Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Gastrokontejner na Masarykově náměstí nakonec bude
  • Město testuje slunící lavice na Olešné
  • Ostrava ruší poplatek za pronájem předzahrádky
  • Koncert JFO s K. Kněžíkovou završil Janáčkův festival
  • V Havířově uspořádali velké slavnosti a oživili Golema

Gastrokontejner na Masarykově náměstí nakonec bude

U restaurace Radegastovna na Masarykově náměstí v Ostravě stojí každoročně v letních měsících tak zvaný gastrokontejner. Tedy domeček s výčepem, odkud se točí pivo pro hosty předzahrádky. Letos tomu tak není kvůli sporu provozovatele s radnicí o tom, jak ho na místo dopravit. O povolení převozu si zažádal vůbec poprvé.

Dlažba na Masarykově náměstí v centru Ostravy je určena zejména pro pěší. Na povolení tady mohou i auta. Jejich hmotnost i s nákladem by ale neměla přesáhnout 7 tun. A to je také důvod, proč u předzahrádky restaurace Radegastovna letos nestojí gastrokontejner. Dovést ho sem mělo auto, které by spolu s ním vážilo až 26 tun.

David Witosz, místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Nyní jsme se už dostali na nějakých 14 tun, na to minimum možného, no a tady už dojde zřejmě k tomu, že bude povolení. Jsme rádi, že jsme nakonec došli k tomu, pro všechny win win řešení a hlavně také win řešení pro to samotné náměstí, které doopravdy těmi tunami trpí.“

Michal Gajdošík, Radegastovna: “Pan majitel měl jednání s městem, musí podat novou žádost. Za těch podmínek, na kterých se domluvili tady přiveze jiné auto domeček, který budeme využívat k čepování piva, aby jsme se nemuseli tolik nalítat. Za den se obsluha nalítá zhruba 35 až 40 tisíc kroků.”

Obsluha Radegastovny: “Je to určitě náročné vzhledem k tomu, že ta cesta na tu velkou zahrádku je strašně dlouhá, kord když jsou taková vedra. Je to opravdu, jak byste za den vyšla 2x, 3x Lysou horu nahoru, dolů.”

Výčepní domeček stojí každoročně tady na tomto místě na přelomu dubna a května. Letos tedy bude mít značné zpoždění.

Vyřízení žádosti by mělo proběhnout ve zkrácené lhůtě, tedy do 14 dnů od jejího podání.

---

Město testuje slunící lavice na Olešné

Architekti ve Frýdku-Místku vlastnoručně vyrobili dřevěný prototyp slunící lavice, který umístili na Olešnou. Pokud se osvědčí a lidem se bude líbit, půjde po dalších úpravách do sériové výroby. Jde o nápad, který navazuje na koncepci rozvoje Olešné jako rekreačního resortu.

Původně to byly odpadní smrkové desky. Zruční architekti ve Frýdku-Místku z nich ale vlastnoručně vyrobili nový typ slunící lavice, který je k dispozici na Olešné.

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "Máme pozitivní ohlasy, dokonce máme i fotky lidí, jak to využívají. Hned jak jsme to tady nainstalovali, tak hned tady přišli lidé si na to sedat, že nemají kam si dát svačinu, že by se to dalo ještě nějak vylepšovat, takže sbíráme i podněty od nich, ať to vychytáme, ať poté ten finální výrobek má užitnou hodnotu co největší."

Anketa: "Nenahážou tu lidi binec a budou k sobě ohleduplní a každý si k sobě uklidí. Když máte mokré plavky, tak to uschne. Vyzkoušíme. Ano, je tu krásně, souhlas. Jo, líbí. Kolik jich tu bude?"

Zatím jde o jediný prototyp, ale v budoucnu by jich mohlo být jen na Olešné až 12.

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "Jestli to bude oblíbené, tak to můžeme dát všude. Můžeme to dát i k řece nebo do města. Záleží, s jakou přízní nebo nepřízní se to setká."

Architekti lavici vymysleli na základě koncepce rozvoje Olešné jako rekreačního resortu.

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "To je vlastně materiál, ve kterém jsme vytipovali, jak by se měla Olešná dále rozvíjet a jaké je zpřístupnění lidem. Nabídnutí více ploch, které mohou využívat. To je jeden z cílů toho dokumentu. My jsme poté si udělali právě analýzu na tady tu severní stranu, která bezprostředně souvisí s aquacentrem. Analyzovali jsme, co tu je, co tu není, co by tady mohlo být a jak by se to dalo udělat více obyvatelné, ten veřejný parkový prostor. A jedním z těch prvků jsou právě lehátka."

