Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Voda zatopila pavilon v ZŠ M. Kudeříkové v Havířově
  • Na průjezd Malými Hošticemi dohlíží radar
  • Městský obvod Ostrava-Jih je čím dál zelenější
  • Český dům už patří městu F-M, běží záchovné práce
  • Lodičky v Karviné patřily rockovým fanouškům

Voda zatopila pavilon v ZŠ M. Kudeříkové v Havířově

Kvůli prasklé hadičce na toaletách došlo v Základní škole Marie Kudeříkové v Havířově k zatopení celého jednoho pavilonu. Škola teď musí rychle vymyslet, kam umístit zhruba 170 žáků.

Všechny školy se připravují na zahájení školního roku a ladí už jen detaily. Nepříjemný zážitek čekal na uklízečky, které přišly brzy ráno do práce na Základní školu M. Kudeříkové v Havířově.

Šárka Sabová, zaměstnanec školy: “Jedna kolegyně zaslechla, jak teče proud vody a zjistily jsme, že voda protéká z druhého poschodí přes první poschodí až do přízemí. Jsme si uvědomily, že nesmíme zapnout elektřinu, protože to bylo na zemi i na podlaze, ve třídách už opadávala omítka. Zastavily jsme přívod vody. Hadička se odpojila na záchodě z té nálevky nahoře.”

Odčerpat vodu pomohli škole hasiči. V pavilonu se učí celý druhý stupeň, což znamená zhruba 170 žáků.

Jan Šebesta, ředitel ZŠ M. Kudeříkové Havířov: “Já předpokládám, že najdeme prostory u nás v našem rozsáhlém areálu a budeme moci pokračovat ve výuce u nás. Jen pro představu, odhad té škody, kterou voda způsobila, je až jeden milion korun. Takže ta oprava a náprava bude trvat minimálně dva až tři měsíce, než se nám to podaří dát zpět dohromady."

Škola nepředpokládá, že by výuka začala později. Takže i žáci druhého stupně by měli nastoupit 2. září.

---

Na průjezd Malými Hošticemi dohlíží radar

Neukázněné řidiče projíždějícími Malými Hošticemi na Opavsku nově zaznamenává radar. Zastupitelé schválili jeho nákup a instalaci v této městské části kvůli bezpečnosti chodců.

Malými Hošticemi ve směru na Hlučín nebo opačně projíždí přibližně 312 000 vozidel měsíčně. Ne každý řidič tady ale dodržuje stanovenou rychlost.

Michal Kokošek (ANO), náměstek primátora Opavy: “Radar v Malých Hošticích jsme nechali nainstalovat z důvodu bezpečnosti, zejména a z důvodu zvyšujícího se počtu vozidel, které projíždí Malými Hošticemi. Jen z toho měření, které jsme prováděli po dobu 9 dnů, ten průjezd byl 90 tisíc vozidel."

Miroslava Konečná (Malohoštické sdružení), starostka Malých Hoštic: "Tady v té dolní části je mateřská škola, základní škola, obchod, sportovní areál, jsou tady tři zastávky."

Chodci tak měli stíženou situaci při přecházení z jedné strany na druhou, zvláště v případě, kdy řidiči nerespektovali rychlost 50 km. Bylo jich více než polovina, přesně 54 procent řidičů tudy projíždělo rychleji.

Michal Kokošek (ANO), náměstek primátora Opavy: “Radar je v provozu od 1.8. a za tu dobu jsme zaznamenali více než 400 přestupků."

Miroslava Konečná (Malohoštické sdružení), starostka Malých Hoštic: "Je mi to líto, že jsme museli k tomu přistoupit, ale tam, kde neplatí žádná pravidla a řidiči se neumí chovat, tam už musí nastoupit represe nebo něco jiného."

Ve správním řízení hrozí řidičům vysoké finanční pokuty, zákaz řízení na 6 až 18 měsíců a ztráta až 6 bodů.

---

Zprávy krátké, 27. 8. 2024 17.00 - 1

2 PROJEKTY Z MSK VE FINÁLE ADAPTERRA AWARDS

Dva projekty z Moravskoslezského kraje postoupily do finále soutěže Adapterra Awards 2024, která oceňuje inovativní řešení adaptací na změnu klimatu. O Ceně sympatie může veřejnost hlasovat do 15. října na stránkách soutěže. Jedním z finalistů je Centrum energetických a environmentálních technologií, druhým pak rekonstrukce administrativní budovy FORTEMIX Paskov.

