Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • V MS kraji ve volbách získal více hlasů Andrej Babiš
  • Proměna starého autobusového stanoviště je připravena
  • SSVČ Don Bosco pomáhá dětem z vyloučených lokalit
  • Na oběti Sedmidenní války vzpomínají Češi a Poláci společně
  • Nové ledové sochy v Malé Morávce

V MS kraji ve volbách získal více hlasů Andrej Babiš

Moravskoslezský kraj je jedním ze tří regionů v zemi, kde získal ve volbách více hlasů, než zvolený prezident Petr Pavel, kandidát hnutí ANO Andrej Babiš. Ve srovnání se zbytkem země byla v našem kraji i nižší volební účast.

Petr Pavel vyhrál ve dvanácti krajích. Andrej Babiš si připsal vítězství v Ústeckém a Karlovarském a právě v Moravskoslezském kraji. V našem regionu získal Petr Pavel přes 296 000 a Andrej Babiš téměř 334 800 hlasů.

Lukáš Vomlela, politolog Slezská univerzita: "V regionech, kde zvítězil Andrej Babiš je problémem velký odliv populace a také změna struktury obyvatel." 

V rámci okresů bral Petr Pavel vítězství na Frýdecko-Místecku a Novojičínsku. Andrej Babiš měl ale nejvíce hlasů v Ostravě, Karviné, Opavě a Bruntálu.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Je zajímavé, že ty oblasti, které dávaly nejvíce hlasů A. Babišovi jsou ty, které jsou sociálně slabé, tzn. Bruntálsko, Karvinsko. Ostatní byly těsně kolem 50 procent nahoru dolů a oblasti, které jsou ekonomicky úspěšné, jako je Frýdeckomístecko a Novojičínsko,  volily Petra Pavla."

Zvolit si prezidenta v našem regionu přišly dvě třetiny voličů, což je v rámci celé země třetí nejnižší číslo ze všech krajů.

Lukáš Vomlela, politolog Slezská univerzita: "Zejména generálu Petru Pavlovi se podařilo mobilizovat voliče. I ta návštěva MS kraje, Ostravy byla poměrně úspěšná." 

Překvapivý může být výsledek na Frýdeckomístecku, kde se zřejmě Andrej Babiš připravil o voliče vyjádřením, že by nepomohl Polsku v případě války. V pohraničí žije totiž silná polská menšina. 

---

Proměna starého autobusového stanoviště je připravena

Frýdek-Místek už má k dispozici studii k úpravě zastřešení starého autobusového stanoviště. Výrazně se zkrátí, zbytek se opraví a přidají se nové moderní prvky. Stanoviště je nyní ve špatném stavu a ze dvou třetin nevyužívané. Jeho kompletní oprava by navíc byla velmi nákladná.

Zastřešení na bývalém autobusovém nádraží ve Frýdku-Místku už je v nevyhovujícím stavu. A tak se řešily možnosti, co s ním.

Lucie Šidlová, hlavní architektka Frýdku-Místku: "Zadali jsme vytvoření architektonické studie architektu Liškovi a ten nad tím stávajícím zastřešením přemýšlel v tom smyslu, že se část odstraní a zůstane pouze nutná délka pro nynější potřebnost."

Část původní konstrukce se tak opraví a využije. Zastřešení by mělo zůstat zhruba pro dva autobusy.

Lucie Šidlová, hlavní architektka Frýdku-Místku: "Rozměry zastřešení té zastávky zůstávají stejné, co se týká šířky zakrytí. Určitě se bude dát pořád nastoupit suchou nohou do autobusu. Zkrátí se pouze délka. A ještě ta zastávka bude doplněna o nějaké zástěny, aby tam nefoukalo nebo lidé nebyli na dešti, na sněhu."

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme teď v konečné fázi, kdy už jednáme s technickými službami, které by to měly revitalizovat. Plán jste viděli, společně s hlavní architektkou jsme dospěli do konečné podoby."

