhalil zajímavá zjištění ke stavebním počátkům města, třeba dispozice středověkého domu.

František Kolář, Národní památkový ústav Ostrava: “Vidíme zde i původní vstup do tohoto středověkého komorového dílu, i kde se pravděpodobně nastupovalo na původní dřevěné schodiště.”

Pavel Stabrava, kurátor sbírky archeologie Muzea Novojičínska: “Troufám si tvrdit, že nález je to rozhodně přelomový a klíčový, protože jde především o tu komplexnost, o to propojení s konkrétní historickou situací. Je to vlastně zdokumentovaná minulost jednoho konkrétního domu poblíž hradeb v Novém Jičíně.”

Archeologové nyní vědí, že původně dřevěný dům s kamennou komorou zanikl jednorázově při požáru v první polovině 15. století.

---

Naši hasiči si do Hřenska odvezli 3 km hadic

I z Moravskoslezského kraje vyrazil na pomoc kolegům do Českého Švýcarska odřad hasičů. Jejich hlavní výbavou je speciální velkoobjemové čerpadlo, které dokáže dopravovat vodu na velkou vzdálenost.

Celá naše země, ale také několik okolních států se snaží pomoci hasičům v boji proti plamenům v Českém Švýcarsku. V úterý večer proto vyjely posily také z našeho kraje, konkrétně z centrály v Ostravě-Zábřehu. Sedm mužů odvezlo techniku, která momentálně při likvidaci požáru chybí. 

Jiří Němčík, náměstek ředitele HZS MS kraje: "Ten terén je tak členitý a nepřístupný, že je potřeba mnoho zdrojů hasební vody. na místo jsme vyslali 7 příslušníků HZS MS kraje a velkokapacitní čerpadlo SOMATI plus hadicový kontejner a jejich úkolem je podpora hasebních prací." 

Velkoobjemové čerpadlo Somati, doplněné o hadice o průměru 120 mm, umožní dálkovou dopravu vody o objemu až 8000 litrů za minutu. Hasiči dorazili do Hřenska ráno a po poradě se zasahujícími složkami se zapojili do rozsáhlé akce. 

Jakub Kozák, zastupující mluvčí HZS: "Ten zásah komplikuje fakt, že ta místa jsou odlehlá a nedostanou se tam cisterny, takže se voda dopravuje čerpadly. Naši hasiči mají přidělený sektor a provádějí dopravu vody na požářiště."

podobnou techniku jako náš kraj vysílají do Hřenska i další hasičské sbory, protože dostatek vody bude pro zastavení požáru klíčový. Bohužel se zatím neblíží žádný déšť, který by to hasičům zjednodušil. 

---

Podchod pod tratí v Českém Těšíně ožil historií i pohádkami

Stěny frekventovaného podchodu pro pěší pod železniční tratí v Českém Těšíně ožily výtvarným dílem, které obsahuje vícejazyčné nápisy, historii města i postavičky z pohádek. O oživení pochmurného místa se postarala za podpory města mladá výtvarnice Klaudie Švrčková.

Tohle je výtvarnice Klaudie Švrčková. Šest let maluje obrazy a je to právě ona, která oslovila vedení města s nápadem oživit veřejný podchod v Českém Těšíně.

Klaudie Švrčková, výtvarnice: "Říkala jsem si, že to musí být pro všechny věkové kategorie, protože tady chodí starší lidi, je tady základní a střední škola a zároveň to muselo mít nějakou hloubku pro lidi, co jsou z Těšína, proto je jedna zeď pomalovaná historickými symboly."

Nechybí tady zajímavé myšlenky, ale i například těšínský erb nebo historická tramvaj a symbolika rozdělení Těšína na českou a polskou část.

anketa: kolemjdoucí: "Je to lepší jak to bylo předtím." "Určitě to je lepší, lepší se tu chodí. Je to takové veselé, jak je člověk naštvaný, i to ho potěší." "Chodím tady denně a moc se mi to líbí, jen mám obavu, aby to zas za chvilku nebylo počmárané."

Tomáš Pavelek, místostarosta Českého Těšína: "Musím říct, že tohle bylo nad moje očekávání. Viděl jsem ten návrh, ale že se tady objeví ta historie, že je to tak krásně propojeno a hlavně že ten podchod oslovuje tolik lidí, ať starších nebo děti, zastavují se tady, zajímá je to.” 

