Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Na hřbitovech buďte opatrní na své věci
  • Stařenka se vloupala do restaurace v Ostravě oknem
  • Novojičínskou tabačku ministr kultury nezachránil
  • ZŠ a MŠ Skalice prochází rekonstrukcí za 9,5 milionu
  • Bývalý mlýn v Karlovicích získá původní vzhled

Na hřbitovech buďte opatrní na své věci

Blíží se památka zesnulých tedy tzv. Dušičky, kdy mnoho z nás navštíví hřbitovy, kde budeme vzpomínat na svou rodinu či známé. Bohužel je to také doba, kdy se každoročně zvyšuje aktivita nejrůznějších kriminálních živlů a proto by měli být všichni opatrní na své věci. Očekávaný je také zvýšený provoz na silnicích.

2. listopadu tedy hned v pondělí budeme slavit Dušičky. Už o tomto víkendu se ale dá očekávat, že hřbitovy zaplaví lidé, aby položili na hroby kytice, věnce a zapálili svíčky. V okolí hřbitovů proto značně zhustne provoz a tak by měli být řidiči velmi opatrní. 

Lucie Galiová, PČR Ostrava: "Z toho také plyne větší riziko dopravních nehod. Nesmíme opomenout, že za volanty svých motorových vozidel usedají i tzv. sváteční řidiči, kteří nemají zažité správné řidičské dovednosti. Právě tito řidiči se mohou snáze dostat do dopravní kolize."

Vzhledem k ročnímu období také pozor také na mlhy, ranní námrazy, ale i chodce. Je brzy tma a v tmavém oblečení jdou špatně vidět. Vhodné jsou proto reflexní prvky. Na samotných hřbitovech pak pozor na své věci a je důležité nenechávat nic cenného v autech. Policisté i strážníci sice budou hlídat, ale zloději jsou rychlí. 

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Od středy 28. října na ústředním hřbitově ve Slezské Ostravě a od soboty 31. října pak na ostatních hřbitovních místech statutárního města Ostravy budou strážníci vykonávat zvýšenou kontrolní činnost zaměřenou na předcházení krádežím na hřbitovech, ale i krádežím vloupání do vozidel zaparkovaných v okolí hřbitovů."

Lucie Galiová, PČR Ostrava: "Přesvědčte se, že je Vaše vozidlo na parkovišti řádně uzamčeno a okénka vozidla máte zavřené. V automobile nenechávejte žádné věci, natož cennosti, navigace apod."

Pozor i při vykládání věcí ze zavazadlového prostoru. Na předních sedačkách nenechávejte osobní věci. Peněženky a kabelky mějte neustále pod kontrolou. Na hřbitovech neodkládejte tašky a kabelky mimo Váš dosah. 

---

Stařenka se vloupala do restaurace v Ostravě oknem

Unikátní případ vyšetřují ostravští kriminalisté. Ještě nikdo z nich a zřejmě ani jejich kolegové v celé České republice totiž nezadrželi téměř 90letou lupičku. Tato stařenka se vloupala pomocí sekyry do zavřené restaurace. Strážníkům, kteří byli na místě první vysvětlila, že nutně potřebovala cigarety.

Strážníci ostravské městské policie měli běžnou hlídku a na kolech objížděli hodinu po poledni svůj rajón v Ostravě - Zábřehu. Na okraji Bělského lesa uslyšeli zvuk alarmu, který ozýval z nedaleké restaurace. Kvůli vládním opatřením jsou restaurace uzavřeny a tak bylo hned jasné, že se něco děje. U brány našli utržené lanko, které ji zajišťovalo. 

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Hlídka po příjezdu na místo zjistila, že objekt restaurace vykazuje známky násilného vniknutí do objektu. V restauraci samotné pak zaznamenali pohyb."

Strážníci zavolali posily a s prsty na kohoutcích zbraní šli do akce. Dveře byly ale zavřené a tak pachatele vyzvali, aby vyšel před restauraci a vzdal se jim. Čekalo je velké překvapení.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Přistoupili k zákonné výzvě k opuštění objektu pachatelem. K jejich překvapení pak z objektu vypáčeným oknem vylezla 87letá seniorka."