Lucie Šidlová, hlavní architektka Frýdku-Místku: "Bude v současných barvách, v antracitové, uvažuje se o tom, že by se doplnila fotovoltaickými panely a byla pěkně nasvětlená. Odstraní se stávající lavičky a ty se nahradí nějakými moderními prvky. A samozřejmě ještě informační tabulí o odjezdech autobusů."

Oprava původního zastřešení byla odhadnuta na částku kolem čtyř milionů korun. Plánované úpravy mají být o více než polovinu levnější.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme přemýšleli, jestli je to skutečně nutno v takovém rozsahu tam mít tak velkou zastávku. A chtěli jsme to také s ohledem na finance pořešit nějak úsporně. Už není potřeba tak velká, protože tam nezajíždí tolik autobusů. Je to městská zastávka, která do budoucna nevíme, jestli tam zůstane, s ohledem na úpravy na Hlavní třídě, tak jak plánujeme do budoucna po dokončení obchvatu. Takže zatím je toto řešení, které by mělo být pro všechny přijatelné."

Práce by měly začít v průběhu letošního roku. Město chce postupně pracovat na opravách všech zanedbaných míst a zastávek.

---

Zprávy krátké, 30. 1. 2022 16.00 - 1
Správa železnic od 1. února spustí na železničním přejezdu ve Vendryni u Třince provoz automatizovaného systému na zaznamenávání a vyhodnocování přestupků.
Dušan Gavenda, mluvčí SŽ: “Zařízení vloni úspěšně obstálo ve zkušebním provozu a jeho ostré nasazení v lednu schválila Policie ČR i Ministerstvo dopravy. Automatický kamerový systém začne postupně dohlížet na disciplinovanost řidičů i na dalších přejezdech.”
---


SSVČ Don Bosco pomáhá dětem z vyloučených lokalit

Salesiánské středisko volného času Don Bosco v Moravské Ostravě dává šanci dětem z ulice, dětských domovů a různých ústavu. Učí je nejen disciplíně, ale také vzájemné spolupráci a respektu. Různými kroužky je motivuje i k lepším výsledkům ve škole.

Salesiánské středisko volného času Don Bosco u kostela svatého Josefa v ulici Vítkovická v Moravské Ostravě navštíví až 180 dětí denně. Jeho posláním je výchova a vzdělávání převážně romských dětí a mládeže z Ostravy a připravit je na život ve společnosti.

Václav Lipinský, ředitel SSVČ Don Bosco: “Děti mají možnost navštívit fotbal, florbal. stolní tenis, pohybové hry. To jsou ty sportovní kroužky a samozřejmě také pro děvčata nabízíme výtvarné kroužky, pohybové, taneční."

Úspěšní jsou zejména malí fotbalisté, kteří jsou několikanásobní mistři ČR.

Rudolf Pavlíček, hlavní trenér fotbalu: “Tady se naučí zodpovědnosti, tady se naučí disciplíně. A když se naučí zodpovědnosti a disciplíně, to se rovná i chování ve škole, ve fotbale a naučí se spolu hrát. To je pro mě hlavní zásada, abych je dostal z ulice."

Alena Pataky (ANO), místostarostka MOb Moravská Ostrava a Přívoz: "Myslím si, že to je obrovská záslužná práce věnovat se volnočasovým aktivitám a sportu dětí, které pocházejí ze sociálně slabších rodin, nebo romské komunity a já si myslím, kterou podporuje i obvod.”

V Salesiánském středisku volného času Don Bosco může aktivně trávit volný čas každý, kdo přijde a vyplní si přihlášku.

---

Zprávy krátké, 30. 1. 2022 16.00 - 2
Strážníci ve Frýdku-Místku zmařili krádež katalyzátoru z vozu, který stál zaparkovaný na stání pro hendikepované. Šlo o dva Poláky, jeden z nich už byl dříve za krádeže katalyzátorů odsouzen. Odhalil je operátor kamerového systému. Jednoho z mužů po honičce dopadli v nedaleké ubytovně. Druhého pachatele zadrželi na křižovatce ulic Frýdlantská a Komenského.

