Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Řidiči zpacifikovali na benzínce v Ostravě zloděje
  • Beskydský endoskopický workshop vzdělával lékaře
  • Ostrava podporuje obnovu památek a významných staveb
  • Areál bývalého dolu Barbora ožil festivalem
  • Emma Lehotská se stala vítězkou Miss Reneta 2021
  • Do cíle sbírky pro nemocného Vojtu chybí už jen pár tisíc

Řidiči zpacifikovali na benzínce v Ostravě zloděje

Velkou dávku odvahy prokázali dva muži, kteří v Ostravě zpacifikovali na čerpací stanici zloděje. Zdrogovaný pachatel je ohrožoval injekční stříkačkou, ale muže nezastrašil a velmi rychle skončil znehybněný na zemi.

Asi každý už dnes ví, že benzínové stanice jsou opatřeny kamerovým systémem. 30letému muži z Ostravy to ale vůbec nevadilo. Vletěl na benzínku a začal si cpát do tašky čokolády. Když si ho všimla obsluha, snažil se utéct, ale dva zákazníci ho dostihli a donutili se vrátit. To sice udělal, ale pak vytáhl injekční stříkačku a snažil se znovu téct. 

jeden ze zákazníků: "Člověk byl samozřejmě posílen adrenalinem a trochu a strachem, ale v ten moment nad tím neuvažuje a díky tomu, že jsme na to byli dva se nám ho podařilo zpacifikovat."  

Mužům se podařilo zloděje udržet až do příjezdu policejní hlídky. Dalo to sice práci, ale povedlo se. Na první pohled bylo jasné, že je pod vlivem drog.

jeden ze zákazníků: "Když jsme na něj zaklekli a čekali na příjezd policie, tak se ukázalo, že měl úplně rudé bělmo." 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Komisař 8. oddělení obecné kriminality Ostrava zahájil proti 30letému muži trestní stíhání a obvinil ho ze spáchaní přečinu krádež a zločinu vydírání."

Ve vězení může skončit až na 8 let. I když se muži zachovali velmi statečně, policisté podobné chování příliš nedoporučují, pachatel může mít u sebe nějakou zbraň a může ji použít. 

---

Beskydský endoskopický workshop vzdělával lékaře

Nemoci žlučníku, rakovina slinivky a tlustého střeva. To jsou nejzávažnější problémy, které v poslední době řeší gastroenterologové. Ti se proto sjeli do Nemocnice ve Frýdku-Místku na Beskydský endoskopický workshop, aby si vyměnili zkušenosti v oblasti léčby.

Moderní medicína jde neustále kupředu. Lékaři se proto pravidelně vzdělávají a také si předávají důležité zkušenosti. Endoskopie dnes výrazně pomáhá lékařům i pacientům.

Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Ta endoskopie se intenzivně rozvijí. V současnosti u některých chorob, kdy byla nezbytná operace. Endoskopista může výrazně přispět ke zdárnému průběhu nemoci. Buď, že tu operaci významně oddálí. Do té doby, než se ten pacient spraví a zlepší se jeho kondice. Nebo, že tu operaci zcela nahradí tím endoskopickým výkonem."

Vladimír Nosek, primář gastroenterologického oddělení Nemocnice Jablonec nad Nisou: "Děláme výkony, které dříve prováděli například chirurgové. Dneska my endoskopicky některé věci operujeme, jsou to výkony velmi složité, ale pro pacienty dobře snášené a mnohem méně invazivní, než jsou operační řešení a těmito tématy se zabývá i tento workshop."

Beskydský endoskopický workshop v Nemocnici ve Frýdku-Místku letos proběhl už popatnácté.

Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Jednak jsme se zabývali léčbou chorob nemocí žlučníku, především zánětu. Pomocí miniinvazivní endoskopické drenáže, dále to byla léčba střevních zánětů u pacientek, které jsou v požehnaném stavu. To znamená v těhotenství."

Vladimír Nosek, primář gastroenterologického oddělení Nemocnice Jablonec nad Nisou: "Dneska budeme řešit věci nezhoubné. Různé nárůstky, polypy a další záležitosti v zažívacím traktu. Ale pravděpodobně budeme řešit i takzvanou paliativní léčbu. To znamená, chceme ulevit pacientům například s neoperabilními, neléčitelnými zhoubnými nádory. Tak, aby kvalita života těchto pacientů byla lepší, než bývala dříve a lepší, než je standard."

