Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Včely v zimě nespí, v pohotovosti jsou i včelaři
  • Obrovská černá skládka během dvou dnů zmizela
  • Na opravy silnic a chodníků v obvodu přispělo i město
  • Spolek Tulipán pomáhá dětem s doučováním
  • Dětský stacionář dostal od hokejistů speciální pomůcky

Včely v zimě nespí, v pohotovosti jsou i včelaři

Zdálo by se, že zima je obdobím, kdy se včelaři o své úly nemusí vůbec starat. Nicméně právě leden je měsícem, kdy nastal čas pro kontrolu broučků varroa v úlech. Včelaří sbírají takzvanou měl, kterou posílají k přezkoumání na státní veterinární správu.

Včely v zimě v úlech nespí, jak by se navenek mohlo zdát, seskupí se a energii potřebnou pro tvorbu tepla čerpají z medových zásob. Postupně odvíčkovávají buňky a při tom padá na podložku na dně úlu takzvaná měl. A to je důvod, proč neodpočívají ani včelaři. Tuto měl sbírají a kontrolují, jak úspěšné bylo podzimní léčení včel proti varroáze.

Miroslav Škvarek, předseda ZO Nový Jičín, Český svaz včelařů: “To se dělá z toho důvodu, aby se dokázalo kontrolovat množství broučků varroy obsažené ve měli. Z těch podložek se právě ta měl sbírá a dává se na veterinu na vyšetření.”

Státní veterinárně správě musí včelaři vzorky odevzdat do 15. února. Dobrý výsledek znamená, že by výskyt neměl být vyšší než tři broučci na jedno včelstvo.

Odběr měli teď provedl také Jiří Schindler, který se stará o novojičínské městské včely, výsledek vyšetření bude znát zhruba za měsíc.

Jiří Schindler, včelař a správce městských lesů v NJ: “Pokud by ten výskyt kleštíka včelího byl vyšší než ty tři na jedno včelstvo, tak se musí v dubnu provést léčení přímo plodu, čili včelstvo se musí otevřít a přímo ten plod se musí natřít tím ochranným prostředkem.”

Toto ošetření je možné provést do 15. dubna, kdy může být naposledy použito léčivo, které by nemělo být obsaženo v medu.

---

Obrovská černá skládka během dvou dnů zmizela

Vedení ostravského magistrátu došla trpělivost a rozhodlo, že zlikviduje na vlastní náklady obrovskou černou skládku, která už mnoho let hyzdí Přívoz. Majitelé pozemků se na úklidu lokality odmítli podílet.

Černá skládka mezi ulicemi Úprkova a Rovná v Přívoze existuje už mnoho let. Podle obyvatel bylo na místě ještě před 10 lety asi 60 garáží, které místní rozebírali a vykrádali, až se všechny postupně zřítily. Na hromadu suti a odpadu ještě začali nepořádek ukládat i místní lidé a dokonce nebyly výjimkou ani náklaďáky, které se zde zbavili stavební suti.

místní obyvatel: "V noci tady jezdily auta, sklopily tu binec, třeba plastová okna ze stavby." 

Město několikrát vyzvalo majitele pozemků, aby skládku zlikvidovali. Odmítli, že nejsou původci a nic uklízet nebudou. Proto rozhodli radní, že skládku zlikviduje Ostrava, prostřednictvím své společnosti městské lesy.

Martin Mati, vedoucí Střediska údržby zeleně Ostravských městských lesů: "Začali jsme včera, poslali jsme tady větší množství bagrů, odvozních souprav, náklaďáků a musíme všechno odvézt relativně blízko do Hrušova." 

Odhadem bylo na skládce asi 700 tun odpadu, které náklaďáky během dvou dnů převezly na skládku společnosti OZO do Hrušova. Práce a  skládkovné vyjdou město na dva a půl milionu korun. Místní obyvatelé si po letech stížností konečně oddechnou.

anketa: místní obyvatelé: "Chvála pánu bohu, byly tady potkani velcí jako krávy." 

