Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Nová primářka chce dětské oddělení ve F-M rozvíjet
  • Ostrava udělila Ceny města a také Ceny města in memoriam
  • Na pódiu Beskydského divadla nezáří jen herci
  • Na Jihu se konaly hned dva velikonoční jarmarky
  • Hokejový turnaj pro děti O pohár Miroslava Fryčera

Nová primářka chce dětské oddělení ve F-M rozvíjet

Dětské oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku má novou primářku. Práci vzala jako profesní výzvu. Oddělení chce dále rozvíjet, aby zajistilo potřebnou péči pro děti z celého regionu.

Eva Klásková se dětské pediatrii věnuje už 30 let. Od ledna je nově primářkou Dětského a novorozeneckého oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku.

Eva Klásková, primářka dětského a novorozeneckého oddělení NemFM: "Jednak to oddělení, když jsem viděla, tak je opravdu pěkné. Je dobře vybavené, má dobrý komplement, má spousty spolupracujících odborností v rámci nemocnice, takže je to místo, kde se dá dělat opravdu dobrá medicína. A ta druhá potom byla, že jsem pochopila, že region to dětské oddělení chce. A že ho chce stabilizovat a rozvíjet. A to svým způsobem byla pro mě profesní výzva."

Nemocnice se dlouhodobě potýká s nedostatkem pediatrů. I to chce zkušená primářka řešit. Sama totiž působí jako pedagog budoucích lékařů na univerzitě v Olomouci.

Eva Klásková, primářka dětského a novorozeneckého oddělení NemFM: "Od ledna jednak stabilizujeme ten tým. Soustřeďujeme se na výchovu mladých kolegů, chceme co nejrychleji, aby nabrali co nejvíce odborných i praktických kompetencí. Otevřela se JIP, zhruba před měsícem. Ona byla otevřena vždycky, ale víceméně jako pooperační oddělení. Nebo oddělení jako takové pro sledování po anesteziích. Teď už jedeme klasiky jako klasická pediatrická JIP nižšího typu. To si myslím, že je velká změna. A jedeme tím pádem služby, které máme zabezpečeny, abychom to byli schopni zabezpečit společně i s novorozeneckým oddělením. Rozjíždíme poměrně výrazně dětskou kardiologii, která tady byla, ale ta poptávka v tom regionu je velká. Snažíme se rozvíjet preparticipační screening. A postupně, jak se nám podaří, vychovat kolegy, kteří tady někteří jsou relativně mladí. Tak je budeme zapojovat do práce těch nadstavbových odborností."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Ta nejpozitivnější zpráva je, že od začátku března lůžkové oddělení běží 24/7, i záchranka vozí děti permanentně, které mají problém a nemusí zajíždět do jiných nemocnic. To je ten největší posun. A na paní primářce a celém týmu toho dětského oddělení je vidět, že chtějí opravdu pracovat s tím, aby se snažili zvyšovat tu kvalitu v odbornostech a zvedali to oddělení celé nahoru. A já jí přeji hodně sil a věřím, že ta dobrá zpráva, kterou jsem dneska dostal, tak není poslední."

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Při dnešní návštěvě dětského oddělení, tady v Nemocnici ve Frýdku-Místku, jsme se přesvědčili, že opravdu dětské oddělení je stabilizováno, funguje. Je tady nově zaměstnaná paní primářka, která si přivedla i další kolegy ze svého bývalého působiště. Dětské oddělení funguje 24/7 a dokonce je tady znovu zprovozněna i dětská intenzivní péče. Takže péče o naše pacienty, jak z města i z blízkého okolí, je plně zabezpečena."

Eva Klásková, primářka dětského a novorozeneckého oddělení NemFM: "Je potřeba co nejvíce komunikovat. Kde jsme, jakým způsobem tu péči děláme. Myslím si, že možná i to je jeden z našich úkolů, aby lidé věděli, že to oddělení funguje. Obecně je pediatrie velmi komplikovaný obor. Těch specialistů v pediatrii je velký nedostatek všude. To není regionální záležitost, to není záležitost Frýdku-Místku, to není záležitost Moravskoslezského kraje. A teď jde o to, aby se všechny ty procesy nastavily tak, aby při těch omezených, hlavně lidských zdrojích, naše děti tu péči měly. A abychom prostě, i za cenu nějaké centralizace té péče, ať už třeba jsou to LPS a podobně, tak aby ty děti, co opravdu tu péči v režimu 24/7 potřebují, aby ji měly. A na druhou stranu, aby třeba odkladná péče šla cestou té primární péče. Aby si lidé uvědomili, že když přijdou třeba s nemocným dítětem, tak jsme tady připraveni, ale pokud je to v uvozovkách návštěva, která by mohla být odkladná, i když já úplně chápu obavy rodičů, maminek a tak, že v tu chvíli může ten lékař chybět u akutního porodu anebo v situaci, kdy rychlá záchranná služba nám přiveze dítě s poruchou vědomí. Takže musíme se všichni k tomu stavět tak, abychom ty služby, my dobře poskytovali a region věděl, že je potřeba se k tomu stavět hodně racionálně."

