Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Na Rudné v Ostravě začala oprava druhé části mostu
  • Úřad zrušil soutěž na rekonstrukci Dělnického domu
  • OPF Karviná povede od března 2023 nový děkan Roman Šperka
  • Na Slezské proběhlo studentské zastupitelstvo
  • Sezóna pálenic pomalu končí

Na Rudné v Ostravě začala oprava druhé části mostu

Přestavba mostu na Rudné ve Vítkovicích postupuje podle plánu. První část mostu je dokončena a v minulých dnech začala stavba druhé poloviny. Komplikace působí podloží, které je jiné, než stavebníci předpokládali.

Na estakádě v Rudné ulici začala výstavba druhé části mostu. Most byl vybudován v roce 1966 a byl už v tak špatném stavu, že musí být zbourán a postaven znovu. To se děje ve dvou etapách. První byla dokončena a začala druhá etapa.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: "Během loňského roku jsme postavili jednu polovinu estakády, která sestává ze dvou paralelních mostních konstrukcí. Jednu jsme zbořili loni, plně jsme ji postavili a převedli jsme na ni veškerou dopravu. Protože jsme měli poměrně pozitivní dlouhodobý výhled na počasí, tak jsme se rozhodli, že začneme s demolicí té druhé poloviny."

V těchto dnech se zakládají pilíře pro druhou polovinu mostu. Práce zkomplikovalo podloží. Kvůli vibracím musejí stavebníci použít jinou technologii. 

Martin Kolář, stavbyvedoucí: "Museli jsme přerušit ražení, protože docházelo k velkým otřesům a hrozilo poškození soukromého majetku, takže to se teď bude řešit." 

Rekonstrukce vyjde Ředitelství silnic a dálnic na čtvrt miliardy korun a nový most bude mít životnost sto let. Rozpočet se zatím nezvýšil. 

Pavel Stanovský, investiční referent, Správa ŘSD Ostrava: "Vždycky jsou nějaké drobné odchylky, které se musí řešit v průběhu stavby, ale cena je pořád stejná." 

Druhá část stavby by mohla být zprovozněna pravděpodobně v září či říjnu. Silnice patří k nejvytíženějším v kraji, denně po ní projede až 45 000 automobilů. Nákladní vozidla musejí používat objízdné trasy.

---

Úřad zrušil soutěž na rekonstrukci Dělnického domu

Začátek rekonstrukce Dělnického domu ve Studénce se oddaluje. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zrušil výběrové řízení na dodavatele stavby. Město musí zadání upravit a vypsat výběrové řízení znovu.

Město Studénka vypsalo výběrové řízení na rekonstrukci svého kulturního zařízení Dělnického domu, jeho interiéru, sálu, vzduchotechniky a střechy, loni v listopadu. Práce měly začít v březnu. Nicméně Úřad pro ochranu hospodářské soutěže výběrové řízení v únoru zrušil.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: ”Jeden z potenciálních zhotovitelů uplatnil námitku u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, že se cítil nějakým způsobem diskriminován v nastavení těch podmínek referenčních zakázek, ať už v kombinaci stavba s audiotechnikou, popřípadě audiotechnika jako taková. Takže Úřad pro ochranu hospodářské soutěže tomu částečně vyhověl a vydal rozhodnutí o zrušení toho výběrového řízení.”

V tuto chvíli pracuje zadavatel zakázky na úpravě podmínek a bude vypsáno nové výběrové řízení. Celkové náklady stavby se pohybují ve výši 88,5 milionů korun včetně daně. Posunutí termínu by neměla ohrozit čerpání téměř 20 milionové dotace.

Radmila Nováková, vedoucí odboru stavebního řádu: “Kontaktovali jsme dotační orgán a bylo nám sděleno, že v této chvíli není nutné prodlužovat lhůtu. Ale v okamžiku, kdybychom vysoutěžili zhotovitele a vznikla by reálná možnost, že se termín posune, tak jsou ochotni nám termín posunout.”

Rekonstrukce Dělnického domu začne pravděpodobně ve druhém pololetí.