"Bylo to hnusné, jsme rádi, že jsme se toho zbavili." 

Úředníci doufají, že likvidace skládky bude inspirovat i místní obyvatele, aby udržovali pořádek i v okolí svých domů. 

---

Krátké zprávy, 28. 1. 2022, 1

Horská služba v Beskydech varuje před hřebenovými túrami i obecně před turistikou na výše položených místech. Na hřebenech hor hrozí prudký vítr v nárazech nad 20m/s a tvoří se závěje. V Jeseníkách navíc stále platí 2. stupeň lavinového nebezpečí.

V policejní cele skončil muž, který ve středu 26. ledna dopoledne na železniční trati u zastávky Ropice hodil kámen do čelního skla kabiny lokomotivy. Zřejmě ho naštvalo, že na něj strojvedoucí zatroubil, když přicházel do kolejiště. Policisté muže vypátrali i díky výpovědi cestujících. Škoda na lokomotivě je asi 100 tisíc korun.


---

Na opravy silnic a chodníků v obvodu přispělo i město

V Ostravě-Jihu loni opravovali silnice a chodníky ještě i na konci roku. I díky příznivému počasí se tak podařilo dotáhnout do konce mimo jiné rekonstrukci ulice Oráčova v Hrabůvce.

Radnici Ostravy-Jihu se ke konci loňského roku podařilo opravit velkou plochu chodníků a silnic napříč celým obvodem. A to zejména díky ostravskému magistrátu, který se podílel na jejich financování.

Zdeněk Hübner (Ostravak), místostarosta MOb Ostrava-Jih:

"Nyní se nacházíme na ulici Oráčova v Ostravě-Hrabůvce, kde jsme opravili jak chodníky, tak komunikaci, tedy silnici v celém rozsahu. Ta silnice má nějakých 2100 metrů čtverečních, které se opravily a přilehlé chodníky. Unikátní na této silnici je to, že jsme ji dělali ve spolupráci s ostravskými vodovody a kanalizacemi."

Ve velmi krátké době stihly zareagovat a při jednom se tak vyměnilo i vodovodní potrubí z 30. let minulého století za nové.

Zdeněk Hübner (Ostravak), místostarosta MOb Ostrava-Jih: 

"Kdybychom ty povrchy opravili bez toho, aniž by se to vyměnilo, tak by velice rychle došlo k tomu, že by pravděpodobně byly ty kousky rozřezány, nebo prostě byly by tady ty záplaty. Tomu jsme se chtěli vyhnout a proto jsme rád. Moc chci poděkovat vstřícnosti a ochotě ostravských vodovodů a kanalizací."

Náklady na opravu ulice Oráčova přesáhly 7 milionů korun. Polovinu z této částky zaplatil ostravský magistrát. Rekonstrukcí díky příspěvku města prošly i další komunikace.

Zdeněk Hübner (Ostravak), místostarosta MOb Ostrava-Jih:

"Tak, jak jsme slíbili, že nebudeme peníze dávat jen do jedné části městského obvodu, ale rovnoměrně rozdělujeme do všech částí, takže opravy chodníků proběhly na Dubině, v Bělském lese, v Zábřehu, ve Výškovicích a tím se postupně snažíme napravovat ten dluh z historie, kdy ta údržba byla dlouhodobě zanedbaná."

Rekonstrukcí za více než 11 milionů koruna tak prošly například chodníky na ulicích Moravská, Lumírova, Hosáka, Poledníka, nebo chodníky před školou na ulici Výškovická.

Zdeněk Hübner (Ostravak), místostarosta MOb Ostrava-Jih: 

"Plocha, kterou jsme opravili bylo 2100 metrů čtverečních cest a skoro 4 a půl tisíce metrů čtverečních chodníků."

Letos bude radnice v rekonstrukci silnic a chodníků pokračovat. Opravou by jich mělo projít více než loni.