Moravskoslezský kraj má nového držitele titulu MISTR TRADIČNÍ RUKODĚLNÉ VÝROBY. Získala ho Lenka Koždoňová z Košařisk, která z ovčí vlny vyrábí tradiční gorolské krojové součástky.

---

Na oběti Sedmidenní války vzpomínají Češi a Poláci společně

Na konec ledna připadá 104. výročí Sedmidenní války o Těšínsko. V roce 1919 se rozhodovalo o tom, komu bude území mezi Jablunkovem a Bohumínem patřit. Státní hranice nakonec proťala Těšín a rozdělila ho na dvě města.

O hranici mezi Československem a Polskem se vyjednávalo už ke konci I. světové války.

Tomáš Rusek, místopředseda jednoty Československé obce legionářské Ostrava 1: “Konflikt o toto území vznikl, jelikož bylo velice bohaté na průmysl a doly. A tak po konci Velké války se státy nedokázaly dohodnout a skončilo to krátkým, ale krvavým konfliktem.”

Československé jednotky v průběhu 7 dnů osvobodily celé území od Bohumína po Jablunkovsko. Polská armáda musela ustoupit až za řeku Vislu. Československá strana ve válce přišla o zhruba 50 vojáků, polská přibližně o 100.

Martin Lokaj, předseda jednoty Československé obce legionářské Ostrava 1: “Ty okolnosti toho konfliktu jsou dávno zaváté časem a ti padlí si zaslouží naši společnou vzpomínku.”

Na památník v Orlové by se měl už letos vrátit monument se slezskou orlicí, který byl kdysi zničen.

Tomáš Rusek, místopředseda jednoty Československé obce legionářské Ostrava 1: “Tato orlice byla odstraněna v roce 1938 během polského záboru, nicméně v současné době už sochaři pracují na tom, aby v letošním roce jsme mohli repliku této třímetrové monumentální orlice odhalit a tímto pomník zkompletovat.”

Na závěr pietního aktu byli oceněni členové Československé obce legionářské.

---

Nové ledové sochy v Malé Morávce

Zimní počasí po dlouhé době opět odpovídá ročnímu období. Dosvědčují to i nové ledové sochy, které po Pustevnách zdobí také Malou Morávku v Jeseníkách. Na různých místech sjezdovky na Kopřivné je vyrobili sochaři z Beskyd a jsou ozdobou především nasvícením při večerním lyžování.

Na výrobu ledových soch bylo zapotřebí úctyhodného množství materiálu.

Libor Petrů, vedoucí provozu: „Dělali to kluci z Beskyd, sochaři, dělali je zhruba celý týden, od minulého týdne, byla to celkem náročná práce, protože část soch je z ledu a část ze sněhu. Dneska za mnou vidíte, je dokončený obrovský slon, vypadá to nádherně. Zhruba je to z 540 kusů ledových kostek, ta práce byla nesmírně náročná, protože každá kostka se musela ručně opracovat, skládat a prolívat vodou tak, aby držely pohromadě."

Sochy jsou tématicky laděné. Jejich specialitou je to, že nejsou jen na jednom místě.

Libor Petrů, vedoucí provozu: „Jsou vlastně rozmístěné po celém areálu,včetně výstupu lanovky, u Panorama baru, u hotelu a tady dole na dojezdu. Ty sochy, jsou, představují vlastně ZOO, jsou to zvířata, která všechny děti znají.“

Hned po otevření se sochy staly centrem zájmu návštěvníků a nejkrásnější jsou po nasvícení při večerním lyžování. Nenavštěvují je jen lyžaři, ale také pěší turisté.

Anketa, návštěvníci areálu: „Jsou nádherné, úplně super. Klobouk dolů, kdo to dělá. My jsme šli po lanovce pěšky do kopečka pěkně. Zpátky půjdeme taky pěšky. To půjdeme asi tudy no okolo.“

„Jo, tady ta je hodně pěkná a je tady pěkně.“

„Líbí se nám, každý rok sem přijíždíme, z Polska, z Prudniku.“

„Supr, paráda. Je tady krásně.“

„Moc se mi ty sochy líbí.“

Ledové sochy bude možno navštěvovat po celou sezónu. Jejich výstavu ukončí až jarní počasí, které je rozpustí.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
30. ledna 2023, 16:00

V MS kraji ve volbách získal více hlasů Andrej Babiš

Moravskoslezský kraj je jedním ze tří regionů v zemi, kde získal ve volbách více hlasů, než zvolený prezident Petr Pavel, kandidát hnutí ANO Andrej Babiš. Ve srovnání se zbytkem země byla v našem kraji i nižší volební účast.