Z jedné strany lavice si mohou lidé pohodlně sednout a v druhé části se mohou natáhnout a v klidu se slunit.

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "Ve Znojmě jsou takové lavice, v zahraničí, v Německu, v Alpách bývají hodně ty slunící plochy, které se dají využívat i v zimě. Tu ergonomii budeme ještě vychytávat, protože to nejde navrhnout jenom tak od počítače. Takže my jsme navrhli nějaký tvar podle toho, jak si myslíme, že by to bylo pohodlné a už teď víme, že jej ještě budeme trochu měnit, rozšiřovat některé plochy, aby se na tom dalo lépe sedět a ležet."

Po vyladění a zapracování připomínek zvláště ze strany veřejnosti, by se slunící lavice mohla zadat do sériové výroby.

---

Ostrava ruší poplatek za pronájem předzahrádky

Ostrava se snaží co nejvíce pomoci podnikatelům v rozjezdu po rozvolnění proticovidových opatření. Zastupitelé města proto rozhodli o zrušení poplatku za pronájem restauračních předzahrádek.

Po rozvolnění protiepidemických opatření se život vrací do normálu jen pozvolna, což potvrzují majitelé hospod a restaurací. Návštěvnost prý zdaleka není taková jako dříve. Ostrava proto přichází z dalším krokem, který by jim měl pomoci. Nebudou muset platit poplatek za předzahrádky. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Léta se snažíme o to, aby se v našem městě dařilo podnikatelům, kteří jednak dotvářejí jeho pestrost a samozřejmě také vytvářejí potřebná pracovní místa. Nechtěli jsme připustit, aby pandemie koronaviru toto naše společné úsilí zhatila. Právě proto jsme se rozhodli pro nadstandardní a rychlou podporu ostravských podnikatelů i neziskového sektoru, a to přesto, že i městský rozpočet byl výrazně zasažen výpadky příjmů."

Zastupitelé už schválili vyhlášku, která odpuštění nájemného umožňuje. Výnosy za předzahrádky se v běžných letech pohybují v řádu nižších milionů korun ročně a zůstávají městským obvodům. Město se rozhodlo, že 50 procent ušlého příjmu bude obvodům kompenzovat. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "My jsme už v předstihu na jaře vyzvali všechny městské obvody, které jsou správci tohoto poplatku, aby v rámci své kompetence, tyto poplatky prominuly do doby, než bude vdána tato vyhláška." 

Za předzahrádky nebudou muset restauratéři platit až do konce roku. Dalším projektem, který pomáhá podnikatelům v rozjezdu, je "Nádech pro Ostravu," což je vlastě hra, kdy návštěvníci podniků nebo atraktivit sbírají razítka. Od začátku pandemie město Ostrava vynaložilo na přímou i nepřímou finanční podporu podnikatelů zhruba 130 mil. Kč.

---

Koncert JFO s K. Kněžíkovou završil Janáčkův festival

V neděli večer skončil letošní Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka. Po loňské nucené pauze nabídl v průběhu měsíce řadu koncertů a recitálů v podání nejlepších českých a zahraničních umělců.

Závěrečný koncert festivalu se konal v amfiteátru hukvaldské obory. A ředitel Jaromír Javůrek už mohl celý festival hodnotit jako úspěšný.

Jaromír Javůrek, ředitel MHF Leoše Janáčka: “Festival, byť se nekonal v tom velkém rozsahu, na jaký jsou Ostravané a obyvatelé našeho krásného regionu zvyklí, zachoval svou tvář. To znamená, že jsme měli edukační programy pro děti. Došlo opět k setkání umělců špičky z celého světa se špičkou naší. A tady bych chtěl říct, že mám takové tři své velké zážitky z festivalu. Violoncellový recitál Jiřího Hanouska, klavírní recitál Ivo Kahánka a symfonický koncert, který se konal v Opavě a kde hrál Symfonický orchestr Českého rozhlasu.”

Anketa: “Já jsem uvázaná doma, protože pečuji s celou rodinou o maminku, která leží. Takže pro mě je to neskutečný zážitek.

Anketa: “Já jsem ráda, že můžu taky zhlédnout kulturní zážitek, je to něco nádherného. Byli jsme už v Ostravě na koncertě, který byl neskutečně nádherný. Tak se těšíme i dneska.