---

Spolek Tulipán pomáhá dětem s doučováním

Spolek Tulipán v Horní Suché pomáhá lidem i celým rodinám, které se ocitnou v nepříznivé situaci. V covidové době se na spolek obrátili rodiče, zda by nemohl pomoci dětem s výukou předmětů, kde zaostávají.

Distanční výuka, časté karantény, suplování z důvodu nemocnosti učitelů. To vše zažívají už druhým rokem děti ve školách. Spolek Tulipán z Horní Suché proto i na žádost rodičů zajistil pro děti doučování.

Tereza Sadok, mluvčí spolku Tulipán: "Doufám, že se to osvědčilo, protože máme v této době 21 dětí na doučování. Máme tři studenty, kteří děti doučují a myslím si, že děti jsou spokojené, protože dochází a učí se nadále. Děti mají zpětnou vazbu od učitelů, mají lepší známky a obecně jim to jde lépe.”

Na doučování chodí děti z prvního, druhého stupně, ale i ze středních škol.

Martina Bojková, žákyně: "Mamka chtěla, abych tady chodila a pomáhá mi to."

To znamená, že ve škole ti ta výuka nestačí a potřebuješ to ještě dovysvětlit?

Martina Bojková, žákyně: “Když něco nepochopím, tak ano. Chodím tady dvakrát týdně.”

S doučováním pomáhají dětem studenti vysokých škol.

Richard Hrozek, doučující student: "Nejvíce asi pomáhám s matematikou, předtím to byla i čeština, ale teď už ne. Nově se na mně začínají obracet s chemií a s angličtinou a se vším dokážu pomoci.”

Doučování probíhá tři dny v týdnu. Pokud by rodiče měli zájem, spolek může výuku zajistit ještě dalším dětem.

---

Krátké zprávy, 28. 1. 2022, 2

Při zásahu u požáru v rodinném domku v obci Doubrava na Karvinsku ve čtvrtek brzy ráno hasiči objevili tělo člověka bez známek života. Dům byl určen k demolici. Hasiči z něj v průběhu zásahu vynesli dvě třiceti kilogramové láhve.

Nový Jičín vyhlásil další ročník participativního rozpočtu. Lidé mohou opět podávat své návrhy, jak zlepšit život ve městě. Letos je na jejich projekty vyčleněno více peněz. Projekty lidé mohou předkládat do 11. února.

---

Dětský stacionář dostal od hokejistů speciální pomůcky

Dětský rehabilitační stacionář v Ostravě získal nové speciální pomůcky pro své malé klienty. Zasloužili se to to především hokejoví brankáři, kteří jsou členy v dobročinné organizace Saves help. Stacionář si tak pořídil pomůcky, na které by jinak jen těžko získal peníze.

Dětský rehabilitační stacionář Městské nemocnice Ostrava pečuje o klienty s dětskou mozkovou obrnou a genetickými a metabolickými vadami. V denním režimu nyní pečují odborníci o 28 dětí s různě těžkými vadami. 

Jana Robenková, primářka DRS MNO: "Značka ideál je aby dítko, které jen sedí a je schopno nějakého asymetrického pohybu na zemi, třeba plazení, od nás odešlo tzv. po svých." 

Nyní získal stacionář unikátní rehabilitační pomůcky, které jsou pro děti maximálně užitečné a bez podpory dobročinné organizace Saves help by si je nemohl dovolit. 

Zuzana Vernerová, fyzioterapeutka: "Tělo dostává stovky stimulujících impulzů, které by za normálních okolností neměl šanci procítit."  

316 tisíc korun na pořízení přístrojů předali stacionáři symbolicky přímo brankáři HC Vítkovice Petr Dolejš a Aleš Stezka, kteří se k Saves help hlásí.

Aleš Stezka, brankář HC Vítkovice Ridera: "Za každý gólmanský zákrok dáváme 10 korun. Záleží, kolik těch zákroků je, ale průměrně tak 30 za zápas. Za ten rok to udělá 10, 12 někdy i 15 tisíc." 

