Bezdomovec přijal za brutální vraždu 13leté vězení
Nezvykle brutální vražda v lesíku v Ostravě-Porubě skončila u soudu dohodou o vině a trestu. Za přiznání viny stráví vrah za mřížemi 13 let, což je pod spodní hranicí sazby a tak se to zdá pozůstalým málo. Odsouzený totiž přítelkyni umlátil rýčem a pak ji ještě pro jistotu několikrát bodl.
Loni v létě se v jedné z nejklidnějších částí Ostravy odehrála vražda jako z hororu. 30letý bezdomovec se zřejmě špatně vyspal a v lesíku, kde jako bezdomovec nocoval, se vrhl na svou ještě ležící přítelkyni.
David Bartoš, státní zástupce: "Napadl ji poměrně razantním způsobem. Jednak údery rukou a pak kopy do různých částí těla, úderem rýče směřovaným do horní části těla a následně na ni zaútočil pomocí zalamovacího nože."
Prý se jí snažil přetnout tepnu na krku. Žena krátce po útoku zraněním podlehla. Bezdomovec byl zadržen a na policii přiznal, že si na přítelkyni v podstatě vybil zlost nad svým spackaným životem. Vše doznal a proto mu státní zástupce nabídl dohodu o vině a trestu. Obžalovaný nabídku přijal.
David Bartoš, státní zástupce: "projevil lítost takže v jeho případě bylo možné zahájit jednání o dohodě o vině a trestu."
Vilemína Ondrušová, mluvčí Krajského soudu v Ostravě: "Obžalovaný byl na základě dohody o vině a trestu odsouzený ke 13 letům odnětí svobody a matce poškozené musí zaplatit 1 milion 500 tisíc korun."
Dohoda se ale nelíbila pozůstalým. Dohodnutý trest je totiž 2 roky pod spodní hranicí trestní sazby. Soud totiž přihlédl k dosavadní bezúhonnosti obžalovaného. V rámci trestu mu také bylo uloženo ambulantní léčení na psychiatrii.
---
Silnice I/68 je konečně propojená s dálnicí D48
Okamžitou úlevu pocítili v úterý odpoledne obyvatelé Hnojníku, Stříteže a Ropice. Po otevření poslední části obchvatu Třince totiž z těchto obcí zmizela téměř veškerá tranzitní doprava.
Poslední úsek obchvatu Třince napojuje rychlostní silnici od hranice se Slovenskem na dálnici D48. Především kamiony už vůbec nemusí projíždět obcemi a lidé se tam budou cítit bezpečněji.
Anketa: No konečně se to tady uklidní. A nebude takový provoz, protože tady přejít přes cestu to je…”
Anekta: “Určitě to bude bezpečnější pro malé děti, které tady chodí do školy a lidé od vlaku. Tady se nedá přejít ta silnice. to je šílené. A i ten hluk hrozný, prostě katastrofa.”
Martin Kupka (ODS), ministr dopravy: “Ten řádný termín dokončení je až letošní srpen. To, že se snažíme v tomhle alespoň ulevit lidem v Hnojníku nebo ve Stříteži, tak toho věřím dosáhneme zprovozněním toho polovičního profilu. Už to významně uleví dopravě, ale pochopitelně na to finální dokončení stavby bude třeba počkat do toho srpna.”
Věra Palkovská (Osobnosti pro Třinec), primátorka Třince: “Obrovská radost. Trvalo to sice dlouho, ale všichni, kteří jsme u toho byli, tak víme s kolika různými peripetiemi jsme se museli potýkat. A je to vlastně 13. ministr, kterému se podařilo dotáhnout celý ten třetí úsek a obchvat Třince, bez něj by nebyl úplný. Stále nás trápil prach, hluk a samozřejmě i hrozně nebezpečný výjezd tady z Nebor.”
Minimálně do srpna se řidiči musí smířit s omezeným provozem.
Radek Mátl, generální ředitel ŘSD: “Pojede se prostě v režimu 1+1, to znamená že nebude možné předjíždět a zúžením se projede až k dálnici D48.”
Samotný obchvat sice není zpoplatněný, protože se však přímo napojuje na dálnici, nesmí na poslední úsek řidiči najíždět bez dálničního poplatku.
---
Prezident Pavel sfáral do podzemí Dolu Darkov
Druhý den návštěvy prezidenta Petra Pavla v MSK začal fáráním do podzemí Dolu Darkov. Prohlédl si důlní prostory, které se po ukončení těžby uhlí postupně připravují k definitivnímu uzavření. V závěru se setkal s pracovníky společnosti Diamo.
---
Do krajské Galerie hvězd vstoupilo dvacet pedagogů
Moravskoslezský kraj ocenil dvacet pedagogů, kteří neberou svou práci jen jako zaměstnání, ale i jako poslání. Slavnostní akce se tradičně konala u příležitosti Dne učitelů, letos v zámku Nová Horka u Studénky na Novojičínsku
Slavnostní akt ocenění pedagogických pracovníků Moravskoslezského kraje se konal v zámku Nová Horka, a to s podtitulem Galerie hvězd, do které tedy vstoupilo dvacet pedagogů.
Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: “Když někdo dělá svoji práci, nadstandardně, tak to ocenění je velmi důležité, jednak pro něho samotného, aby dostal potvrzení, že skutečně dělá svoji práci velmi dobře, ale taky pro to široké okolí, že on může být motivátorem těch dalších.”
