Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Policisté dopadli zloděje hned na druhý den
  • Mobilní hospic Pokojný přístav potřebuje auto
  • Opravy vodojemů u Nového Jičína, voda teče bez přerušení
  • 30. dubna si připomínáme 77. výročí osvobození Ostravy
  • Cenu hejtmana na Sportovci MSK získala oštěpařka Ogrodníková

Policisté dopadli zloděje hned na druhý den

Perfektní a hlavně rychlou práci předvedli ostravští policisté, když pátrali po zloději, který se Polance vloupal do čtyř domů. Na druhý den už seděl ve výslechové místnosti a nakonec mu bylo prokázáno 10 skutků.

Poklidný vesnický obvod Ostravy Polanka nad Odrou se stal cílem řádění zloděje, který vykradl hned 4 domy.  Hledal věci odložené na zahradě, vnikl ale i do garáže, kde vzal elektrický golfový vozík. Zřejmě myslel, že je to elektro koloběžka. Zloděj byl natolik opatrný, že si krádeže majitel ani nevšiml.

okradený muž: "Já sem si toho logicky nevšiml, protože golfová sezóna ještě nezačala. Až teprve mě kontaktovali pánové od policie."

Policisté zajistili několik záznamů z kamer v obci a všimli si zajímavého markantu. Zloděj měl odstávající uši. S kolegy ho hledali mezi známými firmami. Shodou okolností dopadli na druhý den policisté z Vítkovic zloděje s odstávajícíma ušima a bylo hotovo. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Komisař 4. oddělení obecné kriminality proti 49letému muži z Frýdku-Místku zahájil trestní stíhání a obvinil ho z přečinů krádež, porušování domovní svobody, poškození cizí věci a maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Celkem mu bylo prokázáno deset skutků a způsobil škodu za více jak 120.000,- Kč. V případě prokázání viny hrozí muži trest odnětí až na tři roky. Obviněný má v rejstříku trestu více jak 30 záznamů."

Pavel Bochnia, starosta Polanky nad Odrou: "Policisté si zaslouží velké poděkování za to, že pachatele dopadli tak rychle, nicméně je potřeba stále apelovat na to, aby si občané chránili svůj majetek."

Před zloději je nejlepší ochranou prevence. Pořádně zamykat, nenechávat na zahradě nic, co by je přilákalo a dobrým pomocníkem je i zabezpečovací systém s kamerou. 

---

Mobilní hospic Pokojný přístav potřebuje auto

Opavská Charita žádá veřejnost o příspěvek na automobil pro mobilní hospic Pokojný přístav, který pomáhá rodinám v péči o nevyléčitelně nemocné 24 hodin denně. Kvůli velkému zájmu o tyto služby totiž posílí stávající tým zdravotních sester další. Ke své práci potřebuje auto. Peníze na jeho nákup ale nezisková organizace nemá.

Stále více nevyléčitelně nemocných touží po tom, prožít své poslední dny doma. S pomocí zdravotních sester z mobilního hospicu Pokojný přístav, které přijíždějí pečovat o pacienty do jejich domovů, je to možné.

Eva Mertová, vedoucí hospicové péče Pokojný přístav, Charita Opava: „Jsou schopné promluvit s rodinou, uklidnit pacienta.“

K pacientům přijíždějí v pravidelných intervalech sestry i několikrát denně. Podávají infuze a kyslík, převazují rány a učí péči o nemocného rodinné příslušníky.

Eva Pustková, pečující: „Jsou velice šikovné. Jsem ráda, že tady přijedou. Protože sama si nevím rady.“

Pět zdravotních sester z mobilního hospicu Pokojný přístav se vloni staralo o víc jak dvě stovky klientů. Zájemců o tyto služby je ale mnohem více. Je to totiž jediný mobilní hospic na Opavsku. Proto tým nyní doplní další zdravotní sestra.

