Pyrotechniku používejte pouze podle návodu
Blíží se konec roku a ten se tradičně slaví odpalováním zábavné pyrotechniky. Je také bohužel pravidlem, že se každý rok stane nějaký úraz při neobratné manipulaci. Proto jsme pro vás připravili reportáž, kde se dozvíte, jak postupovat, aby jste nový rok oslavili bez úrazu a škod na majetku.
Zábavná pyrotechnika koupená v kamenných prodejnách je bezpečná, ale musí být používána v souladu s návodem. Právě návod v českém jazyce je jedním z poznávacích znamení, že jde skutečně o originální výrobek. Podmínkou samozřejmě ale je, že ho obchodník správně skladoval v suchém prostředí. Navlhlá pyrotechnika může být velmi nevyzpytatelná a tedy nebezpečná.
Michal Křižák, manažer obchodu s pyrotechnikou Tarra: "Výrobky, které máme u nás v nabídce jsou samozřejmě certifikované, jsou na nich veškeré důležité informace např. o používání ve větru, nenaklánění se nad výrobek, aby nedošlo ke zranění, také platí zákaz odpalování pyrotechniky pod vlivem alkoholu a mělo by se postupovat ohleduplně vůči zvířatům."
Velmi významné je i správné umístění pyrotechniky před jejím použitím. Římské svíce se nesmějí držet při odpalování v ruce. Některé výrobky stačí postavit na zem, jiné musejí být v odpalovací trubce. Také není jedno, kde pyrotechniku odpalujete, abyste nepřidělali práci hasičům.
Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: "Pyrotechniku zásadně neodpalujeme z balkónu, blízko nemocnic, domovů pro seniory, kostelů i automobilů. Také bychom měli dávat pozor na blízkost obytných domů, protože lidé mají často psí a kočičí miláčky, kterým velký hluk škodí."
Pyrotechnika, která selhala, je stále nebezpečná. Nesnažte se ji hned znovu odpálit, ale zasypejte ji například do sněhu. V návodu by mělo být také uvedeno, jak se jí zbavit. Hlavně se řiďte zdravým rozumem a neriskujte.
---
Pavel Poljanský udržel tradici Bruntálského krystalku
Čtrnáct ročníků Bruntálského krystalku proběhlo na Boží hod na bruntálském Kobylím rybníku za velké účasti otužilců i diváků. Poslední dva roky covidová nákaza oficiální pořádání akce zastavila. Přesto její tradici do šestnáctého setkání přivedl její zakladatel, dálkový plavec a přemožitel jezera Titicaca Pavel Poljanský.
Pavel Poljanský letos nešel do vody sám, setkal se ve vodě se svým kamarádem otužilcem.
Pavel Poljanský, dálkový plavec a zakladatel akce: „Nechci, aby to skončilo, aby se to přerušilo, já bych si moc přál, aby to trvalo, dokud na to budu mít síly, tak bych to chtěl udržet ten Krystalek.“
Jiří Uhlíř, otužilec, Opava: „Pár let ho tady sleduji, tak občas jsem tady zavítal, když tady byl oficiálně Krystalek. Pravidelně jak do vody, tak chodíme i po horách, vysvlečení jenom do kraťasů.“
Setkání otužilců přihlíželi za desetistupňového mrazu i obdivovatelé Pavla Poljanského.
Petr Rys (STAN), starosta Bruntálu: „Já otužilec rozhodně nejsem, je to na mě i vidět, já jsem se tady přišel podívat na chviličku jenom, než se poutíkám zase zpátky schovat do tepla, jak pan Poljanský bude pokračovat v tradici Bruntálského krystalku pravidelně na 25. prosince.“
Za mrazivého počasí se voda zdá teplejší a otužilcům vyhovuje lépe.
Pavel Poljanský, dálkový plavec a zakladatel akce: „Myslím, že ta voda je dobrá vždycky. Jsem rád, že jsem tady, protože pro mě je to nedílnou součástí vánočních svátků, hlavně vím, že jsem furt v pohybu. Bez toho bych si nedokázal představit rok, načerpal jsem tady energii a doufám, že ji příští rok budu vydávat.“
Jiří Uhlíř, otužilec, Opava: „Celý den jsem byl takový ospalý, tak teď jsem se trochu probral.“
Pavel Poljanský, který je také judistou, si do vody vzal první ze svých sedmi kimon a věří, že příští rok s ním bude opět u oficiálního velkého Bruntálského krystalku.
