Hasiči v MS kraji likvidují desítky požárů porostu
Desítky požárů porostu musejí v posledních dnech likvidovat hasiči po celém Moravskoslezském kraji. Bohužel je téměř ve všech případech stejná příčina - nedbalost při úklidu zahrad. Lidé se neuvědomují, že panuje velké sucho a stačí i malá jiskra a louka je v plamenech.
Druhý stupeň požárního poplachu museli vyhlásit hasiči na Frýdeckomístecku u obce Pstruží. Lokalita, kde začal hořet porost je na úbočí turisticky oblíbené hory Ondřejník. Profesionálním hasičům museli samozřejmě pomáhat i dobrovolné jednotky a všichni dostali pořádně zabrat. Oheň totiž pomáhal rychle šířit silný vítr.
Jakub Kozák, velitel zásahu HZS FM: "Druhý stupeň požárního poplachu byl vyhlášen při požáru nízkého lesního porostu na úbočí vrcholu Ondřejník u Frýdlantu nad Ostravicí. Požár se šířil všemi směry, na hašení se podílelo 15 jednotek s 20 vozidly. Hasičům se podařilo od plamenů uchránit nedaleký dům."
Od sobotní půlnoci do nedělního poledne museli hasiči vyrazit k rekordním 24 požárům travních, lesních či polních porostů, což vysoce překračuje počet podobných výjezdů v tomto období.
Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: Když srovnáme první čtvrtletí předchozích 5 let a tohoto čtvrtletí, tak máme 4 krát více požárů v přírodě."
Příčina těchto požárů je bohužel většinou podobná - neopatrnost lidí, kteří si v těchto dnech uklízejí po zimě své zahrady. Pokud chtějí pálit suchou trávu, měli by dodržet několik důležitých pravidel.
Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: "Důležitý je výběr vhodného místa, které obložíme kameny, žádný silný vítr, měly bychom mít připraven kbelík s vodou nebo pískem a oheň nesmíme nechat bez dozoru."
Díky profesionálnímu a rychlému zásahu se v několika případech hasičům podařilo uchránit před plameny cenný majetek. V Mankovicích zachránili velkokapacitní seník, v Zálužné chatoviště a na Ondřejníku domek.
---
Po úpravě jízdních řádů řeší Nový Jičín zastávky
Po úpravě jízdních řádů městských autobusů řeší Nový Jičín i opravu nebo stavbu nových zastávek. První projekt je hotov pro lokalitu Bocheta, někde vzniknou i zastávky na zkoušku.
Na ulici Císařská, v lokalitě novojičínské Bochety, jsou dvě autobusové zastávky. Jedna je jen označena žlutým stojanem, tu v opačném směru tvoří plechová bouda. V létě už tu budou stát nové přístřešky.
Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Předmětem je vybudování dvou autobusových zastávek, tedy přístřešky, nástupiště, chodníky, zároveň dojde k vybudování přechodu pro chodce, který zde chybí a veřejného osvětlení.”
Stavba za více než 6 milionů korun bude zhruba z poloviny dotována z Integrovaného regionálního operačního programu.
Na území města je ale zastaralých autobusových zastávek více, radnice se je snaží opravovat postupně, a také plánuje stavbu dalších.
Ondřej Syrovátka (Zelení), 2. místostarosta Nového Jičína: “Momentálně jsou nejblíže realizaci zastávky na Riegrově ulici, kde je zastávka pouze v jednom směru, do města, ale vznikne tam nová zastávka ve směru na Hřbitovní. Letos bude zhotoven projekt a předpokládám, že během, příštího roku by mohlo dojít k realizaci.”
Další zastávky jsou v plánu v místní části Straník a na ulici Pod Skalkou. Po nedávné aktualizaci jízdních řádů městské hromadné dopravy, kdy se částečně změnily některé trasy autobusů, by měly vzniknout nové zastávky na zkoušku u finančního úřadu a na ulici Propojovací u separačního dvora.
---
Krátké zprávy, 28. 3. 2022, 1
Přes 650 tisíc korun věnuje OZO Ostrava na „zelené“ projekty. Peníze budou použity na výsadbu a údržbu veřejné zeleně v Ostravě. Společnost je získala od zákazníků během prvního roku provozu reuse centra.
Pandemie covid - 19 nadále zpomaluje, alespoň to ukazují data Krajské hygienické stanice v Ostravě. V neděli v regionu přibylo 146 nově covid pozitivních lidí. Nejvíce nemocných je stále na Ostravsku, OPavsku a Karvinsku.
---
Havířov připravuje opravu frekventované Národní třídy
Zklidnění dopravy a vytvoření dalších parkovacích stání. To si slibuje radnice v Havířově od plánované rekonstrukce Národní třídy. Ze zpracované studie vyplývá, že by šikmé parkování nemělo způsobovat zdržení dopravy.
V létě loňského roku prošly rekonstrukcí hlavní tahy Havířovem. Nyní město plánuje další etapu a tou je oprava Národní třídy.
Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Chceme, aby se doprava na Národní třídě zklidnila a pokud možno, aby lidé, kteří projíždějí skrz Havířov, používali Dlouhou třídu a 17. listopadu tak, jak je dneska definovaná komunikace 1/11."
Řidiči by v křižovatce u Společenského domu neodbočovali z Dlouhé třídy vpravo na Národní třídu, ale pokračovali by rovně po Dlouhé třídě. Projekt počítá i s tím, že by místo dvou pruhů na každé straně, byl jen jeden. Vznikl by tak prostor pro zhruba 80 šikmých i podélných parkovacích míst.
