Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Palkovice lidem zajistily roušky a rozváží jídlo
  • Pečovatelky pomáhají seniorům s nákupy potravin
  • O koronaviru informují ve F-M také přenosné panely
  • Stonavské seniorky pomáhají svým vrstevníkům
  • V centru Ostravy sadí nové stromy
  • Na ulici Butovická vznikne dalších 650 metrů chodníku

Palkovice lidem zajistily roušky a rozváží jídlo

První případy nákazy koronavirem se už objevily i v Palkovicích na Frýdeckomístecku. Také tam probíhají preventivní opatření, která mají za cíl šíření nemoci co nejvíce zpomalit. Obec mimo jiné pomohla s distribucí roušek a zajistila nákupy potřebným.

V Palkovicích na Frýdeckomístecku přijali první opatření už zkraje března. Obec byla mezi prvními, která pozastavila provoz mateřské školy a z preventivních důvodů veřejnosti uzavřela úřad. Také tam se stejně jako v jiných městech a obcích pustili svépomocí i do šití roušek.

“V Palkovicích a ba Myslíku jsme rozdali do každé domácnosti dvě roušky spolu s letáky, které se snaží lidi upozornit, jak se mají v této době chovat. To byla taková základní věc, kterou jsme pro ty naše spoluobčany mohli udělat,” uvedl starosta Palkovic Radim Bača.

Následně obec zprovoznila službu nákupu a rozvozu základních potravin lidem, kteří si je nemohou obstarat sami. Stačí zavolat na telefonní číslo 731 656 788.

“Když si někdo požádá a zavolá na to dané číslo, tak jsme schopni mu ten den nakoupit, a to jak základní potraviny, tak i léky. Ve spolupráci s pracovníky obce a hasiči v Palkovicích a na Myslíku tuto službu provádíme. Apelujeme na lidi, aby se nestyděli a zavolali si,” vyzval Bača.

Nákupy probíhají v pracovní dny od 8 do 14 hodin, rozvoz probíhá následně od 16:30. 

---

Pečovatelky pomáhají seniorům s nákupy potravin

V souvislosti s epidemií koronaviru se doporučuje seniorům, nevycházet ze svých obydlí. S nákupem základních potravin proto obyvatelům místního domu s pečovatelskou službou ELIM pomáhají pečovatelky. Pomoc nabízí také radnice.

Je sedm hodin ráno. Stonavské pečovatelky obcházejí klienty pečovatelské služby ELIM a sbírají objednávky k nákupu. Ve Stonavě je tato služba poskytována pětatřiceti klientům napříč celou obcí a to nejen v době epidemie koronaviru.

„Naše pečovatelky docházejí do domácností, kde se s uživatelem domlouvají na seznamu nákupu těch základních, nezbytných potravin. Seznam sepisují společně, nebo jej už klient má. Pečovatelka převezme tašku, hotovost, zajde do obchodu a nákup pak předá seniorovi,“ řekla vedoucí stonavské pečovatelské služby ELIM Urszula Byrtusová.

Nákupy základních potravin jsou realizovány podle potřeby místních seniorů.

„Nákupy provádíme většinou dvakrát týdně, podle potřeby někdy i častěji,“ řekla jedna z pečovatelek Dagmar Capková.

„Hlavně je to pečivo, noviny, nějaké sladkosti, jogurty apod.,“ dodala její kolegyně Lenka Owczarzová.

Lidé, kteří potřebují pomoc s nákupem potravin nebo dovozem léků, mohou o tuto pomoc zažádat telefonicky také obec.

„Právě včera se stal jeden případ, kdy bylo potřeba zajet pro léky. Prostě jsme tady k dispozici,“ konstatoval starosta Stonavy Ondřej Feber.

---

O koronaviru informují ve F-M také přenosné panely

Frýdek-Místek hledá způsoby, jak co nejefektivněji o současné situaci informovat starší generaci. Právě senioři často nemají vztah k internetu a sociálním sítím, proto využilo přenosné panely přímo v ulicích města, na které informace umístilo.

Informace spojené s koronavirem mohou frýdeckomístečtí občané nalézt mimo jiné také na plochách, které jinak slouží k pozvánkám na kulturní či společenské akce. Plochy uvolnila městská organizace KulturaFM. Panelů s informacemi je celkem deset a rozmístěny jsou v různých lokalitách města.

