Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Ostravští strážníci dopadli zloděje díky kamerám
  • Kvůli havárii vody musely děti dočasně opustit malotřídku
  • Ostravu povede i nadále stejná koalice ANO, SPOLU a Piráti
  • Spirála Ostrava oslavila 10 let od svého založení
  • V Českém Těšíně se konala tradiční akce Pod těšínským nebem

Ostravští strážníci dopadli zloděje díky kamerám

Kamerový systém je v Ostravě cenným pomocníkem v boji proti kriminalitě. V minulém týdnu pomohl strážníkům dopadnout zloděje, kteří ukradli ze suterénu domu pojistkové skříně.

Kamerový systém v Ostravě bedlivě sleduje ulice a riziková místa po celém městě. Operátorovi městské policie tak neunikli podezřelí muži, kteří se na Nádražní snažili vzdálit z hlavní ulice a táhli sebou těžké krabice. Kolem půlnoci není takové chování příliš obvyklé. 

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Strážník obsluhující kamerový systém pohyb dvou mužů i nadále sledoval. Zároveň na místo vyslal nejblíže situovanou hlídku. Tu pak navigoval ve směru pohybu obou mužů, kteří byli vzápětí strážníky zadrženi na ulici Poděbradova."

Po zadržení hlídkou strážníků muži tvrdili, že pojistkové skříně našli v nedalekém kontejneru a že v domě na Nádražní ulici vůbec nebyli. Jenže kamerový systém je bezpečně usvědčil z opaku. Strážníci proto přivolali státní policii, která si případ krádeže převzala. Kamerový systém tak znovu pomohl odhalení trestného činu. 

Svatopluk Harok, Městská policie Ostrava: "V Ostravě je přes 500 dopravních kamer a přes 300 kamer, které se zaměřují na problémové lokality, kde dochází k narušování veřejného pořádku."

K usvědčení zlodějů pomohlo také to, že v suterénu domu byla zjištěna poškozená elektroinstalace. Na stěnách pak byl volný prostor, který odpovídal rozměrům pojistných skříní, které měli muži u sebe v době zadržení.

---

Kvůli havárii vody musely děti dočasně opustit malotřídku

Školáci i předškoláci museli neplánovaně přerušit výuku v historické malotřídce v Těrlicku-Hradišti. Školu totiž vyplavila voda z prasklého přívodu k umyvadlu. Po dobu opravy se děti učí jinde.

100 let stará škola v těrlickém Hradišti je v těchto dnech plná stavebních dělníků a po chodbách jsou rozmístěné vysoušeče. Stropy a zdi jsou totiž po havárii nasáklé vodou.

Jiří Jekl, ředitel ZŠ a MŠ Těrlicko: “Bohužel, jak už to v těchto případech bývá, jako na potvoru se to stalo v půdních prostorách, takže voda tekla z půdních prostor až do sklepa. Vzhledem k tomu, že se jedná o historickou budovu, tak došlo k zatečení hlavně do stropních prostor, poškozené je schodiště, ale naštěstí nebyly zasaženy třídy, ani elektronika a vybavení v těchto třídách.”

Předškoláci našli dočasný azyl v kulturním domě.

Anketa: “Nám ve školce praskla voda, tak jsem tady.” “Mě se tady moc líbí.” “Tady je to taky pěkné, ale ve škole je to hezčí.”

Školáci dojíždějí do hlavní školní budovy v centru Těrlicka.

Jiří Jekl, ředitel ZŠ a MŠ Těrlicko: “Havárii jsme zjistili v pondělí a hned v úterý už děti z mateřské i základní školy Hradiště měly kam jít. Co se týče těch nejmenší z mateřské školky, tak ve spolupráci s obcí jsme našli náhradní prostory v Kulturním domě v Hradišti, kde se našim nejmenším opravdu hodně líbí a doufám, že se budou po opravách chtít vrátit zase zpátky tady do hradišťské školy. Co se týče dětí ze základní školy, to znamená z prvního až pátého ročníku, tak ty se momentálně učí na hlavní budově školy v Horním Těrlicku. Moc bych chtěl poděkovat za spolupráci obci Těrlicko, Obecním službám v Těrlicku a hasičům z Těrlicka i Hradiště, protože právě díky všem těmto pomocníkům jsme mohli dětem zabezpečit výuku už od druhého dne po havárii.”

Škody, které voda ve škole způsobila, by měla zaplatit pojišťovna.

---

Krátké zprávy, 27. 9. 2022 17.00 - 1

Administrativní budova ORGANICA, která roste za obchodním centrem Karolina v Ostravě, by měla být jednou z nejchytřejších kancelářských budov v Moravskoslezském regionu. O digitalizaci jednotlivých služeb a komunikačních nástrojů se postará speciální software. Propojí například mobilní aplikaci, chytré parkování a software pro recepční a návštěvy. A dvěma a půl tisícům zaměstnanců, kteří by zde měli pracovat, otevře například kanceláře.

---

Ostravu povede i nadále stejná koalice ANO, SPOLU a Piráti

Moravskoslezskou metropoli povede i nadále stejné seskupení hnutí ANO, koalice SPOLU a Pirátů pod vedením primátora Tomáše Macury. Ten se tak se třemi volebními obdobími stává rekordmanem v novodobé historii Ostravy. Koaliční partneři se dohodli bez větších problémů.