ŽENA CHTĚLA SKOČIT Z MOSTU, POMOHLI STRÁŽNÍCI

Ostravští strážníci zabránili mladé ženě ve skoku ze Svinovských mostů do kolejiště. Hlídku na místo vyslala obsluha kamerového systému. Strážníkům se podařilo s ženou navázat rozhovor a přesvědčit ji, aby se vrátila zpět.

---

Městský obvod Ostrava-Jih je čím dál zelenější

Jižané si mohou stále zažádat o dotaci 1 500 korun na zkrášlení porostu před svými bytovými domy, a to až do konce října. Mimoto je obvod zelenější také díky projektu REPLACE, jehož cílem je nahrazení betonových ploch zelení.

Bohumila Káňová se stará o zahrádku před bytovým domem, ve kterém žije, skoro denně. Od kolemjdoucích a obdivovatelů se dozvěděla o příspěvku z radnice, určený právě na tyto předzahrádky. Využila ho loni i letos.

Bohumila Káňová, důchodkyně: „Ta zahrádka mi měla připomenout dětství, které jsem prožila na dědině obklopená právě tou zelení a květinami, které teď stojí o kapku více než za našich mladých let.“

O dotaci 1 500 korun si mohou lidé zažádat až do 31. října. Loni radnice přispěla na zvelebení 57 zahrádek 85 tisíc.

Otakar Šimík (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Pro získání dotace radnice požaduje aby žadatelé předložili fotografii, jak před zasazením květin, tak i po jejich vysazení.“

Kromě rozkvetlých zahrad je obvod zelenější také díky projektu REPLACE.

Otakar Šimík (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Cílem bylo odstranit a zvelebit velké množství nevyužívaných betonových ploch a nahradit je zelení, což nám umožnilo, že se v okolí snížila teplota, prašnost a zlepšilo se vsakování vody čili i udržitelnost vody v krajině.“

Díky dotace z norských fondů v celkové výši 21 milionů korun se tak podařilo zvelebit na 300 míst po celém obvodu.

---

Český dům už patří městu F-M, běží záchovné práce

Frýdek-Místek se ihned po nabytí Českého domu pustilo do záchovných prací. Následovat bude i architektonická soutěž, která připraví historickou budovu k rekonstrukci. Uvnitř má časem vzniknout zázemí pro Středisko volného času Klíč.

Český dům ve Frýdku-Místku se po mnoha letech dočká oživení. Město ho po dlouhých jednáních s předchozím majitelem koupilo za 19,9  milionu korun.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Český dům byl dlouhodobý projekt. Jeden z těch, kterému člověk věnuje obrovské množství energie. A doslova a do písmene, po letech jednání, měsících ladění a týdnech administrativních kroků, jsme nabyli jako město konečně Český dům, který je jednou z posledních památek ve městě, která přežila devastaci ze 60. a 70. let. A ta informace, že se městu podařilo získat tuto památku, tuto budovu, a bude ji moct zachránit, vyvolala samozřejmě obrovskou reakci mezi občany."

Město se okamžitě pustilo do prací, které mají za cíl zajistit, aby objekt dále nechátral a následně se připravil na úpravy související s rekonstrukcí. Především se také musel kompletně vyklidit.

Vladimír Macura, předseda představenstva TS F-M: "Naším úkolem je provádět záchovné práce. Takže jsme začali logicky tím, že jsme celý objekt oplotili, aby tady nemohl jít někdo nepovolaný, ale zároveň aby se někomu při té údržbě nic nestalo. Celý objekt byl plný různého svinčíku, který jsme museli vyklidit. Naplnili jsme několik kontejnerů odpadem. Stále tam máme ještě co dělat. Zprůchodnili jsme veškerou kanalizaci, aby ten objekt dále nepoškozovala voda, budeme v příštím týdnu dělat opravu střechy v poměrně velkém rozsahu, tady v tom objektu za námi. Takže jsme se toho chytli hned ze startu velmi aktivně. A myslím si, že ten objekt je v takovém stavu, že bude schopen dalšího provozu."