“Byla by škoda tyto plochy nechat prázdné a nevyužité. Lidé jsou o koronaviru informováni a zprávy si sdílejí přes sociální sítě. Zejména starším seniorům jsou ale sociální sítě velmi vzdálené. Proto jsme využili dané nabídky a na plochy vylepili informace o lince pro seniory a osamělé lidi, která je k dispozici od pondělí do pátku a jejím prostřednictvím je možné objednat si nákup potravin, hygienických potřeb nebo léků,“ uvedl primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.

Seniory se město snaží informovat také prostřednictvím letáku, na kterém jsou uvedeny základní informace a doporučení v době koronavirové epidemie. 

“Dostali ho předsedové osadních výborů v okrajových částech města, aby jej distribuovali starším občanům a vylepován je také na bytových domech ve vlastnictví města. Leták naleznete také na internetových stránkách města. Chtěl bych požádat ty, kteří bydlí v paneláku nebo cihláku, aby leták vytiskli a vyvěsili na nástěnku ve svém domě. Uděláte tak dobrou věc, přispějete k větší informovanosti seniorů, kteří většinou nemají facebooky a další sociální sítě a z celé situace mohou být přinejmenším velice nervózní a nejistí,” dodal náměstek primátora Frýdku-Místku Marcel Sikora.

Odkaz na informační leták naleznete také v článku Koronavirus: Opatření ve Frýdku-Místku na webu Polar.cz.

---

Stonavské seniorky pomáhají svým vrstevníkům

Prosba o roušky, kterou do světa vyslala pečovatelská služba ELIM ve Stonavě se setkala s velkým ohlasem. Pomoc už nabídly všechny věkové generace. Roušky pro místní seniory šijí i obyvatelky místní DPS, které se stalo distribučním místem pro výdej šitých roušek potřebným seniorům.

V jednu velkou šicí dílnu se proměnil jeden z bytů ve stonavském domě s pečovatelksou službou ELIM. Dvě klientky tady šijí roušky.

„Něco jsme udělali už včera a teď pokračujeme. Není to dokonalé, ale svůj účel to splní,“ řekla Jana Doffková, která roušky šije společně s paní Martou Šujanskou.

Oběma seniorkám v tom ochotně pomáhá také vedoucí pečovatelské služby Urszula Byrtusová.

„V kanceláři mám takovou přípravnu, kde připravuji stříhám látky. Snažíme se takto společně vyrábět roušky, které nejsou vůbec jednoduché,“ řekla Urszula Byrtusová.

Do pomoci s šitím roušek pro stonavské seniory se zapojila i veřejnost. Sto roušek zajistila také radnice. K potřebným lidem se tak dostalo více jak 350 ručně šitých roušek.

„Začali přicházet občané s velkým množstvím ušitých roušek. Někteří obyvatelé obce přinesli také dezinfekční prostředky. Roušek máme tolik, že se nám podařilo každému seniorovi, který to potřeboval tři roušky,“ konstatovala Byrtusová.

Poptávka roušek je ale velká. Nabídku své pomoci proto stále můžete směřovat přímo na vedení stonavské pečovatelské služby ELIM.

„Vytváříme zásoby, protože přicházejí stále další lidé, kteří se dozvěděli, že u nás je distribuční místo, kde vydáváme potřebným roušky,“ doplnila vedoucí pečovatelské služby ELIM.

---

V centru Ostravy sadí nové stromy

V centrálním obvodu Ostravy jsou v plném proudu jarní práce. V současné době Technické služby sází nové stromy a navážejí písek do pískovišť a co nevidět začne i jarní vyhrabávání listí.

Bezručův sad v centru Ostravy bude zase o něco krásnější. Technické služby Moravské Ostravy a Přívozu tam vysadily čtyři nové stromy. Jedná se o tři Zmarličníky a jednu Marliku. V lesoparku Železárenská pak přibude jeden dub.

“Je to standardní výsadba teďka v těch jarních měsících. Stromy jsme objednávali už na jaře a v podstatě využíváme teď jakoby toho počasí, které zatím je, ať nám stromy příliš nenaraší a samozřejmě snažíme se v nějakém omezeném množství pokračovat v normálních standardních jarních pracích. Každý den provádíme navážení pískovišť v obvodě Moravská Ostrava a Přívoz, od příštího týdne začneme jarní vyhrabávku listí,” uvádí Martina Kittnerová, mistr provozovny veřejné zeleně

Technické služby momentálně pracují v omezeném provozu, aby se potkávali v co nejmenším počtu a zároveň, aby zvládli potřebnou práci.