V rámci péče o děti funguje v nemocnici dětská pohotovost pouze v pátek od 17:00 do 21:00 hodin. A o víkendech a svátcích od 8:00 do 18:00 hodin. Tuto službu ale sjednává kraj. Kvůli nedostatku sloužících lékařů se tak musela v roce 2022 omezit.

---

Ostrava udělila Ceny města a také Ceny města in memoriam

Březnové zastupitelstvo město bylo obzvlášť slavnostní. Primátor města totiž uděloval významným osobnostem Ceny města Ostravy. Mezi oceněnými byla například 97letá ostravská herečka Štěpánka Ranošová a in memoriam byl oceněn také herec Norbert Lichý.

Od roku 1996 jsou udělovány v Ostravě Ceny města. Vybírány jsou významné osobnosti, jež se zásadním způsobem podílely v některé z oblastí života ve městě, např. společenské, kulturní, sportovní, vědecké, umělecké ale i další. Město takto již tradičně oceňuje mimořádný přínos pro rozvoji Ostravy.

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Jsem rád, že součástí dnešního zastupitelstva bylo i předávání cen města. Jedná se opravdu za mě o prestižní ocenění a já jsem rád, že výbor pro udělování těchto cen, který tedy vlastně tyto žádosti projednával, těch žádostí projednával více, než bylo dneska těch ocenění uděleno. Ne vždycky tomu tak bylo, takže já jsem rád, že se nám opravdu sešla i řada nominací. Myslím si, že jsme vybrali velmi kvalitní osobnosti a ten výběr těch, kteří vlastně dneska nebyli oceněni, byl rovněž velmi kvalitní. Takže si myslím, že ta cena má určitě smysl."

Primátor Jan Dohnal tak po schválení zastupitelstvem ocenil pro letošní rok celkem 6 osobností. Tři dostali Cenu města a tři byli oceněni Cenou města in memoriam. Jako zvláštní projev uznání v oblasti uměleckého a kulturního rozvoje města byla první oceněnou herečka Štěpánka Ranošová.

Štěpánka Ranošová, herečka: "Narodila jsem se v Ostravě. Dneska mám všelijaké možné ceny, mám zasloužilou umělkyni a já nevím co všecko, ale Cena města Ostravy.....to je vlastně můj domov."

Dalším oceněným je jeden z nejlepších violoncellistů v České republice Jiří Hanousek.

Jiří Hanousek, violoncellista: "Jsem Ostravák tělem i duší a toto město miluji a jsem vděčný za všechny možné šance, které mi poskytlo. Když před dvěma lety přebíral můj bratr Petr v Opavě Cenu Petra Bezruče, tak maminka říkala počkej, třeba se dočkáš. No a já jsem se dočkal. Maminka bohužel zemřela 1. ledna, tak já doufám, že to vidí nahoře a že má taky velkou radost, stejně tak velikou, jako já."

Cenu za kulturní přínos pro rozvoj města Ostravy v oblasti umění a fotografie převzal od primátora fotograf Viktor Kolář.

Viktor Kolář, fotograf: "Ocenění Ostraváka v Ostravě. To je vysoká meta, protože dostat tady ocenění to člověk musí mít buď velké štěstí, anebo musí zapadnout, aby partyja řekla ano, ten to zaslouží. Anebo si to člověk musí odsloužit celoživotní prací, což je spíš můj případ. Ale já si nestěžuji, protože Ostrava je pro mě Mekka, Mekka života, který je velmi zajímavý na fotografování. Odehrává se tady úplně všechno, včetně toho, že teďka je konec těžkého průmyslu a přecházíme na novou filozofii života a chceme, aby mladá generace tady zůstala."

Další trojici osobností byla udělena Cena města Ostravy in memoriam. Zastupitelstvo města Ostravy udělilo Cenu města Ostravy in memoriam paní Patricii Burda Janečkové jako projev uznání za mimořádný přínos pro rozvoj města Ostravy v oblasti uměleckého a kulturního rozvoje města.

Vlastimil Burda, manžel Patricie Burda Janečkové: "Myslím si, že Patricie si tohle ocenění maximálně zaslouží, protože pro mě to byl, je a bude fenomén. A hlavně teda na světové úrovni. Takže Ostrava. Myslím si, že i pro ní, pro mě i pro Ostravu je to čest, že tady někdo takový byl."

Další Cena města Ostravy in memoriam náleží Otu Filipovi za kulturní přínos pro rozvoj města Ostravy v oblasti literární činnosti. Byl jednou z předních postav exilové literatury.