Gastroenterologové v současnosti nejvíce bojují s nádory tlustého střeva. Díky včasným diagnózám se ale daří úspěšná léčba.

Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "V současnosti už klesá výskyt nádorů tlustého střeva v České republice. Pokud mohu někomu říct, co má udělat pro své zdraví, ať jde v padesáti letech na koloskopii. V zahraničí se ten interval posouvá už na 45let. To znamená, i když člověk nemá žádné potíže, měl by jít na kolonoskopii. Co je taková velká perspektiva. A to věříme, že se nám to podaří. Je časnější záchyt nádorů v oblasti slinivky břišní."

Ondřej Urban, předseda České gastroenterologické společnosti: "V České republice bohužel narůstá počet nádorů slinivky břišní. Každý rok v České republice onemocní asi 2 350 pacientů a skoro stejný počet nemocných zemře. To znamená, že ta prognóza těch nemocných je v současné době špatná a my se budeme snažit, aby se pomocí screeningu vybraných osob tato skutečnost změnila."

Workshopu se zúčastnilo na 70 lékařů a sester. Část programu byla přenášena dalším lékařům online a také k němu budou mít přístup ve videoknihovně.

---

Ostrava podporuje obnovu památek a významných staveb

Každé město by se mělo zajímat o svůj vzhled, jehož ozdobou mohou být historické nebo i jiné zajímavé budovy. To je také důvod, proč Ostrava každoročně nabízí majitelům podobných objektů finanční pomoc na jejich opravy a rekonstrukce.

Na konci dvacátých let vznikla v Ostravě Čokoládovna Zett, kterou vlastnil vyučený cukrář Isidor Zuckermann. Po válce firma zanikla a objekt na Havlíčkově nábřeží sloužil jako prádelna. Dnes vypadá takto a nese pojmenování Hudební svět. Je v něm klub Barák a také oblíbená kavárna Dock. Fasáda si už zaslouží opravu a tak majitel využil dotační program magistrátu a získal polovinu peněz na rekonstrukci.

Jan Petro, majitel Hudebního světa: "Je to pro mě i trošku satisfakce, že se to povedlo zrovna teď v tak těžké době. To jsem skoro až dojat. Barvičky řešil architekt Ondřej Turoň z Ateliéru Tur s památkáři a nakonec našli průsečík v kávově hnědých odstínech." 

Z programu na rekonstrukci významných městských staveb a památek bude stejným způsobem spolufinancováno ještě dalších jedenáct rekonstrukcí. Majitelé mohou zažádat o polovinu nákladů z celkové ceny.  

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Tak jako i v minulém roce, tak tam máme i letos z mého pohledu velmi zajímavé městotvorné objekty. Máme tam např. podporu objektu U-haus na Mírovém náměstí ve Vítkovicích, je tam další část obnovy štítové kolonie ve Vítkovicích, máme tam i významné objekty na ulici Nádražní." 

Město podporuje obnovu památek a významných městských staveb dlouhodobě. Dotace již přispěly i k renovaci sakrálních staveb. Mezi majitele bude celkem rozděleno přes 5 a půl milionu korun. Všechny stavby se nacházejí v městských památkových zónách.

---

Areál bývalého dolu Barbora ožil festivalem

Bývalý důl Barbora na Karvinsku ožil v sobotu poprvé v historii festivalem. Návštěvníkům nabídl prezentaci hornické činnosti, zábavu i dobré jídlo. Nechyběly ani komentované prohlídky nebo talk show v rámci fóra Meltingpot.

Vůbec poprvé si mohli lidé z Karvinska i vzdálenějšího okolí užít velký festival Poho den v areálu bývalého dolu Barbora. Připraveno bylo spoustu aktivit, zábavných i vzdělávacích, hlavně pro zájemce o hornickou historii.

Petr Birklen, vedoucí programu POHO 2030: “Smyslem POHO dne je ukázat na potenciál těchto lokalit, mnohé jsou zapomenuté, přitom obnáší spoustu hodnot a zajímavých krásných věcí a mohou snadno ožít."