Petr Pavel vyhrál ve dvanácti krajích. Andrej Babiš si připsal vítězství v Ústeckém a Karlovarském a právě v Moravskoslezském kraji. V našem regionu získal Petr Pavel přes 296 000 a Andrej Babiš téměř 334 800 hlasů.

Lukáš Vomlela, politolog Slezská univerzita: "V regionech, kde zvítězil Andrej Babiš je problémem velký odliv populace a také změna struktury obyvatel." 

V rámci okresů bral Petr Pavel vítězství na Frýdecko-Místecku a Novojičínsku. Andrej Babiš měl ale nejvíce hlasů v Ostravě, Karviné, Opavě a Bruntálu.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Je zajímavé, že ty oblasti, které dávaly nejvíce hlasů A. Babišovi jsou ty, které jsou sociálně slabé, tzn. Bruntálsko, Karvinsko. Ostatní byly těsně kolem 50 procent nahoru dolů a oblasti, které jsou ekonomicky úspěšné, jako je Frýdeckomístecko a Novojičínsko,  volily Petra Pavla."

Zvolit si prezidenta v našem regionu přišly dvě třetiny voličů, což je v rámci celé země třetí nejnižší číslo ze všech krajů.

Lukáš Vomlela, politolog Slezská univerzita: "Zejména generálu Petru Pavlovi se podařilo mobilizovat voliče. I ta návštěva MS kraje, Ostravy byla poměrně úspěšná." 

Překvapivý může být výsledek na Frýdeckomístecku, kde se zřejmě Andrej Babiš připravil o voliče vyjádřením, že by nepomohl Polsku v případě války. V pohraničí žije totiž silná polská menšina. 

---

Proměna starého autobusového stanoviště je připravena

Frýdek-Místek už má k dispozici studii k úpravě zastřešení starého autobusového stanoviště. Výrazně se zkrátí, zbytek se opraví a přidají se nové moderní prvky. Stanoviště je nyní ve špatném stavu a ze dvou třetin nevyužívané. Jeho kompletní oprava by navíc byla velmi nákladná.

Zastřešení na bývalém autobusovém nádraží ve Frýdku-Místku už je v nevyhovujícím stavu. A tak se řešily možnosti, co s ním.

Lucie Šidlová, hlavní architektka Frýdku-Místku: "Zadali jsme vytvoření architektonické studie architektu Liškovi a ten nad tím stávajícím zastřešením přemýšlel v tom smyslu, že se část odstraní a zůstane pouze nutná délka pro nynější potřebnost."

Část původní konstrukce se tak opraví a využije. Zastřešení by mělo zůstat zhruba pro dva autobusy.

Lucie Šidlová, hlavní architektka Frýdku-Místku: "Rozměry zastřešení té zastávky zůstávají stejné, co se týká šířky zakrytí. Určitě se bude dát pořád nastoupit suchou nohou do autobusu. Zkrátí se pouze délka. A ještě ta zastávka bude doplněna o nějaké zástěny, aby tam nefoukalo nebo lidé nebyli na dešti, na sněhu."

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme teď v konečné fázi, kdy už jednáme s technickými službami, které by to měly revitalizovat. Plán jste viděli, společně s hlavní architektkou jsme dospěli do konečné podoby."

Lucie Šidlová, hlavní architektka Frýdku-Místku: "Bude v současných barvách, v antracitové, uvažuje se o tom, že by se doplnila fotovoltaickými panely a byla pěkně nasvětlená. Odstraní se stávající lavičky a ty se nahradí nějakými moderními prvky. A samozřejmě ještě informační tabulí o odjezdech autobusů."

