Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • V MS kraji se už zaregistrovalo přes 12 tisíc uprchlíků
  • Žena se na Ukrajině učila v české vesnici, dostala práci
  • Na útěku musel Ukrajinec vydržet týden bez dialýzy
  • Lidé mají hodně nápadů, jak proměnit lokalitu Zátiší
  • Na ZŠ Dělnická se speciálně věnují nadaným dětem
  • Švihadlová soutěž v Novém Jičíně rozhýbala sezonu

V MS kraji se už zaregistrovalo přes 12 tisíc uprchlíků

V asistenčním centru MS kraje v Ostravě už bylo zaregistrováno přes 12 tisíc uprchlíků. V posledních dnech jich ale přichází stále méně. Přibližně čtvrtina z nich požádala o pomoc s ubytováním. Podle hejtmana ale nikdo netuší, kolik jich v kraji skutečně zůstalo.

V MS kraji se do pondělka zaregistrovalo asi 12 300 uprchlíků. 3 tisíce z nich požádalo o ubytování, další si našli bydlení sami. Nejvíce lidí je v Ostravě a ve Frýdku-Místku. Naopak nejméně se jich ubytovalo na Bruntálsku. Uprchlická vlna začíná brzdit.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Dochází ke zpomalení přílivu uprchlíků z Ukrajiny, což je dobrá zpráva. Na druhou stranu se stále udržuje počet lidí, kteří požadují ubytování, dokonce je možná i trochu vyšší. Dneska je to asi 60 až 70 uprchlíků za den."

Zatím dobíhá odčerpávání ubytovacích kapacit, které byly nalezeny. Zatím jsou zásoby na přibližně 15 dní, pokud se uprchlická vlna nějak dramaticky nezvýší. V MS kraji je šestý nejvyšší počet zaregistrovaných uprchlíků v zemi a počet ubytovaných je třetí nejvyšší. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Máme i dostatečný počet dočasných nouzových přístřeší, tedy kapacit v tělocvičnách či sálech. Zatím ale nepředpokládáme, že bychom skončili s vyhledáváním ubytování. V brzké době se zprovozní koleje v objektech na Dr. Malého."

Pracovní skupina už také zajistila 200 pracovních míst s možností ubytování. Kvůli menšímu počtu uprchlíků bude snížena kapacita asistenčního centra v Ostravě z 800 lidí na 650. Na konci března také skončí možnost registrace v humanitárním středisku ve Vyšních Lhotách. 

---

Žena se na Ukrajině učila v české vesnici, dostala práci

Nedaleko ukrajinského města Melitopol se nachází obec Čechohrad, kterou kdysi založili čeští přistěhovalci. Paní Olga, která také musela utéct před válkou, tam navštěvovala kurz českého jazyka. Díky tomu nyní může tlumočit a stala se prvním zaměstnancem havířovského magistrátu.

Paní Olga se do Havířova se synem dostala z města Melitopol. 16 let pracovala jako dětská psycholožka. Měla velký byt, auto a žila spokojený život. Až do 24. února. Žena se rok učila na Ukrajině česky, aniž by tušila, že se jí to bude jednou hodit.

paní Olga, zaměstnanec magistrátu: "Vedle mého města byla vesnice Čechohrad. Tam bydlí Češi. Tam pracovala učitelka z Česka. Měla jsem výuku dvakrát týdně v sobotu a neděli v mém městě. To byly české kurzy.”

Paní Olga se nyní stala důležitou komunikační spojkou mezi běženci a úřadem.

Stanislava Gorecká (ANO), náměstkyně primátora: "Pomáhá s překladem materiálů, které dostávají ti lidé z úřadu práce, pomáhá s tlumočením při zajišťování zaměstnání. Je zaměstnancem magistrátu a jejích služeb si velmi vážíme. Ve své zemi pracovala jako dětský psycholog, takže i tyto její zkušenosti velmi pomáhají."