---

Krátké zprávy, 28. února, 16 h - 1

V pondělí 27. února náhle zemřel odchovanec ostravského Baníku Lukáš Lehnert. Mladý sportovec aktuálně působil v klubu FC Hlučín, letos v březnu by oslavil 25. narozeniny. O smutné události informovaly fotbalové kluby, ve kterých působil.

Karvinsko si připomíná 25 let od ukončení těžby černého uhlí. V provozu dodnes zůstal jen Důl Žofie, kde státní podnik DIAMO čerpá důlní vodu a odsává důlní plyn. Hornictví v této oblasti připomíná kromě Žofie také památkově chráněná těžní věž Dolu Pokrok v Petřvaldě.

---

OPF Karviná povede od března 2023 nový děkan Roman Šperka

Na Obchodně podnikatelské fakultě v Karviné proběhla volba nového děkana. Daniela Stavárka střídá po osmi letech Roman Šperka.

Dosavadního děkana Daniela Stavárka střídá ve funkci Roman Šperka. Na Obchodně podnikatelské fakultě působí od roku 2000. Věnuje se dvěma oblastem, Podnikové informatice a Ekonomice a managementu. V nové funkci bude čtyři roky, do dalších voleb.

Roman Šperka, nastupující děkan OPF Karviná: “Měl jsem představu přibližně o tom, co to všechno obnáší a věděl jsem, že je to náročná práce. Ale rozhodl jsem se kandidovat a byl jsem zvolený.”

Důraz bude nový děkan klást na kvalitu vzdělávání, udržení stávajících 12 studijních programů, z nichž osm je profesních.

Roman Šperka, nastupující děkan OPF Karviná: “Také tady máme velkou skupinu zahraničních studentů, o které se chceme starat ."

Daniel Stavárek ve funkci končí po osmi letech, fakultu vedl dvě volební období. V dalších letech bude působit jako prorektor SU pro vědu a zahraniční styky a povede katedru financí a účetnictví.

 Daniel Stavárek, končící děkan OPF Karviná: "Odcházím po osmi letech z funkce děkana s tím, že se těším z těch úspěchů, které jsme dosáhli a zároveň mi na stole nezůstává nic, co by zatěžovalo funkční období nového vedení a nového děkana."

---

Na Slezské proběhlo studentské zastupitelstvo

Na Slezské proběl vzdělávací projekt Akademie mladých občanů. Ten přibližuje středoškolským studentům principy politiky na místní, regionální i republikové úrovni. Studenti se sešli na radnici a uspořádali simulované zastupitelstvo, kde se snažili prosadit své fiktivní vize.

Rozdělili se do několika fiktivních politických stran a simulovali průběh zastupitelstva. Akce, se kterou na Slezskou Ostravu přijela Akademie mladých občanů má studentům středních škol přiblížit samotnou politiku.

Denis Hradil, 1. místopředseda spolku Mladí občané: "Našim cílem je, přiblížit jim jak municipality, tak nějaké regionální politiky, tak v poslední části, která je pojmenovaná republika, je to samotná sněmovna, senát a parlament."

David Procházka, student gymnázia: "Dlouho se zajímám o politiku a tím, že jsem nedávno zjistil, že vůbec takové akce existují, tak mě to zaujalo a rád na to jezdím. Protože vím, že se zde zlepšuji."

Magdalena Fischerová, studentka gymnázia: "Na tuto akademii mě přivedl můj zájem o veřejné dění. Ráda bych se v budoucnosti věnovala diplomacii."

Denis Hradil, 1. místopředseda spolku Mladí občané: "Momentálně probíhá simulace fiktivního kraje, Novohradského kraje, přičemž každá z těch stran má nějaký popisek. Jsou to opravdu fiktivní strany a hnutí. Některé z nich vychází z reálných stran."

Na zasedání se snaží studenti v simulacích prosadit v hlasování programy svých stran.

Magdalena Fischerová, studentka gymnázia: "Což je právě hnutí, které se snaží prosadit zřízení galerie nebo podporu sportu v našem kraji a zamezit rozvoji průmyslu. Naopak chránit životní prostředí."