Hana Filip, dcera Oty Filipa: "Tatínek se v Ostravě narodil a můj děda měl kavárnu v křídle radnice. Bydleli tady přes ulici v domě. První román, který napsal, Cesta ke hřbitovu byla přímo inspirovaná právě tou částí města. Prostě Ostravou, tady středem Ostravy, Slezskou. My jsme před padesáti lety museli prostě nuceně odejít. A je to pro mě teda skutečně velká čest a zadostiučinění, že po padesáti letech se tatínek mohl tímto způsobem vrátit."

Šestým oceněným je herec a hudebník Divadla Petra Bezruče Norbert Lichý, který zemřel na začátku letošního roku. 

Alexandr Lichý, bratr Norberta Lichého: "Bratr zdědil lásku k Ostravě i k divadlu po našem otci Sašovi Lichém který byl taky v Ostravě přes třicet let. Byl to pravý ambasador Ostravy, protože často Ostravu zmiňoval v mediálních rozhovorech a vždycky kladně. Ostravu nechtěl opustit, odmítal angažmá jinde. Tak si myslím, že označení ostravský patriot na něj padne jako ulité a že by za tuto cenu byl skutečně vděčný."

Kromě Cen města uděluje Zastupitelstvo města Ostravy jako nejvyšší formu ocenění Čestné občanství statutárního města Ostravy.

---

Krátké zpávy 28. 3. 2024 16.00 - 1

Opravy na kruháči Slovenská v Ostravě

Ostravské komunikace opravují obruby na okružní křižovatce Slovenská, přes kterou se sjíždí do města z dálnice D1. Řidiči tak neprojedou kruhovým objezdem na Slovenské ulici ve směru na Mariánské Hory. Opravy by měly skončit 8. dubna

Uzavírka dálničního přivaděče ve Studénce

Začala plánovaná oprava přivaděče ve Studénce. Kvůli opravám silnice 464 - přivaděč k dálnici - bude úsek uzavřen až do 24. července.

---

Na pódiu Beskydského divadla nezáří jen herci

Beskydské divadlo v Novém Jičíně se více otevírá nejmladší generaci návštěvníků, připravilo pro ně představení spojené s výtvarnými dílnami. Děti si tu mohly vyrobit loutky a zahrát si s nimi krátké etudy.

Shlédnout krátké loutkové představení, které bylo motivací pro následnou výtvarnou tvorbu. Takto mohly menší děti strávit přímo na jevišti novojičínského Beskydského divadla jedno nedělní dopoledne.

Jiří Močička, ředitel Beskydského divadla: “Beskydské divadlo si připravilo nové výtvarně divadelní dílny, které jsou určené pro rodiče s dětmi od 6 do 10 let. Jsou to dílny, kde se děti vyrobí různé typy loutek, od plošné loutky přes maňásky až po například javajky.”

Klára Kvasničková, THeatr Ludem Ostrava: “Dneska jsme přijeli s loutkováním, kdy si děti vyrobí svoje vlastní plošné loutky z papíru a s prostředím. Na začátku se nechají inspirovat třemi krátkými Ezopovými bajkami, potom přejdu k té vlastní výrobě a nakonec si u nás v dřevěném divadle budoucí moci vyzkoušet, jak to zahrát, jak s těmi plošnými loutkami pracovat.”

K vlastní výrobě loutek mohly děti využít pestrý výběr tvůrčích materiálů.

návštěvníci akce:

“Maluju klauna.”

“Kočku.”

“Já budu dělat Budulínka.”

“Maluju lišku, protože s Kubou budeme hrát Budulínka.”

Další termíny výtvarně divadelních dílen v letošní sezoně jsou již známé, bude to 21. dubna a 12. května, vždy v neděli v 10 hodin dopoledne.

---

Na Jihu se konaly hned dva velikonoční jarmarky

V městském obvodu Ostrava-Jih se konaly hned dva velikonoční jarmarky – jeden tradičně na náměstí a úplně poprvé i v obřadní síni u radnice. Tam mohli zájemci najít produkty sociálních podniků.

Náměstí Ostrava-Jih po měsíci oživil další jarmark – tentokrát Velikonoční. Návštěvníci zde našli tradičně kraslice, pomlázky, folklór a zkrátka vše, co ke svátkům jara patří.

Marek Tichý, spoluorganizátor akce: „Půst je za námi a konečně můžeme zase oslavovat příchod jara, tak jsme se setkali na tomto rynku prostřednictvím samozřejmě pánů radních z kultury, abychom s lidmi na náměstí prožili spoustu představení lidových, komediantských, kejklířských a užili si prvních jarních dnů.“

Veronika Hudečková, spoluorganizátorka akce, Kultura-Jih: „Máme pro návštěvníky bohatý program, jak pro malé, tak velké. Jsou tady dílničky pro děti, zvířátka, děti se můžou projet na oslíku a na všechny tady čeká bohaté občerstvení v podobě různých dobrot a lidi si tady nakoupí i pomlázku, kterou budete potřebovat.“

V rámci velikonočních oslav na Jihu proběhl i jarmark sociálních podniků, a to přímo vedle radnice.