Na paní Olgu se obrátila i paní Julia, která musela navštívit se svými nemocnými dětmi nemocnici.

paní Julia: "Samozřejmě, že bez paní Olgy by nám tady bylo těžko. My za ní jdeme i několikrát za den, ona nám pomáhá se vším. My jsme jí hodně vděční.”

Paní Olga nese špatně, že část rodiny na Ukrajině zůstala.

---

Na útěku musel Ukrajinec vydržet týden bez dialýzy

V Městské nemocnici Ostrava už se museli zdravotníci postarat o několik desítek uprchlíků, kteří po cestě onemocněli. Také tam ale pečují o Ukrajince, který musel na útěku vydržet týden bez dialýzy. Zdravotníkům velmi pomáhá ukrajinská tlumočnice, která už v nemocnici pracovala před válkou.

Selimkhanov Bakhtiyar žil před válkou v Ukrajinském Dnipru. S manželkou a vnukem utekli ve chvíli, když přímo ve městě explodovaly dvě rakety. Má vážné onemocnění ledvin, čekal na transplantaci a nejméně 3 krát v týdnu musel na dialýzu. Přesto se vydal na týden dlouhou cestu do Ostravy.

Selimkhanov Bakhtiyar, ukrajinský uprchlík: "Cítil jsem se čím dál hůře a ke konci cesty už mi bylo opravdu špatně. Měl jsem hodně vysoký tlak a otékaly mi končetiny." 

Po příjezdu do Ostravy se dostal do péče hemodialyzačního centra fifejdské nemocnice. Dnes je mu již mnohem lépe a je velmi vděčný.

Patrik Letocha, vedoucí lékař Nefrologického a hemodialyzačního centra MNO: "Vzhledem k tomu, že pacient na dialýze má mít svou proceduru třikrát týdně, dá se říct, že byl v ohrožení života. Naštěstí má orgánové rezervy, není nijak vážně nemocný po stránce srdíčka, kardiálních nebo onkologických onemocnění, takže tu cestu zvládl." 

Městská nemocnice už pomohla mnoha uprchlíkům. Většina z nich je ošetřena ambulantně, ale přibližně desítka musela být i hospitalizována. 

Andrea Vojkovská, mluvčí MNO: "Od 1. března do městské nemocnice dorazilo zhruba 140 ukrajinských pacientů. Nejčastěji jde o děti s rodiči, takže nejvytíženější je dětská pohotovost a nebo oddělení dětského lékařství." 

 Pro nemocnici je velmi důležitá tlumočnice, která už na Fifejdách pracuje přes tři roky a nyní se snaží být 24 hodin připravena tlumočit svým krajanům. 

---

Lidé mají hodně nápadů, jak proměnit lokalitu Zátiší

Méně laviček, více košů i prvky pro děti a workout. To je jen malý výčet nápadů, jak proměnit oblíbené výletní místo Zátiší ve Frýdku-Místku. O víkendu tam proběhla plánovací akce, která měla velký úspěch. Z nápadů teď město vybere možnosti proměny, které budou moci lidé ještě finálně připomínkovat.

Doslova davy lidí si nenechaly ujít plánovací den na Zátiší ve Frýdku-Místku. Místo zvítězilo v hlasování o participativním rozpočtu a lidé mohli navrhnout nápady, jak lokalitu proměnit.

Anketa: 1.) "Co bych tady uvítala já za sebe, tak určitě nějaké šikany zpomalující auta a cyklisty a koloběžkáře a třeba nějaké workoutové hřiště, které by se využívalo během dne." 2.) "Já představu mám sice nějakou, ale v každém případě něco, aby tady byl klid. Aby tady prostě opravdu to bylo pro odpočinek." 

Tomáš Čech, architekt a odborný poradce pro participaci: "Určitě si lidé váží toho přírodního charakteru a myslím, že valná většina z nich by na tom nechtěla nic měnit. Jsme v lese nebo přinejmenším na jeho okraji. Lidé sem chodí za přírodou, za klidem. To znamená, určitě by se tady nemělo vybudovat něco, co tuto atmosféru naruší."

