Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Česko-polská hranice už je konečně zase volná
  • Léky z Rumunska vozili jako štukovou omítku. Toxi tým na Frýdecko-Místecku rozprášil další drogový gang
  • Od července začnou platit výlukové jízdní řády
  • Vydání nové knihy S. Filipa může podpořit veřejnost
  • NJ street provázely obavy z deště a rekordní účast

Česko-polská hranice už je konečně zase volná

Na česko-polskou hranici se opět vrátil svobodný život bez kontrol. Policisté ukončili kontroly a zrušili svá stanoviště. Čilý přeshraniční ruch se vrátil také do těšínského dvojměstí.

Mezi Těšíny se už lidé nemusejí zdravit přes řeku. Lidé začali přes hranici přecházet v úterý už v brzkých ranních hodinách.

anketa: “Už jsem tady byl včera se podívat. Minulý týden taky. V televizi vždycky něco poví a pak to zruší. Dneska ráno hlásili, že je to odemknuté.

Češi se po dlouhé době zase mohli na polské straně podívat do těšínských uliček. Další si zašli nakoupit a oboustranně se mohou bez komplikací setkávat s příbuznými a přáteli.

anketa: “Jsem se přišel podívat, jestli už je to fakt otevřené. Bylo nám už teskno po polské straně. Je dobře, že to je už otevřené. Příbuzné, na nákup, všechno. Já jsem tady rodák, jsem se narodil v Těšíně.

anketa: “Já si jdu pro koláčky do polského Těšína. Do pekárny Bethlem. Konečně, konečně, to víte, že jsme ráda.”

Policisté už svou misi na hranicích ukončili.

Pavla Jiroušková, mluvčí Policie ČR: “Policisté v Moravskoslezském kraji prováděli kontroly na hranicích se Slovenskem a Polskem od poloviny března, a to v rámci nouzového stavu a následně nařízení ministerstva zdravotnictví. Intenzivní kontroly na polské hranici byly prováděny až do pondělní půlnoci.”

Těšíňané doufají, že hranice se už nikdy zavírat nebudou.

---

Léky z Rumunska vozili jako štukovou omítku. Toxi tým na Frýdecko-Místecku rozprášil další drogový gang

Policisté TOXI týmu rozprášili na Frýdecko-Místecku šestičlenný gang, který ve velkém vyráběl a prodával pervitin. Léky na výrobu drogy dováželi z Rumunska sofistikovaným způsobem.

Pět mužů a jedna žena tvořili organizovaný gang. V Rumunsku nakupovali léky, ty pak rozdrtili na prach a nadrcenou hmotu vozili v kýblech jako štukovou omítku. Každý měsíc tak přivezli až desítky kilogramů.

Jakub Mohyla, velitel TOXI týmu Ostrava: "Hlavní pachatel byl 39 letý muž, který poté úkoloval další lidi ve skupině, byli to jak pomocníci při samotné výrobě, tak potom i kurýři a dopravci, kteří ty prekurzory z Balkánu dováželi." 

Zátah v rámci akce MIDAS považují kriminalisté za jeden z největších v poslední době, pracovali na něm devět měsíců. Prodejem drogy mohl gang získat až 10 milionů korun.

Radim Witta, kriminalista: "Všech šest osob bylo obviněno z trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy a jako členům organizované skupiny, kteří se dopouštěli této trestné činnosti ve velkém rozsahu jim hrozí trest v délce odnětí svobody od 10 do 18 let."

Při domovních prohlídkách byly zabaveny peníze, luxusní automobily, elektrokolo, ale také třeba stavební minibagr. Loni kriminalisté odhalili 40 varen pervitinu a stíhali 434 lidí. Letos jen za červen se podařilo vypátrat 5 varen.

---

Od července začnou platit výlukové jízdní řády

Lidé, kteří cestují ve Frýdku-Místku městskou hromadnou dopravou se budou muset obrnit pořádnou dávkou trpělivosti. Od července totiž začnou platit kvůli opravám sjezdů a nájezdů na estakádu výlukové jízdní řády. Změny se dotknou patnácti linek a některé autobusy dokonce vůbec nebudou zajíždět na nové autobusové nádraží. Výluka může trvat až dva roky.