Stařenka strážníkům řekla, že si do restaurace šla pro cigarety. Mezitím už dorazila i státní policie, která si lupičku převzala.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Inspektor zahájil trestní stíhání a ženu obvinil z trestného činu krádež. Z důvodu trvání nouzového stavu ženě hrozí až 8 let vězení."

Důchodkyně bude také podrobena zdravotnímu vyšetření psychiatrem a je tak možné, že bude nakonec celá věc odložena a žena skončí v nějakém ústavu.

---

Novojičínskou tabačku ministr kultury nezachránil

Letos na podzim je tomu 150 let, kdy v Novém Jičíně zahájila výrobu tabáková továrna. Její areál byl posledním velkým objektem, který ve městě ve 21. století podlehl demolici. Nepomohla ani snaha zapsat jej na seznam technických památek.

Největší demolice v moderních dějinách Nového Jičína se odehrála v roce 2011, z povrchu zemského zmizela tabáková továrna, jejíž stavba začala v roce 1871. Klub rodáků a přátel města ji chtěl zachránit a nechat prohlásit technickou kulturní památkou.

Pavel Wessely, Klub rodáků a přátel města NJ: “Tento areál by typický pro naše město. Je to takový nepříjemný moment a nerad na to vzpomínám, ale pak prostě nastala situace, že ministerstvo kultury neakceptoval tento náš návrh.”

Neuspělo ani odvolání u ministr kultury

Pavel Wessely, Klub rodáků a přátel města NJ: “Tento areál by typický pro naše město. A podle toho, jaké jsem měl vědomosti o technickém stavu, když jsem si to opakovaně procházel, tak jsme přesvědčený, že to mohlo mít velmi zajímavé a různorodé využití.”

Tabáková společnost v roce 1997 výrobu z Nového Jičína odsunula a objekt prodala. Přitom by zde letos mohla dosáhnout tradice 150 let. První doutníky se tu produkovaly v provizorních prostorách u centra města.

Jan Číp, Muzeum Novojičínska: “Pátého listopadu 1870 císař podepsal dokument o zřízení tabákové továrny v Novém Jičíně, protože byly součástí státního monopolu.”

Název Tabačka ovšem z města nezmizel, stejně se jmenuje obchodní centrum, které na pozemku po továrně vyrostlo.

---

ZŠ a MŠ Skalice prochází rekonstrukcí za 9,5 milionu

Nová vzduchotechnika, hydroizolace, retenční nádrže i kompletní zateplení. Historická budova Základní a mateřské školy ve Skalici bude po rekonstrukci skoro jako nová. Práce jsou rozděleny do tří etap a vyjdou na 9,5 milionu korun. Magistrát chce ale většinu peněz pokrýt z evropské dotace.

Budova Základní a mateřské školy ve Skalici se nachází ve svahu. To za dobu její existence způsobilo, že ji trápila vysoká vlhkost. Magistrát proto přistoupil k její rozsáhlé rekonstrukci.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Přesto, že jsme v nouzovém režimu, tak všechny investiční akce města stále pokračují. Někde s omezeními, kdy jsou například dělníci a zaměstnanci v karanténě, nicméně tady ve Skalici probíhá rekonstrukce a oprava hydroizolace a vzduchotechniky školy stále dál."

Pavel Machala, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já jsem rád, že se i přes napjatý rozpočet podařila realizovat první ze dvou částí investiční akce tady ve Skalici. Jedná se o historickou budovu, která si určitě naši péči zaslouží."

Práce začaly 11. srpna, původní plán byl, že uvnitř se zvládnou do konce měsíce. Bohužel se ale objevily komplikace, kvůli kterým musela škola odložit o týden i začátek školního roku.