---
Strážníci našli v lese podchlazeného mladíka
Zřejmě v poslední chvíli našli v lese v Ostravě-Výškovicích strážníci mladíka, který v mínus deseti stupních ležel na zemi a byl silně podchlazený. Na muže volajícího o pomoc upozornila náhodná svědkyně. Zdravotníci ho převezli do nemocnice.
Ostravští strážníci zřejmě zachránili život 25letému mladíkovi, který se zřejmě opil a ve velkém mrazu strávil dlouhou dobu v lese. velkou zásluhu na jeho záchraně má svědkyně, která z lesíka ve Výškovicích nedaleko ulice Lumírova uslyšela volání o pomoc a tak strážníky přivolala prostřednictvím tísňové linky.
Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Po přijetí oznámení byly na místo vyslány hlídky strážníků, které ihned započaly s propátráváním terénu. Samotné pátrání komplikoval nejen členitý a namrzlý terén, ale i velmi nízké teploty. Propátrávání lesíku však vedlo ke zdárnému cíli. Hlídkám se podařilo asi po patnácti minutách nalézt na zemi ležícího a značně prochladlého mladíka."
Mladík měl na sobě pouze roztrhané kalhoty a tričko a boty. Přitom v tomto dni se teplota pohybovala až kolem mínus 10 stupňů Celsia. Strážníci si všimli, že dokonce vykašlává krev. Zabalili ho rychle do izotermických fólií a čekali na záchrannou službu.
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Byl při vědomí, komunikoval a byl mimo ohrožení života. Byl ale podchlazený a měl příznaky dalších interních obtíží."
Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "Vzhledem ke zdravotnímu stavu mladého muže jej bylo nutné dopravit z lesa do nemocnice. Strážníci proto asistovali záchranářům při přenosu mladého muže do sanitního vozidla, kdy bylo nutné zdolat úsek v délce 400 metrů složitým a namrzlým terénem."
Muž byl převezen do Vítkovické nemocnice. Podle našich informací tvrdil, že je v lese už třetí den. Měl se rozejít s přítelkyní, odešel z bytu a neměl kam jít. Prý se zřejmě se opíjel a není vyloučeno i užití drog.
---
K volnočasovému Fokusu vede nový přechod
Před Střediskem volného času Fokus v Novém Jičíně, do kterého dochází stovky dětí a dospělých, je nový přechod pro chodce. Jeho vybudování řešilo město řadu let. Dané místo totiž není příliš přehledné, blízko je křižovatka i další přechod
Přejít v Novém Jičíně ulici K nemocnici směrem ke Středisku volného Fokus mohli dosud lidé po přechodu pro chodce, který je zhruba o 50 metrů dále. Většina si ale cestu zkrátila a přebíhala komunikaci přímo naproti Fokusu. O přechodu pro chodce se tu proto diskutovalo roky. Prosadit se ho podařilo až letos.
Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Dlouho se řešilo, jestli je možné tam ten přechod zřídit, byl to i jeden z požadavků Veřejného fóra v roce 2019, a řešilo se nějakou dobu s dopravní policií, jestli je to možné. Jednak tam je problém v té blízkosti toho druhého přechodu a potom i křižovatky, která tam je. Nakonec se podařilo najít nějaké řešení.”
Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Cílem toho je zvýšení bezpečnosti zejména dětí navštěvujících kroužky v tom středisku volného času.”
Přechod pro chodce je nasvětlený a řidiče na něj upozorňují informační cedule. Ředitel volnočasového střediska, které navštěvují stovky dětí, ještě hodlá prosadit vybudování určitého koridoru, který by chodce na přechod nasměřoval.
Michal Podžorný, ředitel SVČ Fokus Nový Jičín: “Rád bych byl za to zábradlí, které by ohraničovalo možnost toho vstupu, ať je ten přechod maximálně využívaný, byť lidé mohou přejít jinde. Byl bych rád, kdyby těch pět kroků k tomu přechodu udělali.”
Na použití přechodu pro chodce upozorňuje návštěvníky Fokusu i nápis na chodníku u brány areálu.
---
MS kraj pomůže s financováním sociálních služeb
Moravskoslezský kraj chce pomoci poskytovatelům sociálních služeb překlenout dobu do schválení státního rozpočtu a připravil pro ně finanční půjčky. Peníze půjdou na Senior Pointy a také na rekonstrukce a dokonce výstavbu sociálních zařízení.
Zastupitelstvo MS kraje před koncem roku schválilo řadu projektů, investic a příspěvků do sociální oblasti. Oblíbené Senior Pointy dostanou na provoz 1,5 miliónů korun, nové sociální služby v Bolaticích a v Dívčím Hradě získají 2,6 milionů. Kraj také vyčlenil 200 milionů na plynulé financování téměř tří set sociálních služeb.
Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: „Tímto způsobem už několik let nestátním neziskovým organizacím působícím v sociální oblasti pomáháme překlenout první měsíce roku, než jim potřebné finance poskytne stát. Poskytovatelé služeb naši pomoc velmi oceňují, kdyby měli peníze získávat jinde, stálo by je to mnohem více energie a starostí, taky by se jim to mohlo prodražit."
Jenda z největších investic půjde do Kopřivnice, kde se bude stavět dům pro seniory za asi 370 milionů korun. Kraj převzal původní projekt města a přepracoval ho.
Jaroslav Kania, náměstek hejtmana MS kraje: „Město do projektu vložilo pozemky a také dvoupodlažní budovu, která bude zrekonstruována a propojena s novou šestipatrovou přístavbou. Město se také zavázalo přispívat na provoz domova, který se stane krajskou příspěvkovou organizací. Náklady na vybudování nového zařízení včetně jeho vybavení jsou vyčísleny na 366,74 milionu korun. Od státu jsme na projekt získali 65 milionů, zbytek zaplatí kraj."
Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: "Domov pro seniory nabídne 32 lůžek v jedno a dvoulůžkových pokojích v domově pro seniory, domov se zvláštním režimem bude mít kapacitu pro 52 klientů."
Domov pro seniory by měl být hotov v květnu roku 2023 a na jeho financování použije kraj částečně prostředky z investičního úvěru z minulého roku.
---
Město ocenilo úspěšné mladé hasiče SDH Rychvald
Mimořádně úspěšný rok má za sebou Sbor dobrovolných hasičů z Rychvaldu. Jeho týmy mladých hasičů sbíraly medaile na různých soutěžích a v závěru sezony je ocenili zástupci města.
Mladí dobrovolní hasiči z Rychvaldu se sešli v obřadní síni radnice, aby tam převzali ocenění za velmi dobrou reprezentaci města v soutěžích. Mimo jiných klání se jim dařilo i ve fyzicky náročné soutěži TFA.
Milan Starostka (ANO), starosta Rychvaldu: “Na nás dnes připadla taková velmi milá předvánoční povinnost, že jsme ohodnotili mladé hasiče z našeho místního sboru za krásné výsledky v krajské soutěži. Vidíte tady poměrně široké věkové spektrum a všichni velice nadšení, velice se jim líbí a je to hrozně fajn a je to strašně milé.
Tomáš Grycmon, oceněný hasič SDH Rychvald: “Teď jsme dostali ocenění za soutěž v TFA. U hasičů bych chtěl zůstat, protože tam jsem 8 let, je to tam skvělé a baví mě to. V útoku dělám většinou béčka nebo savice, potom běháme štafety, tam dělám většinou kapitána.
Také další ocenění hasiči z Rychvaldu chtějí u hasičů zůstat, a to jak u dobrovolných, tak i profesionálů.
Tomáš Sikora, oceněný hasič SDH Rychvald: “Já jsem dostal ocenění za TFA v Moravskoslezské lize za 1. místo. Studuji požární ochranu v Hranicích na Moravě v 2. ročníku a baví mě to a u hasičů budu určitě ještě dlouho a neomrzí mě to.
Radim Šeliga, oceněný hasič SDH Rychvald: “Mě to motivuje dále pokračovat v té hasičině, tudíž dostat se do jednotky a jezdit na výjezdy.
Mladí hasiči z Rychvaldu doufají, že na letošní sportovní úspěchy naváží i v nadcházejícím roce.
---