David Procházka, student gymnázia: "Podpořit tak průmysl v kraji. Chceme pozvat americké firmy. Ale stále je to bázi trochu i s nadsázkou, protože víme, že v realitě by to úplně tolik nefungovalo."

Účastníci akademie jsou z celé země a cestují po městech napříč republikou. Slezská Ostrava jim nabídla prostory radnice, kde mohlo zasedání proběhnout.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Podobné projekty městský obvod pravidelně podporuje, protože vedou k rozvoji takzvaných měkkých dovedností u studentů, kteří se jich účastní. Já sám jsem se ve svých školních letech účastnil podobných simulací a vidím velký potenciál v tom, že opravdu lidé mohou rozvinout nejenom své měkké dovednosti, ale zároveň získat i spoustu nových informací. Třeba o tom, jak zastupitelstva fungují."

Cílem projektu není účastníky pouze vzdělat, ale ukázat jim přínos aktivního zapojení do veřejného života, vzbudit v nich zájem o diskuzi a dialog a dát jim nové možnosti, jak se realizovat ve svém životě. Ti nejlepší získají možnost absolvovat stáž v Poslanecké sněmovně i hodnotné ceny.

---

Krátké zprávy, 28. února, 16 h - 2

Dopravní podnik Ostrava v únoru zařadil do přepravy prvních 6 parciálních trolejbusů Škoda 36Tr. Dalších 12 ještě přijme během prvního pololetí letošního roku. Trolejbusy nové generace jsou nízkopodlažní, klimatizované, s USB porty i kamerovým systémem a dopravní podnik tak definitivně přestane využívat jejich předchůdce, vozy Škoda 21Tr.

Do Záchranné stanice v Bartošovicích se v minulém týdnu dostala samice sokola stěhovavého. Byla nalezena s vážně zraněným křídlem v oblasti Kelečska. Záchranáři věří, že po nezbytné péči a zhojení se bude moci samice zase vrátit do volné přírody.

---

Sezóna pálenic pomalu končí

Pálení alkoholu je prastarou lidskou činností. Datuje se již od 3. století v Číně a Indii. U nás se rozvíjí od 14. století a dnes je téměř v každé větší obci nějaká pěstitelská pálenice. Letošní sezóna pálenek s počátkem března již pomalu končí a nebyla vůbec špatná.

Sezóny pálení se od sebe rok od roku liší podle úrody i druhů ovoce.

Antonín Směšný, pracovník pálenice: „Co se týká druhů se letos víc dařilo švestkám, kdežto vloni bylo více jablek, ale vloni bylo více zákazníků s menším množstvím, dneska je míň zákazníků, ale s větším množstvím ovoce.“

Výtěžnost alkoholu závisí především na kvasu, druhu ovoce a cukernatosti.

Antonín Směšný, pracovník pálenice: „Nejlépe dopadají švestky, které mají od 10 do 14 litrů kvasu na jeden litr 50 procentního alkoholu.“

Lubomír Štos, zákazník: „Z domácích pálenek mám nejradši meruňku a hrušku.“

Pavel Ivánek, zákazník: „Mám švestky a doufám, že to poteče dobře, abychom pak z toho měli radost. Dávám asi dvě kila cukru na sto litrů švestek.“

Jaromír Vrobel, zákazník: „U nás mám nejradši švestky. Slivovici.. Protože meruňky, ty se musí přivézt, koupit. Ty nám tady u nás nerostou.“

Výroba pálenky začíná nalitím kvasu a probíhá ve dvou propojených kotlech

Antonín Směšný, pracovník pálenice: „Tímto ho otevřeme a pustíme sem do kotle, který má obsah zhruba 250 litrů. Oddělí nám pevné části od té alkoholové části.“

Produktem druhého tzv. čistícího kotle je už po oddělení metylalkoholu produkt s nejvyšším obsahem alkoholu.

