Permoník vyzpíval pro jižní Moravu 50 tisíc korun
Solidaritu s lidmi z tornádem postižených obcí projevil i karvinský Permoník. Ze závěrečného koncertu, který se uskutečnil na Lodičkách, věnoval dobrovolné vstupné lidem, kteří přišli o střechu nad hlavou.
50 tisíc korun. To je částka, kterou lidé věnovali prostřednictvím dobrovolného vstupného pro obce postižené tornádem na závěrečném koncertu Permoníku. Ten se uskutečnil v neděli na Lodičkách.
Petr Kazík, prezident Permoník Choir Karviná: "Je pro nás obtížné se radovat z toho, že můžeme zpívat, z čehož se samozřejmě radujeme, ale uvědomujeme si, že jsou na tom lidé daleko hůř a moc jim do zpěvu není, naše pomoc, my to umíme hlavně zpíváním, takže jsem se rychle rozhodli, že vyzveme všechny lidi, kteří tady přijdou k dobrovolnému vstupnému a my, to co vybereme, vyzpíváme, tak pošleme na pomoc z jižní Moravy, aby se jim trochu ulehčilo a zvládli svoji situaci."
Na první postcovidové vystoupení pro veřejnost se členové sboru těšili.
Eliška Semančíková, členka Koncertního sboru Permoník: "Pro mě osobně to bylo hrozně zvláštní vystupovat po tak dlouhé době, těšila jsem se na to hodně. Cvičili jsme to furt dokola, abychom to pořádně uměli."
Říká členka Koncertního sboru Permoník Eliška Semančíková a dodává:
Eliška Semančíková, členka Koncertního sboru Permoník: "Budeme zpívat Starci na chmelu a Mama Miu."
Nejmenší Permoníci vystoupili vůbec poprvé a zažili tak svou premiéru.
Známých hitů a písní, které si mohli s permoníkem lidé zazpívat, bylo mnoho.
---
V Nové Bělé byla otevřena nová sportovní hala
V Nové Bělé mají novou sportovní halu. I když byla dokončena už na konci loňského roku, kvůli epidemickým opatřením mohla být otevřena až nyní a využívána je od 1. července.
Svou sportovní halu mají i v Nové Bělé. Po Krásném Poli je další částí Ostravy, kde byl vybudován moderní sportovní stánek. Sportoviště bylo financováno městem, městským obvodem a ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Celkové náklady jsou 53 milionů korun.
Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: „Síť kvalitních sportovišť v Ostravě se začíná zahušťovat, a to mne velmi těší. Na sklonku minulého roku jsme zprovoznili multifunkční halu v Krásném Poli, kde roste počet obyvatel, kteří hledají kvalitní podmínky pro bydlení, a také z tohoto důvodu vznikla poptávka po příjemném místě na sportovní vyžití a aktuálně se rozbíhá stavba nové, víceúčelové haly v Třebovicích."
Hala má rozměry 30 x 18 metrů, kapacitu hlediště 100 diváků a standardní zázemí. Profesionálně ji lze využívat na basketbal, badminton, volejbal a stolní tenis. Rekreačně pak na tenis, házenou, florbal či futsal.
Lumír Bahr, starosta Nové Bělé: „Jsem velmi rád, že tato stavba v Nové Bělé vznikla, takovéto sportoviště nám zde chybělo a pevně věřím, že přiláká co největší množství obyvatel ke sportování, a to nejen v létě, kdy se dá sportovat i pod širým nebem, ale zejména také v zimním období, což velmi vítáme."
Sportoviště bude přes pracovní dny využíváno dopoledne MŠ a ZŠ a seniory, v odpoledních hodinách sport ovními kluby. Ozval se už např. Volejbalový spolek Ostrava, Tělocvičná jednota Sokol Nová Bělá, Tělovýchovná jednota Sokol Stará Bělá. Pro veřejnost bude přístupná od 18 hodin.
---
V porodnici MNO přibydou další rodinné pokoje
Oblíbená porodnice Městské nemocnice Ostrava bude mít další rodinné pokoje. O nedávno dokončené pokoje je totiž takový zájem, že vedení nemocnice rozhodlo o vybudování dalších. Maminky a jejich rodiny si v nich připadají téměř jako v hotelu.
Fifejdská nemocnice v Ostravě chystá další vylepšení oddělení gynekologie a porodnictví. Úpravou části prostor vzniknou další dva rodinné pokoje pro novopečené maminky a jejich rodinné příslušníky. O první dva, které nemocnice zprovoznila před rokem, je velký zájem.
Kateřina Sýkorová, maminka: "Jako prvorodička jsem velice ráda, že jsem si mohla vyzkoušet možnost rodit na rodinném pokoji, protože jsem moc uvítala, že tady mohl být někdo přes noc se mnou. Hodně mi pomáhala mamka a byl tady i přítel."