Nebojíte se toho, že při tom nacouvávání to bude zdržovat dopravu a budou se tvořit kolony?
Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Tu studii zpracovával dopravní expert, který ta místa navrhoval pouze do úseků, kde by to nemělo nastávat. To znamená, není to po celé délce Národní třídy."
anketa: “Že to je velká kravina, si myslím, protože se nedá vyjet při takovém parkování."
anketa: “Postavit parkovací dům, nebo něco takového, ať se tomu městu uleví, ale ne určitě tím, že se budou zužovat ulice, tím tomu nepomůžou.”
Rekonstrukce komunikace by měla začít v letních měsících a radnice počítá, že by se investice měla vejít do 6 milionů korun.
---
Osm ukrajinských žen našlo domov v bytě paní školnice
Obrovská vlna solidarity se zvedla mezi žáky a učiteli Gymnázia Olgy Havlové v Ostravě – Porubě. Vlastními silami zrekonstruovali a vybavili byt, kde pak mohli ubytovat osm ukrajinských uprchlíků.
Bývalý byt paní školnice sloužil jako sklad, a proto rozhodnutí vytvořit z něj ubytovací prostory pro Ukrajince přišlo velmi rychle. Ochotně se zapojili se učitelé, rodiče a hlavně studenti.
Jana Huvarová, ředitelka Gymnázia Olgy Havlové Ostrava: „Já jsem vůbec nepochybovala, že se nám to podaří. Překvapila mě jen rychlost, s jakou se to podařilo a ochota studentů a jejich rodičů pomoci.“
Ochota studentů pomoci byla opravdu dojemná.
Eliška Venhudová, studentka: „Neumím si představit, že bych byla v jejich situaci a musela kvůli války odejít z domova. Všichni to tak vnímáme, proto jim chceme pomoci.“
Osm ukrajinských žen a dívek tak nyní bydlí přímo v budově gymnázia, stravují se ve školní jídelně a zatím marně čekají na dobré zprávy ze svých domovů.
anketa: uprchlice
„Jsme moc rády, že jsme se sem dostali, u nás doma už se zůstat nedalo. Postarali se o nás studenti, jejich rodiče a učitelé a za to jsme nesmírně vděčni. Moc děkujeme.“
„Je to pro nás trochu neobvyklé, že teď žijeme ve škole, ale byt jako byt. Je to tady moc příjemné, máme všechno, co potřebujeme, a cítíme se skoro jako doma.“
„Naše děti mají distanční výuku přes mobily, stále udržujeme s domovem kontakt. A věříme, že se brzy budeme moci vrátit domů. To je naše přání.“
Vzhledem k tomu, že ukrajinské ženy chtějí pracovat, Gymnázium Olgy Havlové jim aktuálně pomáhá i sehnat práci.
---
Krátké zprávy, 28. 3. 2022 2
Od dubna se prodraží cestování v příměstských autobusech v celém kraji. Dražší bude nejen jízdné, ale nižší budou také slevy. Je to reakce na zdražování pohonných hmot i válku na Ukrajině.
Radek Podstawka, náměstek hejtmana MSK pro dopravu: "Na základě nařízení ministerstva financi musejí dopravci snížit slevy pro děti a mládež od 6 do 18 let, dospělé studenty do 26 let a také pro seniory starší 65 let. Místo 75procentní slevy dostanou tito cestující slevu poloviční. Rozsah poskytování slev se nezmění."
---
Pony klub na farmě Equirelax v Razové
Podhůří Jeseníků je tradičním místem chovu koní. V Hůzové chovají koně westernové, ze Světlé Hory pocházejí dostihoví šampioni, jako známý Železník nebo Registana. V Rázové na farmě Equirelax chovají Irské Coby a specializují se na kontakt koní s nejmenšími dětmi.
Právě v Razové na farmě již zahájili letošní sezónu Mini Pony klubem pro ty nejmenší. Nezaháleli ale ani v zimě.
Kateřina Střelcová, farmářka a pořadatelka akcí: „Pravidelně přes zimu máme kroužky 2x týdně pro děti, děti chodily s nadšením i přes zimu, nevadil jim sníh, déšť, vítr.“
Plemena koní, chovaná na zdejší farmě jsou velmi vhodná pro kontakt s lidmi.
Kateřina Střelcová, farmářka a pořadatelka akcí: „Koníků tu máme dohromady 13, jsou to Irští Cobové. Jejich předností je jejich výborná povaha, mají skvělý vztah k lidem, jsou mírumilovní.“
Děti se o koníky nejen starají, ale úspěšně reprezentují i na soutěžích.
Eliška, pomocnice na farmě a vítězka závodů: „Vyhrála jsem druhé místo Moravský pony šampionát, celkový vítěz Mladý vystavovatel."
Karin, pomocnice na farmě: „Já jsem z Meziny a na koníky chodím dvakrát týdně."
Terka, pomocnice na farmě: „Já sem chodím jednou týdně a jsem z Bruntálu. Nejvíc se mi líbí péče o koně.“
Mini pony klub na farmě přilákal na svůj program i rodiče s těmi nejmenšími dětmi od čtyř do sedmi let.
Kateřina Střelcová, farmářka a pořadatelka akcí: „Naším cílem je, aby se seznámily, jak se ke koníkům chovat. Začínáme péčí o koně, o pastviny, potom si své koníky vyčistí, nachystají a potom společně vyrazím na procházku."
Na krásné prostředí kolem Slezské Harty se mohou těšit i větší milovníci koní. Již v létě je čekají dva příměstské tábory a další kluby pro děti.
---