Markéta Ubíková, zastupitelka Frýdku-Místku/Piráti/: "Je to poprvé, co se ve Frýdku-Místku dělá participace. A já jsem ráda, že lidé konečně pochopili, co to vlastně je. Že to je o tom bavit se spolu, říkat si navzájem své názory a hledat ten kompromis o tom, jak to místo tady využít."

V první fázi město oslovilo občany žijící v okolí. Někteří si stěžovali na hlasitou mládež, která se sem chodí bavit a na častý nepořádek.

Anketa: 3.) "Já tady chodím denně na procházku, tak já to tady vidím, ty koše, to je věčně rozházené, na zemi. Možná, že míň těch laviček, aby já nevím, ale kde ty dětičky tu chcete. Ale ta skluzavka, tobogán klidně, to jako jo. Chodí školky, maminky, je to tu dost takové pro ně, nevím. Určitě jo, ale aby to tu někdo pak chodil hlídat."

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "V podstatě nejvíce tady vadí ani ne tak to, že sem lidé chodí třeba dělat nějaké oslavy nebo večírky, to lidé chápou. Ale spíš je tady trápí odpadky, jsou tady nedostatečné koše, to sezení není úplně optimální, to by chtělo proměnit. A pak tady jsou takové různé drobné nápady. Třeba cyklostojany nebo nějaké workoutové překážky."

V rámci plánovacího dne mohl každý zájemce vyjádřit svůj názor na lokalitu i vizi budoucnosti.

Markéta Ubíková, zastupitelka Frýdku-Místku/Piráti/: "Je to různá forma. Oni mohou i fotit. Říkat, co se jim líbí, co se jim nelíbí. Co by tady očekávali. A taky se podílejí na tom, jaký tady vznikne provozní řád. Takže i říkají o tom, jak by se tady měli lidé chovat."

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "My z těch nápadů zkusíme udělat nějakou harmonickou syntézu. Tak, aby to dávalo nějaký smysl a i potom, co vlastně my přijdeme s nějakým nápadem, jak by to mohlo být, tak ještě i potom budou moci lidé připomínkovat a doplňovat detaily, jak by to mělo být."

Na proměnu lokality byl v participativním rozpočtu vyčleněn jeden milion korun.

---

Na ZŠ Dělnická se speciálně věnují nadaným dětem

Karvinská Základní a Mateřská škola Dělnická si před několika lety určila za cíl věnovat se intenzivně mimořádně nadaným dětem. Od té doby se talentovaným dětem věnují ve speciálních hodinách, v rámci předmětu Pilot, který je součástí školního vzdělávacího programu.

Všechno začalo zhruba před čtyřmi lety, kdy se pedagogové Základní školy Dělnická rozhodli věnovat čas navíc nadaným dětem. První výjimečně talentované děti našli v rámci pořádané akce nazvané Happy day nebo-li Dne plném zážitků, který navštívili rodiče s malými předškoláky.

Lenka Bőhmová, učitelka: "Jsme si řekli, že potřebují i ony větší podporu než jen děti, které mají problémy ve vyučování, protože je škoda nechat jejich potenciál, aby uhasl, aby nevyplynul. Teď už máme předmět ve školním vzdělávacím programu, dali jsme mu název PILOT, který vychází ze slov Píle, Inteligence, Logika, Obohacení a Talent.”

Tady v této skupince děti zkusily samy postavit perpetum mobile.

anketa: nadaný žák: "Museli jsme to zvednout a roztočit a ono se to nepřestalo točit."

A v další skupině se nadané děti věnovaly pokusům s vodou.

anketa: nadaná žákyně: "Měli jsme za úkol tam ponořit co nejvíce sponek a měli jsme odhadnout, kolik sponek se tam vejde a kdy to přeteče. Měli jsme odhad dvanáct, ale bylo jich 131."

V rámci Pilotu se děti schází co čtrnáct dní na dvě hodiny a pravidelně také vyjíždějí na exkurze, výstavy a semináře a podnikají různé aktivity mimo školu.