Ocenění se udělovalo v kategoriích - výrazná osobnost roku a za dlouhodobou tvůrčí činnost. Převzali si je například Vendulka Ottová z Masarykovy základní a mateřské školy v Melči a Jiří Šolc ze Střední průmyslové školy chemické akademika Heyrovského v Ostravě.
Jiří Šolc, oceněný pedagog: “Ta profese je velmi různorodá, řešíme samozřejmě podobné věci, jeden rok, druhý rok, třetí rok, ale ti žáci jsou jiní a každý má své potřeby, své poznámky, takže je to docela sranda a pořád mě to ještě baví.”
Vendulka Ottová, oceněný pedagog: “Byť k nám k pedagogům veřejnost často vzhlíží jako k věci samozřejmé, tak si myslím, že tyto chvíle, kdy pedagog je oceněn za svou činnost, jsou pro jeho práci velmi důležité, stejně jako jeho žáci, kteří ho posouvají dál, a díky kterým tady dnes mohu stát.”
Krajské ocenění za svou práci už za 22 let konání slavnostního aktu převzalo téměř 550 pedagogů.
---
Nemocnice v Třinci otevřela nové Telemedicínské centrum
Využívání umělé inteligence, virtuální reality či moderní technologie, která dokáže monitorovat na dálku. To vše nyní dělají pod jednou střechou v třinecké nemocnici AGEL, kde otevřeli Telemedicínské centrum.
Panu Nedělovi z Opavy diagnostikovali poruchu srdečního rytmu. Nyní má pod kůží voperovaný defibrilátor. Na kontroly ale chodí jen zřídka, jelikož lékaři pacienta monitorují na dálku, což je smyslem telemedicíny.
Lukáš Neděla, pacient: "Ta domácí jednotka je hlavně o tom, že nemusím jezdit co tři měsíce na kontroly až do Třince, protože já jsem od Opavy. Takže pro mne to je velké ulehčení. Jezdím jen jednou za rok."
Nemocnice AGEL v Třinci nyní otevřela celé nové Telemedicínské centrum, kde pomocí moderních technologií chtějí pomáhat ne jen kardiologickým pacientům.
Jan Chovančík, primář Telemedicínského centra: "Také realita je, že využíváme virtuální realitu u pacientů, kteří mají nějaký pohybový deficit. To jsou pacienti po mozkových příhodách, pacienti po traumatech, kde pomocí virtuální reality simulujeme pohyby postižené končetiny.”
Do nových prostor se přestěhovala také ambulantní rehabilitační část.
Barbora Ryšková, primářka rehabilitačního oddělení: "V rekonstruovaném patře nám vznikly dvě velké tělocvičny, které budou využívány k programu kardiorehabilitace. Bude jim nabídnut takový kondiční program."
Rehabilitace je vybavena také přístroji na fyzikální terapii.
---
Krátké zprávy, 29. března, 17 h - 1
V jednoduchosti je krása. Tak by se dala nazvat výzdoba stromů u Sala terreny v bruntálském zámeckém parku. Zdobí je 2400 vajíček, která nasbírali a vyfoukli bruntálští školáci.
Záchranáři z Bartošovic začátkem března vypustili do volné přírody Káni rousnou opatřenou vysílačkou. Díky ní mohou sledovat pohyb dravce. Během jarního tahu káně za několik dní přelétla Polsko, zdržela se v Litvě a v současné době tráví dny hluboko na území Lotyšska.
---
Ve Studénce se setkala rodinná centra ze čtyř krajů
Ve Studénce se konalo regionální setkání rodinných a mateřských center, která jsou sdružena v Síti pro rodinu. Zkušenosti z činnosti, zejména oblasti financování, si vyměnily zástupkyně center ze čtyř krajů.
Rodinné centrum ve Studénce výjimečně neobsadily maminky s dětmi, ale zástupkyně rodinných a mateřských center ze čtyř krajů, Moravskoslezského, Olomouckého, Zlínského a Jihomoravského. Cílem setkání byla výměna zkušeností, především i v oblasti financování. Rodinné centrum ve Studénce je totiž jedním z mála, jehož provoz hradí město.
Lucie Zajícová, vedoucí Rodinného centra ve Studénce: “Od roku 2015 je pod hlavičkou SAK Studénka, příspěvková organizace a my jsme za to velmi vděčni. Díky tomu můžeme nabídnout hlavně rodičům malých dětí ten komfort, že tolik nezaplatí, jako v jiných městech. Nepotřebujeme získávat ten zisk.”
Na rozdíl od tohoto rodinného centra jsou všechna další centra, jejichž zástupkyně se setkání účastnily, zapsanými spolky a finance si musí shánět sami.
Lucie Milanová, koordinátorka Sítě pro rodinu, MS a OL kraj: “Odpoledne budou mít tyto ženy možnost doptat se přímo vedení města, proč je z jejich pohledu důležité podporovat tu příspěvkovou organizaci, aby mohly i ve svých městech mít ty argumenty k tomu provozu a fungování.”
Zuzana RosovÁ, RC Mozaika Nový Jičín: “Rodinná centra nejsou v síti registrovaných sociálních služeb, tudíž si veškeré financování řídí samy.”
Petra Kuhejdová Halířová, koordinátorka Sítě pro rodinu, JM a ZL kraj: “Děvčata si dávají tipy na dotační programy, na moderní aktivity, na různé lektory, přednášky a podobně.”
Síť pro rodinu vznikla v roce 2002, sdružuje téměř dvě stě rodinných a mateřských center v republice.
---