Jana Řehořková, spoluorganizátorka jarmarku, MPSV: „Je tady dneska 15 sociálních podnikatelů, kteří nabízejí svoje výrobky. Mají opravdu hezké věci. – Sociální podnikatelé se zaměřují hlavně na to, aby zaměstnali nějakou cílovou skupinu, zaměstnali nějaké znevýhodněné osoby.“

Zdeněk Staněk, ředitel Charity sv. Alexandra: „U nás najdete výrobky plátěné, například tašky, velikonoční zápichy, věci z keramiky, dekorativní věci. Vyrábějí to lidi s různými druhy postižení, kteří jsou vždycky vedení odborníky v té dané profesi.“

Jarmark pořádala společnost Klastr sociálních inovací a podniků SINEC ve spolupráci s SPointem Ministerstva práce a sociálních věcí.

Stanislava Valašková, spoluorganizátorka jarmarku, SPoint Ostrava: „To je náš projekt, který měl nějakým způsobem slučovat sociální podniky, pomáhat jim, radit a nějakým takovým způsobem propojovat a zveřejňovat, co všechno dělají – nás si lidé totiž často pletou se sociálníma službama, což je něco úplně jiného něž sociální podnik, který se vlastně musí uživit na trhu.“

Otakar Šimík (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Poskytli jsme vstupní prostory před obřadní síní, protože jsou dobře přístupné veřejnosti.“

Jarmark sociálních podniků se konal na Jihu poprvé, ale vedení obvodu i organizátoři akce jsou otevřeni možnosti budoucí spolupráce.

---

Krátké zpávy 28. 3. 2024 16.00 - 2

ZOO prodlužuje otevírací dobu

Zoologická zahrada Ostrava je otevřená i během velikonočních svátků. Od 1. dubna se posouvá otvírací doba zoo až do 19. hodiny a odstartují také sezónní komentovaná setkání.

Modlitby o Velkém pátku v regionu

Modlitba křížové cesty pod širým nebem se v regionu chystá na Velký pátek např. na trase z Komorní Lhotky na vrch Godula v Beskydech, z Místku do Frýdku nebo okolo kostela na Cvilíně. Za tmy vyjde křížová cesta ke kapli sv. Anny v polích za Opavou a nově také v centru Ostravy, kterou v pátek povede biskup Martin David. Průvod vyjde ve 20 hodin z Husova sadu a cílem bude kostel sv. Václava.

---

Hokejový turnaj pro děti O pohár Miroslava Fryčera

Hokejový klub Karviná uspořádal pro děti z různých klubů měst České republiky první ročník turnaje O pohár Miroslava Fryčera. Zápasy byly rozloženy do dvou dnů, na ledě zimního stadionu se potkalo celkem osm týmů.

Ledová plocha zimního stadionu patřila uplynulý víkend nadějným hokejistům ročníku 2014 a mladším, kteří si mohli díky tomuto turnaji vyzkoušet hrát hokej přes celou ledovou plochu.

Martin Kytka, organizátor turnaje: "Tím, že ten turnaj má formát, že tyto děti ročníku 2014, což je 4. hokejoví třída hrají celý rok na malém hřišti, tak pro ně chceme pořádat pravidelně takový vstupní turnaj do velkého hokeje, kde už příští rok všichni budou hrát na velkém hřišti, takže je to takový první turnaj, kdy si to ty děti mohou vyzkoušet naostro.”

Tomáš Walter, hokejista HC Letci Letňany: "Připravili jsme se hodně dobře, těšíme se hrozně a přijeli jsme z Prahy. Doufám, že to vyhrajeme."

Tady právě sledujete utkání domácích s týmem ze Znojma. Karvinským hokejistům se nedařilo tak, jak by si přáli. Podle hráče Dominika Podepřela musí zapracovat na bruslení a střelbě.

Dominik Podepřel, hokejista HK Karviná: "Byli dobří, byli lepší než my, ale bojovali jsme. Nejlepší byl Konderla, on je dobrý hráč, dal nejvíc gólů samozřejmě."

Karel Fiala, hokejista HC Orli Znojmo: "Hráli jsme dobře, jenom jsme tam na začátku udělali dvě chyby, dostali jsme dva rychlé góly, ale potom jsme to otáčeli a naštěstí jsme vyhráli."