Celá výmalba speciálními akrylovými barvami trvala Klaudii osm dní. 

---

V Lískovci se opravuje zázemí fotbalového areálu

Fotbalový areál v Lískovci postupně prochází nutnými opravami. Magistrát vyčlenil zhruba 3 miliony korun na opravy hlavní budovy, nové lavičky a zavlažování. Některé práce už probíhají a další se teprve budou zadávat. Město tím jednoznačně potvrzuje, že areál dál zůstane v jeho majetku.

Fotbalový areál stojí v Lískovci už od počátku 60. let minulého století. Téměř vše tam bylo ještě původní. Nyní se Frýdek-Místek rozhodl, že zázemí klubu postupně opraví.

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Je to na základě požadavků osadního výboru v Lískovci. Tam jde o to, že došlo k opravě střechy, dále se instalovaly i nové dveře při vstupu z tribuny. Teď probíhají práce na dřevěných prvcích na tribuně a dojde k osazení laviček kolem hřiště. Taktéž novými dřevěnými prvky. A pak budou následovat ještě dvě větší akce, a to výměna oken, oprava sprch a oprava omítek s určitou fází hydroizolace té budovy. S tím, že řešeno bude i zavlažování té travní plochy."

Radomír Myška, předseda klubu FK Real Lískovec: "Určitě, bylo to potřeba, protože stadion byl v nevyhovujících podmínkách. Jsme rádi za každou pomoc, která je. To jsou takové první kroky, které budou určitě přínosem pro mládež. Jak v Lískovci, tak pro mládež hlavně frýdeckou, která to hřiště využívá."

Město tím chce zcela jistě vyvrátit nedávné spekulace o možném prodeji areálu.

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "To samozřejmě nepřichází v úvahu. Je to místními využíváno a jak vidíte, nebo jak je možné se přesvědčit na místě samém, tak probíhají opravy toho areálu. Bylo na to vyčleněno potřebné množství finančních prostředků a já nakonec, protože je pravdou, že osadní výbor na to čekal delší dobu, než patrně předpokládal. Tak já jsem se rozhodl, že ty finanční zdroje po dohodě s kolegy v rámci koalice použijeme z vlastních zdrojů správy obecního majetku a nebudeme tak využívat ty zdroje osadního výboru, které na to měl alokovány. Čili, ten osadní výbor pak má i trošku volnější ruce v dalších potřebách, které se v tom Lískovci realizují nebo budou realizovat."

Kromě jednoho mužstva mužů, kteří hrají I.B třídu, využívá hřiště hlavně mládež.

Radomír Myška, předseda klubu FK Real Lískovec: "Máme dvě mládežnická mužstva, starší přípravku a starší žáky. Zhruba kolem čtyřiceti dětí. Ale hřiště hlavně využívá z devadesáti procent mládež z Frýdku-Místku, která tam trénuje téměř denně. Od pondělí do pátku a o víkendech tam odehrávají mistrovská utkání žáci z Frýdku-Místku."

Na opravu areálu byly prozatím vyčleněny zhruba 3 miliony korun. Přesné náklady budou ale známy až po vysoutěžení dodavatele oken, sprch a zavlažování.

---

Karvinské Lodičky patřily už popáté rockerům

V Karviné se konal pátý ročník festivalu Karviná Rocks, který pro fanoušky této muziky připravila Iniciativa Dokořán na Lodičkách. Letošními hlavními hosty programu byl Arakain a Traktor, příležitost zahrát si ale dostaly i místní kapely.

Už popáté měli rockoví fanoušci příležitost slyšet v Karviné známé i méně známé rockové kapely. Pořadatelům z Iniciativy Dokořán se podařilo sestavit program festivalu Karviná Rocks tak, aby příležitost zahrát si dostaly i karvinské kapely.

Lukáš Heczko, organizátor festivalu: “ Vystoupí Messalina, Ingott, jsou kapely, se kterými jsme začínali tento festival rozjíždět v roce 2017. Hlavním tahákem je Traktor a Arakain, to jsou největší kapely."

Skupina Ingott si zahrála na domácí půdě po několika letech a rovnou představila a pokřtila i nový singl.

Jiří Šperl, kytarista a zpěvák kapely Ingott: "Co se týče singlu, chtěli jsme udělat poctu našim fanouškům, jmenuje se Komando, protože si takto naši fanoušci říkají Komando Ingott."

