Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Průzkum ukáže, co je pod vytěženými lagunami Ostrama
  • Gastrokontejner na Masarykově náměstí nakonec bude
  • Ostrava ruší poplatek za pronájem předzahrádky
  • Město testuje slunící lavice na Olešné
  • Hrad Sovinec ožil Slavnostmi pánů ze Sovince

Průzkum ukáže, co je pod vytěženými lagunami Ostrama

V areálu bývalé chemičky Ostramo v Ostravě jsou znovu vědci. Ropné kaly už jsou sice vytěženy, ale nyní je nutné zjistit, co je pod nimi. Pak teprve bude možné rozhodnout,jak bude pokračovat sanace celého území.

Loni v prosinci skončila podle plánu hlavní etapa nápravných opatření v areálu chemičky Ostramo v Ostravě Mariánských - Horách. Spočívala v odtěžení ropných kalů, které jsou nyní průběžně páleny v Německu. V areálu ale zůstaly v podloží tuny kontaminované zeminy a nyní odborníci řeší, jak s územím naložit. Proto nejprve začal důkladný průzkum.

Jiří Kadlčák, hydrogeolog, Ekomonitor: "Výsledky budou využity k dopřesnění geologické a hydrogeologické situace a k ke zjištění úrovně kontaminace zemin a podzemních vod."

Celkem je v rámci doplňkového průzkumu projektováno 55 vrtů a 35 sond, které budou mít hloubku od 3 do 15 metrů. Celková délka vrtů a sond bude přes 600 metrů. Odebrané vzorky jsou posílány k analýzám, které pak poslouží při projektu závěrečné části sanace území. Ostrava požaduje, aby byla celá lokalita vyčištěna.

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: "Ministerstvo financí upřednostňuje levnější varianty, kdy by byly více kontaminované zeminy uloženy v jakémsi sarkofágu přímo pod těmi nádržemi. To ale my, jako město Ostrava stále odmítáme."

Diamo v současné době také provádí v areálu lagun čištění odpadních vod. 

Josef Jašek, vedoucí střediska Povrch, Diamo: "Splňujeme limity, které nám stanovil úřad a vypouštíme tu vyčištěnou vodu do kanalizace. Ročně vyčistíme asi 30 tisíc kubíku kontaminovaných vod."

Dokončení a závěry doplňkového průzkumu by měly být hotové v únoru 2022. Pak bude rozhodnuto i o způsobu sanace území. 

---

Gastrokontejner na Masarykově náměstí nakonec bude

U restaurace Radegastovna na Masarykově náměstí v Ostravě stojí každoročně v letních měsících tak zvaný gastrokontejner. Tedy domeček s výčepem, odkud se točí pivo pro hosty předzahrádky. Letos tomu tak není kvůli sporu provozovatele s radnicí o tom, jak ho na místo dopravit. O povolení převozu si zažádal vůbec poprvé.

Dlažba na Masarykově náměstí v centru Ostravy je určena zejména pro pěší. Na povolení tady mohou i auta. Jejich hmotnost i s nákladem by ale neměla přesáhnout 7 tun. A to je také důvod, proč u předzahrádky restaurace Radegastovna letos nestojí gastrokontejner. Dovést ho sem mělo auto, které by spolu s ním vážilo až 26 tun.

David Witosz, místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Nyní jsme se už dostali na nějakých 14 tun, na to minimum možného, no a tady už dojde zřejmě k tomu, že bude povolení. Jsme rádi, že jsme nakonec došli k tomu, pro všechny win win řešení a hlavně také win řešení pro to samotné náměstí, které doopravdy těmi tunami trpí.“

Michal Gajdošík, Radegastovna: “Pan majitel měl jednání s městem, musí podat novou žádost. Za těch podmínek, na kterých se domluvili tady přiveze jiné auto domeček, který budeme využívat k čepování piva, aby jsme se nemuseli tolik nalítat. Za den se obsluha nalítá zhruba 35 až 40 tisíc kroků.”

Obsluha Radegastovny: “Je to určitě náročné vzhledem k tomu, že ta cesta na tu velkou zahrádku je strašně dlouhá, kord když jsou taková vedra. Je to opravdu, jak byste za den vyšla 2x, 3x Lysou horu nahoru, dolů.”

Výčepní domeček stojí každoročně tady na tomto místě na přelomu dubna a května. Letos tedy bude mít značné zpoždění.

Vyřízení žádosti by mělo proběhnout ve zkrácené lhůtě, tedy do 14 dnů od jejího podání.

