Zastupitelé jednali o koupi Bredy
Opavané se možná zbaví zoufalého pohledu na chátrající obchodní dům Breda. Tento architektonický skvost je od r. 2013 zavřený. Nyní je na prodej. Správce konkurzní podstaty za něj chce 40 mil. korun. Město jeho koupi zvažuje. Ovšem kvůli vysoké ceně i nákladům na opravu váhá.
Opavští zastupitelé rozhodovali o koupi obchodního domu Breda, který je kulturní památkou, už v roce 2018. Budovu nabídl městu správce konkurzní podstaty. Firma, která ji vlastní, je totiž v likvidaci. Město ale nabídku za 55 mil. korun odmítlo. Zastupitelé neodhlasovali nákup ani nyní. A své rozhodnutí odročili.
Marek Veselý (ODS), zastupitel města Opavy: „Na příštím zastupitelstvu budeme probírat závěrečný účet, tzn. Jestli vůbec máme prostředky k nákupu.
Tentokrát správce konkurzní podstaty snížil cenu na 39,5 milionu korun. Podle některých zastupitelům jde pořád o vysokou sumu za 8 let zavařený obchodní dům, který devastuje spodní voda i zub času.
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: Tady to bylo o tom, že musíme dát signál, že město chce. Že to musí dostat do svého majetku a že bychom si deklarovali jednotlivé prvky, které by se tam mohly naskládat.“
Pokud se město k odkupu rozhodne, bude muset počítat s dalšími stamilionovými investicemi. V budově s pěti nadzemními a dvěma podzemními podlažími plánuje např. tržnici, společenský sál, muzeum afrického umění s odkazem na opavskou rodačku spisovatelku Joy Adamsonovou nebo kanceláře.
obyvatelka Opavy: „Byla bych ráda, kdyby obchodní dům zase ožil a začal fungovat.“
Jestliže bude tato ikonická stavba v majetku města, může projekt obnovy podpořit také stát. Při své loňské návštěvě v Opavě to přislíbil ministr kultury Lubomír Zaorálek.
---
V Havířově během března už třikrát přepadli večerku
Už potřetí v tomto měsíci došlo k přepadení večerek v Havířově. Do jedné z prodejen přišel pachatel dokonce dvakrát. Policie nyní zveřejnila záběry z kamer a žádá veřejnost o pomoc. Přepadené prodavačky utrpěly velký psychický šok.
Dokud nechytí pachatelé, budeme mít stále strach. To říkají nyní prodavačky ve večerkách v Havířově. A není divu. Během března došlo už potřetí k přepadení.
První na začátku března byla přepadena večerka na Národní třídě. Stalo se to 5. března.
anketa, prodavačka: "Přepadl v červených montérkách paní vedoucí. Byla z toho samozřejmě v šoku. Chtěl peníze a vyhrožoval, že má u sebe i zbraň. Tu nakonec nevytáhl.”
Tuto večerku na Dlouhé třídě během března přepadli už dvakrát. Prodavačka si nese velké psychické následky.
Zlatuše Viačková, mluvčí PČR Karviná: "Na začátku března po páté hodině odpoledne vstoupil do večerky zatím neznámý muž. Pod pohrůžkou násilí se dožadoval vydání peněz. Nakonec z prodejny odešel z několika tisíci a krabičkami cigaret. Stejný scénář, v téže prodejně, byl zopakován o několik dní později. Znovu neznámá osoba ohrožovala obsluhu. Zřejmě jiný neznámý pachatel po vstoupení do večerky se pod pohrůžkou násilí také dožadoval vydání peněz. S sebou si z večerky odnesl pár tisíc korun.”
V případě, že někdo pozná muže z loupežného přepadení měl by neprodleně kontaktovat linku 158.
---
Zápisy do prvních tříd budou v Ostravě on-line
Od 1. dubna začínají zápisy do prvních tříd. Kvůli epidemické situaci ale budou stejně jako v loňském roce on-line, tedy děti nebudou muset s rodiči do škol, ale žádosti budou přijímány hlavně elektronicky. Další možností je pošta nebo osobní doručení žádosti přímo do školy.
V souladu se školským zákonem budou od 1. do 30. dubna probíhat v Ostravě zápisy dětí do prvních tříd základních škol. Vše bude ale pouze na rodičích, protože žádosti budou podávány elektronicky prostřednictvím mailu nebo datové schránky. Je ale také možné poslat formuláře poštou nebo donést do školy osobně.
Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: „Kvůli aktuální epidemické situaci bohužel nebude možné uspořádat klasické zápisy s návštěvou budoucích prvňáčků přímo v budově vybrané školy. Povinnost přihlásit dítě starší šesti let k povinné školní docházce, případně se zdůvodněním lékaře požádat o odklad, se ovšem nemění, jen žádosti o zápis dítěte do školy budou rodiče podávat vesměs elektronicky. Mnohé naše školy hledají různé, bezpečné možnosti, jak i letos dětem a rodičům zápis zpříjemnit. Všichni přitom věříme, že se epidemická situace do podzimu zlepší a v době nástupu už děti budou moci vyrazit do škol osobně, aby si užily nejen učení, ale i kontakt se svými vrstevníky.“
Například na Základní školu Ostrčilova chodí asi 700 žáků. Je ale výjimečná tím, že má i bilingvní výuku, což je samozřejmě náročnější. Proto tyto děti musejí absolvovat motivační online rozhovor. Pro všechny děti pak ještě chystají osobní setkání na červen.