Péči dětem poskytuje stacionář nejen v denním režimu, ale i ambulantně. Zdravotnický personál se dětem věnuje pode Bobath konceptu. 

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
28. ledna 2022, 17:00

Včely v zimě nespí, v pohotovosti jsou i včelaři

Zdálo by se, že zima je obdobím, kdy se včelaři o své úly nemusí vůbec starat. Nicméně právě leden je měsícem, kdy nastal čas pro kontrolu broučků varroa v úlech. Včelaří sbírají takzvanou měl, kterou posílají k přezkoumání na státní veterinární správu.

Včely v zimě v úlech nespí, jak by se navenek mohlo zdát, seskupí se a energii potřebnou pro tvorbu tepla čerpají z medových zásob. Postupně odvíčkovávají buňky a při tom padá na podložku na dně úlu takzvaná měl. A to je důvod, proč neodpočívají ani včelaři. Tuto měl sbírají a kontrolují, jak úspěšné bylo podzimní léčení včel proti varroáze.

Miroslav Škvarek, předseda ZO Nový Jičín, Český svaz včelařů: “To se dělá z toho důvodu, aby se dokázalo kontrolovat množství broučků varroy obsažené ve měli. Z těch podložek se právě ta měl sbírá a dává se na veterinu na vyšetření.”

Státní veterinárně správě musí včelaři vzorky odevzdat do 15. února. Dobrý výsledek znamená, že by výskyt neměl být vyšší než tři broučci na jedno včelstvo.

Odběr měli teď provedl také Jiří Schindler, který se stará o novojičínské městské včely, výsledek vyšetření bude znát zhruba za měsíc.

Jiří Schindler, včelař a správce městských lesů v NJ: “Pokud by ten výskyt kleštíka včelího byl vyšší než ty tři na jedno včelstvo, tak se musí v dubnu provést léčení přímo plodu, čili včelstvo se musí otevřít a přímo ten plod se musí natřít tím ochranným prostředkem.”

Toto ošetření je možné provést do 15. dubna, kdy může být naposledy použito léčivo, které by nemělo být obsaženo v medu.

---

Obrovská černá skládka během dvou dnů zmizela

Vedení ostravského magistrátu došla trpělivost a rozhodlo, že zlikviduje na vlastní náklady obrovskou černou skládku, která už mnoho let hyzdí Přívoz. Majitelé pozemků se na úklidu lokality odmítli podílet.

Černá skládka mezi ulicemi Úprkova a Rovná v Přívoze existuje už mnoho let. Podle obyvatel bylo na místě ještě před 10 lety asi 60 garáží, které místní rozebírali a vykrádali, až se všechny postupně zřítily. Na hromadu suti a odpadu ještě začali nepořádek ukládat i místní lidé a dokonce nebyly výjimkou ani náklaďáky, které se zde zbavili stavební suti.

místní obyvatel: "V noci tady jezdily auta, sklopily tu binec, třeba plastová okna ze stavby." 

Město několikrát vyzvalo majitele pozemků, aby skládku zlikvidovali. Odmítli, že nejsou původci a nic uklízet nebudou. Proto rozhodli radní, že skládku zlikviduje Ostrava, prostřednictvím své společnosti městské lesy.

Martin Mati, vedoucí Střediska údržby zeleně Ostravských městských lesů: "Začali jsme včera, poslali jsme tady větší množství bagrů, odvozních souprav, náklaďáků a musíme všechno odvézt relativně blízko do Hrušova." 

Odhadem bylo na skládce asi 700 tun odpadu, které náklaďáky během dvou dnů převezly na skládku společnosti OZO do Hrušova. Práce a  skládkovné vyjdou město na dva a půl milionu korun. Místní obyvatelé si po letech stížností konečně oddechnou.

anketa: místní obyvatelé: "Chvála pánu bohu, byly tady potkani velcí jako krávy." 

"Bylo to hnusné, jsme rádi, že jsme se toho zbavili." 