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Po vyklizení, což už je tady hotovo asi v osmdesáti procentech prostor. Potom nastane ruku v ruce s tím záchovná údržba. To znamená, že se tady hlavně musí zamezit průniku vody. Od střechy, všechny svody, kanalizace, prověří se stav krovů. Bude tady průzkum na hmyz, houby a statiku. Poptali jsme tady nejlepší statiky, kteří zhodnotí stav budovy. Zatím to vypadá velmi nadějně. Nevypadá to, že by někde byla nějaká fatální věc."

Budova má v budoucnu sloužit jako nové Středisko volného času Klíč.

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Náš zastupitelský klub dlouhodobě podporoval nabytí Českého domu, proto jsem rád, že se na posledním zastupitelstvu povedlo získat pro město Frýdek-Místek budovu Českého domu. Je dobře, že jsme se dohodli s naším koaličním partnerem, co zde chceme do budoucna udělat. A je to tedy to, že tady bude Středisko volného času Klíč, které sem přesune veškeré své aktivity. A budova bude sloužit dětem pro veškeré aktivity, které Klíč poskytuje. Po dnešní prohlídce jsem mile překvapen, že budova není v takovém stavu, jak někteří zastupitelé se snažili na minulém zastupitelstvu říkat. Že je to ruina. Ten stav odpovídá tomu, že budova byla dlouhodobě neobývaná."

Patrik Siegelstein, ředitel SVČ Klíč F-M: "Středisko volného času Klíč je samozřejmě rádo za možnost dostat nové prostory, které přinesou pro organizaci, pro děti, pro volnočasové aktivity ve městě mnoho pozitivních změn. Minimálně budou ty prostory nové, budou bezbariérové, což důležité. Budeme mít přístup do parku, budeme mít lepší umístění ve městě. S představiteli města teď plánujeme tu rekonstrukci, vnášíme si nějaké požadavky prostorové, které by se nám zdály ideální. A uvidíme, k čemu se dopracujeme. Jaký nakonec ten výsledek budeme, ale vždy si myslíme, že bude pozitivní."

Město chce co nejdříve vyhlásit architektonickou soutěž, která má připravit podklady pro rekonstrukci.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Zorganizujeme ji tak, abychom dostali ty historické části do co nejvíce původní podoby a následně pořešili i tu novou přístavbu, která je směrem k parku, kde by mohl být třeba i nějaký trochu novodobý design té stavby. S tím, že by se otevřel do parku pomocí oken ten prostor. A bylo by tam takové sepětí s přírodou, bylo by tam asi občerstvení, no a v těch dalších prostorách, ty budeme projektovat pro využití pro děti, které by tady měly mít své zázemí. Je to u parku, je to v té části bodů pro relaxaci. Je tady dětské hřiště, park. Pak zase budou sportoviště, plánujeme tam za kurty volnočasový areál. Je to všechno kousek podél řeky. Takže vznikne taková velice přirozená a pěkná linka na relaxaci. Dostupná pěšky. A myslím si, že to bude takový pěkný kout města. A bude to mít konečně využití. A ta budova ožije. Protože ty budovy musí žít. Když mají činnost, nějakou náplň, jinak chátrají a odchází. Takže toto máme teďka v plánu na nejbližší měsíce."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Na základě požadavků Střediska volného času Klíč vydefinujeme prostory tak, aby byly vhodné pro děti. Protože toto místo u parku, které navazuje na další budovy, budoucí kulturní centrum, kino Vlast, krásnou lokalitu, která umožňuje zřídit i parkování, když rodiče děti přivezou, tak nabízí obrovské možnosti k tomu, abychom to středisko centralizovali. A získali tedy opravdu dva v jednom. Krásný prostor pro děti a zároveň jsme zachránili zejména tu historickou část budovy, která je pořád ještě zachovaná. A pokud bychom to neudělali my jako město, tak by mohla skončit špatně, protože ta budova není památkově chráněná. A v podstatě kdokoliv by tu budovu získal, tak by nebyl problém, aby získal demoliční výměr a mohl tady postavit například pumpu nebo nějaký autosalon. Což samozřejmě my jako město bychom nechtěli. A chceme, aby v centru města vznikaly stavby a infrastruktura, která bude pro občany, která bude pro rodiny, která bude tvořit to město."

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Nebrání tomu, aby se tomu vrátila původní podoba. Původní lesk, protože se jedná o jednu z nejhezčích budov ve městě. A jak jsme říkali a několikrát jsme to opakovali, město Frýdek-Místek přišlo o hodně historických budov. Těmi necitlivými zásahy v 70. a 80. letech, kdy se tady nesmyslně natlačily paneláky do historických center. Takže my musíme bojovat o každou takovou budovu historickou, abychom zase trochu uchránili pro další generace ty krásné stavby."