A na co konkrétního se těšili rockoví fanoušci?

anketa: návštěvníci festivalu: "Já hlavně na ty, co hrají před Traktorem, čili poslechnout si něco, co ještě neznám." "Pro mě asi Ingott a potom Arakain."

Martin Kapek, zpěvák kapely Traktor, si atmosféru v Karviné užíval naplno.

Martin Kapek, zpěvák kapely Traktor: "Ty lidi tady jsou prostě spontánní, je nakopneš a to je motor, který funguje na tisíc procent, bylo to úžasné, zpívali si, bavili se."

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
27. července 2022, 17:00

Ostrava má jako první město v zemi motoplochu

Ostrava je znovu první. V areálu centra bezpečné jízdy LIBROS byla otevřena speciální motoplocha, která slouží pro výcvik a zkoušky motocyklistů. Moravskoslezská metropole je tak první v České republice, kde podobná dráha funguje.

Ostrava se jako první město v České republice může chlubit motoplochou, která je speciálně připravená a vybavená pro řidičský výcvik a závěrečné zkoušky motocyklistů. Do dráhy Ostrava investovala zhruba 35 milionů korun.

Dalibor Mozdřeň, vedoucí odboru dopravně správních činností MMO: "Základní rozměry, které doporučuje ministerstvo byly 95 - 125 a 9 - 10 metrů šířky. Tato plocha nabízí více než 300 metrů délky a 10 - 20 metrů šířky." 

Zpevněná asfaltová plocha má asi 300 metrů a je oficiálně akreditovaná. Řidiči se na ní mohou naučit všechno, co pak využijí jednak u zkoušek ale hlavně v provozu. 

Tomáš Otisk, instruktor autoškoly: "Je to určitě bonus a pokud tuto plochu budeme mít k dispozici i pro výcvik, tak je to super."

Antonín Měsíc, vedoucí provozu autoškol MMO: "Mají nyní připravenou plochu, která je úplně luxusní na to, aby zkoušku zdárně udělali, pokud jsou připraveni z autoškoly." 

Samotní řidiči si tuto možnost pochvalují a mnozí ji chtějí využívat i pro další zdokonalování. Nejprve je ale čekaly závěrečné zkoušky.

úspěšná absolventka závěrečné jízdy: "Asi je to lepší, jenom jsme měla problém s tou závěrečnou disciplínou, protože to bylo lehce v zatáčce. Stres je tady v tom strašně zásadní."  

Plocha ale nebude sloužit pouze motorkám. Centrum bezpečné jízdy ji chce využívat i k celoživotnímu vzdělávání řidičů a na kurzy prevence dopravních nehod. 

---

Středověké nálezy u novojičínského centra

Archeologové učinili významný objev v jednom z domů u novojičínského centra. Záchranný průzkum zde odhalil cenné nálezy ze středověku a také zajímavá zjištění ke stavebním počátkům města.

Dům na Křižíkově ulici v Novém Jičíně se nachází v městské památkové rezervaci, před rekonstrukcí zde musel proběhnout záchranný archeologický průzkum. Ten odhalil velké množství artefaktů, které vypovídají o životě lidí v tomto domě v 15. století.

Pavel Stabrava, kurátor sbírky archeologie Muzea Novojičínska: ”Vidíme tady spoustu keramických nádob. A další předmět, který souvisí s vybavením kuchyně, je to křehce dochovaný rošt.”

Další nálezy tvoří například visací zámek, hroty kopí, mince, korálky a kožené předměty. Průzkum také odhalil zajímavá zjištění ke stavebním počátkům města, třeba dispozice středověkého domu.

František Kolář, Národní památkový ústav Ostrava: “Vidíme zde i původní vstup do tohoto středověkého komorového dílu, i kde se pravděpodobně nastupovalo na původní dřevěné schodiště.”

Pavel Stabrava, kurátor sbírky archeologie Muzea Novojičínska: “Troufám si tvrdit, že nález je to rozhodně přelomový a klíčový, protože jde především o tu komplexnost, o to propojení s konkrétní historickou situací. Je to vlastně zdokumentovaná minulost jednoho konkrétního domu poblíž hradeb v Novém Jičíně.”