Finálový koncert v oboře patřil Janáčkově filharmonii Ostrava, která pod vedením Roberta Jindry doprovodila sopranistku Kateřinu Kněžíkovou. Společně také v době covidu nahráli společné album.

Robert Jindra, dirigent: “A já jsem velice šťastný, že s Kateřinou jsme vybrali společně podle mého názoru velice zajímavou neotřelou dramaturgii a Janáčkova filharmonie, musím říct, předvádí výkon, který je neskutečně empatický. Ono je to disciplína, která je nejenom pro zpěváka nesmírně náročná a vyžaduje od něj nejednom schopnosti technické po stránce pěvecké, ale především té přednesové, emoční a inteligenční. A to samé je potřeba vyvolat u toho orchestru.”

Organizátoři už teď sestavují program příštího festivalu.

---

V Havířově uspořádali velké slavnosti a oživili Golema

Tisíce lidí navštívily o víkendu v Havířově velkolepou historickou akci, při které došlo i na oživení Golema. Zážitek to však nebyl jen pro návštěvníky, ale také pro umělce, kteří po roce mohli mít opět kontakt s diváky.

Život na havířovském náměstí se na dva dny vrátil do doby vlády císaře Rudolfa II. Hrála zde dobová hudba, lidé mohli zhlédnout dvorské tance, dravé ptáky, šermířský či rytířský turnaj.
Po celý víkend na náměstí přicházely stovky lidí.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Já jsem ráda za to, že vůbec mohli přijet, že si to tady užívají s námi a s našimi lidmi, protože těch lidí tady bylo dost a těch atrakcí pro ně a různých aktivit je tolik, že člověk neví, kde má dříve zajít." 

Právě umělci byli za možnost opět vystoupit před diváky vděční.

anketa, umělci: “Je to skvělé, užíváme si to, lidé jsou skvělí. Po tom roce, co jsme nehráli, je to paráda." 

anketa, návštěvníci: "Konečně jsme se mohli jít někam podívat a dětem se to hodně líbí a ani nechtějí jít domů.”

Vrchol programu přišel se setměním. Po tanci s ohněm magistr Kelly představil císaři éterickou bytost stvořenou z mlhoviny a měsíčních paprsků Sirael.

Císař ale nechtěl bytost, která by se mu při doteku rozplynula a žádal po magistru Kellym více. A tak došlo na oživení Golema.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
28. června 2021, 16:00

Gastrokontejner na Masarykově náměstí nakonec bude

U restaurace Radegastovna na Masarykově náměstí v Ostravě stojí každoročně v letních měsících tak zvaný gastrokontejner. Tedy domeček s výčepem, odkud se točí pivo pro hosty předzahrádky. Letos tomu tak není kvůli sporu provozovatele s radnicí o tom, jak ho na místo dopravit. O povolení převozu si zažádal vůbec poprvé.

Dlažba na Masarykově náměstí v centru Ostravy je určena zejména pro pěší. Na povolení tady mohou i auta. Jejich hmotnost i s nákladem by ale neměla přesáhnout 7 tun. A to je také důvod, proč u předzahrádky restaurace Radegastovna letos nestojí gastrokontejner. Dovést ho sem mělo auto, které by spolu s ním vážilo až 26 tun.

David Witosz, místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Nyní jsme se už dostali na nějakých 14 tun, na to minimum možného, no a tady už dojde zřejmě k tomu, že bude povolení. Jsme rádi, že jsme nakonec došli k tomu, pro všechny win win řešení a hlavně také win řešení pro to samotné náměstí, které doopravdy těmi tunami trpí.“

Michal Gajdošík, Radegastovna: “Pan majitel měl jednání s městem, musí podat novou žádost. Za těch podmínek, na kterých se domluvili tady přiveze jiné auto domeček, který budeme využívat k čepování piva, aby jsme se nemuseli tolik nalítat. Za den se obsluha nalítá zhruba 35 až 40 tisíc kroků.”

Obsluha Radegastovny: “Je to určitě náročné vzhledem k tomu, že ta cesta na tu velkou zahrádku je strašně dlouhá, kord když jsou taková vedra. Je to opravdu, jak byste za den vyšla 2x, 3x Lysou horu nahoru, dolů.”

Výčepní domeček stojí každoročně tady na tomto místě na přelomu dubna a května. Letos tedy bude mít značné zpoždění.

Vyřízení žádosti by mělo proběhnout ve zkrácené lhůtě, tedy do 14 dnů od jejího podání.