Na nové rodinné pokoje budou přeměněny doposud nevyužité prostory na lůžkové stanici šestinedělí v prvním patře pavilonu H1. Provedeny budou dispoziční a stavební úpravy, nové budou rozvody zdravotechniky a elektroinstalace, pokoje získají nové podlahy, výmalbu i osvětlení.
Marek Ožana, primář oddělení Gynekologie e porodnictví MNO: „Vybudováním nových rodinných pokojů dojde k navýšení lůžek na stanici šestinedělí, získáme tak nový prostor pro ženy po císařském řezu, které dříve končívaly na JIP. Nově maminky s novorozencem bez komplikací budou moci zůstat i s doprovodem společně po celou dobu pobytu v porodnici na nadstandardních pokojích vybavených monitorovacím systémem a pomůckami pro zajištění péče o ženu po operaci. Jsme rádi, že opět můžeme zkvalitnit péči o naše klientky a jejich rodiny."
Náklady na úpravu pokojů jsou necelých milion 400 tisíc korun. Částka bude uhrazena z Fondu pro rozvoj nemocnice. Cena rodinného pokoje na den je 1250 korun. Porodnice nabízí dosud šest nadstandardních a dva rodinné pokoje.
---
Knihovna a pamětníci vydali novou publikaci Dukla 1961
Příběh hornické vdovy Květy Krausové se stal námětem pro novou publikaci Dukla 1961. Křest se konal v nových prostorách Městské knihovny v Havířově, kam byla Expozice historie psaná uhlím přestěhována.
7. července to bude 60 let, kdy došlo v Dole Dukla k tragédii, při které zemřelo 108 horníků. Městská knihovna ve spolupráci s pamětníky nyní vydala jako vzpomínku na všechny zesnulé publikaci, která je inspirována příběhem hornické vdovy Květy Krausové.
Jaroslav Čihař, pamětník a odborný spolupracovník Dukla 61: “Řekli jsme si, že dokud žijeme my vrstevníci, tak uděláme knížku k 60. výročí. Což jsme také splnili. Právě ta paní Krausová, která je pětatřicátý ročník, je stejně stará jako já, tak ještě žije a zůstala věrná tomu manželovi. Já jsem ji pozval tu paní na ten pietní akt, který bude teď 7.7. ona by se tu měla objevit.”
Vedle křtu publikace se členové Klubu přátel hornického muzea a pamětníci sešli také v nových prostorách Expozice historie psaná uhlím. Ta byla přestěhována ze Společenského domu do prostor knihovny v Pavlovově ulici.
Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Pamětníci se nejdříve bránili, protože byli zvyklí nahoře. Ale já si myslím, že tady v těchto prostorách mohou přijít každý den, protože tady tyto prostory budou otevřeny každý den, někdy i v sobotu a já si myslím, že městská knihovna to tady zvelebila dobře, že všechno přestěhovali tady."
Eduard Heczko, předseda Klubu přátel hornického muzea Ostrava - pobočka Havířov: "Je to nový prostor, ale myslím si, že kdo si to projde, uvidí průřez, co to hornictví bylo a je zde i historie Havířova jako samotného města. Za to bych chtěl městské knihovně a pracovníkům poděkovat, protože ta expozice je velice pěkná."
Poprvé rovněž pamětníci společně uctí památku zesnulých horníků na novém pietním místě. Památník byl přestěhován z areálu bývalého dolu na hřbitov v Havířově-Šumbarku.
---
V mateřských školách pasují předškoláky na prvňáčky
Více než tři stovky dětí letos opouští mateřské školy v obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Budoucí prvňáčci rozhodně neodešli s prázdnou. Radnice dala všem na památku pamětní list s motivem vlaštovky, kterou pro tuto příležitost vytvořil ilustrátor Adolf Dudek.
Mateřské školy ve správě obvodu Moravská Ostrava a Přívoz v těchto dnech pasují předškoláky na prvňáčky. Je to už tradice, kterou tady udržují roky a která je spojena i s doprovodným programem. Vedení radnice u této příležitosti nakoupilo budoucím školákům krásné dárky.
Alena Pataky, místostarostka MOb Moravská Ostrava a Přívoz: "Těším se už na 1, září, kdy budeme vítat prvňáčky a chci jim popřát hodně zdraví, ať už nemusíme nosit roušky. Ať vidíme ty úsměvy a to nadšení, chuť po vědění.”
Malí předškoláci dostali nejen cestovatelské pohádky a láhev na nápoje, ale také vlaštovku jako symbol, že letí dál.
Lenka Holeksová, ředitelka, Waldorfská ZŠ a MŠ Ostrava: “Máme maličkou školku, kde máme celkem jen 40 dětí, takže každý rok odchází zhruba 12 až 13 školáků a téměř všichni chodí k nám do naší školy, což jsme moc rádi."
Anketa: budoucí prvňáčci: “Těším se moc do školy. Umím počítat a psát.”
“Já se těším do školy a umím číst, počítat a psát.”
V obvodu je celkem 13 mateřských škol, ve kterých bude pasováno na prvňáčky více než 300 dětí.
---