Školáci dostali vysvědčení
Končí školní rok, který by se možná přesněji měl nazývat „online rok“. Žáci a studenti totiž většinu z 10 měsíců strávili kvůli pandemii koronaviru doma, u počítačů. Učitelé v Základní škole v Suchých Lazcích na Opavsku se to snažili v hodnocení na vysvědčení, stejně jako jejich kolegové v ostatních školách, zohlednit.
Skončil školní rok, který se tentokrát počítal ne na měsíce, ale na týdny. Kvůli pandemii koronaviru totiž byly školy zavřené, děti se pak do nich vracely postupně. A mnozí žáci strávili v lavicích doslova jen pár týdnů. A většinu učiva museli zvládnout doma, od počítače.
Martina Škrobánková, ředitelka, ZŠ Suché Lazce: „Uplynulý školní rok byl náročný, náročný jak pro děti, tak pro učitele, ale hlavně i pro rodiče.“
To, co školákům v době domácí koronavirové výuky chybělo, ovšem učení rozhodně nebylo.
žákyně ZŠ Suché Lazce: „Bylo to pro mne smutné, protože jsem si to letos s kamarády moc neužila.“
Poslední školní den se pět desítek žáků z malotřídky v Suchých Lazcích sešlo nejprve na zahradě, aby uzavřeli tento podivný školní rok. Společně se loučili s žáky 5. tříd, kteří se v září rozprchnou na jiné školy.
žákyně 5. třídy, ZŠ Suché Lazce: „Tady mne to bavilo, protože tady mám hodně kamarádů. .Ale do nové školy se těším.“
Pak se žáci vrátili do svých tříd a začalo rozdávání vysvědčení. Ve zdejší první třídě se všichni školáci mohli pyšnit samými jedničkami. Ale i ti, kteří schytali nějakou tu horší známku, přesně věděli, na čem budou muset zapracovat. Učitelé žáci i doufají, že se v příštím školním roce uvidí častěji tváří v tvář, a ne jen přes obrazovku počítače.
---
MS kraj ocenil dvě desítky pedagogů
Moravskoslezský kraj ocenil dvacet pedagogů, kteří svou prací a metodami mohou být příkladem i těm ostatním. Poděkování je už tradiční akcí u příležitosti Dne učitelů, ale letos musela být kvůli pandemii posunuta právě až na konec školního roku.
Jistě budete souhlasit, že práce učitelů patří k těm vůbec nejnáročnějším a v uplynulé roce byla navíc ještě komplikovaná distanční výukou. Moravskoslezský kraj proto každoročně už 20 let vybírá ty nejlepší pedagogy, aby jim poděkoval a ocenil je za jejich práci.
Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Každý pedagog svým způsobem formuje a ovlivňuje děti, se kterými tráví čas. Učitelé jsou tedy důležití nejen kvůli samotnému vzdělávání, ale mají často nemalý vliv na to, jakou životní cestou se někteří jejich žáci v dospělosti dají. Je to velká zodpovědnost. Proto jsem rád, že je v našem regionu řada těch, kteří ke své práci přistupují srdcem a s ochotou dělat něco navíc, než jen přednášet před tabulí a zadávat testy.“
Pracovní skupina letos vybírala z 69 pedagogů, které nominovali ředitelé a zaměstnanci škol a školských zařízení, zastupitelé ale i školní inspektoři.
Stanislav Folwarczny, náměstek hejtmana MS kraje: „Pedagogové byli ocenění za svůj přístup i nasazení. Mnozí z nich se kromě učení věnují i odborné, publikační nebo metodické činnosti. Zpracovávají nejrůznější projekty nebo se díky nim školy zapojují do mezinárodních programů. Při samotné výuce pak využívají projektové vyučování, někteří se skvěle věnují žákům se speciálními vzdělávacími potřebami nebo efektivně pracují s žáky výjimečně talentovanými. Během výuky také někteří experimentálně ověřují různé vzdělávací a výchovné postupy a metody."
Ocenění se udělovala ve dvou kategoriích. Za dlouhodobou pedagogickou činnost a také se vybíraly výrazné osobnosti. Mezi nimi je například Jakub Kupčík z umělecké školy Eduarda Marhuly.
Jakub Kupčík, oceněný pedagog: "Už 20 let infikuji děti láskou k bicím nástrojům. Vždycky mě moc těšily jejich úspěchy na soutěžích."
V Moravskoslezském kraji pracuje zhruba 22 tisíc pedagogů. Oceněných bylo v letošním roce celkem 20.
---
Na ženu s malým dítětem v Havířově spadla v ložnici část omítky, podle vlastníka domu může jít o skrytou vadu
Zřejmě kvůli špatnému technologickému postupu před mnoha lety spadla část omítky v panelovém domě na ženu s malým dítětem. Naštěstí nedošlo k tragédii a miminko je v pořádku. Vlastník chce zajistit, aby se situace už nemohla v žádném domě opakovat.
Velký šok zažila mladá maminka v Havířově. Společně se svým tříměsíčním dítětem byla v ložnici v posteli, když v tom najednou spadla velká část omítky ze stropu.
maminka: "Po chvilce jsem slyšela nějaké praskání, tak jsem myslela, že něco ve skříni, skříň nic, tak jsem se podívala nahoru a než jsem stačila zareagovat, strop byl na nás. Malou to přišpendlilo k posteli, zavalilo jí to celou. Hlavu, tělo a na mě to také spadlo. Nedokážu si představit, že by ležela na zádech, tak by jí to spadlo do části obličeje, očí, nevím, co by se mohlo stát.”