---

Švihadlová soutěž v Novém Jičíně rozhýbala sezonu

V Novém Jičíně se konala soutěž v rychlostním skákání přes švihadlo. Blecha cup, který míval i zahraniční účast, se v odloženém termínu dočkal sice jen poloviny závodníků, ti ale jakoukoliv možnost porovnat síly s konkurencí vítali.

Soutěž v rychlostním skákání přes švihadlo pořádal Klub Between novojičínského Střediska volného času Fokus v basketbalové hale. Blecha cup se konal po dvouleté pauze, i jeho tradiční lednový termín musel být posunutý.

Dana Dokládalová, SVČ Fokus Nový Jičín: “Přijela Ostrava, Vsetín, Přerov. Bohužel ostatní se nemohli zúčastnit nebo na Slovensku stále platí nějaká opatření. Takže jsme po dvou letech ale rádi, že jsme se sešli, i když nás není ani polovina, jak nás bývalo.”

Hlavními disciplínami soutěže v rope skipping bylo rychlostní skákání v týmech, neprobíhal freestyle.

členové klubu Between: 

“Soutěž je bezva, trénovali jsme hodně, měli jsme i soustředění.”

“Baví mě to, líbá se mi to. Dneska se mi daří speed, nedaří se mi moc dvojšvihy.”

“Je to můj první závod a docela se mi daří.

“Je fajn, že můžeme skákat a dělat různé triky.”

Bohumila Raděntová, DDM Ostrava - Poruba: “Na závody jezdíme pravidelně, měli jsme i medaili z mistrovství České republiky. Takže po dlouhé době jsme velice rádi, že se Blecha cup koná. Děti, i kdyby nebyly na prvních místech, tak hlavně, že si přišly s radostí zaskákat.”

Petr Douda, TJ Sokol Přerov: “Je to úplně super, protože konečně jsou nějaké soutěže, každou soutěž vítáme, protože děti si potřebují zasoutěžit, potkat se s někým jiným.”

Stefanie Zonygová, ALCEDO SVČ Vsetín: “My jsme na prvních závodech po té dlouhé odmlce, máme i spoustu nových skokanů, takže je to pro ně velká zkušenost a doufáme, že nám to nastartuje sezonu.”

V červenci se bude v Bratislavě konat mistrovství Evropy v rope skipping, z klubu Between se do něj už na podzim nominovali čtyři závodníci.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
29. března 2022, 16:00

V MS kraji se už zaregistrovalo přes 12 tisíc uprchlíků

V asistenčním centru MS kraje v Ostravě už bylo zaregistrováno přes 12 tisíc uprchlíků. V posledních dnech jich ale přichází stále méně. Přibližně čtvrtina z nich požádala o pomoc s ubytováním. Podle hejtmana ale nikdo netuší, kolik jich v kraji skutečně zůstalo.

V MS kraji se do pondělka zaregistrovalo asi 12 300 uprchlíků. 3 tisíce z nich požádalo o ubytování, další si našli bydlení sami. Nejvíce lidí je v Ostravě a ve Frýdku-Místku. Naopak nejméně se jich ubytovalo na Bruntálsku. Uprchlická vlna začíná brzdit.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Dochází ke zpomalení přílivu uprchlíků z Ukrajiny, což je dobrá zpráva. Na druhou stranu se stále udržuje počet lidí, kteří požadují ubytování, dokonce je možná i trochu vyšší. Dneska je to asi 60 až 70 uprchlíků za den."

Zatím dobíhá odčerpávání ubytovacích kapacit, které byly nalezeny. Zatím jsou zásoby na přibližně 15 dní, pokud se uprchlická vlna nějak dramaticky nezvýší. V MS kraji je šestý nejvyšší počet zaregistrovaných uprchlíků v zemi a počet ubytovaných je třetí nejvyšší. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Máme i dostatečný počet dočasných nouzových přístřeší, tedy kapacit v tělocvičnách či sálech. Zatím ale nepředpokládáme, že bychom skončili s vyhledáváním ubytování. V brzké době se zprovozní koleje v objektech na Dr. Malého."