Historie tohoto místa sahá až do 50. let 19. století, kdy tady byla střelnice, kterou později zničila povodeň. Němci zde pak v roce 1899 otevřeli Německý dům, který byl po válce zabaven a přejmenován na Český dům.

Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: "Za první republiky byl sídlem 56 spolků. Turistických, sportovních, ale byla tady i knihovna, konaly se tady čaje o páté, promítal se tady, než se postavilo městské kino, kinematograf. Počítalo se, že se tady postaví druhé paralelní moderní zvukové kino. Byl tady velký sál zrcadlový se zlacením, dělaly se tady plesy, bály. Pak tady byl modrý sál, kde se zase dělaly menší akce. Veřejná knihovna tady dokonce místecká sídlila. Tady jak stojíme, tak byly i tenisové kurty, o kousek dál byl cyklistický ovál, závodní, a ještě o kousek dál hezké koupaliště. Takže celá ta zóna byla nesmírně využitá. Dá se říct, že požár v 70. letech budovu poškodil. Naštěstí se ji podařilo zachránit. Rekonstrukce v půlce 80. let historičnost setřela úplně. A dneska ten objekt se nachází na první pohled velice zpustlý, ale po stavební stránce je ve velice dobrém stavu a je velice reálná šance mu vrátit původní bohatý život i podobu."

Projekt na novou podobu Českého domu chce mít město hotový v průběhu příštího roku. Samotná rekonstrukce by pak měla začít nejpozději v roce 2026. Vyjde na desítky milionů korun, ale město je na to finančně připraveno.

---

Zprávy krátké, 27. 8. 2024 17.00 - 2

39LETÝ MUŽ ŘÍDIL VŮZ SE ZÁKAZEM A BEZ TECHNICKÉ

Ostravští policisté zveřejnili video z honičky, ve kterou se proměnila obyčejná silniční kontrola. 39letý řidič Audi se zákazem řízení neměl platnou technickou a nereagoval na výzvy k zastavení. Při divoké jízdě Ostravou projel mycí stanici a pokusil se o útěk na zahradě v Třebovicích. Zadržený odmítl testy na alkohol a drogy. Hrozí mu až tři roky vězení.

ZOO OSTRAVA ZÍSKALA PÁR ORLŮ VÝCHODNÍCH

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava přivítala nový druh – orla východního, největšího orla světa. Zoo získala pár těchto vzácných dravců z liberecké zoo a doufá v jejich rozmnožení, což je v zajetí velmi vzácné. Orli východní jsou k vidění v jedné z voliér na botanické Cestě vody, kde jsou umístěni vedle dalších druhů orlů.

---

Lodičky v Karviné patřily rockovým fanouškům

Karvinský volnočasový areál Lodičky patřil tentokrát rockovým fanouškům. Pro ně pořadatelé připravili festival nazvaný Karviná rocks, podívejte se.

Už po sedmé kromě regionálních kapel potěšily fanoušky této muziky i velké hudební stálice. Novinkou byla scéna postavená poblíž srubu.

Lukáš Heczko, organizátor festivalu: "Jedná se o mix velkých rockových jmen a místních regionálních interpretů, máme letos Trauntenberk, večer zahrají Traktor, Arakain musel zrušit vystoupení kvůli nemoci, ale sehnali jsme náhradu v podobě Dark gamballe."

Mezi dalšími vystupujícími byla například kapela Bastard se svým hostem - karvinskou rodačkou Lucií Roubíčkovou.

Mojmír Krochmalný, bubeník: "Ta atmosféra je tady úžasná, skvělý areál, výborná stage, technika, počasí vyšlo, paráda."

Závěr festivalu patřil letos kapele Traktor.

Martin Kapek, zpěvák kapely Traktor: "V Karviné jsme hráli naposledy před dvěma lety a připadá mi to, jako by to bylo včera, takže ať žije Karviná.

Letos Lodičky zažily v hlavní sezóně na akcích rekordní návštěvnost, tento rockový festival byl téměř vyprodaný.

anketa: návštěvníci festivalu: "Karviňáci si můžou vážit takových akcí, klobouk dolů před Lodičkami." "Super kapely děcka, buďte rádi, že to tu máte."