Ta kvůli cestám za pacienty potřebuje auto. Částka na jeho pořízení, která se pohybuje od 200 000 do 300 000 korun, je ale pro opavskou Charitu, která hospic zřizuje, nedostupná.

Jan Hanuš, ředitel Charity Opava: „Nemáme dostatek prostředků, proto jsme se rozhodli oslovit veřejnost, aby nám  pomohla.“

Dárci mohou své finanční příspěvky posílat na účet, přes portál Darujme.cz, QR kód nebo také mohou peníze přinést osobně na ředitelství Charity Opava. Podrobnější informace najdete také na webových stránkách této neziskové organizace.


MOŽNOSTI PŘISPĚNÍ NA AUTO PRO MOBILNÍ HOSPIC POKOJNÝ PŘÍSTAV:

- převodem na účet: 154871941/0300, VS 20

- osobní doručení na Ředitelství Charity Opava, Přemyslovců 26

- přes portál Darujme.cz (Charita Opava – Auto pro mobilní hospic Pokojný přístav)



---

Zprávy krátké 29. 4. 2022, 1

Sázení stromů na Ondřejníku, akce, která pomáhá obnovit lesy v této části Beskyd po kůrovcové kalamitě. Zatímco v pátek sázeli studenti krajských škol, v sobotu se zapojí veřejnost. Kraj akci podpořil dvěma sty tisíci korunami.

Zdenka Crkvenjaš Němečková (ODS): “Kraj na akci spolupracuje s Biskupskými lesy a školami. Loni měla akce velmi dobré ohlasy. Myslím si, že v té akci budeme rozhodně pokračovat.”

---

Opravy vodojemů u Nového Jičína, voda teče bez přerušení

Už od loňského podzimu probíhají komplexní sanace dvou vodojemů, které jsou klíčové pro zásobování Nového Jičína pitnou vodou. Stavby jsou koordinovány tak, aby dodávka voda nemusela být přerušena.

Vodojemy Puntík a Salaš zásobují pitnou vodou Nový Jičín a okolní obce ze systému Ostravského oblastního vodovodu. Oba teď prochází komplexní modernizací za celkem 40 milionů korun.

Marek Síbrt, mluvčí SmVaK: “My jsme provedli analýzu toho technického stavu jak stavební, tak technologické části obou objektů a výsledky ukázaly, že oba objekty si vyžadují komplexní sanaci stavební i technologické části.”

Sanace obou vodojemů začaly na podzim, kompletně hotovy mají být do konce roku. Probíhají tak, aby lidé ve městě a okolí nepocítili žádné výpadky pitné vody.

Marek Síbrt, mluvčí SmVaK: “To znamená, museli jsme koordinovat stavbu na vodojemu Salaš a Puntík tak, aby nebylo žádným způsobem ohroženo zásobování odběratelů vodou v Novém Jičíně. My jsme podle toho ty stavby naplánovali a kompletně dokončeno má být do konce letošního roku.”

Novojičínští tedy v současnosti berou pitnou vodou ze dvou zdrojů – z nádrže Šance a kaskády přehrad Slezská Harta a Kružberk. Nebylo tak tomu ale vždycky. Vodovod byl vybudován před 130 lety a původním zdrojem vody byla řeka.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Šel od řeky Odry, přes Bernartice nad Odrou a Šenov skrze novojičínské náměstí až do vodojemu na Skalkách. Oficiální otevření vodovou proběhlo v roce 1892.“

Také tento letitý vodojem Skalky je dodnes funkční, zásobuje horní část města a historické centrum.

---

30. dubna si připomínáme 77. výročí osvobození Ostravy

V těchto dnech si připomínáme 77. výročí osvobození Ostravy. Boje nejen o Ostravu byly součástí Ostravsko-opavské operace, která trvala 41 dní a padlo při ní bezmála 25 tisíc vojáků Sovětské a Československé armády. Zhruba 90 tisíc jich bylo zraněno.