Oprava původního zastřešení byla odhadnuta na částku kolem čtyř milionů korun. Plánované úpravy mají být o více než polovinu levnější.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme přemýšleli, jestli je to skutečně nutno v takovém rozsahu tam mít tak velkou zastávku. A chtěli jsme to také s ohledem na finance pořešit nějak úsporně. Už není potřeba tak velká, protože tam nezajíždí tolik autobusů. Je to městská zastávka, která do budoucna nevíme, jestli tam zůstane, s ohledem na úpravy na Hlavní třídě, tak jak plánujeme do budoucna po dokončení obchvatu. Takže zatím je toto řešení, které by mělo být pro všechny přijatelné."

Práce by měly začít v průběhu letošního roku. Město chce postupně pracovat na opravách všech zanedbaných míst a zastávek.

---

Zprávy krátké, 30. 1. 2022 16.00 - 1
Správa železnic od 1. února spustí na železničním přejezdu ve Vendryni u Třince provoz automatizovaného systému na zaznamenávání a vyhodnocování přestupků.
Dušan Gavenda, mluvčí SŽ: “Zařízení vloni úspěšně obstálo ve zkušebním provozu a jeho ostré nasazení v lednu schválila Policie ČR i Ministerstvo dopravy. Automatický kamerový systém začne postupně dohlížet na disciplinovanost řidičů i na dalších přejezdech.”
---


SSVČ Don Bosco pomáhá dětem z vyloučených lokalit

Salesiánské středisko volného času Don Bosco v Moravské Ostravě dává šanci dětem z ulice, dětských domovů a různých ústavu. Učí je nejen disciplíně, ale také vzájemné spolupráci a respektu. Různými kroužky je motivuje i k lepším výsledkům ve škole.

Salesiánské středisko volného času Don Bosco u kostela svatého Josefa v ulici Vítkovická v Moravské Ostravě navštíví až 180 dětí denně. Jeho posláním je výchova a vzdělávání převážně romských dětí a mládeže z Ostravy a připravit je na život ve společnosti.

Václav Lipinský, ředitel SSVČ Don Bosco: “Děti mají možnost navštívit fotbal, florbal. stolní tenis, pohybové hry. To jsou ty sportovní kroužky a samozřejmě také pro děvčata nabízíme výtvarné kroužky, pohybové, taneční."

Úspěšní jsou zejména malí fotbalisté, kteří jsou několikanásobní mistři ČR.

Rudolf Pavlíček, hlavní trenér fotbalu: “Tady se naučí zodpovědnosti, tady se naučí disciplíně. A když se naučí zodpovědnosti a disciplíně, to se rovná i chování ve škole, ve fotbale a naučí se spolu hrát. To je pro mě hlavní zásada, abych je dostal z ulice."

Alena Pataky (ANO), místostarostka MOb Moravská Ostrava a Přívoz: "Myslím si, že to je obrovská záslužná práce věnovat se volnočasovým aktivitám a sportu dětí, které pocházejí ze sociálně slabších rodin, nebo romské komunity a já si myslím, kterou podporuje i obvod.”

V Salesiánském středisku volného času Don Bosco může aktivně trávit volný čas každý, kdo přijde a vyplní si přihlášku.

---

Zprávy krátké, 30. 1. 2022 16.00 - 2
Strážníci ve Frýdku-Místku zmařili krádež katalyzátoru z vozu, který stál zaparkovaný na stání pro hendikepované. Šlo o dva Poláky, jeden z nich už byl dříve za krádeže katalyzátorů odsouzen. Odhalil je operátor kamerového systému. Jednoho z mužů po honičce dopadli v nedaleké ubytovně. Druhého pachatele zadrželi na křižovatce ulic Frýdlantská a Komenského.

Moravskoslezský kraj má nového držitele titulu MISTR TRADIČNÍ RUKODĚLNÉ VÝROBY. Získala ho Lenka Koždoňová z Košařisk, která z ovčí vlny vyrábí tradiční gorolské krojové součástky.