Antonín Směšný, pracovník pálenice: „Tady to počítadlo počítá litry, které natečou a tady v nádrži se to shromažďuje. Zákazníkovi už změříme procento alkoholu.“

Sezóna pálenic letos sice končí. Pěstitelé však už dnes ořezávají své stromy, aby je připravili na bohatou úrodu na sezónu příští.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
28. února 2023, 16:00

Na Rudné v Ostravě začala oprava druhé části mostu

Přestavba mostu na Rudné ve Vítkovicích postupuje podle plánu. První část mostu je dokončena a v minulých dnech začala stavba druhé poloviny. Komplikace působí podloží, které je jiné, než stavebníci předpokládali.

Na estakádě v Rudné ulici začala výstavba druhé části mostu. Most byl vybudován v roce 1966 a byl už v tak špatném stavu, že musí být zbourán a postaven znovu. To se děje ve dvou etapách. První byla dokončena a začala druhá etapa.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: "Během loňského roku jsme postavili jednu polovinu estakády, která sestává ze dvou paralelních mostních konstrukcí. Jednu jsme zbořili loni, plně jsme ji postavili a převedli jsme na ni veškerou dopravu. Protože jsme měli poměrně pozitivní dlouhodobý výhled na počasí, tak jsme se rozhodli, že začneme s demolicí té druhé poloviny."

V těchto dnech se zakládají pilíře pro druhou polovinu mostu. Práce zkomplikovalo podloží. Kvůli vibracím musejí stavebníci použít jinou technologii. 

Martin Kolář, stavbyvedoucí: "Museli jsme přerušit ražení, protože docházelo k velkým otřesům a hrozilo poškození soukromého majetku, takže to se teď bude řešit." 

Rekonstrukce vyjde Ředitelství silnic a dálnic na čtvrt miliardy korun a nový most bude mít životnost sto let. Rozpočet se zatím nezvýšil. 

Pavel Stanovský, investiční referent, Správa ŘSD Ostrava: "Vždycky jsou nějaké drobné odchylky, které se musí řešit v průběhu stavby, ale cena je pořád stejná." 

Druhá část stavby by mohla být zprovozněna pravděpodobně v září či říjnu. Silnice patří k nejvytíženějším v kraji, denně po ní projede až 45 000 automobilů. Nákladní vozidla musejí používat objízdné trasy.

---

Úřad zrušil soutěž na rekonstrukci Dělnického domu

Začátek rekonstrukce Dělnického domu ve Studénce se oddaluje. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zrušil výběrové řízení na dodavatele stavby. Město musí zadání upravit a vypsat výběrové řízení znovu.

Město Studénka vypsalo výběrové řízení na rekonstrukci svého kulturního zařízení Dělnického domu, jeho interiéru, sálu, vzduchotechniky a střechy, loni v listopadu. Práce měly začít v březnu. Nicméně Úřad pro ochranu hospodářské soutěže výběrové řízení v únoru zrušil.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: ”Jeden z potenciálních zhotovitelů uplatnil námitku u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, že se cítil nějakým způsobem diskriminován v nastavení těch podmínek referenčních zakázek, ať už v kombinaci stavba s audiotechnikou, popřípadě audiotechnika jako taková. Takže Úřad pro ochranu hospodářské soutěže tomu částečně vyhověl a vydal rozhodnutí o zrušení toho výběrového řízení.”

V tuto chvíli pracuje zadavatel zakázky na úpravě podmínek a bude vypsáno nové výběrové řízení. Celkové náklady stavby se pohybují ve výši 88,5 milionů korun včetně daně. Posunutí termínu by neměla ohrozit čerpání téměř 20 milionové dotace.

Radmila Nováková, vedoucí odboru stavebního řádu: “Kontaktovali jsme dotační orgán a bylo nám sděleno, že v této chvíli není nutné prodlužovat lhůtu. Ale v okamžiku, kdybychom vysoutěžili zhotovitele a vznikla by reálná možnost, že se termín posune, tak jsou ochotni nám termín posunout.”

Rekonstrukce Dělnického domu začne pravděpodobně ve druhém pololetí.

---

Krátké zprávy, 28. února, 16 h - 1

V pondělí 27. února náhle zemřel odchovanec ostravského Baníku Lukáš Lehnert. Mladý sportovec aktuálně působil v klubu FC Hlučín, letos v březnu by oslavil 25. narozeniny. O smutné události informovaly fotbalové kluby, ve kterých působil.