---

Město testuje slunící lavice na Olešné

Architekti ve Frýdku-Místku vlastnoručně vyrobili dřevěný prototyp slunící lavice, který umístili na Olešnou. Pokud se osvědčí a lidem se bude líbit, půjde po dalších úpravách do sériové výroby. Jde o nápad, který navazuje na koncepci rozvoje Olešné jako rekreačního resortu.

Původně to byly odpadní smrkové desky. Zruční architekti ve Frýdku-Místku z nich ale vlastnoručně vyrobili nový typ slunící lavice, který je k dispozici na Olešné.

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "Máme pozitivní ohlasy, dokonce máme i fotky lidí, jak to využívají. Hned jak jsme to tady nainstalovali, tak hned tady přišli lidé si na to sedat, že nemají kam si dát svačinu, že by se to dalo ještě nějak vylepšovat, takže sbíráme i podněty od nich, ať to vychytáme, ať poté ten finální výrobek má užitnou hodnotu co největší."

Anketa: "Nenahážou tu lidi binec a budou k sobě ohleduplní a každý si k sobě uklidí. Když máte mokré plavky, tak to uschne. Vyzkoušíme. Ano, je tu krásně, souhlas. Jo, líbí. Kolik jich tu bude?"

Zatím jde o jediný prototyp, ale v budoucnu by jich mohlo být jen na Olešné až 12.

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "Jestli to bude oblíbené, tak to můžeme dát všude. Můžeme to dát i k řece nebo do města. Záleží, s jakou přízní nebo nepřízní se to setká."

Architekti lavici vymysleli na základě koncepce rozvoje Olešné jako rekreačního resortu.

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "To je vlastně materiál, ve kterém jsme vytipovali, jak by se měla Olešná dále rozvíjet a jaké je zpřístupnění lidem. Nabídnutí více ploch, které mohou využívat. To je jeden z cílů toho dokumentu. My jsme poté si udělali právě analýzu na tady tu severní stranu, která bezprostředně souvisí s aquacentrem. Analyzovali jsme, co tu je, co tu není, co by tady mohlo být a jak by se to dalo udělat více obyvatelné, ten veřejný parkový prostor. A jedním z těch prvků jsou právě lehátka."

Z jedné strany lavice si mohou lidé pohodlně sednout a v druhé části se mohou natáhnout a v klidu se slunit.

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "Ve Znojmě jsou takové lavice, v zahraničí, v Německu, v Alpách bývají hodně ty slunící plochy, které se dají využívat i v zimě. Tu ergonomii budeme ještě vychytávat, protože to nejde navrhnout jenom tak od počítače. Takže my jsme navrhli nějaký tvar podle toho, jak si myslíme, že by to bylo pohodlné a už teď víme, že jej ještě budeme trochu měnit, rozšiřovat některé plochy, aby se na tom dalo lépe sedět a ležet."

Po vyladění a zapracování připomínek zvláště ze strany veřejnosti, by se slunící lavice mohla zadat do sériové výroby.

---

Ostrava ruší poplatek za pronájem předzahrádky

Ostrava se snaží co nejvíce pomoci podnikatelům v rozjezdu po rozvolnění proticovidových opatření. Zastupitelé města proto rozhodli o zrušení poplatku za pronájem restauračních předzahrádek.

Po rozvolnění protiepidemických opatření se život vrací do normálu jen pozvolna, což potvrzují majitelé hospod a restaurací. Návštěvnost prý zdaleka není taková jako dříve. Ostrava proto přichází z dalším krokem, který by jim měl pomoci. Nebudou muset platit poplatek za předzahrádky. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Léta se snažíme o to, aby se v našem městě dařilo podnikatelům, kteří jednak dotvářejí jeho pestrost a samozřejmě také vytvářejí potřebná pracovní místa. Nechtěli jsme připustit, aby pandemie koronaviru toto naše společné úsilí zhatila. Právě proto jsme se rozhodli pro nadstandardní a rychlou podporu ostravských podnikatelů i neziskového sektoru, a to přesto, že i městský rozpočet byl výrazně zasažen výpadky příjmů."

Zastupitelé už schválili vyhlášku, která odpuštění nájemného umožňuje. Výnosy za předzahrádky se v běžných letech pohybují v řádu nižších milionů korun ročně a zůstávají městským obvodům. Město se rozhodlo, že 50 procent ušlého příjmu bude obvodům kompenzovat. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "My jsme už v předstihu na jaře vyzvali všechny městské obvody, které jsou správci tohoto poplatku, aby v rámci své kompetence, tyto poplatky prominuly do doby, než bude vdána tato vyhláška." 