---

Na oběti Sedmidenní války vzpomínají Češi a Poláci společně

Na konec ledna připadá 104. výročí Sedmidenní války o Těšínsko. V roce 1919 se rozhodovalo o tom, komu bude území mezi Jablunkovem a Bohumínem patřit. Státní hranice nakonec proťala Těšín a rozdělila ho na dvě města.

O hranici mezi Československem a Polskem se vyjednávalo už ke konci I. světové války.

Tomáš Rusek, místopředseda jednoty Československé obce legionářské Ostrava 1: “Konflikt o toto území vznikl, jelikož bylo velice bohaté na průmysl a doly. A tak po konci Velké války se státy nedokázaly dohodnout a skončilo to krátkým, ale krvavým konfliktem.”

Československé jednotky v průběhu 7 dnů osvobodily celé území od Bohumína po Jablunkovsko. Polská armáda musela ustoupit až za řeku Vislu. Československá strana ve válce přišla o zhruba 50 vojáků, polská přibližně o 100.

Martin Lokaj, předseda jednoty Československé obce legionářské Ostrava 1: “Ty okolnosti toho konfliktu jsou dávno zaváté časem a ti padlí si zaslouží naši společnou vzpomínku.”

Na památník v Orlové by se měl už letos vrátit monument se slezskou orlicí, který byl kdysi zničen.

Tomáš Rusek, místopředseda jednoty Československé obce legionářské Ostrava 1: “Tato orlice byla odstraněna v roce 1938 během polského záboru, nicméně v současné době už sochaři pracují na tom, aby v letošním roce jsme mohli repliku této třímetrové monumentální orlice odhalit a tímto pomník zkompletovat.”

Na závěr pietního aktu byli oceněni členové Československé obce legionářské.

---

Nové ledové sochy v Malé Morávce

Zimní počasí po dlouhé době opět odpovídá ročnímu období. Dosvědčují to i nové ledové sochy, které po Pustevnách zdobí také Malou Morávku v Jeseníkách. Na různých místech sjezdovky na Kopřivné je vyrobili sochaři z Beskyd a jsou ozdobou především nasvícením při večerním lyžování.

Na výrobu ledových soch bylo zapotřebí úctyhodného množství materiálu.

Libor Petrů, vedoucí provozu: „Dělali to kluci z Beskyd, sochaři, dělali je zhruba celý týden, od minulého týdne, byla to celkem náročná práce, protože část soch je z ledu a část ze sněhu. Dneska za mnou vidíte, je dokončený obrovský slon, vypadá to nádherně. Zhruba je to z 540 kusů ledových kostek, ta práce byla nesmírně náročná, protože každá kostka se musela ručně opracovat, skládat a prolívat vodou tak, aby držely pohromadě."

Sochy jsou tématicky laděné. Jejich specialitou je to, že nejsou jen na jednom místě.

Libor Petrů, vedoucí provozu: „Jsou vlastně rozmístěné po celém areálu,včetně výstupu lanovky, u Panorama baru, u hotelu a tady dole na dojezdu. Ty sochy, jsou, představují vlastně ZOO, jsou to zvířata, která všechny děti znají.“

Hned po otevření se sochy staly centrem zájmu návštěvníků a nejkrásnější jsou po nasvícení při večerním lyžování. Nenavštěvují je jen lyžaři, ale také pěší turisté.

Anketa, návštěvníci areálu: „Jsou nádherné, úplně super. Klobouk dolů, kdo to dělá. My jsme šli po lanovce pěšky do kopečka pěkně. Zpátky půjdeme taky pěšky. To půjdeme asi tudy no okolo.“

„Jo, tady ta je hodně pěkná a je tady pěkně.“

„Líbí se nám, každý rok sem přijíždíme, z Polska, z Prudniku.“

„Supr, paráda. Je tady krásně.“

„Moc se mi ty sochy líbí.“

Ledové sochy bude možno navštěvovat po celou sezónu. Jejich výstavu ukončí až jarní počasí, které je rozpustí.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-30-01-2023-16-00