Pracovní skupina už také zajistila 200 pracovních míst s možností ubytování. Kvůli menšímu počtu uprchlíků bude snížena kapacita asistenčního centra v Ostravě z 800 lidí na 650. Na konci března také skončí možnost registrace v humanitárním středisku ve Vyšních Lhotách. 

---

Žena se na Ukrajině učila v české vesnici, dostala práci

Nedaleko ukrajinského města Melitopol se nachází obec Čechohrad, kterou kdysi založili čeští přistěhovalci. Paní Olga, která také musela utéct před válkou, tam navštěvovala kurz českého jazyka. Díky tomu nyní může tlumočit a stala se prvním zaměstnancem havířovského magistrátu.

Paní Olga se do Havířova se synem dostala z města Melitopol. 16 let pracovala jako dětská psycholožka. Měla velký byt, auto a žila spokojený život. Až do 24. února. Žena se rok učila na Ukrajině česky, aniž by tušila, že se jí to bude jednou hodit.

paní Olga, zaměstnanec magistrátu: "Vedle mého města byla vesnice Čechohrad. Tam bydlí Češi. Tam pracovala učitelka z Česka. Měla jsem výuku dvakrát týdně v sobotu a neděli v mém městě. To byly české kurzy.”

Paní Olga se nyní stala důležitou komunikační spojkou mezi běženci a úřadem.

Stanislava Gorecká (ANO), náměstkyně primátora: "Pomáhá s překladem materiálů, které dostávají ti lidé z úřadu práce, pomáhá s tlumočením při zajišťování zaměstnání. Je zaměstnancem magistrátu a jejích služeb si velmi vážíme. Ve své zemi pracovala jako dětský psycholog, takže i tyto její zkušenosti velmi pomáhají."

Na paní Olgu se obrátila i paní Julia, která musela navštívit se svými nemocnými dětmi nemocnici.

paní Julia: "Samozřejmě, že bez paní Olgy by nám tady bylo těžko. My za ní jdeme i několikrát za den, ona nám pomáhá se vším. My jsme jí hodně vděční.”

Paní Olga nese špatně, že část rodiny na Ukrajině zůstala.

---

Na útěku musel Ukrajinec vydržet týden bez dialýzy

V Městské nemocnici Ostrava už se museli zdravotníci postarat o několik desítek uprchlíků, kteří po cestě onemocněli. Také tam ale pečují o Ukrajince, který musel na útěku vydržet týden bez dialýzy. Zdravotníkům velmi pomáhá ukrajinská tlumočnice, která už v nemocnici pracovala před válkou.

Selimkhanov Bakhtiyar žil před válkou v Ukrajinském Dnipru. S manželkou a vnukem utekli ve chvíli, když přímo ve městě explodovaly dvě rakety. Má vážné onemocnění ledvin, čekal na transplantaci a nejméně 3 krát v týdnu musel na dialýzu. Přesto se vydal na týden dlouhou cestu do Ostravy.

Selimkhanov Bakhtiyar, ukrajinský uprchlík: "Cítil jsem se čím dál hůře a ke konci cesty už mi bylo opravdu špatně. Měl jsem hodně vysoký tlak a otékaly mi končetiny." 

Po příjezdu do Ostravy se dostal do péče hemodialyzačního centra fifejdské nemocnice. Dnes je mu již mnohem lépe a je velmi vděčný.

Patrik Letocha, vedoucí lékař Nefrologického a hemodialyzačního centra MNO: "Vzhledem k tomu, že pacient na dialýze má mít svou proceduru třikrát týdně, dá se říct, že byl v ohrožení života. Naštěstí má orgánové rezervy, není nijak vážně nemocný po stránce srdíčka, kardiálních nebo onkologických onemocnění, takže tu cestu zvládl." 

Městská nemocnice už pomohla mnoha uprchlíkům. Většina z nich je ošetřena ambulantně, ale přibližně desítka musela být i hospitalizována. 

Andrea Vojkovská, mluvčí MNO: "Od 1. března do městské nemocnice dorazilo zhruba 140 ukrajinských pacientů. Nejčastěji jde o děti s rodiči, takže nejvytíženější je dětská pohotovost a nebo oddělení dětského lékařství." 