Archeologové nyní vědí, že původně dřevěný dům s kamennou komorou zanikl jednorázově při požáru v první polovině 15. století.

---

Naši hasiči si do Hřenska odvezli 3 km hadic

I z Moravskoslezského kraje vyrazil na pomoc kolegům do Českého Švýcarska odřad hasičů. Jejich hlavní výbavou je speciální velkoobjemové čerpadlo, které dokáže dopravovat vodu na velkou vzdálenost.

Celá naše země, ale také několik okolních států se snaží pomoci hasičům v boji proti plamenům v Českém Švýcarsku. V úterý večer proto vyjely posily také z našeho kraje, konkrétně z centrály v Ostravě-Zábřehu. Sedm mužů odvezlo techniku, která momentálně při likvidaci požáru chybí. 

Jiří Němčík, náměstek ředitele HZS MS kraje: "Ten terén je tak členitý a nepřístupný, že je potřeba mnoho zdrojů hasební vody. na místo jsme vyslali 7 příslušníků HZS MS kraje a velkokapacitní čerpadlo SOMATI plus hadicový kontejner a jejich úkolem je podpora hasebních prací." 

Velkoobjemové čerpadlo Somati, doplněné o hadice o průměru 120 mm, umožní dálkovou dopravu vody o objemu až 8000 litrů za minutu. Hasiči dorazili do Hřenska ráno a po poradě se zasahujícími složkami se zapojili do rozsáhlé akce. 

Jakub Kozák, zastupující mluvčí HZS: "Ten zásah komplikuje fakt, že ta místa jsou odlehlá a nedostanou se tam cisterny, takže se voda dopravuje čerpadly. Naši hasiči mají přidělený sektor a provádějí dopravu vody na požářiště."

podobnou techniku jako náš kraj vysílají do Hřenska i další hasičské sbory, protože dostatek vody bude pro zastavení požáru klíčový. Bohužel se zatím neblíží žádný déšť, který by to hasičům zjednodušil. 

---

Podchod pod tratí v Českém Těšíně ožil historií i pohádkami

Stěny frekventovaného podchodu pro pěší pod železniční tratí v Českém Těšíně ožily výtvarným dílem, které obsahuje vícejazyčné nápisy, historii města i postavičky z pohádek. O oživení pochmurného místa se postarala za podpory města mladá výtvarnice Klaudie Švrčková.

Tohle je výtvarnice Klaudie Švrčková. Šest let maluje obrazy a je to právě ona, která oslovila vedení města s nápadem oživit veřejný podchod v Českém Těšíně.

Klaudie Švrčková, výtvarnice: "Říkala jsem si, že to musí být pro všechny věkové kategorie, protože tady chodí starší lidi, je tady základní a střední škola a zároveň to muselo mít nějakou hloubku pro lidi, co jsou z Těšína, proto je jedna zeď pomalovaná historickými symboly."

Nechybí tady zajímavé myšlenky, ale i například těšínský erb nebo historická tramvaj a symbolika rozdělení Těšína na českou a polskou část.

anketa: kolemjdoucí: "Je to lepší jak to bylo předtím." "Určitě to je lepší, lepší se tu chodí. Je to takové veselé, jak je člověk naštvaný, i to ho potěší." "Chodím tady denně a moc se mi to líbí, jen mám obavu, aby to zas za chvilku nebylo počmárané."

Tomáš Pavelek, místostarosta Českého Těšína: "Musím říct, že tohle bylo nad moje očekávání. Viděl jsem ten návrh, ale že se tady objeví ta historie, že je to tak krásně propojeno a hlavně že ten podchod oslovuje tolik lidí, ať starších nebo děti, zastavují se tady, zajímá je to.” 

Celá výmalba speciálními akrylovými barvami trvala Klaudii osm dní. 

---

V Lískovci se opravuje zázemí fotbalového areálu

Fotbalový areál v Lískovci postupně prochází nutnými opravami. Magistrát vyčlenil zhruba 3 miliony korun na opravy hlavní budovy, nové lavičky a zavlažování. Některé práce už probíhají a další se teprve budou zadávat. Město tím jednoznačně potvrzuje, že areál dál zůstane v jeho majetku.

Fotbalový areál stojí v Lískovci už od počátku 60. let minulého století. Téměř vše tam bylo ještě původní. Nyní se Frýdek-Místek rozhodl, že zázemí klubu postupně opraví.