Nejlépe se na turnaji dařilo hokejistům HC Bílí tygři Liberec, druzí skončil Hokejový klub Orli Znojmo a bronzovou příčku obsadili hokejisté týmu HC Letci Letňany. Domácím patřilo šesté místo.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
28. března 2024, 16:00

Nová primářka chce dětské oddělení ve F-M rozvíjet

Dětské oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku má novou primářku. Práci vzala jako profesní výzvu. Oddělení chce dále rozvíjet, aby zajistilo potřebnou péči pro děti z celého regionu.

Eva Klásková se dětské pediatrii věnuje už 30 let. Od ledna je nově primářkou Dětského a novorozeneckého oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku.

Eva Klásková, primářka dětského a novorozeneckého oddělení NemFM: "Jednak to oddělení, když jsem viděla, tak je opravdu pěkné. Je dobře vybavené, má dobrý komplement, má spousty spolupracujících odborností v rámci nemocnice, takže je to místo, kde se dá dělat opravdu dobrá medicína. A ta druhá potom byla, že jsem pochopila, že region to dětské oddělení chce. A že ho chce stabilizovat a rozvíjet. A to svým způsobem byla pro mě profesní výzva."

Nemocnice se dlouhodobě potýká s nedostatkem pediatrů. I to chce zkušená primářka řešit. Sama totiž působí jako pedagog budoucích lékařů na univerzitě v Olomouci.

Eva Klásková, primářka dětského a novorozeneckého oddělení NemFM: "Od ledna jednak stabilizujeme ten tým. Soustřeďujeme se na výchovu mladých kolegů, chceme co nejrychleji, aby nabrali co nejvíce odborných i praktických kompetencí. Otevřela se JIP, zhruba před měsícem. Ona byla otevřena vždycky, ale víceméně jako pooperační oddělení. Nebo oddělení jako takové pro sledování po anesteziích. Teď už jedeme klasiky jako klasická pediatrická JIP nižšího typu. To si myslím, že je velká změna. A jedeme tím pádem služby, které máme zabezpečeny, abychom to byli schopni zabezpečit společně i s novorozeneckým oddělením. Rozjíždíme poměrně výrazně dětskou kardiologii, která tady byla, ale ta poptávka v tom regionu je velká. Snažíme se rozvíjet preparticipační screening. A postupně, jak se nám podaří, vychovat kolegy, kteří tady někteří jsou relativně mladí. Tak je budeme zapojovat do práce těch nadstavbových odborností."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Ta nejpozitivnější zpráva je, že od začátku března lůžkové oddělení běží 24/7, i záchranka vozí děti permanentně, které mají problém a nemusí zajíždět do jiných nemocnic. To je ten největší posun. A na paní primářce a celém týmu toho dětského oddělení je vidět, že chtějí opravdu pracovat s tím, aby se snažili zvyšovat tu kvalitu v odbornostech a zvedali to oddělení celé nahoru. A já jí přeji hodně sil a věřím, že ta dobrá zpráva, kterou jsem dneska dostal, tak není poslední."

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Při dnešní návštěvě dětského oddělení, tady v Nemocnici ve Frýdku-Místku, jsme se přesvědčili, že opravdu dětské oddělení je stabilizováno, funguje. Je tady nově zaměstnaná paní primářka, která si přivedla i další kolegy ze svého bývalého působiště. Dětské oddělení funguje 24/7 a dokonce je tady znovu zprovozněna i dětská intenzivní péče. Takže péče o naše pacienty, jak z města i z blízkého okolí, je plně zabezpečena."

Eva Klásková, primářka dětského a novorozeneckého oddělení NemFM: "Je potřeba co nejvíce komunikovat. Kde jsme, jakým způsobem tu péči děláme. Myslím si, že možná i to je jeden z našich úkolů, aby lidé věděli, že to oddělení funguje. Obecně je pediatrie velmi komplikovaný obor. Těch specialistů v pediatrii je velký nedostatek všude. To není regionální záležitost, to není záležitost Frýdku-Místku, to není záležitost Moravskoslezského kraje. A teď jde o to, aby se všechny ty procesy nastavily tak, aby při těch omezených, hlavně lidských zdrojích, naše děti tu péči měly. A abychom prostě, i za cenu nějaké centralizace té péče, ať už třeba jsou to LPS a podobně, tak aby ty děti, co opravdu tu péči v režimu 24/7 potřebují, aby ji měly. A na druhou stranu, aby třeba odkladná péče šla cestou té primární péče. Aby si lidé uvědomili, že když přijdou třeba s nemocným dítětem, tak jsme tady připraveni, ale pokud je to v uvozovkách návštěva, která by mohla být odkladná, i když já úplně chápu obavy rodičů, maminek a tak, že v tu chvíli může ten lékař chybět u akutního porodu anebo v situaci, kdy rychlá záchranná služba nám přiveze dítě s poruchou vědomí. Takže musíme se všichni k tomu stavět tak, abychom ty služby, my dobře poskytovali a region věděl, že je potřeba se k tomu stavět hodně racionálně."