---

Ostrava ruší poplatek za pronájem předzahrádky

Ostrava se snaží co nejvíce pomoci podnikatelům v rozjezdu po rozvolnění proticovidových opatření. Zastupitelé města proto rozhodli o zrušení poplatku za pronájem restauračních předzahrádek.

Po rozvolnění protiepidemických opatření se život vrací do normálu jen pozvolna, což potvrzují majitelé hospod a restaurací. Návštěvnost prý zdaleka není taková jako dříve. Ostrava proto přichází z dalším krokem, který by jim měl pomoci. Nebudou muset platit poplatek za předzahrádky. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Léta se snažíme o to, aby se v našem městě dařilo podnikatelům, kteří jednak dotvářejí jeho pestrost a samozřejmě také vytvářejí potřebná pracovní místa. Nechtěli jsme připustit, aby pandemie koronaviru toto naše společné úsilí zhatila. Právě proto jsme se rozhodli pro nadstandardní a rychlou podporu ostravských podnikatelů i neziskového sektoru, a to přesto, že i městský rozpočet byl výrazně zasažen výpadky příjmů."

Zastupitelé už schválili vyhlášku, která odpuštění nájemného umožňuje. Výnosy za předzahrádky se v běžných letech pohybují v řádu nižších milionů korun ročně a zůstávají městským obvodům. Město se rozhodlo, že 50 procent ušlého příjmu bude obvodům kompenzovat. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "My jsme už v předstihu na jaře vyzvali všechny městské obvody, které jsou správci tohoto poplatku, aby v rámci své kompetence, tyto poplatky prominuly do doby, než bude vdána tato vyhláška." 

Za předzahrádky nebudou muset restauratéři platit až do konce roku. Dalším projektem, který pomáhá podnikatelům v rozjezdu, je "Nádech pro Ostravu," což je vlastě hra, kdy návštěvníci podniků nebo atraktivit sbírají razítka. Od začátku pandemie město Ostrava vynaložilo na přímou i nepřímou finanční podporu podnikatelů zhruba 130 mil. Kč.

---

Město testuje slunící lavice na Olešné

Architekti ve Frýdku-Místku vlastnoručně vyrobili dřevěný prototyp slunící lavice, který umístili na Olešnou. Pokud se osvědčí a lidem se bude líbit, půjde po dalších úpravách do sériové výroby. Jde o nápad, který navazuje na koncepci rozvoje Olešné jako rekreačního resortu.

Původně to byly odpadní smrkové desky. Zruční architekti ve Frýdku-Místku z nich ale vlastnoručně vyrobili nový typ slunící lavice, který je k dispozici na Olešné.

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "Máme pozitivní ohlasy, dokonce máme i fotky lidí, jak to využívají. Hned jak jsme to tady nainstalovali, tak hned tady přišli lidé si na to sedat, že nemají kam si dát svačinu, že by se to dalo ještě nějak vylepšovat, takže sbíráme i podněty od nich, ať to vychytáme, ať poté ten finální výrobek má užitnou hodnotu co největší."

Anketa: "Nenahážou tu lidi binec a budou k sobě ohleduplní a každý si k sobě uklidí. Když máte mokré plavky, tak to uschne. Vyzkoušíme. Ano, je tu krásně, souhlas. Jo, líbí. Kolik jich tu bude?"

Zatím jde o jediný prototyp, ale v budoucnu by jich mohlo být jen na Olešné až 12.

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "Jestli to bude oblíbené, tak to můžeme dát všude. Můžeme to dát i k řece nebo do města. Záleží, s jakou přízní nebo nepřízní se to setká."

Architekti lavici vymysleli na základě koncepce rozvoje Olešné jako rekreačního resortu.

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "To je vlastně materiál, ve kterém jsme vytipovali, jak by se měla Olešná dále rozvíjet a jaké je zpřístupnění lidem. Nabídnutí více ploch, které mohou využívat. To je jeden z cílů toho dokumentu. My jsme poté si udělali právě analýzu na tady tu severní stranu, která bezprostředně souvisí s aquacentrem. Analyzovali jsme, co tu je, co tu není, co by tady mohlo být a jak by se to dalo udělat více obyvatelné, ten veřejný parkový prostor. A jedním z těch prvků jsou právě lehátka."

Z jedné strany lavice si mohou lidé pohodlně sednout a v druhé části se mohou natáhnout a v klidu se slunit.

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "Ve Znojmě jsou takové lavice, v zahraničí, v Německu, v Alpách bývají hodně ty slunící plochy, které se dají využívat i v zimě. Tu ergonomii budeme ještě vychytávat, protože to nejde navrhnout jenom tak od počítače. Takže my jsme navrhli nějaký tvar podle toho, jak si myslíme, že by to bylo pohodlné a už teď víme, že jej ještě budeme trochu měnit, rozšiřovat některé plochy, aby se na tom dalo lépe sedět a ležet."