Za předzahrádky nebudou muset restauratéři platit až do konce roku. Dalším projektem, který pomáhá podnikatelům v rozjezdu, je "Nádech pro Ostravu," což je vlastě hra, kdy návštěvníci podniků nebo atraktivit sbírají razítka. Od začátku pandemie město Ostrava vynaložilo na přímou i nepřímou finanční podporu podnikatelů zhruba 130 mil. Kč.

---

Koncert JFO s K. Kněžíkovou završil Janáčkův festival

V neděli večer skončil letošní Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka. Po loňské nucené pauze nabídl v průběhu měsíce řadu koncertů a recitálů v podání nejlepších českých a zahraničních umělců.

Závěrečný koncert festivalu se konal v amfiteátru hukvaldské obory. A ředitel Jaromír Javůrek už mohl celý festival hodnotit jako úspěšný.

Jaromír Javůrek, ředitel MHF Leoše Janáčka: “Festival, byť se nekonal v tom velkém rozsahu, na jaký jsou Ostravané a obyvatelé našeho krásného regionu zvyklí, zachoval svou tvář. To znamená, že jsme měli edukační programy pro děti. Došlo opět k setkání umělců špičky z celého světa se špičkou naší. A tady bych chtěl říct, že mám takové tři své velké zážitky z festivalu. Violoncellový recitál Jiřího Hanouska, klavírní recitál Ivo Kahánka a symfonický koncert, který se konal v Opavě a kde hrál Symfonický orchestr Českého rozhlasu.”

Anketa: “Já jsem uvázaná doma, protože pečuji s celou rodinou o maminku, která leží. Takže pro mě je to neskutečný zážitek.

Anketa: “Já jsem ráda, že můžu taky zhlédnout kulturní zážitek, je to něco nádherného. Byli jsme už v Ostravě na koncertě, který byl neskutečně nádherný. Tak se těšíme i dneska.

Finálový koncert v oboře patřil Janáčkově filharmonii Ostrava, která pod vedením Roberta Jindry doprovodila sopranistku Kateřinu Kněžíkovou. Společně také v době covidu nahráli společné album.

Robert Jindra, dirigent: “A já jsem velice šťastný, že s Kateřinou jsme vybrali společně podle mého názoru velice zajímavou neotřelou dramaturgii a Janáčkova filharmonie, musím říct, předvádí výkon, který je neskutečně empatický. Ono je to disciplína, která je nejenom pro zpěváka nesmírně náročná a vyžaduje od něj nejednom schopnosti technické po stránce pěvecké, ale především té přednesové, emoční a inteligenční. A to samé je potřeba vyvolat u toho orchestru.”

Organizátoři už teď sestavují program příštího festivalu.

---

V Havířově uspořádali velké slavnosti a oživili Golema

Tisíce lidí navštívily o víkendu v Havířově velkolepou historickou akci, při které došlo i na oživení Golema. Zážitek to však nebyl jen pro návštěvníky, ale také pro umělce, kteří po roce mohli mít opět kontakt s diváky.

Život na havířovském náměstí se na dva dny vrátil do doby vlády císaře Rudolfa II. Hrála zde dobová hudba, lidé mohli zhlédnout dvorské tance, dravé ptáky, šermířský či rytířský turnaj.
Po celý víkend na náměstí přicházely stovky lidí.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Já jsem ráda za to, že vůbec mohli přijet, že si to tady užívají s námi a s našimi lidmi, protože těch lidí tady bylo dost a těch atrakcí pro ně a různých aktivit je tolik, že člověk neví, kde má dříve zajít." 

Právě umělci byli za možnost opět vystoupit před diváky vděční.

anketa, umělci: “Je to skvělé, užíváme si to, lidé jsou skvělí. Po tom roce, co jsme nehráli, je to paráda." 

anketa, návštěvníci: "Konečně jsme se mohli jít někam podívat a dětem se to hodně líbí a ani nechtějí jít domů.”

Vrchol programu přišel se setměním. Po tanci s ohněm magistr Kelly představil císaři éterickou bytost stvořenou z mlhoviny a měsíčních paprsků Sirael.

Císař ale nechtěl bytost, která by se mu při doteku rozplynula a žádal po magistru Kellym více. A tak došlo na oživení Golema.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-28-06-2021-16-00