Program na příští rok festivalu Karviná rocks je sestaven, pořadatelé vystupující prozradí ještě letos na podzim.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
27. srpna 2024, 17:00

Voda zatopila pavilon v ZŠ M. Kudeříkové v Havířově

Kvůli prasklé hadičce na toaletách došlo v Základní škole Marie Kudeříkové v Havířově k zatopení celého jednoho pavilonu. Škola teď musí rychle vymyslet, kam umístit zhruba 170 žáků.

Všechny školy se připravují na zahájení školního roku a ladí už jen detaily. Nepříjemný zážitek čekal na uklízečky, které přišly brzy ráno do práce na Základní školu M. Kudeříkové v Havířově.

Šárka Sabová, zaměstnanec školy: “Jedna kolegyně zaslechla, jak teče proud vody a zjistily jsme, že voda protéká z druhého poschodí přes první poschodí až do přízemí. Jsme si uvědomily, že nesmíme zapnout elektřinu, protože to bylo na zemi i na podlaze, ve třídách už opadávala omítka. Zastavily jsme přívod vody. Hadička se odpojila na záchodě z té nálevky nahoře.”

Odčerpat vodu pomohli škole hasiči. V pavilonu se učí celý druhý stupeň, což znamená zhruba 170 žáků.

Jan Šebesta, ředitel ZŠ M. Kudeříkové Havířov: “Já předpokládám, že najdeme prostory u nás v našem rozsáhlém areálu a budeme moci pokračovat ve výuce u nás. Jen pro představu, odhad té škody, kterou voda způsobila, je až jeden milion korun. Takže ta oprava a náprava bude trvat minimálně dva až tři měsíce, než se nám to podaří dát zpět dohromady."

Škola nepředpokládá, že by výuka začala později. Takže i žáci druhého stupně by měli nastoupit 2. září.

---

Na průjezd Malými Hošticemi dohlíží radar

Neukázněné řidiče projíždějícími Malými Hošticemi na Opavsku nově zaznamenává radar. Zastupitelé schválili jeho nákup a instalaci v této městské části kvůli bezpečnosti chodců.

Malými Hošticemi ve směru na Hlučín nebo opačně projíždí přibližně 312 000 vozidel měsíčně. Ne každý řidič tady ale dodržuje stanovenou rychlost.

Michal Kokošek (ANO), náměstek primátora Opavy: “Radar v Malých Hošticích jsme nechali nainstalovat z důvodu bezpečnosti, zejména a z důvodu zvyšujícího se počtu vozidel, které projíždí Malými Hošticemi. Jen z toho měření, které jsme prováděli po dobu 9 dnů, ten průjezd byl 90 tisíc vozidel."

Miroslava Konečná (Malohoštické sdružení), starostka Malých Hoštic: "Tady v té dolní části je mateřská škola, základní škola, obchod, sportovní areál, jsou tady tři zastávky."

Chodci tak měli stíženou situaci při přecházení z jedné strany na druhou, zvláště v případě, kdy řidiči nerespektovali rychlost 50 km. Bylo jich více než polovina, přesně 54 procent řidičů tudy projíždělo rychleji.

Michal Kokošek (ANO), náměstek primátora Opavy: “Radar je v provozu od 1.8. a za tu dobu jsme zaznamenali více než 400 přestupků."

Miroslava Konečná (Malohoštické sdružení), starostka Malých Hoštic: "Je mi to líto, že jsme museli k tomu přistoupit, ale tam, kde neplatí žádná pravidla a řidiči se neumí chovat, tam už musí nastoupit represe nebo něco jiného."

Ve správním řízení hrozí řidičům vysoké finanční pokuty, zákaz řízení na 6 až 18 měsíců a ztráta až 6 bodů.

---

Zprávy krátké, 27. 8. 2024 17.00 - 1

2 PROJEKTY Z MSK VE FINÁLE ADAPTERRA AWARDS

Dva projekty z Moravskoslezského kraje postoupily do finále soutěže Adapterra Awards 2024, která oceňuje inovativní řešení adaptací na změnu klimatu. O Ceně sympatie může veřejnost hlasovat do 15. října na stránkách soutěže. Jedním z finalistů je Centrum energetických a environmentálních technologií, druhým pak rekonstrukce administrativní budovy FORTEMIX Paskov.