Žena běžela k sousedovi a zavolali sanitku. I s dítětem pak strávili několik dnů v nemocnici. Maminka i s dítětem nemá odvahu pobývat v bytě a nyní žije u rodičů. Celou záležitost se rozhodla řešit soudně. Vážnost situace si uvědomuje i vlastník domu.
Kateřina Piechowicz, mluvčí společnosti Heimstaden: "Celé situace je nám nesmírně líto. Jsme rádi, že je klientka i miminko v pořádku. Bohužel zatím nemáme všechny informace o příčinách, ale intenzivně na tom pracujeme. Zdá se, že pád omítky způsobil nevhodný technologický postup před desítkami let, což se projevilo právě skrytou vadou. Uděláme maximum proto, aby se to již neopakovalo v žádné z našich nemovitostí.”
Vlastník zhodnotí stav stropů a omítek i v ostatních bytech panelového domu.
---
Senioři z Frýdlantu mohou odpočívat v klášterní zahradě
Obyvatelé Domova seniorů ve Frýdlantě nad Ostravicí mají k dispozici nově zrekonstruovanou klášterní zahradu. Město do zvelebení prostoru za bývalým klášterem investovalo 3,3 milionu korun.
Senioři v nové zahradě ocení především bezbariérový přístup a příjemné posezení pod velkým altánem. Prostředí doplňují také sochy tří dřevěných andělů ze stromů, které v místě kdysi rostly.
Jiří Hořínek, ředitel Střediska sociálních služeb města Frýdlant nad Ostravicí: “My tady máme novou takzvanou klášterní zahradu. Kdysi to byl klášter, my jsme se snažili o vymýcení toho slova klášter, nicméně mi připadá naprosto příhodné, že to je klášterní zahrada, která by měla být jako oázou relaxace, ticha, meditace, ale taky hry především pro naše klienty a pro naše zaměstnance a návštěvy.
Evženie Pavlíčková, obyvatelka domova seniorů: “No je to tady perfektní, už se těším, jak chodím tady na tu zahradu.
Jako příkladnou ocenil péči města o své seniory náměstek hejtmana.
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: “Uvědomme si, že ti lidé tady žijí sklonek svého života a potřebují také k tomu oddych, relaxaci a taky kam si sednout se svými návštěvami.
Město s opravami někdejšího kláštera zdaleka nekončí a připravuje další projekt.
Helena Pešatová (nez. za STAN), starostka Frýdlantu nad Ostravicí: “My postupně opravujeme celou tu budovu, která je zázemím pro necelou stovku klientů. Opravili jsme už ze švýcarských fondů jižní křídlo, z dotačních titulů severní křídlo a teď nás čeká ještě poslední etapa toho vnitřku. Samozřejmě, že sháníme peníze, kde se dá a za podpory kraje, za podpory dotačních titulu pokračujeme v rekonstrukcích tady všeho a za tím účelem, aby naši klienti se tady cítili dobře, měli zde klidné stáří a aby sklonek života strávili pokud možno mezi svými, v zelení a v příjemném prostředí.”
Město získalo do svého majetku také další část přilehlého parku, který brzy zvelebí, aby mohl sloužit veřejnosti.
---
Nová výstava oživila bruntálské náměstí
Bruntálské náměstí ožilo. Vernisáží tady byla zahájena výstava velkoformátových fotografií opavského cestovatele a fotografa Pavla Ochonského. Výstava nese příznačný název Všude žijí lidé.
Pavel Ochonský procestoval desítky zemí. Putoval někdy s přáteli, jindy se svou ženou a někdy také úplně sám. Při svých cestách náruživě fotografoval.
Pavel Ochonský, fotograf: „Toto je velký výběr z mých cestovatelských kousků. Z každé země je tam jedna ta fotografie, bohužel to bylo hodně těžké vybrat.”
Alena Pajkošová, vedoucí Oddělení kultury MěÚ Bruntál: „Myslím, že všichni návštěvníci budou nadšeni z toho, jak zachytil život lidí v jiných zemích.“
Fotografie Pavla Ochonského nejsou jenom dokumentem, zachycením okamžiku. Fotograf se snažil zachytit také náladu, obyčejný život lidí a celkovou atmosféru v jednotlivých zemích.
Pavel Ochonský, fotograf: „Vždycky jsem chtěl vyjádřit, že budou charakterizovat tu zemi. Nejvíc si váží této fotografie, je tam jasná chudoba. Je to fotka z Bangladéše.”
Panely, na kterých jsou velkoformátové fotografie umístěné, pořídilo město Bruntál už před časem. Jejich využití dřívějšímu využití bránila protikoronavirová opatření.
Martin Henč (ANO), místostarosta Bruntálu: „Dneska se zahajuje první vernisáž pod širým nebem, a to bylo účelem tak, aby náměstí přilákalo i v odpoledních hodinách.”
Výstava bude možné shlédnou do 31. července. V době konání velkých akcí na náměstí bude ale přemístěna na prostranství před prodejnou Stores.
---