V rámci péče o děti funguje v nemocnici dětská pohotovost pouze v pátek od 17:00 do 21:00 hodin. A o víkendech a svátcích od 8:00 do 18:00 hodin. Tuto službu ale sjednává kraj. Kvůli nedostatku sloužících lékařů se tak musela v roce 2022 omezit.

---

Ostrava udělila Ceny města a také Ceny města in memoriam

Březnové zastupitelstvo město bylo obzvlášť slavnostní. Primátor města totiž uděloval významným osobnostem Ceny města Ostravy. Mezi oceněnými byla například 97letá ostravská herečka Štěpánka Ranošová a in memoriam byl oceněn také herec Norbert Lichý.

Od roku 1996 jsou udělovány v Ostravě Ceny města. Vybírány jsou významné osobnosti, jež se zásadním způsobem podílely v některé z oblastí života ve městě, např. společenské, kulturní, sportovní, vědecké, umělecké ale i další. Město takto již tradičně oceňuje mimořádný přínos pro rozvoji Ostravy.

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Jsem rád, že součástí dnešního zastupitelstva bylo i předávání cen města. Jedná se opravdu za mě o prestižní ocenění a já jsem rád, že výbor pro udělování těchto cen, který tedy vlastně tyto žádosti projednával, těch žádostí projednával více, než bylo dneska těch ocenění uděleno. Ne vždycky tomu tak bylo, takže já jsem rád, že se nám opravdu sešla i řada nominací. Myslím si, že jsme vybrali velmi kvalitní osobnosti a ten výběr těch, kteří vlastně dneska nebyli oceněni, byl rovněž velmi kvalitní. Takže si myslím, že ta cena má určitě smysl."

Primátor Jan Dohnal tak po schválení zastupitelstvem ocenil pro letošní rok celkem 6 osobností. Tři dostali Cenu města a tři byli oceněni Cenou města in memoriam. Jako zvláštní projev uznání v oblasti uměleckého a kulturního rozvoje města byla první oceněnou herečka Štěpánka Ranošová.

Štěpánka Ranošová, herečka: "Narodila jsem se v Ostravě. Dneska mám všelijaké možné ceny, mám zasloužilou umělkyni a já nevím co všecko, ale Cena města Ostravy.....to je vlastně můj domov."

Dalším oceněným je jeden z nejlepších violoncellistů v České republice Jiří Hanousek.

Jiří Hanousek, violoncellista: "Jsem Ostravák tělem i duší a toto město miluji a jsem vděčný za všechny možné šance, které mi poskytlo. Když před dvěma lety přebíral můj bratr Petr v Opavě Cenu Petra Bezruče, tak maminka říkala počkej, třeba se dočkáš. No a já jsem se dočkal. Maminka bohužel zemřela 1. ledna, tak já doufám, že to vidí nahoře a že má taky velkou radost, stejně tak velikou, jako já."

Cenu za kulturní přínos pro rozvoj města Ostravy v oblasti umění a fotografie převzal od primátora fotograf Viktor Kolář.

Viktor Kolář, fotograf: "Ocenění Ostraváka v Ostravě. To je vysoká meta, protože dostat tady ocenění to člověk musí mít buď velké štěstí, anebo musí zapadnout, aby partyja řekla ano, ten to zaslouží. Anebo si to člověk musí odsloužit celoživotní prací, což je spíš můj případ. Ale já si nestěžuji, protože Ostrava je pro mě Mekka, Mekka života, který je velmi zajímavý na fotografování. Odehrává se tady úplně všechno, včetně toho, že teďka je konec těžkého průmyslu a přecházíme na novou filozofii života a chceme, aby mladá generace tady zůstala."

Další trojici osobností byla udělena Cena města Ostravy in memoriam. Zastupitelstvo města Ostravy udělilo Cenu města Ostravy in memoriam paní Patricii Burda Janečkové jako projev uznání za mimořádný přínos pro rozvoj města Ostravy v oblasti uměleckého a kulturního rozvoje města.

Vlastimil Burda, manžel Patricie Burda Janečkové: "Myslím si, že Patricie si tohle ocenění maximálně zaslouží, protože pro mě to byl, je a bude fenomén. A hlavně teda na světové úrovni. Takže Ostrava. Myslím si, že i pro ní, pro mě i pro Ostravu je to čest, že tady někdo takový byl."

Další Cena města Ostravy in memoriam náleží Otu Filipovi za kulturní přínos pro rozvoj města Ostravy v oblasti literární činnosti. Byl jednou z předních postav exilové literatury.