“To znamená máme jednu polovinu zaměstnanců v práci, druzí jsou doma tak, aby nedošlo jakoby, aby se ty dvě skupiny nepotkaly mezi sebou. V případě, že by došlo k nějaké, k nějakému výskytu, takže , aby jsme byli schopni všechny práce  nějakým způsobem zajišťovat,” dodává Martina Kittnerová, mistr provozovny veřejné zeleně

Zaměstnanci se pravidelně střídají a do práce tak chodí co druhý den.

---

Na ulici Butovická vznikne dalších 650 metrů chodníku

Druhá etapa stavby by měla začít prvního dubna. Nový chodník má navazovat na ten stávající, který byl vybudován v roce 2016 ve směru na Bílovec.

„V tuhle chvíli si jak stavba, tak i lidé na odboru upřesňují postup se záborem těch pozemků, protože se to bude týkat i jednotlivých soukromých vlastníků. S tím že tam bude určité omezení místa, kde dojde k přesunu stávajících autobusových zastávek u transformátoru a STS,“ řekl starosta Města Studénky Libor Slavík.

Zastávka STS bude posunuta k autobusové točně. V rámci třetí etapy by pak sem měla být přesunuta úplně.

„Plánovaná realizace té druhé etapy 650 m nového chodníku v letošním roce je do 30.9. Tedy koncem srpna nebo koncem září by měla být hotová. S firmou se dobře spolupracuje, takže si myslím, že se situace dá zvládnout i rychleji,“ uvedl starosta Města Studénky Libor Slavík.

„Šířka toho chodníku se bude pohybovat v některých místech mezi 1,50m až 1,75m, podle poměrů, které v tom místě jsou. Součástí stavby je i jeden přechod pro chodce doplněný veřejným osvětlením,“ sdělila vedoucí odboru SŘŮPaR MěÚ Studénka Radmila Nováková.

Původně měla stavba stát kolem 17 milionů korun. Vzhledem k pod soutěžení dodavatele však město zaplatí 12 milionů, z nichž by měla kolem 5 milionů pokrýt dotace, která ovšem bude k výsledné nižší ceně také ponížena.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
28. března 2020, 16:00

Palkovice lidem zajistily roušky a rozváží jídlo

První případy nákazy koronavirem se už objevily i v Palkovicích na Frýdeckomístecku. Také tam probíhají preventivní opatření, která mají za cíl šíření nemoci co nejvíce zpomalit. Obec mimo jiné pomohla s distribucí roušek a zajistila nákupy potřebným.

V Palkovicích na Frýdeckomístecku přijali první opatření už zkraje března. Obec byla mezi prvními, která pozastavila provoz mateřské školy a z preventivních důvodů veřejnosti uzavřela úřad. Také tam se stejně jako v jiných městech a obcích pustili svépomocí i do šití roušek.

“V Palkovicích a ba Myslíku jsme rozdali do každé domácnosti dvě roušky spolu s letáky, které se snaží lidi upozornit, jak se mají v této době chovat. To byla taková základní věc, kterou jsme pro ty naše spoluobčany mohli udělat,” uvedl starosta Palkovic Radim Bača.

Následně obec zprovoznila službu nákupu a rozvozu základních potravin lidem, kteří si je nemohou obstarat sami. Stačí zavolat na telefonní číslo 731 656 788.

“Když si někdo požádá a zavolá na to dané číslo, tak jsme schopni mu ten den nakoupit, a to jak základní potraviny, tak i léky. Ve spolupráci s pracovníky obce a hasiči v Palkovicích a na Myslíku tuto službu provádíme. Apelujeme na lidi, aby se nestyděli a zavolali si,” vyzval Bača.

Nákupy probíhají v pracovní dny od 8 do 14 hodin, rozvoz probíhá následně od 16:30. 

---

Pečovatelky pomáhají seniorům s nákupy potravin

V souvislosti s epidemií koronaviru se doporučuje seniorům, nevycházet ze svých obydlí. S nákupem základních potravin proto obyvatelům místního domu s pečovatelskou službou ELIM pomáhají pečovatelky. Pomoc nabízí také radnice.