Návštěvníci festivalu si také mohli s průvodcem prohlédnout v rámci exkurze strojovnu dolu. Jednou z hlavních částí festivalu byla talk show v rámci diskuzního fóra Meltingopot, kterého se zúčastnili významní hosté.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: " Je to o historii oblasti, čili podívat se zpátky, co je tady zajímavého, co bychom měli uchovat a podívat se do budoucnosti, co dál."

anketa: účastníci Meltingpotu: "Líbilo se mi to, i tato diskuze, ta pohornická krajina je krásná." "Já si myslím, že to jsou důležité věci.”

Dopolední program nabídl zájemcům komentované prohlídky pohornické krajiny pěšky nebo na elektrokole.

---

Emma Lehotská se stala vítězkou Miss Reneta 2021

V pátek se konal další ročník Mezinárodní soutěže dívek středních škol Miss Reneta 2021. Na trůn nakonec usedla dívka ze Slovenska Emma Lehotská.

V těchto nádherných modelech se poprvé na galavečeru ukázaly divákům všechny finalistky 28. ročníku Mezinárodní soutěže Miss Reneta 2021 s podtitulem Hvězdy, hvězdám. Na dívky čekalo pět disciplín, během kterých předvedly svůj šarm, své pohybové, či řečnické dovednosti.

Hodnotit dívky mohli diváci během přestávky.

anketa: "Jednoznačně dvojka. Mám rád snědé typy."

anketa: “Mi se líbí číslo 8, zdá se mi taková výjimečná, hezká. Pro mne je nejlepší.”

Titul Miss Reneta publikum si nakonec odnesla dívka s číslem 11 Laura Pavelicová.

Jakmile dívky přišly v nádherných šatech k závěrečnému defilé, bylo rozhodnuto.

Emma Lehotská, MISS RENETA 2021: "Určitě jsem to nečekala, měla jsem jiné favoritky, ale jsem velmi šťastná, je to úžasná zkušenost a děvčata byla všechna skvělá. Užily jsme si to naplno, určitě nelituji a doporučuji každé dívce se přihlásit."

---

Do cíle sbírky pro nemocného Vojtu chybí už jen pár tisíc

Vojta Šulek je docela obyčejný kluk. Výborně absolvoval základní školu, byl přijat ke studiu na průmyslovce. Osud mu bohužel postavil před dvěma lety do cesty těžkou nemoc – nádor na mozku. Vojta se rozhodl bojovat a spolužáci i veřejnost mu v tom pomáhají.

Po první operaci nádoru Vojta na půl těla ochrnul a téměř přestal vidět. Základní škola pro jeho rehabilitaci uspořádala sbírku.

Miroslava Henčová, Vojtova bývalá třídní učitelka: „Zapojili se jak žáci, tak zaměstnanci školy, učitelé a penízky posílali i rodiče."

Marcela Žáková, ředitelka školy: „Mě to vážně nenapadlo, že děti se zapojí s takovým nadšením a že se zapojí i rodiče."

Jakub Zakopal, spolužák: „O Vojtově příběhu jsem informoval ve školním rozhlase a jsem moc rád, že všichni přispívali.“

Eliška Ryklová, spolužačka: „Nejen děti, ale i rodiče, přispívali na Vojtův příběh a za to jsme rádi.“

Maruška Zámoravcová, spolužačka: „Přinesla jsem všechny své úspory. Z pokladničky.“

Vojtovi se život převrátil krátce po skončení Základní školy. Po operacích podstupuje nákladné rehabilitace v lázních Klimkovice i doma. Jeho stav pomalu lepší.

Lucie Kubenková, Vojtova maminka: „Ta sbírka je určená hlavně pro Vojtíškovo cvičení doma, bude sbírka použita na motomed a chodítko a potřebujeme ještě dokoupit věci na oční terapii a veškeré věci, které ho posunou dál. Máme sbírku „znesnaze21“, schází nám vybrat asi plus mínus 7 tisíc, 8 tisíc."

Vojta Šulek: „Děkuju všem, kteří přispěli aspoň jakoukoli částkou a nebo jakýmkoli způsobem.“

Do cíle sbírky na webu „znesnaze21“ chybí Vojtovi posledních pár tisíc korun. Přejeme jemu i jeho rodičům hodně sil a úspěšné zotavení.

---Mohlo by Vás také zajímat