10. března roku 1945 začala Ostravsko-opavská operace, která se zapsala do dějin jako největší operace 2. světové války na našem území. A to jak počtem zúčastněných armád a zbraní, tak počtem obětí ať už z řad vojáků, tak civilistů.

Hana Šústková, ředitelka, Archiv města Ostravy: “Teprve až 3. fáze, kterou můžeme pokrýt zhruba útokem na Opavu, přinesla ten zásadní průlom a postup Sovětské armády společně s Československým tankovým praporem směrem od Opavy na Moravskou Ostravu a potom dále do Československého Slezska. Takže vlastně až od 22. dubna se začíná ten plán naplňovat.”

Nejzničenějším městem se během operace stala Opava.

Arnošt Konečný, modelář: “Opava byla téměř zničena a tam jsem kousek toho lesíčku kopcovitého udělal, že Němci využívali i českých pevností na svoji obranu.”

V Opavě bylo srovnáno se zemí 85 procent staveb. Zničeny byly také vesnice v jejím okolí.

Hana Šústková, ředitelka, Archiv města Ostravy: "Po osvobození v roce 1946 byla vyhlášena akce budujeme Slezsko, kde se celé Československo skládalo na obnovu vesnic jako Hrabyně a podobně."

Ostravsko-opavská operace skončila 5. května. Během bitvy bylo zcela zničeno všech 75 československých tanků. I z toho si můžete udělat obrázek, o jak vážnou operaci šlo.

---

Zprávy krátké 29. 4. 2022, 2

V pondělí 2. května začne oprava mostu silnice I/56 v Ostravě. Technický stav přemostění v Místecké ulici u Makra je ve špatném stavu. Opravy budou stát téměř 11 a půl mil. korun bez DPH.

Lidé z Ukrajiny, kteří v krajském centrum na Černé louce získali vízum najdou pomoc také v novém Komunitním centru. Nabízí sociální poradenství, pomoc krizového interventa, počítače s internetem, ale také možnost zprostředkování zaměstnání. Komunitní centrum funguje 7 dní v týdnu od 9 do 16 hodin.

---

Cenu hejtmana na Sportovci MSK získala oštěpařka Ogrodníková

Ostravská oštěpařka Nikola Ogrodníková byla vyhlášena nejlepším sportovcem MS kraje za rok 2021. Zvítězila v prestižní Ceně hejtmana a porazila například hokejisty Pastrňáka a Paláta či tenistku Kvitovou.

Nikola Ogrodníková byla druhá na Zlaté tretře, kvalifikovala se poprvé na olympiádu a ve finále Diamantové ligy skončila třetí.

Nikola Ogrodníková, Sportovec MSK 2021: „Moc si vážím ocenění, které jsem dnes získala. Loni jsem si galavečer moc užila a vůbec jsem netušila, že bych letos mohla vyhrát. Takže o to je to pro mě větší překvapení.“

Jedním z dalších vrcholů bylo uvedení gymnasty Jiřího Tabáka do Síně slávy.

Jiří Tabák, nový člen Síně slávy: „Nemám teď ještě slov, musím si to nechat uležet, ale každopádně mě to těší.“

Vydařený večer v Domě kultury Poklad v Ostravě – Porubě se líbil, představil spoustu hvězd a talentů a motivoval i do budoucna.

Šimon Bělík, stolní tenis, oceněný v kategorii Mládež do 19 let: „Jak jsem viděl ty hvězdy jako Jirka Pavlenka, David Pastrňák a další, tak tam bych určitě taky jednou chtěl být.“

Jakub Šiřina, basketbal, oceněný v kategorii Dospělí: „Beru to jako úspěch našeho týmu, protože basket je kolektivní sport, takže bez mých spoluhráčů bych tady nebyl.“

Tomáš Petreček, oceněný v kategorii Extreme: „Galavečer byl profesionálně připravený, takže spokojenost.“

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: „Nikola Ogrodníková je velkou hvězdou oštěpařského sportu a já jsem rád, že je od nás. Opět se ukázalo, že v tomto kraji se rodí sportovní hvězdy.“

V kategorii Družstev byli oceněni například hokejisté Třince, kteří v době galavečera vybojovali další mistrovský titul.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
29. dubna 2022, 16:00

Policisté dopadli zloděje hned na druhý den

Perfektní a hlavně rychlou práci předvedli ostravští policisté, když pátrali po zloději, který se Polance vloupal do čtyř domů. Na druhý den už seděl ve výslechové místnosti a nakonec mu bylo prokázáno 10 skutků.