Karvinsko si připomíná 25 let od ukončení těžby černého uhlí. V provozu dodnes zůstal jen Důl Žofie, kde státní podnik DIAMO čerpá důlní vodu a odsává důlní plyn. Hornictví v této oblasti připomíná kromě Žofie také památkově chráněná těžní věž Dolu Pokrok v Petřvaldě.

---

OPF Karviná povede od března 2023 nový děkan Roman Šperka

Na Obchodně podnikatelské fakultě v Karviné proběhla volba nového děkana. Daniela Stavárka střídá po osmi letech Roman Šperka.

Dosavadního děkana Daniela Stavárka střídá ve funkci Roman Šperka. Na Obchodně podnikatelské fakultě působí od roku 2000. Věnuje se dvěma oblastem, Podnikové informatice a Ekonomice a managementu. V nové funkci bude čtyři roky, do dalších voleb.

Roman Šperka, nastupující děkan OPF Karviná: “Měl jsem představu přibližně o tom, co to všechno obnáší a věděl jsem, že je to náročná práce. Ale rozhodl jsem se kandidovat a byl jsem zvolený.”

Důraz bude nový děkan klást na kvalitu vzdělávání, udržení stávajících 12 studijních programů, z nichž osm je profesních.

Roman Šperka, nastupující děkan OPF Karviná: “Také tady máme velkou skupinu zahraničních studentů, o které se chceme starat ."

Daniel Stavárek ve funkci končí po osmi letech, fakultu vedl dvě volební období. V dalších letech bude působit jako prorektor SU pro vědu a zahraniční styky a povede katedru financí a účetnictví.

 Daniel Stavárek, končící děkan OPF Karviná: "Odcházím po osmi letech z funkce děkana s tím, že se těším z těch úspěchů, které jsme dosáhli a zároveň mi na stole nezůstává nic, co by zatěžovalo funkční období nového vedení a nového děkana."

---

Na Slezské proběhlo studentské zastupitelstvo

Na Slezské proběl vzdělávací projekt Akademie mladých občanů. Ten přibližuje středoškolským studentům principy politiky na místní, regionální i republikové úrovni. Studenti se sešli na radnici a uspořádali simulované zastupitelstvo, kde se snažili prosadit své fiktivní vize.

Rozdělili se do několika fiktivních politických stran a simulovali průběh zastupitelstva. Akce, se kterou na Slezskou Ostravu přijela Akademie mladých občanů má studentům středních škol přiblížit samotnou politiku.

Denis Hradil, 1. místopředseda spolku Mladí občané: "Našim cílem je, přiblížit jim jak municipality, tak nějaké regionální politiky, tak v poslední části, která je pojmenovaná republika, je to samotná sněmovna, senát a parlament."

David Procházka, student gymnázia: "Dlouho se zajímám o politiku a tím, že jsem nedávno zjistil, že vůbec takové akce existují, tak mě to zaujalo a rád na to jezdím. Protože vím, že se zde zlepšuji."

Magdalena Fischerová, studentka gymnázia: "Na tuto akademii mě přivedl můj zájem o veřejné dění. Ráda bych se v budoucnosti věnovala diplomacii."

Denis Hradil, 1. místopředseda spolku Mladí občané: "Momentálně probíhá simulace fiktivního kraje, Novohradského kraje, přičemž každá z těch stran má nějaký popisek. Jsou to opravdu fiktivní strany a hnutí. Některé z nich vychází z reálných stran."

Na zasedání se snaží studenti v simulacích prosadit v hlasování programy svých stran.

Magdalena Fischerová, studentka gymnázia: "Což je právě hnutí, které se snaží prosadit zřízení galerie nebo podporu sportu v našem kraji a zamezit rozvoji průmyslu. Naopak chránit životní prostředí."

David Procházka, student gymnázia: "Podpořit tak průmysl v kraji. Chceme pozvat americké firmy. Ale stále je to bázi trochu i s nadsázkou, protože víme, že v realitě by to úplně tolik nefungovalo."