ŽENA CHTĚLA SKOČIT Z MOSTU, POMOHLI STRÁŽNÍCI

Ostravští strážníci zabránili mladé ženě ve skoku ze Svinovských mostů do kolejiště. Hlídku na místo vyslala obsluha kamerového systému. Strážníkům se podařilo s ženou navázat rozhovor a přesvědčit ji, aby se vrátila zpět.

---

Městský obvod Ostrava-Jih je čím dál zelenější

Jižané si mohou stále zažádat o dotaci 1 500 korun na zkrášlení porostu před svými bytovými domy, a to až do konce října. Mimoto je obvod zelenější také díky projektu REPLACE, jehož cílem je nahrazení betonových ploch zelení.

Bohumila Káňová se stará o zahrádku před bytovým domem, ve kterém žije, skoro denně. Od kolemjdoucích a obdivovatelů se dozvěděla o příspěvku z radnice, určený právě na tyto předzahrádky. Využila ho loni i letos.

Bohumila Káňová, důchodkyně: „Ta zahrádka mi měla připomenout dětství, které jsem prožila na dědině obklopená právě tou zelení a květinami, které teď stojí o kapku více než za našich mladých let.“

O dotaci 1 500 korun si mohou lidé zažádat až do 31. října. Loni radnice přispěla na zvelebení 57 zahrádek 85 tisíc.

Otakar Šimík (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Pro získání dotace radnice požaduje aby žadatelé předložili fotografii, jak před zasazením květin, tak i po jejich vysazení.“

Kromě rozkvetlých zahrad je obvod zelenější také díky projektu REPLACE.

Otakar Šimík (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Cílem bylo odstranit a zvelebit velké množství nevyužívaných betonových ploch a nahradit je zelení, což nám umožnilo, že se v okolí snížila teplota, prašnost a zlepšilo se vsakování vody čili i udržitelnost vody v krajině.“

Díky dotace z norských fondů v celkové výši 21 milionů korun se tak podařilo zvelebit na 300 míst po celém obvodu.

---

Český dům už patří městu F-M, běží záchovné práce

Frýdek-Místek se ihned po nabytí Českého domu pustilo do záchovných prací. Následovat bude i architektonická soutěž, která připraví historickou budovu k rekonstrukci. Uvnitř má časem vzniknout zázemí pro Středisko volného času Klíč.

Český dům ve Frýdku-Místku se po mnoha letech dočká oživení. Město ho po dlouhých jednáních s předchozím majitelem koupilo za 19,9  milionu korun.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Český dům byl dlouhodobý projekt. Jeden z těch, kterému člověk věnuje obrovské množství energie. A doslova a do písmene, po letech jednání, měsících ladění a týdnech administrativních kroků, jsme nabyli jako město konečně Český dům, který je jednou z posledních památek ve městě, která přežila devastaci ze 60. a 70. let. A ta informace, že se městu podařilo získat tuto památku, tuto budovu, a bude ji moct zachránit, vyvolala samozřejmě obrovskou reakci mezi občany."

Město se okamžitě pustilo do prací, které mají za cíl zajistit, aby objekt dále nechátral a následně se připravil na úpravy související s rekonstrukcí. Především se také musel kompletně vyklidit.

Vladimír Macura, předseda představenstva TS F-M: "Naším úkolem je provádět záchovné práce. Takže jsme začali logicky tím, že jsme celý objekt oplotili, aby tady nemohl jít někdo nepovolaný, ale zároveň aby se někomu při té údržbě nic nestalo. Celý objekt byl plný různého svinčíku, který jsme museli vyklidit. Naplnili jsme několik kontejnerů odpadem. Stále tam máme ještě co dělat. Zprůchodnili jsme veškerou kanalizaci, aby ten objekt dále nepoškozovala voda, budeme v příštím týdnu dělat opravu střechy v poměrně velkém rozsahu, tady v tom objektu za námi. Takže jsme se toho chytli hned ze startu velmi aktivně. A myslím si, že ten objekt je v takovém stavu, že bude schopen dalšího provozu."

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Po vyklizení, což už je tady hotovo asi v osmdesáti procentech prostor. Potom nastane ruku v ruce s tím záchovná údržba. To znamená, že se tady hlavně musí zamezit průniku vody. Od střechy, všechny svody, kanalizace, prověří se stav krovů. Bude tady průzkum na hmyz, houby a statiku. Poptali jsme tady nejlepší statiky, kteří zhodnotí stav budovy. Zatím to vypadá velmi nadějně. Nevypadá to, že by někde byla nějaká fatální věc."