Poklidný vesnický obvod Ostravy Polanka nad Odrou se stal cílem řádění zloděje, který vykradl hned 4 domy.  Hledal věci odložené na zahradě, vnikl ale i do garáže, kde vzal elektrický golfový vozík. Zřejmě myslel, že je to elektro koloběžka. Zloděj byl natolik opatrný, že si krádeže majitel ani nevšiml.

okradený muž: "Já sem si toho logicky nevšiml, protože golfová sezóna ještě nezačala. Až teprve mě kontaktovali pánové od policie."

Policisté zajistili několik záznamů z kamer v obci a všimli si zajímavého markantu. Zloděj měl odstávající uši. S kolegy ho hledali mezi známými firmami. Shodou okolností dopadli na druhý den policisté z Vítkovic zloděje s odstávajícíma ušima a bylo hotovo. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Komisař 4. oddělení obecné kriminality proti 49letému muži z Frýdku-Místku zahájil trestní stíhání a obvinil ho z přečinů krádež, porušování domovní svobody, poškození cizí věci a maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Celkem mu bylo prokázáno deset skutků a způsobil škodu za více jak 120.000,- Kč. V případě prokázání viny hrozí muži trest odnětí až na tři roky. Obviněný má v rejstříku trestu více jak 30 záznamů."

Pavel Bochnia, starosta Polanky nad Odrou: "Policisté si zaslouží velké poděkování za to, že pachatele dopadli tak rychle, nicméně je potřeba stále apelovat na to, aby si občané chránili svůj majetek."

Před zloději je nejlepší ochranou prevence. Pořádně zamykat, nenechávat na zahradě nic, co by je přilákalo a dobrým pomocníkem je i zabezpečovací systém s kamerou. 

---

Mobilní hospic Pokojný přístav potřebuje auto

Opavská Charita žádá veřejnost o příspěvek na automobil pro mobilní hospic Pokojný přístav, který pomáhá rodinám v péči o nevyléčitelně nemocné 24 hodin denně. Kvůli velkému zájmu o tyto služby totiž posílí stávající tým zdravotních sester další. Ke své práci potřebuje auto. Peníze na jeho nákup ale nezisková organizace nemá.

Stále více nevyléčitelně nemocných touží po tom, prožít své poslední dny doma. S pomocí zdravotních sester z mobilního hospicu Pokojný přístav, které přijíždějí pečovat o pacienty do jejich domovů, je to možné.

Eva Mertová, vedoucí hospicové péče Pokojný přístav, Charita Opava: „Jsou schopné promluvit s rodinou, uklidnit pacienta.“

K pacientům přijíždějí v pravidelných intervalech sestry i několikrát denně. Podávají infuze a kyslík, převazují rány a učí péči o nemocného rodinné příslušníky.

Eva Pustková, pečující: „Jsou velice šikovné. Jsem ráda, že tady přijedou. Protože sama si nevím rady.“

Pět zdravotních sester z mobilního hospicu Pokojný přístav se vloni staralo o víc jak dvě stovky klientů. Zájemců o tyto služby je ale mnohem více. Je to totiž jediný mobilní hospic na Opavsku. Proto tým nyní doplní další zdravotní sestra.

Ta kvůli cestám za pacienty potřebuje auto. Částka na jeho pořízení, která se pohybuje od 200 000 do 300 000 korun, je ale pro opavskou Charitu, která hospic zřizuje, nedostupná.