Denisa Rožnovská Rojíčková, ředitelka ZŠ a MŠ F-M Skalice: "Poté už se zvládly takové ty nejhorší práce, to nejtěžší, ale stále tam byla taková ta kolize mezi stavbou a dětmi, museli jsme to organizovat, aby ty děti neměly přístup na stavbu, aby my jsme se dostali do kuchyně, jo muselo se to prostě s těmi dělníky nějakým způsobem zesynchronizovat. Od té doby, co vlastně jsou školy uzavřeny, tak je to jednodušší ta situace, protože už tady není takový pohyb dětí, máme tady už jenom děti z mateřské školy a přeci jenom jich je méně."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Nacházíme se zrovna v části jídelny, kde je tady kuchyň a právě ty páry z toho vaření pokrmů a jídel pro děti nebyly odváděny ven. Tím vznikala vlastně velká vlhkost a ta prosakovala i do těch zdí. Proto musela být zde instalována vzduchotechnika. Ty velké roury, co jsou vidět za mnou, jsou vývody ven z budovy a zároveň jsou i vstupy dovnitř, aby právě zajistily cirkulaci toho vzduchu a snížila se vlastně ta vlhkost vevnitř v budově."

Pavel Machala, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V této místnosti probíhalo osekávání zdiva z důvodů odizolování od vody. Zároveň zde proběhla také instalace vzduchotechniky, tak abychom opravdu zamezili té vlhkosti, která tady v minulosti byla. Zároveň proběhla výmalba a věřím, že děti z mateřské školy ocení nový vzhled jejich třídy."

V rámci rekonstrukce se také pustil magistrát do zajímavého ekologického kroku. Škola bude zachytávat dešťovou vodu pro další využití.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Součástí našich investičních akcí do budoucna jsme zařadili takový prvek, který má zlepšit životní prostředí. U této investiční akce jsou přidány do země dvě záchytné nádrže. Každá má 7 kubíků, které budou zachytávat vodu, která z dané budovy v tomto případě ze školní budovy bude stahovat vodu, kterou následně mohou technické služby využívat například pro zalívání záhonů, případně další svoji činnost. Do budoucna chceme tyto nádrže instalovat u všech investičních akcí, u všech budov, kde nám to jenom technické podmínky dovolí."

Retenční nádrže, vzduchotechnika a hydroizolace jsou součástí první fáze rekonstrukce.

Pavel Machala, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V druhé fázi by potom mělo dojít k zateplení samotné budovy. Věřím, že všechny tyto úpravy přispějí k většími komfortu žáků, kteří tuto školu navštěvují. Obě dvě tyto části by měly vyjít na 9,5 milionu korun s tím, že budeme žádat o většinu těchto prostředků v rámci dotace z operačního programu životní prostředí."

Podle plánu by mely být práce kompletně hotové příští rok.

---

Bývalý mlýn v Karlovicích získá původní vzhled

Historický mlýn z 30. let 20. století v Karlovicích získá svou původní podobu. Ještě letos začne jeho rekonstrukce. A to díky dotacím ve výši téměř 4 miliony korun z regionálního dotačního programu Ministerstva pro místní rozvoj.

Bývalý mlýn v Karlovicích v současné době funguje jako vzdělávací centrum. V historické budově v blízkosti muzea Kosárna od července do konce září probíhala interaktivní výstava Jeseníky všemi smysly a různé programy pro děti. Za tu dobu ji prošlo na 1500 lidí.

Kateřina Kočí, autorka projektu: “Vzdělávací centrum Více ve mlýně je také součástí zážitkové stezky Cesta kolem vody, která vede z Vrbna pod Pradědem, je dlouhá asi 5 a půl km, takže i díky této stezce si myslíme, že k nám někteří lidé dorazili. je to vlastně tady 10, zastavení.”

Objekt se teď začne pomalu vyklízet a zhruba v polovině listopadu začne rekonstrukce vnitřních prostor.

Kateřina Kočí, autorka projektu: “Tady na obrázku vidíme, jak mlýn vypadal asi v roce 1930. Je tady i rodina mlynáře. Chtěli bychom, aby ta podoba byla zachována, takže chceme tu fasádu opravit takovým jednoduchým způsobem se zachováním těch prvků, které to mělo. To znamená ty římsy i malinká stříška nad vchodem.”

Zachována budou i původní tovární okna. Teplotní komfort tak zajistí vnitřní dřevěná okna s ditermem.

Kateřina Kočí, autorka projektu: “Součástí rekonstrukce je také celý systém vytápění, zateplení objektu zespodu ze sklepa, zateplení podlahy a zateplení stropu tak, abychom tady mohli naše programy dělat celoročně.”