Hana Filip, dcera Oty Filipa: "Tatínek se v Ostravě narodil a můj děda měl kavárnu v křídle radnice. Bydleli tady přes ulici v domě. První román, který napsal, Cesta ke hřbitovu byla přímo inspirovaná právě tou částí města. Prostě Ostravou, tady středem Ostravy, Slezskou. My jsme před padesáti lety museli prostě nuceně odejít. A je to pro mě teda skutečně velká čest a zadostiučinění, že po padesáti letech se tatínek mohl tímto způsobem vrátit."

Šestým oceněným je herec a hudebník Divadla Petra Bezruče Norbert Lichý, který zemřel na začátku letošního roku. 

Alexandr Lichý, bratr Norberta Lichého: "Bratr zdědil lásku k Ostravě i k divadlu po našem otci Sašovi Lichém který byl taky v Ostravě přes třicet let. Byl to pravý ambasador Ostravy, protože často Ostravu zmiňoval v mediálních rozhovorech a vždycky kladně. Ostravu nechtěl opustit, odmítal angažmá jinde. Tak si myslím, že označení ostravský patriot na něj padne jako ulité a že by za tuto cenu byl skutečně vděčný."

Kromě Cen města uděluje Zastupitelstvo města Ostravy jako nejvyšší formu ocenění Čestné občanství statutárního města Ostravy.

---

Krátké zpávy 28. 3. 2024 16.00 - 1

Opravy na kruháči Slovenská v Ostravě

Ostravské komunikace opravují obruby na okružní křižovatce Slovenská, přes kterou se sjíždí do města z dálnice D1. Řidiči tak neprojedou kruhovým objezdem na Slovenské ulici ve směru na Mariánské Hory. Opravy by měly skončit 8. dubna

Uzavírka dálničního přivaděče ve Studénce

Začala plánovaná oprava přivaděče ve Studénce. Kvůli opravám silnice 464 - přivaděč k dálnici - bude úsek uzavřen až do 24. července.

---

Na pódiu Beskydského divadla nezáří jen herci

Beskydské divadlo v Novém Jičíně se více otevírá nejmladší generaci návštěvníků, připravilo pro ně představení spojené s výtvarnými dílnami. Děti si tu mohly vyrobit loutky a zahrát si s nimi krátké etudy.

Shlédnout krátké loutkové představení, které bylo motivací pro následnou výtvarnou tvorbu. Takto mohly menší děti strávit přímo na jevišti novojičínského Beskydského divadla jedno nedělní dopoledne.

Jiří Močička, ředitel Beskydského divadla: “Beskydské divadlo si připravilo nové výtvarně divadelní dílny, které jsou určené pro rodiče s dětmi od 6 do 10 let. Jsou to dílny, kde se děti vyrobí různé typy loutek, od plošné loutky přes maňásky až po například javajky.”

Klára Kvasničková, THeatr Ludem Ostrava: “Dneska jsme přijeli s loutkováním, kdy si děti vyrobí svoje vlastní plošné loutky z papíru a s prostředím. Na začátku se nechají inspirovat třemi krátkými Ezopovými bajkami, potom přejdu k té vlastní výrobě a nakonec si u nás v dřevěném divadle budoucí moci vyzkoušet, jak to zahrát, jak s těmi plošnými loutkami pracovat.”

K vlastní výrobě loutek mohly děti využít pestrý výběr tvůrčích materiálů.

návštěvníci akce:

“Maluju klauna.”

“Kočku.”

“Já budu dělat Budulínka.”

“Maluju lišku, protože s Kubou budeme hrát Budulínka.”

Další termíny výtvarně divadelních dílen v letošní sezoně jsou již známé, bude to 21. dubna a 12. května, vždy v neděli v 10 hodin dopoledne.

---

Na Jihu se konaly hned dva velikonoční jarmarky

V městském obvodu Ostrava-Jih se konaly hned dva velikonoční jarmarky – jeden tradičně na náměstí a úplně poprvé i v obřadní síni u radnice. Tam mohli zájemci najít produkty sociálních podniků.

Náměstí Ostrava-Jih po měsíci oživil další jarmark – tentokrát Velikonoční. Návštěvníci zde našli tradičně kraslice, pomlázky, folklór a zkrátka vše, co ke svátkům jara patří.

Marek Tichý, spoluorganizátor akce: „Půst je za námi a konečně můžeme zase oslavovat příchod jara, tak jsme se setkali na tomto rynku prostřednictvím samozřejmě pánů radních z kultury, abychom s lidmi na náměstí prožili spoustu představení lidových, komediantských, kejklířských a užili si prvních jarních dnů.“

Veronika Hudečková, spoluorganizátorka akce, Kultura-Jih: „Máme pro návštěvníky bohatý program, jak pro malé, tak velké. Jsou tady dílničky pro děti, zvířátka, děti se můžou projet na oslíku a na všechny tady čeká bohaté občerstvení v podobě různých dobrot a lidi si tady nakoupí i pomlázku, kterou budete potřebovat.“

V rámci velikonočních oslav na Jihu proběhl i jarmark sociálních podniků, a to přímo vedle radnice.