Lenka Lednická, ředitelka ZŠ Ostrčilova: „Osobní přítomnost rodičů i dětí při zápisu nám samozřejmě bude chybět, protože například nebudeme mít příležitost podchytit znaky školní nezralosti, logopedické vady. Proto zvažujeme, že pokud to situace dovolí, vynahradíme ten úvodní osobní kontakt učitelů s dětmi a rodiči ještě v červnu."
Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Zápisy k povinné školní docházce se v Ostravě týkají 3 149 dětí s trvalým pobytem na území města, narozených od 1. září 2014 do 31. srpna 2015."
K žádostem o přijetí k povinné školní docházce se přikládá kopie rodného listu dítěte. Zákonní zástupci dítěte, které dosáhlo šesti let a ještě není způsobilé pro školní docházku, musí požádat o její odklad a potvrzení odborníka.
---
V replice kostela v Gutech se už pracuje na interiéru
V Gutech na Třinecku už zase stojí dřevěný kostel. Ten původní lehl v srpnu 2017 popelem po úmyslném zapálení. Replika kostela přijde na zhruba 27 milionů korun, které pokryje pojistka a výtěžek sbírky.
Práce na stavbě kostela se po roce přesunuly především dovnitř. Řemeslníci pracují na vnitřním vybavení a detailech interiéru.
Václav Kotásek, vedoucí stavebního oddělení Biskupství ostravsko-opavského: “Je tam samozřejmě spoustu práce. Jednak tesaři dokončují nějaké drobnosti. Chybí osadit dveře, samozřejmě dokompletovat elektro, dokompletovat zabezpečovací systém. Je sice osazen nový oltář, ale bude ještě osazovat svatostánek.”
Antonín Papšík, majitel tesařské firmy: “Nastoupili dneska malíři, kteří budou malovat interiér a následující řemesla, jako elektrika se provádí, kamenné dlažby máme hotové a pokračujeme dál ještě s venkovními úpravami.”
Kostel by měl být slavnostně otevřen počátkem května. Ještě v dubnu budou přivezeny čtyři zvony z polské zvonařské dílny.
Antonín Papšík, majitel tesařské firmy: “Ve finále ještě koncem dubna nás čeká namontovat kovaný kříž na věž a makovice.”
Václav Kotásek, vedoucí stavebního oddělení Biskupství ostravsko-opavského: Zvony budou čtyři, byly vyrobeny v Polsku, v dílně Felczynských na východě Polska. Myslím, že můžu připomenout, že na ty zvony podstatnou částkou přispělo město Ostrava.
Velká pozornost se samozřejmě upíná k ochraně dřevěné repliky kostela před požárem. Nad kostelem byla vybudována nádrž o objemu 23 kubíků vody. Kostel je napojen na profesionální hasiče, přičemž systém bude vyhodnocovat nadměrnou teplotu uvnitř i vně kostela.
---
Nejlepší učitelé Ostravy-Jihu získali ocenění
V Ostravě-Jihu ocenili učitele základních a mateřských škol. A to u příležitosti narození učitele národa Jana Amose Komenského. Ocenění probíhalo v komorním duchu v Obřadní síni radnice.
Radnice Ostravy-Jihu každý rok na Den učitelů oceňuje nejlepší pedagogy. Tuto tradici nepřerušila ani dnešní covidová doba. Pamětní list, kytici a finanční odměnu si tak převzalo 10 pedagogů. 5 z nich v kategorii výrazná pedagogická osobnost a dalších 5 za dlouholetou pedagogickou a tvůrčí činnost.
Dagmar Hrabovská, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Po roce distanční výuky můžeme říct, že všichni pedagogové se museli na toto zaměřit a samozřejmě těch tvůrčích nápadů muselo být velmi hodně.”
Vzhledem k vládním opatřením se učitelé v Obřadní síni radnice střídali, aby se nepotkávali. Doprovod jim dělali pouze ředitelé škol a školek, kteří je navrhli.
Marcela Labaničová, učitelka, MŠ Dvorského: “Jsem nadšená, Mám 40 let za sebou té pedagogické práce, takže jsem ráda, že jsem to všechno zvládla a že jsem i oceněná.”
Šárka Augustová,učitelka, ZŠ Košaře: “Mám obrovskou radost, Co mi to přináší? Životní uspokojení, vnitřní náboj. Děti jsou úžasným nábojem pro dobrou náladu.”
Další dva ředitelé si vysloužili poděkování za jejich přínosné aktivity, a to u příležitosti odchodu do důchodu a za zabezpečení chodu krizové školky a školy. Velký dík ale patří všem učitelům.
---