 Pro nemocnici je velmi důležitá tlumočnice, která už na Fifejdách pracuje přes tři roky a nyní se snaží být 24 hodin připravena tlumočit svým krajanům. 

---

Lidé mají hodně nápadů, jak proměnit lokalitu Zátiší

Méně laviček, více košů i prvky pro děti a workout. To je jen malý výčet nápadů, jak proměnit oblíbené výletní místo Zátiší ve Frýdku-Místku. O víkendu tam proběhla plánovací akce, která měla velký úspěch. Z nápadů teď město vybere možnosti proměny, které budou moci lidé ještě finálně připomínkovat.

Doslova davy lidí si nenechaly ujít plánovací den na Zátiší ve Frýdku-Místku. Místo zvítězilo v hlasování o participativním rozpočtu a lidé mohli navrhnout nápady, jak lokalitu proměnit.

Anketa: 1.) "Co bych tady uvítala já za sebe, tak určitě nějaké šikany zpomalující auta a cyklisty a koloběžkáře a třeba nějaké workoutové hřiště, které by se využívalo během dne." 2.) "Já představu mám sice nějakou, ale v každém případě něco, aby tady byl klid. Aby tady prostě opravdu to bylo pro odpočinek." 

Tomáš Čech, architekt a odborný poradce pro participaci: "Určitě si lidé váží toho přírodního charakteru a myslím, že valná většina z nich by na tom nechtěla nic měnit. Jsme v lese nebo přinejmenším na jeho okraji. Lidé sem chodí za přírodou, za klidem. To znamená, určitě by se tady nemělo vybudovat něco, co tuto atmosféru naruší."

Markéta Ubíková, zastupitelka Frýdku-Místku/Piráti/: "Je to poprvé, co se ve Frýdku-Místku dělá participace. A já jsem ráda, že lidé konečně pochopili, co to vlastně je. Že to je o tom bavit se spolu, říkat si navzájem své názory a hledat ten kompromis o tom, jak to místo tady využít."

V první fázi město oslovilo občany žijící v okolí. Někteří si stěžovali na hlasitou mládež, která se sem chodí bavit a na častý nepořádek.

Anketa: 3.) "Já tady chodím denně na procházku, tak já to tady vidím, ty koše, to je věčně rozházené, na zemi. Možná, že míň těch laviček, aby já nevím, ale kde ty dětičky tu chcete. Ale ta skluzavka, tobogán klidně, to jako jo. Chodí školky, maminky, je to tu dost takové pro ně, nevím. Určitě jo, ale aby to tu někdo pak chodil hlídat."

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "V podstatě nejvíce tady vadí ani ne tak to, že sem lidé chodí třeba dělat nějaké oslavy nebo večírky, to lidé chápou. Ale spíš je tady trápí odpadky, jsou tady nedostatečné koše, to sezení není úplně optimální, to by chtělo proměnit. A pak tady jsou takové různé drobné nápady. Třeba cyklostojany nebo nějaké workoutové překážky."

V rámci plánovacího dne mohl každý zájemce vyjádřit svůj názor na lokalitu i vizi budoucnosti.

Markéta Ubíková, zastupitelka Frýdku-Místku/Piráti/: "Je to různá forma. Oni mohou i fotit. Říkat, co se jim líbí, co se jim nelíbí. Co by tady očekávali. A taky se podílejí na tom, jaký tady vznikne provozní řád. Takže i říkají o tom, jak by se tady měli lidé chovat."

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "My z těch nápadů zkusíme udělat nějakou harmonickou syntézu. Tak, aby to dávalo nějaký smysl a i potom, co vlastně my přijdeme s nějakým nápadem, jak by to mohlo být, tak ještě i potom budou moci lidé připomínkovat a doplňovat detaily, jak by to mělo být."

Na proměnu lokality byl v participativním rozpočtu vyčleněn jeden milion korun.