Je sedm hodin ráno. Stonavské pečovatelky obcházejí klienty pečovatelské služby ELIM a sbírají objednávky k nákupu. Ve Stonavě je tato služba poskytována pětatřiceti klientům napříč celou obcí a to nejen v době epidemie koronaviru.

„Naše pečovatelky docházejí do domácností, kde se s uživatelem domlouvají na seznamu nákupu těch základních, nezbytných potravin. Seznam sepisují společně, nebo jej už klient má. Pečovatelka převezme tašku, hotovost, zajde do obchodu a nákup pak předá seniorovi,“ řekla vedoucí stonavské pečovatelské služby ELIM Urszula Byrtusová.

Nákupy základních potravin jsou realizovány podle potřeby místních seniorů.

„Nákupy provádíme většinou dvakrát týdně, podle potřeby někdy i častěji,“ řekla jedna z pečovatelek Dagmar Capková.

„Hlavně je to pečivo, noviny, nějaké sladkosti, jogurty apod.,“ dodala její kolegyně Lenka Owczarzová.

Lidé, kteří potřebují pomoc s nákupem potravin nebo dovozem léků, mohou o tuto pomoc zažádat telefonicky také obec.

„Právě včera se stal jeden případ, kdy bylo potřeba zajet pro léky. Prostě jsme tady k dispozici,“ konstatoval starosta Stonavy Ondřej Feber.

---

O koronaviru informují ve F-M také přenosné panely

Frýdek-Místek hledá způsoby, jak co nejefektivněji o současné situaci informovat starší generaci. Právě senioři často nemají vztah k internetu a sociálním sítím, proto využilo přenosné panely přímo v ulicích města, na které informace umístilo.

Informace spojené s koronavirem mohou frýdeckomístečtí občané nalézt mimo jiné také na plochách, které jinak slouží k pozvánkám na kulturní či společenské akce. Plochy uvolnila městská organizace KulturaFM. Panelů s informacemi je celkem deset a rozmístěny jsou v různých lokalitách města.

“Byla by škoda tyto plochy nechat prázdné a nevyužité. Lidé jsou o koronaviru informováni a zprávy si sdílejí přes sociální sítě. Zejména starším seniorům jsou ale sociální sítě velmi vzdálené. Proto jsme využili dané nabídky a na plochy vylepili informace o lince pro seniory a osamělé lidi, která je k dispozici od pondělí do pátku a jejím prostřednictvím je možné objednat si nákup potravin, hygienických potřeb nebo léků,“ uvedl primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.

Seniory se město snaží informovat také prostřednictvím letáku, na kterém jsou uvedeny základní informace a doporučení v době koronavirové epidemie. 

“Dostali ho předsedové osadních výborů v okrajových částech města, aby jej distribuovali starším občanům a vylepován je také na bytových domech ve vlastnictví města. Leták naleznete také na internetových stránkách města. Chtěl bych požádat ty, kteří bydlí v paneláku nebo cihláku, aby leták vytiskli a vyvěsili na nástěnku ve svém domě. Uděláte tak dobrou věc, přispějete k větší informovanosti seniorů, kteří většinou nemají facebooky a další sociální sítě a z celé situace mohou být přinejmenším velice nervózní a nejistí,” dodal náměstek primátora Frýdku-Místku Marcel Sikora.

Odkaz na informační leták naleznete také v článku Koronavirus: Opatření ve Frýdku-Místku na webu Polar.cz.

---

Stonavské seniorky pomáhají svým vrstevníkům

Prosba o roušky, kterou do světa vyslala pečovatelská služba ELIM ve Stonavě se setkala s velkým ohlasem. Pomoc už nabídly všechny věkové generace. Roušky pro místní seniory šijí i obyvatelky místní DPS, které se stalo distribučním místem pro výdej šitých roušek potřebným seniorům.

V jednu velkou šicí dílnu se proměnil jeden z bytů ve stonavském domě s pečovatelksou službou ELIM. Dvě klientky tady šijí roušky.

„Něco jsme udělali už včera a teď pokračujeme. Není to dokonalé, ale svůj účel to splní,“ řekla Jana Doffková, která roušky šije společně s paní Martou Šujanskou.

Oběma seniorkám v tom ochotně pomáhá také vedoucí pečovatelské služby Urszula Byrtusová.