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Je to na základě požadavků osadního výboru v Lískovci. Tam jde o to, že došlo k opravě střechy, dále se instalovaly i nové dveře při vstupu z tribuny. Teď probíhají práce na dřevěných prvcích na tribuně a dojde k osazení laviček kolem hřiště. Taktéž novými dřevěnými prvky. A pak budou následovat ještě dvě větší akce, a to výměna oken, oprava sprch a oprava omítek s určitou fází hydroizolace té budovy. S tím, že řešeno bude i zavlažování té travní plochy."

Radomír Myška, předseda klubu FK Real Lískovec: "Určitě, bylo to potřeba, protože stadion byl v nevyhovujících podmínkách. Jsme rádi za každou pomoc, která je. To jsou takové první kroky, které budou určitě přínosem pro mládež. Jak v Lískovci, tak pro mládež hlavně frýdeckou, která to hřiště využívá."

Město tím chce zcela jistě vyvrátit nedávné spekulace o možném prodeji areálu.

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "To samozřejmě nepřichází v úvahu. Je to místními využíváno a jak vidíte, nebo jak je možné se přesvědčit na místě samém, tak probíhají opravy toho areálu. Bylo na to vyčleněno potřebné množství finančních prostředků a já nakonec, protože je pravdou, že osadní výbor na to čekal delší dobu, než patrně předpokládal. Tak já jsem se rozhodl, že ty finanční zdroje po dohodě s kolegy v rámci koalice použijeme z vlastních zdrojů správy obecního majetku a nebudeme tak využívat ty zdroje osadního výboru, které na to měl alokovány. Čili, ten osadní výbor pak má i trošku volnější ruce v dalších potřebách, které se v tom Lískovci realizují nebo budou realizovat."

Kromě jednoho mužstva mužů, kteří hrají I.B třídu, využívá hřiště hlavně mládež.

Radomír Myška, předseda klubu FK Real Lískovec: "Máme dvě mládežnická mužstva, starší přípravku a starší žáky. Zhruba kolem čtyřiceti dětí. Ale hřiště hlavně využívá z devadesáti procent mládež z Frýdku-Místku, která tam trénuje téměř denně. Od pondělí do pátku a o víkendech tam odehrávají mistrovská utkání žáci z Frýdku-Místku."

Na opravu areálu byly prozatím vyčleněny zhruba 3 miliony korun. Přesné náklady budou ale známy až po vysoutěžení dodavatele oken, sprch a zavlažování.

---

Karvinské Lodičky patřily už popáté rockerům

V Karviné se konal pátý ročník festivalu Karviná Rocks, který pro fanoušky této muziky připravila Iniciativa Dokořán na Lodičkách. Letošními hlavními hosty programu byl Arakain a Traktor, příležitost zahrát si ale dostaly i místní kapely.

Už popáté měli rockoví fanoušci příležitost slyšet v Karviné známé i méně známé rockové kapely. Pořadatelům z Iniciativy Dokořán se podařilo sestavit program festivalu Karviná Rocks tak, aby příležitost zahrát si dostaly i karvinské kapely.

Lukáš Heczko, organizátor festivalu: “ Vystoupí Messalina, Ingott, jsou kapely, se kterými jsme začínali tento festival rozjíždět v roce 2017. Hlavním tahákem je Traktor a Arakain, to jsou největší kapely."

Skupina Ingott si zahrála na domácí půdě po několika letech a rovnou představila a pokřtila i nový singl.

Jiří Šperl, kytarista a zpěvák kapely Ingott: "Co se týče singlu, chtěli jsme udělat poctu našim fanouškům, jmenuje se Komando, protože si takto naši fanoušci říkají Komando Ingott."

A na co konkrétního se těšili rockoví fanoušci?

anketa: návštěvníci festivalu: "Já hlavně na ty, co hrají před Traktorem, čili poslechnout si něco, co ještě neznám." "Pro mě asi Ingott a potom Arakain."

Martin Kapek, zpěvák kapely Traktor, si atmosféru v Karviné užíval naplno.

Martin Kapek, zpěvák kapely Traktor: "Ty lidi tady jsou prostě spontánní, je nakopneš a to je motor, který funguje na tisíc procent, bylo to úžasné, zpívali si, bavili se."

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-27-07-2022-17-00