Jan Hanuš, ředitel Charity Opava: „Nemáme dostatek prostředků, proto jsme se rozhodli oslovit veřejnost, aby nám  pomohla.“

Dárci mohou své finanční příspěvky posílat na účet, přes portál Darujme.cz, QR kód nebo také mohou peníze přinést osobně na ředitelství Charity Opava. Podrobnější informace najdete také na webových stránkách této neziskové organizace.


MOŽNOSTI PŘISPĚNÍ NA AUTO PRO MOBILNÍ HOSPIC POKOJNÝ PŘÍSTAV:

- převodem na účet: 154871941/0300, VS 20

- osobní doručení na Ředitelství Charity Opava, Přemyslovců 26

- přes portál Darujme.cz (Charita Opava – Auto pro mobilní hospic Pokojný přístav)



---

Zprávy krátké 29. 4. 2022, 1

Sázení stromů na Ondřejníku, akce, která pomáhá obnovit lesy v této části Beskyd po kůrovcové kalamitě. Zatímco v pátek sázeli studenti krajských škol, v sobotu se zapojí veřejnost. Kraj akci podpořil dvěma sty tisíci korunami.

Zdenka Crkvenjaš Němečková (ODS): “Kraj na akci spolupracuje s Biskupskými lesy a školami. Loni měla akce velmi dobré ohlasy. Myslím si, že v té akci budeme rozhodně pokračovat.”

---

Opravy vodojemů u Nového Jičína, voda teče bez přerušení

Už od loňského podzimu probíhají komplexní sanace dvou vodojemů, které jsou klíčové pro zásobování Nového Jičína pitnou vodou. Stavby jsou koordinovány tak, aby dodávka voda nemusela být přerušena.

Vodojemy Puntík a Salaš zásobují pitnou vodou Nový Jičín a okolní obce ze systému Ostravského oblastního vodovodu. Oba teď prochází komplexní modernizací za celkem 40 milionů korun.

Marek Síbrt, mluvčí SmVaK: “My jsme provedli analýzu toho technického stavu jak stavební, tak technologické části obou objektů a výsledky ukázaly, že oba objekty si vyžadují komplexní sanaci stavební i technologické části.”

Sanace obou vodojemů začaly na podzim, kompletně hotovy mají být do konce roku. Probíhají tak, aby lidé ve městě a okolí nepocítili žádné výpadky pitné vody.

Marek Síbrt, mluvčí SmVaK: “To znamená, museli jsme koordinovat stavbu na vodojemu Salaš a Puntík tak, aby nebylo žádným způsobem ohroženo zásobování odběratelů vodou v Novém Jičíně. My jsme podle toho ty stavby naplánovali a kompletně dokončeno má být do konce letošního roku.”

Novojičínští tedy v současnosti berou pitnou vodou ze dvou zdrojů – z nádrže Šance a kaskády přehrad Slezská Harta a Kružberk. Nebylo tak tomu ale vždycky. Vodovod byl vybudován před 130 lety a původním zdrojem vody byla řeka.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Šel od řeky Odry, přes Bernartice nad Odrou a Šenov skrze novojičínské náměstí až do vodojemu na Skalkách. Oficiální otevření vodovou proběhlo v roce 1892.“

Také tento letitý vodojem Skalky je dodnes funkční, zásobuje horní část města a historické centrum.

---

30. dubna si připomínáme 77. výročí osvobození Ostravy

V těchto dnech si připomínáme 77. výročí osvobození Ostravy. Boje nejen o Ostravu byly součástí Ostravsko-opavské operace, která trvala 41 dní a padlo při ní bezmála 25 tisíc vojáků Sovětské a Československé armády. Zhruba 90 tisíc jich bylo zraněno.

10. března roku 1945 začala Ostravsko-opavská operace, která se zapsala do dějin jako největší operace 2. světové války na našem území. A to jak počtem zúčastněných armád a zbraní, tak počtem obětí ať už z řad vojáků, tak civilistů.