Úředníci doufají, že likvidace skládky bude inspirovat i místní obyvatele, aby udržovali pořádek i v okolí svých domů. 

---

Krátké zprávy, 28. 1. 2022, 1

Horská služba v Beskydech varuje před hřebenovými túrami i obecně před turistikou na výše položených místech. Na hřebenech hor hrozí prudký vítr v nárazech nad 20m/s a tvoří se závěje. V Jeseníkách navíc stále platí 2. stupeň lavinového nebezpečí.

V policejní cele skončil muž, který ve středu 26. ledna dopoledne na železniční trati u zastávky Ropice hodil kámen do čelního skla kabiny lokomotivy. Zřejmě ho naštvalo, že na něj strojvedoucí zatroubil, když přicházel do kolejiště. Policisté muže vypátrali i díky výpovědi cestujících. Škoda na lokomotivě je asi 100 tisíc korun.


---

Na opravy silnic a chodníků v obvodu přispělo i město

V Ostravě-Jihu loni opravovali silnice a chodníky ještě i na konci roku. I díky příznivému počasí se tak podařilo dotáhnout do konce mimo jiné rekonstrukci ulice Oráčova v Hrabůvce.

Radnici Ostravy-Jihu se ke konci loňského roku podařilo opravit velkou plochu chodníků a silnic napříč celým obvodem. A to zejména díky ostravskému magistrátu, který se podílel na jejich financování.

Zdeněk Hübner (Ostravak), místostarosta MOb Ostrava-Jih:

"Nyní se nacházíme na ulici Oráčova v Ostravě-Hrabůvce, kde jsme opravili jak chodníky, tak komunikaci, tedy silnici v celém rozsahu. Ta silnice má nějakých 2100 metrů čtverečních, které se opravily a přilehlé chodníky. Unikátní na této silnici je to, že jsme ji dělali ve spolupráci s ostravskými vodovody a kanalizacemi."

Ve velmi krátké době stihly zareagovat a při jednom se tak vyměnilo i vodovodní potrubí z 30. let minulého století za nové.

Zdeněk Hübner (Ostravak), místostarosta MOb Ostrava-Jih: 

"Kdybychom ty povrchy opravili bez toho, aniž by se to vyměnilo, tak by velice rychle došlo k tomu, že by pravděpodobně byly ty kousky rozřezány, nebo prostě byly by tady ty záplaty. Tomu jsme se chtěli vyhnout a proto jsme rád. Moc chci poděkovat vstřícnosti a ochotě ostravských vodovodů a kanalizací."

Náklady na opravu ulice Oráčova přesáhly 7 milionů korun. Polovinu z této částky zaplatil ostravský magistrát. Rekonstrukcí díky příspěvku města prošly i další komunikace.

Zdeněk Hübner (Ostravak), místostarosta MOb Ostrava-Jih:

"Tak, jak jsme slíbili, že nebudeme peníze dávat jen do jedné části městského obvodu, ale rovnoměrně rozdělujeme do všech částí, takže opravy chodníků proběhly na Dubině, v Bělském lese, v Zábřehu, ve Výškovicích a tím se postupně snažíme napravovat ten dluh z historie, kdy ta údržba byla dlouhodobě zanedbaná."

Rekonstrukcí za více než 11 milionů koruna tak prošly například chodníky na ulicích Moravská, Lumírova, Hosáka, Poledníka, nebo chodníky před školou na ulici Výškovická.

Zdeněk Hübner (Ostravak), místostarosta MOb Ostrava-Jih: 

"Plocha, kterou jsme opravili bylo 2100 metrů čtverečních cest a skoro 4 a půl tisíce metrů čtverečních chodníků."

Letos bude radnice v rekonstrukci silnic a chodníků pokračovat. Opravou by jich mělo projít více než loni.


---

Spolek Tulipán pomáhá dětem s doučováním

Spolek Tulipán v Horní Suché pomáhá lidem i celým rodinám, které se ocitnou v nepříznivé situaci. V covidové době se na spolek obrátili rodiče, zda by nemohl pomoci dětem s výukou předmětů, kde zaostávají.