---

Na ZŠ Dělnická se speciálně věnují nadaným dětem

Karvinská Základní a Mateřská škola Dělnická si před několika lety určila za cíl věnovat se intenzivně mimořádně nadaným dětem. Od té doby se talentovaným dětem věnují ve speciálních hodinách, v rámci předmětu Pilot, který je součástí školního vzdělávacího programu.

Všechno začalo zhruba před čtyřmi lety, kdy se pedagogové Základní školy Dělnická rozhodli věnovat čas navíc nadaným dětem. První výjimečně talentované děti našli v rámci pořádané akce nazvané Happy day nebo-li Dne plném zážitků, který navštívili rodiče s malými předškoláky.

Lenka Bőhmová, učitelka: "Jsme si řekli, že potřebují i ony větší podporu než jen děti, které mají problémy ve vyučování, protože je škoda nechat jejich potenciál, aby uhasl, aby nevyplynul. Teď už máme předmět ve školním vzdělávacím programu, dali jsme mu název PILOT, který vychází ze slov Píle, Inteligence, Logika, Obohacení a Talent.”

Tady v této skupince děti zkusily samy postavit perpetum mobile.

anketa: nadaný žák: "Museli jsme to zvednout a roztočit a ono se to nepřestalo točit."

A v další skupině se nadané děti věnovaly pokusům s vodou.

anketa: nadaná žákyně: "Měli jsme za úkol tam ponořit co nejvíce sponek a měli jsme odhadnout, kolik sponek se tam vejde a kdy to přeteče. Měli jsme odhad dvanáct, ale bylo jich 131."

V rámci Pilotu se děti schází co čtrnáct dní na dvě hodiny a pravidelně také vyjíždějí na exkurze, výstavy a semináře a podnikají různé aktivity mimo školu.

---

Švihadlová soutěž v Novém Jičíně rozhýbala sezonu

V Novém Jičíně se konala soutěž v rychlostním skákání přes švihadlo. Blecha cup, který míval i zahraniční účast, se v odloženém termínu dočkal sice jen poloviny závodníků, ti ale jakoukoliv možnost porovnat síly s konkurencí vítali.

Soutěž v rychlostním skákání přes švihadlo pořádal Klub Between novojičínského Střediska volného času Fokus v basketbalové hale. Blecha cup se konal po dvouleté pauze, i jeho tradiční lednový termín musel být posunutý.

Dana Dokládalová, SVČ Fokus Nový Jičín: “Přijela Ostrava, Vsetín, Přerov. Bohužel ostatní se nemohli zúčastnit nebo na Slovensku stále platí nějaká opatření. Takže jsme po dvou letech ale rádi, že jsme se sešli, i když nás není ani polovina, jak nás bývalo.”

Hlavními disciplínami soutěže v rope skipping bylo rychlostní skákání v týmech, neprobíhal freestyle.

členové klubu Between: 

“Soutěž je bezva, trénovali jsme hodně, měli jsme i soustředění.”

“Baví mě to, líbá se mi to. Dneska se mi daří speed, nedaří se mi moc dvojšvihy.”

“Je to můj první závod a docela se mi daří.

“Je fajn, že můžeme skákat a dělat různé triky.”

Bohumila Raděntová, DDM Ostrava - Poruba: “Na závody jezdíme pravidelně, měli jsme i medaili z mistrovství České republiky. Takže po dlouhé době jsme velice rádi, že se Blecha cup koná. Děti, i kdyby nebyly na prvních místech, tak hlavně, že si přišly s radostí zaskákat.”

Petr Douda, TJ Sokol Přerov: “Je to úplně super, protože konečně jsou nějaké soutěže, každou soutěž vítáme, protože děti si potřebují zasoutěžit, potkat se s někým jiným.”

Stefanie Zonygová, ALCEDO SVČ Vsetín: “My jsme na prvních závodech po té dlouhé odmlce, máme i spoustu nových skokanů, takže je to pro ně velká zkušenost a doufáme, že nám to nastartuje sezonu.”

V červenci se bude v Bratislavě konat mistrovství Evropy v rope skipping, z klubu Between se do něj už na podzim nominovali čtyři závodníci.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-29-03-2022-16-00