Jana Řehořková, spoluorganizátorka jarmarku, MPSV: „Je tady dneska 15 sociálních podnikatelů, kteří nabízejí svoje výrobky. Mají opravdu hezké věci. – Sociální podnikatelé se zaměřují hlavně na to, aby zaměstnali nějakou cílovou skupinu, zaměstnali nějaké znevýhodněné osoby.“

Zdeněk Staněk, ředitel Charity sv. Alexandra: „U nás najdete výrobky plátěné, například tašky, velikonoční zápichy, věci z keramiky, dekorativní věci. Vyrábějí to lidi s různými druhy postižení, kteří jsou vždycky vedení odborníky v té dané profesi.“

Jarmark pořádala společnost Klastr sociálních inovací a podniků SINEC ve spolupráci s SPointem Ministerstva práce a sociálních věcí.

Stanislava Valašková, spoluorganizátorka jarmarku, SPoint Ostrava: „To je náš projekt, který měl nějakým způsobem slučovat sociální podniky, pomáhat jim, radit a nějakým takovým způsobem propojovat a zveřejňovat, co všechno dělají – nás si lidé totiž často pletou se sociálníma službama, což je něco úplně jiného něž sociální podnik, který se vlastně musí uživit na trhu.“

Otakar Šimík (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Poskytli jsme vstupní prostory před obřadní síní, protože jsou dobře přístupné veřejnosti.“

Jarmark sociálních podniků se konal na Jihu poprvé, ale vedení obvodu i organizátoři akce jsou otevřeni možnosti budoucí spolupráce.

---

Krátké zpávy 28. 3. 2024 16.00 - 2

ZOO prodlužuje otevírací dobu

Zoologická zahrada Ostrava je otevřená i během velikonočních svátků. Od 1. dubna se posouvá otvírací doba zoo až do 19. hodiny a odstartují také sezónní komentovaná setkání.

Modlitby o Velkém pátku v regionu

Modlitba křížové cesty pod širým nebem se v regionu chystá na Velký pátek např. na trase z Komorní Lhotky na vrch Godula v Beskydech, z Místku do Frýdku nebo okolo kostela na Cvilíně. Za tmy vyjde křížová cesta ke kapli sv. Anny v polích za Opavou a nově také v centru Ostravy, kterou v pátek povede biskup Martin David. Průvod vyjde ve 20 hodin z Husova sadu a cílem bude kostel sv. Václava.

---

Hokejový turnaj pro děti O pohár Miroslava Fryčera

Hokejový klub Karviná uspořádal pro děti z různých klubů měst České republiky první ročník turnaje O pohár Miroslava Fryčera. Zápasy byly rozloženy do dvou dnů, na ledě zimního stadionu se potkalo celkem osm týmů.

Ledová plocha zimního stadionu patřila uplynulý víkend nadějným hokejistům ročníku 2014 a mladším, kteří si mohli díky tomuto turnaji vyzkoušet hrát hokej přes celou ledovou plochu.

Martin Kytka, organizátor turnaje: "Tím, že ten turnaj má formát, že tyto děti ročníku 2014, což je 4. hokejoví třída hrají celý rok na malém hřišti, tak pro ně chceme pořádat pravidelně takový vstupní turnaj do velkého hokeje, kde už příští rok všichni budou hrát na velkém hřišti, takže je to takový první turnaj, kdy si to ty děti mohou vyzkoušet naostro.”

Tomáš Walter, hokejista HC Letci Letňany: "Připravili jsme se hodně dobře, těšíme se hrozně a přijeli jsme z Prahy. Doufám, že to vyhrajeme."

Tady právě sledujete utkání domácích s týmem ze Znojma. Karvinským hokejistům se nedařilo tak, jak by si přáli. Podle hráče Dominika Podepřela musí zapracovat na bruslení a střelbě.

Dominik Podepřel, hokejista HK Karviná: "Byli dobří, byli lepší než my, ale bojovali jsme. Nejlepší byl Konderla, on je dobrý hráč, dal nejvíc gólů samozřejmě."

Karel Fiala, hokejista HC Orli Znojmo: "Hráli jsme dobře, jenom jsme tam na začátku udělali dvě chyby, dostali jsme dva rychlé góly, ale potom jsme to otáčeli a naštěstí jsme vyhráli."

Nejlépe se na turnaji dařilo hokejistům HC Bílí tygři Liberec, druzí skončil Hokejový klub Orli Znojmo a bronzovou příčku obsadili hokejisté týmu HC Letci Letňany. Domácím patřilo šesté místo.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-28-03-2024-16-00