Po vyladění a zapracování připomínek zvláště ze strany veřejnosti, by se slunící lavice mohla zadat do sériové výroby.

---

Hrad Sovinec ožil Slavnostmi pánů ze Sovince

Také hrad Sovinec na Rýmařovsku se probouzí do nové sezóny a spouští sérii akcí pro návštěvníky. Tou největší ještě před prázdninami byly Slavnosti pánů ze Sovince, které ukázaly pestrou nabídku toho, co zde bude během sezóny k vidění. Na své si určitě přijdou nejen děti ale i dospělí.

Kromě historického programu je na Sovinci vždy středem pozornosti sokolník a ukázka zvířat záchranné stanice.

Jakub Kocourek, hejtman hradu: “Uvidíte kromě sokolníka Ondry I šermíře z Brna, z Uherského Ostrohu a z Přerova, budou zde renesanční šermíři, budou zde lanknechti a budou zde těžkooděnci, no a především dneska máme i noční program.”

Ondřej Csik, sokolník: “Máme tady orla, máme tady krkavce, máme tady lišku, výra.”

Zájemci se nejen dozvěděli mnoho zajímavého ale mohli si živé tvory i osahat a seznámit se s jejich chovem a výcvikem.

Anketa, návštěvnice: “Já jsem ze Zátora a nejvíc se mi líbila liška.”

Páté hradní nádvoří tradičně oživil historický program. Zvláště zajímavé pak bylo vystoupení šermířů s létajícími prapory.

Jan Čajník Kruba, účinkující: “Představujeme renesanci a říkáme si Bandiere e Spade, tedy Prapory a meče. To nás vystihuje.”

Sovinec bude ožívat zajímavým programem každý letní víkend.

Michal Koutný, kastelán na Sovinci: “Již příští víkend, nás čeká Sovinecký šperk. Bude to již jubilejní desátý ročník této už poměrně známé akce, během které uvidí návštěvníci mnoho technik výroby šperků. Kromě toho zde na pátém nádvoří proběhne během celého prodlouženého víkendu také doprovodný program.”

Kromě toho všeho se na hradě můžete občerstvit, zahnat žízeň a vidět plno dalších stánků a atrakcí. Stojí to za to.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
28. června 2021, 17:00

Průzkum ukáže, co je pod vytěženými lagunami Ostrama

V areálu bývalé chemičky Ostramo v Ostravě jsou znovu vědci. Ropné kaly už jsou sice vytěženy, ale nyní je nutné zjistit, co je pod nimi. Pak teprve bude možné rozhodnout,jak bude pokračovat sanace celého území.

Loni v prosinci skončila podle plánu hlavní etapa nápravných opatření v areálu chemičky Ostramo v Ostravě Mariánských - Horách. Spočívala v odtěžení ropných kalů, které jsou nyní průběžně páleny v Německu. V areálu ale zůstaly v podloží tuny kontaminované zeminy a nyní odborníci řeší, jak s územím naložit. Proto nejprve začal důkladný průzkum.

Jiří Kadlčák, hydrogeolog, Ekomonitor: "Výsledky budou využity k dopřesnění geologické a hydrogeologické situace a k ke zjištění úrovně kontaminace zemin a podzemních vod."

Celkem je v rámci doplňkového průzkumu projektováno 55 vrtů a 35 sond, které budou mít hloubku od 3 do 15 metrů. Celková délka vrtů a sond bude přes 600 metrů. Odebrané vzorky jsou posílány k analýzám, které pak poslouží při projektu závěrečné části sanace území. Ostrava požaduje, aby byla celá lokalita vyčištěna.

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: "Ministerstvo financí upřednostňuje levnější varianty, kdy by byly více kontaminované zeminy uloženy v jakémsi sarkofágu přímo pod těmi nádržemi. To ale my, jako město Ostrava stále odmítáme."

Diamo v současné době také provádí v areálu lagun čištění odpadních vod. 

Josef Jašek, vedoucí střediska Povrch, Diamo: "Splňujeme limity, které nám stanovil úřad a vypouštíme tu vyčištěnou vodu do kanalizace. Ročně vyčistíme asi 30 tisíc kubíku kontaminovaných vod."

Dokončení a závěry doplňkového průzkumu by měly být hotové v únoru 2022. Pak bude rozhodnuto i o způsobu sanace území. 

---

Gastrokontejner na Masarykově náměstí nakonec bude

U restaurace Radegastovna na Masarykově náměstí v Ostravě stojí každoročně v letních měsících tak zvaný gastrokontejner. Tedy domeček s výčepem, odkud se točí pivo pro hosty předzahrádky. Letos tomu tak není kvůli sporu provozovatele s radnicí o tom, jak ho na místo dopravit. O povolení převozu si zažádal vůbec poprvé.

Dlažba na Masarykově náměstí v centru Ostravy je určena zejména pro pěší. Na povolení tady mohou i auta. Jejich hmotnost i s nákladem by ale neměla přesáhnout 7 tun. A to je také důvod, proč u předzahrádky restaurace Radegastovna letos nestojí gastrokontejner. Dovést ho sem mělo auto, které by spolu s ním vážilo až 26 tun.

David Witosz, místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Nyní jsme se už dostali na nějakých 14 tun, na to minimum možného, no a tady už dojde zřejmě k tomu, že bude povolení. Jsme rádi, že jsme nakonec došli k tomu, pro všechny win win řešení a hlavně také win řešení pro to samotné náměstí, které doopravdy těmi tunami trpí.“

Michal Gajdošík, Radegastovna: “Pan majitel měl jednání s městem, musí podat novou žádost. Za těch podmínek, na kterých se domluvili tady přiveze jiné auto domeček, který budeme využívat k čepování piva, aby jsme se nemuseli tolik nalítat. Za den se obsluha nalítá zhruba 35 až 40 tisíc kroků.”

Obsluha Radegastovny: “Je to určitě náročné vzhledem k tomu, že ta cesta na tu velkou zahrádku je strašně dlouhá, kord když jsou taková vedra. Je to opravdu, jak byste za den vyšla 2x, 3x Lysou horu nahoru, dolů.”

Výčepní domeček stojí každoročně tady na tomto místě na přelomu dubna a května. Letos tedy bude mít značné zpoždění.

Vyřízení žádosti by mělo proběhnout ve zkrácené lhůtě, tedy do 14 dnů od jejího podání.

---

Ostrava ruší poplatek za pronájem předzahrádky

Ostrava se snaží co nejvíce pomoci podnikatelům v rozjezdu po rozvolnění proticovidových opatření. Zastupitelé města proto rozhodli o zrušení poplatku za pronájem restauračních předzahrádek.

Po rozvolnění protiepidemických opatření se život vrací do normálu jen pozvolna, což potvrzují majitelé hospod a restaurací. Návštěvnost prý zdaleka není taková jako dříve. Ostrava proto přichází z dalším krokem, který by jim měl pomoci. Nebudou muset platit poplatek za předzahrádky. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Léta se snažíme o to, aby se v našem městě dařilo podnikatelům, kteří jednak dotvářejí jeho pestrost a samozřejmě také vytvářejí potřebná pracovní místa. Nechtěli jsme připustit, aby pandemie koronaviru toto naše společné úsilí zhatila. Právě proto jsme se rozhodli pro nadstandardní a rychlou podporu ostravských podnikatelů i neziskového sektoru, a to přesto, že i městský rozpočet byl výrazně zasažen výpadky příjmů."

Zastupitelé už schválili vyhlášku, která odpuštění nájemného umožňuje. Výnosy za předzahrádky se v běžných letech pohybují v řádu nižších milionů korun ročně a zůstávají městským obvodům. Město se rozhodlo, že 50 procent ušlého příjmu bude obvodům kompenzovat. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "My jsme už v předstihu na jaře vyzvali všechny městské obvody, které jsou správci tohoto poplatku, aby v rámci své kompetence, tyto poplatky prominuly do doby, než bude vdána tato vyhláška." 

Za předzahrádky nebudou muset restauratéři platit až do konce roku. Dalším projektem, který pomáhá podnikatelům v rozjezdu, je "Nádech pro Ostravu," což je vlastě hra, kdy návštěvníci podniků nebo atraktivit sbírají razítka. Od začátku pandemie město Ostrava vynaložilo na přímou i nepřímou finanční podporu podnikatelů zhruba 130 mil. Kč.

---

Město testuje slunící lavice na Olešné

Architekti ve Frýdku-Místku vlastnoručně vyrobili dřevěný prototyp slunící lavice, který umístili na Olešnou. Pokud se osvědčí a lidem se bude líbit, půjde po dalších úpravách do sériové výroby. Jde o nápad, který navazuje na koncepci rozvoje Olešné jako rekreačního resortu.

Původně to byly odpadní smrkové desky. Zruční architekti ve Frýdku-Místku z nich ale vlastnoručně vyrobili nový typ slunící lavice, který je k dispozici na Olešné.

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "Máme pozitivní ohlasy, dokonce máme i fotky lidí, jak to využívají. Hned jak jsme to tady nainstalovali, tak hned tady přišli lidé si na to sedat, že nemají kam si dát svačinu, že by se to dalo ještě nějak vylepšovat, takže sbíráme i podněty od nich, ať to vychytáme, ať poté ten finální výrobek má užitnou hodnotu co největší."

Anketa: "Nenahážou tu lidi binec a budou k sobě ohleduplní a každý si k sobě uklidí. Když máte mokré plavky, tak to uschne. Vyzkoušíme. Ano, je tu krásně, souhlas. Jo, líbí. Kolik jich tu bude?"

Zatím jde o jediný prototyp, ale v budoucnu by jich mohlo být jen na Olešné až 12.

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "Jestli to bude oblíbené, tak to můžeme dát všude. Můžeme to dát i k řece nebo do města. Záleží, s jakou přízní nebo nepřízní se to setká."

Architekti lavici vymysleli na základě koncepce rozvoje Olešné jako rekreačního resortu.

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "To je vlastně materiál, ve kterém jsme vytipovali, jak by se měla Olešná dále rozvíjet a jaké je zpřístupnění lidem. Nabídnutí více ploch, které mohou využívat. To je jeden z cílů toho dokumentu. My jsme poté si udělali právě analýzu na tady tu severní stranu, která bezprostředně souvisí s aquacentrem. Analyzovali jsme, co tu je, co tu není, co by tady mohlo být a jak by se to dalo udělat více obyvatelné, ten veřejný parkový prostor. A jedním z těch prvků jsou právě lehátka."

Z jedné strany lavice si mohou lidé pohodlně sednout a v druhé části se mohou natáhnout a v klidu se slunit.

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "Ve Znojmě jsou takové lavice, v zahraničí, v Německu, v Alpách bývají hodně ty slunící plochy, které se dají využívat i v zimě. Tu ergonomii budeme ještě vychytávat, protože to nejde navrhnout jenom tak od počítače. Takže my jsme navrhli nějaký tvar podle toho, jak si myslíme, že by to bylo pohodlné a už teď víme, že jej ještě budeme trochu měnit, rozšiřovat některé plochy, aby se na tom dalo lépe sedět a ležet."

Po vyladění a zapracování připomínek zvláště ze strany veřejnosti, by se slunící lavice mohla zadat do sériové výroby.

---

Hrad Sovinec ožil Slavnostmi pánů ze Sovince

Také hrad Sovinec na Rýmařovsku se probouzí do nové sezóny a spouští sérii akcí pro návštěvníky. Tou největší ještě před prázdninami byly Slavnosti pánů ze Sovince, které ukázaly pestrou nabídku toho, co zde bude během sezóny k vidění. Na své si určitě přijdou nejen děti ale i dospělí.

Kromě historického programu je na Sovinci vždy středem pozornosti sokolník a ukázka zvířat záchranné stanice.

Jakub Kocourek, hejtman hradu: “Uvidíte kromě sokolníka Ondry I šermíře z Brna, z Uherského Ostrohu a z Přerova, budou zde renesanční šermíři, budou zde lanknechti a budou zde těžkooděnci, no a především dneska máme i noční program.”

Ondřej Csik, sokolník: “Máme tady orla, máme tady krkavce, máme tady lišku, výra.”

Zájemci se nejen dozvěděli mnoho zajímavého ale mohli si živé tvory i osahat a seznámit se s jejich chovem a výcvikem.

Anketa, návštěvnice: “Já jsem ze Zátora a nejvíc se mi líbila liška.”

Páté hradní nádvoří tradičně oživil historický program. Zvláště zajímavé pak bylo vystoupení šermířů s létajícími prapory.

Jan Čajník Kruba, účinkující: “Představujeme renesanci a říkáme si Bandiere e Spade, tedy Prapory a meče. To nás vystihuje.”

Sovinec bude ožívat zajímavým programem každý letní víkend.

Michal Koutný, kastelán na Sovinci: “Již příští víkend, nás čeká Sovinecký šperk. Bude to již jubilejní desátý ročník této už poměrně známé akce, během které uvidí návštěvníci mnoho technik výroby šperků. Kromě toho zde na pátém nádvoří proběhne během celého prodlouženého víkendu také doprovodný program.”

Kromě toho všeho se na hradě můžete občerstvit, zahnat žízeň a vidět plno dalších stánků a atrakcí. Stojí to za to.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-28-06-2021-17-00