Doba dalších dopravních uzavírek je opět tady. Cestující hromadnou dopravou ve Frýdku-Místku se tak budou muset připravit na výlukové jízdní řády, které začnou platit ve středu.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ředitelství silnic a dálnic bude opravovat sjezdy a nájezdy z estakády směrem k okresnímu soudu a zároveň z toho důvodu, že se opravuje Lískovecká ulice a dochází ke zpoždění. Takže výlukové jízdní řády na tuto situaci reagují a dochází ke zrušení některých linek."

Výluka se týká patnácti spojů, ty budou mít upravené jízdní řády a některé z nich nebudou například zajíždět na nové autobusové nádraží.

Anketa: 1) "I takhle se sem dostávalo velice špatně. Navíc tady je kardiologie, takže se tam jezdí k lékaři na vyšetření. Z Revoluční jsem sem jela autobusem přes půl hodiny. Je to hrozné ty křižovatky a nejhorší tady u toho přejezdu, tam by měl stát asi nějaký policista a regulovat dopravu." 2.) "Ta doprava po městě není úplně jednoduchá, když nejezdí autobusy." 3.) "Já nejsem přímo zdejší z Frýdku, sem tam tady přijedu, tak se zeptám, když nejezdím tak často."

 V první fázi nebudou moci řidiči sjet z Hlavní třídy ve směru na Frýdek k okresnímu soudu a k autobusovému nádraží.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Budou muset pokračovat dál na Rubikovu křižovatku, tady odbočí doprava po ulici TGM na malý kruháč a potom do prostoru vlakového nádraží nebo do nového autobusového stanoviště přes železniční přejezdy a úplně stejně naopak."

Do výlukových jízdních řádů se promítla kromě uzavření ramp také oprava ulice Lískovecká, kterou provádí Moravskoslezský kraj. Navíc zhruba do 20. července budou zrušeny autobusové zastávky na Třídě T. G. Masaryka, kvůli čekání na vytvrdnutí nového betonu na opravených zastávkách. Největší změny tak čekají hlavně linku číslo 5.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Od středy budeme mít k dispozici na turistických informačních centrech výlukové jízdní řády, jestliže někoho zajímá číslo 1 nebo číslo 5, může si tam zajít nebo podívat se na internet, protože ten výlukový jízdní řád se dotýká do velké míry našich autobusů. Je prakticky jen pár autobusů, kterých se to nebude týkat."

Podrobné informace najdou lidé na internetových stránkách dopravce, také v internetových vyhledávačích a budou popsány i na autobusových zastávkách.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Na těch zastávkách, aby bylo patrné, že jsou ty řády výlukové, tak budou vytištěny na růžovém papíře. Abychom věděli, že tato linka je nějakým způsobem pozměněna a musíme si zvykat na to jak jezdila jinak mimo prázdniny a jak bude jezdit v tom výlukovém jízdním řádu."

Výlukové jízdní řády se kvůli omezením budou v čase vyvíjet a měnit. Zhruba měsíc je budou moci navíc připomínkovat i cestující.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ta oprava má trvat zhruba 7 měsíců se zimní přestávkou a bude následovat potom oprava druhé poloviny nájezdů a sjezdů od haly Polárka, takže ty výlukové jízdní řády my počítáme s tím, že budou platit zhruba dva roky."

Řidiči i cestující městskou hromadnou dopravou by se tak měli obrnit notnou dávkou trpělivosti. Doprava ve městě nebude plynulá a bude náročnější na čas. Počítat by s tím tak měli hlavně cestující, kterým budou na jednotlivé spoje navazovat vlaky nebo příměstské autobusy.

---

Vydání nové knihy S. Filipa může podpořit veřejnost

Karvinský patriot, řezbář a spisovatel Stanislav Filip se rozhodl vydat další knížku. Po úspěšných Karvinských pověstech přichází na řadu jeho veršované “ Odpovědi s obrázky na všetečné otázky”. O tom jestli kniha vyjde, rozhodne kampaň na internetu, která právě běží.

Právě teď běží veřejná elektronická kampaň na stránkách pointa.cz, pokud bude úspěšná a v předprodeji se vybere dostatek financí, které pokryjí náklady na vydání, vyjde kniha jako regulérní didaktická pomůcka pro pedagogy, rodiče i zvídavé děti. Právě ony často kladou nevšední otázky.