Budova má v budoucnu sloužit jako nové Středisko volného času Klíč.

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Náš zastupitelský klub dlouhodobě podporoval nabytí Českého domu, proto jsem rád, že se na posledním zastupitelstvu povedlo získat pro město Frýdek-Místek budovu Českého domu. Je dobře, že jsme se dohodli s naším koaličním partnerem, co zde chceme do budoucna udělat. A je to tedy to, že tady bude Středisko volného času Klíč, které sem přesune veškeré své aktivity. A budova bude sloužit dětem pro veškeré aktivity, které Klíč poskytuje. Po dnešní prohlídce jsem mile překvapen, že budova není v takovém stavu, jak někteří zastupitelé se snažili na minulém zastupitelstvu říkat. Že je to ruina. Ten stav odpovídá tomu, že budova byla dlouhodobě neobývaná."

Patrik Siegelstein, ředitel SVČ Klíč F-M: "Středisko volného času Klíč je samozřejmě rádo za možnost dostat nové prostory, které přinesou pro organizaci, pro děti, pro volnočasové aktivity ve městě mnoho pozitivních změn. Minimálně budou ty prostory nové, budou bezbariérové, což důležité. Budeme mít přístup do parku, budeme mít lepší umístění ve městě. S představiteli města teď plánujeme tu rekonstrukci, vnášíme si nějaké požadavky prostorové, které by se nám zdály ideální. A uvidíme, k čemu se dopracujeme. Jaký nakonec ten výsledek budeme, ale vždy si myslíme, že bude pozitivní."

Město chce co nejdříve vyhlásit architektonickou soutěž, která má připravit podklady pro rekonstrukci.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Zorganizujeme ji tak, abychom dostali ty historické části do co nejvíce původní podoby a následně pořešili i tu novou přístavbu, která je směrem k parku, kde by mohl být třeba i nějaký trochu novodobý design té stavby. S tím, že by se otevřel do parku pomocí oken ten prostor. A bylo by tam takové sepětí s přírodou, bylo by tam asi občerstvení, no a v těch dalších prostorách, ty budeme projektovat pro využití pro děti, které by tady měly mít své zázemí. Je to u parku, je to v té části bodů pro relaxaci. Je tady dětské hřiště, park. Pak zase budou sportoviště, plánujeme tam za kurty volnočasový areál. Je to všechno kousek podél řeky. Takže vznikne taková velice přirozená a pěkná linka na relaxaci. Dostupná pěšky. A myslím si, že to bude takový pěkný kout města. A bude to mít konečně využití. A ta budova ožije. Protože ty budovy musí žít. Když mají činnost, nějakou náplň, jinak chátrají a odchází. Takže toto máme teďka v plánu na nejbližší měsíce."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Na základě požadavků Střediska volného času Klíč vydefinujeme prostory tak, aby byly vhodné pro děti. Protože toto místo u parku, které navazuje na další budovy, budoucí kulturní centrum, kino Vlast, krásnou lokalitu, která umožňuje zřídit i parkování, když rodiče děti přivezou, tak nabízí obrovské možnosti k tomu, abychom to středisko centralizovali. A získali tedy opravdu dva v jednom. Krásný prostor pro děti a zároveň jsme zachránili zejména tu historickou část budovy, která je pořád ještě zachovaná. A pokud bychom to neudělali my jako město, tak by mohla skončit špatně, protože ta budova není památkově chráněná. A v podstatě kdokoliv by tu budovu získal, tak by nebyl problém, aby získal demoliční výměr a mohl tady postavit například pumpu nebo nějaký autosalon. Což samozřejmě my jako město bychom nechtěli. A chceme, aby v centru města vznikaly stavby a infrastruktura, která bude pro občany, která bude pro rodiny, která bude tvořit to město."

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Nebrání tomu, aby se tomu vrátila původní podoba. Původní lesk, protože se jedná o jednu z nejhezčích budov ve městě. A jak jsme říkali a několikrát jsme to opakovali, město Frýdek-Místek přišlo o hodně historických budov. Těmi necitlivými zásahy v 70. a 80. letech, kdy se tady nesmyslně natlačily paneláky do historických center. Takže my musíme bojovat o každou takovou budovu historickou, abychom zase trochu uchránili pro další generace ty krásné stavby."