„V kanceláři mám takovou přípravnu, kde připravuji stříhám látky. Snažíme se takto společně vyrábět roušky, které nejsou vůbec jednoduché,“ řekla Urszula Byrtusová.

Do pomoci s šitím roušek pro stonavské seniory se zapojila i veřejnost. Sto roušek zajistila také radnice. K potřebným lidem se tak dostalo více jak 350 ručně šitých roušek.

„Začali přicházet občané s velkým množstvím ušitých roušek. Někteří obyvatelé obce přinesli také dezinfekční prostředky. Roušek máme tolik, že se nám podařilo každému seniorovi, který to potřeboval tři roušky,“ konstatovala Byrtusová.

Poptávka roušek je ale velká. Nabídku své pomoci proto stále můžete směřovat přímo na vedení stonavské pečovatelské služby ELIM.

„Vytváříme zásoby, protože přicházejí stále další lidé, kteří se dozvěděli, že u nás je distribuční místo, kde vydáváme potřebným roušky,“ doplnila vedoucí pečovatelské služby ELIM.

---

V centru Ostravy sadí nové stromy

V centrálním obvodu Ostravy jsou v plném proudu jarní práce. V současné době Technické služby sází nové stromy a navážejí písek do pískovišť a co nevidět začne i jarní vyhrabávání listí.

Bezručův sad v centru Ostravy bude zase o něco krásnější. Technické služby Moravské Ostravy a Přívozu tam vysadily čtyři nové stromy. Jedná se o tři Zmarličníky a jednu Marliku. V lesoparku Železárenská pak přibude jeden dub.

“Je to standardní výsadba teďka v těch jarních měsících. Stromy jsme objednávali už na jaře a v podstatě využíváme teď jakoby toho počasí, které zatím je, ať nám stromy příliš nenaraší a samozřejmě snažíme se v nějakém omezeném množství pokračovat v normálních standardních jarních pracích. Každý den provádíme navážení pískovišť v obvodě Moravská Ostrava a Přívoz, od příštího týdne začneme jarní vyhrabávku listí,” uvádí Martina Kittnerová, mistr provozovny veřejné zeleně

Technické služby momentálně pracují v omezeném provozu, aby se potkávali v co nejmenším počtu a zároveň, aby zvládli potřebnou práci.

“To znamená máme jednu polovinu zaměstnanců v práci, druzí jsou doma tak, aby nedošlo jakoby, aby se ty dvě skupiny nepotkaly mezi sebou. V případě, že by došlo k nějaké, k nějakému výskytu, takže , aby jsme byli schopni všechny práce  nějakým způsobem zajišťovat,” dodává Martina Kittnerová, mistr provozovny veřejné zeleně

Zaměstnanci se pravidelně střídají a do práce tak chodí co druhý den.

---

Na ulici Butovická vznikne dalších 650 metrů chodníku

Druhá etapa stavby by měla začít prvního dubna. Nový chodník má navazovat na ten stávající, který byl vybudován v roce 2016 ve směru na Bílovec.

„V tuhle chvíli si jak stavba, tak i lidé na odboru upřesňují postup se záborem těch pozemků, protože se to bude týkat i jednotlivých soukromých vlastníků. S tím že tam bude určité omezení místa, kde dojde k přesunu stávajících autobusových zastávek u transformátoru a STS,“ řekl starosta Města Studénky Libor Slavík.

Zastávka STS bude posunuta k autobusové točně. V rámci třetí etapy by pak sem měla být přesunuta úplně.

„Plánovaná realizace té druhé etapy 650 m nového chodníku v letošním roce je do 30.9. Tedy koncem srpna nebo koncem září by měla být hotová. S firmou se dobře spolupracuje, takže si myslím, že se situace dá zvládnout i rychleji,“ uvedl starosta Města Studénky Libor Slavík.

„Šířka toho chodníku se bude pohybovat v některých místech mezi 1,50m až 1,75m, podle poměrů, které v tom místě jsou. Součástí stavby je i jeden přechod pro chodce doplněný veřejným osvětlením,“ sdělila vedoucí odboru SŘŮPaR MěÚ Studénka Radmila Nováková.

Původně měla stavba stát kolem 17 milionů korun. Vzhledem k pod soutěžení dodavatele však město zaplatí 12 milionů, z nichž by měla kolem 5 milionů pokrýt dotace, která ovšem bude k výsledné nižší ceně také ponížena.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-28-03-2020-16-00