Hana Šústková, ředitelka, Archiv města Ostravy: “Teprve až 3. fáze, kterou můžeme pokrýt zhruba útokem na Opavu, přinesla ten zásadní průlom a postup Sovětské armády společně s Československým tankovým praporem směrem od Opavy na Moravskou Ostravu a potom dále do Československého Slezska. Takže vlastně až od 22. dubna se začíná ten plán naplňovat.”

Nejzničenějším městem se během operace stala Opava.

Arnošt Konečný, modelář: “Opava byla téměř zničena a tam jsem kousek toho lesíčku kopcovitého udělal, že Němci využívali i českých pevností na svoji obranu.”

V Opavě bylo srovnáno se zemí 85 procent staveb. Zničeny byly také vesnice v jejím okolí.

Hana Šústková, ředitelka, Archiv města Ostravy: "Po osvobození v roce 1946 byla vyhlášena akce budujeme Slezsko, kde se celé Československo skládalo na obnovu vesnic jako Hrabyně a podobně."

Ostravsko-opavská operace skončila 5. května. Během bitvy bylo zcela zničeno všech 75 československých tanků. I z toho si můžete udělat obrázek, o jak vážnou operaci šlo.

---

Zprávy krátké 29. 4. 2022, 2

V pondělí 2. května začne oprava mostu silnice I/56 v Ostravě. Technický stav přemostění v Místecké ulici u Makra je ve špatném stavu. Opravy budou stát téměř 11 a půl mil. korun bez DPH.

Lidé z Ukrajiny, kteří v krajském centrum na Černé louce získali vízum najdou pomoc také v novém Komunitním centru. Nabízí sociální poradenství, pomoc krizového interventa, počítače s internetem, ale také možnost zprostředkování zaměstnání. Komunitní centrum funguje 7 dní v týdnu od 9 do 16 hodin.

---

Cenu hejtmana na Sportovci MSK získala oštěpařka Ogrodníková

Ostravská oštěpařka Nikola Ogrodníková byla vyhlášena nejlepším sportovcem MS kraje za rok 2021. Zvítězila v prestižní Ceně hejtmana a porazila například hokejisty Pastrňáka a Paláta či tenistku Kvitovou.

Nikola Ogrodníková byla druhá na Zlaté tretře, kvalifikovala se poprvé na olympiádu a ve finále Diamantové ligy skončila třetí.

Nikola Ogrodníková, Sportovec MSK 2021: „Moc si vážím ocenění, které jsem dnes získala. Loni jsem si galavečer moc užila a vůbec jsem netušila, že bych letos mohla vyhrát. Takže o to je to pro mě větší překvapení.“

Jedním z dalších vrcholů bylo uvedení gymnasty Jiřího Tabáka do Síně slávy.

Jiří Tabák, nový člen Síně slávy: „Nemám teď ještě slov, musím si to nechat uležet, ale každopádně mě to těší.“

Vydařený večer v Domě kultury Poklad v Ostravě – Porubě se líbil, představil spoustu hvězd a talentů a motivoval i do budoucna.

Šimon Bělík, stolní tenis, oceněný v kategorii Mládež do 19 let: „Jak jsem viděl ty hvězdy jako Jirka Pavlenka, David Pastrňák a další, tak tam bych určitě taky jednou chtěl být.“

Jakub Šiřina, basketbal, oceněný v kategorii Dospělí: „Beru to jako úspěch našeho týmu, protože basket je kolektivní sport, takže bez mých spoluhráčů bych tady nebyl.“

Tomáš Petreček, oceněný v kategorii Extreme: „Galavečer byl profesionálně připravený, takže spokojenost.“

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: „Nikola Ogrodníková je velkou hvězdou oštěpařského sportu a já jsem rád, že je od nás. Opět se ukázalo, že v tomto kraji se rodí sportovní hvězdy.“

V kategorii Družstev byli oceněni například hokejisté Třince, kteří v době galavečera vybojovali další mistrovský titul.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-29-04-2022-16-00