Historie tohoto místa sahá až do 50. let 19. století, kdy tady byla střelnice, kterou později zničila povodeň. Němci zde pak v roce 1899 otevřeli Německý dům, který byl po válce zabaven a přejmenován na Český dům.

Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: "Za první republiky byl sídlem 56 spolků. Turistických, sportovních, ale byla tady i knihovna, konaly se tady čaje o páté, promítal se tady, než se postavilo městské kino, kinematograf. Počítalo se, že se tady postaví druhé paralelní moderní zvukové kino. Byl tady velký sál zrcadlový se zlacením, dělaly se tady plesy, bály. Pak tady byl modrý sál, kde se zase dělaly menší akce. Veřejná knihovna tady dokonce místecká sídlila. Tady jak stojíme, tak byly i tenisové kurty, o kousek dál byl cyklistický ovál, závodní, a ještě o kousek dál hezké koupaliště. Takže celá ta zóna byla nesmírně využitá. Dá se říct, že požár v 70. letech budovu poškodil. Naštěstí se ji podařilo zachránit. Rekonstrukce v půlce 80. let historičnost setřela úplně. A dneska ten objekt se nachází na první pohled velice zpustlý, ale po stavební stránce je ve velice dobrém stavu a je velice reálná šance mu vrátit původní bohatý život i podobu."

Projekt na novou podobu Českého domu chce mít město hotový v průběhu příštího roku. Samotná rekonstrukce by pak měla začít nejpozději v roce 2026. Vyjde na desítky milionů korun, ale město je na to finančně připraveno.

---

Zprávy krátké, 27. 8. 2024 17.00 - 2

39LETÝ MUŽ ŘÍDIL VŮZ SE ZÁKAZEM A BEZ TECHNICKÉ

Ostravští policisté zveřejnili video z honičky, ve kterou se proměnila obyčejná silniční kontrola. 39letý řidič Audi se zákazem řízení neměl platnou technickou a nereagoval na výzvy k zastavení. Při divoké jízdě Ostravou projel mycí stanici a pokusil se o útěk na zahradě v Třebovicích. Zadržený odmítl testy na alkohol a drogy. Hrozí mu až tři roky vězení.

ZOO OSTRAVA ZÍSKALA PÁR ORLŮ VÝCHODNÍCH

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava přivítala nový druh – orla východního, největšího orla světa. Zoo získala pár těchto vzácných dravců z liberecké zoo a doufá v jejich rozmnožení, což je v zajetí velmi vzácné. Orli východní jsou k vidění v jedné z voliér na botanické Cestě vody, kde jsou umístěni vedle dalších druhů orlů.

---

Lodičky v Karviné patřily rockovým fanouškům

Karvinský volnočasový areál Lodičky patřil tentokrát rockovým fanouškům. Pro ně pořadatelé připravili festival nazvaný Karviná rocks, podívejte se.

Už po sedmé kromě regionálních kapel potěšily fanoušky této muziky i velké hudební stálice. Novinkou byla scéna postavená poblíž srubu.

Lukáš Heczko, organizátor festivalu: "Jedná se o mix velkých rockových jmen a místních regionálních interpretů, máme letos Trauntenberk, večer zahrají Traktor, Arakain musel zrušit vystoupení kvůli nemoci, ale sehnali jsme náhradu v podobě Dark gamballe."

Mezi dalšími vystupujícími byla například kapela Bastard se svým hostem - karvinskou rodačkou Lucií Roubíčkovou.

Mojmír Krochmalný, bubeník: "Ta atmosféra je tady úžasná, skvělý areál, výborná stage, technika, počasí vyšlo, paráda."

Závěr festivalu patřil letos kapele Traktor.

Martin Kapek, zpěvák kapely Traktor: "V Karviné jsme hráli naposledy před dvěma lety a připadá mi to, jako by to bylo včera, takže ať žije Karviná.

Letos Lodičky zažily v hlavní sezóně na akcích rekordní návštěvnost, tento rockový festival byl téměř vyprodaný.

anketa: návštěvníci festivalu: "Karviňáci si můžou vážit takových akcí, klobouk dolů před Lodičkami." "Super kapely děcka, buďte rádi, že to tu máte."

Program na příští rok festivalu Karviná rocks je sestaven, pořadatelé vystupující prozradí ještě letos na podzim.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-27-08-2024-17-00