Distanční výuka, časté karantény, suplování z důvodu nemocnosti učitelů. To vše zažívají už druhým rokem děti ve školách. Spolek Tulipán z Horní Suché proto i na žádost rodičů zajistil pro děti doučování.

Tereza Sadok, mluvčí spolku Tulipán: "Doufám, že se to osvědčilo, protože máme v této době 21 dětí na doučování. Máme tři studenty, kteří děti doučují a myslím si, že děti jsou spokojené, protože dochází a učí se nadále. Děti mají zpětnou vazbu od učitelů, mají lepší známky a obecně jim to jde lépe.”

Na doučování chodí děti z prvního, druhého stupně, ale i ze středních škol.

Martina Bojková, žákyně: "Mamka chtěla, abych tady chodila a pomáhá mi to."

To znamená, že ve škole ti ta výuka nestačí a potřebuješ to ještě dovysvětlit?

Martina Bojková, žákyně: “Když něco nepochopím, tak ano. Chodím tady dvakrát týdně.”

S doučováním pomáhají dětem studenti vysokých škol.

Richard Hrozek, doučující student: "Nejvíce asi pomáhám s matematikou, předtím to byla i čeština, ale teď už ne. Nově se na mně začínají obracet s chemií a s angličtinou a se vším dokážu pomoci.”

Doučování probíhá tři dny v týdnu. Pokud by rodiče měli zájem, spolek může výuku zajistit ještě dalším dětem.

---

Krátké zprávy, 28. 1. 2022, 2

Při zásahu u požáru v rodinném domku v obci Doubrava na Karvinsku ve čtvrtek brzy ráno hasiči objevili tělo člověka bez známek života. Dům byl určen k demolici. Hasiči z něj v průběhu zásahu vynesli dvě třiceti kilogramové láhve.

Nový Jičín vyhlásil další ročník participativního rozpočtu. Lidé mohou opět podávat své návrhy, jak zlepšit život ve městě. Letos je na jejich projekty vyčleněno více peněz. Projekty lidé mohou předkládat do 11. února.

---

Dětský stacionář dostal od hokejistů speciální pomůcky

Dětský rehabilitační stacionář v Ostravě získal nové speciální pomůcky pro své malé klienty. Zasloužili se to to především hokejoví brankáři, kteří jsou členy v dobročinné organizace Saves help. Stacionář si tak pořídil pomůcky, na které by jinak jen těžko získal peníze.

Dětský rehabilitační stacionář Městské nemocnice Ostrava pečuje o klienty s dětskou mozkovou obrnou a genetickými a metabolickými vadami. V denním režimu nyní pečují odborníci o 28 dětí s různě těžkými vadami. 

Jana Robenková, primářka DRS MNO: "Značka ideál je aby dítko, které jen sedí a je schopno nějakého asymetrického pohybu na zemi, třeba plazení, od nás odešlo tzv. po svých." 

Nyní získal stacionář unikátní rehabilitační pomůcky, které jsou pro děti maximálně užitečné a bez podpory dobročinné organizace Saves help by si je nemohl dovolit. 

Zuzana Vernerová, fyzioterapeutka: "Tělo dostává stovky stimulujících impulzů, které by za normálních okolností neměl šanci procítit."  

316 tisíc korun na pořízení přístrojů předali stacionáři symbolicky přímo brankáři HC Vítkovice Petr Dolejš a Aleš Stezka, kteří se k Saves help hlásí.

Aleš Stezka, brankář HC Vítkovice Ridera: "Za každý gólmanský zákrok dáváme 10 korun. Záleží, kolik těch zákroků je, ale průměrně tak 30 za zápas. Za ten rok to udělá 10, 12 někdy i 15 tisíc." 

Péči dětem poskytuje stacionář nejen v denním režimu, ale i ambulantně. Zdravotnický personál se dětem věnuje pode Bobath konceptu. 

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-28-01-2022-17-00