Zatepleny budou první dvě patra. Učebna ve 3. patře bude fungovat pouze v letních měsících. Centrum získá i sociální zařízení, které momentálně postrádá a nové interiérové vybavení.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
29. října 2020, 17:00

Na hřbitovech buďte opatrní na své věci

Blíží se památka zesnulých tedy tzv. Dušičky, kdy mnoho z nás navštíví hřbitovy, kde budeme vzpomínat na svou rodinu či známé. Bohužel je to také doba, kdy se každoročně zvyšuje aktivita nejrůznějších kriminálních živlů a proto by měli být všichni opatrní na své věci. Očekávaný je také zvýšený provoz na silnicích.

2. listopadu tedy hned v pondělí budeme slavit Dušičky. Už o tomto víkendu se ale dá očekávat, že hřbitovy zaplaví lidé, aby položili na hroby kytice, věnce a zapálili svíčky. V okolí hřbitovů proto značně zhustne provoz a tak by měli být řidiči velmi opatrní. 

Lucie Galiová, PČR Ostrava: "Z toho také plyne větší riziko dopravních nehod. Nesmíme opomenout, že za volanty svých motorových vozidel usedají i tzv. sváteční řidiči, kteří nemají zažité správné řidičské dovednosti. Právě tito řidiči se mohou snáze dostat do dopravní kolize."

Vzhledem k ročnímu období také pozor také na mlhy, ranní námrazy, ale i chodce. Je brzy tma a v tmavém oblečení jdou špatně vidět. Vhodné jsou proto reflexní prvky. Na samotných hřbitovech pak pozor na své věci a je důležité nenechávat nic cenného v autech. Policisté i strážníci sice budou hlídat, ale zloději jsou rychlí. 

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Od středy 28. října na ústředním hřbitově ve Slezské Ostravě a od soboty 31. října pak na ostatních hřbitovních místech statutárního města Ostravy budou strážníci vykonávat zvýšenou kontrolní činnost zaměřenou na předcházení krádežím na hřbitovech, ale i krádežím vloupání do vozidel zaparkovaných v okolí hřbitovů."

Lucie Galiová, PČR Ostrava: "Přesvědčte se, že je Vaše vozidlo na parkovišti řádně uzamčeno a okénka vozidla máte zavřené. V automobile nenechávejte žádné věci, natož cennosti, navigace apod."

Pozor i při vykládání věcí ze zavazadlového prostoru. Na předních sedačkách nenechávejte osobní věci. Peněženky a kabelky mějte neustále pod kontrolou. Na hřbitovech neodkládejte tašky a kabelky mimo Váš dosah. 

---

Stařenka se vloupala do restaurace v Ostravě oknem

Unikátní případ vyšetřují ostravští kriminalisté. Ještě nikdo z nich a zřejmě ani jejich kolegové v celé České republice totiž nezadrželi téměř 90letou lupičku. Tato stařenka se vloupala pomocí sekyry do zavřené restaurace. Strážníkům, kteří byli na místě první vysvětlila, že nutně potřebovala cigarety.

Strážníci ostravské městské policie měli běžnou hlídku a na kolech objížděli hodinu po poledni svůj rajón v Ostravě - Zábřehu. Na okraji Bělského lesa uslyšeli zvuk alarmu, který ozýval z nedaleké restaurace. Kvůli vládním opatřením jsou restaurace uzavřeny a tak bylo hned jasné, že se něco děje. U brány našli utržené lanko, které ji zajišťovalo. 

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Hlídka po příjezdu na místo zjistila, že objekt restaurace vykazuje známky násilného vniknutí do objektu. V restauraci samotné pak zaznamenali pohyb."

Strážníci zavolali posily a s prsty na kohoutcích zbraní šli do akce. Dveře byly ale zavřené a tak pachatele vyzvali, aby vyšel před restauraci a vzdal se jim. Čekalo je velké překvapení.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Přistoupili k zákonné výzvě k opuštění objektu pachatelem. K jejich překvapení pak z objektu vypáčeným oknem vylezla 87letá seniorka."

Stařenka strážníkům řekla, že si do restaurace šla pro cigarety. Mezitím už dorazila i státní policie, která si lupičku převzala.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Inspektor zahájil trestní stíhání a ženu obvinil z trestného činu krádež. Z důvodu trvání nouzového stavu ženě hrozí až 8 let vězení."

Důchodkyně bude také podrobena zdravotnímu vyšetření psychiatrem a je tak možné, že bude nakonec celá věc odložena a žena skončí v nějakém ústavu.

---

Novojičínskou tabačku ministr kultury nezachránil

Letos na podzim je tomu 150 let, kdy v Novém Jičíně zahájila výrobu tabáková továrna. Její areál byl posledním velkým objektem, který ve městě ve 21. století podlehl demolici. Nepomohla ani snaha zapsat jej na seznam technických památek.

Největší demolice v moderních dějinách Nového Jičína se odehrála v roce 2011, z povrchu zemského zmizela tabáková továrna, jejíž stavba začala v roce 1871. Klub rodáků a přátel města ji chtěl zachránit a nechat prohlásit technickou kulturní památkou.

Pavel Wessely, Klub rodáků a přátel města NJ: “Tento areál by typický pro naše město. Je to takový nepříjemný moment a nerad na to vzpomínám, ale pak prostě nastala situace, že ministerstvo kultury neakceptoval tento náš návrh.”

Neuspělo ani odvolání u ministr kultury

Pavel Wessely, Klub rodáků a přátel města NJ: “Tento areál by typický pro naše město. A podle toho, jaké jsem měl vědomosti o technickém stavu, když jsem si to opakovaně procházel, tak jsme přesvědčený, že to mohlo mít velmi zajímavé a různorodé využití.”

Tabáková společnost v roce 1997 výrobu z Nového Jičína odsunula a objekt prodala. Přitom by zde letos mohla dosáhnout tradice 150 let. První doutníky se tu produkovaly v provizorních prostorách u centra města.

Jan Číp, Muzeum Novojičínska: “Pátého listopadu 1870 císař podepsal dokument o zřízení tabákové továrny v Novém Jičíně, protože byly součástí státního monopolu.”

Název Tabačka ovšem z města nezmizel, stejně se jmenuje obchodní centrum, které na pozemku po továrně vyrostlo.

---

ZŠ a MŠ Skalice prochází rekonstrukcí za 9,5 milionu

Nová vzduchotechnika, hydroizolace, retenční nádrže i kompletní zateplení. Historická budova Základní a mateřské školy ve Skalici bude po rekonstrukci skoro jako nová. Práce jsou rozděleny do tří etap a vyjdou na 9,5 milionu korun. Magistrát chce ale většinu peněz pokrýt z evropské dotace.

Budova Základní a mateřské školy ve Skalici se nachází ve svahu. To za dobu její existence způsobilo, že ji trápila vysoká vlhkost. Magistrát proto přistoupil k její rozsáhlé rekonstrukci.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Přesto, že jsme v nouzovém režimu, tak všechny investiční akce města stále pokračují. Někde s omezeními, kdy jsou například dělníci a zaměstnanci v karanténě, nicméně tady ve Skalici probíhá rekonstrukce a oprava hydroizolace a vzduchotechniky školy stále dál."

Pavel Machala, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já jsem rád, že se i přes napjatý rozpočet podařila realizovat první ze dvou částí investiční akce tady ve Skalici. Jedná se o historickou budovu, která si určitě naši péči zaslouží."

Práce začaly 11. srpna, původní plán byl, že uvnitř se zvládnou do konce měsíce. Bohužel se ale objevily komplikace, kvůli kterým musela škola odložit o týden i začátek školního roku.

Denisa Rožnovská Rojíčková, ředitelka ZŠ a MŠ F-M Skalice: "Poté už se zvládly takové ty nejhorší práce, to nejtěžší, ale stále tam byla taková ta kolize mezi stavbou a dětmi, museli jsme to organizovat, aby ty děti neměly přístup na stavbu, aby my jsme se dostali do kuchyně, jo muselo se to prostě s těmi dělníky nějakým způsobem zesynchronizovat. Od té doby, co vlastně jsou školy uzavřeny, tak je to jednodušší ta situace, protože už tady není takový pohyb dětí, máme tady už jenom děti z mateřské školy a přeci jenom jich je méně."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Nacházíme se zrovna v části jídelny, kde je tady kuchyň a právě ty páry z toho vaření pokrmů a jídel pro děti nebyly odváděny ven. Tím vznikala vlastně velká vlhkost a ta prosakovala i do těch zdí. Proto musela být zde instalována vzduchotechnika. Ty velké roury, co jsou vidět za mnou, jsou vývody ven z budovy a zároveň jsou i vstupy dovnitř, aby právě zajistily cirkulaci toho vzduchu a snížila se vlastně ta vlhkost vevnitř v budově."

Pavel Machala, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V této místnosti probíhalo osekávání zdiva z důvodů odizolování od vody. Zároveň zde proběhla také instalace vzduchotechniky, tak abychom opravdu zamezili té vlhkosti, která tady v minulosti byla. Zároveň proběhla výmalba a věřím, že děti z mateřské školy ocení nový vzhled jejich třídy."

V rámci rekonstrukce se také pustil magistrát do zajímavého ekologického kroku. Škola bude zachytávat dešťovou vodu pro další využití.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Součástí našich investičních akcí do budoucna jsme zařadili takový prvek, který má zlepšit životní prostředí. U této investiční akce jsou přidány do země dvě záchytné nádrže. Každá má 7 kubíků, které budou zachytávat vodu, která z dané budovy v tomto případě ze školní budovy bude stahovat vodu, kterou následně mohou technické služby využívat například pro zalívání záhonů, případně další svoji činnost. Do budoucna chceme tyto nádrže instalovat u všech investičních akcí, u všech budov, kde nám to jenom technické podmínky dovolí."

Retenční nádrže, vzduchotechnika a hydroizolace jsou součástí první fáze rekonstrukce.

Pavel Machala, náměstek primátora Frýdku-Místku: "V druhé fázi by potom mělo dojít k zateplení samotné budovy. Věřím, že všechny tyto úpravy přispějí k většími komfortu žáků, kteří tuto školu navštěvují. Obě dvě tyto části by měly vyjít na 9,5 milionu korun s tím, že budeme žádat o většinu těchto prostředků v rámci dotace z operačního programu životní prostředí."

Podle plánu by mely být práce kompletně hotové příští rok.

---

Bývalý mlýn v Karlovicích získá původní vzhled

Historický mlýn z 30. let 20. století v Karlovicích získá svou původní podobu. Ještě letos začne jeho rekonstrukce. A to díky dotacím ve výši téměř 4 miliony korun z regionálního dotačního programu Ministerstva pro místní rozvoj.

Bývalý mlýn v Karlovicích v současné době funguje jako vzdělávací centrum. V historické budově v blízkosti muzea Kosárna od července do konce září probíhala interaktivní výstava Jeseníky všemi smysly a různé programy pro děti. Za tu dobu ji prošlo na 1500 lidí.

Kateřina Kočí, autorka projektu: “Vzdělávací centrum Více ve mlýně je také součástí zážitkové stezky Cesta kolem vody, která vede z Vrbna pod Pradědem, je dlouhá asi 5 a půl km, takže i díky této stezce si myslíme, že k nám někteří lidé dorazili. je to vlastně tady 10, zastavení.”

Objekt se teď začne pomalu vyklízet a zhruba v polovině listopadu začne rekonstrukce vnitřních prostor.

Kateřina Kočí, autorka projektu: “Tady na obrázku vidíme, jak mlýn vypadal asi v roce 1930. Je tady i rodina mlynáře. Chtěli bychom, aby ta podoba byla zachována, takže chceme tu fasádu opravit takovým jednoduchým způsobem se zachováním těch prvků, které to mělo. To znamená ty římsy i malinká stříška nad vchodem.”

Zachována budou i původní tovární okna. Teplotní komfort tak zajistí vnitřní dřevěná okna s ditermem.

Kateřina Kočí, autorka projektu: “Součástí rekonstrukce je také celý systém vytápění, zateplení objektu zespodu ze sklepa, zateplení podlahy a zateplení stropu tak, abychom tady mohli naše programy dělat celoročně.”

Zatepleny budou první dvě patra. Učebna ve 3. patře bude fungovat pouze v letních měsících. Centrum získá i sociální zařízení, které momentálně postrádá a nové interiérové vybavení.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-29-10-2020-17-00