Volby v Ostravě drtivě vyhrálo hnutí ANO. Získalo více než dvojnásobek hlasů ve srovnání s druhou koalicí Spolu. Už v sobotu začala jednání mezi stranami, která byla nakonec natolik bezproblémová, že v úterý lídři stran podepsali koaliční smlouvu. Magistrát města Ostravy pokračuje ve stejném složení jako doposud. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Městská rada bude mít v nadcházejícím volebním období jedenáct členů. Hnutí ANO obsadí šest pozic, z toho 4 uvolněné a 2 neuvolněné, koalice SPOLU 4 pozice, z toho 3 uvolněné a piráti obsadí jednu uvolněnou pozici." 

V jedenáctičlenné radě města nově zasedne Karel Malík z hnutí ANO, který nahradí Radima Babince a Jan Dohnal, lídr koalice SPOLU, který bude mít na starosti resort dopravy a sport. 

Jan Dohnal, lídr koalice SPOLU: "Jsem rád, že se nám podařila najít programová shoda a že můžeme pokračovat ve stávající koalici, která z našeho pohledu fungovala dobře." 

Martina Bednáře střídá na pozici neuvolněného člena rady Miroslav Otisk. Dalšími neuvolněnými radními budou Ondřej Němeček a Vladimír Cigánek. Pirátka Andrea Hoffmannová bude mít kromě školství na starosti ještě kulturu.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Je vidět, že naše čtyřletá práce ve vedení města měla smysl, za což jsem ráda." 

Ostatní resorty povedou stejní radní jako doposud. V opozici tak znovu skončilo hnutí Ostravak, dále SPD, Starostové pro Ostravu a Ostravská levice. 

---

Spirála Ostrava oslavila 10 let od svého založení

Spirála Ostrava už 10 let pomáhá lidem s duševním onemocněním. Provází je nejen v běžném životě, ale i pracovním. Zaměstnává je v chráněných dílnách, cateringu, nebo v rámci úprav zeleně.

Spirála Ostrava oslavila 10 let Dnem otevřených dveří ve svých prostorách na Dubině. Návštěvníci si mohli koupit jedinečné kousky, které vyrábějí lidé s duševním onemocněním v chráněné šicí dílně, nebo ochutnat jejich dobroty.

Sylvie Tomášová, Spirála Ostrava: “Momentálně máme 7 švadlenek celkem, ale většinou lidé mají zkrácené úvazky. Největší úvazek je vlastně poloviční a nižší. Momentálně jsme i vyhráli jednu zakázku pro MS kraj. Budeme dělat pro kampaň pro pěstouny kosmetické taštičky a postavičky látkových panenek."

Nechyběly ani ukázky terapeutických dílen, hudební vystoupení a vernisáž fantasy obrazů.

Hedvika Nádraská, Spirála Ostrava: “Malovala jsem pro moji knížku Za obrazem. Obrazy jsou vlastně inspirované mými sny a vizemi."

Spirála Ostrava se momentálně stará o 24 klientů. Dalších 23 má o tuto službu zájem.

Lenka Vaňková, Spirála Ostrava: “Naše práce je hodně o ambulantním programu a terénním programu. To znamená, že chodíme za nimi do domácností, chodíme s nimi třeba jako doprovod někde, když potřebují, učíme je jezdit tramvají, učíme je v podstatě si vyřizovat svoje věci.”

Kromě sociálně terapeutických dílen ve Spirále funguje i sociální rehabilitace, v rámci které se o klienty stará multidisciplinární tým.

---

Krátké zprávy, 27. 9. 2022 17.00 - 2

V Kutné Hoře byly v rámci 26. setkání hornických měst a obcí České Republiky slavnostně předány Ceny Český Permon. Letos na Karvinsko putovaly hned tři z nich. V kategorii počin roku ji získala obec Stonava za realizaci výstavy Hornictví na Karvinsku v proměnách času. Cenu v kategorii hornický folklor obdržel Symfonický dechový orchestr Májovák Karviná a za celoživotní činnost v hornictví byl oceněn prof. . Ivo Černý. DAlší ročník proběhne 24. září v Ostravě.

---

V Českém Těšíně se konala tradiční akce Pod těšínským nebem

V Českém Těšíně každoročně děkují zástupci vedení města všem sociální pracovníkům a neziskovým organizacím, které zajišťují potřebnou pomoc ve městě. Právě jim i letos patřil Benefiční koncert nazvaný Pod těšínským nebem.

Patřil všem obyvatelům města a především sociálním pracovníkům, klientům sociálních služeb a dalším i neziskovým organizacím, které péči o ně zajišťují a jsou tam, kde jsou potřeba.

Tomáš Pavelek, místostarosta Českého Těšína: "Co se týká sociálních služeb, ty jsou víceméně na jedničku. Je třeba říct, že spolupráce s nimi je na vysoké úrovni dlouhodobě a i díky tomu, že ta spolupráce funguje, tak musím říct, že v našem městě neznáme to, že by byli nespokojeni, co se týká sociálních služeb."

Finanční dary předali na pódiu představitelé města zástupcům Charity Český Těšín, Slezské Diakonie a dobrovolnického centra ADRA.

Hana Čadová, vedoucí Dobrovolnického centra ADRA: "Dobrovolnické centrum vysílá dobrovolníky už od roku 2009, ročně jich tady máme kolem osmdesáti. Chodí těšit seniory do domovů, do domácností, do nemocnice. Dobrovolnictví v Českém Těšíně nás těší moc, takže si vážíme podpory.” 

Vyjádřit podporu všem pomáhajícím přišli svými písněmi i letošní vystupující zpěváci, jako třeba Petr Bende nebo zpěvačka Kaczi.

Petr Bende, zpěvák: "Já tyto akce mám rád a myslím si, že to má velký dopad na ostatní lidi, že se na to upozorní, což je dobře."

Kromě hudebního zážitku si lidé mohli zpříjemnit den a atmosféru i připraveným občerstvením ve stáncích na náměstí.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry