Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Prezident Petr Pavel přijel na 2 dny do MS kraje
  • Poslanci a starostové hledali řešení problémů samospráv
  • Vandalové v Havířově poničili sousoší kosmonautů
  • Očista Nového Jičína nemine žádnou ulici ani místní část
  • Den otevřených dveří na Slezské Hartě

Prezident Petr Pavel přijel na 2 dny do MS kraje

Prezident Petr Pavel na dva dny zavítal do Moravskoslezského kraje. Po setkání s hejtmanem Vondrákem a primátorem Macurou si prezident prohlédne například kampus Ostravské univerzity na Černé louce a ve středu pak sfárá na Karvinsku do dolu Darkov.

Prezident Petr Pavel si pro svou vůbec první návštěvu v regionech po inauguraci vybral náš kraj. Jeho první zastávka vedla na krajský úřad, kde je spolu s manželkou přivítal hejtman Ivo Vondrák se svou ženou. Uvnitř úřadu ho čekal potlesk zaměstnanců. Petr Pavel i jeho manželka se zapsali do návštěvní knihy a dostali od hejtmana dary od místních výrobců.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Tady jsou dřevěné hodinky a pro paní Pavlovou tady mámě Šikmý kostel Karin Lednické, což je bestseller, dokonce je přeložený do angličtiny, který popisuje historii našeho kraje a tady je ještě něco z Vrbna pod Pradědem."

Prezident dostal dřevěné motorkářské hodinky a jeho žena karafu ze sklárny ve Vrbně pod Pradědem. Oba dostali trička potištěná ostravským nářečím. Novinářům pak prezident vysvětlil, proč si vybral náš kraj a odmítl, že by to souviselo s jeho podporou hejtmanem a primátorem ve volbách. 

Petr Pavel, prezident ČR: "Je naprosto správné a taky zdvořilé, když u první návštěvy začnu u hejtmana. Kromě toho se také podívám na některá zařízení, která jsou v krajském městě. V tomto případě je to to, čím se město může chlubit a to je univerzita a nový kampus." 

Prezident také řekl, že nejde o jeho poslední návštěvu kraje, během příštích cest chce zavítat například do Krnova, Bruntálu nebo Osoblahy.

---

Poslanci a starostové hledali řešení problémů samospráv

Na radnici Ostravy-Jihu se opět sešli poslanci a starostové městských obvodů. Společně hledali řešení problémů samospráv. Hlavními tématy byl nový stavební zákon, stav a práce na D1, daň z nemovitosti, bezdomovci, výplata sociálních dávek i problematika pěstounské péče.

Zatímco Ostravu-Jih trápí ubytovny, kterých má nejvíc v Ostravě, Porubu zase bezdomovci a Hošťálkovice zvlněná D1. Starostům mělo pomoci už 4. setkání s poslanci, které zorganizoval starosta Ostravy-Jihu.

Martin Bednář (ANO), starosta Ostravy-Jih: "Bylo akčnější na to Doufám, že se více načerpaly ty starosti starostů, že zareagují a dokonce si někteří vzali i úkoly, co je opravdu potřeba prosadit v parlamentu. Samozřejmě nás nejvíce tíží otázka ubytoven, které tady byly také diskutovány, ale těch témat je velmi moc a já věřím, že se posunou ve spolupráci schopných lidí v parlamentu."

Jiří Jureček (STAN), starosta Hošťálkovic: "Naším katastrem prochází D1, která je v úseku Ostrava-Bohumín zvlněná a na tom 10 km úseku našlo 900 chyb, které by měly být v nejbližších letech opraveny a nás jako Hošťálkovice samozřejmě zajímá, kdy to bude, harmonogram prací, protože s tím se nese zvýšený hluk, prašnost a další obtíže našich obyvatel, tak samozřejmě jsme chtěli bát obeznámeni s tímto harmonogramem a dalšími činnostmi."

Starostové apelovali také na vytvoření zákonných opatření, které by umožnily řešit i nešvary jako zneužívání sociálních dávek či pěstounské péče fungující v některých případech jako cílený zdroj příjmu.

Josef Bělica (ANO), poslanec Parlamentu ČR: "Zpětná vazba od zástupců samospráv je pro poslance velmi důležitá a já samozřejmě mám ke starostům a primátorům velmi blízko. Všechna ta témata byla důležitá. Za mě otázka bezpečnosti, bezdomovectví a řekněme prevence některých patologických jevů, to jsou témata, kterým se dlouhodobě věnuju, takže tato témata jsou pro ně stěžejní."

Michaela Šebelová (STAN),  poslankyně Parlamentu ČR: "Myslím si, že to je hodně důležité potkávat se starosty jak z obvodu, tak i v jiných částech jako vesnic, protože přece jenom je dobré propojovat praxi parlamentu se skutečnou prací v realitě. Témata, která tady zazněla, byla zásadní. "


V průběhu dvouhodinové debaty se řešil i nový stavební zákon a řada dalších témat.

---

Policisté v Českém Těšíně, spolu s tamními strážníky, zadrželi muže, který vykradl jednu z tamních lékáren. K jeho dopadení pomohl telefonát ženy, která si při večerním venčení psa všimla muže v černém oblečení a s kuklou na hlavě. dvaadvacetiletý muž se policistům doznal. V rámci zkráceného přípravného řízení mu bylo sděleno podezření ze spáchání přečinu krádeže, za což mu v případě odsouzení hrozí až dvouletý trest odnětí svobody.

V těžce přístupném terénu zasahovaly složky IZS v noci na úterý 28. března u požáru domu v městské části Třinec-Kojkovice. Vážně se popálila jednašedesátiletá žena a vznikla škoda za necelý milion korun.

---

Vandalové v Havířově poničili sousoší kosmonautů

Neznámí vandalové poničili sousoší kosmonautů před Základní školou Mládežnická v Havířově. Vedení města rozhodlo, že plastiku, která v prostranství stojí od roku 1981, nechá opravit.

Více než čtyřicet let stojí v Havířově na betonovém podstavci sousoší kosmonautů. Kolem sochy chodí každý den děti do Základní školy Mládežnická. A právě žáci upozornili na ničení plastiky.

Iva Badurová, ředitelka ZŠ Mládežnická: "Jednou ráno cestou do školy děti našly kousek ruky toho kosmonauta pohozený před školou, takže ho donesly panu školníkovi a my jsme začali pátrat, který kousek chybí. Porovnali jsme to s fotografiemi a s hrůzou jsme zjistili, že chybí téměř dvě postavy."

anketa: “Jsme na to zvyklí, že jo. Mrzí mě to, že to tak někdo nechal rozkrást a že se to tak rozpadlo.”

anketa: “Určitě asi opravit. Asi to někdo do sběru použil, nebo se nudili nějací vandalové.”

Město nechá sousoší opravit. Velkou část nákladů pokryje pojistka.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: "Můžu říct, že ta celá oprava bude stát kolem 435 tisíc a my zaplatíme 105 tisíc. Nechápu, jak se jim to podařilo v takové výšce odcizit, ale prostě stalo se.”

Radnice zvažuje, že po opravě nechá prostranství zabezpečit tak, aby opět nedošlo k poničení kosmonautů. Na vytvoření díla se v roce 1980 podíleli tři autoři. Václav Uruba, Miloš Bartoň a Antonín Bučánek. Oficiální zadání neslo název Úspěchy v dobývání vesmíru.

---

Očista Nového Jičína nemine žádnou ulici ani místní část

Rajónové čištění města probíhá letos v Novém Jičíně podruhé. Začalo v březnu a potrvá až do října. Úklidové práce se týkají všech ulic, včetně místních částí. V pozoru musí být řidiči, aby neparkovali v aktuální zóně úklidu.

Systematickou očistu Nového Jičína zahájili pracovníci technických služeb 23. března a potrvá do 27. října. Úklid započal v centru a postupně se přesune do všech ulic, včetně všech místních částí.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Již v ty předešlé roky nějaká očista města byla, sice nesystémová, ale činilo se tak. My jsme do toho vnesli nějaký řád a systém a nejedná se jen o očistu toho samotného povrchu komunikace, ale jedná se kompletní údržbu dané lokality.”

Jiří Bala, vedoucí úseku místních komunikací, TSM Nový Jičín: “Rajonové čištění města probíhá každý týden, ve většině případech ve dnech čtvrtek a pátek. z těchto důvodů je město rozděleno do jednotlivých částí, ve kterých bude průběžně úklid prováděn.”

Lokality města, které se aktuálně čistí, jsou s předstihem označeny dopravními značkami se zákazem parkování. Přesto se najdou řidiči, kteří tam nechají auta odstavená.

Daniel Rýdel, ředitel MP Nový Jičín: “Nám určitě nedělá radost přijet na ulici a rozdat tam patnáct, dvacet výzev, což jsme v loňském roce, bohužel, zaznamenali. Takže tímto bych chtěl apelovat na občany, aby si všímali a respektovali dopravní značení.”

Blokový úklid města spočívá v zametení komunikací, a také ve vyčištění kanalizačních vpustí, v obnově vodorovného značení a ořezu zeleně.

---

U havarované cisterny s 25 tunami čokolády zasahovali od pondělního večera až do úterního rána hasiči MS kraje. Vůz sjel ze silnice I/11 v Ropici na Frýdecko-Místecku. Provoz byl řízen kyvadlově. Kamion musel být proti převrácení zabezpeče těžkou vyprošťovací technikou.

Do konce roku 2023 si v Ostravě musí vyměnit řidičské průkazy 20 673 řidičů, což představuje zhruba pětinu celkového počtu v našem regionu, kde na výměnu čeká 91 866 řidičských průkazů. Zvýšený zájem žadatelů standardně nastává před obdobím dovolených.

---

Den otevřených dveří na Slezské Hartě

Tisíce lidí si nenechaly ujít příležitost navštívit u příležitosti Světového dne vody vodní díla Povodí Odry. Vodní nádrže Slezská Harta, Kružberk a Šance navštívilo během jednoho dne téměř 6 tisíc zájemců. Mohli vidět technické zázemí přehrad a navštívit i jejich útroby.

Největší nádrž na Moravě a ve Slezsku, Slezskou Hartu, navštívilo přes dva a půl tisíce lidí.  Návštěvníci tady mohli strávit téměř celý den.

Rudolf Zbořil, pracovník vodního díla: „Teď je zhruba půl jedenácté a máme 541 návštěvníků."

Petr Poledna, hrázný přehrady: „Návštěvníci můžou přijet k nám na pravou stranu, tam zaparkují auto, dají se směrem přes těleso hráze po koruně hráze, navštíví odběrný objekt. Na odběrném objektu je pracovník Povodí Odry, který vlastně odpoví dotazy. Které budou mít návštěvníci,.“

Stanislav Sedláček, pracovník vodního díla: „Nacházíme se na odběrném objektu VD Slezská Harta. Můžou vidět jenom vzduchování, které tady je, aby to v zimě nezamrzlo."

Slezská Harta je svým objemem čtvrtou největší nádrží v ČR a přesahuje objem zbývajících 7 nádrží v Povodí Odry.

Petr Poledna, hrázný přehrady: „Stav přehrady je takový, že jsme teď na kótě 495,47, jsme zhruba 50 cm pod maximální provozní zimní hladinou.“

Zajímavou byl pro všechny návštěva elektrárny přehrady a jejích turbín. Poté následovala nejatraktivnější část návštěvního dne – průchod přehradní štolou.

Rudolf Zbořil, pracovník vodního díla: „Délka štoly je přes 500 metrů, ale půjdou 80 schodů dolů a 390 schodů nahoru."

Slezská Harta má 65 metrů vysokou hráz a délku zhruba 15 km. Úspěšně zachycuje vodu z tajícího sněhu v Jeseníkách. Již za měsíc tady bude zahájena i lodní doprava a vyjede unikátní elektroloď Harta.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
28. března 2023, 16:00

Prezident Petr Pavel přijel na 2 dny do MS kraje

Prezident Petr Pavel na dva dny zavítal do Moravskoslezského kraje. Po setkání s hejtmanem Vondrákem a primátorem Macurou si prezident prohlédne například kampus Ostravské univerzity na Černé louce a ve středu pak sfárá na Karvinsku do dolu Darkov.

Prezident Petr Pavel si pro svou vůbec první návštěvu v regionech po inauguraci vybral náš kraj. Jeho první zastávka vedla na krajský úřad, kde je spolu s manželkou přivítal hejtman Ivo Vondrák se svou ženou. Uvnitř úřadu ho čekal potlesk zaměstnanců. Petr Pavel i jeho manželka se zapsali do návštěvní knihy a dostali od hejtmana dary od místních výrobců.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Tady jsou dřevěné hodinky a pro paní Pavlovou tady mámě Šikmý kostel Karin Lednické, což je bestseller, dokonce je přeložený do angličtiny, který popisuje historii našeho kraje a tady je ještě něco z Vrbna pod Pradědem."

Prezident dostal dřevěné motorkářské hodinky a jeho žena karafu ze sklárny ve Vrbně pod Pradědem. Oba dostali trička potištěná ostravským nářečím. Novinářům pak prezident vysvětlil, proč si vybral náš kraj a odmítl, že by to souviselo s jeho podporou hejtmanem a primátorem ve volbách. 

Petr Pavel, prezident ČR: "Je naprosto správné a taky zdvořilé, když u první návštěvy začnu u hejtmana. Kromě toho se také podívám na některá zařízení, která jsou v krajském městě. V tomto případě je to to, čím se město může chlubit a to je univerzita a nový kampus." 

Prezident také řekl, že nejde o jeho poslední návštěvu kraje, během příštích cest chce zavítat například do Krnova, Bruntálu nebo Osoblahy.

---

Poslanci a starostové hledali řešení problémů samospráv

Na radnici Ostravy-Jihu se opět sešli poslanci a starostové městských obvodů. Společně hledali řešení problémů samospráv. Hlavními tématy byl nový stavební zákon, stav a práce na D1, daň z nemovitosti, bezdomovci, výplata sociálních dávek i problematika pěstounské péče.

Zatímco Ostravu-Jih trápí ubytovny, kterých má nejvíc v Ostravě, Porubu zase bezdomovci a Hošťálkovice zvlněná D1. Starostům mělo pomoci už 4. setkání s poslanci, které zorganizoval starosta Ostravy-Jihu.

Martin Bednář (ANO), starosta Ostravy-Jih: "Bylo akčnější na to Doufám, že se více načerpaly ty starosti starostů, že zareagují a dokonce si někteří vzali i úkoly, co je opravdu potřeba prosadit v parlamentu. Samozřejmě nás nejvíce tíží otázka ubytoven, které tady byly také diskutovány, ale těch témat je velmi moc a já věřím, že se posunou ve spolupráci schopných lidí v parlamentu."

Jiří Jureček (STAN), starosta Hošťálkovic: "Naším katastrem prochází D1, která je v úseku Ostrava-Bohumín zvlněná a na tom 10 km úseku našlo 900 chyb, které by měly být v nejbližších letech opraveny a nás jako Hošťálkovice samozřejmě zajímá, kdy to bude, harmonogram prací, protože s tím se nese zvýšený hluk, prašnost a další obtíže našich obyvatel, tak samozřejmě jsme chtěli bát obeznámeni s tímto harmonogramem a dalšími činnostmi."

Starostové apelovali také na vytvoření zákonných opatření, které by umožnily řešit i nešvary jako zneužívání sociálních dávek či pěstounské péče fungující v některých případech jako cílený zdroj příjmu.

Josef Bělica (ANO), poslanec Parlamentu ČR: "Zpětná vazba od zástupců samospráv je pro poslance velmi důležitá a já samozřejmě mám ke starostům a primátorům velmi blízko. Všechna ta témata byla důležitá. Za mě otázka bezpečnosti, bezdomovectví a řekněme prevence některých patologických jevů, to jsou témata, kterým se dlouhodobě věnuju, takže tato témata jsou pro ně stěžejní."

Michaela Šebelová (STAN),  poslankyně Parlamentu ČR: "Myslím si, že to je hodně důležité potkávat se starosty jak z obvodu, tak i v jiných částech jako vesnic, protože přece jenom je dobré propojovat praxi parlamentu se skutečnou prací v realitě. Témata, která tady zazněla, byla zásadní. "


V průběhu dvouhodinové debaty se řešil i nový stavební zákon a řada dalších témat.

---

Policisté v Českém Těšíně, spolu s tamními strážníky, zadrželi muže, který vykradl jednu z tamních lékáren. K jeho dopadení pomohl telefonát ženy, která si při večerním venčení psa všimla muže v černém oblečení a s kuklou na hlavě. dvaadvacetiletý muž se policistům doznal. V rámci zkráceného přípravného řízení mu bylo sděleno podezření ze spáchání přečinu krádeže, za což mu v případě odsouzení hrozí až dvouletý trest odnětí svobody.

V těžce přístupném terénu zasahovaly složky IZS v noci na úterý 28. března u požáru domu v městské části Třinec-Kojkovice. Vážně se popálila jednašedesátiletá žena a vznikla škoda za necelý milion korun.

---

Vandalové v Havířově poničili sousoší kosmonautů

Neznámí vandalové poničili sousoší kosmonautů před Základní školou Mládežnická v Havířově. Vedení města rozhodlo, že plastiku, která v prostranství stojí od roku 1981, nechá opravit.

Více než čtyřicet let stojí v Havířově na betonovém podstavci sousoší kosmonautů. Kolem sochy chodí každý den děti do Základní školy Mládežnická. A právě žáci upozornili na ničení plastiky.

Iva Badurová, ředitelka ZŠ Mládežnická: "Jednou ráno cestou do školy děti našly kousek ruky toho kosmonauta pohozený před školou, takže ho donesly panu školníkovi a my jsme začali pátrat, který kousek chybí. Porovnali jsme to s fotografiemi a s hrůzou jsme zjistili, že chybí téměř dvě postavy."

anketa: “Jsme na to zvyklí, že jo. Mrzí mě to, že to tak někdo nechal rozkrást a že se to tak rozpadlo.”

anketa: “Určitě asi opravit. Asi to někdo do sběru použil, nebo se nudili nějací vandalové.”

Město nechá sousoší opravit. Velkou část nákladů pokryje pojistka.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: "Můžu říct, že ta celá oprava bude stát kolem 435 tisíc a my zaplatíme 105 tisíc. Nechápu, jak se jim to podařilo v takové výšce odcizit, ale prostě stalo se.”

Radnice zvažuje, že po opravě nechá prostranství zabezpečit tak, aby opět nedošlo k poničení kosmonautů. Na vytvoření díla se v roce 1980 podíleli tři autoři. Václav Uruba, Miloš Bartoň a Antonín Bučánek. Oficiální zadání neslo název Úspěchy v dobývání vesmíru.

---

Očista Nového Jičína nemine žádnou ulici ani místní část

Rajónové čištění města probíhá letos v Novém Jičíně podruhé. Začalo v březnu a potrvá až do října. Úklidové práce se týkají všech ulic, včetně místních částí. V pozoru musí být řidiči, aby neparkovali v aktuální zóně úklidu.

Systematickou očistu Nového Jičína zahájili pracovníci technických služeb 23. března a potrvá do 27. října. Úklid započal v centru a postupně se přesune do všech ulic, včetně všech místních částí.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Již v ty předešlé roky nějaká očista města byla, sice nesystémová, ale činilo se tak. My jsme do toho vnesli nějaký řád a systém a nejedná se jen o očistu toho samotného povrchu komunikace, ale jedná se kompletní údržbu dané lokality.”

Jiří Bala, vedoucí úseku místních komunikací, TSM Nový Jičín: “Rajonové čištění města probíhá každý týden, ve většině případech ve dnech čtvrtek a pátek. z těchto důvodů je město rozděleno do jednotlivých částí, ve kterých bude průběžně úklid prováděn.”

Lokality města, které se aktuálně čistí, jsou s předstihem označeny dopravními značkami se zákazem parkování. Přesto se najdou řidiči, kteří tam nechají auta odstavená.

Daniel Rýdel, ředitel MP Nový Jičín: “Nám určitě nedělá radost přijet na ulici a rozdat tam patnáct, dvacet výzev, což jsme v loňském roce, bohužel, zaznamenali. Takže tímto bych chtěl apelovat na občany, aby si všímali a respektovali dopravní značení.”

Blokový úklid města spočívá v zametení komunikací, a také ve vyčištění kanalizačních vpustí, v obnově vodorovného značení a ořezu zeleně.

---

U havarované cisterny s 25 tunami čokolády zasahovali od pondělního večera až do úterního rána hasiči MS kraje. Vůz sjel ze silnice I/11 v Ropici na Frýdecko-Místecku. Provoz byl řízen kyvadlově. Kamion musel být proti převrácení zabezpeče těžkou vyprošťovací technikou.

Do konce roku 2023 si v Ostravě musí vyměnit řidičské průkazy 20 673 řidičů, což představuje zhruba pětinu celkového počtu v našem regionu, kde na výměnu čeká 91 866 řidičských průkazů. Zvýšený zájem žadatelů standardně nastává před obdobím dovolených.

---

Den otevřených dveří na Slezské Hartě

Tisíce lidí si nenechaly ujít příležitost navštívit u příležitosti Světového dne vody vodní díla Povodí Odry. Vodní nádrže Slezská Harta, Kružberk a Šance navštívilo během jednoho dne téměř 6 tisíc zájemců. Mohli vidět technické zázemí přehrad a navštívit i jejich útroby.

Největší nádrž na Moravě a ve Slezsku, Slezskou Hartu, navštívilo přes dva a půl tisíce lidí.  Návštěvníci tady mohli strávit téměř celý den.

Rudolf Zbořil, pracovník vodního díla: „Teď je zhruba půl jedenácté a máme 541 návštěvníků."

Petr Poledna, hrázný přehrady: „Návštěvníci můžou přijet k nám na pravou stranu, tam zaparkují auto, dají se směrem přes těleso hráze po koruně hráze, navštíví odběrný objekt. Na odběrném objektu je pracovník Povodí Odry, který vlastně odpoví dotazy. Které budou mít návštěvníci,.“

Stanislav Sedláček, pracovník vodního díla: „Nacházíme se na odběrném objektu VD Slezská Harta. Můžou vidět jenom vzduchování, které tady je, aby to v zimě nezamrzlo."

Slezská Harta je svým objemem čtvrtou největší nádrží v ČR a přesahuje objem zbývajících 7 nádrží v Povodí Odry.

Petr Poledna, hrázný přehrady: „Stav přehrady je takový, že jsme teď na kótě 495,47, jsme zhruba 50 cm pod maximální provozní zimní hladinou.“

Zajímavou byl pro všechny návštěva elektrárny přehrady a jejích turbín. Poté následovala nejatraktivnější část návštěvního dne – průchod přehradní štolou.

Rudolf Zbořil, pracovník vodního díla: „Délka štoly je přes 500 metrů, ale půjdou 80 schodů dolů a 390 schodů nahoru."

Slezská Harta má 65 metrů vysokou hráz a délku zhruba 15 km. Úspěšně zachycuje vodu z tajícího sněhu v Jeseníkách. Již za měsíc tady bude zahájena i lodní doprava a vyjede unikátní elektroloď Harta.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-28-03-2023-16-00