Účastníci akademie jsou z celé země a cestují po městech napříč republikou. Slezská Ostrava jim nabídla prostory radnice, kde mohlo zasedání proběhnout.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: "Podobné projekty městský obvod pravidelně podporuje, protože vedou k rozvoji takzvaných měkkých dovedností u studentů, kteří se jich účastní. Já sám jsem se ve svých školních letech účastnil podobných simulací a vidím velký potenciál v tom, že opravdu lidé mohou rozvinout nejenom své měkké dovednosti, ale zároveň získat i spoustu nových informací. Třeba o tom, jak zastupitelstva fungují."

Cílem projektu není účastníky pouze vzdělat, ale ukázat jim přínos aktivního zapojení do veřejného života, vzbudit v nich zájem o diskuzi a dialog a dát jim nové možnosti, jak se realizovat ve svém životě. Ti nejlepší získají možnost absolvovat stáž v Poslanecké sněmovně i hodnotné ceny.

---

Krátké zprávy, 28. února, 16 h - 2

Dopravní podnik Ostrava v únoru zařadil do přepravy prvních 6 parciálních trolejbusů Škoda 36Tr. Dalších 12 ještě přijme během prvního pololetí letošního roku. Trolejbusy nové generace jsou nízkopodlažní, klimatizované, s USB porty i kamerovým systémem a dopravní podnik tak definitivně přestane využívat jejich předchůdce, vozy Škoda 21Tr.

Do Záchranné stanice v Bartošovicích se v minulém týdnu dostala samice sokola stěhovavého. Byla nalezena s vážně zraněným křídlem v oblasti Kelečska. Záchranáři věří, že po nezbytné péči a zhojení se bude moci samice zase vrátit do volné přírody.

---

Sezóna pálenic pomalu končí

Pálení alkoholu je prastarou lidskou činností. Datuje se již od 3. století v Číně a Indii. U nás se rozvíjí od 14. století a dnes je téměř v každé větší obci nějaká pěstitelská pálenice. Letošní sezóna pálenek s počátkem března již pomalu končí a nebyla vůbec špatná.

Sezóny pálení se od sebe rok od roku liší podle úrody i druhů ovoce.

Antonín Směšný, pracovník pálenice: „Co se týká druhů se letos víc dařilo švestkám, kdežto vloni bylo více jablek, ale vloni bylo více zákazníků s menším množstvím, dneska je míň zákazníků, ale s větším množstvím ovoce.“

Výtěžnost alkoholu závisí především na kvasu, druhu ovoce a cukernatosti.

Antonín Směšný, pracovník pálenice: „Nejlépe dopadají švestky, které mají od 10 do 14 litrů kvasu na jeden litr 50 procentního alkoholu.“

Lubomír Štos, zákazník: „Z domácích pálenek mám nejradši meruňku a hrušku.“

Pavel Ivánek, zákazník: „Mám švestky a doufám, že to poteče dobře, abychom pak z toho měli radost. Dávám asi dvě kila cukru na sto litrů švestek.“

Jaromír Vrobel, zákazník: „U nás mám nejradši švestky. Slivovici.. Protože meruňky, ty se musí přivézt, koupit. Ty nám tady u nás nerostou.“

Výroba pálenky začíná nalitím kvasu a probíhá ve dvou propojených kotlech

Antonín Směšný, pracovník pálenice: „Tímto ho otevřeme a pustíme sem do kotle, který má obsah zhruba 250 litrů. Oddělí nám pevné části od té alkoholové části.“

Produktem druhého tzv. čistícího kotle je už po oddělení metylalkoholu produkt s nejvyšším obsahem alkoholu.

Antonín Směšný, pracovník pálenice: „Tady to počítadlo počítá litry, které natečou a tady v nádrži se to shromažďuje. Zákazníkovi už změříme procento alkoholu.“

Sezóna pálenic letos sice končí. Pěstitelé však už dnes ořezávají své stromy, aby je připravili na bohatou úrodu na sezónu příští.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-28-02-2023-16-00