Stanislav Filip, spisovatel, básník, řezbář: "Když vezmeme od těch nejjednodušších, proč je sníh bílý, proč vidíme jednu stranu měsíce až k odpovědím jak vzniká kulový blesk, proč máme slepé střevo, proč se kočky bojí okurek."

S veršovanými texty má Stanislav Filip bohaté zkušenosti, už před 18 lety psal veršované pohádky pro divadelní spolek Harlekýn. Už tenkrát měli úspěch. Rukopis veršovaných odpovědí na všetečné otázky se dostal do škol z Karvinska a Ostravska.

Jana Čechovská, učitelka ZŠ U Studny: "Já si ještě dnes živě vzpomínám na rok 2015,. kdy vyšly Karvinské pověsti. A protože mám ve třídě, konkrétně ve druhé třídě, velké čtenáře, rádi si čteme tak jsem to okamžitě přivítala a okamžitě jsem to uvedla do praxe, reakce dětí byla úžasná."

Momentálně běží 30 denní kampaň, která prověří zájem lidí. Vydání knihy karvinského patriota Stanislava Filipa podpoří i město Karviná.

Andrzej Bizoń, náměstek primátora: "My jsme si svolali metodický štáb, který knihu zhodnotil a zanalyzoval obsahovou a věcnou stránku a rozhodli jsme se, že tu knihu podpoříme."

Podpořit Stanislava Filipa může každý jednotlivec, škola nebo firma a to na stránce pointa.cz

---

NJ street provázely obavy z deště a rekordní účast

Novojičínské náměstí patřilo streetballu. Oblíbený sportovní turnaj se tu hraje více než 20 let. Letošní ročník provázely obavy z deštivého počasí a nakonec také rekordní účast týmů.

Chuť zahrát si městskou formu basketbalu dostalo v Novém Jičíně téměř 200 sportovních nadšenců. Pořadatele rekordní účast mile překvapila, naopak ještě několik hodin před zahájením turnaje, který se hraje na náměstí, jim vrásky na čele dělaly přívaly deště a bouřky s kroupami.

Pavel Kelar, prezident BC Nový Jičín, spoluorganizátor akce: “Příprava letošního ročníku byla docela složitá, obzvlášť s počasím. Ta bouřka, která se tady přehnala, nás donutila k tomu, že jsme nemohli připravit náměstí, lajnovat hřiště, všechno jsme přesunuli na dnešní ráno, přivstali jsme si, všechno jsme připravili. A je to super. Přišlo tady spousta dětí.”

Monika Vindišová, SVČ Fokus Nový Jičín, spoluorganizátor akce: “Dokonce se přihlásil rekordní počet týmů, máme tady 49 týmů z Nového Jičína, Ostravy, Frýdku-Místku a dalších okolních měst.”

Týmy mužů, žen a také dětských kategorií se na sedmi hřištích střídaly v rychlém tempu po 12 minutách hry.

účastnice turnaje: “Přijeli jsme z Bruntálu a chceme si zahrát dobrý street.”

účastník turnaje: “Podařilo se mi dát koš, ale i tak jsme, bohužel, prohráli.”

účastník turnaje: “Vyhráli jsme, takže dobré.”

Na centrální ploše bylo také vidět hráče novojičínského prvoligového áčka. Streetball pojali jako součást přípravy na novou sezonu.

Zdeněk Jakubu, BC Nový Jičín: “Je to spíše takové kamarádské, takže nehrotit to, hlavně ať jsme zdraví.”

Jan Kelar, BC Nový Jičín: “Jdeme s maximálním nasazením, ale je to samozřejmě taková tradice, přátelské utkání.”

Adam Choleva, BC Nový Jičín: “Hrajeme s velkou chutí, všichni jsme rádi že se tady sejdeme,”

David Hájek, trenér BC Nový Jičín: “Já budu jenom sledovat, ať se nikdo nezraní. Jinak ať si to dneska dělají po svém, myslím, že mě mají za celý rok plné zuby.”

Trenér a bývalý extraligový hráč David Hájek dále ještě poznamenal, že pohled na 200 sportujících lidí, zejména dětí, je pro budoucnost místního basketbal jen dobře.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry